Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
stavros-2stroker

Ποντίκι και πληκτρολόγιο σε κονσόλα ps3/ps4 xbox360/one

6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Νταγιάνγκ (120cc) ZONTES über (allescc)

Δημοσιεύτηκε

Καλώς ή κακώς (μάλλον το δεύτερο :lipssealed: ) οι πιο πολλοί ασχολούμαστε με παιχνίδια είτε σε pc είτε σε κονσόλες , στα shooter παιχνίδια τα pc έχουν το πλεονέκτημα του ποντικιού αλλά υπάρχει λύση για αυτό , διάφορες εταιρίας που βγάζουν χειριστήρια-αξεσουάρ παιχνιδομηχανών έχουν βγάλει είτε αντάπτορες/μετατροπείς είτε ειδικά ποντίκια και πληκτρολόγια . Τα πιο πολλά από αυτά τα προϊόντα στο ebay κοστίζουν 100+ € εκτός από τους αντάπτορες της mayflash που κοστίζουν 40-50 €.

Αυτός ο μετατροπέας είναι στα 50€ και δουλεύει και στις τρέχουσες κονσόλες αλλά και στις κονσόλες της προηγούμενης γενιάς και δεν το κρύβω ότι και εδώ και πολύ καιρό τον "έχω βάλει στο μάτι"

ΥΓ το θέμα δεν το άνοιξα για να κάνω διαφήμιση απλά μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον το προϊόν και αξίζει να το δουν περισσότεροι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Όταν πάντως προ ετών είχα το ps3 κι έψαχνα το θέμα πληκτρολόγιο ποντίκι για το RDR θυμάμαι πως δεν ήταν τίποτα συμβατό. Μήπως παίζει κάτι τέτοιο και μ'αυτό, κι είναι ανάλογα το παιχνίδι;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Premium wheels

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Oλα είναι μάπα, ΟΛΑ...

input lag/μη ομαλή κίνηση/ασυμβατότητα κτλπ κτλπ...

Μάγκες, οι κονσολίτσες είναι φτιαγμένες για να παίζεις με joypad - τέλος, γι'αυτο και ολα μα ολα (ta fps) έχουν aim-assist, αμα δεν είχαν...Συνδυάστε τώρα το sticky/aim-assist με μη-ομαλή κίνηση και input lag και...δένει το γλύκό.Επίσης, το deadzone των αναλογικών (δεν μιλάω για το acceleration) είναι ρυθμισμένο για - το μαντέψατε - τους αναλογικούς μοχλούς, συνδυάστε το και αυτό με αυτά που ανέφερα πιο πάνω και... ;)

Σταυραρε, δεν πάει σε εσένα φίλε μου, απλά, είναι κρίμα να ξοδεύονται φράγκα σε τέτοια άχρηστα προϊόντα (ρώτα με πως ξέρω :grin: ) , είναι προτιμότερο να δώσετε αυτά τα χρήματα σε παιχνιδάκια.

Στο PC παίζουμε με KB& M, στις κονσόλες με joypad, απλά και ωραία, θέμα συνήθειας είναι όλα.

Τροποποιήθηκε από τον Red1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε ρωτάω , πώς ξέρεις ; :P

Τροποποιήθηκε από τον stavros-2stroker

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Διάβασα κάποια παλιά reviews και συνήθως καταλήγουν στο " I got angry and said, screw it I'll just use the controller" κυρίως επειδή πρέπει να ρυθμίζεις sensitivity ξεχωριστά σε κάθε παιχνίδι ή μη-σωστής συμβατότητας με κάποια ποντίκια ή πληκτρολόγια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τυμβωρύχος alert

5 χρόνια μετά αφού κατά καιρούς διάβαζα σχόλια για διάφορες συσκευές αυτού του τύπου , τελικά  για να μου φύγει η περιέργεια αγόρασα (σήμερα) το genesis tin 200 .

Στην Ελλάδα υπάρχει σε 2 γνωστές αλυσίδες καταστημάτων στα 20 και 25 €.

Καταρχάς σύμφωνα με τον κατασκευαστή ο αντάπτορας λειτουργεί σε Xbox one , PS3 , PS4 και Switch , εγώ μπορώ να επιβεβαιώσω ότι δουλεύει σε Xbox one για τα άλλα δε γνωρίζω . Τον αντάπτορα τον δοκίμασα στα Red dead redemption 1 & 2 , Far Cry 4 και Wolfenstein new order ,τουλάχιστον σε αυτά τα παιχνίδια δεν υπήρχε αισθητό input lag (για εμένα που είμαι noob) και η κίνηση του ποντικιού ήταν ομαλή.

Άρα αν κάποιος θέλει να ξέρει αν η συσκευή δουλεύει η απάντηση είναι ναι ΑΛΛΑ εφόσον οι κινήσεις των αναλογικών μοχλών γίνονται από τα ψηφιακά πλήκτρα του πληκτρολογίου και τις κινήσεις του ποντικού (αντίστοιχα για των αριστερό και δεξί μοχλό) υπάρχουν και κινήσεις που δεν μπορούν να γίνουν σωστά πχ στο RDR2 έτυχε ενώ έπαιζα με mouse/keyboard (σε αυτό το σημείο) να χρειαστεί να περιστρέψω αργά τον αριστερό μοχλό ενώ ταυτόχρονα υπάρχει και δόνηση (για assist) που φυσικά δεν υπάρχει στο πληκτρολόγιο. Στην περίπτωση του δεξιού μοχλού το πρόβλημα είναι ότι στις περιπτώσεις που επιλέγεις οπλά/αντικείμενα πατώντας L1 ή R1 (αναλόγως το game ,στο rdr2 είναι L1) και κρατώντας τον μοχλό σε μια κατεύθυνση , η κίνηση γίνεται αλλά σε κάποιες περιπτώσεις είναι σα να πατάς και αφήνεις συνεχώς το πλήκτρο .

Γενικά δεν αντικαθιστά πλήρως ένα χειριστήριο ούτε κάνει τον χειρισμό ακριβώς όπως στα pc αλλά εφόσον γίνουν σωστά οι ρυθμίσεις του παιχνιδιού (ευαισθησία και απενεργοποίηση των assists όπου γίνεται) προτιμώ αυτό τον τρόπο χειρισμού από το gamepad στα games που δοκίμασα και τουλάχιστον δεν "κλαίω" τα 20€

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα