gkourmoul1

Περί πνιγμών στο νερό

10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Μία φορά, την γλύτωσα. (λόγω υπερεκτίμησης απόστασης + αντοχής. Καταγδάρθηκα στα βράχια, αλλά γλύτωσα...)

2η, δεν θα υπάρξει.

Τα παραπανω, τα διάβαζα με ορθωμενη τρίχα. Ισχύουν στο ακέραιο. Όλα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
DT125X

Δημοσιεύτηκε

το διέδωσα thanks gkourmoul!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

ΔΕΥΤΕΡΕΥΩΝ ΠΝΙΓΜΟΣ! ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ

Κείμενο: Μάνια Μπικώφ

Ήταν μια συνηθισμένη ημέρα για την οικογένεια Τζάκσον η 5η Ιουνίου… Ο μικρός τους γιος, φορώντας τα μπρατσάκια του, πλατσούριζε κι έπαιζε στην πισίνα του σπιτιού τους υπό την επίβλεψη των γονιών του. Κάποια στιγμή, ο μικρός Τζόνι άρχισε να βήχει ενοχλημένος από λίγο νερό που κατάπιε. Δεν υπήρχε κάποιος λόγος ανησυχίας, σε λίγα λεπτά συνέχισε το παιχνίδι του όπως πριν. Όταν τελείωσε το μπάνιο και όλη η οικογένεια μπήκε στο σπίτι να ετοιμαστεί για μεσημεριανό και ξεκούραση, ο μικρός παραπονέθηκε πως ήταν ιδιαίτερα κουρασμένος. Η μαμά του θεώρησε πως ήταν από το πολύ παιχνίδι στην πισίνα. Δεν είχε διάθεση για φαγητό, ζαλιζόταν, έβηχε μερικές φορές κ ζήτησε να ξεκουραστεί. Η μαμά του τον έβαλε για ύπνο και όταν λίγη ώρα μετά μπήκε στο δωμάτιο του για να δει εάν είναι καλά, βρήκε τον μικρό αναίσθητο, με αφρούς στο στόμα και την μύτη. Όταν επιβεβαιώθηκε ο θάνατος του, η οικογένεια έμαθε με τον σκληρότερο τρόπο τι σημαίνει δευτερεύων πνιγμός.

Όλοι θα πρέπει να γνωρίζουμε τι είναι οδευτερεύοντας πνιγμός. Να είμαστε ενήμεροι για τα συμπτώματα του και να είμαστε ικανοί να τα αναγνωρίσουμε εγκαίρως, ώστε να μετακινηθούμε το συντομότερο δυνατόν σε νοσοκομείο. Ο δευτερεύοντας πνιγμός δρα ύπουλα και μπορεί να επιφέρει θάνατο από 15 λεπτά έως και 48 ώρες ΜΕΤΑ από την είσοδο νερού στον πνεύμονα. Το πιο σημαντικό είναι να γνωρίζουμε ότι ο δευτερεύοντας πνιγμός εμφανίζεται ΠΑΝΤΑ έπειτα από συμπτώματα παρόμοια με της γρίπης, όπως: βήχας,κόπωση, ατονία, κνησμός στον λάρυγγα, ίσως πυρετό, ζάλη, αδιαθεσία. Έτσι, εάν κατά την παραμονή του στο νερό, το άτομο καταπιεί νερό χωρίς να το θέλει -γι αυτό και ο βήχας – και στη συνέχεια εμφανίσει κάποιο ή παραπάνω από ένα από τα προαναφερθέντα συμπτώματα, θα πρέπει να απευθυνθεί άμεσα σε νοσοκομείο. Το αν θα εμφανιστούν ή το πόσο γρήγορα ή αργά θα εμφανιστούν τα συμπτώματα, εξαρτάται από πολλούς και διάφορους παράγοντες, οι οποίοι έχουν να κάνουν με την ηλικία, την υγεία, τη φυσική κατάσταση του ατόμου,τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή κλπ. Έτσι, η γνώση και μόνο αυτής της επιπλοκής μπορεί να βοηθήσει ένα υποψήφιο θύμα παρ” ολίγο πνιγμού, πριν οι επιπλοκές αυτές καταλήξουν μη αναστρέψιμες.

Η κ. Μάνια Μπικώφ είναι καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής, διεθνής εκπαιδεύτρια ναυαγοσωστικής και διευθύντρια στο LIFEGUARD HELLAS TRAINING CENTER 
Αρέσει σε 12 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Γιώργαρε σ' ευχαριστούμε!!!!

Pinned!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οτάν ημου γύρω στα εφτά ,και η αδερφή μου στα πεντε πήγαμε για μπάνιο με τους γονείς μού, σε απόσταση μικρότερη απο δέκαπεντε μετρα απο την παράλια και ενω το νερό μα έφτανε μέχρι το στήθος,ο βυθός έκανε μια μεγάλη βύθιση φανταστητε μια τεραστια λακουβα που το βάθος γινόταν ξαφνικά αρκέτα βαθύ για δυο μικρά παιδιά. Εμείς ακολουθουσαμε μια Μπαλά πλαστική και ξαφνικά χάνουμε την άμμο κάτω απο τ ποδιά μας.Αν και έχουν περάσει απο τότε 33 χρονιά αυτό που έζησα και ακομα το θυμάμαι είναι αυτό που περιγραφεί ο gkourmoul 1, η μητέρα μου μας έβλεπε και νόμιζε οτι παίζαμε με την αδερφή μου,ένως εμείς πνιγομασταν,ουτε φωνές ουτε πλατσουρισματα.ευτυχώς εκεί κοντά βρισκόταν ένας τουρίστες πανω σε ενα στρώμα θαλάσσης και ευτυχώς ο άνθρωπος κατάλαβε τι γινόταν, μας έσωσε και τους δυο.Δεν έμαθα ποτε το ονομα του άλλα  σε αυτον χρωστάμε την ζωή μας εγω και η αδερφή μου.Σήμερα την δίκη μου κόρη που είναι τώρα στα εννιά Παρολο που ξέρει να κολυμπάει δεν την αφήνω στιγμή απο τα ματια μου, μα καθόλου λέμε... Τα ματια μας λοιπών ανοικτ

Υ.γ και επι της ευκαιρίας ενα τεράστιο ευχαριστώ με απεριόριστη ευγνωμοσύνη σε εσένα άγνωστε ξένε Εστω και μετα απο 33 χρονιά που μας εσωσες την ζωή.

Αρέσει σε 10 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC750x DCT

Δημοσιεύτηκε

Σοκαριστικό, πραγματικά. Έσωσα (εντελώς τυχαία) την τότε φίλη μου και νυν σύζυγό μου από βέβαιο πνιγμό όταν την "ρούφηξε" ένα κύμα, 5 μέτρα από την ακτή στον Μύρτο της Κεφαλονιάς. Η θάλασσα εκεί βαθαίνει απότομα και το σκηνικό έγινε ακριβός στο σημείο που βαθαίνει το νερό. Αν και ήξερε να κολυμπάει η δύναμη της θάλασσας ήταν πολύ μεγαλύτερη. Το μόνο που θυμάμαι είναι την απόγνωση στο πρόσωπό της όταν την τραβούσε μέσα του το κύμα. Ενστικτωδώς πέταξα το χέρι μου μέσα στο νερό, χωρίς να την βλέπω πια, ενώ παράλληλα πάλευα και εγώ μην χάσω την ισορροπία μου. Τελικά εντόπισα κάπου το τεντωμένο χέρι της και την τράβηξα έξω. Όλο το σκηνικό διήρκησε 3-4 δευτερόλεπτα αλλά εμένα μου φάνηκαν αιώνες.

Δυστυχώς δεν είχε την ίδια τύχη και ένας καταπληκτικός άνθρωπος (ο Νικολάρας) πριν από 15 χρόνια. Ως μάχιμος φαντάρος ήμουν σερβιτόρος στην παραλιακή λέσχη αξιωματικών. Ο Νικολάρας ήταν ένας άστεγος που έμενε σε μια καλύβα δίπλα στη λέσχη και του δίναμε ότι μπορούσαμε για να φάει. Δεν ζητούσε ποτέ ο ίδιος. Το μόνο που ζητούσε που και που ήταν λίγο κρασάκι.. Κάτι που το έκαψε. Ένα μεσημέρι, όπου στην παραλία δεν υπήρχε καθόλου κόσμος, εντοπίζουμε το Νικολάρα να βρίσκεται μπρούμυτα μέσα στο νερό. Τρέξαμε τρία άτομα και τον βγάλαμε έξω. Το αλκοόλ μύριζε από χιλιόμετρο αλλά του κάναμε ΚΑΡΠΑ μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο. Αρχικά έδειξε κάποια σημάδια ζωής και εκεί αναθαρρήσαμε. Ήρθε το ασθενοφόρο και τον πήρε αλλά δυστυχώς η έλλειψη οξυγόνου στον εγκέφαλο για αρκετή ώρα του προκάλεσε σημαντικές βλάβες, με αποτέλεσμα ένα μήνα μετά να μάθουμε ότι κατέληξε. Η θάλασσα, που τόσο αγαπούσε, ήταν λάδι εκείνη την ημέρα...

Σε καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν ακούστηκε ούτε κιχ..

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ανατριχιαστικά ανατριχιαστικό! :scared:

Ιδίως όταν το έχεις ζήσει μόλις λίγες μέρες πριν με κάποια παραλλαγή.

Ήμουν μέσα στην πολύ ρηχή παιδική πισίνα ακολουθώντας τη μικρή σε απόσταση κυριολεκτικά αναπνοής.

Στο τελείωμά της επικοινωνεί (δυστυχώς) με τη μεγάλη με 3-4 σκαλάκια στο δάπεδο, επομένως αρχίζεις σταδιακά και κατεβαίνεις και άρα να μην πατώνεις (για τα πολύ-πολύ μικρά παιδάκια μιλάω).

Είναι η μικρή εκεί στο όριο - φορώντας φυσικά τα μπρατσάκια - επειδή της άρεσε να ανεβοκατεβαίνει τα σκαλιά (μανία όλων των μικρών, μετά καταλαβαίνουν πόσο μπελάς είναι). :laugh:

Δίπλα της ακριβώς είναι ένα συνομήλικο αγοράκι που προφανώς αγνοεί ότι υπάρχουν σκαλάκια. Τα περνάει και ξαφνικά δεν πατώνει. Γυρνάει λίγο αριστερά και πιάνει απότομα και απρόκλητα τη μικρή απ' τον ώμο με τα χέρια του κάνοντάς της ουσιαστικά τη λεγόμενη "πατητή".

Η μικρή ψιλοβουλιάζει έκπληκτη χωρίς να καταλαβαίνει γιατί, και ανήμπορη να κολυμπήσει / βγάλει το στόμα μόνη της στην επιφάνεια αρχίζει να ψιλοπίνει νερό. Το βλέπω και την τραβάω γρήγορα πίσω και μακριά απ' το αγοράκι, νομίζοντας ότι αυτό απλά παίζει κακόγουστα ή είχαν απλά κάποια απ' τις γνωστές βλακώδεις παιδικές παρεξηγήσεις αυτής της ηλικίας.

Γυρνάω το μάτι μου να δω γιατί φέρθηκε έτσι και βλέπω αυτό ακριβώς το απεγνωσμένο βλέμμα που περιγράφει το άρθρο. Ούτε φωνή, ούτε αντίδραση, μόνο ένα πρόσωπο γεμάτο πανικό. Ο μικρός πνιγόταν! δεν έπαιζε, ούτε τσακωνόταν. Και ίσως έπνιγε άθελά του και τη δική μου που βρέθηκε δίπλα του ως "σανίδα σωτηρίας".

Τον πιάνω τον πιτσιρικά απ' τη μέση και τον τραβάω δυνατά και προς τα πάνω να βγει εντελώς απ' το νερό. Ευτυχώς δεν είχε προλάβει να πιεί μπόλικο και συνήλθε γρήγορα. Αναζήτησα τους γονείς του και ήταν μόλις 2-3 μέτρα πιο πίσω ασχολούμενοι με το 2ο μικρότερο (μηνών) αδερφάκι του. Χαμπάρι δεν είχαν πάρει κι ας ήταν εκεί δίπλα. Το δίπλα όμως είναι πολύ σχετικό τελικά.......

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Jetpack

Δημοσιεύτηκε

Πολύ ωραίο θέμα. Θυμάμαι ακόμα, πολύ μικρός μια φορά που μου είχε τύχει. Οι δικοί μου διάβαζαν βιβλίο, η μικρή μου αδερφή να παίζει και γω να έχω μπει μέσα χωρίς μπρατσάκια μέσα να πιάσω κάτι που είχα πετάξει. Η προσπάθεια μου να φωνάξω είχε ως συνέπεια να πίνω περισσότερο νερό. Ευτυχώς με είδε ένα παιδί από την παραλία και με έβγαλε έξω. Αλλιώς δεν θα ήμουν εδώ να τα γράφω αυτά.

Όταν πηγαίνετε με τα μικρά σας στη θάλασσα μην τα χάνετε ποτέ από τα μάτια σας μιας και τα μικρά έχουν την τάση να φεύγουν. Άλλο ένα περιστατικό να σηκώνομαι ξαφνικό και να αρχίσω να τρέχω γυμνός στη παραλία με τους δικούς μου από πίσω, όντας φευγάτος από μικρός, ευτυχώς δεν.. έφυγα τότε.

Προσοχή! :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet S 2002

Δημοσιεύτηκε

Αυτό που αναφέρεται στο άρθρο αλλά και η εμπειρία που περιγράφει ο Κώστας, ταιριάζουν με αυτό που είχα ακούσει πως "προσοχή κοντά σε ανθρώπους που πνίγονται, μπορεί να σε σκοτώσουν άθελα τους" και πως καλό είναι η διάσωση να γίνεται με συγκεκριμένο τρόπο (νομίζω αυτό το "κεφαλοκλείδωμα" που βλέπουμε) ώστε ο πνιγόμενος να μην σε βουτήξει στον πανικό του και σε πάρει μαζί του.

Άρα, σε περίπτωση που δεν μιλάμε για πιτσιρίκια αλλά για ενήλικα, τι κάνουμε, πως αντιδρούμε, είναι κανείς εκπαιδευμένος ναυαγοσώστης?

Βρήκα αυτά που αλλού συμφωνούν και αλλού αποκλίνουν

http://www.vita.gr/ygeia/article/6158/anthrwpos-sthn-thalassa-kserete-pws-na-ton-swsete/

http://www.senaria.gr/2015/06/blog-post_376.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα