teochris

Jetix 125 Χιλιάδες χιλιόμετρα, μακρινά ταξίδια με... παπάκι!

124 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kymco Jetix Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Σορυ αλλα μονο με τα μάτια μου αμα τα δω το πιστεύω. Αν είναι αλήθεια σε κερναω οτι βενζίνη κάψει το παπί οπου πάμε.

Πολύ καλή η πρόταση σου θέλω να πάω Καλαμάτα για μια δουλειά οπότε πότε μπορείς? και να μην ανησυχείς οικονομικότερα δεν γίνεται να σου έρθει! Περιμένω να μου πεις πια μέρα - θα πάμε και θα γυρίσουμε αυθημερόν :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Δεν είναι οι στροφές που φθείρουν το μοτέρ αλλά η συνεχής λειτουργεία υπό πλήρες φορτίο. Για μένα 15/35 είναι οκ για τις συνθήκες που οδηγείς.

- φτιάξε τη σέλα ανατομική. Θα με θυμηθείς...

Είναι ανατομική η σέλα από τις πρώτες βελτιώσεις που έκανα.

Δεν μπορώ να πω σίγουρα το εάν φθείρει περισσότερο το μοτέρ το να ζορίζεται από το γρανάζωμα ή από τις ψιλές στροφές αλλά στην περίπτωση μου δεν έχω πολλά ξεκίνα σταμάτα ώστε να ζορίζεται συχνά από το γρανάζωμα αλλά έχω πολύ ώρα συνεχούς οδήγησης.

Επίσης έχω δείκτη θερμοκρασίας στον μετρητή του λαδιού και το έχω από την αρχή με το μαμά γρανάζωμα και μόνιμα στις ίδιες θερμοκρασίες παίζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
TCB Wind (125cc) Yamaha V50 TownMate (50cc)

Δημοσιεύτηκε

Ίσα - ίσα που η συνεχής οδήγηση κοντά στις τελικές είναι αυτή που αναγκάζει τον κινητήρα να δουλεύει στο μέγιστο φορτίο του. Συν το ότι για να επιταχύνει με το μακρύ γρανάζωμα ο κινητήρας θα τεθεί σε κατάσταση πλήρους φορτίου και για περισσότερη ώρα από ότι με κοντύτερο. Επίσης, μην μπερδεύεις τη θερμοκρασία του λαδιού με την καταπόνηση του μοτέρ. Δεν χρειάζεται να είναι αυξημένη η θερμοκρασία για να φθείρονται τα διάφορα εξαρτήματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ίσα - ίσα που η συνεχής οδήγηση κοντά στις τελικές είναι αυτή που αναγκάζει τον κινητήρα να δουλεύει στο μέγιστο φορτίο του.

Με την τετάρτη που έχω κάνει δεν πλησιάζει ποτέ την τελική του. Μήπως αυτά περί του μακριού γραναζώματος είναι θεωρία γιατί στην πράξη το παπί μου πάει πολύ άνετα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB400 SuperFour (399cc)

Δημοσιεύτηκε

Χρηστο, για να φυγει η απορια απο τους περισσοτερους και για το γραναζωμα, τραβα ενα βιντεο οταν κινεισαι να φαινονται τα χλμ/ω και ο δρομος και να εχουμε ηχο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

κερναω action camera, για να το δουμε πως παει με αυτο το γραναζωμα

παντως βλεπεις οτι ολοι στο λεμε οτι το εχεις μακρυνει υπερβολικα και καταπονεις το μοτερ περισσοτερο ετσι.ξανασκεψου το.

αν το δοκιμασεις και με ποιο κοντο ,λογικα θα το καταλαβεις και μονος σου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Astrea Grand (125cc) HJC FG-15/ REVIT RADAR Triumph Tiger (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

Οτι ειπε και πριν μελος το πιο σωστο τραβα ενα βιντεο να φαινεται ο δρομος και στην αρχη το κοντερ ωστε να δουμε σε ποση αποσταση φτανει τη ταχυτητα που αναφερεις. Ακομα καλυτερα να εχεις και gps.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

κερναω action camera, για να το δουμε πως παει με αυτο το γραναζωμα

Δεκτή η προσφορά του δανεισμού action camera - ήθελα να δοκιμάσω για να δω εάν αξίζει να αγοράσω και εγώ μία για τα ταξίδια που κάνω. Είμαι Αθήνα να συναντηθούμε να την πάρω για λίγες ημέρες αν μπορείς.

Τροποποιήθηκε από τον teochris

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεκτή η προσφορά του δανεισμού action camera - ήθελα να δοκιμάσω για να δω εάν αξίζει να αγοράσω και εγώ μία για τα ταξίδια που κάνω. Είμαι Αθήνα να συναντηθούμε να την πάρω για λίγες ημέρες αν μπορείς.

εχεις πμ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

εχεις πμ

σου έστειλα το κινητό μου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Street 250-900

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ξέρει κανείς αν τα daytona αντέχουν σε μικρο αποδράσεις 60χλμ πήγενε-ελα πχ για καμιά παραλία?

Aυτοκινητόδρος και τέρμα γκάζι* είναι ταμπού, ειδικά για κινέζικο παπί? *Ωστε να είσαι ασφαλής και να πηγαίνεις με τον ρυθμό της κυκλοφορίας.

Το παπί έχει 1800χλμ, θεωρείται πλήρως στρωμένο...

ΥΣ.Φοβάμαι μη κάψω τα πηνεία απο την υπερθέρμανση κάποια στιγμή, υπάρχει άλλος φόβος?

Τροποποιήθηκε από τον Kostakis88

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB400 SuperFour (399cc)

Δημοσιεύτηκε

Ξέρει κανείς αν τα daytona αντέχουν σε μικρο αποδράσεις 60χλμ πήγενε-ελα πχ για καμιά παραλία?

Aυτοκινητόδρος και τέρμα γκάζι* είναι ταμπού, ειδικά για κινέζικο παπί? *Ωστε να είσαι ασφαλής και να πηγαίνεις με τον ρυθμό της κυκλοφορίας.

Το παπί έχει 1800χλμ, θεωρείται πλήρως στρωμένο...

ΥΣ.Φοβάμαι μη κάψω τα πηνεία απο την υπερθέρμανση κάποια στιγμή, υπάρχει άλλος φόβος?

4η και το γκαζι στα 3/4 αντι για τερμα.

Οχι συνεχομενα σταθερο γκαζι αλλά ανα καποια χλμ να το αφηνεις για λιγα δευτερα και μετα ξανα 3/4.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

Απέφυγε αυτοκινητοδρόμους με μεγάλες ταχύτητες, ομως θυμάμαι 4Τ 50cc παπάκια κάναμε διπλός 60km/h ακόμη και τελικές(65) για ώρες και σε μακρύτερες διαδρομές και δεν κάναν κιχ, δε νομίζω να εχει ποτέ πρόβλημα υπερθέρμανσης έλεγχο σε λαδακι οτι ειναι στην σωστή ένδειξη και αλλαγές on time βαση κατασκευαστή

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ6

Δημοσιεύτηκε

Το nova 100αρη, αντέχει μια χαρα 60χλμ να παει και αλλα τοσα να γυρίσει απο παλαιά εθνικη για Κινετα. Φυσικα το γκάζι δεν ειναι σταθερό οπως σε αυτοκινητόδρομο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Neo Max 100

Δημοσιεύτηκε

Ενα δικαβαλο ταξιδι που καναμε το καλοκαιρι με το kawasaki max 100 μου http://www.mybike.gr/forums/topic/78752-δικαβαλο-ταξιδι-θεσσαλονικη-ηγουμενιτσα-κερκυρα-με-την-παπια/

Θεσσαλονικη-Κερκυρα και πισω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Έχω νέο βίντεο με μετατροπές στην εμφάνιση και στον κινητήρα του Kymco που το έκαναν πολύ πιο πρακτικό για τα ταξίδια που κάνω

Kymco Jetix 125cc touring moto

Επίσης παρακάτω μπορείτε να το δείτε εν κινήσει

Driving with Kymco Jetix 125cc

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki FX (125cc) HJC RPHA 10+ furia red Peugeot Deux (2cc)

Δημοσιεύτηκε

Η ευρεσιτεχνία  

Της ευρεσιτεχνίας

Την ευρεσιτεχνία

ΩΩΩΩ ΡΕ ΠΑΤΕΝΤΑΡΕΣ..! χαρά στο κουράγιο σου φίλε μου και καλά χιλιόμετρα :)

Και επειδή ξέρω ότι θα είναι αρκετοί, μην ασχολείσαι με αυτούς που κοροιδεύουν την δουλεία σου, αν εσυ είσαι ευχαριστημένος..    

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Απλά τέλειο, σε ζηλεύω, αλλά αντέχει τόσο φορτιο αν εισαι και δικαβαλο??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
sprinter i cbs (125cc) KTM smc (660cc)

Δημοσιεύτηκε

Ρε παιδια ας ειμαστε λιγο ρεαλιστες, ειπαμε να μην κατακρινουμε την δουλεια του ανθρωπου αλλα οχι και να φτασουμε να θεορουμε ενα παπακι που εχει 6 μπαγκαζιερες και δε ξερω και γω τι αλλο τελειο. Και οχι αυτο δεν ειναι touring moto

touring moto ειναι ενα vfr 1200 ενα fjr 1300 ενα bmw 1600 ενα kawasaki gtr 1400, αυτο ειναι μια παπια με πολλες μπαγκαζιερες, εναν ανεμοθωρακα απο plexiglass και κατι περιργα πατακια δεν ειναι ουτε touring ουτε τιποτα το ξεκαθαρισαμε, ας συνεχισουμε την ζωη μας τωρα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda vfr vtec (800cc) Αλλος indian

Δημοσιεύτηκε

Ρε παιδια ας ειμαστε λιγο ρεαλιστες, ειπαμε να μην κατακρινουμε την δουλεια του ανθρωπου αλλα οχι και να φτασουμε να θεορουμε ενα παπακι που εχει 6 μπαγκαζιερες και δε ξερω και γω τι αλλο τελειο. Και οχι αυτο δεν ειναι touring moto

touring moto ειναι ενα vfr 1200 ενα fjr 1300 ενα bmw 1600 ενα kawasaki gtr 1400, αυτο ειναι μια παπια με πολλες μπαγκαζιερες, εναν ανεμοθωρακα απο plexiglass και κατι περιργα πατακια δεν ειναι ουτε touring ουτε τιποτα το ξεκαθαρισαμε, ας συνεχισουμε την ζωη μας τωρα...

Ε'ιναι ένα παπιοτούριγκ...........

Ξεχωριστή κατηγορία για αυτούς που δεν έχουν τα φράγκα να αγοράσουν ένα vfr 1300  ή ένα fjr 1460 , αλλα κάνουν το όνειρό τους πραγματικότητα !!!!

Πιθανον να κάνουν περισσότερα χλμ. από όλους μας με τα σουπερ ντουπερ μηχανάκια ....

Και ναι γι'αυτόν είναι το τέλειο εργαλείο .

Και μπράβο σου ΜΑΓΚΑ . Βγ'αλε γούστα και τρέλανέ μας ....

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Ταξιδέψτε, με ότι και αν έχετε απλά ΤΑΞΙΔΕΨΤΕ !

Δίκυκλο νάναι και οτι νάναι, ότι μπορεί ο καθένας καλό είναι και σίγουρα καλύτερο από τις κονσέρβες με τροχούς δε πα νάναι ότι θέλουν τούρμπο και δεν ξέρω γω τι..η θέση τους είναι ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΚΑΙ ΓΚΑΡΑΖ να ψοφάνε ακίνητα...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπραβο στο παλικαρι (αν και στην αρχη αρχη, εχει περασει πολυς καιρος, μας ελεγε κατι περιεργα για μετατροπες στο μοτερ και δεν τον πηρα πολυ στα σοβαρα).

Αλλωστε καλο ειναι να μετραμε ποσα χλμ εχουμε κανει και οχι οσα λεει η βεελονα του κοντερ.

Και εμενα μου αρεσει να κανω ταξιδακια με την παπια μου.

Συνεχισες ετσι φιλεε!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

Έχω νέο βίντεο με μετατροπές στην εμφάνιση και στον κινητήρα του Kymco που το έκαναν πολύ πιο πρακτικό για τα ταξίδια που κάνω

Kymco Jetix 125cc touring moto

Επίσης παρακάτω μπορείτε να το δείτε εν κινήσει

Driving with Kymco Jetix 125cc

μπραβο που ασχοληθηκες να φτιαξεις ολα αυτα! :cheers:

οταν κανεις σερβις τσεκαρε και το πλαισιο γενικα μην εχεις τιποτα ιστοριες. τα παπια δεν ειναι φτιαγμενα να αντεχουν τοσο βαρος και μπορει να προκληθουν φθορες στο πλαισιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kymco jetix (150cc) str KTM super duke (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Πόσα χιλιόμετρα έχει κάνει μέχρι στιγμής το μηχανάκι σου? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα