Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
JimKarvo

Αγορά ποδηλάτου

28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda XLV (650cc) MT Blade 360

Δημοσιεύτηκε

Ψάχνω να αγοράσω ποδήλατο, Mountain bike.

Θα κυκλοφορώ Αθήνα, κατά μέσω όρο 15-20 χιλιόμετρα ανά ημέρα.

Ύψος 181, κιλά 125.

Budget δεν ξέρω ακόμα, αλλά τα 350€ πχ που είχα δει ένα IDEAL μου φάνηκαν λίγο πολλά.

Έχει κανείς τίποτα υπόψην του;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha XT 660R Ducati Hypermotard

Δημοσιεύτηκε

Αν σου φ'ανηκαν πολλα τα 350 δεν ξέρω τι επιλογές θα εχεις τουλαχιστον σε αλουμίνιο και επώνυμο ποδήλατο....

Εγω ειχα παρει ενα KONA με € 350 που ηταν υπερποσφορα και εκανε κανονικα καπου στο 600αρι....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μέσα στο φόρουμ υπάρχει κάπου ολόκληρο θέμα για ποδήλατα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC750x DCT

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μου, αν δεν πατάς χώμα, το trekking θα σε καλύψει 1000 φορές περισσότερο από ένα mountain bike εντός πόλης. Δισκόφρενα και άλλα μπλιμπλίκια τα θεωρώ υπερβολικά για απλή καθημερινή χρήση.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys 650 '08 HJC FG-ST Bolt MC10 Ducati Hypermotard (796cc)

Δημοσιεύτηκε

Με κάτω από 400 ευρώ αξιοπρεπές ποδήλατο για ενήλικα δύσκολα να πάρεις. Ενδεικτικά μπορείς να τσεκάρεις εδώ κάποια ποδήλατα επώνυμα:

http://www.tsirikosbikes.gr/bikes/mountain-bikes-29/hardtail-29ers.html?dir=asc&order=price

Βασικότερο χαρακτηριστικό για ενα ΜΤΒ καθημερινής χρήσεως οι 29άρηδες τροχοί που προσφέρουν πιο μεγάλο βήμα και πιο μεγάλες μέσες ωριαίες ταχύτητες. Είναι σοβαρό ζήτημα όταν θες να κάνεις 15-20 χλμ ανά ημέρα. 

Δεν προτείνω trekking ποδήλατα καθως δεν τα συμπαθώ... Ειδικά τα χαμηλού κόστους...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Tuono '03 (998cc) AGV K-5 Ducati Monster 1200R (1198cc)

Δημοσιεύτηκε

Tα trekking έχουν 28ρες ζάντες και λεπτότερα λάστιχα άρα μικρότερη αντίσταση, με απλά λόγια ''τσουλάνε''

ευκολότερα και έχουν μια απλή ανάρτηση μπροστά που είναι μια χαρά για πόλη. Σε μεταχειρισμένα θα

βρεις με 300 ευρώ ποδήλατα που έκαναν 500+ καινούρια. Υπάρχουν πάρα πολλοί που αγόρασαν τα

τελευταία χρόνια, πήγαν 10 βόλτες και τα παράτησαν στο μπαλκόνι, δεν αξίζει να πάρεις καινούριο.

Από μοντέλα δεν ξέρω, δες τι trekking έχουν οι γνωστές μάρκες  και ψάξε για μετάχειρα σε large μέγεθος.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Η απλή ανάρτηση των trekking και των MTB ποδηλάτων μόνο σπατάλη ενέργειας αποτελεί. Κατ' εμέ ενα ποδήλατο MTB ή Trekking θα πρέπει να ειναι εφοδιασμένο με ανάρτηση που κλειδώνει ώστε όταν θες να μειώσεις στο ελάχιστο τη χαμένη ενέργεια να μπορείς να το κάνεις.  

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Πηγαινε μια βολτα και απο PRAKTIKER μπορει να βρεις κατι και επειδει εισαια ρκετα κιλα αλλαξε και καμια σελα(βγαζει η oxford...) μολις το παρεις μην παθεις καμια ζημια..

Τροποποιήθηκε από τον Karavidas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Η απλή ανάρτηση των trekking και των MTB ποδηλάτων μόνο σπατάλη ενέργειας αποτελεί. Κατ' εμέ ενα ποδήλατο MTB ή Trekking θα πρέπει να ειναι εφοδιασμένο με ανάρτηση που κλειδώνει ώστε όταν θες να μειώσεις στο ελάχιστο τη χαμένη ενέργεια να μπορείς να το κάνεις.  

Το ακουω συχνα αυτο αλλα η δικη μου εμπειρια μου εχει δειξει το αντιθετο.
Καποτε εκανα μια στανταρ διαδρομη καθημερινα 10 χιλιομετρα πηγαινε και 10 ελα με mountain bike(ideal pro rider).

Οσες φορες προσπαθησα να την κανω με κλειδωμενη αναρτηση και δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα στην κουραση και με επιασε η μεση μου και τα νευρα μου απ' τους κραδασμους και τις τρυπες.
Οταν εισαι στην πολη ουτε να αποφευγεις διαρκως λακουβες μπορεις, επειδη πρεπει να εχεις σταθερη πορεια στα δεξια του δρομου, οπου εκει κι' ολας υπαρχουν οι χειροτερες κακοτεχνιες, ουτε να σηκωνεσαι καθε 1 λεπτο(το πολυ) ορθιος για να περνας απο πανω.

Εκει ακομα και παραφουσκωμενα λαστοιχα σου κανουν τη ζωη μαρτυριο, ποσο μαλλον το να μην υπαρχει καν αναρτηση.

Ολα αυτα διορθωνονται βεβαια αν παρεις σελα με ελατηρια που τα απορροφαει ολα.

Φιλε εγω θα σου προτεινα να παρεις μεταχειρισμενο παντως.
Στα ποδηλατα ειναι πολυ ευκολο να δεις σε τι κατασταση ειναι και τι θεματα εχει και εκτος αυτου οπως σου ειπαν, υπαρχουν πολλα που ειναι παρατημενα επειδη τα πηραν για 1-2 βολτες, ειδικα τωρα που το ποδηλατο γινεται σιγα σιγα μοδα.
Δεν αξιζει να σκασεις τοσα λεφτα για καινουργιο, ειδικα αν παρεις χειροτερο ποδηλατο απλα για να λες οτι το πηρες καινουργιο.
Επισης κοιτα ΜΟΝΟ επωνυμα. Ειμαι παθων και πιστεψε με, δε θες να κανεις τοσα χιλιομετρα με μουφα.
Για καμια βολτα γυρω γυρω καλα ειναι, αλλα οταν εξαρτασαι απο αυτο πρεπει να ειναι κατι που φτιαχτηκε απο ανθρωπους που ηξεραν τι εκαναν.

Η κατηγορια trekking ειναι ιδανικη, αλλιως 29αρι mountain.

26αρι mountain που ειναι αυτο που χρησιμοποιουσα δε θα το προτεινα γενικα.
Πολυ παραπανω προσπαθεια και η θεση οδηγησης ενδεχεται να σου δημιουργησει θεματα.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν ξ'ερω τι φυσική κατάσταση έχεις, αλλά καλύτερα κοίτα για μεταχείρω με τουλάχιστον 27 ταχύτητες. Ψηφίζω 29άρι mtb γιατί στέκεται με αξιώσεις και σε δρόμο και σε χώμα. 

Αλλιώς τρέκιν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki SV650A (650cc) HJC IS-17

Ας πω και την δική μου εμπειρία. Πριν από 4 χρόνια αγόρασα ένα αξιοπρεπέστατο Mountan Bike, το οποίο μου κόστισε η αγορά του 320€ τιμή μετρητοίς από 340€. Πρόκειται για ένα πάρα πολύ καλό σύνολο. Διαθέτει ενισχυμένο σκελετό αλουμινίου, 24 ταχύτητες Shimano (οι παραπάνω απλώς είναι σπατάλη χρημάτων) 100mm μπροστινή ανάρτηση, απλά φρένα, και ζάντες 26 ιντσών αλουμινίου ενισχυμένες. Δεν έχω κανένα παράπονο, και δεν χρειαζόμουν εδώ στη Σαλαμίνα τίποτε περισσότερο! Βέβαια εσύ δεν νομίζω να χρειάζεσαι mountain, αλλά trekking. Σημαντικό ρόλο παίζει η διάμετρος της ζάντας, ιδιαίτερα αν θα καλύπτεις μεγάλες αποστάσεις. Επίσης τα δισκόφρενα χρειάζονται μόνο για οδήγηση σε βροχή, αλλά και πάλι όχι τα μηχανικά που είναι προβληματικά, αλλά τα υδραυλικά, που είναι όμως σημαντικά ακριβότερα. Μπορείς εύκολα να βρεις ποδήλατα αξίας άνω των 500€ με σημαντική έκπτωση,επειδή είναι περσινά ή παλαιότερα μοντέλα, στα οποία η μόνη διαφορά με τα καινούρια είναι η αλλαγή χρώματος! Εγώ το αγόρασα καινούριο, επειδή δεν βρήκα κάτι άλλο που να με ικανοποιεί στα χρήματα που διέθετα, επίσης το αγόρασα μέσα στο καλοκαίρι, οπότε επόμενο ήταν τα παλαιότερα μοντέλα να είχαν πουληθεί ήδη.

Και μια ακόμη συμβουλή. Μην αγοράσεις από super market κλπ μόνο από κατάστημα ποδηλάτων! Θα βρεις αρκετά καλύτερα ποδήλατα σε εξειδικευμένο κατάστημα, παρά όπου να' ναι. Και βέβαια δεν χρειάζεται να ξοδέψεις μια περιουσία, αφού θα χρειαστείς επιπλέον εξοπλισμό για να κάνεις τη δουλειά σου σωστά, και με ασφάλεια.

Το ποδηλατάκι μου!

DSCN17632_zpst3bf8c5l.jpg

Το νέο μοντέλο που αλλάζει μόνο ο χρωματισμός!

MERIDA%20MATTS%2020-V%20BK-BU-WH%202013.

Ορίστε και τα χαρακτηριστικά του:

http://www.bike-center.gr/product_info.php?products_id=6264

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki er-5 Laverda sf750 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

125 κιλα μαλλον για καλη  σιδερια πας -χρωμιομολυβδαινιο- κλπ 

το αλουμινιο μαλλον θα το σπασεις

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Κοπρόσκυλο ΒΤ (1100cc) 1 απ΄όλα

Δημοσιεύτηκε

Και απο εμενα Τρεκινγκ για πολη. Εχω ενα Scott sportster και το εχω ευχαριστηθει.

Κατι που μπορει να βοηθησει ειναι, οτι πολλα μαγαζια βγαζουν σε προσφορα γυρω στον Σεπτεμβριο - Οκτωβριο τα μοντελα της φετινης χρονιας, γιατι οι εταιρειες βγαζουν της επομενης. Εκει μπορει να χτυπησεις μια καλη ευκαιρια σε καινουριο. Με αυτο τον τροπο μπορει να γλυτωσεις κανενα 100αρικο και η μονη διαφορα να ειναι πχ το χρωμα. Αυτο ειχε γινει στη δικη μου περιπτωση. 

Επισης για καθε μερα ενα μεταχειρισμενο καλης μαρκας θα ηταν καλη ιδεα.  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW f gs (650cc) Triumph Street triple

Δημοσιεύτηκε

δες κι αυτα και μη φοβηθεις σε καμια περιπτωση..καλες πεταλιες!:thumbsup:

http://www.podilates.gr/node/12755

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@Chris1981 Η διαφορά 24 με 30 στις ταχύτητες δεν είναι απλά σημαντική, είναι χάος. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν είπα πως δεν είναι σημαντική, αλλά κάποιος που δεν είναι αθλητής δεν τις χρειάζεται! Άσε που η τιμή ξεπερνά κατά πολύ το ποσό που θέλει να δώσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δυστυχώς ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Κάποιος λιγότερο γυμνασμένος τις χρειάζεται πολύ περισσότερο. Εφόσον βέβαια το μπάτζετ είναι περιορισμένο πας για αυτό που μπορείς.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
toyota aygo (1000cc) Suzuki gsx-r 1000 (1000cc)

Κι εγώ προτείνω να κοιταξεις στην κατηγορία των trekking. Δεκέμβριο του 2013 εψαχνα για ποδήλατο και μετά από ψάξιμο κατεληξα  σε ένα ideal nergetik το οποίο αγόρασα αν θυμαμαι καλά 330 ευρώ. Το ποδήλατο το έχω ευχαριστήθει παρα πολυ. Τον χειμώνα υπήρχαν μέρες που έκανα και 50 χιλιόμετρα και όλα μια χαρά! Τώρα το καλοκαίρι το έχω αφήσει αλλά από χειμώνα αρχίζουμε παλι.! Πολύ σημαντικό να αλλαξεις την σέλα με μια πιο άνετη και πιο μαλακή, εγώ έχω βάλει μια velo gel. Καλή αγορά και καλές βόλτες!

Τροποποιήθηκε από τον dimitriskokk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Επειτα απο λιγους μηνες ενασχολησης με το αθλημα, με ενα φτηνιαρικο ποδηλατο, ηρθε η ωρα για κατι ποιοτικοτερο. Κανω χρηση αποκλειστικα σε χωματοδρομους, διαδρομες των 10-15 χιλιομετρων με αρκετες αναβασεις λοφων. Βεβαια, θα κανω καποιες ασφαλτοβολτες ενδεχομενως, αλλα λιγα πραγματα.

Το μπατζετ παιζει στα 600-700 ευρω. Εχω οδηγησει ενα cube των 700 ευρω (λογικα ειναι το analog) και επαθα πλακα (σε σχεση με το δικο μου).

Στα χρηματα αυτα, υπαρχει κατι πιο αξιολογο απο αυτο? Ειμαι 120φευγα κιλα και θελω κατι στιβαρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF (998cc) Arai ViperGT Lefas 900

Δημοσιεύτηκε

Αν παίζει κάποιο ρόλο για σένα, αναφερω οτι η Cube ειναι Γερμανικη.

Αν θέλεις ενα υπεροπλο και μπορείς να φτασεις τα 800 κοιτα το Ideal Traxer του 2014. Πρέπει να έχουν μείνει λιγα κομμάτια και περιορισμενα μεγεθη.

Αλλιως Ideal Boomax επίσης τουμπανο στα 650

Για τον φιλο JimCarvo εχω να προτείνω αποκλειστικά μεταχειρισμενο rigid μπρος πισω, ιδανικα με chromoly πηρουνι. Τροχους 700cx28 δεν χρειάζετε ποιο φαρδιους με επωνυμες ταχυητες.

Την κατηγορία ονομάστε την εσεις, το εχω σιχαθεί το παιχνιδι της εξειδικευσης και της κατηγοριοποιησης.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Η αληθεια ειναι οτι καλοβλεπω το boomax και τις 30 σχεσεις που εχει και θα με βοηθησουν στις ζορικες ανηφορες. Εχει και ενα κλικ ανωτερα περιφερειακα απο το analog, απ'οτι καταλαβα.

Τα καλυτερα περιφερειακα που εχει το traxer αξιζουν τα +140 ευρω? Θα μου κανουν τη ζωη ευκολοτερη ή θα δω απλα μικροδιαφορες μιας και δεν κανω hardcore χρηση?

Τα cube μαλλον θα τα απορριψω διοτι τα ideal ειναι value for money.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Η αληθεια ειναι οτι καλοβλεπω το boomax και τις 30 σχεσεις που εχει και θα με βοηθησουν στις ζορικες ανηφορες. Εχει και ενα κλικ ανωτερα περιφερειακα απο το analog, απ'οτι καταλαβα.

Τα καλυτερα περιφερειακα που εχει το traxer αξιζουν τα +140 ευρω? Θα μου κανουν τη ζωη ευκολοτερη ή θα δω απλα μικροδιαφορες μιας και δεν κανω hardcore χρηση?

Τα cube μαλλον θα τα απορριψω διοτι τα ideal ειναι value for money.

Σκέψου ότι το ποδήλατο είναι όπως το κράνος: το μέγεθος μετράει! Πάρε από αυτά που μπορείς να επιλέξεις το σωστότερο μέγεθος. Αν σου κάθεται καλύτερα το Ideal πάρε το Ideal. Αν σου κάθεται το Cube πάρε το Cube. Επίσης έχε στο νου σου πως το ποδήλατο δεν πρέπει να είναι μεγάλο. Ένας ποδηλατάς μου είχε πει κάποια στιγμή: "Το μικρό ποδήλατο μεγαλώνει, το μεγάλο δε μικραίνει...".

Ως προς τις πολλές ταχύτητες μη νομίζεις ότι ειναι αξιοποιήσιμες όλες. Επικαλύπτονται η μία με την άλλη... Δεν είναι τυχαίο άλλωστε το γεγονός ότι η τάση στο MTB είναι οι λίγοι δίσκοι (1x10, 2x10).

Και ένα tip που ενδεχομένως να σε βοηθήσει στην επιλογή: Διάλλεξε με βάση ποιο μοντέλο έχει τις καλύτερες/ελαφρύτερες ζάντες. Μερικά γραμμάρια στις ζάντες λιγότερα κάνουν τεράστια διαφορά στην ανηφόρα.

Επίσης ως προς τα cube δες και τι τιμές παίζουν στα ξένα site μήπως και σου βγαίνει πιο οικονομικά (bike24, evanscycles, chainreaction ).

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

2015_Cube_Attention_SL_29_Green_4857818.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Σημερα το παρελαβα και λιγη ωρα αργοτερα εκανα την πρωτη μου βολτα. Ειχα να ανεβω 20 μερες σε ποδηλατο και ημουν ελαφρως κουρασμενος. Παρολα αυτα εκανα την μεγαλυτερη βολτα, μεχρι σημερα, διαρκειας 2 ωρων αποκλειστικα χωμα. 

Ξεκινω απο τα (λιγα) κακα. Η σελα ειναι χωματινη, αρα λεπτη και στενη. Ακομα ποναω. Νοσταλγω τη σελα του leader των 200 ευρω.

Επισης, πιαστηκε ο αντιχειρας μου απο τα κατεβασματα στο δεξι χερι. Δεν το ειχα συνηθισει και μου κακοφανηκε λιγο.

Τωρα τα καλα, περιληπτικα, διοτι ειναι αρκετα. Οι ανηφορες φαινονταν σαν κατηφορες. Κυλουσε μονο του συνεχεια. Ξεκουραστο μεχρι αηδιας. 

Φρενα απο αλλο πλανητη σε αισθηση και αποδοση. Και ακομα στρωνουν τα τακακια.

Μπροστινη αναρτηση ρυθμισμενη στα κιλα μου, απορροφαει τα παντα χωρις να ιδρωνει.

LrMobile1905-2016-061192470608403321_zps

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ωραίος! Με γεια σου να το χαρείς!

Πες μας όμως το μοντέλο για να δούμε όλα του τα χαρακτηριστικά, όπως και το πόσο σου στοίχισε.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα