o_xlapatsas

Είσαι μοτοσυκλετιστής. Θα ήθελες να δεις το παιδί σου μοτοσυκλετιστή;

424 ψήφοι

1. 1. Θα ήθελες το παιδί σου να ακολουθήσει "τα ίχνη σου";

• Ναί. Θέλω να του μεταδώσω το "μικρόβιο", θέλω να τον δω στα ίχνη μου
      48
    • Θα συζητούσα μαζί του το ενδεχόμενο να θελήσει να με ακολουθήσει, αλλά δεν θα τον πίεζα.
      52
    • ΕΑΝ μου εξέφραζε ενδιαφέρον, θα συζητούσαμε για τα υπέρ και τα κατά, και θα άφηνα την απόφαση πάνω του
      254
    • Μπα...ξέρω τους κινδύνους και προτιμώ να είμαι ήσυχος...
      42

Please sign in or register to vote in this poll.

317 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπαρτιτσιανι, εγω απο το σεντονι σου δεν καταλαβα τιποτα βασικα. Εχω φιλο που δεν ξερει τι ειναι το γυροσκοπικο και σε βολτα τον προσπερνανε και οι πεζοι. Ομως ειναι τυπικος μεχρι αηδιας στα παντα. Απο εξοπλισμο και σερβις στην μηχανη μεχρι την τηρηση του ΚΟΚ αλλα και την μη τηρηση των δικων μας "Αγραφων Νομων". Εννοειται πως η κορη μου θα ηθελα να καβαλαει με αυτον οδηγο παρα με εμενα η και πολυ καλυτερους απο εμενα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

....................

Πελάτης μου γνωστός οδηγός στο χώρο του μηχανοκίνητου αθλητισμού έχασε το γιό του 18 ετών που προόριζε για πιλότο F1 με 8 χρόνια εντατική εκπαίδευση σε όλα τα αγωνιστικά αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες. Το παιδί πήγες διακοπές σε νησί με την κοπέλα του και δεν ξαναγύρισε, νοικιασε εκεί scooter και ηταν το τελευταίο λάθος που έκανε. ...........................

....................

Τώρα είναι αργά και τί να πεις σ' αυτόν τον γονιό, αλλά εμένα τουλάχιστον μου χτυπάει άσχημα αυτό το στυλ "προορίζω / προωθώ το παιδί μου από πολύ μικρό να γίνει κάτι που θέλω ΕΓΩ".

Ωραίος γονιός..... Επειδή μυρίστηκε λεφτά που βγάζουν οι οδηγοί της F1 και δεν το έκανε εκείνος, επέλεξε αυτός για το παιδί του από τόσο μικρό ποιά καρριέρα θ' ακολουθήσει.

Τί άποψη ρε φούστη μου μπορεί να είχε σχηματίσει αυτός ο πιτσιρικάς μόλις στα 10 !!!! χρόνια του για το τί θέλει να γίνει όταν μεγαλώσει, ώστε να στραφεί σ' έναν τομέα ιδιαίτερα επικίνδυνο και που δεν υπάρχει καν στη χώρα μας ως άθλημα.

Σίγουρα θα ενθουσιάστηκε με την ενασχόλησή του, αλλά το σημαντικό είναι ότι δεν το επέλεξε ο ίδιος, δεν ρωτήθηκε προφανώς, δεν εξετάστηκε τί κλίσεις έχει και σε τί και έγινε απλά ό,τι επέλεξε ο μπαμπάκας.

Το μόνο θετικό που είχε αποκομίσει ο νεαρός (μέχρι το μοιραίο) ήταν μια καλή επίγνωση του τί σημαίνει μηχανοκίνητο όχημα και πώς οδηγιέται / συμπεριφέρεται.

Κι όμως, ούτε αυτό τον γλίτωσε δυστυχώς.

Και μόνο αυτό το γεγονός αποδεικνύει πόσο επικίνδυνη είναι η κίνηση στους δρόμους. Ειδικά στο Ελλαδιστάν.

Υ.Γ.

Αν μάλιστα γνωρίζαμε και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες έγινε το τροχαίο, θα μπορούσαμε να έχουμε ακόμα καλύτερα συμπεράσματα για το πόσο τελικά βοηθάει το μπίρι-μπίρι, η εκπαίδευση κλπ, σε σχέση και με το κατά πόσο ένα παιδί είναι μυαλωμένο ή όχι.

Τί θέλω να πω. Αν ας πούμε έγινε επειδή το παιδί οδηγούσε μεθυσμένο, ή κάνοντας επιδείξεις οδήγησης (με βάση τον αέρα που του έδινε η εκπαίδευσή του...), ή τον χτύπησε άλλος εντελώς απρόσμενα, ή τον χτύπησε μεν αλλά μπορούσε ίσως να το αποφύγει.

Κάθε περίπτωση θα έδειχνε κάτι σε συνάρτηση με όλα αυτά τα θεωρητικά που γράφονται περί του πόσο καλά θα εκπαίδευε ο καθένας μας το παιδί του για να βγει στους δρόμους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot Scooter εργάτης (Γ.Τ.Π.cc) Nolan N84 Harley Davidson V-Rod (1247cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Τώρα είναι αργά και τί να πεις σ' αυτόν τον γονιό, αλλά εμένα τουλάχιστον μου χτυπάει άσχημα αυτό το στυλ "προορίζω / προωθώ το παιδί μου από πολύ μικρό να γίνει κάτι που θέλω ΕΓΩ".

Ωραίος γονιός..... Επειδή μυρίστηκε λεφτά που βγάζουν οι οδηγοί της F1 και δεν το έκανε εκείνος, επέλεξε αυτός για το παιδί του από τόσο μικρό ποιά καρριέρα θ' ακολουθήσει.

Τί άποψη ρε φούστη μου μπορεί να είχε σχηματίσει αυτός ο πιτσιρικάς μόλις στα 10 !!!! χρόνια του για το τί θέλει να γίνει όταν μεγαλώσει, ώστε να στραφεί σ' έναν τομέα ιδιαίτερα επικίνδυνο και που δεν υπάρχει καν στη χώρα μας ως άθλημα.

Σίγουρα θα ενθουσιάστηκε με την ενασχόλησή του, αλλά το σημαντικό είναι ότι δεν το επέλεξε ο ίδιος, δεν ρωτήθηκε προφανώς, δεν εξετάστηκε τί κλίσεις έχει και σε τί και έγινε απλά ό,τι επέλεξε ο μπαμπάκας.

Το μόνο θετικό που είχε αποκομίσει ο νεαρός (μέχρι το μοιραίο) ήταν μια καλή επίγνωση του τί σημαίνει μηχανοκίνητο όχημα και πώς οδηγιέται / συμπεριφέρεται.

Κι όμως, ούτε αυτό τον γλίτωσε δυστυχώς.

Και μόνο αυτό το γεγονός αποδεικνύει πόσο επικίνδυνη είναι η κίνηση στους δρόμους. Ειδικά στο Ελλαδιστάν.

Υ.Γ.

Αν μάλιστα γνωρίζαμε και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες έγινε το τροχαίο, θα μπορούσαμε να έχουμε ακόμα καλύτερα συμπεράσματα για το πόσο τελικά βοηθάει το μπίρι-μπίρι, η εκπαίδευση κλπ, σε σχέση και με το κατά πόσο ένα παιδί είναι μυαλωμένο ή όχι.

Τί θέλω να πω. Αν ας πούμε έγινε επειδή το παιδί οδηγούσε μεθυσμένο, ή κάνοντας επιδείξεις οδήγησης (με βάση τον αέρα που του έδινε η εκπαίδευσή του...), ή τον χτύπησε άλλος εντελώς απρόσμενα, ή τον χτύπησε μεν αλλά μπορούσε ίσως να το αποφύγει.

Κάθε περίπτωση θα έδειχνε κάτι σε συνάρτηση με όλα αυτά τα θεωρητικά που γράφονται περί του πόσο καλά θα εκπαίδευε ο καθένας μας το παιδί του για να βγει στους δρόμους.

Δεν γνωρίζω τις συνθήκες, ο άνθρωπος ήταν συντετριμμένος και δεν ήθελα να το σκαλίζω και πολύ. Ξέρω μόνο ότι δεν φορούσε κράνος. Τον μικρό τον γνώρισα και ήταν ένα σοβαρό παιδί χαμηλών τόνων.

Καλή η εκπαίδευση αλλά από μόνη της δεν φτάνει. Και εγω αν ήμουν 18 χρονών με πολυετή εκπαίδευση σε πραγματικά αγωνιστικά και συμμετοχή σε αγώνες πιθανόν οταν θα πήγαινα διακοπές να χαλαρώσω να ήμουν πολύ άνετος με ένα ταπεινό σκουτεράκι, ακόμα όμως και ένα σκουτεράκι σου την κάνει τη ζημιά.

Τροποποιήθηκε από τον barticiani
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Επίσης βλέπω πολλούς να λένε ααα το παιδί κινδυνεύει με την μηχανή. Δεν είδα όμως κανέναν να πιάσει το παιδί του να του πεί καλά ρε τι σαπιοζωή κανεις είσαι 30+ χρονών και στο σώμα σου ρέει μονο χολιστερίνη, βάλε λίγο αθλητισμό στην ζωή σου σκοτώνεις το σώμα σου κάθε μέρα λίγο λίγο. Και πώς να το πεί δηλαδή όταν ο μέσος 55άρις είναι τέρμα σάπιος με περιττά κιλά και το τηλεκοντρόλ προέκταση του χεριού του.

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι όταν αγαπάς κάποιον σε νοιάζει μόνο να μήν πεθάνει μια και έξω απο ατύχημα. εμένα με νοιάζει να μήν πεθαίνει και λίγο λίγο κάθε μέρα απο τον τρόπο ζωής του.

Αρα σαν γονείς πρέπει να αποτελούμε συνολικότερο πρότυπο για τα παιδιά μας. ποτέ κανείς δεν μου δίδαξε πώς να φάω σωστά, όταν αποφάσισα να μήν κάνω γυμναστική σχολείο κανείς δεν μου είπε τί βλακία κάνεις. Ευτυχως κάλιο αργά παρά πότε κάποια πράγματα μεγαλώνοντας μπορείς να τα διορθώσεις όταν πια ωριμάσεις.

ΩΩΩ μη τα λες αυτα. Σε κανεναν δεν αρεσει να τα ακουει.

:lipssealed: :lipssealed: :lipssealed:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν γνωρίζω τις συνθήκες, ο άνθρωπος ήταν συντετριμμένος και δεν ήθελα να το σκαλίζω και πολύ. Ξέρω μόνο ότι δεν φορούσε κράνος. Τον μικρό τον γνώρισα και ήταν ένα σοβαρό παιδί χαμηλών τόνων.

Καλή η εκπαίδευση αλλά από μόνη της δεν φτάνει. Και εγω αν ήμουν 18 χρονών με πολυετή εκπαίδευση σε πραγματικά αγωνιστικά και συμμετοχή σε αγώνες πιθανόν οταν θα πήγαινα διακοπές να χαλαρώσω να ήμουν πολύ άνετος με ένα ταπεινό σκουτεράκι, ακόμα όμως και ένα σκουτεράκι σου την κάνει τη ζημιά.

Αυτό ακριβώς εννοούσα πριν και επιβεβαιώνω τώρα.

Ότι ακόμα και ένα άρτια εκπαιδευμένο και ταυτόχρονα σοβαρό παιδί χαμηλών τόνων, δεν παύει να είναι παιδί και μπορεί να κάνει ένα τραγικό λάθος (κι εμείς φυσικά), που κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται στο νεαρό της ηλικίας του (βράζει το αίμα, θεωρούμε τους εαυτούς μας ατρόμητους, ντρεπόμαστε και τί θα πει η παρέα μη μας κοροϊδέψουν κλπ).

Άρα..... όλα τα περί "θα εκπαιδεύσουμε εμείς τα παιδιά μας με άριστο τρόπο" μόνο όμορφες θεωρίες και ευχολόγια μου ακούγονται.

Η αλήθεια δεν παύει να είναι ότι είμαστε εκτεθειμένοι σ' ένα όμορφο αλλά και ιδιαίτερα επικίνδυνο χόμπι, που τουλάχιστον από δικής μου πλευράς είναι καθαρά θέμα "μικροβίου" / εξάρτησης που είχα από μικρός και όσες προσπάθειες κι αν έκανα ν' απεξαρτηθώ, γελάγαν και οι πέτρες μαζί μου. Γυρνούσα στα μοτομάγαζα σαν πρεζάκιας που εκλιπαρούσε για τη δόση του και πολύ σύντομα έφευγα με νέο μοτόρι. :lol:

Ε, αυτό το μικρόβιο πολύ απλά θα απευχόμουν να το έχει το παιδί μου και σίγουρα δεν θα το προέτρεπα να ασχοληθεί για να μην το εκθέτω σε περιττούς κινδύνους.

Δεν είναι εγωισμός, δεν είναι συντηρητισμός, δεν είναι ευνουχισμός. Είναι γνώση του τί γίνεται εκεί έξω και αίσθηση ευθύνης απέναντι σε ψυχές που δεν μας φταίνε τίποτα και έχουμε χρέος να προστατέψουμε.

Θα μου πεις ως ερωτήματα:

- "Εσύ γιατί το κάνεις"? Γιατί απλά δεν μπορώ να το κόψω. Έχω προσπαθήσει πάντως.

- "Θά 'θελες να μην έχεις τέτοια λόξα"? Εννοείται, το συζητάς?

- "Και δεν αισθάνεσαι ότι θα χάσει αυτή την ομορφιά το παιδί σου"? Όχι φυσικά. ΑΝ κάτι δε σ' αρέσει, δε νιώθεις και την έλλειψή του.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1290 SD GT (1301cc) Shoei NXR Flagger KTM 1290 SD GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

Κώστα ξανακάνεις το ίδιο λάθος...

Δεν υπάρχει τρόπος, ένας μαγικός διακόπτης που θα τον κατεβάσεις και ένας άνθρωπος δεν πρόκειται να καβαλήσει 2τροχο ποτέ στη ζωή του...

Το να μην φέρεις σε επαφή το παιδί σου με τις μοτοσυκλέτες δεν σημαίνει ότι δεν θα καβαλήσει κάποτε...και δεν υπάρχει τρόπος να το κάνεις να "μην του αρέσουν" οι μοτοσυκλέτες

Άρα δεν έχουν νόημα αυτά που λες...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κώστα ξανακάνεις το ίδιο λάθος...

Δεν υπάρχει τρόπος, ένας μαγικός διακόπτης που θα τον κατεβάσεις και ένας άνθρωπος δεν πρόκειται να καβαλήσει 2τροχο ποτέ στη ζωή του...

Το να μην φέρεις σε επαφή το παιδί σου με τις μοτοσυκλέτες δεν σημαίνει ότι δεν θα καβαλήσει κάποτε...και δεν υπάρχει τρόπος να το κάνεις να "μην του αρέσουν" οι μοτοσυκλέτες

Άρα δεν έχουν νόημα αυτά που λες...

Λέμε ΑΝ δεν του αρέσουν βρε χρυσέ μου άνθρωπε. :plaf: ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ, ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΤΣΙΚΛΙΣΩ? Αυτό λέω.

(Προσωπικά έχω πάμπολλα παραδείγματα στον κύκλο μου ατόμων διαφορετικών ηλικιών και φύλου που ούτε καν διανοούνται να ανέβουν σε μηχανάκια, ο καθένας για άλλους λόγους. Δεν τους ενδιαφέρει βρε αδερφέ. Εσύ σε τί κόσμο ζεις και δεν ξέρεις κανέναν τέτοιον?) :crazy:

Αν του αρέσουν, έχω ήδη απαντήσει.

Από τότε που πήρες την Αγγλίδα, όλο άλλα ντ' άλλα της Παρασκευής το γάλα καταλαβαίνεις..... :sopase:

Άϊντε πούλα το και ξαναπάρε ΚΤΜ να συννενοηθούμε. :tooth: :P :tooth:

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

άι λοβ εσεμτί τουέλβνάιντυ! :P :peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδη τι διαβαζω ρε πστη μου...γαμωτ...! :hunter: :P

Απλα ειναι τα πραγματα...

Εαν το δεις ως ΠΑΤΕΡΑΣ ελπιζεις το παιδι σου να μην καβαλησει τα επικινδυνα μοτοσακα...και θα κανεις μαλιστα και οτι μπορεις για να τού παρεις αυτοκινητο :secret:

Εαν το δεις ως Μοτοσυκλετιστης ελπιζεις το παιδι σου να γουσταρει μοτοσυκλετα.θα το βοηθησεις χωρις να το καταπιεσεις...θα το μαθεις και θα το στηριξεις... :blush2:

Συγκρουονται οι δυο "χαρακτηρες" μεσα σου και κερδιζει αυτος που θα...σου βγάλει το ιδιο το παιδι...και θα ειναι ολοι ευχαριστημενοι ετσι... :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Με δύο λόγια ....κουρτίνα 3 ! :mB_kalo_e::grin:

Το αν είναι ΖΟΝΓΚ.......τώρα δεεεε ξεύρω....βρε νάμουνα από μια πλευρά νάβλεπα όλους σας να αλλάζετε χρώματα ως σηματοδότης ρυθμίσεως κυκλοφορίας ! :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Οποτε απο τη μια θελουμε να παιρνει ο κοσμος δικυκλα και οχι αυτοκινητα για γνωστους λογους και απο την αλλη τα παιδια πρεπει να τα σπρωχνουμε μακρυα απο τις μηχανες και να τους αγοραζουμε αυτοκινητα.

Δηλαδη τις μηχανες ποιος θα τις καβαλαει? Τα παιδια των αλλων?

Ή κανενας και να τελειωσει το "αθλημα" σε αυτη τη γενια.

Τροποποιήθηκε από τον Angel13
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona 675 (675cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Οποτε απο τη μια θελουμε να παιρνει ο κοσμος δικυκλα και οχι αυτοκινητα για γνωστους λογους και απο την αλλη τα παιδια πρεπει να τα σπρωχνουμε μακρυα απο τις μηχανες και να τους αγοραζουμε αυτοκινητα.

Ο φίλος του παιδιού μας. Στον οποίο θα ανεβαίνει 2κάβαλο ξεκράνωτος. Γιατί φυσικά, πιο πολύ εμπιστοσύνη δείχνουμε στο παιδί του άλλου παρά στο δικό μας.

"Αλλά όχι, μηχανή = τζιζ", "Δεν θα καβαλήσει εμένα ο γιος μου" και άλλες αρλούμπες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R1200 GS MV Agusta Turismo Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

κερδιζει αυτος που θα...σου βγάλει το ιδιο το παιδι...και θα ειναι ολοι ευχαριστημενοι ετσι... :)

Ακριβως :_thumbsup: , εαν τελικα θελει να καβαλησει θα ξερω να το προφυλαξω-προστατευσω απο λαθη που εκανα εγω (και την γλιτωσα φθηνα)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

παιδιά οι ανησυχίες που έχετε είναι σωστές όλες, τα παιδιά από την εφηβεία μέχρι και τα 30αντα έχουν να περάσουν απο πολλές προκλήσεις και επικινδυνότητες που βρίσκονται στην κοινωνία, οι καγκουριές με μηχανή-ακι ειναι μία..

δικαιολογημένα οι γονείς που έχετε τα παιδιά σας τώρα στην εφηβεία έχετε περισσότερους λόγους να καίτε το αντικείμενο μοτοσυκλέτα και τον τρόπο ζωής

οι γονείς που θα βρεθείτε σε αυτη την κατάσταση κρατήστε μια πισινή για τον πως θα αντιδράσετε τότε και όταν....

καλή είναι η προσέγγιση του θέματος, όμως επειδή δεν υπάρχει "ένα μοντέλο" αλλά πολλές και διαφορετικές περιπτώσεις καλα είναι να πηγαίνουμε βήμα-βήμα, κατόπι αξιολόγησης και όχι με σπασμωδικές κινήσεις όταν αυτές προέρχονται απο κοινωνικό επηρεασμό(trent)

Τροποποιήθηκε από τον doctoras9
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όσοι έχετε μωρά παιδιά ή δεν έχετε καν ακόμα μην ανησυχείτε. Μέχρι να μεγαλώσουν αρκετά για να καβαλήσουν θα'χει σωθεί η βενζίνη και θα κυκλοφορούν όλοι με τα ηλεκτρικά, θα'χουμε ξενερώσει όλοι, θα'χουμε παρατήσει το άθλημα και θα παίζουμε magic the gathering και το παιδί σας δεν θα μπει ποτέ στον πειρασμό, αφού αυτά θα τα κυκλοφορούν μόνο σκουτεράδες.

/thread :crazy:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Λέμε ΑΝ δεν του αρέσουν βρε χρυσέ μου άνθρωπε. :plaf: ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ, ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΤΣΙΚΛΙΣΩ? Αυτό λέω.

(Προσωπικά έχω πάμπολλα παραδείγματα στον κύκλο μου ατόμων διαφορετικών ηλικιών και φύλου που ούτε καν διανοούνται να ανέβουν σε μηχανάκια, ο καθένας για άλλους λόγους. Δεν τους ενδιαφέρει βρε αδερφέ. Εσύ σε τί κόσμο ζεις και δεν ξέρεις κανέναν τέτοιον?) :crazy:

Αν του αρέσουν, έχω ήδη απαντήσει.

Από τότε που πήρες την Αγγλίδα, όλο άλλα ντ' άλλα της Παρασκευής το γάλα καταλαβαίνεις..... :sopase:

Άϊντε πούλα το και ξαναπάρε ΚΤΜ να συννενοηθούμε. :tooth: :P :tooth:

Υποπτεύομαι, ότι ο Καρδινάλιος Χαλκίδας εννοεί ότι ΔΕΝ ξερεις/ουμε, το πότε θα του'ρθει η γλύκα για μοτό.

Και ασχετως του πότε θα γινει αυτό, ΝΑ ειναι τουλάχιστον έτοιμο.

Το γεγονός ότι δεν του αρέσουν -ΑΣΧΕΤΩΣ ΗΛΙΚΙΑΣ-, είναι ελάσσονος σημασίας.

Οι καταλυτικοί παράγοντες που ΘΑ βρεθούν μπροστα του, είναι τυχαίοι + άγνωστοι. (ωστε να κάτσει η μπίλια στο πράσινο)

Τουλάχιστον, ΑΝ κάτσει, να ειναι έτοιμο.

Λέγε ορε Καρδινάλιε, αυτό λές ?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

να με έναν που συννενοούμαστε...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

...........μέρααααααααααααα ! :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Eτσι ειναι...αμα πηρες Triumph...μενεις μόνος... :tooth: :sopase:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DRZ400E Gas Gas TX Randonee (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Ο φίλος του παιδιού μας. Στον οποίο θα ανεβαίνει 2κάβαλο ξεκράνωτος. Γιατί φυσικά, πιο πολύ εμπιστοσύνη δείχνουμε στο παιδί του άλλου παρά στο δικό μας.

"Αλλά όχι, μηχανή = τζιζ", "Δεν θα καβαλήσει εμένα ο γιος μου" και άλλες αρλούμπες.

Παίδες στην Ελλάδα ζούμε, μην το ξεχνάτε. Σφάζει ο άλλος το κόκκινο και μας στέλνει... όπου μας στείλει [χτύπα ξύλο].

Αν ζούσα σε καμία χώρα που τα πράγματα λειτουργούσαν διαφορετικά, που η οδήγηση στον δρόμο δεν ήταν φλιπεράκι, που υπήρχαν υποδομές για αθλητισμό με μοτοσυκλέτα,. ίσως να το σκεφτόμουν να σπρώξω το παιδί μου προς τα εκεί.

Εδώ που ζούμε θα κάνω την πάπια, η μοτοσυκλέτα θα είναι για εμένα ένα επικίνδυνο χόμπι απομακρυσμένο από την οικογένεια μου, και αν το παιδί μου θελήσει να ασχοληθεί, θα του φέρω όσα εμπόδια χρειάζεται για να βεβαιωθώ ότι το θέλει πραγματικά και ότι είναι έτοιμο.

Στο φινάλε η μοτοσυκλέτα δεν είναι το άγιο δισκοπότηρο ούτε της προσωπικής ευτυχίας ούτε της πρακτικής μετακίνησης από το ένα σημείο στο άλλο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος sprinter (125cc) KTM duke (640cc)

Δημοσιεύτηκε

Η κόρη μου θα ήθελα να γινει γκαζιαρα, στους 2 ή 4 τροχους, για να μπορέσει να επιβιώσει στους έλληνικους δρομους..γιο δεν εχω ακόμα, αλλά καθε πρωι θα τρώει 2 σφαλιάρες προληπτικ α για τις μλκιες που θα κανει..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona 675 (675cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Παίδες στην Ελλάδα ζούμε, μην το ξεχνάτε. Σφάζει ο άλλος το κόκκινο και μας στέλνει... όπου μας στείλει [χτύπα ξύλο].

Αν ζούσα σε καμία χώρα που τα πράγματα λειτουργούσαν διαφορετικά, που η οδήγηση στον δρόμο δεν ήταν φλιπεράκι, που υπήρχαν υποδομές για αθλητισμό με μοτοσυκλέτα,. ίσως να το σκεφτόμουν να σπρώξω το παιδί μου προς τα εκεί.

Εδώ που ζούμε θα κάνω την πάπια, η μοτοσυκλέτα θα είναι για εμένα ένα επικίνδυνο χόμπι απομακρυσμένο από την οικογένεια μου, και αν το παιδί μου θελήσει να ασχοληθεί, θα του φέρω όσα εμπόδια χρειάζεται για να βεβαιωθώ ότι το θέλει πραγματικά και ότι είναι έτοιμο.

Στο φινάλε η μοτοσυκλέτα δεν είναι το άγιο δισκοπότηρο ούτε της προσωπικής ευτυχίας ούτε της πρακτικής μετακίνησης από το ένα σημείο στο άλλο.

Ξεκολλάτε πια με την λογική ότι βγαίνω έξω ο άλλος σφάζει κόκκινο και πεθαίνω.

Όλα αυτά μόνο με 2 ρόδες. Με τα πόδια; Ο άλλος με το Smart sτην Αθήνα δεν πάτησε 2-3 και τους έστειλε; Στον Πειραιά δεν μπήκε μέσα στο μαγαζί και τους γάζωσε;

Με το λεωφορείο με τους μαθητές στην Αθηνών - Λαμίας πόσοι έφυγαν;

Και τι να κάνουμε τώρα δηλαδή; Να πεθάνουμε μέσα στο σπίτι;

Αν το παιδί γουστάρει μηχανάκι, θα καβαλήσει μηχανάκι, ας γυρίσεις τον κόσμο ανάποδα με εμπόδια. Φρόντισε να το καβαλήσει σωστά λοιπόν :)

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki καζερ Ducati 1098

Δημοσιεύτηκε

το γεγονος με το σμαρτ το ακουσες γιατι ηταν μεμονωμενο ...το περιστατικο στο μικρολιμανο το ακουσες γιατι ηταν μεμονωμενο ... τα περιστατικα με τα μηχανακια ΔΕΝ τα ακους γιατι ΔΕΝ ειναι μεμονωμενα ...γιατι ειναι η καθημερινοτητα ...

και ξαναπαμε γιατι εχει γινει πολυ κουραστικο το ποστ ... το ερωτημα ειναι ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ? οχι ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙ ? και σε ολο το θρεντ εξηγουμε γιατι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ... κανεις δεν μιλησε για απαγορευσεις ...

και ειναι αστειο ξαναλεω να κανουν υποδειξεις περι σωστης οδηγησης ανθρωποι που δεν ξερουν να οδηγανε σωστα ... και οταν το θιγεις στο γυρνανε σερτικο στο θεμα ''παιδεια'' :pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DRZ400E Gas Gas TX Randonee (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Ξεκολλάτε πια με την λογική ότι βγαίνω έξω ο άλλος σφάζει κόκκινο και πεθαίνω.

Όλα αυτά μόνο με 2 ρόδες. Με τα πόδια; Ο άλλος με το Smart sτην Αθήνα δεν πάτησε 2-3 και τους έστειλε; Στον Πειραιά δεν μπήκε μέσα στο μαγαζί και τους γάζωσε;

Με το λεωφορείο με τους μαθητές στην Αθηνών - Λαμίας πόσοι έφυγαν;

Και τι να κάνουμε τώρα δηλαδή; Να πεθάνουμε μέσα στο σπίτι;

Αν το παιδί γουστάρει μηχανάκι, θα καβαλήσει μηχανάκι, ας γυρίσεις τον κόσμο ανάποδα με εμπόδια. Φρόντισε να το καβαλήσει σωστά λοιπόν :)

Αγαπητέ δεν μπορώ να ξεκολλήσω, όχι αναγκαστικά επειδή έχω δει φρέσκα ακρωτηριασμένα ανθρώπινα σώματα από παραβίαση κόκκινου, αλλά επειδή το βρίσκω πολύ δύσκολο να με πείσει κάποιος ότι ο μοτοσυκλετιστής εκτείθεται, ιδίως σε αυτή τη χώρα, στους ίδιους κινδύνους που εκτείθεται ο μη μοτοσυκλετιστής. Δηλαδή πραγματικά, έχει νόημα να το συζητάμε αυτό;

Και φυσικά δεν θα κάτσουμε στο σπίτι να πεθάνουμε. Επειδή κιόλας νομίζω ότι παρεξηγείς λίγο την στάση μου επί του θέματος, να σου πω ότι την 25 μηνών κόρη μου ανέκαθεν προσπαθούσα να την κάνω όσο περισσότερο θαρραλέα και ριψοκίνδυνη. Να ψάχνει, να ψάχνεται, να παίζει με τα όρια. Να μην φοβάται.

Απλώς αυτό που λέω είναι ότι μιας κι έχω και την υποχρέωση να την προστατεύω, θα την εκθέσω σε άλλα πράγματα που μπορεί να της δώσουν ό,τι δίνει σε εμάς η μοτοσυκλέτα. Και υπάρχουν πάμπολλα, μην κοιτάς που εμείς είμαστε κολλημένοι.

Από εκεί και πέρα, αν το παιδί γουστάρει μηχανάκι θα καβαλήσει μηχανάκι και ας γυρίσω κι εγώ τον κόσμο ανάποδα με εμπόδια. Γι΄αυτό λοιπόν θα φροντίσω να το καβαλήσει σωστά.

:)

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πρεπει να πιασουμε μια κουβεντα αντιστοιχη "τι θα κανουμε οι μπαμπαδες αμα η κορη μάς φερει γαμπρο καγκουράκο ...ναουμε γέρο στην μπαντα να κανω μια σουζα με το μοτορι σου και την κορη σου απανω..."...εκει να δω ποσο Πολιτισμενοι ειμεθα... :hunter: :grin:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα