hayabusas

Grexit

384 ψήφοι

1. 1. Δημοψήφισμα 5/7/2015.

• Ναί. Εγκρίνω τις προτασεις των δανειστών.
      37
    • Όχι. Δεν εγκρίνω τις προτάσεις των δανειστών.
      231
    • Δεν θα ψηφίσω.
      26
  2. 2. Θα πληρώσουμε την δόση, στις 30/6 ?

• Ναί.
      29
    • Όχι.
      188
    • Δεν ξερω/δεν απαντώ.
      77

Please sign in or register to vote in this poll.

2776 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Απο οτι φαινεται, ολο και περισσοτερο μας προετοιμαζουν για το grexit ακομα και τα κυβερνητικα στελεχη

Μεγαλύτερη ζημία από ένα Grexit θα πάθουν οι δανειστές απ’ ό,τι η Ελλάδα, μην ανησυχεί ο κόσμος, θα δυσκολευτούμε για μερικούς μήνες αλλά όλα θα πανε καλά, είναι η εκπληκτική δήλωση που έκανε πριν από λίγο ο Δημήτρης Στρατούλης.

Διαβεβαιώσεις που μόνο καθησυχαστικές δεν ακούγονται έδωσε πριν από λίγο ο αναπληρωτής υπουργός Κοινωνικών Ασφαλίσεων, σε συνέντευξη του στο Mega.

''Μεγαλύτερη ζημία από ένα Grexit θα πάθουν οι δανειστές απ’ ό,τι η Ελλάδα. Μην ανησυχεί ο κόσμος, θα δυσκολευτούμε για μερικούς μήνες αλλά όλα θα πανε καλά''.

Ο Δ. Στρατούλης πρόσθεσε επίσης με ανεξήγητη σιγουριά.

''Αν δεν πληρώσουμε τη δόση στο ΔΝΤ τέλη του μηνός οι ίδιοι οι δανειστές, θα έρθουν να πουν ότι δεν είναι πιστωτικό γεγονός''.

Ο ίδιος ουσιαστικά έδωσε συγχαρητήρια στην Ζωή Κωνσταντοπούλου που επέστρεψε ως απαράδεκτη την έκθεση Στουρνάρα.

''Καλά έκανε η Πρόεδρος της Βουλής γιατί κάποια στιγμή πρέπει να ξεκαθαρίζουν τα πράγματα''.

Πηγη

Με τα οικονομικα δεν τα πηγαινα ποτε καλα. Τι προβλεπετε να συμβει, ποιες θα ειναι οι συνεπειες, τι κανουμε παρακατω. Ως χωρα και ως μοναδες. Εχθες μονο οι αναληψεις απο τις τραπεζες αγγιξαν λεει τα 800μυρια. Συγχρονως βεβαια, τολμας να εχεις λεφτα στο σπιτι οταν συμβαινουν αυτα?

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Προσθήκη δημοσκόπησης.
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

........................

Με τα οικονομικα δεν τα πηγαινα ποτε καλα. Τι προβλεπετε να συμβει, ποιες θα ειναι οι συνεπειες, τι κανουμε παρακατω. Ως χωρα και ως μοναδες. Εχθες μονο οι αναληψεις απο τις τραπεζες αγγιξαν λεει τα 800μυρια. Συγχρονως βεβαια, τολμας να εχεις λεφτα στο σπιτι οταν συμβαινουν αυτα?

Απάντηση:

- "Τί είναι ο οικονομολόγος?"

" Αυτός που θα σου πει αύριο γιατί δεν έγινε σήμερα αυτό που είχε προβλέψει χτες".

- "Τί είναι η Ευρωπαϊκή Νομισματική Ένωση?"

Προσωπικά την έχω παρομοιάσει μ' ένα μεγάλο Εμπορικό Κέντρο, όπου συστεγάζονται πολλά μικρά και μεγάλα μαγαζιά, επώνυμων και λιγότερο επώνυμων εταιρειών.

Μαγαζιά που το ένα κοιτάει εχθρικά και απολύτως ανταγωνιστικά τα άλλα, αφού ουσιαστικά κυνηγάνε τους ίδιους πελάτες. Όσο περισσότερους θα έχει το κάθε μαγαζί, τόσο περισσότερο θα εξασφαλίσει την επιβίωσή του έναντι των άλλων. "Ο θάνατός σου η ζωή μου" περίπου.

Για ύπαρξης της διαφημιζόμενης "αλληλεγγύης" και "ομοψυχίας" μεταξύ αυτών των τόσο διαφορετικών λαών δεν θα μιλήσω καν. Γελάω.......

Ελπίζω να σε κάλυψα. :)

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover
Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

Αμα και πότε !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 1000rr (1000cc) RPHA 10+ γαιδουρι (1299cc)

Δημοσιεύτηκε

δεν ξερω τα βλεπω δυσκολα τα πραγματα και φυσικα ουτε εγω ξερω τι θα γινει αν μας πεταξουν οξω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Απόψεις υπάρχουν από όλες τις μεριές. Θεωρώ πως η ακολουθία γεγονότων είναι δεδομένη. Απλώς να μη μπλέκουμε τα γεγονότα αυτά καθ'αυτά με τις αξιολογήσεις μας επί των γεγονότων αυτών.

Υπάρχει το σενάριο οτι για χ,ψ,ζ λόγους η Ελλάδα θα έρθει σε συμφωνία με τους δανειστές της και θα συνεχίσει να λαμβάνει δάνεια. ΟΚ, γνωστά αποτελέσματα σε αυτήν την περίπτωση.

Υπάρχει όμως και το αντίθετο σενάριο που λέει οτι η Ελλάδα δε θα μπορέσει να έρθει σε συμφωνία και η δανειοδότηση από Ευρωπαίους και Δ.Ν.Τ. τελειώνει εκεί. Θα μιλήσω γι'αυτό το σενάριο εγώ. Σαν απλός πολίτης, δεν έχω κάνει οικονομικές σπουδές. Μόνο από προσωπική ενημέρωση και διάβασμα.

Αυτό το σενάριο έχει δύο δρόμους:

1ος δρόμος

1α) Η Ελλάδα βρίσκει πηγές χρηματοδότησης άλλες από τις υπάρχουσες. Είτε π.χ. οι αγορές για κάποιον λόγο ρίχνουν τα επιτόκια δανεισμού στο πάτωμα και η Ελλάδα δανείζεται κυριλέ όπως κάνει και η Γερμανία π.χ

1β) Η Ελλάδα χρηματοδοτείται από άλλα κράτη άμεσα ή έμμεσα. Δηλαδή από Ρωσία/Κίνα/κλπ ή από κάποιον οργανισμό όπως η τράπεζα των BRICS (= Brazil, Russia, India, China, South Africa).

Στα δικά μου μάτια και τα δύο αυτά "υποσενάρια" φαντάζουν απίθανα. Ούτε βρίσκω λόγο τα επιτόκια των αγορών να πέσουν σε λογικά επίπεδα, ούτε βλέπω το 2ο ως πιθανό διότι δεν έχει φανεί κάτι τέτοιο ως τώρα. Δεν έχω δει π.χ. πρόθεση από την Κίνα να λέει "κράτα γερά, θα σε στηρίξω εγώ"

Ο άλλος δρόμος, ο 2ος είναι η Ελλάδα να μη βρει καμία περίπτωση εξωτερικής χρηματοδότησης. Από εκεί και πέρα, η Ελλάδα είναι χρηματοπιστωτικά μόνη της. Τελεία και παύλα. Λεφτά από έξω δεν έρχονται με κανέναν τρόπο. Αυτό σημαίνει πως το τραπεζικό σύστημα βγαίνει από το παιχνίδι. Οι τράπεζες δεν μπορούν να δανειστούν από την ΕΚΤ ή από άλλες πηγές. Αυτό σημαίνει οτι δεν μπορούν και να δανείσουν. Όποιος από εδώ μέσα δουλεύει ως λογιστής στο λογιστήριο κάποιας επιχείρησης με κάποιον Α' τζίρο ή είναι και επιχειρηματίας ο ίδιος, μπορεί να καταλάβει τη σχέση του τραπεζικού συστήματος με τον ιδιωτικό τομέα.

Αυτό θα αποτελέσει τεράστιο πλήγμα για τον ιδιωτικό τομέα. Θα υπάρξει ένας κύκλος αδυναμίας πληρωμών μισθοδοσίας και υποχρεώσεων και ως εκ τούτου μείωσης κατανάλωσης. Μείωση κατανάλωσης και μείωση εισοδημάτων σημαίνουν μείωση και των φόρων που τα ακολουθούν. Οπότε το επιχείρημα "θα πληρώνουμε με αυτά που εισπράττουμε" καταρρέει διότι θα μεταβληθούν ραγδαία τα δημόσια έσοδα.

Και μετά πάνε τα χρηματοπιστωτικά/νομισματικά ζητήματα. Θες να κόψεις χρήμα για να πέσει στην αγορά. Αλλά εντός ευρώ αυτό δεν είναι στο χέρι σου διότι ελέγχεται κεντρικά από την ΕΚΤ. Οπότε πρέπει να κόψεις εθνικό νόμισμα. Ένα εθνικό νόμισμα που μόνο προβλέψεις μπορούμε να κάνουμε για την ισοτιμία που θα έχει διεθνώς. Και γιατί τη χρειαζόμαστε αυτήν την ισοτιμία; Για εισαγωγές. Για να αγοράσεις πετρέλαιο από τον Σαουδάραβα, πρέπει αυτός να ξέρει το νόμισμα που του δίνεις τί αξίζει. Και θα σου πει "εγώ πουλάω ένα βαρέλι 60$. Δώστα μου αυτά σε δραχμές."

**Σημείωση: Έαν μια τράπεζα έχει 2 δις καταθέσεις αυτό δε σημαίνει οτι έχει 2 δις σε τούβλα στα θησαυροφυλάκια. Το ίδιο και στις επιχειρήσεις. Υπάρχουν δάνεια που τρέχουν, υποχρεώσεις, απαιτήσεις και υπάρχουν και ταμειακά διαθέσιμα. Αυτό σαν σημείωση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Honda

Δημοσιεύτηκε

Συγχρονως βεβαια, τολμας να εχεις λεφτα στο σπιτι οταν συμβαινουν αυτα?

Λιγο off topic (sorry)

Τελικα μαθαμε αν ειχε το χρηματικο ποσο το 81χρονος σπιτι του? ή τελικα εχασε την ζωη του απο φημες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λιγο off topic (sorry)

Τελικα μαθαμε αν ειχε το χρηματικο ποσο το 81χρονος σπιτι του? ή τελικα εχασε την ζωη του απο φημες?

Νομίζω ότι διάβασα σε άλλο άρθρο πως δεν είχε χρήματα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν παραμερίσουμε λίγο τον, δικαιολογημένο ίσως, φόβο της επιστροφής σε εθνικό νόμισμα, ας αναλογιστούμε λιγάκι και τις επιπτώσεις απανωτών συμφωνιών με τους δανειστές, με όλο και σκληρότερα μέτρα, όλο και περισσότερες περικοπές παντού και όλο και μεγαλύτερο στραγγάλισμα της εσωτερικής οικονομίας της χώρας. Δεν χρειάζεται καν να βάλουμε την φαντασία μας να οργιάζει, δεδομένου ότι οι επιπτώσεις είναι πασιφανείς στην καθημερινότητά μας, όπου στο τέλος του μισθού (αν είμαστε απ'τους "τυχερούς" που δουλεύουν) μας έχει μείνει υπερβολικά πολύς μήνας...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν παραμερίσουμε λίγο τον, δικαιολογημένο ίσως, φόβο της επιστροφής σε εθνικό νόμισμα, ας αναλογιστούμε λιγάκι και τις επιπτώσεις απανωτών συμφωνιών με τους δανειστές, με όλο και σκληρότερα μέτρα, όλο και περισσότερες περικοπές παντού και όλο και μεγαλύτερο στραγγάλισμα της εσωτερικής οικονομίας της χώρας. Δεν χρειάζεται καν να βάλουμε την φαντασία μας να οργιάζει, δεδομένου ότι οι επιπτώσεις είναι πασιφανείς στην καθημερινότητά μας, όπου στο τέλος του μισθού (αν είμαστε απ'τους "τυχερούς" που δουλεύουν) μας έχει μείνει υπερβολικά πολύς μήνας...

Αν βαρέσουμε κανόνι αγαπητέ Αντώνη μου,το πρώτο καιρό πιστεύω πως δεν θα έχει μεγάλη διαφορά ένας που δουλεύει με έναν άνεργο.

Γνώμη μου είναι πως τα διαθέσιμα ποσά της χώρας μας δεν φτάνουν ούτε για καραμέλες,όχι να λέμε κιόλας πως δεν έχουμε ανάγκη κανέναν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Αν βαρέσουμε κανόνι αγαπητέ Αντώνη μου,το πρώτο καιρό πιστεύω πως δεν θα έχει μεγάλη διαφορά ένας που δουλεύει με έναν άνεργο.

Γνώμη μου είναι πως τα διαθέσιμα ποσά της χώρας μας δεν φτάνουν ούτε για καραμέλες,όχι να λέμε κιόλας πως δεν έχουμε ανάγκη κανέναν.

Υπάρχει το θέμα πρώτον του να ορίσουμε τον "πρώτο καιρό". Και επίσης, ακόμα και ο άνεργος μπορεί αυτή τη στιγμή να απολαμβάνει κάποιες κοινωνικές παροχές οι οποίες δεν είμαι τόσο σίγουρος οτι θα συνεχίσουν να υπάρχουν σε περίπτωση χρεοκοπίας.

Τροποποιήθηκε από τον A-nik-i

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB400SF (399cccc) Kawasaki ER-6N (649cc)

Δημοσιεύτηκε

Προσωπικά δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να μας αφήσουν έξω από το ευρώ από την άλλη βέβαια θα προτιμούσα να ξαναγυρναγαμε στην δραχμή και μπορεί ο ιδιωτικός τομέας να μην έχει να πληρώσει αλλά για πόσο θα είναι αυτό? Για κάνα μήνα το πολύ.. Oποτέ τους γράφουμε στα παπαρια μας και φεύγουμε από το ευρώ και Πατάμε σιγά σιγά ξανά στα πόδια μας...... Αν βγούμε από το ευρώ.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχει το θέμα πρώτον του να ορίσουμε τον "πρώτο καιρό". Και επίσης, ακόμα και ο άνεργος μπορεί αυτή τη στιγμή να απολαμβάνει κάποιες κοινωνικές παροχές οι οποίες δεν είμαι τόσο σίγουρος οτι θα συνεχίσουν να υπάρχουν σε περίπτωση χρεοκοπίας.

Οι άνεργοι λαμβάνουν παροχές για περιορισμένο διάστημα.

Ανεργος είμαι και το μόνο που μου παρέχεται αυτή τη στιγμή είναι ασφάλιση.Μεγάλο προσόν βέβαια κακά τα ψέματα.

Τώρα για τον "πρώτο καιρό" πως θα οριστεί δεν μπορώ να ξέρω.Ούτε εγώ τα πάω καλά με τα οικονομικά και δε θα μπορούσα σε καμία περίπτωση να ξέρω,πόσο διάστημα μπορεί να αντέξει η οικονομία μας αυτόνομα.

Προσωπικά δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να μας αφήσουν έξω από το ευρώ από την άλλη βέβαια θα προτιμούσα να ξαναγυρναγαμε στην δραχμή και μπορεί ο ιδιωτικός τομέας να μην έχει να πληρώσει αλλά για πόσο θα είναι αυτό? Για κάνα μήνα το πολύ.. Oποτέ τους γράφουμε στα παπαρια μας και φεύγουμε από το ευρώ και Πατάμε σιγά σιγά ξανά στα πόδια μας...... Αν βγούμε από το ευρώ.

Ξεχνάς κάτι βασικό,αν καταρρεύσει ο ιδιωτικός τομέας τομέας,ταυτόχρονα πέφτει και ο δημόσιος.

Το ίδιο θα συμβεί και αντίστροφα,απλά ίσως πιο αργά.

Τροποποιήθηκε από τον Gen.Markus
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC750X

Δημοσιεύτηκε

Ή επιστροφή σε εθνικό νόμισμα αυτή την στιγμή είναι αυτοκτονία. Για να μην μπω σε περιττές αναφορές που κανείς δεν θα διαβάσει θα δώσω ένα απλό παράδειγμα

Όταν πήγαμε από την δραχμή στο ευρώ ήταν σαν να συγχρονιστηκαν δύο αυτοκίνητα στην ίδια ταχύτητα σε ευθύ δρόμο και κλείδωσαν και πέρασαν οι επιβάτες από το ένα όχημα στο άλλο

Ή μετάβαση αυτή την στιγμή από το ευρώ στην δραχμή είναι σαν να ανοίγεις την πόρτα σε ένα αυτοκίνητο που κινείται με 250 σε ένα δρόμο που αριστερά και δεξιά έχει γκρεμό.

Μια τέτοια απόφαση θα αποτελεί σημείο αναφοράς, όπως ή καταστροφή το 22, για την νεότερη ελληνική ιστορία.

Όσο για αυτούς που θα οδηγήσουν την Ελλάδα εκεί, ή ιστορία δεν θα έχει καλό επίλογο.

Δεν είναι σενάρια τρόμου. Ή πραγματικότητα είναι πιο τρομακτική από την φαντασία

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Οι άνεργοι λαμβάνουν παροχές για περιορισμένο διάστημα.

Ανεργος είμαι και το μόνο που μου παρέχεται αυτή τη στιγμή είναι ασφάλιση.Μεγάλο προσόν βέβαια κακά τα ψέματα.

Τώρα για τον "πρώτο καιρό" πως θα οριστεί δεν μπορώ να ξέρω.Ούτε εγώ τα πάω καλά με τα οικονομικά και δε θα μπορούσα σε καμία περίπτωση να ξέρω,πόσο διάστημα μπορεί να αντέξει η οικονομία μας αυτόνομα.

Καλά η ανεργία είναι ό,τι χειρότερο για κάποιον και μία οικογένεια. Και μ αυτό που θα πω δε θα σε "παρηγορήσω" αλλά για φαντάσου όλα αυτά που θεωρείς δεδομένα να αμφισβητηθούν. Και δε μιλάω για επιδόματα ανεργίας. Μιλάω για υγεία, ασφάλεια κ.ο.κ. Γιατί πολύ απλά δεν ξέρω από που θα βρεθούν τα λεφτά για όλα αυτά.

Ξεχνάς κάτι βασικό,αν καταρρεύσει ο ιδιωτικός τομέας τομέας,ταυτόχρονα πέφτει και ο δημόσιος.

Το ίδιο θα συμβεί και αντίστροφα,απλά ίσως πιο αργά.

Ακριβώς όπως λέει ο Gen.Markus. Το δημόσιο από που βγάζει λεφτά. Από φόρους. Ποιός θα πληρώσει φόρους αν καταρρεύσει ο ιδιωτικός τομέας; Φ.Π.Α., φόροι εισοδήματος φυσικών και νομικών προσώπων, ασφαλιστικές εισφορές, δημοτικά τέλη κ.ο.κ.

Και επίσης, από που προκύπτει το "ένας μήνας". Το πολύ κιόλας. Γιατί όχι 15 μέρες; Τί είναι αυτό που θα γίνει τον 2ο μήνα που θα επιστρέψει ως δια μαγείας των ιδιωτικό τομέα σε λειτουργία;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Επειδή προβλέπω να χτυπιέστε για μπόλικες σελίδες και άκρη να μη βγάζετε, να ξέρετε εδώ θα καταλήξετε...... :lol:

Απάντηση:

- "Τί είναι ο οικονομολόγος?"

" Αυτός που θα σου πει αύριο γιατί δεν έγινε σήμερα αυτό που είχε προβλέψει χτες".

.............................

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Ή επιστροφή σε εθνικό νόμισμα αυτή την στιγμή είναι αυτοκτονία. Για να μην μπω σε περιττές αναφορές που κανείς δεν θα διαβάσει θα δώσω ένα απλό παράδειγμα

Κανε μια προσπαθεια. Με ενδιαφερει να ενημερωθω.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Επειδή προβλέπω να χτυπιέστε για μπόλικες σελίδες και άκρη να μη βγάζετε, να ξέρετε εδώ θα καταλήξετε...... :lol:

Αν γίνει μια ωραία παραγωγική συζήτηση χωρίς κορόνες και "αλληλοκατηγορίες" στο στυλ "τα παίρνεις από τον ΣΥΡΙΖΑ", "τα παίρνεις από τη ΝΔ", νομίζω οτι είναι χρήσιμο και παραγωγικό. Αν δηλαδή ο καθένας με τον εαυτό του συμφωνήσει οτι αυτός που κάθεται στην άλλη άκρη "του ιντερνετ" και συνομιλούν είναι ένας απλός άνθρωπος που απλώς ενδιαφέρεται για την καθημερινότητα του, τότε κάτι θα βγει.

Αν πάλι καταλήξει σαν μια τυπική διαδικτυακή συζήτηση αστείου επιπέδου, τότε ναι, μάλλον έχεις δίκιο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μα φίλτατοι, έτσι όπως είναι τώρα η κατάσταση, κυκλοφορεί χρήμα στην αγορά; Η εσωτερική οικονομία της χώρας φυτοζωεί στην καλύτερη των περιπτώσεων. Ο μέσος μισθωτός που πρέπει να συντηρήσει ένα σπίτι απλά δεν βγαίνει παραπάνω από μισό μήνα, κι αυτό αν αμοίβεται με παραπάνω του βασικού. Αμέτρητοι νέοι (και μη) επιστρέφουν στα σπίτια των γονιών τους μπας και βγουν όλοι μαζί. Χώρια που οι συνταξιούχοι είναι το τελευταίο οχυρό, που τροφοδοτούν πλέον συμπληρωματικά και την υπόλοιπη οικογένεια από "κάτω τους". Κι απ'όλους αυτούς τους ανθρώπους, απαιτούνται φόροι οι οποίοι πληρώνονται με αιματηρή οικονομία και με πόσες δόσεις.

Πιστεύετε ειλικρινά πως τα νέα μέτρα μιας νέας συμφωνίας, με επιπρόσθετους φόρους, με περαιτέρω περικοπές μισθών και συντάξεων, με αυξήσεις φορολογικών συντελεστών, θα φέρουν καλύτερες μέρες μελλοντικά; Πιστεύετε ειλικρινά πως το χρέος που έχουμε θα μπορέσει να αποπληρωθεί με τέτοια μέτρα ώστε να μπορέσουν κάποια στιγμή μελλοντικά να ξαναναπνεύσουμε;

Δεν είμαι οικονομολόγος, λογιστής ή ότιδήποτε σχετικό. Αλλά βλέποντας την θηλιά να σφίγγει όλο και περισσότερο γύρω απ'τον λαιμό κάποιου που ήδη πνίγεται δε μου δίνει ιδιαίτερες ελπίδες για το μέλλον. Προφανώς και δεν γνωρίζω τι θα συμβεί με μια επιστροφή στο εθνικό νόμισμα. Αλλά δεδομένων των προτεινόμενων μέτρων, μήπως είναι προτιμότερο να "πονέσουμε" μεν, αλλά με την ελπίδα να επανέλθουμε μελλοντικά;

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NT 700 VA MV Agusta Turismo Veloce (798cc)

Δημοσιεύτηκε

(Ωραίο θέμα! Ευκαιρία να δούμε τι ακριβώς γνωρίζουμε για αυτό που φοβόμαστε τόσο πολύ....)

Κατ' αρχάς το Grexit δεν έρχεται έτσι απλά. Ξέρω ότι έτσι απογοητεύονται μερικοί συμπατριώτες μας, αλλά καλώς ή κακώς, δύσκολα έρχεται έξοδος από το ευρώ ότι κι αν γίνει τις επόμενες ημέρες....

Συγκεκριμένα το Spiegel αναφέρει:

"Ο υποτιθέμενος απ' ευθείας δρόμος της εξόδου που κάποιοι νομίζουν ότι ξεκινά από την αποτυχία των διαπραγματεύσεων και φτάνει στο Grexit, δεν υπάρχει, αλλά είναι ένα μονοπάτι με πολλές διακλαδώσεις. Αντίστροφα: ακόμα κι αν η αποδέσμευση της τελευταίας δόσης από το δεύτερο πακέτο βοήθειας γίνει την απολύτως τελευταία στιγμή, η Ελλάδα θα έχει κερδίσει στην καλύτερη περίπτωση μερικούς ακόμα μήνες χρόνο. Και μετά θα περιμένουμε την επόμενη... «τελευταία προθεσμία»."

Κατά δεύτερο, οι οικονομικοί συντάκτες των Financial Times έχουν αντίθετη γνώμη από όσους μιλάνε για το Grexit (αν και όταν έρθει) ως αυτοκτονία, καταστροφή, εφιάλτη, συντέλεια κλπ.... Μάλιστα αναφέρουν και τρεις λόγους για τους οποίους είναι προτιμότερο για την Ελλάδα το (δύσκολο να γίνει) Grexit σε σχέση με τη συμφωνία με τους όρους των "φίλων" μας των ευρωπαίων γιατί, λένε ότι, με τη συμφωνία που θέλουν οι εταίροι μας θα έχουμε μια επιπλέον μείωση του ΑΕΠ κατά 12,6% σε βάθος τετραετίας (σύνολο γύρω στο 37-38% μείωση του ΑΕΠ από την αρχή της κρίσης δηλαδή... Τύφλα να έχει το γατάκι η Αργεντινή και οι εμπόλεμες περιοχές ανά τον πλανήτη... Και μερικοί αυτό το θεωρούν το καλό σενάριο γιατί θα συμφωνήσουμε με τους εταίρους, δεν θα έρθει η ρήξη... :crazy: )...

Συγκεκριμένα οι Financial Times αναφέρουν:

"Ενα Grexit, ασφαλώς, έχει παγίδες, ως επί το πλείστον βραχυπρόθεσμες. Μια ξαφνική εισαγωγή του νέου νομίσματος θα ήταν χαοτική. Η κυβέρνηση θα αναγκαστεί να επιβάλει ελέγχους στην κίνηση κεφαλαίων και να κλείσουν τα σύνορα. Αυτές οι απώλειες χρόνου, θα είναι σημαντικές, αλλά όταν το χάος υποχωρήσει η οικονομία θα ανακάμψει γρήγορα. Συγκρίνοντας τα δύο αυτά σενάρια, θυμάμαι την παρατήρηση Σερ Ουίνστον Τσώρτσιλ ότι η μέθη, σε αντίθεση με την ασχήμια, είναι μια κατάσταση που υποχωρεί. Το πρώτο σενάριο (σσ. συμφωνία) είναι απλά άσχημο, και θα παραμείνει πάντα έτσι. Το δεύτερο (σσ. grexit), σου δίνει ένα hangover, αλλά ακολουθεί η νηφαλιότητα. Επομένως, εάν αυτό ήταν η επιλογή, οι Έλληνες θα είχαν έναν λογικό λόγο να προτιμούν Grexit. Αυτό, ωστόσο, δεν είναι η επιλογή που πρέπει να ληφθεί αυτή την εβδομάδα. Η επιλογή είναι μεταξύ της αποδοχής ή απόρριψης προσφοράς των πιστωτών. Το Grexit είναι πιθανό, αλλά όχι βέβαιο."

Πρέπει μερικοί συμπατριώτες μας να ανοίξουν τα μάτια σ' αυτούς τους αναλυτές (κι εμένα τον περίεργο μαζί) και να τους (μας) εξηγήσουν γιατί το Grexit είναι τόσο εύκολο (σχεδόν αυτόματο) και επίσης γιατί θα έρθει η συντέλεια του κόσμου όταν αυτός ο (ανύπαρκτος) αυτοματισμός ενεργοποιηθεί.... Κατά προτίμηση με κανένα νούμερο και κανένα δεδομένο κι όχι με τραινάκια και αυτοκινητάκια γιατί από ότι φαίνεται οι παρομοιώσεις δεν πείθουν (μέχρι τώρα τουλάχιστον)... Μερικοί ακόμη λένε "το Grexit είναι πιθανό αλλά όχι βέβαιο", "μετά το σοκ του Grexit η οικονομία θα ανακάμψει γρήγορα", "είναι βραχυπρόθεσμες οι παγίδες του Grexit" κι άλλα τέτοια... Κάνουν λάθος; Είναι προτιμότερη η συνέχιση της ύφεσης, της μείωσης του ΑΕΠ; Αν ναι, γιατί;...

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

Αυτοκτονία και βέβαιος θάνατος είναι το ευρώ, άλλωστε για αυτό κατασκευάστηκε, η ελευθερία είναι μονο στο εθνικό νόμισμα, μλκες ηταν οι άγγλοι που έθτισαν το ευρώ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC750X

Δημοσιεύτηκε

Αυτοκτονία και βέβαιος θάνατος είναι το ευρώ, άλλωστε για αυτό κατασκευάστηκε, η ελευθερία είναι μονο στο εθνικό νόμισμα, μλκες ηταν οι άγγλοι που έθτισαν το ευρώ?

Θα ήταν καλό όταν είσαι τόσο απόλυτος να το υποστηρίζεις με γνώση.

Πληροφοριακά, οι Άγγλοι δεν μπήκαν στο ευρώ γιατί είναι πάντα με τους αμερικανούς. Δεν θέλουν μια ενωμένη Ευρώπη και μπήκαν με μόνο σκοπό να μην γίνει ή ευρωπαϊκή ολοκλήρωση.

Οι Άγγλοι τα κάνουν όλα διαφορετικά. Οδηγούν διαφορετικά, μετρούν διαφορετικά και έχουν μια αυτοκρατορική αντίληψη των πραγμάτων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE Moto Guzzi V11 Le Mans

Δημοσιεύτηκε

Επίσης ειναι και οι "εφευρέτες" της σύγχρονης οικονομικής θεώρησης (ή τουλάχιστον το κομμάτι της που ασπάζεται τον καπιταλισμό).

Όταν σπούδαζα στην Αγγλία οικονομικά το 2002 και θριαμβολογούσα σε έναν καθηγητή μακροοικονομίας για την είσοδο μας στο Ευρώ, ακόμα θυμάμαι την απάντηση του: "Αν ήταν καλό για την οικονομία, θα το υιοθετουσαμε και εμείς παρά το συντηρητισμό μας. Δεν βλέπω να περνανε πολλά χρόνια, πριν το αντιληφθούν όλοι και ελπίζω να είσαι εδώ και να δουλευεις για αγγλική εταιρεία τότε."

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC750X

Δημοσιεύτηκε

Τι το έχει γραφτεί για το ευρώ ας μην το συζητήσουμε καλύτερα. Ο λόγος που οι Άγγλοι είναι εκτός ευρώ δεν είναι οικονομικός.

Ο καπιταλισμός δεν είναι τίποτα άλλο από την απλή θεώρηση ότι στόχος κάθε μέρους είναι ή μεγιστοποίηση του ώφελους κάτω από διάφορους περιορισμούς.

Ανάλογα με τους περιορισμούς έχουμε τον βαθμό ελευθερίας του συστήματος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αμηχανία πλήρης KTM 990 SMT (999cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν μπορεί να αναλυθεί απλοποιημένα το εν λόγω θέμα τεχνικά,γιατί είναι ανέφικτο,παρ'όλο που οι αναλύσεις-εκτιμήσεις είναι πολλές,και από διάφορες ''σχολές''.

Το 2008 που έκλασε η Lehman Bros γ@μηθηκε το σύμπαν.

Αν κλάσουμε εμείς σαν χώρα,δεν πιστεύω-και πολλοί άλλοι πιο ειδικοί-ότι δεν θα ανοίξει μύτη,και ας χοροπηδάνε οι ''ισχυροί'' ότι είναι έτοιμοι κλπ κλπ

Γενικότερα,είναι θέμα με πάρα πολλές παραμέτρους,και ακόμα και οι ελάχιστοι σοβαροί αναλυτές που κυκλοφορούν στην παγκόσμια αγορά,ΔΕΝ διακινδυνεύουν τοποθετήσεις και εκτιμήσεις.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος για Χίο.. Triumph Speed Triple.. (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

Δύο στα γρήγορα:

-Αγγλία: δεν μπήκε στο ευρώ γιατί είχε ήδη ισχυρό νόμισμα

και το βασικό, που κανείς δεν ξέρει, και σίγουρα κανένας Έλληνας πολιτικός δεν μπορεί, ούτε θέλει ούτε ξέρει, ούτε...ούτε..

αλλά όταν το χάος υποχωρήσει η οικονομία θα ανακάμψει γρήγορα

Πως θα ανακάμψει η οικονομία????Πως?? Στην Βουλγαρία γιατί δεν έχει ανακάμψει?

Στην Αλβανία?? Στη Σερβία?? Στην Βοζνία???

Και μην απαντήσει κανείς, ..."Μα θα έχουμε ανάπτυξη..." Γιατί το ερώτημα δεν είναι εαν θα έχουμε ή οχι, το ερώτημα είναι "Πως??" Με ποιό τρόπο? Τι θα κάνεις?

Απλό ερώτημα: Ελληνικό: Κυκλοφορεί η φήμη οτι θα γίνει σκουπιδότοπος....Ποιός καταλαβαίνει γιατί κυκλοφόρησε αυτή η φήμη??

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.