barticiani

Casual μπότες μηχανής VS κοινές μπότες

19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Peugeot Scooter εργάτης (Γ.Τ.Π.cc) Nolan N84 Harley Davidson V-Rod (1247cc)

Δημοσιεύτηκε

Από τότε που οδηγώ μηχανή (και πιο πριν) χρησιμοποιώ μπότες μη ειδικές για αυτό το σκοπό, αλλά ενισχυμένες. Έχω προτίμηση στις Caterpillar και προς το παρόν δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με ανθεκτικότητα και προστασία (δεν καταλαβαίνουν Christ), αλλά έχω θέμα με τη βροχή βεβαίως. 

Εσείς που έχετε χρησιμοποιήσει casual (και όχι hardcore) μπότες μηχανής θεωρείτε ότι αξίζει τον κόπο να τις προτιμήσει κάποιος έναντι ενισχυμένων παραδοσιακών προτάσεων σε μπότες;

Αυτές εδώ πχ έχουν αντιολισθητικές σόλες, ενισχύσεις με μέταλλο σε σημεία όπως δάκτυλα, goretex κτλ

http://www.catfootwear.com/US/en/second-shift-work-boot/15962M.html?dwvar_15962M_color=P72365#start=1

http://www.drmartens.com/uk/Men%27s-Boots-%26-Shoes/Dr-Martens-Kamin-Boot/p/16707001

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CBF (250cc) Shark RSF3 Zipper

Δημοσιεύτηκε

Βασικά ο τραυματισμός που εγώ ακούω πιο συχνά σε άτυχες στιγμές με μοτό αφορά αστράγαλο. Οι δικές μου μπότες, που θεωρούνται everyday (dainese ssc-alpha) έχουν ενίσχυση στα πλάγια τόσο για απορρόφηση κρούσης όσο και για να μη λυγίζουν εύκολα. Επίσης, η σόλα δεν λυγίζει όσο εύκολα λυγίζει σε παπούτσι. Οι workboots συνήθως έχουν ενισχύσεις στα δάκτυλα για να προστατεύουν σε περίπτωση που κάποιο βαρύ αντικείμενο πέσει στα δάκτυλα του εργαζόμενου, απ'όσο ξέρω. Άλλου είδους προστασία. 

Διευκρινίζω πάλι ότι αυτά βασίζονται σε προσωπικές παρατηρήσεις.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Οι Cat, εχουν θεόβαρες σόλες + μέτρια ποιότητα δέρματος. Αν ξεκολλήσουν, μην τις κολλήσεις. Να ζητήσεις να σου τοποθετήσει σόλες Vibram, ο τσαγκαρης. Κανα 30-40αρι θα πάει.

Oi Martens, εχουν εξαιρετική πρόσφυση. Το δέρμα τους, δεν εχει την ποιότητα που ειχαν πριν 20 χρόνια. Παραμενουν all time classic.

Πλάκωνε τες, με κανα λίπος να παραμενει μαλακό το δέρμα + να μην μπαζουν εύκολα νερό. Θα σκουρύνουν λίγο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YBR (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Περυσι αγορασα Caterpillar και υστερα απο 7 μηνες χρησης, ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αντοχη και την ανεση τους μπορω να πω.

Ομως ειχα κι εγω θεμα με το νερο. Δεν ειναι για πολλα. Πηρα γκετες (της κακιας ωρας) αλλα καποια στιγμη αρχισαν κι αυτες να μπαζουν και το caterpillar εγινε πισινα. Απο τοτε μυριζουν και σταματησα να τις φοραω. Ξενερωσα πολυ που χαραμισα καλο αρβυλακι στα βρωμικα νερα του δρομου.

Πιστευω αξιζει να στραφεις σε μποτα μηχανης για καθημερινη χρηση και απο αποψη ασφαλειας αλλα και αδιαβροχοποιησης.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

Και γω σκεφτόμουν να πάρω μποτακι γύρω στο κατοσταρικο αν κατσει,  και αν όχι,  να πάρω καμιά μποτα εργασίας για πιο φτηνή 

Αλλα από αυτά που διαβάζω,  μάλλον θα πετάξω τα λεφτά μου..  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε

Μία casual μπότα μηχανής δηλαδή μπορεί να χρησιμοποιείται καθημερινά (στη δουλειά, αφήνω τη μηχανή και πάω βόλτα κτλ) ή θα ανοίξει από το περπάτημα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Αν παίζει περπάτημα η μπότα μηχανής αν έχει κάποια μεμβράνη αδιαβροχοποίησης θα χαλάσει σίγουρα στα σημεία που λυγίζει.

Σε περιπτώσεις που υπάρχει περπάτημα, κλπ πέρνω μαζί και ένα 2ο κανονικό πατούμενο και αλλάζω. Και είσαι άνετος, και δεν καταστρέφεις την μπότα...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Street Triple

Δημοσιεύτηκε

εγω θεωρω οτι το καθε προιον ειναι για τον σκοπο που φτιαχνεται! αν δεν ειναι μποτες μηχανης, απλα δεν τις φορας στην μηχανη, τοσο απλο! ας φοραμε και γαντια πυροσβεστη, και κρανος εργατη!

εγω ειχα παρει αυτες! ειναι 100% αδιαβροχες, δοκιμασμενες, και ακομα με πτωσεις και αρκετα χλμ, και χρονια που τις εχω δεν μπαινει ουτε σταγονα

alpinestars ridge (2011 μοντελο)

alpinestars_ridge_waterproof_boot_black_

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

εγω θεωρω οτι το καθε προιον ειναι για τον σκοπο που φτιαχνεται! αν δεν ειναι μποτες μηχανης, απλα δεν τις φορας στην μηχανη, τοσο απλο! ας φοραμε και γαντια πυροσβεστη, και κρανος εργατη!

Κρίμα, κι είχα κατά νου να φτιάξω ένα σετάκι... αλλά με αποθαρρύνεις...

Στολή αστροναύτη μήπως γίνεται;;;

Τροποποιήθηκε από τον Χ
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Αυτό ισχύει. Δεν είναι μόνο θέμα σχεδίασης, ενίσχυσης περιοχών κλπ, αλλά και η επιλογή των υλικών ανάλογα των ιδιοτήτων τους... 

Σε εμάς φαίνονται π.χ. όλα τα δέρματα, δέρματα... Ίδια...

Δεν είναι όμως έτσι. Άλλα δέρματα χρησιμοποιούνται για κοινή ένδυση, άλλα που προορίζονται για ένα καλό σύρσιμο στην άσφαλτο. Και φυσικά και άλλη επεξεργασία.

Τα πρώτα θες να είναι άνετα και πιο ελαφρά ενώ τα τελευταία να έχουν την μέγιστη αντοχή στην τριβή.

Τα πρώτα π.χ. περιέχουν και μαλακτικά, τα moto - δέρματα όχι (για αυτό δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε balsam / conditioner με μαλακτικά), κλπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Από την άλλη είναι εξαιρετικά δυσκολο να αλλαζεις συνεχως. Κατεβαινεις στο κεντρο για εξωτερικες δουλειες, πηγαινεις στη δουλεια σου κτλ. Αν φορας μποτες σε λένε κότα ή ψωνάρα (χέστηκες φυσικά αλλα είναι πρηξιμο) και κινδυνεύουν να χαλάσουν και να κλαις 100ευρα και 200ευρα.

Αν δεν τα φοράς κινδυνεύεις με σοβαρο τραυματισμό (ναι έστω και για 5 λεπτα, ναι έστω και με 30, τα 'χουν πει κι άλλοι τόσες φορες...) Οπότε υποψιαζόμενος την ευισθησία των υλικών σε ενδεχόμενη καθημερινή χρηση ορθοστασίας - βαδίσματος ρώτησα για την αντοχή των casual μποτων μηχανης.

Η απάντηση προφανώς είναι είτε συμβιβασμός στην ασφάλεια με μποτάκι απλό καθημερινό, είτε ταλαιπωρία στο βαλε-βγαλε συνέχεια (που, μεταξύ μας, είναι αδύνατο) και συνολικό χρόνο μετακίνησης ίσο με του αστικού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Street Triple

Δημοσιεύτηκε

υπαρχει και αλλη λυση για το καθημερινο της πολης, να ειναι ανετο, αδιαβροχο αλλα και να το φορας ολη μερα!

η λυση ειναι alpinestars faster waterproof! ειναι αναμεσα σε παππουτσι και μποτακι, με προστασιες οπου πρεπει, ελαφρυ, με σολα σαν παππουτσιου για ανεση αλλα και αδιαβροχο! θελω πολυ να το παρω για να κινουμε μεσα στην πολη, γιατι τα αλλα τα μποτακια δεν με βολευουν ουτε και εμενα για να φοραω πολλες ωρες!

alpinestars_footwear_faster_waterproof_1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs

Δημοσιεύτηκε

εγω εχω αυτα ελαφρυ κ αδιαβροχο 100% δοκιμασμενο

τα φοραω ολη μερα κ μια χαρα κ οδηγαω κ 8 ωρεσ το λεωφορειο με αυτα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Η μέση λύση είναι μποτάκι όπως αυτά που λένε τα παιδιά. Πάλι συμβιβασμός αλλά δεν είσαι στο ένα άκρο ή στο άλλο...

Εγώ φοράω το Dainese Nighthawk ασταμάτητα εδώ και 3 χρόνια. Του έχω αλλάξει τα φώτα εννοείται, και από κάποια σημεία μπάζει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF (250cc) Shark RSF3 Zipper

Δημοσιεύτηκε

Η alpinestars, η ΤCX, η Forma (που είναι και οικονομική εταιρεία), αλλά κ σχεδόν όλες οι μεγάλες κατασκευάστριες μποτών εχουν στη γκάμα τους μοντέλα με προστασίες στα σημειεα που πρέπει, εννοιοτε αδιαβροχες και μοιαζουν με κανονικό παπούτσι,πχ σαν all-star. Κριτικές αναφέρουν ότι για καθημερινή χρήση, τηρουμένων των αναλογιών, είναι άνετες.

Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά σε τέτοιου είδους υποδήματα και ακόμη καλύτερα να τα δείτε απο κοντά κ να τα δοκιμάσετε.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot Scooter εργάτης (Γ.Τ.Π.cc) Nolan N84 Harley Davidson V-Rod (1247cc)

Δημοσιεύτηκε

αυτό αναρωτιέμαι και εγώ, έχουν ενισχύσεις και προστασία (στην πράξη, όχι στο προσπέκτους) ή είναι μια η άλλη με τις καλές work boots?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Τριτος χρονος που τα φοραω....

Αδιαβροχα με ενισχυσεις σε αστραγαλο και δαχτυλα.....

Πας και τη βολτα σου χωρις να εισαι σαν τον ρομποκοπ.

chaussures_moto_bering_pop.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τιμή - Ονομα;

Τριτος χρονος που τα φοραω....

Αδιαβροχα με ενισχυσεις σε αστραγαλο και δαχτυλα.....

Πας και τη βολτα σου χωρις να εισαι σαν τον ρομποκοπ.

chaussures_moto_bering_pop.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Bering pop λεγεται.....το ειχα παρει 110,τωρα βλεπω οτι παιζει γυρω στο κατοσταρικο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα