sir-jorge

ψηφιακο ρολοι

4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Αλλος Αλλος

Δημοσιεύτηκε

γεια σας

ειμαι  νεος  στο bike (πρωτη  φορα γραφω και ζητω καποια  βοηθεια) και  βλεπω  οτι ειναι  οτι καλυτερο για  εμας  τους  2τριχους απο πολλες αποψεις

το  θεμα  μου ,,μετα απο  πολλα  χρονια  οδηγησης παπιων  ηρθε  η ωρα  για  λιγη  χαλάρωση  με  καποιο  scooter 200cc ..μαρκα  μην  πω Μετα  απο  επώνυμα  xonda  και  ΥΑΜΑΗΑ  η  επομενη .Φθηνη   και καλη λυση ..απο  την  πρωτη  εβδομαδα ειδα  οτι  το ρολοι  μου  πανω στο  ''ταμπλο''  , μερα με  την  ημερα πηγαινε  πισω ..ωσπου εφτασε μετα  απο  καιρο να  δειχνει 45'  λαθος  !!!!!!(η  εργασια  μου  τετοια  με ολη  μερα  μετακινηση  και πρεπει   αξιοπιστος  στον  χρονο  μου ) μου  το  αλλαξε  η εταιρια  στα  πλαισια  της  εγγυησης  5-6  φορες  (και  καθε  φορα  μουρμουριζαν  στην  αντιπροσωπεια  που   εστελναν  καινουριο ) και  τελικα  αποφανθηκαν  οτι  βγηκαν  ελλατωματικα  αυτα τα  ρολογια !!στελνω  επιστολη  στην  αντιπροσωπεια  οπου  μου  λεει  να  επισκεφτω το  συνεργειο  για πληρες ελεγχο ...δεν  πηγα  ,δεν ρωτησαν  τι  εγινε τελικα ...το  αφηνω 5-6  ημερες σε ακινησια  και    βλεπω  οτι  δεν  εχει  χασει  ουτε  μισο  λεπτο !!!! αρα λεω εγω  ο αποφοιτος  λυκειου  οτι  ειναι θεμα  ηλεκτρολογικο  ( ισως   με  αυξομειωσεις watt ;;) και οχι  παρτιδας  ρολογιων ..αλλος  φιλος που ειχε  το  ιδιο  θεμα μου  ειπε  οτι  απο  το  εργοστασιο  εχουν  λαθος  στην  συνδεσμολογια (;)  και  γινετε αυτο ..τοτε  γελασα  αλλα τελικα  ισως  εχει δικιο ....ειναι  δυνατον  ολοκληρη  εταιρια  να  κανει  λαθος  στα  ηλεκτρολογικα  ή  για  2  χρονια  να  συνεχιζει  μεχρι  σημερα  αυτες  τις  παρτιδες  ;; !!!!!δεν  θελω  να  παω  και να αρχισουν  να σκαλιζουν  χωρις να ξερουν  τι  φταιει  και  αν ειναι  δυνατον  να ευρεθει  λυση ..υπαρχει  καποιος (ηλεκτρολογος  υποθετω ) που  γνωριζει κατι  να  μου  πει ;;

ευχαριστω 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Αυτό που περιγράφεις είναι κάτι συνηθισμένο. Το ρολόι επηρεάζεται από το ανορθωμένο ρεύμα της γεννήτριας, το οποίο δεν είναι και τόσο "τέλειο" συνεχές...

Για αυτό και όταν δουλεύει μόνο με το καθαρό συνεχές ρεύμα της μπαταρίας δουλεύει σωστά.

Όσα ρολόγια και να αλλάξεις, το σφάλμα θα υπάρχει.

Εγώ έχω βρεθεί να έχω τρία ρολόγια εγκατεστημένα. Και τα 3 παρουσιάζουν μεγάλες διαφορές.

Η απλά θα το διορθώνεις συχνά, ή θα εγκαταστάσεις κάποιο ξεχωριστό που δουλεύει με μπαταρία. Ή μπορείς να βάλεις σε μια βάση το κινητό σου...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος

Δημοσιεύτηκε

ευχαριστω πολυ  για την απαντηση ...αλλα μου κανει  εντυπωση ειναι  δυνατον  εκ των  πραγματων να μην  μπορει να δουλεψει σωστα  ενα  ρολοι για  τους  γνωστους λογους  ,γιατι  δεν  τοποθετουν  ενα  ανεξαρτητο απο  συνδεσμολογιες με  δικη του  μπαταρια  ;;..και  να μην  εχουν  απαντηση-λυση  και  να μου  λενε  οτι η  παρτιδα  αυτη   βγηκε ελαττωματική  και να  περασω  για  εναν  ελεγχο  απο  το συνεργειο !!!! η λυση που  λετε για ξεχωριστο  ρολοι , επειδη  αυτο  βιδωνει πανω και  ειναι  μερος  του  καντραν μονο  αν  βρω  τροπο να συνδεσω αναλογη  μπαταρια με καποια   πατεντα (αν  βγαλω  ακρη  με τα  αναλoγα  wattt kai volt)  και  να  αποσυνδεσω  το κλιπσ με  τα  καλωδια απο την  πλεξουδα ..   

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Απλά, αυτή η υλοποίηση είναι η πιο φτηνή, και αφου δεν υπάρχει γκρίνια από την πελατεία δεν ασχολείται κανείς με το θέμα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα