giorgosiraklio

Αλλαγη σε υγραεριο, αξιζει τον κοπο?

94 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

εχω κι εγω υποψη μου αρκετα αυτοκινητα με αεριο με πολλα πολλα απροβληματιστα χιλιομετρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki GSF Bandit SA (650cc) Ducati Monster (620cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 16 ώρες, το μέλος VaG3 έγραψε:

Εχεις δίκιο χρειαζεται το seicento αέριο, καίει τον πάτο του. Παω να βάλω! 

δε θα μπω σε debate, για ποιο λόγο είναι τελείως λάθος αυτό που λες, θα το πάω χαλαρά, και θα πω ότι αν βάλει αέριο, θα καίει τα μισά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος ChristoforosVer έγραψε:

δε θα μπω σε debate, για ποιο λόγο είναι τελείως λάθος αυτό που λες, θα το πάω χαλαρά, και θα πω ότι αν βάλει αέριο, θα καίει τα μισά.

συμφωνω απολυτα. κι εγω ετσι το σκεφτηκα. 

για να πηγαινω στη δουλεια μονο θελω 150 ευρω βενζινη. γιατι να μην δινω τα μισα. ηδη εχω κανει αποσβεση το κιτ και απο δω και περα κερδιζω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ειχα βαλει στην Alfa 156 αφου πρωτα μιλησα με τα κεντρικα στην Ιταλια.Μηχανικος της εταιριας μου ειπε οτι στα 180.000 χλμ ο κινητηρας θα ειναι για πεταμα.

Οντως ετσι εγινε,μετα απο 180.000 εκαιγε λαδια.Σε αυτο ομως το διαστημα δεν ειχα κανενα προβλημα.Ειχε λιγοτερο θορυβο,εννοιωθα οτι με ακουγε καλυτερα και το κυριοτερο γλυτωσα τις μισες βενζινες.

Με 9 λιτρα που εκαιγε στα 100,γλυτωσα σε αυτο το διαστημα 12,000 ευρω.Αν αφαιρεσω τα 1500 για το κιτ και 2500 που ηθελα για να επισκευασω την μηχανη,αλλα δεν το εκανα,γλυτωσα μεσα στην τριετια 8000   ευρω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
sprinter-c50 (125cc) CB1000R

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος ChristoforosVer έγραψε:

Και γω δεν το είπα για μανούρα, ο καθένας εχει την γνώμη του

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

σε αυτοκινητα που εχουν ηδη προβλημα η ειναι επιρρεπη απο το εργοστασιο βλ. 156, καποια vag κτλ με το αεριο απλα θα ερθει πιο συντομα.

εχω δει σπασμενα μοτερ ολων των εταιριων. τα περισσοτερα στην αρχη εχουν θεμα με τις βαλβιδες, αν δε το καταλαβεις η γεννηση ειναι θεμα χρονου.

ολη η υποθεση εξαρταται απο 2 παραγοντες: 80% τον οδηγο, και 20% τον προγραμματιστη-εγκαταστατη του αεριου.

οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν πως πρεπει να χειριζονται ενα αυτοκινητο, γιαυτο και εχουμε αυτα τα αποτελεσματα.

ας παρω τυχαιο παραγειγμα τον πατερα μου: corolla 1.4 2000 (4efe μοτερ, ασπαστο για οσους γνωριζουν). ξεκιναει το πρωι με 0 βαθμους εξω και φευγει 1η, 2η, 3η αλλαγες στις 4κ στροφες. τσεκ τρομπας πριν βαλει μπρος? να περιμενει να πεσει το ρελαντι? να ερθει το μοτερ σε operating temp? ολα αυτα μοιαζουν ανεκδοτο. αν βαλουμε αεριο ειναι θεμα χρονου να χειρετησει το μοτερ, να αυτο το ασπαστο που δουλευει ακομα και με λαδι για πατατες.. ποσοι τετοιοι οδηγοι υπαρχουν? οι 8-9/10? ε καταλαβαινετε τι γινεται...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sportcity (250cc) AGV T2 Honda CRF 1000L (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Στο δικο μου Corolla 3zz-fe δεν επετρεπε ο κατασκευαστης πριν μερικα χρονια που το εψαξα. Δεν εβαλα για αυτον τον λογο.
Πλεον βαζει βεβαια η επισημη ΤΟΥΟΤΑ και σε αυτα τα μοτερ.
Απο φιλο ακουσα οτι ψεκαζει βενζινη 5% στις 2000σαλ, 10% απο 2,500σαλ και απο τις 4000σαλ γυρναει σε βενζινη πληρως.

Ποσοι εγκαταστατες θα προγραμματιζαν ετσι; Ποσοι κατοχοι θα το δεχονταν; Ποσοι ακομα και ετσι θα πηγαιναν σαν να εχουν αυγο στο πενταλ;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος PaNick έγραψε:

Ποσοι κατοχοι θα το δεχοντα;

Αν ειναι να το καρφιτσωνεις και να πηγαινεις με 4Κ+RPM ποιος ο λογος να βαλεις LPG?

Η εταιρια μια χαρα το σκεφτηκε, οταν βαζεις ενα κιτ για οικονομια καυσιμου θα το δουλεψεις και στις στροφες που ειναι γενικοτερα ¨οικονιμικες¨

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μακριά από τα αέρια σε συγκεκριμένα αυτοκίνητα.

Ποιά παίρνουν άφοβα; παλιά vag ιδίως τα οχταβάλβιδα, πολλά ιταλικά, πολλά παλιά γαλλικά, πολλά κορεάτικα. Ελάχιστα γιαπωνέζικα.

Έκανα τη βλακεία και έβαλα σε γιαπωνέζικο (διψασμένο) αέριο, δούλεψε καμιά κατοστή χιλιάδες και μετά τα έκανε πουτάνα όλα. Είχε φάει τις έδρες σε τέτοιο σημείο που ούτε ρελαντί δεν κρατούσε. Γλίτωσα 5000 από τα καύσιμα, έδωσα άλλα τόσα σε επισκευή τα κεφαλάρια συν την εγκατάσταση => αποτέλεσμα μηδέν συν το ότι το αυτοκίνητο είναι μαϊμουδεμένο, αυτοδιάτρητες στο σασί (greek mastoria) και ηλεκτρολογικά πειραγμένα.

Τώρα, αν είχα το για κάθε μέρα το opel astra του 2001, που αλλάζεις μοτέρ με 500 ευρώ και όλο το αμάξι κάνει 1500, τότε αβλεπί, φωτιά να πάρει να καεί. Εκεί αξίζει τον κόπο!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sportcity (250cc) AGV T2 Honda CRF 1000L (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 23/1/2018 at 10:38 ΜΜ, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Αν ειναι να το καρφιτσωνεις και να πηγαινεις με 4Κ+RPM ποιος ο λογος να βαλεις LPG?

Η εταιρια μια χαρα το σκεφτηκε, οταν βαζεις ενα κιτ για οικονομια καυσιμου θα το δουλεψεις και στις στροφες που ειναι γενικοτερα ¨οικονιμικες¨

Δεν διαφωνω ουτε εχω αλλη αποψη. Το υγραεριο το βαζεις για οικονομια και οδηγεις σαν να εχεις αυγο στο πενταλ που δεν πρεπει να σπασει.

Αλλα απο φιλους που εβαλαν προβληματα ειχαν ολοι. Λογω λαθος ρυθμισης που πηρε αρκετες επισκεψεις μεχρι να επιλυθουν, εως και προβληματα μετα απο 60-80 χιλιαδες χλμ.

Ελαχιστους ξερω που δεν ειχαν και αυτοι μαλλον ή ενιωθαν ή προσεχαν περισσοτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος PaNick έγραψε:

Δεν διαφωνω ουτε εχω αλλη αποψη. Το υγραεριο το βαζεις για οικονομια και οδηγεις σαν να εχεις αυγο στο πενταλ που δεν πρεπει να σπασει.

Αλλα απο φιλους που εβαλαν προβληματα ειχαν ολοι. Λογω λαθος ρυθμισης που πηρε αρκετες επισκεψεις μεχρι να επιλυθουν, εως και προβληματα μετα απο 60-80 χιλιαδες χλμ.

Ελαχιστους ξερω που δεν ειχαν και αυτοι μαλλον ή ενιωθαν ή προσεχαν περισσοτερο.

Δεν θα ελεγα οτι πρεπει να οδηγανε σαν να εχουν αυγο στο πενταλ αλλα επειδη θα κανει οικονομια δε σημαινει οτι πρεπει να το ξεσκιζουμε σε καθε αλλαγη ταχυτητας, αυτο ηθελα να πω.

Το οτι αρκετοι ειχανε συχνες επισκεψεις ειναι γνωστο, ο πεθερος μου ειχε και στα 2 του αμαξια LPG και ανα διαστηματα ειχε μικροπροβληματα.

Εγω αν επαιρνα αυτοκινητο που να καει LPG ή CNG θα ηταν μονο εργοστασιακο και οχι μετατροπη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

αρκετα toyota-honda μοτερ (ιδιαιτερα αυτα που βγαζουν αλογα για τα κυβικα τους, vvti-vtec), δεν αντεχουν το αεριο ακομα και λογικη χρηση. 

υπαρχουν ανθρωποι που τα δουλευουν-ανε κοφτη με αεριο, αρκετοι δε τα εχουν πλεων :laugh:

ειχα ρωτησει το μηχανικο μου και μου ειπε πως δε θα αντεξει το μοτερ μου. του εχουν παει πολλα yaris-rav4-corolla με σπασμενα μοτερ. τελευταιο ενα rav4 του οποιου ο ιδιοκτητης το καταλαβε οταν ξερυθμιστικαν οι βαλβιδες (θα κλαψει στο κοστος ρυθμισης αλλα οκ).

τα περισσοτερα προβληματα εχουν βγει ηδη και ειναι απο τους εγκαταστατες πριν χρονια, γιατι δε γνωριζανε να το προγραμματισουν σωστα. 

σημερα αν βαλεις αεριο πχ σε suzuki alto και ο προγραμματιστης ειναι καλος (τα ρυθμιζουν να ψεκαζουν και λιγη βενζινη μαζι), αν δε το σπας και το δουλευεις στο μισο φασμα στροφων θα το εχεις για παρα πολλα χρονια. 

ελληναρες με τα ολα τους γενικα... βαζουν αεριο για οικονομια αλλα δουλευουν το αυτοκινητο κοφτη γιατι "μλκας ειμαι 0.75 εχει το αεριο" :2funny:

επιβεβαιωνεται ο flying που λεει συχνα για το skynet :biggrin:

Τροποποιήθηκε από τον noodles
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

δεν ξερω ρε παιδια αν ισχυει σε ολους σας αλλα σε εμενα δεν λειτουργει απευθειας με υγραεριο με το που βαζω μπροστα. πρεπει να πιασει καποια θερμοκρασια και να περασω τις 1500 στροφες για να αλλαξει σε υγραεριο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona

Δημοσιεύτηκε

Όλα έτσι δεν είναι; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

Την 27/1/2018 at 8:38 ΜΜ, το μέλος spiros!!! έγραψε:

δεν ξερω ρε παιδια αν ισχυει σε ολους σας αλλα σε εμενα δεν λειτουργει απευθειας με υγραεριο με το που βαζω μπροστα. πρεπει να πιασει καποια θερμοκρασια και να περασω τις 1500 στροφες για να αλλαξει σε υγραεριο

πλεων ναι, οταν ειναι κρυο παιρνει παντα με βενζινη.

για εγκαταστασεις 5-7 χρονων πριν δεν ειμαι σιγουρος ομως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

καλημέρα! μπήκα και εγώ σε σκέψεις για αέριο και προσπαθώ να καταλήξω κατα πόσο τελικά σαν επένδυση αξίζει και ειναι βιώσιμη - συμφέρουσα. 

Fiat Punto 1.2 8v με 200κ χιλιόμτρα πανω. η κατανάλωση όπως χοντρικά το βγάζω ειναι 10 ευρώ βενζίνη για 100km. ενας μέσος όρος γύρω στα 6l/100km. 

Η δουλειά μου ειναι 40km(πήγαινε -έλα) οπότε θέλω περίπου 80 ευρώ τον μήνα +οτι προσωπική μετακίνηση κάνω. χοντρικά 100 ευρώ τον μήνα βενζίνη. αν μετά πάει τον μήνα ~50 ευρώ σημαίνει οτι μια εγκατάσταση ~800 ευρώ θέλει σχεδόν 1,5 χρόνο για να αποσβεστεί. τα πουντάκια λένε ότι αντέχουν απο θέμα βαλβίδες (αν και το δικό μου εκαψε φλάτζα γύρω στις 190κ χιλιάδες.)

αξίζει άραγε με αυτά τα δεδομένα η όλη διαδικασία? με αυτά τα δεδομένα δεν κάνω πανω απο 1000+ χιλιόμετρα/μήνα.

Εδιτ : τρόπος οδήγησης νορμάλ, σταθερός δεν οδηγάω ποτε πάνω απο 3-3,5κ.

Τροποποιήθηκε από τον pit_hal

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

^ η φλατζα επισκευαστικε σωστα? εχει παρουσιασει κατι απο τοτε? αν το μοτερ ειναι συντηρημενο σωστα δε θα παθει κατι.

το αυτοκινητο δε καιει πολυ ομως και εσυ δε κανεις πολλα χλμ. δε νομιζω οτι αξιζει στην περιπτωση σου να ρισκαρεις εστω και λιγο (περισσοτερο λογο φλατζας που σου εκαψε. δεν ειχανε τετοιο προβλημα αυτα απο οσο γνωριζω).

κανε ενα γενικο σερβις. σηκωσε το σε ανηψωτικο και αλλαξε απο κατω οτιδηποτε ειναι φθαρμενο (ζαμφορ κτλ).

ευθυγραμμιση και ζυγοσταθμιση θα ναι καλο να κανεις, ιδιαιτερα αν εχεις καιρο. ολα αυτα θα ριξουν την καναλωση λιγακι.

αν βαλεις και 3-4 psi αερα παραπανω εισαι αρχοντας (πλακα κανω, τον προτεινομενο αερα βαλε):laugh:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Η αληθεια ειναι καπου στην μεση! και ο ιδιοκτητης του νισαν να εχει τρελαθει.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

προφανως ασχετος η ιδιοκτητης του xtrail (οχι οτι εχουμε την απαιτηση να γνωριζει απο καταλυτες και συστημα εξαγωγης) και με το δικιο του να εχει σαλταρει.

τοσα χιλιαρικα εργαλειο και να μη μπορω να το "σπασω" για ενα τοσο απλο προβληματακι? :_devil:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα