manos437

Αποφυγή ακρωτηριασμού πάνω άκρων (Αγορά χειμερινού γαντιού)

42 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Triumph Tiger 800 XC BMW R1200GS Adv LC (1200cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μετά από κάμποσα χρόνια χρήσης γαντιών των 10€ αποφάσησα να κάνω ένα δώρο στον ευατό μου, καθώς κάθε χρόνο κινδύνευω να πάθω γάγγραινα.

Budget: 100€ πολύ βαρία. Προτιμώ 80-90.

Επίσης προτιμώ Gore Tex αλλά σε αυτά τα λεφτά δεν ξέρω κατά πόσο παίρνω καλούτσικο GTX.

Αυτά που έχω σταμπάρει είναι τα εξής:

Επίσης σκέφτομαι να κάνω την υπέρβαση και να βάλω θερμαινόμενα grips. Έχετε κάποια να προτίνετε; Έχω διαβάσει θετικά σχόλια για την Oxford

Γνώμες; :)

Τροποποιήθηκε από τον manos437

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

μπορεί να φαίνομαι κακός αλλά αρχική γνώμη θα ήταν να τροποποιηθεί άμεσα ο τίτλος του θρέντ.

Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda wave 110 Suzuki

Δημοσιεύτηκε

Μπα σε καλο σου, ανατριχιασα :shock: :shock:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αφού ο τίτλος έχει επεξήγηση ρε αρχοντόπαιδα!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr (600cc)

Δημοσιεύτηκε

θερμαινόμενα grips = μαγεία!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Επίσης σκέφτομαι να κάνω την υπέρβαση και να βάλω θερμαινόμενα grips.

Ξεκίνα με αυτά, αρχικά, και υστερα ξανα-προσαρμοζεις την αγορά γαντιων.

Εχει χούφτες ο Τιγρης ?

Μιλαμε για Κρήτη ή αλλη περιοχη Ελλάδας ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

έχω την εντύπωση ότι το hydratex στο element είναι αν όχι goretex χωρίς τα δικαιώματα, κάτι πολύ παρόμοιο. Η προσωπική μου επιλογή θα ήταν τα 2α διότι μου αρέσουν σα καλούπι και σχέδιο, αλλά τα 3 είναι φιρμάτα και στη μάρκα αλλά και στο goretex. Δεν ξέρω αν θα είχε κάποια διαφορά αυτό στην αδοαβροχοποίηση...

και επειδή δεν ξέρω, δεν μιλώ. Γιατί εκνευρίζομαι όταν οι φίρμες μας κρατάνε με τα registered trademarks κάποιες φορές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ξεκίνα με αυτά, αρχικά, και υστερα ξανα-προσαρμοζεις την αγορά γαντιων.

Εχει χούφτες ο Τιγρης ?

Μιλαμε για Κρήτη ή αλλη περιοχη Ελλάδας ?

Έχει τις εργοστασιακές, αλλά είναι σχεδόν σαν να μην υπάρχουν (μάπα κοινώς). Κρήτη κυρίως

έχω την εντύπωση ότι το hydratex στο element είναι αν όχι goretex χωρίς τα δικαιώματα, κάτι πολύ παρόμοιο. Η προσωπική μου επιλογή θα ήταν τα 2α διότι μου αρέσουν σα καλούπι και σχέδιο, αλλά τα 3 είναι φιρμάτα και στη μάρκα αλλά και στο goretex. Δεν ξέρω αν θα είχε κάποια διαφορά αυτό στην αδοαβροχοποίηση...

και επειδή δεν ξέρω, δεν μιλώ. Γιατί εκνευρίζομαι όταν οι φίρμες μας κρατάνε με τα registered trademarks κάποιες φορές.

Δεν το ήξερα αυτό θα το ψάξω λίγο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Κι επισης αλλο γαγγραινα αλλο κρυοπαγηματα. :P

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οι πιο ταπεινες χουφτες, ειναι αυτες που κοβουν τον περισσότερο αερα....

%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CF%87%CE%BF%CF%85%CF%86%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%B7-honda-africa-twin-xrv-750-02.jpg

και δεν κοστιζουν σχεδον τιποτα.

http://www.motoraid....guard-universal

Ψαξε και για μεταχειρισμενες απο Αφρικα. ταιρια;ζουν σχεδον σε όλα τα μοτό.

http://www.car.gr/parts/photos/3212723/

http://www.car.gr/parts/view/4011785/

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW f650gs (800cc) Bell M4R BMW f800gs (800cc)

πονεμένη ιστορία αυτά τα γάντια και μια ζωή στο ψάξιμο..

Καταρχήν χωρίς χούφτες -όπως πολύ σωστά ανέφερε ο innova 04- με προέκταση και θερμονόμενα, μην περιμένεις πολλά πράγματα σε χαμηλές θερμοκρασίες.

Εγώ τελευταία την έχω βρει με τα ταπεινά tucano urbano

http://www.motoexper...products_id=615

Δεν είναι τόσο ζεστά σε χαμηλούς βαθούς αλλά έχουν πολύ καλή αδιαβροχοποίηση (δοκιασμένα σε πολύωρη βροχή) και πολύ καλή αίσθηση. Εγώ γενικά τα χοντρά γάντια δεν τα μπορώ καθόλου, οπότε αν εσύ αντέχεις μπορείς να πας σε ακόμα πιο ενισχυμένα

Τροποποιήθηκε από τον Stratos 650

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SD990

Δημοσιεύτηκε

Ο τιτλος του τοπικ ειναι πολυ ασχημος και παρακαλω να αλλαξει.........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μπορεί να φαίνομαι κακός αλλά αρχική γνώμη θα ήταν να τροποποιηθεί άμεσα ο τίτλος του θρέντ.

Ο τιτλος του τοπικ ειναι πολυ ασχημος και παρακαλω να αλλαξει.........

Αυτό ΔΕΝ γινεται αυτοβούλως απο Συντ/στες.

Όσο κι αν σας κακοφαίνεται, ειναι αποκλειστικό προνόμιο του δημιουργου ΑΝ επιθυμει να αλλαχτεί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TTR 250 RAID

Δημοσιεύτηκε

χρησιμοποιώ αυτά τα θερμαινόμενα grip που μου κόστισαν κάτι λιγότερο από 10 ευρά.

http://www.ebay.co.uk/itm/Set-Universal-Heating-Heated-Grips-Handle-Bar-for-Motorcycle-Bike-Black-/390906127493?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item5b03d22485

Έχουν πολύ καλό μαλακό υλικό στην αφή με καλή πρόσφυση και για τα λεφτά τους είναι μάλλον πολύ ποιοτικά. Έχω δοκιμάσει να αφήσω την μηχανή μου κάτω και το βάρος της να στηριχτεί στο τιμόνι (για να αλλάξω αισθητήρα νεκράς χωρις να μου χυθουν τα λάδια). Έχουν και δύο σκάλες στη θέρμανση.

η γνώμη μου είναι να βάλεις θερμαινόμενα grip και να μην αγοράσεις ακριβά γάντια. Κανένα γάντι μετά από κάποια χρήση δεν είναι αδιάβροχο και κανένα γάντι δεν θα σε προστατέψει από το κρύο αν κάνεις ταξίδια χειμώνα.

Προχτές έκανα ταξίδι 370χλμ με κρύο και βροχή και σήμερα άλλα 250(χωρίς βροχή). Το νερό πέρασε από τα φτηνά γάντια μου, το κρύο πολύ, αλλά τα χέρια φούρνος από τα grip.

Ζωάρα

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp (600cc) Suzuki Hayabusa (1340cc)

Δημοσιεύτηκε

χρησιμοποιώ αυτά τα θερμαινόμενα grip που μου κόστισαν κάτι λιγότερο από 10 ευρά.

http://www.ebay.co.u...=item5b03d22485

Έχουν πολύ καλό μαλακό υλικό στην αφή με καλή πρόσφυση και για τα λεφτά τους είναι μάλλον πολύ ποιοτικά. Έχω δοκιμάσει να αφήσω την μηχανή μου κάτω και το βάρος της να στηριχτεί στο τιμόνι (για να αλλάξω αισθητήρα νεκράς χωρις να μου χυθουν τα λάδια). Έχουν και δύο σκάλες στη θέρμανση.

η γνώμη μου είναι να βάλεις θερμαινόμενα grip και να μην αγοράσεις ακριβά γάντια. Κανένα γάντι μετά από κάποια χρήση δεν είναι αδιάβροχο και κανένα γάντι δεν θα σε προστατέψει από το κρύο αν κάνεις ταξίδια χειμώνα.

Προχτές έκανα ταξίδι 370χλμ με κρύο και βροχή και σήμερα άλλα 250(χωρίς βροχή). Το νερό πέρασε από τα φτηνά γάντια μου, το κρύο πολύ, αλλά τα χέρια φούρνος από τα grip.

Ζωάρα

Η τοποθέτηση είναι εύκολη ?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δυστυχως αν τα γαντια σου ειναι ψιλομαπα, και οι χουφτες δεν κοβουν και πολλα πολλα, τα θερμαινομενα grips δεν κανουν απολυτως τιποτα.

Στην ουσια, ζεσταινουν το εσωτερικο του χεριου (παλαμη), ενω τα δαχτυλα σχεδον καθολου. Που τα δαχτυλα ειναι που τρωνε ολο το ζορι.

Αν ειχες χουφτες/κτηνη σαν του Vstrom ή των GS, που κοβουν σχεδον τελειως τον αερα που πεφτει πανω στα δαχτυλα και τα κοκκαλωνει, ναι, τοτε θα εκαναν δουλεια.

Επισης, σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν θεωρω οτι τα θερμαινομενα grips, αντικαταστουν την χρηση των καλων ζεστων γαντιων. Και επειδη ειπες οτι το budget ειναι και περιορισμενο, δωσε ενα καλο ποσο να παρεις ενα ζευγαρι ΚΑΛΑ γαντια, και βλεπεις μετα αν χρειαζεσαι κατι εξτρα.

Αυτο, γιατι αν για παραδειγμα φορας μετριο γαντι με θερμ. γκριπ και εισαι οκ στην πολη, σε καμια βολτα που θα πιασεις τα ορη και τ'αγρια βουνα, τι θα κανεις;; You get my point! :winking:

Σε καθε περιπτωση, για μενα, η "πορεια" που θα ακολουθουσα, θα ηταν:

1)Αμεσα αγορα γαντιων, ζεστων, με ΣΚΛΗΡΕΣ προστασιες

2)Αγορα επεκτασεων στις ηδη υπαρχουσες χουφτες, ή αλλαγη με αλλες πιο αποδωτικες.

3) Θερμ. γκριπς

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TTR 250 RAID

Δημοσιεύτηκε

Η τοποθέτηση είναι εύκολη ?

αρκετά εύκολη. επειδή το μηχανάκι μου έχει διπλή ντίζα γκαζιού και υπήρχε μια μικρή διαφορά απο τη μια γκαζιέρα στην άλλη έπρεπε απλά να ντώσω τους ρεγουλατόρους των δυο ντιζών. Κατα τ άλλα τράβηξα και γραμμή από την μπαταρία να τα τροφοδοτήσω. Πιστεύω όμως ότι μπορείς και από τα φώτα ή την ηλεκτρονική για να μη στα ανάψει κάποιος και αδειάσει η μπαταρία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TTR 250 RAID

Δημοσιεύτηκε

Δυστυχως αν τα γαντια σου ειναι ψιλομαπα, και οι χουφτες δεν κοβουν και πολλα πολλα, τα θερμαινομενα grips δεν κανουν απολυτως τιποτα.

Στην ουσια, ζεσταινουν το εσωτερικο του χεριου (παλαμη), ενω τα δαχτυλα σχεδον καθολου. Που τα δαχτυλα ειναι που τρωνε ολο το ζορι.

Αν ειχες χουφτες/κτηνη σαν του Vstrom ή των GS, που κοβουν σχεδον τελειως τον αερα που πεφτει πανω στα δαχτυλα και τα κοκκαλωνει, ναι, τοτε θα εκαναν δουλεια.

Επισης, σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν θεωρω οτι τα θερμαινομενα grips, αντικαταστουν την χρηση των καλων ζεστων γαντιων. Και επειδη ειπες οτι το budget ειναι και περιορισμενο, δωσε ενα καλο ποσο να παρεις ενα ζευγαρι ΚΑΛΑ γαντια, και βλεπεις μετα αν χρειαζεσαι κατι εξτρα.

Αυτο, γιατι αν για παραδειγμα φορας μετριο γαντι με θερμ. γκριπ και εισαι οκ στην πολη, σε καμια βολτα που θα πιασεις τα ορη και τ'αγρια βουνα, τι θα κανεις;; You get my point! :winking:

Σε καθε περιπτωση, για μενα, η "πορεια" που θα ακολουθουσα, θα ηταν:

1)Αμεσα αγορα γαντιων, ζεστων, με ΣΚΛΗΡΕΣ προστασιες

2)Αγορα επεκτασεων στις ηδη υπαρχουσες χουφτες, ή αλλαγη με αλλες πιο αποδωτικες.

3) Θερμ. γκριπς

φίλε μου το εσωτερικό του δικού χεριού σου είναι μακρυά από το εξωτερικό? γιατί ψιλομπερδέυτηκα...

δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις εσύ, πάντως εγώ τους τελευταίους 2 χειμώνες που κάνω το ταξίδι καλαμάτα αθήνα (μέσω Τρίπολης) σχεδόν κάθε βδομάδα κι έχω φάει τις βροχές και τα κρύα της αρκούδας, τίποτα δεν μου έλυσε το πρόβλημα του κρύου στα δάχτυλα όσο τα θερμαινόμενα γρίπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

φίλε μου το εσωτερικό του δικού χεριού σου είναι μακρυά από το εξωτερικό? γιατί ψιλομπερδέυτηκα...

δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις εσύ, πάντως εγώ τους τελευταίους 2 χειμώνες που κάνω το ταξίδι καλαμάτα αθήνα (μέσω Τρίπολης) σχεδόν κάθε βδομάδα κι έχω φάει τις βροχές και τα κρύα της αρκούδας, τίποτα δεν μου έλυσε το πρόβλημα του κρύου στα δάχτυλα όσο τα θερμαινόμενα γρίπ.

Προσπερνω την ειρωνια, και σου απανταω πως τα δαχτυλα σου που (κανονικα πρεπει να) ακουμπουν τις μανετες δεν τα ζεσταινουν. Επισης θελεις να μας πεις απο την δικη σου εμπειρια, τι γαντια χρησιμοποιεις στα ταξιδια σου? Γιατι με γαντια των δεκα ευρω, δεν θελει και πολυ σκεψη τι πρεπει να αγορασεις πρωτα.

Οταν το παλικαρι λεει πως τα γαντια του ειναι επιεικώς αχρηστα, θα εβαζες θερμαινομενα γκριπ με γαντια που είναι για πεταμα σε ενα ταξιδι ας πουμε? Αν χρειαζοταν να οδηγησεις 7-8 ωρες σε διάφορα υψομετρα και θερμοκρασιες, τι θα σου φανει πιο χρήσιμο? Ενα ζευγαρι χαλια γαντια σε συνδιασμο με θερμαινομενα γκριπ, η ενα ζευγαρι καλα goretex γαντια σε συνδιασμο με χούφτες?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650 Vstrom K9 Ducati Multistrada (1200cc)

Απαράδεκτος τίτλος!

Αν ψάξεις για κράνος, απέφυγε να ανοίξεις θέμα!

:spam: ....και όταν ψάξει για σέλα επίσης, σα να το βλέπω από τώρα το θέμα: "Αποφυγή ευνουχισμού (Αντικατάσταση σέλας)" :mB_kalo_e:

Τροποποιήθηκε από τον MyMike
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Triumph Tiger Explorer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Η λύση είναι μια!!! Δεν καταλαβαίνω τι γράφει αλλά από της εικόνες πρέπει να έκανε θερμαινόμενα τα γάντια και της κάλτσες.

http://www.transalp.es/mantenimientos/tecnicos/ROPA_CALEFACTABLE_CASERA.pdf

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πιασάρικος τίτλος :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αμήχανος Laser vertigo r μοϊκάνικο KTM smc r (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Αυτό ΔΕΝ γινεται αυτοβούλως απο Συντ/στες.

Όσο κι αν σας κακοφαίνεται, ειναι αποκλειστικό προνόμιο του δημιουργου ΑΝ επιθυμει να αλλαχτεί.

Απαράδεκτος τίτλος!

Αν ψάξεις για κράνος, απέφυγε να ανοίξεις θέμα!

Ηρεμήστε ρε παιδιά,μια χαρά αστείος είναι,εμένα πάντως πήγαν να μου φύγουν τα τσίριος από την μύτη. :mB_kalo_e:

Αγορίνα αν έχεις θέμα με τα άκρα σου (όπως εγώ) κι είναι πάντα παγωμένα ακόμα κι εκτός μηχανής,δεν θα κάνουν δουλειά μόνο τα γάντια δυστυχώς..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όσο πιο παχύ, σφιχτό και άκαμπτο είναι ένα γάντι, τόσο πιο δύσκολο είναι να ζεσταθείς,

όταν το ίδιο το γάντι δεν επιτρέπει την σωστή κυκλοφορία του αίματος τότε τα δάκτυλα είναι μόνιμα κρύα,

επίσης η μόνιμη πίεση στους καρπούς (εξαρτάτε από την μοτοσυκλέτα και την θέση οδήγησης)

δεν σε βοηθάει και ας έχεις το καλύτερο γάντι με την καλύτερη μόνωση (αφού το αίμα δεν κυκλοφορεί σωστά),

με ένα καλό ζευγάρι γάντια (όχι πολύ παχιά), με χούφτες και με θερμαινόμενες χειρολαβές

μπορείς να οδηγήσεις για όσο επιθυμείς σε όλες τις θερμοκρασίες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα