efkola

Μεταναστευτικό:ένα μεγάλο ελληνικό-παγκόσμιο ζήτημα...

1320 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda AFRICA TWIN (750cc) BMW GS 1150 ADV (1150cc)

Δημοσιεύτηκε

Oι προερχόμενοι μέσω Τουρκίας μετανάστες, πρόσφυγες, παράτυποι, λαθραίοι ή όπως ο καθένας τους ονομάζει, γιατί προσπερνούν την ομόθρησκη Τουρκία και δεν μένουν λίγο εκεί; Εκεί δεν έχει ευκαιρίες οικονομικής, επαγγελματικής, προσωπικής ανέλιξης γι' αυτούς; Εκεί δεν έχει ειρήνη και δημοκρατία; Δεν έχει αλληλεγγύη για τους ομόδοξους;Οι αδελφοί τους μουσουλμάνοι Τούρκοι φαίνεται αγαπάνε πιο πολύ τα χιλιάρικα που τους παίρνουν για να τους προωθήσουν στην "άπιστη" χριστιανική Ευρώπη...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
DT125X

Δημοσιεύτηκε

διότι ο στρατός τους καθαρίζει το θέμα διαμονής στην γείτονα δημοκρατική, πολιτισμική και προπάντων υπέρ των ανθρωπίνων δικαιωμάτων πολιτική της τουρκίας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
MV Agusta brutale (800cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Oι προερχόμενοι μέσω Τουρκίας μετανάστες, πρόσφυγες, παράτυποι, λαθραίοι ή όπως ο καθένας τους ονομάζει, γιατί προσπερνούν την ομόθρησκη Τουρκία και δεν μένουν λίγο εκεί; Εκεί δεν έχει ευκαιρίες οικονομικής, επαγγελματικής, προσωπικής ανέλιξης γι' αυτούς; Εκεί δεν έχει ειρήνη και δημοκρατία; Δεν έχει αλληλεγγύη για τους ομόδοξους;Οι αδελφοί τους μουσουλμάνοι Τούρκοι φαίνεται αγαπάνε πιο πολύ τα χιλιάρικα που τους παίρνουν για να τους προωθήσουν στην "άπιστη" χριστιανική Ευρώπη...

Exactly!!

H' 'αλλο παράδοξο: Γιατί δεν πάνε προς τα αραβικά εμιράτα? Κι εκεί ομόθρησκοι είναι + ότι το χρήμα ρέει άφθονο!

Ασε που με την ανάπτυξη που έχουν είναι πολύ πιθανότερο να βρουν δουλειά εκεί παρά στην Ευρώπη.

Γι αυτό λέω ότι αυτή η ιστορία βρωμάει από παντού και δεν είναι τόσο αθώα όσο νομίζουν κάποιοι....

Τροποποιήθηκε από τον Roadrash890
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Gas Gas

Δημοσιεύτηκε

ελα πες την αληθεια

μονο στοχος κ defenet-net?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki sv1000s (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

ποσο παει το κεφαλι να ανεβουν στη βαρκα?και η τουρκια στο κοπλο ειναι ολοι μαζι κονομανε στο πονο του κοσμακι.

για τον ελληνα τπτ δεν ακουω για το δραμα που ζει... 6,500 νεκρη απο τα μνημονια και δεν ακουω κανεναν να λυπατε γι ολο αυτο.

αλλο ενα παληκαρι στην περιοχη μου στα 43 του χθες βραδυ εβαλε τελος στη ζωη του,με 2 παιδια να μενουν ορφανα.μουγκα ολοι.

στα π@@@@@α μου τι θα γινει με τους λαθραιους που μπουκαρουν σε μια χωρα με το ετσι θελω.το ειδαμε το εργω και το 1990 τι εγινε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet S 2002

Δημοσιεύτηκε

α) Ενδεικτικά να σου πω ότι κάποιος που θέλει να έρθει από το Πακιστάν στην Ελλαδα το μόνο που χρειάζεται είναι θεώρηση του διαβατηρίου του στην πρεσβεία. Δεν χρειάζεται visa για όλες τις χώρες.

β) To πιο πρόσφατο είναι η περίπτωση η Charlie Hebdo. Αλλά και κάθε φορά που γίνεται κάτι το οποίο το εκλαμβάνουν ως προσβολή του Ισλάμ γίνεται ο κακός χαμός από διαδηλώσεις και φθορές περιουσιών στα

κέντρα πολλών ευρωπαϊκών πρωτευουσών και όχι μόνο! Κι όλα αυτά γιατί αρνούνται να δεχτούν ότι ζουν σε χώρες με διαφορετική θρησκεία, διαφορετικά ήθη, εθιμα, κουλτούρα, τρόπο σκέψης και τρόπο ζωής γενικότερα!

γ) Στα προηγούμενα μεταναστευτικά κύματα οι Ελληνες πήγαιναν π.χ στην Γερμανία κατόπιν συμφωνίας της γερμανικής κυβέρνησης με την κυβέρνηση Καραμανλή! Τότε που τους έβαζε στα τρένα και τους έστελνε πακέτο εκεί. Η Αμερική και η Αυστραλία είναι ιδιαίτερες περιπτώσεις μιας και μιλάμε για χώρες όπου και οι ίδιοι οι "γηγενείς" είναι μετανάστες! Μιλάμε δηλαδή για αποικιακές χώρες όπου και οι ίδιοι πήγαν σε αυτές τις ηπείρους με τον ίδιο τρόπο!

Κοινός παρονομαστής βέβαια όλων αυτών είναι ότι υπήρχε ζήτηση σε εργατικά χέρια, λόγω της ραγδαίας ανοικοδόμησης και ανάπτυξης της βιομηχανίας! Επομένως οι καραβιές που πήγαιναν προς τα εκεί ήταν τρόπον τινά καλοδεχούμενες.

Τώρα πού και πώς θα αφομοιωθούν όλοι όσοι έρχονται προς τα εδώ. Οχι μόνο Ελλάδα αλλά και στην υπόλοιπη Ευρώπη.

Είναι λάθος λοιπόν να συγκρίνουμε το τότε με το σήμερα. Για ρώτα να δεις τι χρειάζεται σήμερα για να πας Αμερική ή Αυστραλία?

α) Και εγώ να σου πω πως από Αφγανιστάν και Συρία θέλει βίζα και ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ να μην είναι τόσο απλό όσο το να βάλω τα καλοκαιρινά μου και να πεταχτώ στην πρεσβεία. Για το Πακιστάν έχω τις αμφιβολίες μου επειδή το site του υπουργείου διαφωνεί με αυτό που λες :/

β) αμαν με το λάβαρο charlie hebdo το οποίο θα διαφωνούσε και καθέτως μεταξύ σου. Ένα περιστατικό χαρακτηρίζει εκατομμύρια μουσουλμάνων δλδ, κουράστηκε λίγο αυτό το παραμυθάκι. Πες μου για την Ελλάδα, τι μας επέβαλαν τι μας έκαναν?

γ)Ναι οκ και στην Αμερική μας έλεγαν βρωμοέλληνες και τι δουλειά έχουμε εκεί και να πα να γαμηθούμε, δεν το έβλεπαν όλοι έτσι αδελφικά και οικουμενικά "όλοι μετανάστες είμαστε", καθόλου καλοδεχούμενοι δεν ήμασταν όσο και να θέλουμε να το πιστέψουμε πως είμαστε ο λαός ο επιούσιος που όλοι λατρεύουν.

Α και εμείς που είμαστε έθνος μεταναστών, τι καταλάβαμε, να'μαστε τώρα να φερόμαστε κατά τους με κάθε τρόπο. Πάντα ως δια μαγείας "τώρα/εδώ είναι διαφορετικά", όλα τα άλλα ιστορικά παραδείγματα δεν μας καλύπτουν. Να με συμπαθάς αλλά δεν τα πολυ-πιστεύω αυτά.

Τέλος, όταν λέτε "ομοθρησκοι" και εννοείτε "όλοι μουσουλμάνοι" δείχνει μια άγνοια για το πόση σφαγή και ρατσισμός παίζει μεταξύ Σιήτων και Σουνίτων (ειδικά ουαχαμπιστών ) μουσουλμάνων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ωραία τα λέτε οι μεν ωραία και οι δε.

Λύση δε προτείνει κανείς όμως.

Και μη μου πείτε πως να έρχονται με τσουβάλια χωρίς χαρτιά είναι λύση,γιατί θα κοροϊδεύουμε ο ένας τον άλλον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

α) Και εγώ να σου πω πως από Αφγανιστάν και Συρία θέλει βίζα και ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ να μην είναι τόσο απλό όσο το να βάλω τα καλοκαιρινά μου και να πεταχτώ στην πρεσβεία. Για το Πακιστάν έχω τις αμφιβολίες μου επειδή το site του υπουργείου διαφωνεί με αυτό που λες :/

β) αμαν με το λάβαρο charlie hebdo το οποίο θα διαφωνούσε και καθέτως μεταξύ σου ( μεταξύ μου? Δεν είμαι δισυπόστατος φίλε μου, ούτε σχιζοφρενής.) . Ένα περιστατικό χαρακτηρίζει εκατομμύρια μουσουλμάνων δλδ, κουράστηκε λίγο αυτό το παραμυθάκι. Πες μου για την Ελλάδα, τι μας επέβαλαν τι μας έκαναν?

γ)Ναι οκ και στην Αμερική μας έλεγαν βρωμοέλληνες και τι δουλειά έχουμε εκεί και να πα να γαμηθούμε, δεν το έβλεπαν όλοι έτσι αδελφικά και οικουμενικά "όλοι μετανάστες είμαστε", καθόλου καλοδεχούμενοι δεν ήμασταν όσο και να θέλουμε να το πιστέψουμε πως είμαστε ο λαός ο επιούσιος που όλοι λατρεύουν.

Α και εμείς που είμαστε έθνος μεταναστών, τι καταλάβαμε, να'μαστε τώρα να φερόμαστε κατά τους με κάθε τρόπο. Πάντα ως δια μαγείας "τώρα/εδώ είναι διαφορετικά", όλα τα άλλα ιστορικά παραδείγματα δεν μας καλύπτουν. Να με συμπαθάς αλλά δεν τα πολυ-πιστεύω αυτά.

Τέλος, όταν λέτε "ομοθρησκοι" και εννοείτε "όλοι μουσουλμάνοι" δείχνει μια άγνοια για το πόση σφαγή και ρατσισμός παίζει μεταξύ Σιήτων και Σουνίτων (ειδικά ουαχαμπιστών ) μουσουλμάνων.

α) Εγώ ανέφερα το Πακισταν κι εσύ μου λες για Συρία και Αφγανιστάν που είναι σε εμπόλεμη κατάσταση. Εντάξει σε καταλαβαίνω. Από το αγχος σου να διαφωνήσεις μαζί μου οπωσδήποτε δεν διαβάζεις προσεκτικά τι γράφω.

β) Λαβαρο του Charlie Hebdo? Δεν μιλάς σοβαρά...

Δηλαδή το θεωρείς τόσο μεμονωμένο και ασήμαντο που δεν είναι άξιο αναφοράς?? Και μάλιστα μιλάς και για παραμυθάκι? Εγώ δεν είδα πάντως τις μουσουλμανικές κοινότητες να το καταδικάζουν συλλήβδην. Πράγμα που σημαίνει πολλά...

Θες άλλα περιστατικά? Τον Δανό σκιτσογράφο που ζούσε 2 χρόνια μέσα σε δωμάτιο πανικού για να μην τον αποκεφαλίσουν οι μουσουλμάνοι τον θυμάσαι? Το κέντρο της Στοκχόλμης που επι 1 εβδομάδα καιγόταν από μουσουλμάνους διαδηλωτές?

Θες από Ελλάδα? Προ 2-3 ετών που έφερναν τούμπα αυτοκίνητα, έσπαγαν τζαμαρίες και έκαιγαν κάδους στο κέντρο της Αθήνας γιατί κάποιος είχε κατασχέσει από έναν το κοράνι και το είχε κάψει?

Θες προσωπικό παράδειγμα? Πριν 3 μήνες η κοπέλα μου γλίτωσε από βέβαιο βιασμό! Καθώς γυρνούσε από την δουλείά της την πήραν στο κατόπι 3 Πακιστανοί. Με τον έναν εξ' αυτών μάλιστα να την λέει πουτάνα επαναλαμβανόμενα!

Προφανώς γιατί ήταν ντυμένη κατα τα δυτικά πρότυπα και όχι με μπούργκα! Αν, για καλή της τύχη, δεν περνούσε εκείνη την ώρα ομάδα ΔΙ.ΑΣ δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι τι θα μπορούσε να συμβεί!!

Σου φτάνουν αυτά τα παραδείγματα ή να πω κι άλλα?

γ) Στην Αμερική φίλε μου πάντα ο ένας έβλεπε με μισό μάτι τον άλλον, γιατί απλούστατα δεν υπάρχει ομοιογένεια! Ολοι απόγονοι αποίκων και μεταναστών είναι! Ετσι υπάρχει ο βρωμοέλληνας, ο βρωμο ιταλός, ο βρωμο ιρλανδός, ο βρωμο ισπανόφωνος κ.ο.κ. Γι' αυτό, ξαναλέω, δεν είναι καθόλου ίδια περίπτωση με την Ευρώπη. Είναι λάθος να φέρνουμε σαν παράδειγμα την Αμερική.

Για περιούσιο λαό πάντως κανείς δεν μίλησε. Δεν ξέρω πού το είδες αυτό.

Οι διαφορές Σουνιτών Σηιτών λιγο-πολύ είναι γνωστές. Και είναι κυρίως δογματικές. Σαν να λέμε δηλαδή Καθολικοί-ορθόδοξοι.

Ομως υπάρχουν κάποιοι κοινοί κώδικες που αφορούν σε όλον τον μουσουλμανικό κόσμο. Επομένως σε γενικές γραμμές είναι ομόθρησκοι.

Εσύ πάντως την γνώμη/θέση σου επι του θέματος δεν μας την έχεις πει ακόμα! Το μόνο που κάνεις είναι να σχολιάζεις τα σχόλια άλλων!

Θα μας κάνεις λοιπόν την..τιμή ή μπαααα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

β) Λαβαρο του Charlie Hebdo? Δεν μιλάς σοβαρά...

Δηλαδή το θεωρείς τόσο μεμονωμένο και ασήμαντο που δεν είναι άξιο αναφοράς?? Και μάλιστα μιλάς και για παραμυθάκι? Εγώ δεν είδα πάντως τις μουσουλμανικές κοινότητες να το καταδικάζουν συλλήβδην. Πράγμα που σημαίνει πολλά...

Θες άλλα περιστατικά? Τον Δανό σκιτσογράφο που ζούσε 2 χρόνια μέσα σε δωμάτιο πανικού για να μην τον αποκεφαλίσουν οι μουσουλμάνοι τον θυμάσαι? Το κέντρο της Στοκχόλμης που επι 1 εβδομάδα καιγόταν από μουσουλμάνους διαδηλωτές?

Θες από Ελλάδα? Προ 2-3 ετών που έφερναν τούμπα αυτοκίνητα, έσπαγαν τζαμαρίες και έκαιγαν κάδους στο κέντρο της Αθήνας γιατί κάποιος είχε κατασχέσει από έναν το κοράνι και το είχε κάψει?

Αυτα ειναι μεμονωμενα περιστατικα.

Θες προσωπικό παράδειγμα? Πριν 3 μήνες η κοπέλα μου γλίτωσε από βέβαιο βιασμό! Καθώς γυρνούσε από την δουλείά της την πήραν στο κατόπι 3 Πακιστανοί. Με τον έναν εξ' αυτών μάλιστα να την λέει πουτάνα επαναλαμβανόμενα!

Προφανώς γιατί ήταν ντυμένη κατα τα δυτικά πρότυπα και όχι με μπούργκα! Αν, για καλή της τύχη, δεν περνούσε εκείνη την ώρα ομάδα ΔΙ.ΑΣ δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι τι θα μπορούσε να συμβεί!!

Σου φτάνουν αυτά τα παραδείγματα ή να πω κι άλλα?

Ναι, καλα κι εγω μπορω να σου πω για τον αντρα της ξαδερφης της αδερφης της θειας μου που τον βοηθησαν να χτισει το σπιτι του. Προσωπικα παραδειγματα δε μετρανε γιατι δεν αποδεικνυονται.

Εσύ πάντως την γνώμη/θέση σου επι του θέματος δεν μας την έχεις πει ακόμα! Το μόνο που κάνεις είναι να σχολιάζεις τα σχόλια άλλων!

Θα μας κάνεις λοιπόν την..τιμή ή μπαααα?

Δουλεια του ειναι η προπαγανδα, εεεεεεεεεεε, ο σχολιασμος ηθελα να πω.

Αν δεν το καταλαβες φιλε ροαντ, ματαιοπονεις. Υπαρχουν ατομα που η συμμετοχη τους περιοριζεται σε τετοια θεματα μονο με συγκεκριμενο στοχο/σκοπο. Πολλοι μαλιστα κανουν 2°,3° κοκ λογαριασμο, ειτε γιατι εχουν μπαναριστει οι προηγουμενοι, ειτε για να χωνουν αφοβα. Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου.....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet S 2002

Δημοσιεύτηκε

Hayabusa σε παρακαλώ cheerleading και προσωπικά απωθημενα να τα κανεις με ΠΜ εαν δεν εχεις κατι ουσιαστικό να πεις παρα να πετας λασπη οκ? Αυτά τα νηπιακα αοριστα "καποιοι κάνουν κάτι" δεν σου αρμόζουν. Φυσικά, μπορεί να έχω άδικο.

Φιλαράκο είπες για Πακιστσταν οπότε αυτοματα περιορίζεται εκεί η κουβέντα η οποία μιλάει γενικά για μεταναστευτικο? Περαν του οτι σου ανέφερα πως και για Πακιστάν το υπουργείο δεν λεει πως σκας απλα με διαβςτηριο. Αυτο σου διεφυγε?

Λες δεν ειδες να καταδικάζουν. Εψαξες να δεις ?

http://www.vice.com/en_uk/read/how-the-muslim-communities-of-europe-reacted-to-the-charlie-hebdo-massacre-184

Πέραν της τραγικης ρατσιστικής νοοτροπίας πως ολοι οι μουσουλμάνοι ειναι υπολογοι για καθε έγκλημα μουσουλμανου. Το ιδιο κριτήριο το εχεις και για τους χριστιανούς? Καταδικαζεις τα οργια της καθολικής εκκλησίας στην αφρικη και ιρλανδια ως χριστιανός?

Τωρα για το σιητες σουνιτες = ορθοδοξοι/καθολικοι τι να σου πω πράγματι. Εαν εννοεις οπως ημασταν γυρω στο 1200 ισως. Εαν εννοεις "ε σιγα τη διαφορά" για όνομα του θεού ενημερώσου λιγο.

Φοβάστε το καταλαβαινουμε, οπως καταλαβαινουμε πως η λυση στον ρατσισμό και τον σκοταδισμο δεν ειναι και αλλος ρατσισμός και σκοταδισμος.

Τημ άποψη μου την είπα στο πρώτο ποστ εαν σκουπιζατε τα σάλια απο την οθόνη θα το βλέπατε.

Αλλαγη συνθήκης Δουβλίνου καταμερισμός ευθυνών σε ολες τις ευρωπαϊκές χώρες βάση ικανότητας τους να υποστηρίξουν μετανάστες, προγράμματα ένταξης ουσιαστικές διαδικασίες για χορήγηση ασύλου και προσπάθεια εξεύρεσης λύσεων για τους λόγους που προκαλούν αυτά τα κύματα φυγής.

Για πε λοιπόν επειδή μια χαρά τραβάς τα μαλλιά σου πως ολο σχολιάζω αλλά δεν δίνω λύση. Η δική σου πρόταση ποία είναι επειδή μόνο "απορίες" βλεπω να εχεις.

Απορίες ψευδορητορικη συλλογικής καταδίκης και άγνοια περί ισλαμ. Προτάσεις όμως ?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Hayabusa σε παρακαλώ cheerleading και προσωπικά απωθημενα να τα κανεις με ΠΜ εαν δεν εχεις κατι ουσιαστικό να πεις παρα να πετας λασπη οκ? Αυτά τα νηπιακα αοριστα "καποιοι κάνουν κάτι" δεν σου αρμόζουν. Φυσικά, μπορεί να έχω άδικο.

Φιλαράκο είπες για Πακιστσταν οπότε αυτοματα περιορίζεται εκεί η κουβέντα η οποία μιλάει γενικά για μεταναστευτικο? Περαν του οτι σου ανέφερα πως και για Πακιστάν το υπουργείο δεν λεει πως σκας απλα με διαβςτηριο. Αυτο σου διεφυγε? Σου ανέφερα το παράδειγμα μιας χώρας που δεν εντάσσεται στην κατηγορία των προσφύγων. Ξαναδες το site του υπουργείου...

Λες δεν ειδες να καταδικάζουν. Εψαξες να δεις ? Αδερφέ, στην εποχή της τεχνολογίας και της πληροφόρησης ζούμε. Επίσημη θέση είδες πουθενα εσύ? Γιατί εγώ δεν είδα. Μόνο κάτι όχλους να κραυγάζουν για το δίκιο του προφήτη τους.

http://www.vice.com/...do-massacre-184 Στο λινκ αυτό που μου παρέθεσες, μιλάει για μουσουλμάνους 2ης-3ης και 4ης γενιάς. Αρα μιλάμε για πολίτες αυτών των χωρών. Εξαίρεση, η Ελλάδα όπου δεν υπάρχει αυτό ακόμα. Επίσης μην υποτιμάς το ενστικτο της αυτοσυντήρησης....

Πέραν της τραγικης ρατσιστικής νοοτροπίας πως ολοι οι μουσουλμάνοι ειναι υπολογοι για καθε έγκλημα μουσουλμανου. Το ιδιο κριτήριο το εχεις και για τους χριστιανούς? Καταδικαζεις τα οργια της καθολικής εκκλησίας στην αφρικη και ιρλανδια ως χριστιανός? Και βέβαια. Οπως ξαναείπα, δεν έχω τέτοια κολλήματα.

Τωρα για το σιητες σουνιτες = ορθοδοξοι/καθολικοι τι να σου πω πράγματι. Εαν εννοεις οπως ημασταν γυρω στο 1200 ισως. Μόνος σου ανέφερες προηγουμένως τα παραδείγματα της Αφρικής και της Ιρλανδίας. Είναι δογματικές οι διαφορές? Ναι ή όχι? Αρα που είναι η ενστασή σου? Εαν εννοεις "ε σιγα τη διαφορά" για όνομα του θεού ενημερώσου λιγο. Δεν εννοώ αυτό και μια χαρά ενημερωμένος είμαι. Για σενα πάλι, δεν μπορώ να το πω....

Φοβάστε το καταλαβαινουμε, οπως καταλαβαινουμε πως η λυση στον ρατσισμό και τον σκοταδισμο δεν ειναι και αλλος ρατσισμός και σκοταδισμος.

Τημ άποψη μου την είπα στο πρώτο ποστ εαν σκουπιζατε τα σάλια απο την οθόνη θα το βλέπατε.

Αλλαγη συνθήκης Δουβλίνου καταμερισμός ευθυνών σε ολες τις ευρωπαϊκές χώρες βάση ικανότητας τους να υποστηρίξουν μετανάστες, προγράμματα ένταξης ουσιαστικές διαδικασίες για χορήγηση ασύλου και προσπάθεια εξεύρεσης λύσεων για τους λόγους που προκαλούν αυτά τα κύματα φυγής.

Για πε λοιπόν επειδή μια χαρά τραβάς τα μαλλιά σου πως ολο σχολιάζω αλλά δεν δίνω λύση. Η δική σου πρόταση ποία είναι επειδή μόνο "απορίες" βλεπω να εχεις.

Απορίες ψευδορητορικη συλλογικής καταδίκης και άγνοια περί ισλαμ. Προτάσεις όμως ?

Τις δικές μου προτάσεις τις έχω γράψει από την αρχή κιόλας αλλά από την μανία σου να πουλήσεις ψευτοπροοδευτισμό και δήθεν ψαγμενιά μάλλον δεν τις είδες καν! Γιατί αν τις είχες δει, θα έβλεπες ότι είναι περίπου ίδιες με τις δικές σου.

Mετά παρεξηγιέσαι με αυτό που λέει ο hayabusas....

Τέλοσπάντων, δεν έχει νόημα να απαντάω στα σχόλια σου. Πάμε παρακάτω....

Υ.Γ Φίλε hayabusa, τα μεμονωμένα περιστατικά, οταν συμβαίνουν συχνά και σε πολλούς δεν είναι και τόσο μεμονωμένα. Αυτό που πηγε να συμβεί στην δικιά μου κοπέλα βάλε σε πόσες έχει συμβεί

ή θα μπορούσε να συμβεί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Υ.Γ Φίλε hayabusa, τα μεμονωμένα περιστατικά, οταν συμβαίνουν συχνά και σε πολλούς δεν είναι και τόσο μεμονωμένα. Αυτό που πηγε να συμβεί στην δικιά μου κοπέλα βάλε σε πόσες έχει συμβεί

ή θα μπορούσε να συμβεί.

Δεν το εκανα αρκετα σαφες προφανως, αλλα ειναι η γνωστη απαντηση των αντιρρησιων. Δεχομαι αυτα που λες καθως ολοι εχουμε ακουσει/δει γυρω μας αντιστοιχα περιστατικα και δεν αμφισβητω αυτο που συνεβη στην κοπελα σου.

Λεφλερ την αποψη μου λεω, δε λασπολογησα εναντια κανενος. Οσο για απωθημενα, ουτε λογος και απορω γιατι το λες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Όσο καλμάρει το κρύο + ανοίγει ο καιρός, η ροή απο απέναντι θα εντείνεται.

Το πρόβλημα ειναι γνωστό, και τα ημίμετρα και η μη κινητοποίηση των ελληνικών κυβερνήσεων δεν εφεραν αποτέλεσμα.

Τα αποτελέσματα, γνωστά.

Τα ίδια τραβανε κι οι Ιταλοί, ομοίως και οι Ισπανοί. (Μαροκινοί, Τυνήσιοι, Β. Αφρική).

Και 9Κ να πνιγούν σε 1 μέρα, δεν ιδρωνει κανενος το αυτί.

Οι νότιοι, είμαστε η αυλόπορτα της ΕΕ.

Όσο δεν ''ενοχλείται'' το σαλόνι, δεν θα αλλάξει τίποτα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki

Δημοσιεύτηκε

Δεν το εκανα αρκετα σαφες προφανως, αλλα ειναι η γνωστη απαντηση των αντιρρησιων. Δεχομαι αυτα που λες καθως ολοι εχουμε ακουσει/δει γυρω μας αντιστοιχα περιστατικα και δεν αμφισβητω αυτο που συνεβη στην κοπελα σου.

Νταξ παρεκσήγηση :blush2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Gas Gas

Δημοσιεύτηκε

ρε χαγιαμπούσα manmu μην στραβώνεις ρε συ

και μεις οι εγκάθετοι που ξερναμε από τα ματια όταν γραφεις εσυ και κατι αλλοι ουδέτεροι δεν παραπονιομαστε ετσι

στο κατω κατω όλα τα φορα αποτελουν ένα δημοσιο βημα οποτε η απαντηση στη λασπη κρινεται αντικειμενικα απαραιτητη

αβυσσος η ψυχη των δημοκρατων που δεν επιθυμουν ουτε τον αντιλογο..........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λουλη μου χρωστάς 6 νούμερα για το τζοκερ. Ακόμα δεν μου τα είπες...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Μια ερώτηση θέλω να κάνω και δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί. Δεν ρωτάω με καμία διάθεση να τσακωθώ, απλή περιέργεια.

Ποιοί λόγοι στέλνουν τους ανθρώπους αυτούς στην Ελλάδα και δεν τους κρατούν στην (σαφώς πιο ανεπτυγμένη από Πακιστάν/Αφγανιστάν κλπ, ομόθρησκη και χωρίς να διασχίσουν θάλασσα) Τουρκία;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda AFRICA TWIN (750cc) BMW GS 1150 ADV (1150cc)

Δημοσιεύτηκε

Μια ερώτηση θέλω να κάνω και δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί. Δεν ρωτάω με καμία διάθεση να τσακωθώ, απλή περιέργεια.

Ποιοί λόγοι στέλνουν τους ανθρώπους αυτούς στην Ελλάδα και δεν τους κρατούν στην (σαφώς πιο ανεπτυγμένη από Πακιστάν/Αφγανιστάν κλπ, ομόθρησκη και χωρίς να διασχίσουν θάλασσα) Τουρκία;

BIG MONEY!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet S 2002

Δημοσιεύτηκε

Φιλαράκο είπες για Πακιστσταν οπότε αυτοματα περιορίζεται εκεί η κουβέντα η οποία μιλάει γενικά για μεταναστευτικο? Περαν του οτι σου ανέφερα πως και για Πακιστάν το υπουργείο δεν λεει πως σκας απλα με διαβςτηριο. Αυτο σου διεφυγε? Σου ανέφερα το παράδειγμα μιας χώρας που δεν εντάσσεται στην κατηγορία των προσφύγων. Ξαναδες το site του υπουργείου...

http://www.mfa.gr/th...orisi-visa.html

ΟΚ? Κομπλέ τώρα? Θες να ξαναγυρίσουμε ΓΕΝΙΚΑ στο μεταναστευτικό το οποίο ξεκίνησε με αφορμή Σύριους και εσύ πέταξες τη μπάλα στην Πακιστανική κερκίδα? Πες μου για το πόσο ανενημέρωτος είμαι.

Το κερασάκι στην τούρτα? Λες "χρειάζεται μια απλή θεώρηση μωρέ". Για να δούμε τι λέει το υπουργείο πως είναι η "απλή θεώρηση"

Θεωρήσεις Εισόδου (Visas)

Σωραίος.

Λες δεν ειδες να καταδικάζουν. Εψαξες να δεις ? Αδερφέ, στην εποχή της τεχνολογίας και της πληροφόρησης ζούμε. Επίσημη θέση είδες πουθενα εσύ? Γιατί εγώ δεν είδα. Μόνο κάτι όχλους να κραυγάζουν για το δίκιο του προφήτη τους.

Έλα ρε φίλε αλήθεια, πόσο έψαξες δηλαδή στην εποχή της τεχνολογίας και της πληροφόρησης επειδή ούτε μέχρι τη wikipedia δεν πήγες

http://en.wikipedia....uslim_reactions

που κοίταζες, ντεφενσνέτ ή ερχονταιναμαςφανεοιξένοι ντοτ τζι αρ?

http://www.vice.com/...do-massacre-184 Στο λινκ αυτό που μου παρέθεσες, μιλάει για μουσουλμάνους 2ης-3ης και 4ης γενιάς. Αρα μιλάμε για πολίτες αυτών των χωρών. Εξαίρεση, η Ελλάδα όπου δεν υπάρχει αυτό ακόμα. Επίσης μην υποτιμάς το ενστικτο της αυτοσυντήρησης....

Ναι το ένστικτο της αυτοσυντήρησης μουσουλμάνων σε μουσουλμανικές χώρες είμαι βέβαιος πως τρέμουν να πουν πως αισθάνονται.

Πέραν της τραγικης ρατσιστικής νοοτροπίας πως ολοι οι μουσουλμάνοι ειναι υπολογοι για καθε έγκλημα μουσουλμανου. Το ιδιο κριτήριο το εχεις και για τους χριστιανούς? Καταδικαζεις τα οργια της καθολικής εκκλησίας στην αφρικη και ιρλανδια ως χριστιανός? Και βέβαια. Οπως ξαναείπα, δεν έχω τέτοια κολλήματα.

Απαίτησες από την ορθόδοξη εκκλησία να απολογηθεί? Εσύ απολογήθηκες δημόσια μέσω κάποιας χριστιανικής οργάνωσης ή απλά πετάς ένα "και βέβαια". Για τι συγκεκριμένα απολογείσαι και γιατί το καταδικάζεις? Ξέρεις καν?

Τωρα για το σιητες σουνιτες = ορθοδοξοι/καθολικοι τι να σου πω πράγματι. Εαν εννοεις οπως ημασταν γυρω στο 1200 ισως. Μόνος σου ανέφερες προηγουμένως τα παραδείγματα της Αφρικής και της Ιρλανδίας. Είναι δογματικές οι διαφορές? Ναι ή όχι? Αρα που είναι η ενστασή σου?

Η ένσταση μου παιδί μου είναι πως οι δογματικές αυτές διαφορές συντελούν σε διωγμούς και τεράστιες ένοπλες διαμάχες, ο μισός χαμός στον μουσουλμανικό κόσμος γίνεται ακριβώς λόγω των διαμάχων σουιτών - σηιτών, και έρχεσαι να μου πεις "εεεει μωρέ καθολικοί/ορθόδοξοι γιο!"

Εαν εννοεις "ε σιγα τη διαφορά" για όνομα του θεού ενημερώσου λιγο. Δεν εννοώ αυτό και μια χαρά ενημερωμένος είμαι. Για σενα πάλι, δεν μπορώ να το πω....

Ναι το είδαμε, σε όλα μέχρι στιγμής.

Τις δικές μου προτάσεις τις έχω γράψει από την αρχή κιόλας αλλά από την μανία σου να πουλήσεις ψευτοπροοδευτισμό και δήθεν ψαγμενιά μάλλον δεν τις είδες καν! Γιατί αν τις είχες δει, θα έβλεπες ότι είναι περίπου ίδιες με τις δικές σου.

Mετά παρεξηγιέσαι με αυτό που λέει ο hayabusas....

Δείξε μου που είναι η πρόταση σου εδώ

http://www.mybike.gr...ost__p__1941111

επειδή μόνο "απορίες" και "ερωτήσεις" βλέπω. Και παρακάτω απλά λες "ναι αμέ" σε κάτι που είπα εγώ.

Χύμα ψέμμα στα μούτρα ρε φίλε, τσίπα μηδέν?

Τέλοσπάντων, δεν έχει νόημα να απαντάω στα σχόλια σου. Πάμε παρακάτω....

Ναι κάντην με ελαφρά μην σου φύγει η ζάχαρη

ή θα μπορούσε να συμβεί.

Α και για να πούμε και για λοιπά επιχειρήματα άλλων Χριστουγεννιάτικων εδεσμάτων "μα γιατί δεν πάνε..."

An estimated 9 million Syrians have fled their homes since the outbreak of civil war in March 2011, taking refuge in neighbouring countries or within Syria itself. According to the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), over 3 million have fled to Syria's immediate neighbours Turkey, Lebanon, Jordan and Iraq. 6.5 million are internally displaced within Syria. Meanwhile, under 150,000 Syrians have declared asylum in the European Union, while member states have pledged to resettle a further 33,000 Syrians. The vast majority of these resettlement spots – 28,500 or 85% – are pledged by Germany.

http://syrianrefugees.eu/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Leflwr, ήρεμησε αγόρι μου, θα πάθεις τίποτα! Και δεν ξέρω αν είσαι και σε επικίνδυνη ηλικία!

Εντάξει, είσαι πολύ μπροστά αγόρι μου! Τσώπα τσώπα... Είμαστε ουγκάνοι εμείς τι να κάνουμε?

Συγνώμη που δεν ασπαζόμαστε τις απόψεις σου ε! Να μας συμπαθάς δηλαδή....

Υ.Γ Πολύ κλοκλο και από αυγό τίποτα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Leflwr, ήρεμησε αγόρι μου, θα πάθεις τίποτα! Και δεν ξέρω αν είσαι και σε επικίνδυνη ηλικία!

Εντάξει, είσαι πολύ μπροστά αγόρι μου! Τσώπα τσώπα... Είμαστε ουγκάνοι εμείς τι να κάνουμε?

Συγνώμη που δεν ασπαζόμαστε τις απόψεις σου ε! Να μας συμπαθάς δηλαδή....

Υ.Γ Πολύ κλοκλο και από αυγό τίποτα...

Τελικά, ούγκανος ή κλο-κλό ? Ή αυγό ?

Δεν σου ζητά κανεις να ασπαστεις τις απόψεις ΤΟΥ.

Η απάντηση σου όμως, ΔΕΝ ειναι απάντηση σε όσα εγραψε ο Λεφλωρ, που σιγουρα δεν ειναι σε επικίνδυνη ηλικία.

Εχεις απάντηση να του δωσεις ή δεν ?

Θα ενδιέφερε κι άλλους που διαβαζουν το τοπικ.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet S 2002

Δημοσιεύτηκε

Άστο μωρέ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν, για να το κλείσω το θέμα από την πλευρά μου, η άποψη μου είναι η εξής:

Η ανεξελεγχτη εισρροή μεταναστών πρέπει να σταματήσει! Οποιος εισέρχεται παράνομα σε ευρωπαΪκά σύνορα και δεν είναι πρόσφυγας

να απελαύνεται με συνοπτικές διαδικασίες ή να γίνεται ποσόστωση και να μοιράζονται στις υπόλοιπες χώρες! Τόσο απλά. Το έγραψα και πριν, ασχετα αν δεν το είδε ο leflwr.

Ο οποίος προσπαθεί να μας πείσει ότι όλοι είναι πρόσφυγες και κατατρεγμένοι από τη μοίρα, άρα δικαιούνται άσυλο! Κι όποιος διαφωνεί με αυτό είναι φασίστας και παπαγαλάκι του defencenet!

Κι εσύ ιννόβα κάθεσαι και του κάνεις τον δικηγόρο....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet S 2002

Α ναι, το μόνο σημείο που "πρότεινες" είαι το σημείο που απλά συμφώνησες με κάτι που είχα πει, αφότου με είχες κατηγορήσει πως μόνο σχολιάζω και δεν προτείνω. Α όχι συγνώμη. Πρώτα συμφώνησες με την πρόταση μου, και μετά είπες πως δεν προτείνω τίποτα. (<--- έτσι μοιάζει μια παραδοχή λάθους)

Sidekick της μη-πρότασης δλδ, κολαούζος της ανεδαφικότητας, σύμφωνα πάντα με εσένα. :D

Και για όοοοοολα τα άλλα για τα οποία τόσο βέβαιος ήσουν αλλά και τόσο λάθος, δεν πειράζει συγχωρείσαι. Δεν φταις, το τυράκι ήταν νόστιμο. Θα παριστάνουμε πως ποτέ δεν ειπώθηκαν, οκ?

Και δεν θέλω δικηγόρο, βλέπεις να με ζορίζει η πνευματώδης και στοιχειοθετημένη επιχειρηματολογία σου?

"Όταν βρεις χρόνο" δείξε μου που είπα πως πρέπει να χορηγείται άσυλο σε όλους.

"Όταν βρεις χρόνο" δείξε μου που σε είπα φασίστα.

"Όταν βρεις χρόνο" δείξε μου που σε είπα παπαγαλάκι. Το παπαγαλάκι επιτελεί έργο εν πλήρη συνείδηση του τι κάνει, εάν έπρεπε να σε χαρακτηρίσω, απλό αποδέκτη θα σε χαρακτήριζα.

Τροποποιήθηκε από τον Le Flwr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot Scooter εργάτης (Γ.Τ.Π.cc) Nolan N84 Harley Davidson V-Rod (1247cc)

Δημοσιεύτηκε

1555441_639529476191695_2735571196954724914_n.jpg?oh=420a4d1593c12af3e153b63506d843ea&oe=55D848A6
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα