Chris1981

Έφθασε στο σπίτι ο νέος εργάτης! (Modenas Kriss 125)

63 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki SV650A (650cc) HJC IS-17

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνω πως αγοράστηκε το Modenas Kriss 125 με το καρμπιρατέρ, σε άσπρο χρώμα, που είχα βρει σε στόκ. Όλα καλά! Ζημιές με τη μεταφορική δεν είχα, εκτός από ένα αυτοκόλλητο που έχει γρατσουνιστεί λίγο. Τοποθέτησα τα πίσω φλας και τους καθρέπτες, το έπλυνα επειδή ήταν σκονισμένο, και θα αλλάξω τα παλιά ελαστικά του ώστε να ξεκινήσω το στρώσιμο! Έχω ήδη αγοράσει μια μπαγκαζιέρα  Shad 33ων λίτρων και σχάρα, ενώ θα αγοράσω σύντομα και τις αντηρίδες.

Υ.Γ.1 Επειδή το μοντέλο είναι επταετίας όπως είχα ήδη αναφέρει, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν πρέπει να αλλαχτούν τα λάδια. Έκανα μόλις 18χλμ για να το πάω στο σπίτι, από τη μεταφορική.

Υ.Γ.2 Φωτογραφίες θα σας στείλω σύντομα!

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha T-MAX (500cc) AGV

Δημοσιεύτηκε

Τα λάδια εκτός από χιλιόμετρα έχουν Κ χρονικό όριο ζωής γιαυτό αν έχεις προσέξει πολλά μανουαλ λένε αλλαγή λάδια στα 5 χιλιάδες χιλιόμετρα ή στον 1 ένα χρόνο Κ δεν νομίζω να στοιχίζει τόσο πολύ μία αλλαγή λαδιων 

πάντως καλορίζικο πολύ καλή επιλογή 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το θέμα είναι πως το εξουσιοδοτημένο συνεργείο που γνωρίζω, και είναι άνθρωπος εμπιστοσύνης, απέχει αρκετά χλμ από εμένα, και ήδη του έκανα 18χλμ για να το πάω στο σπίτι. Επίσης φοβάμαι μην ακυρωθεί η εγγύηση!

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Καλοριζικο. Αλλαξε λαδακια με την πρωτη ευκαιρια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μια ερώτηση παρακαλώ! Επάνω στον κινητήρα γράφει 1L 20/40, ενώ στο βιβλιαράκι Ορυκτέλαιο 20/50. Επειδή έχω αγοράσει λάδια 20/50, να πάω να τα αλλάξω με 20/40; Ρωτάω για να μην του κάνω καμιά ζημιά!

Ευχαριστώ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Στον Γκοργκόλη το manoual για το Kriss 125 EFI γράφει 10/40 - 20/50. Αλλά αυτό ισχύει και για το παλιό;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Εννοείται ρε κρις οτι αλλάζουμε τα λαδακια του ειναι οτι πιο ζωτικής  σημασίας για τον κινητήρα του εδώ θα αλλάξεις λάστιχα στο ενα λίτρο λαδι θα κολλήσεις 

Ειναι πολυ κοντά το ιξώδες δεν έχεις πρόβλημα, 20-40 που λέει πρώτη φορά το ακούω μπορείς να δοκιμασεις 10-40 το κρύο εξάμηνο και 20-50 το ζεστό 

καθε πόσο λέει το μανουάλι να τα αλλάζεις ανα 1500; 

Καλοριζικο το εργαλείο 

Τροποποιήθηκε από τον doctoras9

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απλώς το μηχανάκι είναι καινούριο, και πρέπει να το στρώσω! Τι λάδια να του βάλω τελικά; Όχι τίποτε άλλο, αλλά τα δικά του εκτός από παλιά, είναι και στο όριο! Και επαναλαμβάνω αυτό που είπα πιο πάνω, ότι επάνω στον κινητήρα γράφει 1L 20/40, ενώ στο βιβλιαράκι Ορυκτέλαιο 20/50. Γι αυτό και μόνο δεν το κουνάω καθόλου, μέχρι να του βάλω τα κατάλληλα λάδια για να το στρώσω χωρίς άγχος! Αρκετά τράβηξα με το προηγούμενο που είχα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τελικά έβαλα τα καινούρια λάδια, και έγιναν ήδη τα πρώτα 70Χλμ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

15-50 ημισυνθετικο να βαζεις. :)

καλοταξιδο κιολας.. :)

Παντα με τσοκ οταν ειναι κρυο. :) 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

10-40 βαζω στο δικο μου παντα. Μου τη λεει ο μαστορας, αλλα τον γραφω στα απαυτα μου  διοτι το προτεινει ο κατασκευαστης (στον κινητηρα αναγραφεται και μενα).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Καλορίζικο :_rock-on: Chris με το καινούργιο Kriss. :biggrin: 

Φίλος, γείτονας και γνώστης μου έλεγε προημερών: "σε μηχανάκια πολλών ετών σε στοκ / ακινησία, ΜΟΛΙΣ τα πάρουμε πρέπει ν' αλλαχτούν ΟΛΑ τα υγρά, [λάδια-ξύδια, νερό ψυγείου (αν έχει), υγρά φρένων].

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ παιδιά! Ελπίζω αυτό το μηχανάκι να βγάλει τα λεφτά του, και να μην έχω δυσάρεστες εκπλήξεις, όπως με το προηγούμενο που το πλήρωσα χρυσό! Του πατέρα μου πάντως που δεν το συντηρεί καθόλου δεν έχει κάνει κιχ στα 35.000χλμ που του έχει κάνει! Του έβαλα τα λάδια Motul 3000 20/50 που αγόρασα, γιατί όπως είπα και παραπάνω τα δικά του εκτός από παλιά ήταν και μόλις 600ml! Ακόμη έχει αρκετή ζέστη και δεν νομίζω να χρειαζόταν πιο λεπτά λάδια. Το στρώνω ευλαβικά με 40-50χλμ, και ελπίζω όλα να πάνε καλά! Έχω κάνει ήδη 250χλμ και συνεχίζω! 

Ο κινητήρας με έχει φοβίσει κάπως γιατί κάνει έναν περίεργο έντονο θόρυβο, όταν ανεβαίνουν οι στροφές, αλλά νομίζω πως θα είναι οι βαλβίδες που θα ρυθμιστούν στο πρώτο σέρβις,

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα ήθελα να σημειώσω πως ο πωλητής ήταν απαράδεκτος! Δεν μου άλλαξε τα λάδια όπως του ζήτησα, ενώ το παραδέχθηκε από λάθος του, όταν τον ρώτησα μια μέρα πριν μου στείλει το μηχανάκι.  Τον ρώτησα αν τα άλλαξε τα λάδια, και μου απάντησε γιατί καινούριο μηχανάκι είναι!!! Ενώ πριν πάρει τα λεφτά, μου έλεγε πως δεν θα χαλάσει το όνομα του μαγαζιού του, και πως είναι μικρό το κόστος για εκείνον να τα αλλάξει κλπ! Κάτι που επιβεβαιώθηκε και από την ποσότητα που είχε μέσα το μηχανάκι 600ml. Ευτυχώς τα άλλαξα στα μόλις 18χλμ, που έκανα αναγκαστικά για να φθάσω στο σπίτι. Επίσης το μηχανάκι ήταν μέσα στη σκόνη όταν το παρέλαβα! 1.600€ μετρητά πήρε, δεν μπορούσε να το καθαρίσει λίγο πριν να μου το στείλει; Επίσης ρύθμισα το φως, επειδή ήταν πολύ ψηλά, και το στόπ του πίσω φαναριού. Με λίγα λόγια μόνο την μπαταρία φόρτωσε το ρεμάλι! Αλλά βέβαια τα τσέπωσε, και ύστερα έκανε την πάπια! Άσε που το κόστος αποστολής μου επέμενε πως ήταν 45€, αλλά στην μεταφορική μου πήραν 90€, και ας μου ορκιζόταν πως δεν είναι παραπάνω τα μεταφορικά! Έλεος δηλαδή!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda SH 300i C ABS

Δημοσιεύτηκε

15-50 ημισυνθετικο να βαζεις. :)

καλοταξιδο κιολας.. :)

Παντα με τσοκ οταν ειναι κρυο. :) 

Συμφωνώ. Πρ'ωην κάτοχος κ εγω , απόλυτα ευχαριστημένος όπως κ ο HLIAS.

Λίγο αναιμικές επιδόσεις αλλα σκυλί. Μεχρι τα 29,000 χλμ πυ με τράκαραν δεν είχε ζητήσει κατι.

Καλές βόλτες

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γεια σας και πάλι! Θα ήθελα τη βοήθειά σας για επιλογή καινούριων ελαστικών. Σκεφτόμουν να του βάλω για μερικούς μήνες αυτά που είχα στο kymco, αλλά το πίσω είναι αρκετά φαγωμένο. Τα ελαστικά κλείνουν ήδη σχεδόν 2 χρόνια από την αγορά τους, και επίσης έχουν σκασίματα, που φαίνονται μόλις τα πιέσεις. Τα ελαστικά που αγόραζα ανά δύο χρόνια+ κατά μέσο όρο στο Kymco, και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος, ήταν τα MICHELIN Gazelle. Σκέφτομαι όμως πως αν υπάρχει κάποιο καλύτερο ελαστικό με μικρή διαφορά στην τιμή, να το αγοράσω. Σε γενικές γραμμές έμεινα ευχαριστημένος από το κράτημα των Michelin, σε υψηλές ταχύτητες, αλλά και σε βρεγμένο οδόστρωμα. Επειδή κυκλοφορώ όμως αρκετά και σε χώμα (Σαλαμίνα και διακοπές σε νησιά) θα ήθελα ένα on-off ελαστικό, όπως τα Gazelle. Θα έλεγα για κάτι με απλώς παχύτερο τακούνι.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
aprono tuilia

Δημοσιεύτηκε

dura traction pirelli οτι ακριβως ζητας.

040050033_330x330.jpg

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ! Μόνο για το βρεγμένο οδόστρωμα με απασχολεί κάπως η αγορά τους, επειδή χρησιμοποιώ το μηχανάκι σε όλες σχεδόν τις καιρικές συνθήκες. Τα Michelin Gazelle σε βρεγμένο οδόστρωμα ήταν αρκετά καλά πάντως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Modenas_zpsr4b0fjfz.jpg

Ορίστε και μια φωτογραφία, όπως σας είχα υποσχεθεί, από τις διακοπές μου στην Μήλο, την περασμένη εβδομάδα!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha T-MAX (500cc) AGV

Δημοσιεύτηκε

Πολύ ωραίο βλέπω ότι πάει κ σε χωματόδρομο :)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-07 (689cc) Shoei NXR Husqvarna 701 Rally (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Χρήστο καλορίζικο και καλόβολτο..!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χθες ρώτησα στο κατάστημα ελαστικών που είμαι πελάτης εδώ και πολλά χρόνια, για τα Pirelli dura traction, και δεν μου τα προτείνει με τίποτα για βρεγμένο οδόστρωμα! Επίσης για τη χρήση που τα χρειάζομαι δεν μου προτείνει και τα Metzeller ME22, τα οποία είναι εντελώς ακατάλληλα για χώμα. Μου είπε πως η καλύτερη μέση λύση είναι τα Michelin M62 Gazelle, τα οποία τα γνωρίζω ήδη όπως και τα M45, ή το καινούριο μοντέλο της εταιρίας το City Pro.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea grand (100cc) airoh miro sport

Δημοσιεύτηκε

καλοριζικο καταρχην φιλε μου και καλο στρωσιμο.
Εχει απολυτο δικιο το καταστημα.Ετσι ακριβως ειναι.
Μαλακο ελαστικο=καλο για βρεγμενο αλλα οχι για χωματα, (στα αρνητικα οτι φαγωνεται γρηγορα,ειδικα το καλοκαιρι)
σκληρο ελαστικο= καλο για χωμα αλλα σκοτωστρα(να μου επιτραπει η εκφραση ειδικα για το συγκεκριμενο) στο βρεγμενο.(στα θετικα οτι αντεχει πολυ)
Αν και τις γαζελες δεν τις εχω δοκιμασει πιστευω οτι ειναι το πιο καταλληλο σαν μια μεση λυση.(και μαλλον και η δικη μου μελλοντικη αγορα για πισω λαστιχο)
Α και που σε,καλη επιτυχια στους δρομους της Σαλαμινας.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

η καλυτερη all around λυση ειναι τα M62 Gazelle, οπως σωστα σου ειπε. βαλτα, θα σε καλυψουν σιγουρα. για χωμα καλο ειναι το m45 σε φαση να πας να κανεις εντουραδα με το παπι. να πατησεις λιγακι χωμα με τα m62 δεν εγινε και τιποτα, απλα προσεχεις λιγο περισσοτερο. επισης για χωμα ειναι καλο το  dunlop tt900 με το οποιο στην ασφαλτο κανεις πατιναζ κανονικα (μη το βαλεις, απλα πληροφοριακα στο λεω). 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βασικά είμαι ανάμεσα στα Michelin M62 Gazelle, τα οποία τα γνωρίζω ήδη, ή το καινούριο μοντέλο της εταιρίας το City Pro, που μάλλον είναι καλύτερο σε βρεγμένο οδόστρωμα. Τα Gazelle τον πρώτο χρόνο ήταν πάντα αρκετά καλά σε βρεγμένο οδόστρωμα, αλλά στον δεύτερο χρόνο είχαν θέμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα