John Pitbull

Μεταβίβαση Διαδικασια πληρωμης-μεταβιβασης!!

33 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Τριτη με το καλο αγοραζω το μοτορι αν πανε ολα καλα,εχω 2 ερωτησεις ομως αν και εψαξα λιγο στο φορουμ με μπερδεψαν...

1.Κανονισαμε μεταβιβαση εξαποστασης εγω αγοραζω αυτος δινει,οποτε μου ειπε τα λευτα να τα βαλω στην τραπεζα στον δικο του λογαριασμο και κανει μετα την μεταβιβαση,πως μπορω να εξασφαλισω τα χρηματα μου?δηλαδη να τα βαλω και να ειμαι σιγουροσ οτι θα την κανει?(αν υπαρχει μονο αυτην η λυση να του τα βαλω και μετα να κανει την μεταββαση δεν το σκεφτομε καν)

2.Αφοτου παρω το μηχανακι τι γινετε με την φορολογικη δηλωση?

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Ετικέτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CBR/Hornet Ευρωπαϊκό

Νομίζω ο πιο ασφαλής τρόπος είναι με επιταγή που εκδίδει η τράπεζα. Πάτε στην τράπεζα μαζί, δίνεις τα λεφτά, βγάζει η τράπεζα την επιταγή, και ανταλάσσετε επιταγή και εξουσιοδοτήσεις για την μεταβίβαση (ή πας μόνο στην τράπεζα, βγάζεις την επιταγή, και του τη δίνεις ενώ βάζετε υπογραφές, μπροστά στον υπάλληλο του ΚΕΠ). Με την τραπεζική επιταγή γλιτώνες τα μετρητά, του τη δίνεις μόνο όταν πέσουν οι υπογραφές οπότε σαν αγοραστής είσαι καλυμμένος, και επειδή την επιταγή την εκδίδει η τράπεζα και όχι κάποιος ιδιώτης, τα λεφτά είναι εξασφαλισμένα, οπότε ούτε ο πωλητής έχει θέμα να μην πάρει λεφτά, λόγω ακάλυπτης επιταγής etc.

Υπάρχει και λύση μετρητών μπροστά στον υπάλληλο του ΚΕΠ, ή αφού γίνει η μεταβίβαση σε κάποιο πιο απομονωμένο χώρο, αλλά αν δεν τον εμπιστεύεσαι καθόλου τον άλλο, και μιλάμε για πολλά λεφτά, δεν είναι και η καλύτερη λύση.

Σχετικά με την εφορία, θα πάτε στο ΚΕΠ, εκτός των άλλων, και δύο υπεύθυνες δηλώσεις ('Προς ΔΟΥ τάδε'), που θα λέτε ότι αγόρασες / πούλησες το τάδε μηχανάκι με πινακίδα τάδε τόσα λεφτά από τον τάδε με ΑΦΜ xxx. Μετά στην φορολογική δήλωση έχει κάποιο ειδικό πεδίο (δεν θυμάμαι ακριβώς ποιο) στο οποίο δηλώνεις το ποσό που πήρες / έδωσες.

Προσοχή χρειάζεται κυρίως αν έχεις μηδενική φορολογική δήλωση (ή αν γενκά η μηχανή κόστισε παραπάνω από τα εισοδήματά σου για το τρέχον έτος), γιατί, αν θυμάμαι καλά, το ποσό για την αγορά μηχανής θεωρείται τεκμήριο αγοράς. Σε αυτή την περίπτωση, μπορείτε και στη δήλωση να βάλετε χαμηλότερη αξία πώλησης / αγοράς (συνήθως ο πωλητής δεν έχει θέμα).

Τροποποιήθηκε από τον ampalos
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φιλε μου ομως θα το κανω εξαποστασης γιατι δεν μπορω να παω στην περιοχη του και δεν εχω καποιον γνωστο απο εκει,και γιαυτο θελω να εξασφαλισω τα λευτα

Ουτε αυτος μπορει να ερθει οποτε η λυση ειναι μονο απο αποσταση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda anf125 sx150 Suzuki rm450-z (491cccc)

Δημοσιεύτηκε

τουλαχιστον ξερεις τι παιρνεις η ουτε ???? :banned:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

Φιλε μου η μεταβίβαση πρέπει να γίνει και με τους δύο σας παρόντες, εάν ο ένας λείπει πρέπει να υπάρχει η αντίστοιχη εξουσιοδότηση... αυτό πως θα το διευθετήσετε;

Γενικα αυτο που θες να κάνεις, δε γινεται. Η πληρώνεις κάπία υπηρεσία διεκπεραιώσεων η κάποιον άλλο γενικα, τον οποίο εμπιστευεσαι, να του κάνεις μια εξουσιοδότηση και να πάει να το κάνει, η καλύτερα άστο φιλε μου. Πες οτι τα της πληρωμης τακτοποιουνται...αλλά τα της μεταβίβασης; επίσης πως θα τσεκάρεις αν η τα νούμερα της άδειας συμφωνουν με της μοτό, η αν η μοτό είναι πλήρης εγγράφων γενικά; μπορεί ευκολα να γίνεις ακόμη και κλεπταποδόχος αν δε το προσέξεις...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Απο οτι μου ειπε πριν λιγο με εξουσιοδοτηση,θα μου στειλει τα χαρτια να κανω εγω την μεταβιβαση εδω στα ΚΕΠ τησ περιοχης μου και μετα του βαζω τα λευτα στον λογαριασμο του και μου στελνει το μηχανακι......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB400 SuperFour (399cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν του βαλεις τα λεφτα στο λογ/μο του χωρις πρωτα να σου στειλει καποιο χαρτι ή κατι, τοτε υπαρχει περιπτωση να παρει μονο τα λεφτα και να την κανει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

επίσης κάτι άλλο: πως θα ξέρεις ότι αυτός είναι ONTΩΣ αυτός από τα χαρτία που θα σου δώσει;

Πιάσε το τηλ του και διασταυρωσε στοιχεία

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οταν υπάρχει η απόσταση δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος απο το να μπουν τα χρήματα στον λογαριασμό του πωλητή.

Αυτός δεν μπορεί να σε στείλει μηχανάκι και χαρτιά χωρίς να πάρει λεφτά αλλα και 'συ χωρίς να το πάρεις στα χέρια σου πως θα καταθέσεις;

Η δουλειά γίνετε όμορφα και ωραία μόνο αν υπάρχει κάποιος γνωστός σου να σε εξυπηρετήσει αλλά και να το ελέγξει πρώτα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB400 SuperFour (399cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπορειτε να κανετε το εξης:

-σου στελνει το μηχανακι και το εχεις σπιτι χωρις το κλειδι.

-του βαζεις τα χρηματα και

-σου στελνει την εξουσιοδοτηση και τα υπολοιπα χαρτια του οχηματος.

Αυτο σκεφτηκα οτι ισως ειναι καπως πιο ασφαλες.

Η αποφαση ειναι δικη σου.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μετά θα ανοίξεις θέμα ότι σου φάγανε τα λευτά, ρε παιδιά μην κάνετε τέτοιες βλακείες! Πολλές φορές έχουμε δει όλοι στο παρελθόν ότι έτσι την πατήσε κόσμος, πώς θα είσαι σίγουρος τι παίρνεις; Αν μπλέξεις τα μπούτια σου μετά τι γίνεται;

Βρες εκεί στην περιοχή μια υπηρεσία διεκπαιρεώσεων όπως σου είπε ο φίλος πριν, αλλιώς βρεθείτε κάπου που να σας βολεύει και τους δύο ή αλλιώς το κάνεις με το ρίσκο σου να την πατήσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μπορειτε να κανετε το εξης:

-σου στελνει το μηχανακι και το εχεις σπιτι χωρις το κλειδι.

-του βαζεις τα χρηματα και

-σου στελνει την εξουσιοδοτηση και τα υπολοιπα χαρτια του οχηματος.

Αυτο σκεφτηκα οτι ισως ειναι καπως πιο ασφαλες.

Η αποφαση ειναι δικη σου.

αυτο θα τον προτεινω και ελπιζω να βρουμε μια λυση....

Οπως ειπα και πιο πριν δεν το σκευτομε καν να βαλω πρωτοσ λευτα στον λογαριασμο του χωρις εξασφαληση και γιαυτο ανοιξα το θεμα μπας και βρεθει κανα λυση

επίσης κάτι άλλο: πως θα ξέρεις ότι αυτός είναι ONTΩΣ αυτός από τα χαρτία που θα σου δώσει;

Πιάσε το τηλ του και διασταυρωσε στοιχεία

Για τα χαρτια και τα κλπ εχω κανονισει με συνεργειο οταν παει να το τσεκαρει να δει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbf (1000cc) Harley (1350cc)

Δημοσιεύτηκε

μπορεις επισης να πεις τα στοιχια τηλ-περιοχη σε καποιον απο εδω που μπορει να παει να το ελενξει για να μην πας στα χαμενα

χιλιες φορες να το κανεις αυτο παρα να γινει κανα μαλαπερδα και τρεχεις :clover:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda SH (150cc) HJC RPHA 70 KTM SUPER ADVENTURE (1290cc)

Ακουστε παλικαραρες μου τον ειδικο σε αυτα τα θεματα τεραστιο Χαμπο .Δεν ειδα-ακουσα εμαθα .Την εχω κανει την δουλεια ΠΑΝΩ απο ΜΙΑ φορα .

Καταρχην ΔΕΝ υπαρχει λυση εξ αποστασεως που να εξασφαλιζει και τους δυο σας 100 %. Παμε παρακατω.

Η λυση που εδωσε ο zentakias ειναι η μια . Το εχω κανει .

Μια αλλη λυση ειναι :

Παει το μηχανακι στην μεταφορικη που του εχεις υποδειξει ΕΣΥ .

Εσυ εισαι ΕΞΩ απο την τραπεζα και περιμενεις.

Μιλας με εναν εμπιστο ανθρωπο της μεταφορικης (εχετε μιλησει και πιο πριν φυσικα)

Βλεπει εξουσιοδοτηση-κλειδια-χαρτια-αδεια-κτεο οτι υπαρχουν ολα στον φακελο. Περνει το μηχανακι-φακελο-κλειδια κτλπ . Σου δινει το ΟΚ.

βαζεις χρηματα στην τραπεζα.Τα βλεπει το παλικαρι οτι ειναι οκ . φευγεις-φευγει

Αντιος αμιγκος

Ξαναλεω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ 100% .

Υπαρχει ενα ενδεχομενο της ταξεως του 1% να παιξει πο&στια η να παιξεις πο&στια . Υποτιθετε φοραμε παντελονια .

Τροποποιήθηκε από τον xampos
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ακουστε παλικαραρες μου τον ειδικο σε αυτα τα θεματα τεραστιο Χαμπο .Δεν ειδα-ακουσα εμαθα .Την εχω κανει την δουλεια ΠΑΝΩ απο ΜΙΑ φορα .

Καταρχην ΔΕΝ υπαρχει λυση εξ αποστασεως που να εξασφαλιζει και τους δυο σας 100 %. Παμε παρακατω.

Η λυση που εδωσε ο zentakias ειναι η μια . Το εχω κανει .

Μια αλλη λυση ειναι :

Παει το μηχανακι στην μεταφορικη που του εχεις υποδειξει ΕΣΥ .

Εσυ εισαι ΕΞΩ απο την τραπεζα και περιμενεις.

Μιλας με εναν εμπιστο ανθρωπο της μεταφορικης (εχετε μιλησει και πιο πριν φυσικα)

Βλεπει εξουσιοδοτηση-κλειδια-χαρτια-αδεια-κτεο οτι υπαρχουν ολα στον φακελο. Περνει το μηχανακι-φακελο-κλειδια κτλπ . Σου δινει το ΟΚ.

βαζεις χρηματα στην τραπεζα.Τα βλεπει το παλικαρι οτι ειναι οκ . φευγεις-φευγει

Αντιος αμιγκος

Ξαναλεω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ 100% .

Υπαρχει ενα ενδεχομενο της ταξεως του 1% να παιξει πο&στια η να παιξεις πο&στια . Υποτιθετε φοραμε παντελονια .

Να σε καλα ρε φιλε την καλυτερη λυση ειπες θα τον παρω τηλ και θα του το προτεινω ελπιζω να γινει :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda SH (150cc) HJC RPHA 70 KTM SUPER ADVENTURE (1290cc)

Δημοσιεύτηκε

Να σε καλα ρε φιλε την καλυτερη λυση ειπες θα τον παρω τηλ και θα του το προτεινω ελπιζω να γινει :)

Αδερφε .Θελει προσοχη το θεμα και εμπιστοσυνη και απ τις δυο πλευρες . Ειδικα με τα χαρτια της μοτοσυκλετας.Να τα δει καποιος που γνωριζει .Αν ειναι δυνατον να ειναι γνωστος σου. Να δει αριθμο πλαισιου-αδεια-ΚΤΕΟ -ΟΛΑ. Χωρις ΚΤΕΟ δεν θα μπορεις να κανεις μεταβιβαση μετα εσυ οταν θα παραλαβεις στην περιοχη σου και ισως υπαρξει παρεξηγηση με τον πωλητη . Ισως μπορει να σε βοηθησει και καποιος απ το φορουμ .

Πες περιοχη που ειναι το μηχανακι . Αθηνα ειναι? Να σε στειλω εγω σε μεταφορικη που ειναι πολυ καλη και εμπιστοσυνης και εχουν κανει τετοιες δουλειες τα παιδια εκει πολλες φορες.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι για κτεο και ολα τα χαρτια μου ειπε κομπλε ειναι,

Ναι Αθηνα ειναι συγκεκριμενα Ραφηνα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

Εσύ που είσαι είπαμε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτην την στιγμη μενω μονιμα Καστορια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Αδερφε .Θελει προσοχη το θεμα και εμπιστοσυνη και απ τις δυο πλευρες . Ειδικα με τα χαρτια της μοτοσυκλετας.Να τα δει καποιος που γνωριζει .Αν ειναι δυνατον να ειναι γνωστος σου. Να δει αριθμο πλαισιου-αδεια-ΚΤΕΟ -ΟΛΑ. Χωρις ΚΤΕΟ δεν θα μπορεις να κανεις μεταβιβαση μετα εσυ οταν θα παραλαβεις στην περιοχη σου και ισως υπαρξει παρεξηγηση με τον πωλητη . Ισως μπορει να σε βοηθησει και καποιος απ το φορουμ .

Πες περιοχη που ειναι το μηχανακι . Αθηνα ειναι? Να σε στειλω εγω σε μεταφορικη που ειναι πολυ καλη και εμπιστοσυνης και εχουν κανει τετοιες δουλειες τα παιδια εκει πολλες φορες.

Ωραίος ο Χάμπος !

Μηπως θα ηταν ακόμη καλύτερο, να γινόταν ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ στην μεταφορική ?

Ουτε τράπεζες, ουτε άγχη...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

Γειά σου ρε Θανάση και ηθελα να το πω, αλλά φοβόμουν μη πω μλκία...

Αλλά και με τις μεταβιβάσεις πως θα γίνει; Πως θα ξέρεις τον άλλο; εγω σκαλώνω εκει...μπορεί να στείλει μούφα χαρτιά;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γειά σου ρε Θανάση και ηθελα να το πω, αλλά φοβόμουν μη πω μλκία...

Αλλά και με τις μεταβιβάσεις πως θα γίνει; Πως θα ξέρεις τον άλλο; εγω σκαλώνω εκει...μπορεί να στείλει μούφα χαρτιά;

Θα'ναι κουτός να στειλει παπατζίδικα χαρτιά.

Διότι, όταν πας να παραλαβεις στην μεταφορικη θα τα ελέγξεις.

Αν δεν ειναι οκ, ΔΕΝ παραλαμβάνεις.

Αστον να τρέχει... :_zorro: :_zorro: :_zorro: :_zorro: :_zorro::rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR F4i (600cc) AGV K-4 Honda CBF (250cc)

Το κόστος της εξασφάλισης σου είναι 78€ απ' ότι βλέπω + μια μέρα ρεπό από την δουλειά σου, αν είναι εφικτό.

Προσωπικά θα προτιμούσα να "πετάξω" αυτό το ποσό σε αντάλλαγμα λίγης ηρεμίας, αν οι λοιπές προτάσεις σου φαίνονται δυσκολότερα υλοποιήσιμες.

Ως "ηρεμία" εννοώ και το να είσαι βέβαιος για την κατάσταση της μοτοσυκλέτας, δεν μπόρεσα να καταλάβω αν την έχει ελεγξει κάποιος.

Τροποποιήθηκε από τον estebahn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το κόστος της εξασφάλισης σου είναι 78€ απ' ότι βλέπω + μια μέρα ρεπό από την δουλειά σου, αν είναι εφικτό.

Προσωπικά θα προτιμούσα να "πετάξω" αυτό το ποσό σε αντάλλαγμα λίγης ηρεμίας, αν οι λοιπές προτάσεις σου φαίνονται δυσκολότερα υλοποιήσιμες.

Ως "ηρεμία" εννοώ και το να είσαι βέβαιος για την κατάσταση της μοτοσυκλέτας, δεν μπόρεσα να καταλάβω αν την έχει ελεγξει κάποιος.

48.50 να πάει + 0 η επιστροφη οδικως καβάλα στη μοτό (αν γινει ετσι)

Ειναι ομως δικό του το ρίσκο, διοτι πολλά μπορει να πανε στραβά.

Πχ. να μην υπάρχει ΚΤΕΟ περασμενη η μοτό, να μην προλαβουν τα ΚΕΠ ή να ειναι κλεμμενη/παραποιημενα νουμερα κλπ. χαρωπά.

Ή ακόμη, να φαει και 1 διανυκτερευση Αθηνα....

Με την μεταφορική + αντικαταβολή, ο πωλητής είναι -σχεδόν - αδύνατο να στησει κομπίνα. Θα την φάει ο ίδιος...(και θα πληρωσει μεταφορικα)

Ο αγοραστης ομοίως, ΔΕΝ μπορει να την παραλάβει αν δεν πληρώσει. (και ελέγχει και τα χαρτιά και την κατάσταση της)

Υπόψην, οι μεταφορικες κρατανε και ενα μικρό ποσοστό % του ποσού της αντικαταβολής.

Συν, τα μεταφορικά. :shades:

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Να στε καλα ολοι παιδες τελικα βρεθηκε λυση αυτην που ειπε ο xampos

Συμφωνησαμε και με μεταφορικη και πιστευω ειμαι κομπλε

Ευχαριστω και παλι για την λυση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα