spyrosk42

Στώσιμο/Άνοιγμα Μπότας

10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CBF1000FA (1000cc) SHOEI GT-AIR Δίας edition Αλλος Natane MONO 1 (>0cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα παιδιά,

Μόλις αγόρασα ένα ζευγάρι Dainese TRQ Tour μπότες και έχω μία ερώτηση σχετικά με την εφαρμογή και το στρώσιμο.

Σε παπούτσια φοράω νούμερο 45 και ορισμένες φορές το 46 αν είναι στενά.

Τις TRQ τις πήρα 45 επειδή δεν υπήρχε το μεγαλύτερο άμεσα διαθέσιμο και μου κάθονται γάντι, αλλά έχω ένα θέμα.

Είναι πάρα πολύ σφιχτές στα πλάγια γύρω από τη φτέρνα. Αυτό είναι κάτι που θα στρώσει όσο τις φοράω ή λόγω προστασιών θα μείνει έτσι οπότε να πάρω μεγαλύτερο νούμερο (αν και με τόσο σφίξιμο μάλλον για 48 με κόβω). Δεν έχω ξαναφορέσει μπότες μηχανής και δεν ξέρω αν έτσι πρέπει να είναι και θα ανοίξουν ή αν ουσιαστικά δεν μου κάνουν.

Άλλα θέματα δεν έχω, ούτε όσον αφορά το μήκος ούτε το πλάτος πιο μπροστά, μόνο πίσω (και δεν με χτυπάνε απλά είναι πολύ σφιχτές και μου προκαλούν δυσφορία).

Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να τις περπατήσω γιατί αν λερωθόυν δεν θα μπορέσω να τις επιστρέψω (αγορά μέσω internet).

Αυτό είναι κάτι συνηθισμένο με τις μπότες μηχανής? Το έχει αντιμετωπίσει κανένας σας ξανά?

Πόσο ανοίγουν οι μπότες και ειδικά σε αυτό το σημείο (φτέρνα)?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Cbr 600 f4i Mt blade sv BMW hp4 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Γενικά στις μπότες μηχανής, συνηθίζεται να πέρνουμε ένα νούμερο πάνω από το κανονικό μας. Τώρα στο θέμα σου λογικά θα ανοίξουν λίγο, αλλά δεν ξέρω πόσο έτσι ώστε να μην σου προκαλούν δυσφορία.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona '14 (675cc) BELL PRO STAR

Δημοσιεύτηκε

Δύσκολο το κόβω να σου ανοίξουν πίσω στην πτέρνα... μάλλον θες ή άλλο νούμερο ή άλλη εταιρία με διαφορετική φόρμα.

Πάντως εγώ πήρα αυτές τις XPD XP5-S WRS και ενώ στα αθλητικά της Nike φοράω 46, εδώ με 45 μου έκατσαν κουτί. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν τις ξαναέβαλα κ κουφάθηκα, στο δεξί πόδι είναι μια χαρά και στο αριστερό υπάρχει λίγη πίεση αλλά σαφώς λιγότερο από ότι την 1η φορά.

Τι στο καλό, να ανοίγουν τόσο γρήγορα;

Μιλάμε την 1η φορά τις άφησα για κανένα τέταρτο και δεν σταμάτησα να πονάω, τώρα τίποτα εδώ και μισή ώρα.

DIAMAPA και Σταμάτη σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, μάλλον πανικοβλήθηκα πρόωρα!

(δεν θέλω να το γρουσουζέψω βέβαια οπότε θα τις φορέσω λίγο σήμερα και τα τελικά συμπεράσματα αύριο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZX10R Nolan X802

Δημοσιεύτηκε

σιγουρα θ' ανοιξουν λιγο...οχι τιποτα τρελλο αλλα θ' ανοιξουν...ειχα το ιδιο θεμα με τις δικες μου (XPD-XP7)

και με στενευαν παρα πολυ στους αστραγαλους και λιγο στην φτερνα...τωρα ειναι μια χαρα και δεν νιωθω τπτ.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ενθαρρυντικό αυτό, σε ευχαριστώ ghostkon!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona '14 (675cc) BELL PRO STAR

Δημοσιεύτηκε

Δε ξέρω άμα μπορέσεις να τις βάλεις χωρίς να τις περπατήσεις (για να μη λερωθούν), με διπλές/τριπλές κάλτσες χοντρές σε εκείνο το πόδι ίσα ίσα να δεις αν θα ανοίξουν λίγο παραπάνω

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Οι μπότες μοτό, ανοίγουν ΔΥΣΚΟΛΑ στην περιοχή που λές. Λόγω προστασιών.

Αν τις πας σε τσαγκάρη, θα ανοίξουν λίγο και θα...ξανακλείσουν! (ενω κανονικά, πρέπει να παραμείνουν στο άνοιγμα που εγινε....). Οι προστασίες ειναι συνθετικά άκαμπτα υλικά, και ΔΕΝ νιώθουν πάνω στη βίδα του τσαγκάρη. Χρειάζεται να υπερβεί τα φυσιολογικά όρια ανοίγματος, αλλά και πάλι ειναι επικίνδυνο να ανοίξει - σκιστεί,  η μπότα.

Επίσης, ειναι καλοκαίρι και τα πόδια μας είναι τούμπανα.

Ειναι στην κρίση σου. ΑΝ νιωθεις οτι ειναι οκ, κράτα τες.

Κατα τη γνωμη μου, θα εκανα επιστροφή + 46. Η μπότα μοτό, θα φαει τη ζωή της πάνω στα μαρσπιέ και εκει πρέπει να ειναι άνετη. Υπάρχουν κατασκευαστικές διαφορές, διότι προορίζονται για λίγο περπάτημα και πολύ μαρσπιέ,  όλες οι μπότες μοτό. :_hi:

1795155_001_F_S_press_detail.jpg

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki καζερ Ducati 1098

Δημοσιεύτηκε

Άλλα θέματα δεν έχω, ούτε όσον αφορά το μήκος ούτε το πλάτος πιο μπροστά, μόνο πίσω (και δεν με χτυπάνε απλά είναι πολύ σφιχτές και μου προκαλούν δυσφορία).

Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να τις περπατήσω γιατί αν λερωθόυν δεν θα μπορέσω να τις επιστρέψω (αγορά μέσω internet).

σακουλιτσα εξω απο την μποτα .σκουπιδιων και βολτα με το μηχανακι , εστω και κοντινη ... το περπατημα ειναι για να ανοιγει , ''στρωνει''  η μποτα ... δεν συμβαδιζει ομως απολυτα με τη θεση που εχει οανω στη μηχανη ... για αυτο κανε τη βολτουλα σου και δες... αλλα σε γενικες γραμμες μια κουτα μποτα , πρεπει να ειναι σφικτη ...ισως αβολη ...οχι ομως να προκαλει δυσφορια

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με την τελευταία δοκιμή φαίνεται να έχει λυθεί το πρόβλημα. Αναρωτιέμαι αν συνδράμει το γεγονός ότι από τον αστράγαλο και κάτω τα πόδια μου έχουν γίνει μωβ.. (Πλάκα κάνω)

σακουλιτσα εξω απο την μποτα .σκουπιδιων και βολτα με το μηχανακι , εστω και κοντινη ... το περπατημα ειναι για να ανοιγει , ''στρωνει''  η μποτα ... δεν συμβαδιζει ομως απολυτα με τη θεση που εχει οανω στη μηχανη ... για αυτο κανε τη βολτουλα σου και δες... αλλα σε γενικες γραμμες μια κουτα μποτα , πρεπει να ειναι σφικτη ...ισως αβολη ...οχι ομως να προκαλει δυσφορια

Πολύ καλή ιδέα, δυστυχώς έχω στείλει τη χοντρούλα στο συνεργείο για service οπότε δεν γίνεται τώρα.

"Προσομοιώνω" τη στάση βέβαια με την καρέκλα του γραφείου (βάζω τα πόδια στις βάσεις για τα ροδάκια όπως κάθομαι) και ειδικά εκεί είναι πολύ καλά τα πράγματα, άνετα θα μπορούσα να πω.

Τελικά το πήρα απόφαση και θα τις κρατήσω μιας και σήμερα δεν έχω θέμα, είναι σφιχτές αλλά δεν πονάνε/ενοχλούν πλέον, και φαντάζομαι ότι θα βελτιωθούν λίγο ακόμα τα πράγματα όσο ανοίγουν και τις χρησιμοποιώ.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές! 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα