o_xlapatsas

Ηλεκτρικά Λαμπάκι ταχυμέτρου...με λύσιμο σχεδόν όλα! (Χλαπατσονιντζάκι)

38 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Αυτος ο μαλλιας εσυ εισαι ρε χλαπατσα???? κουρεψου ρε παιδι μου λιγο.... :tooth:

Αν το λαμπακι που κουβεντιαζουμε ειναι αυτο

fullsize_9101.jpg

Αποκλειεται να εχει πολικοτητα και να μην αναβει απο την "αναποδη". Κατι αλλο συμβαινει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

Εγω είμαι ναι

Και δεν κουρεύομαι ακόμα :peep:

Ναι για τέτοιο μιλάμε. Δοκίμασα με την πρώτη, δεν άναψε. Μόλις δοκιμαστικά το έβαλα ανάποδα, άναψε. Μπορεί να πιάσανε οι επαφές με την ανάποδη, αλλά εγώ κατάλαβα ότι παίζει πολικότητα.

Αν είμαι λάθος αναιρώ!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Cbf (125cc) Agv k3-sv mythhelmet 2016 Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Ωραίο θέμα, και πήρε ο κολλητός μου ένα νιντζακι και λέγαμε να αλλάξουμε το λεντακι ανάμεσα στα φώτα και δεν ξέραμε πως :peep: πάνω στην ώρα έκατσε!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FJR (1300cc) Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Ωραία διαδικασία!!! :_thumbsup:

Εγώ όταν έκανα την διαδικασία πήρα λαμπάκια led 12v 5watt!

Επέλεξα άσπρα για το ταχύμετρο, κόκκινο για την ένδειξη λαδιού, πράσινο για τα φλας και το Ν, πορτοκαλί για τις ενδείξεις των ταχυτήτων!

Το αποτέλεσμα ήταν πολύ ζωντανό, πολύχρωμο και σα καινούργιο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

Ωραία διαδικασία!!! :_thumbsup:

Εγώ όταν έκανα την διαδικασία πήρα λαμπάκια led 12v 5watt!

Επέλεξα άσπρα για το ταχύμετρο, κόκκινο για την ένδειξη λαδιού, πράσινο για τα φλας και το Ν, πορτοκαλί για τις ενδείξεις των ταχυτήτων!

Το αποτέλεσμα ήταν πολύ ζωντανό, πολύχρωμο και σα καινούργιο!

Τα ίδια λαμπάκια παίρνουν όλα, από ότι έχω καταλάβει.

Στο dinamik δεν έχουν έγχρωμα τζαμάκια οι ενδείξεις;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR ΧΧ (1137cc) Honda CB (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

Ωραιος ο μαστρο-Τολης!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FJR (1300cc) Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Τα ίδια λαμπάκια παίρνουν όλα, από ότι έχω καταλάβει.

Στο dinamik δεν έχουν έγχρωμα τζαμάκια οι ενδείξεις;

Ναι τα ίδια παίρνουν!Εν τω μεταξύ αυτές τα λαμπάκια είναι άθλια ως λαμπάκια!Και ειδικά σε συνδυασμό με το λαστιχένιο socket/ντουι σου σπάνε τα νεύρα έτσι και λυγίσει το σιδεράκι της λαμπίτσας την ώρα που το βάζεις!

Ναι έχουν έγχρωμα τζαμάκια, αλλά ήθελα να τα τονίσω παραπάνω!

Επίσης εγώ όταν τις άλλαξα έβγαλα τους υπόλοιπους ακροδέκτες του καντρά, τους έτριψα με το dremel να φύγει η ελαφριά σκουριά και όταν τους ξαναέβαλα έσταξα με το πιστόλι σιλικόνης λιιιιγο σιλικόνη πάνω πάνω τους για μόνωση!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τύπος λάμπας - τ10 12v 5w , συνήθως , παίζουν και σε 3w και 1,7w

ΔΕΝ ......έχει πολικότητα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

εγώ δεν έφτασα τόσο.

Βέβαια ίσως να ταν και ακόμη καλύτερο αν άλλαζα τα λαμπάκια και στα άλλα δύο όργανα, γιατί τώρα ο φωτισμός του ταχυμέτρου τα επισκιάζει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB400 SuperFour (399cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ωραια χλαπατσοδουλεια.

λαμπιτσες led θελω και γω απλα για το background, σε μαγαζακια με λαμπες ή χρωματα-σιδηρικα με την απλη στο χερι να παω?

Τροποποιήθηκε από τον zentakias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SD990

Δημοσιεύτηκε

Νταξει....δουλεια της ωρας δεν ειναι....του 10λεπτου μπορει,και ουτε ειναι κατι το τοοοοοσο δυσκολο πια....Μην τα θεοποιουμε ολα... :pinch:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

Νταξει....δουλεια της ωρας δεν ειναι....του 10λεπτου μπορει,και ουτε ειναι κατι το τοοοοοσο δυσκολο πια....Μην τα θεοποιουμε ολα... :pinch:

Για σένα που δεν έχεις πλαστικά να βγάλεις λες και γδύνεις νύφη, ναι.

Δε θεοποιήσαμε τίποτα, που το είδες αυτό;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SD990

Δημοσιεύτηκε

Μην κοιτας το δικο μου μηχανακι καν...Αλλα 15 βιδες εβγαλες και ξεκουμπωσες και 20 κλιπς,δεν εγινε και τιποτα...Που να σε βαζαμε να ρυθμισεις και καμια βαλβιδα στο νιντζακι που εχει απλο μοτερ,πυρηνικη επιστημη και θεμα 30++ σελιδες στο mybike.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

Μην κοιτας το δικο μου μηχανακι καν...Αλλα 15 βιδες εβγαλες και ξεκουμπωσες και 20 κλιπς,δεν εγινε και τιποτα...Που να σε βαζαμε να ρυθμισεις και καμια βαλβιδα στο νιντζακι που εχει απλο μοτερ,πυρηνικη επιστημη και θεμα 30++ σελιδες στο mybike.

Σε χάλασε;; Σε ενοχλεί η παρουσία του θέματος στο mybike;

Ναι αυτό, ξεβίδωσα 15 βίδες, 20 κλιπς, γλίτωσα 20 ευρώ και εσύ είσαι εδώ και μου τη λες. Ποιός έκανε κάτι πιο χρήσιμο;

Εαν ρυθμίσω βαλβίδες μόνος να είσαι σίγουρος ότι θα σε σπαμάρω έτσι για σπάσιμο.

Μαζέψτε τα κόμπλεξ σας επιτέλους...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SD990

Σε χάλασε;; Σε ενοχλεί η παρουσία του θέματος στο mybike;

Ναι αυτό, ξεβίδωσα 15 βίδες, 20 κλιπς, γλίτωσα 20 ευρώ και εσύ είσαι εδώ και μου τη λες. Ποιός έκανε κάτι πιο χρήσιμο;

Εαν ρυθμίσω βαλβίδες μόνος να είσαι σίγουρος ότι θα σε σπαμάρω έτσι για σπάσιμο.

Μαζέψτε τα κόμπλεξ σας επιτέλους...

Κανενα κομπλεξ αδερφε,απλα παρουσιαζεις σαν επιστημη κατι παρα πολυ απλο,και περιμενεις επιβραβευση,προσωπικη επιβραβευση.Κανεις δεν κρυβεται πισω απο το δαχτυλο του.Συγχαρητηρια που κερδισες τα 20 ευρω που θα εδινες στον μαστορα για να κανει την ιδια δουλεια αλλα η χρησιμοτητα του σταματαει εκει.Μου αρεσουν παρα πολυ τα τεχνικα θεματα που διαβαζω κατα καιρους και εδω κ σε αλλα φορουμ,ακομα και αν μερικα απο αυτα τα θεωρω αστεια, γουσταρω να διαβαζω την περιγραφη και την διαδικασια βημα βημα αλλα οχι 20 φωτογραφιες και 100 γραμμες κειμενο για να βγαλουμε 4 πλαστικα και να αλλαξουμε ενα λαμπακι.Βγαλτο σε βιντεο και ανεβασε το youtube,πιο γρηγορο για σενα,πιο πολυ κοσμο θα βοηθησεις και θα γλιτωσεις και τυχον κομπλεξικους σαν εμενα....

Τροποποιήθηκε από τον modeoner

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

ΕΥΓΕ αλήτη μαλιά μοτοσακόβιε Χλαπατσάκο Τόλη !

Ωραία δουλειά και κάνουμε το ίδιο πράμα λέμε.......το πορτ μπαγκάζ ανοιχτό και μέσα τα πλαστικά μη γρατζουνιστούν ! :tooth:

Η λάμπα αυτού του τύπου ΔΕΝ έχει πολικότητα και για τα λαστιχάκια κοίτα σε λαστιχάκια υδραυλικού και πάρε καμιά 20αριά να υπάρχουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

Κανενα κομπλεξ αδερφε,απλα παρουσιαζεις σαν επιστημη κατι παρα πολυ απλο,και περιμενεις επιβραβευση,προσωπικη επιβραβευση.Κανεις δεν κρυβεται πισω απο το δαχτυλο του.Συγχαρητηρια που κερδισες τα 20 ευρω που θα εδινες στον μαστορα για να κανει την ιδια δουλεια αλλα η χρησιμοτητα του σταματαει εκει.Μου αρεσουν παρα πολυ τα τεχνικα θεματα που διαβαζω κατα καιρους και εδω κ σε αλλα φορουμ,ακομα και αν μερικα απο αυτα τα θεωρω αστεια, γουσταρω να διαβαζω την περιγραφη και την διαδικασια βημα βημα αλλα οχι 20 φωτογραφιες και 100 γραμμες κειμενο για να βγαλουμε 4 πλαστικα και να αλλαξουμε ενα λαμπακι.Βγαλτο σε βιντεο και ανεβασε το youtube,πιο γρηγορο για σενα,πιο πολυ κοσμο θα βοηθησεις και θα γλιτωσεις και τυχον κομπλεξικους σαν εμενα....

Επι δημοσίου θα στα πω

Θα σου πω ότι η αντίληψη σου περί του ότι παρουσίασα σαν επιστήμη κάτι τόσο απλό όσο λες εσύ, είναι καθαρά υποκειμενική. ΠΟΤΕ δεν παρουσίασα τη δουλειά ως τραγικά δύσκολη, ΠΟΤΕ δεν παρουσίασα τη δουλειά σαν επιστήμη, αυτό είναι καθαρά δική σου αντίληψη, την οποία σχημάτισες δεν ξέρω γιατί, και ούτε με ενδιαφέρει. Δεν επιζητώ την προσωπική επιβράβευση, παρά την συνεισφορά στο περιεχόμενο του φόρουμ και αδιαφορώ ΠΛΗΡΩΣ για τον αν θα με επιβραβεύσουν, ή θα με λαικάρουν, ή οτιδήποτε άλλο τέτοιο. Έχω ξαναγράψει τεχνικά θέματα, τα οποία δεν έλαβαν καμία απάντηση έως ελάχιστες, και δεν βγήκα να παραπονεθώ, όύτε και σταμάτησα να γράφω διότι "δεν με επιβραβεύσανε".

Και πάλι, εάν ο τρόπος που παρουσίασα το θέμα σε ενόχλησε (πολλές φωτογραφίες και λίγο κείμενο), πάλι είναι δικό σου θέμα και πρόβλημα. Αδιαφορώ πλήρως για την θέση σου επι του θέματος, έχεις μεγάλο λάθος εάν νομίζεις ότι το έκανα για επιβράβευση, και το πως θα αντιμετωπιστείς εσύ και εγώ μέσα σε αυτό το τόπικ, θα το δεις.

Κατά τα άλλα ευχαριστώ όσους δώσανε χρόνο να διαβάσουνε την επιστημονική μου εξήγηση για ένα τόσο απλό θέμα. Και σας υπόσχομαι ότι στην ρύθμιση βαλβίδων δε θασ ας αφήσω καθόλου ήσυχους :lipssealed:

Να συμπληρώσω ότι θα αναφερθείς, εάν συνεχίσεις να ποστάρεις έτσι στο θέμα. Έτσι γιατί μου χάλασες τη στιγμή...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Ωραίες φωτό, για όποιον θελησει να λύσει το 250άρι του για οτιδηποτε εργασια εμπρός.

Καλα ρε, η Κάβα εχει εν ετει '14...........ντίζα για κοντέρ η μπακατελα ? :lipssealed: :lipssealed: :lipssealed:

Τόλη, που να λύσεις κάνα Ιννοβα, εμπρός στη μάσκα.

10 φορές πιο δύσκολο, με τα βιδάκια + λαμάκια που'χει μεσα.

Εκει να δεις, παίδεμα. :afro:

Αφηστε κατα μερος τους τσάμπα διαξιφισμούς, μια χαρα ειναι το θεμα, υπάρχουν κι αλλα τόπικ να δειτε δοξα τον αλλαχ. :yawn:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Edit: Ρε σεις τωρα..... Με προλαβε ο Θανασης. Δεν υπαρχει λογος νομιζω για τα παραπανω. :)

Τόλη, που να λύσεις κάνα Ιννοβα, εμπρός στη μάσκα.

10 φορές πιο δύσκολο, με τα βιδάκια + λαμάκια που'χει μεσα.

Εκει να δεις, παίδεμα. :afro:

Δε μας χεζεις κι εσυ τωρα... :tooth: :lol:

Τροποποιήθηκε από τον hayabusas
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

Έτει 08 Θανάση, ολόκληρα 6 χρόνια διαφορά :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Χλαπάτσα, μια καλή ιδέα, είναι να καταμετρήσεις τα λαμπάκια, του φωτισμού των οργάνων, των θέσεως-στοπ πίσω αν έχει πυρακτώσεως, και των ενδείξεων λαδιού, νεκράς αν έχει πυρακτώσεως και σε αυτά, και να τα αλλάξεις όλα με LED συμβατά.

Εκτός που θα φωτίζουν πιο όμορφα, με πιο μπλεδίζον λευκό φως, αντί του κιτρινίζοντος λευκού των πυρακτώσεως, λαμπάκι το λαμπάκι, 5-5-5... βάτ, μαζεύεται το ρεύμα να περνάνει μόνιμα από το κύκλωμα παραγωγής, ένα 50ρι βατ τελικά, δλδ όσο μια λάμπα πορείας.

Με τα LED όλη αυτήν την κατανάλωση, την εξαλείφεις σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Δεν κανω πλάκα, ορέ.

Ειδικά το ψεκαστό, ειναι εφιάλτης.

Βιδάκια Μ4, και τετράγωνα με σπείρωμα σε θηκες πανω στη μάσκα, που θελουν ζογκλερικά να την ξαναδεσεις.

όποιοι εχουν αλλαξει λάμπα, το ξερουν.

Το ίδιο και για αλλαγή μανετας φρένου.

Θελει λύσιμο, όλη η μάσκα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Ρε παιδιά, χαλαρώστε λίγο.

Για άλλον το να αλλάξει ένα λαμπάκι μπορεί να φαίνεται βουνό και άλλος έχει την δυνατότητα να κάνει ρύθμιση βαλβίδων μεταξύ μιας γουλιάς καφέ και μιας τζούρας Κάμελ (άφιλτρου, γιατί είμαστε και ζόρικοι άμα λάχει να 'ουμ'). :grin:

Αντίστοιχα λοιπόν έχει και άτομα που ένα τόσο επεξηγηματικό θέμα τους είναι χρήσιμο, έχει και άτομα που πιθανόν να το βρίσκουν υπεραναλυτικό. Μοτοφόρουμ ανοιχτό για όλο τον κόσμο είμαστε, όχι το KEMPE'S ENGINEERS YEAR-BOOK.............

Τροποποιήθηκε από τον Παναγιώτης Κ.
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν κανω πλάκα, ορέ.

Ειδικά το ψεκαστό, ειναι εφιάλτης.

Βιδάκια Μ4, και τετράγωνα με σπείρωμα σε θηκες πανω στη μάσκα, που θελουν ζογκλερικά να την ξαναδεσεις.

όποιοι εχουν αλλαξει λάμπα, το ξερουν.

Το ίδιο και για αλλαγή μανετας φρένου.

Θελει λύσιμο, όλη η μάσκα.

Γιατί η ντίζα κοντέρ στα πιο παλιά C50 κ.ο.κ. ήταν εύκολη; 5 ευρώ η ντίζα και 30 τα εργατικά να την περάσεις, αλλά που να το πεις στον πελάτη αυτό και να σε καταλάβει

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.