spyrosk42

Βρώμισαν οι μπότες, λύσεις?

14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CBF1000FA (1000cc) SHOEI GT-AIR Δίας edition Αλλος Natane MONO 1 (>0cc)

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν μετά από πολύ νερό που πήραν μέσα την προηγούμενη Δευτέρα οι μπότες μου (Dainese TRQ-Tour Gore Tex) άργησαν πολύ να στεγνώσουν (τουλάχιστον 4-5 μέρες) και μυρίζουν άσχημα.

Τις είχα αφήσει στην αρχή έξω στο μπαλκόνι (χωρίς να βρέχονται) και μετά από μιά-δυό μέρες τις έβαλα στο σπίτι μπας και είχε λιγότερη υγρασία.

Η βλακεία μου ήταν ότι ενώ τις γύρισα για να φύγουν τα πολλά μόλις τις έβγαλα μετά τις άφησα να πατάνε κανονικά καθόλη τη διάρκεια του στεγνώματος.

Υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει τώρα ή την κάτσαμε την βάρκα;

Να δοκιμάσω να τις πλύνω μήπως;

Πήρα και από φαρμακείο Daktarin μπας και κάνει τίποτα αλλά είπα να ρωτήσω εδώ πρώτα μη κάνω τα πράγματα χειρότερα.

Υπόψη ότι η μυρωδιά είναι καθαρά από τα νερά (δεν μυρίζουν ποτέ τα παπούτσια μου) και οι μπότες είναι καινούργιες (5η φορά που τις έβαζα :cry2:)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Οχι πλύσιμο. Μην βάλεις τίποτα μέσα, παρά μόνο εφημερίδα να τραβάει την υγρασία.

Όρθιες, οπως τις είχες. Με ανοιχτό το φερμουάρ.

Άλλαζε καθημερινά τις εφημερίδες.

μακρυά απο ήλιο. μακρυά απο πηγή θερμότητας. Βάλε τες, στο πλάι ή κοντά στο ψυγείο, όπου εκπέμπει θερμότητα ο συμπυκνωτής απο πίσω.

Θα αργησουν να στεγνώσουν, διοτι το Goretex παγίδευσε το νερό + θέλει χρόνο να εξατμιστεί.

Οταν στεγνωσουν, θα ειναι κόκκαλο = σκληρές. Αγόρασε μια κρεμα ή λαδι συντηρησης για τα δερματινα σημεία + εφάρμοσε το.

april_1st_product_shots-70.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Θα αργησουν να στεγνώσουν, διοτι το Goretex παγίδευσε το νερό + θέλει χρόνο να εξατμιστεί.

Εγω δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το νοημα της αδιαβροχης μποτας αν ειναι να κανει μετα 10 χρονια να στεγνωσει.
Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για πανακριβο goretex.
Δηλαδη αμα βρεχει 2 μερες σερι τι κανεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν περάσει νερό απο πάνω, κόκκορος.

Μαλλον, αυτο θα'γινε. (υποθετω)....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οχι πλύσιμο. Μην βάλεις τίποτα μέσα, παρά μόνο εφημερίδα να τραβάει την υγρασία.

Όρθιες, οπως τις είχες. Με ανοιχτό το φερμουάρ.

Άλλαζε καθημερινά τις εφημερίδες.

μακρυά απο ήλιο. μακρυά απο πηγή θερμότητας. Βάλε τες, στο πλάι ή κοντά στο ψυγείο, όπου εκπέμπει θερμότητα ο συμπυκνωτής απο πίσω.

Οταν στεγνωσουν, θα ειναι κόκκαλο = σκληρές. Αγόρασε μια κρεμα ή λαδι συντηρησης για τα δερματινα σημεία + εφάρμοσε το.

april_1st_product_shots-70.jpg

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, οπότε ούτε με νερό να τις ξαναπεράσω μπας και φύγει η βρώμα;

Και μετά εφημερίδα όπως είπες;

Αν περάσει νερό απο πάνω, κόκκορος.

Μαλλον, αυτο θα'γινε. (υποθετω)....

Ναι, δεν είχα αδιάβροχο μαζί μου και πέσαμε σε καταιγίδα, οπότε πέρασε από την επικνημίδα όλο το νερό μέσα.. :ranting3:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν μετά από πολύ νερό που πήραν μέσα την προηγούμενη Δευτέρα οι μπότες μου (Dainese TRQ-Tour Gore Tex) άργησαν πολύ να στεγνώσουν (τουλάχιστον 4-5 μέρες) και μυρίζουν άσχημα.

Τις είχα αφήσει στην αρχή έξω στο μπαλκόνι (χωρίς να βρέχονται) και μετά από μιά-δυό μέρες τις έβαλα στο σπίτι μπας και είχε λιγότερη υγρασία.

Η βλακεία μου ήταν ότι ενώ τις γύρισα για να φύγουν τα πολλά μόλις τις έβγαλα μετά τις άφησα να πατάνε κανονικά καθόλη τη διάρκεια του στεγνώματος.

Υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει τώρα ή την κάτσαμε την βάρκα;

Να δοκιμάσω να τις πλύνω μήπως;

Πήρα και από φαρμακείο Daktarin μπας και κάνει τίποτα αλλά είπα να ρωτήσω εδώ πρώτα μη κάνω τα πράγματα χειρότερα.

Υπόψη ότι η μυρωδιά είναι καθαρά από τα νερά (δεν μυρίζουν ποτέ τα παπούτσια μου) και οι μπότες είναι καινούργιες (5η φορά που τις έβαζα :cry2:)

Βασικά μήπως να σκεφτείς το ενδεχόμενο να είναι ελαττωματικές και να πρέπει να κάνεις μια επίσκεψη από εκεί που τις πήρες; Ή το ότι με 5 χρήσεις θεωρείς φυσιολογικό να παίρνει νερά η πανάκριβη μεμβράνη GoreTex

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Η μυρωδιά θα φύγει, οταν εξατμιστει το νερό. (Μπας και τις έκλεισε ς σε καμμια σακκουλα, μεχρι να τις βαλεις να στεγνωσουν ? )

Ειναι νέες, και δεν εχουν προλάβει να συσσωρεύσουν φυσιολογικη ακαθαρσία, οπότε αν σε ενοχλεί τόσο, υπάρχουν και αποσμητικά υποδηματων + παρε ενα.

Πρεπει ομως να στεγνωσουν εντελώς.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
aprono tuilia

Δημοσιεύτηκε

βαλε μια χουφτα ρυζι σε τουλι,δεστο και και βαλε απο ενα στην καθε μια.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

βαλε μια χουφτα ρυζι σε τουλι,δεστο και και βαλε απο ενα στην καθε μια.

Α ναι, αυτό ξέχασα να το πω, το δοκίμασα για μια μέρα με ρύζι (νομίζω τη 2η) μάζεψε αρκετή υγρασία οπότε μετά το έβγαλα (και δεν ξαναέβαλα).

Βασικά μήπως να σκεφτείς το ενδεχόμενο να είναι ελαττωματικές και να πρέπει να κάνεις μια επίσκεψη από εκεί που τις πήρες; Ή το ότι με 5 χρήσεις θεωρείς φυσιολογικό να παίρνει νερά η πανάκριβη μεμβράνη GoreTex

Ελαττωματικές μάλλον δεν είναι, γιατί το νερό έμπαινε από πάνω (φορούσα επιγονατίδες/επικνημίδες οι οποίες κατέληγαν μέσα στην μπότα, οπότε το νερό έσκαγε πάνω τους και κατέληγε μέσα).

Θα το έχω στα υπόψη μου πάντως.

Η μυρωδιά θα φύγει, οταν εξατμιστει το νερό. (Μπας και τις έκλεισε ς σε καμμια σακκουλα, μεχρι να τις βαλεις να στεγνωσουν ? )

Ειναι νέες, και δεν εχουν προλάβει να συσσωρεύσουν φυσιολογικη ακαθαρσία, οπότε αν σε ενοχλεί τόσο, υπάρχουν και αποσμητικά υποδηματων + παρε ενα.

Πρεπει ομως να στεγνωσουν εντελώς.

Μπα, ούτε σακούλα ούτε τίποτα, απλά τις γύρισα να τρέξει το νερό, και μετά τις άφησα έξω όπως στην φωτογραφία που παρέθεσες.

Θα δοκιμάσω όταν στεγνώσουν τελείως (δεν έχω κοιτάξει από χθες), θα τις βάλω και λίγο και αν δω ότι μετά "μας πέρνουν μυρωδιά" θα δοκιμάσω το αποσμητικό.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT09 Tracer SHOEI QWEST BMW R nine T (1170cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν σου βρίσκετε και κάτι τέτοιο πέτα το και αυτό μέσα (δεν ξέρω πως λέγεται)

desiccant.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος papi suomi Ducati panigale 1299 (1299cc)

Δημοσιεύτηκε

Οι μπότες αυτές είναι διάτρητες, πώς είναι κι αδιάβροχες ? Πόσο τις πήρες, στο μαγαζί σου τις πούλησαν για αδιάβροχες? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Κολπάκι: αν έχεις κάποιον ανεμιστήρα τοποθέτησε τον έτσι ώστε να βαράει μέσα στις μπότες. Σε λίγες ώρες θα στεγνώσουν.

Έτσι στέγνωσα χτες τα γάντια, αφού πρώτα έβαλα μέσα ένα δακτύλιο ώστε να τα κρατήσει ανοιχτά και να περνάει όσο πιο μέσα γίνεται ο αέρας.

Τίποτα δεν πρόκειται να στις στεγνώσει γρηγορότερα απο ένα συνεχές ρεύμα αέρα.

Πολλές φορές το πρόβλημα είναι να τα φορέσεις σωστά ώστε να μην περάσει μέσα το νερό...

Εγώ ήμουν μια χαρά στεγνός μέχρι που ξεχάστηκα και κατέβασα τα χέρια απο το τιμόνι... Το μπουφάν σούρωσε στην στιγμή μέσα στα γάντια!

Φυσικά και τα τεχνικά υφάσματα, οι μεμβράνες, δεν κρατάνε για πάντα. Κάποια στιγμή τσακίζουν στα σημεία που λυγίζει το σώμα μας, ενώ χρειάζονται και κάποια συντήρηση που δεν είμαι σίγουρος ότι είναι πάντα εφικτή...

Οι μπότες αυτές είναι διάτρητες, πώς είναι κι αδιάβροχες ? Πόσο τις πήρες, στο μαγαζί σου τις πούλησαν για αδιάβροχες? 

Μια χαρά αδιάβροχες είναι λόγο GoreTex. Το δέρμα απο μόνο του ποτέ δεν είναι αδιάβροχο... Αρκεί να φορεθούν σωστά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-07 (689cc) Shoei NXR

Δημοσιεύτηκε

Έχει γίνει αναπαραγωγή μικροβίων λόγο τις υγρασίας.

Αποσμητικά ποδιών και έκθεση στον ήλιο είναι ένα πολύ καλό attack σε αυτά τα μικρόβια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Επιβεβαιωνω για εκθεση στον ηλιο.

Με εχει σωσει απο πολυ βρομερες καταστασεις :crazy:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις