achilleasv

ANF 125 i Honda Innova 125i (συμβιωση μαζι του)

381 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 9 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

@achilleasv δοκιμασμενο σιγουρο πως τα τακακια αυτα βελτιωνουν το φρενο και δε σφυριζουν στη παραμικρη υγρασια-νερο (δεν εχω το παπι πλεων, απλα πληροφοριακα ρωταω)

οσο ειχα το παπι κανεις δεν ειχε βρει λυση στο σπαστικο σφυρισμα του πισω φρενου. το ετριβα και την αλλη μερα ξανασφυριζε :biggrin:

100% Βαγγέλη 

Τώρα αν το έχεις 1 βδομάδα στο νερο ακινητο δεν ξέρω.

Πάντως ποτέ δεν είχα πρόβλημα.. 

Επίσης για την αλυσίδα έχω διαβάσει καλές κριτικές σε ξένα φόρουμ.. δε θέλω να σκουριάσει με το παραμικρό.. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Το απόγευμα, δειλά δειλά, ξεκίνησα το ξύσιμο. 

Μήπως πληρώσω κάτι λιγότερο στο βαφείο...

Μήπως αποφασίσω να μείνω 2 μέρες και τα βάψω εγώ.. (θα το δούμε)

Έξυσα τα σημεία που βιδώνει η σχάρα (τα πιο δύσκολα δηλαδη) και ένα μικρό μέρος του ψαλιδιού (το οποίο είναι πάνω στο μηχανάκι ακόμα) 

Αύριο αν  πορέσω (γιατί είμαι και χωρίς αυτοκίνητο) αυτές τις μέρες) θα πάω να πάρω ένα σπρέι που φουσκώνει το παλιό χρώμα για να κάνω πιο εύκολα τη δουέιά μου. Αν τελειώσω έγκαιρα θα πάρω και ένα δοχείο σιδηρόστοκο για να καλύψω γρατζουνιές σε σχάρα και 2 σημεία του ψαλιδιού ( ένα από βίδα εξάτμισης και ένα από τη βάση μαρσπιέ που ξεβιδώθηκε και το γρτζούνισε)

Οπότε αύριο είμαστε για γυαλόχαρτα και τέτοια..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Και εδώ που φτάσαμε δεν νομίζω πως αξίζει να το πάω σε βαφείο. Δύο μέρες ασταμάτητο τρίψιμο. 

Τα κομμάτια που δε θα φαίνονται τα έκανα και λίγο πιο γρήγορα με γυαλόχαρτο τροχού. (Δίσκαρο, ποδόφρενο, βάση μαρσπιέ οδηγού) 

Με γυαλόχαρτο τροχού έκανα και τις ανωμαλίες από παλιά τριψίματα ώστε να γίνει ομοιόμορφη η επιφάνεια.

Νο 120 στον τροχό.

Στο χέρι έτριψα με 150 και μετά 400 γυαλόχαρτα.

Αφού έβγαλα ότι χρειάζεται για να κάνω σωστά τη δουλειά μου τακτοποίησα τις βίδες γιατί θα είναι έτσι τουλάχιστον 2 εβδομάδες.

tWZdMNb.jpg

Δεν χρειάζεται να γράψω από που είναι το κάθε σακουλάκι γιατί το μηχανάκι το ξέρω πολύ καλά, Θα τις έβρισκα ακόμα και χύμα να τις άφηνα αλλά είναι επικίνδυνο να βάλεις πιο μακριά βίδα στο μαρσπιέ που βιδώνει στο κάρτερ.. και επειδή θα λείπω καιρό τις κατηγοριοποίησα κάπως.

Εδώ το μηχανάκι 

73rlH4T.jpg

και εδώ όλα τα κομμάτια που ετοιμάστηκαν για βάψιμο

zF5KKKZ.jpg

sMDDohc.jpg

Θα τα βάψω εγώ με πιστόλι. 

Όπως τακτοποιούσα εκεί το ράφι με τα χρώματα είδα αυτό

mMX8Vk1.jpg

Είχανε περισσέψει από τις ζάντες του αγροτικού που έβαψα το καλοκαίρι. Οπότε μένει να πάρω μόνο χρώμα και αστάρι! Αφού το βερνίκι είναι υπεραρκετό και το διαλυτικό επίσης ενώ to hardener (harter για τους εμπόρους :yes:) θα φτάσει και θα περισσέψει λίγο, αλλά θα φτάσει. 

Μόνο να έχει καλό καιρό γιατί αν και θα βάψω μέσα, ο χώρος είναι πολύ περιορισμένος. Σε μια αποθήκη 2χ3 θα εκμεταλλευτώ το 2χ1.80 και ίσα που θα στρίβω εκεί μέσα..

Επίσης παράγγειλα ένα ζευγάρι michelin pilot street 70/90 και 80/90.

Τροποποιήθηκε από τον achilleasv
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

μια χαρα φενονται τριμμενα απο οτι μπορω να δω.

με τετοια εξωτερικη θερμοκρασια αν βαψεις εκτος φουρνου το αποτελεσμα δεν θα ειναι καλο, σιγουρα δε θα αντεξει μακροπροθεσμα.

αν γνωριζεις τι πρεπει να κανεις με ασταρι, βερνικι κτλ βρες φουρνο και βαψτα μονος σου, αλλως δωστα σε επαγγελματια να σε σιγουρος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

μια χαρα φενονται τριμμενα απο οτι μπορω να δω.

με τετοια εξωτερικη θερμοκρασια αν βαψεις εκτος φουρνου το αποτελεσμα δεν θα ειναι καλο, σιγουρα δε θα αντεξει μακροπροθεσμα.

αν γνωριζεις τι πρεπει να κανεις με ασταρι, βερνικι κτλ βρες φουρνο και βαψτα μονος σου, αλλως δωστα σε επαγγελματια να σε σιγουρος.

Έχω μια σομπίτσα αν δεις στη φωτογραφία που είναι ότι πρέπει για το χώρο που θα βάψω.. 

Δεν πειράζει τόσο  θερμοκρασία όσο η υγρασία.. έχω βάψει με υγρασία και σε σημεία το χρώμα άσπριζε.

Αν έχω αυτό το θερμαντικό και έξω έχει καλό καιρό θα είναι όλα καλά.. Αν δεν έχει καλό καιρό, μάλλον σε βαφείο.

Απλά τώρα που είναι χειμώνας βάζεις λίγο περισσότερο σκληρυντικό και διαλυτικό!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Είχαμε εξελίξεις το ΣΚ που ήμουν στο ΧΩΡΙΟ.

Αρχικά έβαλα λάστιχα 

Επειδή έβαλα πιο χοντρά λάστιχα από πριν, και δεν μου αρέσει στο δίσκαρο να ακουμπάνε κάτω και τα 2 λάστιχα, συγκόλλησα μία λάμα 2-3 χιλιοστών στο δίσκαρο. Έτσι θα σηκωθεί λίγο παραπάνω. Δεν έχω φωτογραφία τώρα αλλά θα βάλω την επόμενη φορά. 

Η γλυστρα ψαλιδιού που είχα πάρει είναι για το καρμπυρατέρ μοντέλο το οποίο είχε το μεγάλο κάλυμμα αλυσίδας. Το είχα ψιλιαστεί μιας και το είδα στη φωτογραφία αλλά σκέφτηκα ότι ίσως είναι ενδεικτική. Μόλις την είδα από κοντά σιγουρεύτηκα ότι δεν ήταν! χαχαχαχα

Συνεπώς με το φλόγιστρο έκαψα την μία μεριά ενός χειροψάλιδου και έκανα μία αναγκαία εγκοπή ώστε να ταιριάξει όμορφα πάνω στο ψαλίδι.

CL4dKjN.jpg

BqHGCMV.jpg

Λύθηκε και αυτό. 

Το βασικότερο! Δεν μπόρεσα να βγάλω τα συνεμπλόκ του ψαλιδιού. Με κανέναν τρόπο.

tjl502Y.jpg

DpPHQc8.jpg

Προσέξτε ότι στην μέγγενη έχω κόντρα ένα καρυδάκι! ΛΑΘΟΣ!!!! Το κατάλαβα μετά το 1ο καλό σφίξιμο. Ουσιαστικά δεν κρατούσε κόντρα στο ψαλίδι γιατί τα δόντια που έχει μέσα για να πιάσει τα εξάγωνα κεφάλια από τις βίδες έβρισκαν πάνω στο συνεμπλόκ. Μετά βρήκα μια σωλήνα και την έκοψα στα μέτρα του συνεμπλόκ για κόντρα.. Πάλι τίποτα.

Σκέφτηκα να κάψω το λάστιχο με το φλόγιστρο και μετά με σιδεροπρίονο να κόψω το εξωτερικό δαχτυλίδι. Έστω ότι το κάνω. Θα μπορέσω με την μέγγενη μετά να πρεσάρω το καινούριο μέσα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE 500 (499cc) Nivea Styling Gel Suzuki BANDIT (1250cc)

Δημοσιεύτηκε

Και να μην τα καταφερεις με την μεγγενη τα βαζεις και με το σφυρι αν βρεις καλη κοντρα. Με το καμινετο ειναι ο πιο ευκολος τροπος για μας τους ερασιτεχνες και εγω ετσι τα εβγαλα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 ώρες, το μέλος strokt up έγραψε:

Και να μην τα καταφερεις με την μεγγενη τα βαζεις και με το σφυρι αν βρεις καλη κοντρα. Με το καμινετο ειναι ο πιο ευκολος τροπος για μας τους ερασιτεχνες και εγω ετσι τα εβγαλα.

Με το σιδεροπριονο δηλαδή θα βγει το εξωτερικό..  έτσι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 ώρες, το μέλος achilleasv έγραψε:

Με το σιδεροπριονο δηλαδή θα βγει το εξωτερικό..  έτσι?

εγώ να σου πω δεν χρησιμοποίησα σιδεροπρίονο, κατσαβιδι ίσιο και σφυρί κατευθείαν.... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος strokt up έγραψε:

εγώ να σου πω δεν χρησιμοποίησα σιδεροπρίονο, κατσαβιδι ίσιο και σφυρί κατευθείαν.... 

Θα το δοκιμάσω αύριο και ελπίζω να το βγάλω και να μη μείνει μέσα :_zeppelin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος achilleasv έγραψε:

Θα το δοκιμάσω αύριο και ελπίζω να το βγάλω και να μη μείνει μέσα :_zeppelin:

Με σιδεροπρίονο θα κάνεις σίγουρα δουλειά. Γενικά θα κάνεις σίγουρα δουλειά. ειδικά αν το λιωσεις με το καμινέτο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 22 ώρες, το μέλος strokt up έγραψε:

Με σιδεροπρίονο θα κάνεις σίγουρα δουλειά. Γενικά θα κάνεις σίγουρα δουλειά. ειδικά αν το λιωσεις με το καμινέτο.

Το έλιωσα το λάστιχο οκ.. τώρα εδώ και 1 ώρα προσπαθώ να το βγάλω και όσο να το κοπαναω δεν βγαινει.. μόνο λυγίζει στις άκρες που χτυπάω...

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ το εβγαλαααα 

Θα γράψω το πως μετά 

Τροποποιήθηκε από τον achilleasv

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Έφτασε το μετά! Μετά από 20 μέρες περίπου.. κάλιω αργά παρά ποτέ.. Διακοπές είχαμε.. δουλειές, καφέδες κτλ κτλ..

Συνεμπλόκ: Φλόγιστρο να καεί το λάστιχο και σιδεροπρίονο μετά για να κοπεί το εξωτερικό κυλινδράκι. Χτύπημα δίπλα από το κόψιμο και μετά βγαίνει ΣΧΕΤΙΚΑ εύκολα.
Βάζουμε με τη μέγγενη τα καινούρια συνεμπλόκ.. Δεν μπόρεσα να τα βάλω τέρμα μέσα.. περίπου 1/2 mm εξέχει αλλά δεν επηρεάζει.

Ξεκινάμε το βάψιμο. Ευτυχώς δεν είχε βροχή. Έβαφα έξω και τα έβαζα μέσα στην αποθήκη για στέγνωμα. Με τη χρήση μιας ηλεκτρικής σομπίτσας είχαμε ωραίο στέγνωμα.

5Gtg0Yd.jpg

Εδώ είναι βαμμένα περιμένοτνας να στεγνώσουν. Έριξα 2 διπλά χέρια αστάρι (1ο άχνα και 2ο καλό) επίσης 2 διπλά χρώμα και 2 βερνίκι.

SJMtZsq.jpg

QbTP7fl.jpg

wLMsVxm.jpg

TV82eNy.jpg

SbvLrha.jpg

Ξεκινάμε το δέσιμο
aLAs6nX.jpg

Βάζουμε πίσω τροχό και μετράμε αλυσίδα 

0oUj68q.jpg

oVkrDNx.jpg

Και η κατασκευή μου έκανε τη δουλειά της.

BUjyvb7.jpg

Και το αποτέλεσμα πίσω

NDxBXR8.jpg

0pBwXa9.jpg

Επιτέλους πατάμε στις 2 ρόδες. Αλλάζουμε και την μπροστά και βγαίνουμε από το εργαστήριοο

ubKfuOM.jpg

kuekyw4.jpg

Κατεβαίνουμε για πλυσιματάκι

Wl3y59x.jpg

NiUTDqs.jpg

zC5AJav.jpg

uHEX3SL.jpg

R6Dry4t.jpg

bS0x7K8.jpg

jy2xCUY.jpg

jbki4X6.jpg

Και η 1η βόλτα στο Χορευτό Πηλίου

0iuLK2b.jpg

lCYJYIa.jpg

Ελπίζω να σας αρέσει το αποτέλεσμα..

Θα κάνω και κάποιες άλλες λεπτομέρειες που θα δείξουν αρκετά...

Εγώ είμαι τέρμα ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα γιατί είναι 100% δικό μου!

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

Εμένα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ το αποτέλεσμα, το μηχανάκι έχει πολύ ωραίες αντιθέσεις και στα σωστά σημεία κατά την γνώμη μου! Επίσης μπράβο για την υπομονή και το ενδεχόμενο "ρίσκο" ώστε να φτάσεις σε αυτό το αποτέλεσμα, που τελικά δικαιώνει τις επιλογές σου! :thumbsup:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 53 λεπτά, το μέλος Japanakos86 έγραψε:

Εμένα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ το αποτέλεσμα, το μηχανάκι έχει πολύ ωραίες αντιθέσεις και στα σωστά σημεία κατά την γνώμη μου! Επίσης μπράβο για την υπομονή και το ενδεχόμενο "ρίσκο" ώστε να φτάσεις σε αυτό το αποτέλεσμα, που τελικά δικαιώνει τις επιλογές σου! :thumbsup:

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα γίνουν και κάποιες άλλες αλλαγές ώστε να τελειοποιηθεί! Το σίγουρο είναι ότι δε χορταίνω να το κοιτάω!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βόλτα χθες και μπάνιο από τα αλάτια

OCpC8NO.jpg

VzEFywU.jpg

dFo1Khz.jpg

Hwzhpxh.jpg

QQ4p97Q.jpg

Σήμερα το πρωί περιποίηση και στην αλυσίδα.

FxzYEUW.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

@achilleasvπολυ ωραίο το αποτέλεσμα μπράβο σου. Ερώτηση: τι πατέντα εχεις κάνει στα φλασάκια και εχει μόνιμα αναμενα λεντακια? Τα φλας μπροστά δουλεύουν κανονικά?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 9 λεπτά, το μέλος ChrisM έγραψε:

@achilleasvπολυ ωραίο το αποτέλεσμα μπράβο σου. Ερώτηση: τι πατέντα εχεις κάνει στα φλασάκια και εχει μόνιμα αναμενα λεντακια? Τα φλας μπροστά δουλεύουν κανονικά?

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! 

Τα φλας δουλεύουν κανονικά. 

Αυτό που έκανα θα το ανεβάσω κάποια στιγμή. 

Απλά έκανα από μια τρύπα και κόλλησα μια βάση τ5. Πήρα ρεύμα από κλειδαριά και με τον διακόπτη ανάβουν αυτά. Δεν επηρεάζουν τα φλας. Τα πάντα είναι λειτουργικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

@achilleasv ωραίος. Περιμένουμε το ποστ για να δούμε τα μαγικά που εκανες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

@achilleasv πολυ καλη δουλεια, μπραβο το επιχειρησεις και το καταφερες με αριστο αποτελεσμα! εχεις μελλον, μπραβο!!! :thumbsup:

πιπιλα το innovaki, λεγε ποσα θες, κανω καταθεση asap μεσω ebanking! :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 21 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

@achilleasv πολυ καλη δουλεια, μπραβο το επιχειρησεις και το καταφερες με αριστο αποτελεσμα! εχεις μελλον, μπραβο!!! :thumbsup:

πιπιλα το innovaki, λεγε ποσα θες, κανω καταθεση asap μεσω ebanking! :biggrin:

Βάγγο! Σε ευχαριστώ πολύ!!! Θέλω μόνο να έρθεις για ένα καφεδάκι Λάρισα να τα πούμε με Τάσο και όποιον άλλο..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα στην παρέα! 

Εδώ και καιρό, πριν κάνω τις τελευταίες αλλαγές, διόρθωσα κάποια πράγματα πάνω στο μηχανάκι τα οποία λόγω απειρίας (ηλικίας) είχα πειράξει. Δεν είχα δώσει όση προσοχή χρειαζόταν και τα έκανα κάπως τσαπατσούλικα. Αν και μερακλής δεν είχα τη δυνατότητα να τα κάνω όλα σωστά λόγω κόστους, χρόνου κτλ.

Όπως είναι γνωστό είχα αλλάξει πολλές λάμπες (led, xenon) οι οποίες για να λειτουργήσουν απαιτούσαν κάποιες μετατροπές. Επίσης και το πίσω φανάρι με τα φλας μέσα χρειάστηκε 'κόψε ράψε'.

Στο πίσω φανάρι είχα κάνει ακόμα μία πατέντα (δεν έχει να κάνει με το σημερινό απλά το αναφέρω επειδή ίσως χρειαστεί κάποιος να το κάνει) για να μην παίρνω ρεύμα από την μπαταρία για το λαμπάκι φρένου. Αυτό το έκανα για να μην έχω πρόβλημα με το led ή xenon στο μπροστά φανάρι.
Μελέτησα την πλεξούδα και είδα ότι για να πάρω ρεύμα από πηνία αντί της μπαταρίας στην εντολή του φρένου θα χρειαζόμουν πολύ χρόνο για να το κάνω περιποιημένα αλλά και μπλέξιμο με διακοπτάκι (2 θέσεων) όπου θα επιλέγω πηνία ή μπαταρία. Χρόνο δεν είχα να το κάνω αυτό. και έκανα την εύκολη λύση.

Άνοιξα μια τρύπα στο φανάρι ώστε να χωράει μία βάση για τ10 λεντ και έδωσα ρεύμα από το καλώδιο που δίνει στο λαμπάκι θέσης από τα πηνία και αμέσως γλίτωσα 25W από την μπαταρία και έτσι δε θα είχα άσχημες επιπτώσεις μπροστά όταν πατάω φρένο. 

Στο θέμα μας. 

Αγόρασα θερμοσυστελλόμενα διαφόρων μεγεθών, φισάκια αρσενικό θηλυκό σε διάφορα μεγέθη και καλώδιο ηχείων (μαύρο κόκκινο).

Πρώτο και κύριο. Όταν έκανα τα πρώτα μου βήματα παλιά για να βρω από ποιό καλώδιο της κλειδαριάς να πάρω ρεύμα να δώσω στη λάμπα που απαιτούσε dc τα πετσόκοψα όλα. Ειδικά το μαύρο που ήταν το σωστό. Ξεκινάω από εκεί την εργασία.

Κόβω το μαύρο καλώδιο περίπου στη μέση και κολλάω με καλάι ένα κομμάτι μαύρου περνάω θερμοσυστελλόμενο και βάζω καινούριο φισ αρσενικό για να κουμπώσει στην κεντρική φίσα. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες από όλη τη διαδικασία. 

Ξεκούμπωσα όλα τα καλώδια από την πλαστική φίσα. Έβγαλα όλες τις μονωτικές και πέρασα παντού θερμοσυστελλόμενα. 

Πριν βάλω τα αρσενικά πάνω στην πλαστική πέρασα ένα μεγάλο θερμοσυστελλόμενο από πάνω για να τα σφίξω μαζί μιας και το λάστιχο του εργοστασίου δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση 
k5oFLib.jpg

Συνεχίζουμε με το λαμπάκι θέσης. Είχα 2 3 βάσεις λόγω άλλων ανταλλακτικών. Πήρα αυτήν που είχε εξαρχής το μηχανάκι (έχω ένα κόλλημα και θέλω μόνο δικά του πράγματα πάνω.. είχα και καλύτερης κατάστασης από αυτήν) το μετάνιωσα και πήρα την άλλη που ήταν σαν καινούρια και την έβαλα πάνω στο παλιό πλαστικό φις για το λόγο που πιο πριν σας είπα 

DfdGJWF.jpg

Για να τελειώσω μπροστά έπρεπε να φτιάξω και τη φίσα των κύριων φώτων.

Καινούρια καλώδια με καλάι για να χρησιμοποιήσω τα παλιά φισάκια πάνω στην πλαστική. Τα θετικά μαζί και η γείωση μόνη της. 

Με φισάκια πάνω στα καλώδια ώστε να μην τα κόψω ξανά για οποιονδήποτε λόγο. 
3HyCx1Q.jpg

Δεν τελείωσα μπροστά. Έφτιαξα και τα καλώδια που είχα πειράξει πίσω στο τιμόνι προς το διακόπτη φώτων κτλ. Έγιναν όλα με νέα φισάκια και άψογη δουλειά. 

Τέλος από μπροστά. Όταν πάω στο χωριό και ανοίξω το μηχανάκι θα τραβήξω φωτογραφίες από όλα τα σημεία για να δείτε τη δουλειά που έγινε.

Πάμε πίσω. Έχουμε φλας, πινακίδας, και το διπλό θέσης και στοπ.

Ξεκίνησα με το να φτιάξω τις βάσεις των φλας. Καλάι και θερμοσυστελλόμενο από πάνω.

heKN6Ua.jpg

Είχα βιντεάκι με τη διαδικασία κόλλησης αλλά πρέπει να έχω χάσει το φλασάκι εκείνο (γιαυτό δεν έχω και φωτό).

Την ίδια διαδικασία και για τα καλώδια που πάνε στο φως πινακίδας.

sEGWiXN.jpg

Φτιάχνουμε και τη βάση με φις ώστε να το αφαιρούμε πιο εύκολα και να μην χρειαστεί να βγάλουμε τα καλώδια μέχρι πίσω. 

Επίσης και στα φλας θα μπορούσα να έχω βάλει φις κοντά στη φαναριέρα για να μη χρειάζεται οπωσδήποτε να βγάλω τα καλώδια από μακριά. Δεν το έκανα αν θυμάμαι καλά.. 

Εδώ μόλις τελείωσα και από πίσω 

rZPBVKl.jpg

Προσέξτε πως πάνω από τα θηλυκά φις έχω αφήσει το θερμοσυστελλόμενο να βγαίνει πιο έξω ώστε να μην ακουμπήσει με κάτι άλλο αλλά να μην περνάει και νερό.

Θα προσπαθήσω να βγάλω και άλλες φωτογραφίες να τις ανεβάσω. 

Ήταν κάτι που άξιζε τον κόπο. Έμεινα μια μέρα στην αποθήκη αλλά άξιζε. Έγινε πολύ όμορφη και μερακλίδικη δουλειά. Καλύτερα και από εργοστασιακά γίνανε όλα. και σε θέμα πρακτικότητας (φις) και όλα στεγανά πλήρως (πάνω από φις έχουν μπει θερμοσυστελλόμενα και για να ξεκουμπωθεί πρέπει να κοπεί το θερμοσυστελλόμενο).

Πρέπει να βγάλω φωτογραφίες από τη διαδικασία εγκατάστασης φώτων θέσης μέσα στα φλας χωρίς τα φλας να χάσουν τη λειτουργικότητά τους. 

Την επόμενη φορά λοιπόν έχει σειρά αυτό 

Za04CEQ.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πριν λίγες μέρες αγόρασα κάποια ανταλλακτικα και αξεσουάρ.

Ανάρτηση
Τσιμούχες ξύστρες και ροδέλες 

qFgIeK8.jpg

fH117Ft.jpg

dye4N8u.jpg

Το παξιμάδι είναι του ψαλιδιού. Χρειαζόμουνα ένα για να βιδώσω το μαρσπιέ πάνω στο ψαλίδι και μου έστειλε το παξιμάδι που σφίγγεις το ψαλίδι από μέσα. Και του τόνισα όοοοοοχι αυτό που σφίγγεις το ψαλίδι. Το άλλο που σφίγγει το μαρσπιέ πάνω στη βάση. Προσοχή γιατί έχουν ένα γράμμα διαφορά στον κωδικό τους... Το πρόβλημα είναι πως αυτό δε χωράει να βάλω καρυδάκι να το βιδώσω και πρέπει να παραγγείλω άλλο.. 

Γνήσιους δίσκους

tI4JZGl.jpg

5FFZjjI.jpg

pihsAhh.jpg

Ελατήρια σκληρότερα (έχει μεσαία και σκληρά. είχαμε πει να μου στείλει τα μεσαία αλλά μάλλον έγινε λάθος και ίσως αυτά να είναι τα σκληρά-> Αν κάποτε βάλω συμπλέκτη στο χέρι θα μου βγεουν τα δάχτυλα?)

OfLBlAU.jpg

2ne6Ecf.jpg

Σίτα λαδιού 

swluaWs.jpg

6an3N6r.jpg

Φλάντζα καμπάνας φυγοκεντρικού 

qHG2OMa.jpg

Εννοείται φλάντζα καπακιού συμπλέκτη και φλάντζα βολάν μιας και θα βάψω και τα 2 καπάκια.

Σωληνάκι υψηλής 

zAAAV8j.jpg

Χειρολαβές και αντίβαρα βαριά γιατί έχω μόνο το ένα γνήσιο..

WOZOv9e.jpg

ceiZlI2.jpg

VczwMRv.jpg

Μετά από όλα αυτά θα είναι πραγματικά σαν καινούριο όλο το μηχανάκι. Μόνο κυλινδροπίστονο θα περιμένω χαχαχχα μην σας πω ότι θα το αλλάξω και αυτό έτσι για να το έχω σαν από εργοστάσιο..

Ξεκινάμε με βελτίωση των φρένων από την επόμενη φορά που θα ανέβω χωριό και θα το επιτρέπουν οι δουλειές..

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XTX Triumph Tiger (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολύ ωραία καινούργιο θα γίνει. Χειρολαβές και αντιβαρα μαρκα, από που κ πόσο; γιατί κ εγώ όταν το πήρα δεν είχε καθόλου αντιβαρα... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

μεγειες για ολα!

ενδεχεται αν ειναι πολυ σκληρα τα ελατηρια να πατηναρει (been there, done that). το ειχα ψαξει αλλα δε θυμαμαι το λογο που το κανει (ειπαμε δεν ειναι grand η glx που βαζεις ελατηρια απο τιτανιο για ευκολοτερη σουζα) :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα