Philip

Νευρικές μηχανές υπάρχουν ή είναι φαντασία?

62 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Ποδαρακια την υπεροχη χαιτη μου KTM 1290 SUPER DUKE (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

Και ξάφνου νου έρχεται μια φλασια σε μια συζήτηση που είχα ακούσει λίγο καιρό πιο πριν, είχα ακούσει πως υπάρχουν κάτι μηχανάκια τα οποία είναι νευρικά (οκ εντάξει αν εννοούν πως έχουν απότομη επιτάχυνση τότε μέσα) με την έννοια πως εκεί που οδηγείς σε μια σταθερή ταχύτητα πχ 45 σου ρίχνει από μόνο του το μηχανάκι μια απότομη και πας 50 ( ή έτσι τέλος πάντων το άφησαν να εννοηθεί) και μετά ή συζήτηση συνέχισε στο "σε κάτι τέτοιες μηχανές πρέπει να έχεις χέρια και τα δύο καρουμπαλα στο παντελόνι μας ( για να μην γίνομαι και χυδαίος χρησιμοποιόντας την λέξη που ξεκινάει από α και τελειώνει σε ιδια :biggrin:)

Εγώ προσωπικά πιστεύω πως όλες οι μηχανές μπορούν να δαμαστουν αλλά σε αρκετές μεγάλες δεν τις οδηγας... Σε οδηγανε :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Από 45 σε 50 δεν είναι απότομη επιτάχυνση.Πνοή του αέρα είναι.Αυτά τα απότομα ξεσπάσματα τα έκαναν κυρίως τα παλιά δίχρονα χωρίς το Power Valve σε ένα στενό φάσμα στροφών (RD350 LC, και όλα τα MX).

Για να οδηγήσεις μεγάλη μηχανή πρέπει να είσαι κι εσύ  'μεγάλος' για να μη σε πάει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Συγνωμη που θα σου το χαλασω αλλα τετοιες μηχανες δεν υπαρχουν σημερα, αυτα ειναι ιστοριουλες που λεγανε πριν 30+ χρονια, που καβαλουσαν διχρονα τα οποια δεν ειχαν βαλβιδα ροπης, αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να μπαινουν λιγο αποτομα στη ροπη τους και να σου δινουν μια αισθηση οτι μακραινουν τα χερια σου, τα σημερινα διχρονα εχουν βαλβιδα ροπης η οποια εξομαλυνει τη λειτουργεια του κινητηρα και τον καθηστα πιο αποδοτικο χαμηλα και πιο γραμμικο στην λειτουργεια του και τον τροπο που βγαζει τη δυναμη του.

Ειχα ενα τετοιο στα 17 μου

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ άκουσα το θέμα αυτό σε συζήτηση για Duke από εκεί και πέρα ότι μαθενεις καλό είναι:thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τι του λέτε του παιδιού ρε και τα πιστεύει;

Εμένα το 400 είναι πολύ ήρεμο και χειρίσιμο μηχανάκι, άν πετύχω όμως κανα ΤΜΑΧ ή γενικά mega scooter, τρελλαίνεται, αρχίζει τα μπατιλίκια και πηγαίνει ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ μέχρι τους κόφτες, εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα εκείνη τη στιγμή, απλά το αφήνω να επανέλθει μόνο του (σαν tankslapping ένα πράγμα) και για να σας προλάβω, πριν πείτε ότι έχω εμπάθεια και κόμπλεξ με τα scooter και ότι επίτηδες τα προκαλώ σε κόντρες, να σας θυμίσω ότι πήγαινα κατηχητικό και αυτά τα πράγματα η Εκκλησία μας δεν τα εγκρίνει.

Κοιτα το δικο σου μηχανακι ειναι ο ζωντανος θρυλος και απιβεβαιωνει οσα ελεχθησαν για τα τοτε μηχανακια, μηχανακια με ψυχη.. αδαμαστα..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZ (250cc) Airoh Aviator 2.1 Husqvarna sm 570r (576cc)

Δημοσιεύτηκε

Οδηγα αγωνιστικο μονοκυλινδρο 450+cc και θα καταλαβεις...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC29 (399cc) AGV K3 πριονωτό Honda για κρατητήριο (>600cc)

Δημοσιεύτηκε

Κοιτα το δικο σου μηχανακι ειναι ο ζωντανος θρυλος και απιβεβαιωνει οσα ελεχθησαν για τα τοτε μηχανακια, μηχανακια με ψυχη.. αδαμαστα..

To σώβρακό μου ρώτα...:biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

Μπα όχι...δεν υπάρχουν νευρικές μηχανές

SRI0314_KTM_18.jpg?itok=blPuUuYn

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha thunderace

Δημοσιεύτηκε

αντε ρε.....νευρικες μηχανες και κουραφεξαλα.Πετα δυο λεξοτανιλ στο ρεζερβουαρ.................και γινετε το απο πανω μηχανακι τρανσαλπ.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki z Kawasaki h2 mach iv (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Και ξάφνου νου έρχεται μια φλασια σε μια συζήτηση που είχα ακούσει λίγο καιρό πιο πριν, είχα ακούσει πως υπάρχουν κάτι μηχανάκια τα οποία είναι νευρικά (οκ εντάξει αν εννοούν πως έχουν απότομη επιτάχυνση τότε μέσα) με την έννοια πως εκεί που οδηγείς σε μια σταθερή ταχύτητα πχ 45 σου ρίχνει από μόνο του το μηχανάκι μια απότομη και πας 50 ( ή έτσι τέλος πάντων το άφησαν να εννοηθεί) και μετά ή συζήτηση συνέχισε στο "σε κάτι τέτοιες μηχανές πρέπει να έχεις χέρια και τα δύο καρουμπαλα στο παντελόνι μας ( για να μην γίνομαι και χυδαίος χρησιμοποιόντας την λέξη που ξεκινάει από α και τελειώνει σε ιδια :biggrin:)

Εγώ προσωπικά πιστεύω πως όλες οι μηχανές μπορούν να δαμαστουν αλλά σε αρκετές μεγάλες δεν τις οδηγας... Σε οδηγανε :winking:

1ον. Μην ακούς μλκιες και 2ον αυτοι που άκουσες να τα λένε η δεν εχουν οδηγήσει ποτέ τους (μηχανάκια) η έχουν οδηγήσει μόνο παπάκια. Και επιδεί μάλλον είσαι μικρός σε ηλικία  για να ξέρεις τα παλιά δίχρονα που δεν είχαν βαλβίδα ροπής  μεγαλύτερο πρόβλημα ηταν τα φρένα και τα πλαίσια τους παρά η νευρικότητα τους, για να μην μιλήσω για  λάστιχα.  Τέσπα θα ακούσεις πολλες ιστορίες άλλες αληθινές και άλλες παραφουσκωμένες με πολλα γκάζια, πολλα χιλιόμετρα,  κόντρες, σούζες  ακόμα και θανάτους. Θα ακούσεις για οδηγούς που κάναν θάυματα και μοτό που σκοτώσαν μια ντουζίνα ανθρώπους πριν γίνουν παλιοσίδερα , γενικά θα ακούσεις πολλες υπερβολές αλλα μην μασας να σκέφτεσαι  ότι ολες οι μοτό φτιάχτηκαν για να της οδηγούν άνθρωποι απλά αλλες χρειάζονται περισσότερη εμπειρία και άλλες λιγότερη, όλες όμως χρειάζονται την ίδια προσοχή.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αχχχχχχ αυτη ή μηχανή, σκέτος έρωτας!!!!:wub:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Δημοσιεύτηκε

Κι όμως δεν είναι νευρικός ο  Δούκας. Το δόντια του τα δείχνει μόνο αν το ζητήσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

1ον. Μην ακούς μλκιες και 2ον αυτοι που άκουσες να τα λένε η δεν εχουν οδηγήσει ποτέ τους (μηχανάκια) η έχουν οδηγήσει μόνο παπάκια.

και οι δύο οδηγούν μηχανές ο ένας μεν πάπι  αλλα ο αλλος οδηγει εναν tigrer 800 (και είχε και άλλες μεγάλες μηχανές πιο παλια, οπότε ψιλοτσιμπισα από αυτα που ακουγα και είπα να ρωτησω ) αλλά έχεις δίκιο δυστυχώς ή ευτυχώς δεν προλαβα  αυτα τα περίφημα δυχρονα :mB_kalo_e:

Αλλά όπως ειπες και εσυ στο τέλος  ότι και να οδηγας ΠΑΝΤΑ με προσοχή!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

με την έννοια πως εκεί που οδηγείς σε μια σταθερή ταχύτητα πχ 45 σου ρίχνει από μόνο του το μηχανάκι μια απότομη και πας 50 ( ή έτσι τέλος πάντων το άφησαν να εννοηθεί)  και μετά ή συζήτηση συνέχισε στο "σε κάτι τέτοιες μηχανές πρέπει να έχεις χέρια και τα δύο καρουμπαλα στο παντελόνι μας

Εγώ άκουσα το θέμα αυτό σε συζήτηση για Duke 

Αμα σου συνέχιζαν την ιστορία, μπορεί να έλεγαν και για κάνα δράκο μετά! :biggrin:

Εδώ το CRF450R μου φάνηκε πιο ομαλό, ευκολοδήγητο απ ο,τι μου έλεγαν (μπλα, μπλα, μπλα)/περίμενα,

ε δεν πιστεύω ο δούκας να είναι πιο τσαμπουκαλεμένος.. (640 να φανταστώ;) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

αντε ρε.....νευρικες μηχανες και κουραφεξαλα.Πετα δυο λεξοτανιλ στο ρεζερβουαρ.................και γινετε το απο πανω μηχανακι τρανσαλπ.

και κανά σεντον μαζι :)

το θεμα μου θυμίζει "φοράει strike και καρφώνει".!!

και για όσα νεαρά γατιά δε τα προλάβατε ορίστε 

http://youtu.be/PJF-I2dprzY

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia TUONO V4R ABS (999cc) καποτε...

Δημοσιεύτηκε

με την έννοια πως εκεί που οδηγείς σε μια σταθερή ταχύτητα πχ 45 σου ρίχνει από μόνο του το μηχανάκι μια απότομη και πας 50 ( ή έτσι τέλος πάντων το άφησαν να εννοηθεί)

Αυτο ειναι τελειως ακυρο, καμια μοτοσυκλετα(που λειτουργει σωστα και δεν εχει καποιο προβλημα) δεν επιταχυνει μονη της στο ξεκαρφωτο, το γκαζι εσυ πρεπει να το ανοιξεις, απο κει και περα φυσικα και υπαρχουν καποιες που ειναι πιο νευρικες και αλλες που ειναι πολυ ηρεμες. Αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες οπως το ποσο γκαζι εχουν , τι αποκριση εχουν, τι τυπος κινητηρα ειναι και διαφορα αλλα.

Κι όμως δεν είναι νευρικός ο  Δούκας. Το δόντια του τα δείχνει μόνο αν το ζητήσεις.

Ακριβως αυτο, ο καινουριος (σουπερ)Δουκας ειναι απολυτως ηρεμος και πολιτισμενος σε σημειο που με τιποτα δεν περιμενεις, τωρα αμα ανοιξεις το γκαζι και το κυνηγησεις φυσικα και ειναι σοβαρα τα πραγματα, αλλα και παλι ειναι απροσμενα πολυ ηρεμο και φιλικο μηχανακι για το ποσο γρηγορα παει

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Τώρα καταλάβαμε κύριε γιατί σου την έδωκε και πουλάς τον 990.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia TUONO V4R ABS (999cc) καποτε...

Δημοσιεύτηκε

Τώρα καταλάβαμε κύριε γιατί σου την έδωκε και πουλάς τον 990.

Mπα δυστυχως δεν...δεν μου εκατσε ακομα το τζοκερ:angry:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αμα σου συνέχιζαν την ιστορία, μπορεί να έλεγαν και για κάνα δράκο μετά! :biggrin:

Εδώ το CRF450R μου φάνηκε πιο ομαλό, ευκολοδήγητο απ ο,τι μου έλεγαν (μπλα, μπλα, μπλα)/περίμενα,

ε δεν πιστεύω ο δούκας να είναι πιο τσαμπουκαλεμένος.. (640 να φανταστώ;) 

δεν προσδιωρισαν τα κυβικα του :P αλλα μαλλον ναι γιατι δεν νομιζω να ελεγαν για τον μεγαλο τον super r :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SD990

Δημοσιεύτηκε

Σιγα το νευρικο μηχανακι που ειναι το 640.Γελαει ο κοσμος...Αν θες νευρο πας σε καθαρο 450.Ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 09 (848cc) Shoei xr 1100 Yamaha MT 09 (850cc)

Δημοσιεύτηκε

Samurai 500 suzuki suzuki 

Rd 350 &Rd 500 yamaha 

MT 09 A χάρτης. .....

ΑΠΌ αυτά που χω οδηγήσει. ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Samurai 500 suzuki suzuki 

Αυτο το μηχανακι θελω να μου το δειξεις... σε φωτογραφια εννοω.

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki z Kawasaki h2 mach iv (750cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Το samurai 500 susuki δεν ηταν 500 αλλα 1100cc και ηταν τετράτροχο.:winking:

Τροποποιήθηκε από τον pa18
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Οπως ειπε και ο φιλος Τασος πιο πανω μονο παλια οταν τα 2Τ δεν ειχαν καποια βαλβιδα οπως το YPVS , KIPS κτλ , πλεον δεν γινεται κατι να σου κανει καποιο αναπαντεχο ξεσπασμα δυναμης παρα μονο αν εσυ επιλεξεις να ανοιξεις το γκαζι .

Πχ το Duke990 ναι εχει αρκουδογκαζο , ροπη επιταχυνση κτλ κτλ αλλα δεν θα σου κανει ποτε εκεινα τα χαζα - ανωφελα - ξαφνικα ξεσπασματα οπως καναν τα αρχαια 2Τ και δεν υπαρχει λογος δηλαδη να κανει ενα μηχανακι καποιο τετοιο ξεσπασμα στα καλα καθουμενα .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα