kpapageo

Οι skier και snowboarder του φόρουμ

176 μηνύματα σε αυτό το θέμα

HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Γιάννη μεγάλη προσοχή για χιονοστιβάδες, το τελευταίο χιόνι είναι πολύ ασταθές. Θα είδες σίγουρα ότι στην Βασιλίτσα κατέβηκε όλο το βουνό!

Θα πας με το φιλαράκι που έλεγες με σανίδι και χιονορακέτες? Αν ναι θέλω feedback!

Καλά να περάσετε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Aprilia Pegaso Trail (650cc) Caberg Ego

Δημοσιεύτηκε

Γιάννη μεγάλη προσοχή για χιονοστιβάδες, το τελευταίο χιόνι είναι πολύ ασταθές. Θα είδες σίγουρα ότι στην Βασιλίτσα κατέβηκε όλο το βουνό!

Θα πας με το φιλαράκι που έλεγες με σανίδι και χιονορακέτες? Αν ναι θέλω feedback!

Καλά να περάσετε!

Ναι μαζί μ΄αυτο το φιλαράκι μου πήγαμε. Εντός ολίγου θα απαντήσω αναλυτικά! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλή σεζόν σε όλους!

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κάτσε ρε ψηλέ χθες εκεί δεν ήσουν? Πότε γύρισες, πότε έφτιαξες το βίντεο??

Τι ήταν ανοιχτό?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κάτσε ρε ψηλέ χθες εκεί δεν ήσουν? Πότε γύρισες, πότε έφτιαξες το βίντεο??

Τι ήταν ανοιχτό?

Χθες και προχθές ήμουν. Χθες απόγευμα προς βράδυ ήμουν σπίτι. Αφού τακτοποιήθηκα με πράγματα κλπ έκατσα και το έφτιαξα, δεν θέλει και πολύ ωρα.
Ήταν ανοιχτές μόνο η 7,8 και η 6-4-1 (τρεις μπλε που ουσιαστικά συνδέονται).

Όποιος είναι να πάει Βουλγαρία να προτιμήσει Borovets. Που έχει φάει περισσότερο χιόνι και τρώγανε πούδρες από το βράδυ ήδη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Triumph Street Triple (765RScc)

Δημοσιεύτηκε

Ζηλεύουμε όσο δεν φαντάζεσαι,άντε να ανοίξει το χκ του παρνασσού με το καλό νωρίς φέτος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ζηλεύουμε όσο δεν φαντάζεσαι,άντε να ανοίξει το χκ του παρνασσού με το καλό νωρίς φέτος.

Αναμένουμε για την ενδεχόμενη κακοκαιρία από τις 14/12 και αν. Αλλά δυστυχώς με τις θερμοκρασίες μέχρι τότε στα χιονοδρομικά να φτάνουν και τους +7 θα είναι θαύμα αν μέχρι την επόμενη κακοκαιρία έχει μείνει τίποτα, έστω και για βάση.

Στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή στην καλύτερη κατάσταση είναι το χ/κ Πηλίου. Αν έμπαινε snowbus από Θεσσαλονίκη είχα φύγει το σ/κ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αναμένουμε για την ενδεχόμενη κακοκαιρία από τις 14/12 και αν. Αλλά δυστυχώς με τις θερμοκρασίες μέχρι τότε στα χιονοδρομικά να φτάνουν και τους +7 θα είναι θαύμα αν μέχρι την επόμενη κακοκαιρία έχει μείνει τίποτα, έστω και για βάση.

Στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή στην καλύτερη κατάσταση είναι το χ/κ Πηλίου. Αν έμπαινε snowbus από Θεσσαλονίκη είχα φύγει το σ/κ.

Αισχρή πίστα όμως,κακή εξυπηρέτηση και απαρχαιωμένο σύστημα.Πήγα πέρυσι και πραγματικά ήταν μια ταλαιπωρία η όλη φάση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αισχρή πίστα όμως,κακή εξυπηρέτηση και απαρχαιωμένο σύστημα.Πήγα πέρυσι και πραγματικά ήταν μια ταλαιπωρία η όλη φάση.

Παίζει να είναι το μόνο χ/κ εντός Ελλάδας που δεν το έχω επισκεφτεί ποτέ. Μόνο πέρυσι την άνοιξη είχα ανέβει με την μηχανή. Σε χειμερινή σεζόν δεν το έχω ζήσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Σαν βουνό είναι πανέμορφο εκεί έμαθα να τσουλάω. Μικρό αλλά τίγκα στο δέντρο και με αρκετές εναλλακτικές διαδρομές. Σαν υποδομές βράστα, κάθε πέρυσι και καλύτερα. Το ίδιο ισχύει και για το χιόνι λόγω υψομέτρου. Εδώ που τα λέμε, με βάση χιονοδρομικού χαμηλότερη από τον Χορτιάτη είναι λογικό να είναι κλειστό τις περισσότερες μέρες της σεζόν και να μπαίνει μέσα... Αν χιονίσει όμως το βουνό θάβεται. Θυμάμαι μια χρονιά πάνω από 10 χρόνια πριν είχε ρίξει τόσο πολύ που το καρεκλάκι σε πολλά σημεία περνούσε ανάμεσα από τοίχους χιονιού! Για να μπεις στο πάνω σπιτάκι για τις ενοικιάσεις κατέβαινες (!) κρατώντας ένα σχοινί για να μην γλιστρήσεις :tooth:

Τροποποιήθηκε από τον kpapageo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πέρυσι εμείς πήγαμε Πήλιο γιατί σε κανένα άλλο χκ κοντά μας δεν είχε χιόνι,όχι πως μας χάλασε σαν εμπειρία,φάγαμε και τα μπριζολικά μας σε μια ταβέρνα κοντά στο χκ,αλλά ξαναλέω και το σύστημα με τα χαρτάκια ήταν ένα αίσχος και οι υπάλληλοι ψευτονταήδες και απίστευτα δυσλειτουργικές πίστες πχ να πρέπει να ανέβεις 500-600μ ανηφόρα για το σαλέ ή 500-600μ ευθεία μέσα στην πίστα που για εμάς που κάνουμε snowboard είναι θάνατος.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ελάτε να δείτε την ταινία που μιλάει ολόκληρη η ορειβατική κοινότητα στην Ελλάδα!

MicroXtreme Skate and Snowboard Shop presents the Makedonia Premiere of "Frozen Ambrosia" along with snowboard documentary "The Thing About Greece".

7pm "The Thing About Greece"
9pm "Frozen Ambrosia"

After party at La Doze bar, Vilara 1, Thessaloniki

Tickets 7€ at the door

https://www.facebook.com/events/961943803911753/

Εγώ θα πάω. Θα έρθει κανείς από το φόρουμ; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Επιστροφη στο Πηλιο μετα απο 10 χρονια!

20161226_141219.jpg

Εξαιρετικη μερα, πολυ καλη ποιοτητα χιονιου, καλα στρωμενες πιστες, αρκετος κοσμος χωρις τεραστιες ουρες στα λιφτ. Και φυσικα η θεα στο Αιγαιο ολα τα λεφτα!

Τα εκτος ηταν ολα φαγωμενα, μονο βαθια μεσα στα δεντρα εβρισκες απατητο!

20161226_135452.jpg

Fun fact! Δεν ειχα παρει τιποτα απο εξοπλισμο μαζι μου οποτε επιστρατευτηκε το μπουφαν κ τα γαντια της μηχανης… 

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πφφφ, όσο βλέπω κάτασπρο το Πήλιο με κορυφή στα 1500μ και στην βόρεια Ελλάδα το χιόνι δεν επαρκεί ούτε καν για ορειβατικό, τα νεύρα μου.

Ωραίος! Πρώτο ανέβα της season ήταν;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πρωτο ναι, απο τα λιγα που θα γινουν φετος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Street Triple (675cc) Hjc Rpha 11

Δημοσιεύτηκε

Ευτυχώς με το τρελό κρύο που έχει ακόμα και χωρίς να χιονίσει άλλο θα μας βγάλει τουλάχιστον καμιά βδομάδα ακόμα μέχρι να αρχήσουν να βγαίνουν τα κοτρόνια στην φαλκονέρα

Έπρεπε να ήσουν την πέμπτη που ήταν όλα τα απάτητα απείραχτα και το χιονοδρομικό άδειο !! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZ (250cc) Airoh Aviator 2.1 Husqvarna sm 570r (576cc)

Δημοσιεύτηκε

Επιτελους ψωνισα!

2z689px.jpg

Αντε καλη σαιζον!

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παιδια εχει κουβαλησει κανεις πεδιλα ή σανιδα σε σε σχαρα ποδηλατου? Παιζει κατι τετοιο? (Αν εχει ειπωθει σορρυ, δεν εψαξα πολυ..)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κάτι για κουβάλημα σε μηχανή είχε ειπωθεί αλλά δεν καταλήξαμε κάπου. 

Ποδήλατο ρε τρελέ?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την Δευτέρα στον Παρνασσό ήταν μαγικά(με εξαίρεση τα μικρά διαλείμματα κωλο-ομίχλης).

16111203_10208992751440688_415837506_n.j

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κάτι για κουβάλημα σε μηχανή είχε ειπωθεί αλλά δεν καταλήξαμε κάπου. 

Ποδήλατο ρε τρελέ?

σε αυτοκινητο εννουσα τη σχαρα που μπαινει πισω για ποδηλατα :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παιδια εχει κουβαλησει κανεις πεδιλα ή σανιδα σε σε σχαρα ποδηλατου? Παιζει κατι τετοιο? (Αν εχει ειπωθει σορρυ, δεν εψαξα πολυ..)

Ειδικά τις σανίδες αν τις δέσεις απ'το μεταλλικό πάνω απ'την δέστρα με ιμάντες δεν νομίζω να πάνε πουθενά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

κι εγω ετσι λεω αλλα επειδη ειναι θεματα ασφαλειας ειπα μηπως το χει δοκιμασει κανενας. για πεδιλα σκι μ'ενδιαφερει περισσοτερο, αλλα κι αυτα με τις δεστρες που εχουν δε νομιζω να κουνηθουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

κι εγω ετσι λεω αλλα επειδη ειναι θεματα ασφαλειας ειπα μηπως το χει δοκιμασει κανενας. για πεδιλα σκι μ'ενδιαφερει περισσοτερο, αλλα κι αυτα με τις δεστρες που εχουν δε νομιζω να κουνηθουν

Πριν από μια εβδομάδα έκανα την απόπειρα να μεταφέρω μπότες, σκι, σακίδιο, κράνος κλπ με την μηχανή για μια απόσταση πέντε χιλιομέτρων. Εάν δεν έχεις σακίδιο που δένει σκι πάνω του (χιαστή κατά προτίμηση), τότε σε σχάρες κλπ είναι επικίνδυνο. Τα δικά μου τουλάχιστον, με ύψος 182cm, δεμένα οριζόντια πάνω στην σχάρα με χταπόδια εξείχαν πάρα πολύ και είχα κακό προαίσθημα. Εν τέλει τα έβαλα στο σακίδιο.

Btw, πισοδέρι πριν από πέντε μέρες.

Τροποποιήθηκε από τον Giannis90
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZ (250cc) Airoh Aviator 2.1 Husqvarna sm 570r (576cc)

Δημοσιεύτηκε

Γιαννη πολυ φλαταδουρα ρε συ, θελουμε περισσοτερο υλικο απ'το κομματι μεσα στα δεντρα! Φαινεται ωραιο μερος παντως, δεν εχω παει ποτε πισοδερι.

Ερωτησεις:

Μιας και τωρα καταφερα να ολοκληρωσω τον εξοπλισμο μου, τα πεδιλα καθονται σε μια αποθηκη 3 χρονια εχοντας φορεθει μια φορα μονο (ναι εχω τοσο καιρο να ανεβω, απαραδεκτος), θελουν κερωμα ετσι? Μενω Θεσσαλονικη, Παπαφειο και δεν υπαρχει μεταφορικο, οποτε που μπορω να τα παω χωρις να τα κουβαλαω σαν χαζος για ωρα? :laugh:

Επισης, μιας και δεν εχω ανεβει ποτε απο Θεσσαλονικη και δεν εχω παρεα εδω, αρχιζω να ψαχνομαι με τα snowbus. Απ'οτι ειδα υπαρχουν διαφορα. (Tzimas ski travel, explosivo, κλπ κλπ...) Εσεις ποιο χρησιμοποιειτε? 
Εχει κανεις καρτα Snowreport? Κατι ειχε παρει το ματι μου για εκπτωσεις σε snowbus και καρτες για τα lift...

Υ.Γ. Αν καποιος απο Σαλονικα ανεβαινει με snowbus και ψηνεται να παμε παρεα ας μου πει.:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα