peterpan

Wave 110 i Honda Wave 110i - Βιος και Πολιτεία.

53 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki KLX 250s (250cc) Honda wave (110cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Για όσους ενδιαφέρονται για ανεμοθώρακα σας παραθέτω τις επιλογές που υπάρχουν, μιας και έψαχνα αυτές τις ημέρες και σήμερα παρέλαβα τον δικό μου!

1) Universal. Σαν επιλογή την έχω απορρίψει γιατί στο προηγούμενο παπί, το βράδυ, τα φώτα(του δικού μου παπιού, όχι των άλλων) χτυπούσαν στο τζάμι από την μέσα πλευρά και με τύφλωναν συν ότι έπαιρνε αέρα γιατί δεν εφάρμοζε καλά στο τιμόνι. Σαν λύση είναι πιο φτηνή βέβαια.

2) Noname. Κάθεται κουτί στο δικό μας μηχανάκι, είναι φτιαγμένος για το honda wave. Το βρήκα μόνο σε ένα κατάστημα σε όλη την Ελλάδα(μέσω ίντερνετ τουλάχιστον) και κοστίζει 45 ευρώ και 5 τα μεταφορικά για όλη την Ελλάδα. Είναι και αυτός που πήρα για μένα, αν θέλει κάποιος πληροφορίες για το κατάστημα ας μου στείλει pm. Σαν ποιότητα βέβαια να πω την αλήθεια ότι δεν με εντυπωσίασε.

3137024_0_b.jpg3137024_1_b.jpg3137024_2_b.jpg

3137024_3_b.jpg

3137024_4_b.jpg

3) Givi 1114A. Προσωπικά δεν μου άρεσε όπως εφαρμόζει στο τιμόνι αν και η givi το δίνει αποκλειστικά για το wave. Η τιμή είναι περίπου στα 40 ευρώ με άλλά 20-30 το κιτ τοποθέτησης.

1114a.jpg

4) Puig. Ίσως η πιο καλή λύση αλλά και η πιο ακριβή, αρκετά ακριβή θα έλεγα! Εδώ η puig δίνει δύο επιλογές για το wave, ένα κοντό ανεμοθώρακα, ένα μεγαλύτερο και επίσης έχει και πλαστικά καλύμματα για τα χέρια(για όσους δεν τους αρέσουν τα κλασικά προστατευτικά!) Οι τιμές είναι περίπου στα 90 για τον μεγάλο, γύρω στα 70 για το μικρό και περίπου 50 ευρώ τα προστατευτικά για τα χέρια. Ήμουν έτοιμος να την κάνω την παραγγελία αλλά τελευταία στιγμή με πιάσαν οι τσιγκουνιές μου και πήρα τον noname.

6789w-1.jpgPUIG18161.jpgP6855_1_MANOPLAS-LIBERTY.jpg

Τροποποιήθηκε από τον Cycloholic
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

Γιατί 1.500-2.000 ενώ ο κατασκευαστής δίνει 3.000;! Θα βγω εκτός εγγύησης δηλαδή αν κάνω ό,τι λέει ο κατασκευαστής;! Ποιος ο λόγος να βάλει παραπάνω χιλιόμετρα ο ίδιος ο κατασκευαστής αν υπάρχει θέμα;!

Για τις βαλβίδες δεν αγχώνομαι απλά μου έκανε εντύπωση μιας και είναι το δεύτερο μοτό που δεν τις τσέκαραν στα 1.000 όπως έλεγαν και οι δύο κατασκευαστές, εκτός αν είδαν ότι δεν ακούγεται, τότε πάω πάσο!

δε θα βγεις εκτος εγγυησης. τι χρηση θα κανεις στο μηχανακι? ντελιβερι και γενικα χρηση "εργατη"? καλο ειναι να αλλαξεις στα 1.5000 αν το δουλευεις

ολη μερα. φθηνα ειναι οποτε δεν υπαρχει λογος να τα κρατας πολυ B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

1)για τα λαδια κανε οτι λεει το manual.αν το σκιζεις βεβαια μπορεις να τα αλλαζεις και μονος σου αναμεσα στα σερβις της αντιπροσωπιας.μικρο το κοστος ετσι και αλλιως..

2)εμενα οι βαλβιδες θελανε λιγο κλεισιμο στο 1ο σερβις...(ο μαστορας σου μαλλον βαριοτανε)

3)οποτε μπορεσεις γραψε τις εντυπωσεις σου για την ζελατινα.σκεφτομαι και γω εδω και καιρο να την παρω και να την βαζω οποτε χρειαζεται,αλλα φοβαμαι οτι επειδη ειναι κοντη θα μου στελνει ολο τον αερα στο κρανος και θα ειναι χειροτερα τα πραγματα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σήμερα πρώτη βόλτα, πήγα στη δουλειά και πίσω, 15 χιλιόμετρα περίπου. Ναι κάνει αυτό που λες, στέλνει τον αέρα στο κράνος. Μετά τα 50 αρχίζει να κάνει θόρυβο το κράνος από τον στροβιλισμένο αέρα! Βέβαια το καλό είναι ότι στην βροχή βλέπεις έξω από το τζάμι και έχεις καλή ορατότητα. Εγώ θα το κρατήσω μέχρι τον επόμενο χειμώνα, αν δω ότι δεν με καλύπτει θα χτυπήσω το μακρύ! Την τεράστια που είχα στο προηγούμενο παπί την έβγαζα το καλοκαίρι, αυτή όμως είναι διακριτική και θα την κρατήσω και το καλοκαίρι!

Τροποποιήθηκε από τον Cycloholic
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF (998cc) Arai ViperGT Lefas 900

Δημοσιεύτηκε

Αληθεια, στα 100χλμ/ωρα και κατι ψιλα τελικης, που πιανει το μηχανακι σε ιδανικες συνθηκες, σας ειναι ειναι τοσο απαραιτητη η ζελατινα?!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το χειμώνα κάνει τεράστια διαφορά στο κρύο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

και γω για το κρυο την θελω.εννοειται οτι η αντισταση του αερα σε τετοιες ταχυτητες δεν ειναι τιποτα τρομερο..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σήμερα πήγα με το παπάκι Θεσσαλονίκη - Κατερίνη και μπορώ να πω ότι με έχει εντυπωσιάσει! Ταξιδεύει άνετα με 100 (κοντερίσια), πολύ σταθερό, η σέλα σε άλλο επίπεδο σε σχέση με ό,τι άλλο παπί έχω οδηγήσει και η κατανάλωση με αυτές τις ταχύτητες (αν έκανα σωστά τις πράξεις!) στα 2-2.1 λίτρα. Στο γύρνα γύρισα από το παλιό, μέσω Αλεξάνδρειας, μέχρι το Αιγίνιο ο δρόμος είναι υπέροχος, ελαφριές στροφές, μέσα στη φύση, χωρίς καθόλου κίνηση, είχα καιρό να χαρώ βόλτα σε δρόμο και μάλιστα με παπί!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Το χειμώνα κάνει τεράστια διαφορά στο κρύο!

Βαλε μας καμμια φωτό, να τη δουμε και τοποθετημενη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Piaggio beverly

Δημοσιεύτηκε

Σιγα μην ταξιδευει άνετα με 100! Χαλασμένο κοντέρ θα χεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βαλε μας καμμια φωτό, να τη δουμε και τοποθετημενη.

Έχω στην προηγούμενη σελίδα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σιγα μην ταξιδευει άνετα με 100! Χαλασμένο κοντέρ θα χεις...

με +2 δοντια μπροστα παντως το δικο μου τα 90km/h(περιπου 100km/h κοντερ) τα εχει περιπου στις 7200rpm.οποτε ρολλαρει ανετο.

με το μαμα γραναζωμα σε τετοιες ταχυτητες οντως δουλευει κοντα στο οριο και οχι ξεκουραστα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι ίσως ο όρος άνετα να μην ήταν ο σωστός. Θέλω να πω πως πήγαινε συνέχεια πανω απο 100 χωρίς να κρεμάει σε μικρά ανηφορακια κλπ. Τελική ειδα στα 110 και κάτι ψιλά. Κοντερισια πάντα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ξέρει κανείς αν και πως ρυθμίζει το ρελαντί;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

απο μια βιδα που ειναι στο καρμπυρατερ (δε θυμαμαι απο ποια μερια ειναι, νομιζω απο τη δεξια), αυτη που εχω σε κυκλο.

http://s30.postimg.org/z0p31ms29/3849365_5_b.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Ξέρει κανείς αν και πως ρυθμίζει το ρελαντί;

απο μια βιδα που ειναι στο καρμπυρατερ (δε θυμαμαι απο ποια μερια ειναι, νομιζω απο τη δεξια), αυτη που εχω σε κυκλο.

http://s30.postimg.o...3849365_5_b.jpg

PGM-FI

:afro:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

σορρυ :peep: , δεν ξερω πως ρυθμιζει στο ψεκαστο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παίζει να μην ρυθμίζει καν, κάποια ρυθμίζουν, κάποια νομιζω δεν! Στην "μεγάλη" μου ρυθμίζει! Όχι ότι έχω κάποιο πρόβλημα απλά σαν να έχω την εντύπωση ότι έχει περιθώρια να κατέβει και άλλο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ε ενταξει καποιο λαθος κανω δεν εξηγηται αλλιως.

"Ταξιδι" με το κοντερ κολλημενο στα τερματα ανεξαρτητος γραναζωματος και καταναλωση 2 με 2,1 λ/100χλμ.

Εγω πως βγαζω παντα πλεον 2,6 με 2,8 ?!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε συ ελεγξε το σε μεγαλυτερο αριθμο γεμισματων για πιο σιγουρα αποτελεσματα

αποκλειεται να εχεις τοσο μεγαλυτερη καταναλωση απο τους υπολοιπους

κανε οπωσδηποτε μια μεση τιμη 10 γεμισματων πχ και αν βγαλεις πανω απο 2.2-2.3 ψαξε να δεις τι φταιει

εγω με το fuellog στα 50 περιπου γεμισματα ειμαι 1.9μεση αυτη τη στιγμη

Τροποποιήθηκε από τον billv50s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

6300 χλμ εχω. Δεν παιζει να το δουλευω σε ανοιχτους δρομους 90+ χλμ/ωρα και να κρατηθει κατω απο τα 2,5λ/100χλμ.

Τεσπα δεν με πειραζει το νουμερο που μου γραφει παλι ψιχουλα ειναι ετσι και αλλιως.

Την κουβεντα την κανω για την εντονη διαφοροποιοηση στην τιμη της καταναλωσης.

Εκτος και και αν το δουλευετε μονο μεσα σε στενα χωρις να γεμιζετε ποτε και ανοιχτο δρομο χωρις καμμια πιεση και οχι πανω απο 80.

Οι καταναλωσεις που σου γραφω εγω (max 2,8- min 2,2- avg 2,5) εναι χωρις λυπηση το γκαζι.

Ps

Χρησιμοποιω το fuelio ειναι τελειο τσεκαρετε το. Ο τυπος που το εφτιαξε επιασε φραγγα απο καπου αλλου δεν θυμαμαι απο που και ξεκλειδωσε την pro εκδοση τσαμπε. Απλα τελειο προγραμμα

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

τι να πω.

φανταζομουν οτι εκανες μετρηση σε καθε γεμισμα ξεχωριστα ,και οτι απο εκει σου εβγαιναν τα υπερβολικα μεγαλα νουμερα.

αφου χρησιμοποιεις την εφαρμογη που ανεφερες ,μιλας για μεση καταναλωση πολλων γεμισματων οποτε η μετρηση σου ειναι σωστη.

ακομα και με το γκαζι τερμα παντως δεν μου καθονται καλα.μηπως να αλλαζες βενζιναδικο?

επισης γραναζι μπροστα ακομα δεν εχεις αλλαξει να υποθεσω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι ειμαι με το μαμα γραναζωμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

2.8;;; Τόσο δεν έκαιγε ούτε το σπρίντερ μου! Πήγαινε το να στο τσεκάρουν!

ΥΓ για το ρελαντί τελικά έχει βίδα κανονικά, από την δεξιά πλευρά, κλασική βιδούλα με σούστα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πάρτε και ένα βίδεο με την τελική του wave(χτυπάει κόφτες στα 110+ κοντερίσια)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα