gkourmoul1

Κατηγορία SUV/Crossover. Χ vs Ψ...

169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Ψάχνω για να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο κουτί. Έχω μπάτζετ μέχρι 15000 (ταβάνι 17000), και θέλω να έχει τα εξής βασικά χαρακτηριστικά:

1. 1600-1800 κυβικά diesel

2. Με σχετικά λίγα χιλιόμετρα (μέχρι ~50000).

3. Μοντέλο 2010 και έπειτα

4. Να έχει αρκετούς χώρους (ανάλογους με ένα qashqai ή και μεγαλύτερους).

Η τετρακίνηση, εάν υπάρχει, θεωρείται θετική, αλλά δεν κρίνεται απαραίτητη.

Αυτό που έχω στο νου μου είναι μοντέλα όπως το mitsubisi asx, ή το nissan qashqai.

Ποια η γνώμη σας για τα 2 αυτά μοντέλα. Υπάρχει κάποια εναλλακτική αξιόπιστη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Jetpack

Δημοσιεύτηκε

Εγώ θα πήγαινα για Qashqai. Απ ότι ξέρω είναι τύπου "δεν σπάει - δεν χαλάει" (κλασσικά Nissan)

Συν επειδή έχει κυκλοφορήσει πολύ δεν θα έχεις θέμα με ανταλλακτικά, όχι ότι θα τα χρειαστείς.

Και για τους 1.5 - 1.6 diesel της Renault που έχει πάνω έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Αυτό μου λέει και μένα η λογική μου.

Ο 1.5 τραβάει για μια προσπέραση 90-120χαω ή να τον αποφύγω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Γεια σου George!Έψαχνα έναν ολόκληρο χρόνο για αγορά πετρελαιοκίνητου αυτοκινήτου 1500-1600 κυβικών και έχω επισκεφτεί πάρα πολλές εκθέσεις...με ενδιέφεραν δύο κατηγορίες:μικρομεσαία και suv.Έχω οδηγήσει σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα από αυτές τις δύο κατηγορίες οπότε αν θέλεις κάτι,ρωτάς.Το qashqai είναι ένα αμάξι το οποίο έχει κάνει αναπάντεχα μεγάλες πωλήσεις και οι έμποροι της Nissan το αποκαλούν ''ο άγιος Qashqai''...έδωσε άλλη πνοή στην εταιρεία.Εννοείται ως αν βρεις κάποιο ελληνικό,καλοσυντηρημένο και στην τιμή που θέλεις,το χτυπάς αλύπητα! 

Το ''πρόβλημα'' στην περίπτωσή σου είναι ότι ψάχνεις μεταχειρισμένο οπότε πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός διότι τα περισσότερα μεταχειρισμένα πετρελαιοκίνητα της περιόδου αυτής είναι από εξωτερικό με ό,τι αυτό συνεπάγεται...λίγοι Έλληνες κάτοχοι πετρελαιοκίνητου τετραετίας-πενταετίας και κάτω πουλάνε το αμάξι τους.

Στη θέση σου θα εξέταζα σοβαρά το ενδεχόμενο να πήγαινα προς καινούριο ή ελαφρά μεταχειρισμένο  Dacia Duster ...φοράει ίδιο κινητήρα με το qq και είναι ωραίο εργαλείο.Άλλες πολύ αξιόλογες λύσεις είναι τα  suzuki vitara , suzuki sx4 s cross .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Jetpack

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Αη γκες ιτ γουίλ. Αλλά ανάλογα και τι ταχύτητα έχεις στο κιβώτιο κλπ κλπ. Ενδεικτικά, το μεγάλο μας είναι το Fiat 500X και αυτο 1.6 με 120 άλογα το οποίο έκανε προσπέραση στην εθνική με 6η(!) Χαω δεν θυμάμαι. 

Γνώμη μου είναι οτι αν δεν έχει μεγάλη διαφορά δες το 1.6

Αν και πάει στα διπλάσια γκαφρά, η Honda έβγαλε το καινούριο CRV με τον 1.6 diesel με 160 άλογα το οποίο πρέπει να είναι τρομερό. + το γαμάτο κιβώτιο.

(Επιτέλους ένα θέμα που μπορώ να συζητήσω και γω!)

Τροποποιήθηκε από τον Sledgehammer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ιδανικό θα ήταν ένα καινούργιο crv ή xtrail αλλά....δεν θέλω να δώσω 30000+...

Το duster είναι πολύ τίμιο, αλλά το θεωρώ άσκημο και χαμηλής ποιότητας. Βασικά δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη η παθητική ασφάλεια που έχει.

To s-cross είναι άχρωμο για τα γούστα μου. Το vitara με αρέσκει αλλά δεν έχει τους χώρους που έχουν τα υπόλοιπα,  και επίσης δεν υπάρχει μεταχειρισμένο...

Τι παίζει με τα εξωτερικού και γιατί να μην τους έχω εμπιστοσύνη??

Τροποποιήθηκε από τον gkourmoul1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZ (250cc) Airoh Aviator 2.1 Husqvarna sm 570r (576cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλα τα ειπε ο efkola.

Ετυχε να οδηγησω προσφατα το sx4 σε ανηφορικο κατσικοδρομο με τρειλορ απο πισω... Σου προτεινω να το κοιταξεις και να το οδηγησεις αν δεν το εχεις κανει.

Επισης επειδη ο πατερας μου εχει το x-trail, και το εχω κανει απειρα χιλιομετρα, εχω να σου πω οτι αμα πας προς αυτην την κατηγορια μην σκεφτεις κανενα qashqai ουτε για πλακα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Νικόλα το xtrail όπως και το crv δεν τα αναφέρω καθόλου διότι είναι αρκετά ακριβότερα.

Στα εισαγόμενα Γεώργιε,δεν μπορείς να γνωρίζεις τι ισχύει με τα χιλιόμετρά τους και με τη συντήρησή τους...αυτό βασικά.Επίσης,ένα ποιοτικό ελαφρά μεταχειρισμένο ΙΧ και μάλιστα στη δημοφιλή αυτή κατηγορία εικάζω ότι οι Γάλλοι,οι Γερμανοί,οι Αυστριακοί κτλ έμποροι δε θα περίμεναν τους δικούς μας φωστήρες εδώ...θα το τσίμπαγαν οι ίδιοι αμέσως.Αυτό βέβαια δεν είναι  θέσφατο,μιλάμε για τεράστιες αγορές με χιλιάδες πωλήσεις.Ούτε και θα είχα κάποιο θέμα αν έβλεπα αμάξι με 100 ή 150.000 χλμ...αν αυτά έχουν γίνει σε ευρωπαϊκούς δρόμους είναι λίγα για ένα πετρελαιοκίνητο.Δυστυχώς όμως δεν ξέρεις ποτέ πόσα πραγματικά είναι και πώς/που έχουν γίνει.

Το qq διαθέτει το καλύτερο ''πακέτο'' κατά την άποψή μου.ΑΝ βρεις καλό-αξιόπιστο μεταχειρισμένο,τότε να το σκεφτείς σοβαρά.

Καινούριο με τον μικρό κινητήρα(1.5dci, 110hp) και στην πιο απλή έκδοση(energy) κοστίζει κοντά στα 20 χιλιάρικα http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4597551/

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Jetpack

Δημοσιεύτηκε

Για το S-Cross αν θες εχω να πω κιαλλα, το είχαμε και αυτο! (το βενζινη, το diesel φοραει τον ιδιο με το 500Χ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αμηχανία πλήρης KTM 990 SMT (999cc)

Δημοσιεύτηκε

Με τα κριτήρια που θέτεις, ψάχνεις για το καλύτερο Qashqai που μπορείς να βρείς.

Τα Mitsu φεύγουν σε τιμή,και τα δίλιτρα που είναι πιο ορθή επιλογή σε crossover-diesel ,φεύγουν σε πάγια έξοδα......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ προτείνω αυτό, δαγκωτό. Παίζεις σε καινούριο (ναι, θα μπει λίγο βαθύτερα το χέρι στην τσέπη), με την εγγυησάρα του, όμορφο, πλούσιο και ξεχωριστό!

Επίσης σε καινούριο, ένα ιδιαίτερο σχεδιαστικά όχημα, ρίξε μια ματιά και σε αυτό!

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το μεταχείρο, είναι δίπλα σου!

Καλή εναλλακτική, δε μου αρέσει εξωτερικά αλλά εσωτερικά είναι σούπερ ουάου! Οριακά παίζεις και σε καινούριο!

Και τέλος, ένα τίμιο εργαλείο, ρίξε μια ματιά και εδώ

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Address (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Γιαννη οταν θα ψαξω για αμαξι, θα σου στειλω πρωτα Π.Μ και μετα θα αρχισω το ψαξιμο! :tooth:

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Α-Μήχανος (Πεζό 2cc)

Δημοσιεύτηκε

Κατ'αρχήν για να κυκλοφορήσεις Αθήναι, να ξέρεις ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον EURO5 στα καυσαέρια, εκτός και αν δηλώσεις αλλού διεύθυνση κατοικίας, αλλά μάλλον θα γράφει πάνω στην άδεια ότι απαγορεύεται είσοδος σε Αθήναι και Θεσσαλονίκη. Το QASHQAI είναι όντως δεν σπάει δεν χαλάει. Έχω το καινούργιο εγώ. Το 1.5 DIESEL,νομίζω τουλάχιστον για το καινούργιο μοντέλο ότι δεν το βγάζει 4Χ4, για το προηγούμενο δεν ξέρω. Αν είναι να φτάσει 22000+ παίρνεις και την απλή έκδοση του 1,6 diesel, ξεκινάει νομίζω από 22500 περίπου. Το diesel έχει καταπληκτικές ροπές. Αυτοκίνητα με μεγαλύτερη ιπποδύναμη στις ρεπρίζ, αδυνατούν να με περάσουν αν όχι, τους δυσκολεύω πολύ. Το Duster, είναι πολύ καλό, έχει κινητήρα Ρενώ και σύστημα τετρακίνησης Νισσάν. Αλλά το ξεκινάνε στις τιμές "γυμνό". Όταν αποφάσίσεις να του βάλεις κάτι εξτρα, φτάνεις τα 20000+ €. Οι κινητήρες 1.5 και 1.6 θεωρούνται από τους πολύ καλούς. Το ΚΙΑ όντως είναι πολύ καλό και με πολύ καλούς χώρους. Σαν σύστημα τετρακίνησης, το SPORTAGE θεωρούνταν αρκετά καλό. Το Nissan όμως έχει και κλείδωμα 4Χ4. Γενικά, αν ψάξεις για 4Χ4 diesel, καινούργιο θα κινηθείς γύρω στα 20000+ €, μεταχειρισμένο θα παίζεις γύρω στα 17000+ €. Αν μπορείς να ζοριστείς για λίγο καιρό (όπως κάνω και εγώ δυστυχώς, αλλά το πήρα και με αρέσει, ούτε το μετάνιωσα), να πάρεις καινούργιο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Πήρα προσφορά για καινούργιο qashqai, στην έκδοση acenta στα 23500. Μπρος κίνηση και 1.5 λίτρα κινητήρας. Ούτε καν 1.6.

Δεν πάω με τίποτα στην απλή έκδοση με τα τάσια και το απλό aircondition....

Γιαυτό και προτιμώ το μεταχειρισμένο στα 17000 όπου θα είναι 1.6 και αρκετά πλούσια έκδοση. Και μπορεί και 4Χ4.

Το ΚΙΑ όμορφο και πρακτικό, αλλά δεν είναι μόνο καινούργιο και θα ανέβει το μαλλί αρκετά.

Το ford μου αρέσει πάρα πολύ, αλλά βλέπω μόνο 1 diesel σε όλη την Ελλάδα και αυτό είναι στα Χανιά. Και μου φαίνεται και λίγο ταλαιπωρημένο.

Peugeot είχα, καλό χρυσό, αλλά δεν ξαναπαίρνω.

Το citroen δεν το είχα στα υπόψιν. Όμορφο.

Αυτές τις αγγελίες ξεχωρίζω από Κρήτη.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6387520/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6847189/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6336565/

Είναι όλες μέσα στο μπάτζετ μου, και πιθανότατα τις επόμενες μέρες να ελεχθούν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6731938/

Να και μια απο Αττικη με τετρακινηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki versys Shoei XR 1000 KTM 990 SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν!

Εϊχα το SX4 αλλά το μπενζίνα το τετρακούνα και ήταν ζάχαρη...στα συν καλή οδική συμπεριφορά και καλό τιμόνι, στα πλην ο θόρυβος στα πολλά χαω και η κατανάλωση...

Έχω επίσης το VW tiguan αλλά πάλι μπενζίνα...γαμάτη τετρακούνα, χώροι, ποιότητα, ηχομόνωση αλλά ακριβό και ρουφάει επίσης...

Εδώ κι ένα μήνα πήρα εταιρικό αμάξι το qashqai το ντηζελ το 1.6 με τετρακούνα...ΑΠΛΩΣ ΦΟΒΕΡΟ ΑΜΞΙ! Απίστευτη ροπή, ελαστικότητα, χαμηλή κατανάλωση, αρκετοί χώροι, πολύ προσεγμένο εσωτερικό...παρόλο που έχει ζάντες και τάσια και 215/65/16 και λίγο μαγουλιάζει στα ζόρια, δε φεύγει από το δρόμο...έχει φοβερή ανάρτηση, άνετη αλλά χωρίς πολλές κλίσεις, γενικά πολύ καλή οδηγική συμπεριφορά και πολύ καλές ρεπρίζ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZF-R1 MV Agusta F4

Δημοσιεύτηκε

για κάποιο λόγο σε αμαξι δεν φευγω απο τα τζαπανια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Bill, το 1.5 σε σχεση με το 1.6 πως παει σε γκαζια? Ετυχε να το οδηγησεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Τι στην ευχή μόνο εγώ βρήκα το Qashqai υπερβολικά μικρό σε χώρους;

Με το ζόρι βόλευα τα πόδια μου και είχα πρόβλημα στο μπες-βγες.

Μιλάω για το πρώτης γενιάς, δεν ξέρω τι έκαναν μετά στα επόμενα μοντέλα.

Μακάρι να είχες τα φράγκα (μπόλικα) γιατί τότε θα σου έλεγα να περιμένεις το ΚΙΑ Sportage του 2016.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Ακομα να μπω μεσα σε qashqai. Πρεπει να βρω κανα γνωστου να δω εαν χωραω....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

John και George,το cactus μην το σκέφτεστε καν...είναι απογοητευτικά αργό...όταν το οδήγησα,απογοητεύτηκα πραγματικά.

Το Kuga 1.6 είναι βενζινοκίνητο οπότε μάλλον δε σε ενδιαφέρει.

Το ΚΙΑ πήγα να το δω στην έκθεση στον Κηφισό και δεν το είχαν καν...δεν το έχω οδηγήσει αλλά κρίνοντας από απόψεις που διαβάζω σε fora,κριτικές,δοκιμές είναι πιο βαρύ αμάξι με σαφώς κατώτερο εσωτερικό από το qq και χειρότερες επιδόσεις.Δεν είναι τυχαίο ότι κυκλοφορούν λίγα στους αθηναϊκούς δρόμους.Σύντομα όμως έρχεται το  καινούριο οπότε ίσως να βρεις προσφορές στο υπάρχον.

Tα 2 Peugeot(2008 και 3008) προσωπικά μου φαίνονται πολύ άσχημα αλλά υστερούν σαφώς από το qq και σε επιδόσεις.Επίσης είναι euro 5 όπως και όλα τα προηγούμενα εκτός qq που είναι πλέον euro 6.

Όσο για χώρους,το καινούριο qq είναι ικανοποιητικότατο για εμένα και με πολύ καλή θέση οδήγησης.Η διαφορά στο γκάζι μεταξύ του 1.5dci με τα 110 άλογα και του 1.6dci με τα 130 άλογα είναι εμφανής...αξίζει τα 2700€ παραπάνω κατά την άποψή μου για κάποιον που κοιτάζει καινούριο.Το τετρακίνητο δεν το ξέρω,δεν το έχω οδηγήσει.

To mokka δε στο πρότεινα καν διότι είναι κατώτερο σε όλα από το qq και κυρίως σε χώρους και επιδόσεις.

Το sx4 s cross είναι εξίσου καλή επιλογή πάντως και φτηνότερο από το qq.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Α-Μήχανος (Πεζό 2cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ θα πήγαινα στα 1600 και κατά προτίμηση στο 4Χ4. Να σου δώσω ένα παράδειγμα για τις ροπές. Το J11 (είναι το καινούργιο μοντέλο, αυτό που κοιτάς είναι το J10), σε σύγκριση το βενζινοκίνητο με το πετρελαιοκίνητο, το Βενζίνη 0-100 είναι πιο γρήγορο, ενώ στις ρεπρίζ το πετρέλαιο είναι μέχρι και 1,5" πιο γρήγορο ίσως και παραπάνω. Το βενζίνη είναι 163Hp με 24 ροπή (νομίζω δεν θυμάμαι) ενώ το πετρέλαιο 130 Hp 32,5 ροπής. Όσοι έχουν το 4Χ4 έχουν πάει σχεδόν παντού, ακόμη και σε παραλίες άφοβα. Το Νισσάν έχει πολύ καλό σύστημα τετρακίνησης. Αν είναι να καταλήξεις σε Qashqai πέρνα μια βόλτα και από το φόρουμ, να δεις εντυπώσεις, προτάσεις και ότι άλλο θες Q.G.C.. Με τους 130 Hp θα εντυπωσιαστείς από τις ροπές του, μάλιστα για το J10 έχει κιτ ο Κυριακούδης που το ανεβάζει στους 150 με αμελητέα αύξηση της κατανάλωσης, δηλαδή θα εισαι στα 5,5-6 και θα πάς στα 5,8-6+. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Χμμ...ώστε εσύ είσαι ο Στησίλαος από το qashqaiclubgr!

Σύντομα( ; ) έρχεται και ο 1600άρης πετρελαιοκινητήρας με τα 160 άλογα που λογικά θα τον  πρωτοδoύμε στο νέο megane και στο  Renault Kadjar

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki versys Shoei XR 1000 KTM 990 SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Γιώργη δεν το χω οδηγησει το 1.5 αλλά θα έχει διαφορά όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω...μιλάμε για πολύ ροπή το 1.6, αν είσαι στις 2.000 στροφές είσαι πάνω στη ροπή και μέχρι τις 3.500 στροφές το μοτέρ τραβάει δυνατά...μετά σταδιακά ψοφάει βεβαίως...όσο για κατανάλωση, εγώ που έχω το μικρόβιο του γκαζοφονιά βλέπω μακροπρόθεσμη μέση 7 λίτρα στα 100...Όταν όμως πάω με 2.000 στροφές σε επαρχιακό με 100-120 χαω βλέπω 5,5-6 λίτρα στα 100...Οι χώροι για τους πίσω δεν είναι σπουδαίοι αλλά 2 ενήλικες κάθονται υπεράνετα...μπροστά πάλι είναι ευρύχωρο...οκ αν είσαι Klab και έχεις καταπιεί 5-6 γιγάντια σουβλάκια από τα γνωστά που βρίσκει κανείς στο Ρίο, ίσως βρεί ο κοιλιακός στο τιμόνι...χιχιχι κλαμπάκο γουι λοβ γιου ρε...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Βρήκα ένα σήμερα και έκατσα να δω πως είναι. Έφερα το εμπρός κάθισμα στα μέτρα μου (τράβηξα το κάθισμα αρκετά πίσω) και μετά έκατσα στην πίσω θέση. Χώραγα όμορφα πίσω (οριακά στο ύψος, άνετα στα γόνατα).

Το πορτ μπαγκάζ είναι αρκετό (στην έκδοση με τις 2 θέσεις επιπλέον).

Είδωμεν...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.