Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
yamahakias sr 250

σασμαν yz125

18 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Piaggio beverly Gilera GP (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα παιδια σημερα πηρα αυτο το κροσακι, δεν προλαβα καν να το βαλω στα ευχαριστα γιατι με ξενερωσε. Λοιπον το πηρα και το βγαζω μια βολτα ολα τελεια το μηχανακι οργονε. Στο ξεκινημα ομως με το που εβαζα πρωτη το μηχανακι εκοβε πολυ δηλαδη επεφταν οι στροφες και εκανε να φυγει σαν να αφηνεις σιγα σιγα τον συμπλεκτη. Δεν πατιναρει καθολου και ειναι ρυθμισμενος.. Τελος παντων καποια στιγμη ξεκιναω και απο κει και περα σταματησε να αλλαζει ταχυτητες, μονο πρωτη νεκρα και με πολυ ζορι.. Υπαρχει περιπτωση να μην ειχε λαδια το σασμαν και για αυτο να μην αποσυμπλεκε καλα ο συμπλεκτης.. Ξενερωσα και δεν το κοιταξα αν εχει λαδια, το παρατησα στο γκαραζ και θα το δω αυριο.. Θορυβο δεν εκανε καθολου και ειχε μαλακο σασμαν.. Τι υπαρχει περιπτωση να εχει παιχτει να προετοιμαστω ψυχολογικα αυριο που θα πεσει λυσιμο??.. Το μηχανακι δεν εχει και συμπιεση πολυ ειναι πεσμενη αλλα πηγαινει πολυ καλα, αν και δεν νομιζω να παιζει ρολο.. Το μηχανακι το πηρα 400 ευρω και ηξερα οτι θελει μαζεματα τα οποια ειναι στο προγραμα... Αα επειδη μερικοι μπορει να πουν επειδη εχω το beverly οτι δεν εχω εμπειρια και εκανα κακη χρηση του συμπλεκτη, απο συμπλεκτη ξερω κανονικα και ςχω και το kle που το κυκλοφορω πολυ συχνα οποτε λαθος χρηση δεν παιχτηλε... Ακουω γνωμες και σορρυ αν σας κουρασα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda

Δημοσιεύτηκε

Η ντιζα του ντεμπραγιάζ ειναι οκ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ειναι σε καλη κατασταση δεν ειναι και ξεχειλωμενη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε

Τα 400 ευρω θα σου βγουν 1400... να το θυμασαι αυτο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 450 EXC-R (449cc) Fox V3 KTM SMC-R (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Κάτι μου θυμίζει αυτό το τόπικ... :think:

Κοίταξε την καμπάνα σου, πρέπει να έχει αυλακώσει. Τουλάχιστον αυτός είναι (μάλλον) ο λόγος που σου πέφτουν οι στροφές και ξεκινάει ενώ κρατάς συμπλέκτη.

Βέβαια δεν ξέρω γιατί δεν μπορείς να βάλεις άλλη ταχύτητα, αυτό με προβληματίζει..

Το κάνει αυτό και αφού ζεσταθεί;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτο το προβλημα μου το εκανε οταν ζεσταθηκε.. Ηταν η πρωτη βολτα που εκανα με το μηχανακι αυριο θελω να δω αν εχει λαδια και να του τα αλλαξω να δω αν η ζημια ειναι απο εκει.. Το μηχανακι γνωριζω τι θελει και εχω βγαλει λογαριασμο 500 ευρω για ανακατασκευη και τσιμουχες μπροατα αμορτιαερ το μγχανακι θα το επιακευασω μονος μου. Τα 500 ευρω ειναι χωρις τη ζημια που μου βγαλε.. Υπαρχει πςριπτωση να ειναι καμια φουρκετα η καναςμυλος??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λοιπον παιδια εβαλα λαδια το εβαλα μπροστα να ζεσταθει και το πηγα βολτα.. Εφτιαξε το σασμαν και τωρα πατημενος με ταχυτητα μεσα δεν το καταλαβαινω πολυ στις στροφες του κινητηρα.. Τωρα ψαχνω να δω πως τα χανει τα λαδια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λοιπον παιδια εβαλα λαδια το εβαλα μπροστα να ζεσταθει και το πηγα βολτα.. Εφτιαξε το σασμαν και τωρα πατημενος με ταχυτητα μεσα δεν το καταλαβαινω πολυ στις στροφες του κινητηρα.. Τωρα ψαχνω να δω πως τα χανει τα λαδια

ψηφίζω οτι τα τρώει και δεν τα χανει.

δλδ εσωτερικη διαρροη απο την τσιμουχα στροφαλου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Και εγω αυτο πιστευω διαροη δεν εχει το μηχανακι γιατι εκει που τ αφηνω ειναι πεντακαθαρα.. Η τα τρωει η επειδη δεν εχει συμπιεση κανει πιεση μεσα στα καρτερ και τα πεταει εξω.. Σημερα που το ςκανα βολτα το σωληνακι της αναθυμιασης που βγαινει απο τα καρτερ μετα απο ζορι μου εβγαλε λιγο λαδι.. Και πιστευω οτι το θεμα μιυ ειναιβτο πιστονι γιατι εχω λιγη συμπιεση.. Αν ηταν τσιμουχα πιστευω θα τα ετρωγε πολυ γρηγορα τα λαδια.. Σημερα το δουλεψα μια ωρα και μου εφαγε κατι λιγοτερο απο 100μλ γιατι τα μετρησα οταν γυρισα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Kαλησπέρα φίλε τσιμούχα στροφάλου είναι αν χάνεις τα λάδια από το σασμάν. Όπως είπε και ο Τάσος που είναι έμπειρος σε ανακατασκευές πάντα σε βγαίνει ο κούκος αηδόνι σε τέτοιες περιπτώσεις......Ανοιξε κάρτερ και τσέκαρε και μύλους και φουρκέτες και γρανάζια αν έιναι ψωριασμένα θέλουν άλλαγμα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Διχρονο ειναι, δεν εχει καμια σχεση το πιστονι με το σαζμαν και το λαδι του, πιο πιθανο ειναι τα τα τραβαει απο την τσιμουχα στροφαλου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Kαλησπέρα φίλε τσιμούχα στροφάλου είναι αν χάνεις τα λάδια από το σασμάν. Όπως είπε και ο Τάσος που είναι έμπειρος σε ανακατασκευές πάντα σε βγαίνει ο κούκος αηδόνι σε τέτοιες περιπτώσεις......Ανοιξε κάρτερ και τσέκαρε και μύλους και φουρκέτες και γρανάζια αν έιναι ψωριασμένα θέλουν άλλαγμα.

Το 1400 δεν το ειπα για να κοροϊδεψω, εχω μια σχετικη εμπειρια, για ανακατασκευη ανω μερους (κυλινδρος,πιστονι,ρουλεμαν πιστονονιου, φλαντζες, O-Ring,τσιμουχακια για βαλβιδα ροπης) το κοστος ανερχεται στα 500-600ευρω κοστος ανταλλακτηκων, αν πας και για στροφαλο το κοστος ανεβαινει, επισης αν θελει και σερβις στις αναρτησεις, λαστιχα, δισκοπλακες, τακακια και αλυσογραναζα τοτε το εφτασες το ποσο που προανεφερα.

Τι μοντελο ειναι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το ξερω οτι θα ξεφυγει σαν κοστος αλλα θα το μαζεψω σιγα σιγα, αλλα μου λες γιατι δεν επερνες ενα στα ιδια λεφτα και να μην ασχολιοσουν?? Το πηρα με σκοπο να το ανακατασκευασω και να ξερω σε τι κατασταση και τι θα εχει μεσα το μοτερ.. Και οσο μου ειπες να φτασει καλα ειναι γιατι θα το εχω κανει καινουριο.. Μου αρεσουν οι βολτες εξω στο χωμα και το ειχα απωθημενο πολυ καιρο.. Τωρα αφηνω να μαζευτει κανα φραγκο ακομα και θα το φτιαξω.. Τα λαδια δεν μου τα καιει πιστευω, τα χανει απο τις αναθυμιασεις.. Σε ενα διχρονο που ειχα κλασμενη τσιμουχα τα εκαιγε πολυ γρηγορα και το μηχανακι ακομα και ρελαντι ετρεχε λαδι απο την αναθυμιαση.. Το δικο μου με μια ωρα βολτα αντε να λειψει το πολυ 60-100μλ.. Πιστευω οτι επειδη δεν εχει συμπιεση φευγει κατω στα καρτερ και αναγκαζει τα λαδια να βγουν.. Το μηχανακι δεν εχει σχεδον καθολου συμπιεση απορω πως δουλευει.. Να φανταστειτε του βαζω πρωτη σβηστο και το σπρωχνω περπατωντα και κανει λες και εχει βγαλει το μπουζι.. Και η μανιβελα ειναι πολυ μαλακια..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το οτι δεν εχει συμπιεση δε σχετιζεται σε τιποτα με την απωλεια σαζμανολαδου, ειναι δυο ξεχωριστα ¨διαμερισματα¨

Στην ιδια φιλοσοφια ημουν και γω αλλα το XR των 1400 ευρω μου βγηκε αλλα 2000.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Θα δουμε, προεκυψαν και κατι δουλιες, μολις βρω χρονο θα το ανοιξω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ρε παιδια ..... οταν βλεπετε μηχανακια που λενε οτι ειναι πενα απλα θελουν λιγα μαζεματα και απο ανακατασκευη και τετοια και τα δινουν 5 ευρο μην τα περνετε γιατι θα σας κοστισουν πολλα λεφτα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati 800ss Shoei XR 1000 Ducati 1098r (1098cc)

Δημοσιεύτηκε

Φουρκετες σασμαν μου μύριζει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

και εμενα μαλλον θα παω να παρω ενα καρτερ με σασμαν που βρηκα να τελειωνει η υποθεση..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this