Ste7ios

Λιπαντικά Γράσα, είδη και ιδιότητες.

82 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda ax-1 (250cc) BMW G 650 Xcountry (650cc)

Δημοσιεύτηκε

λοιπον προειδοποιω η ερώτηση θα ειναι τοσο χαωμένη, για τον λογο οτι οντως δεν ξερω που μου πανε τα 4 με αυτο το ζήτημα.

τι είδη γράσου υπάρχουν? πως τα ζητάμε και σε τι χρησιμεύει το καθένα ( στον τομέα της μηχανής μας ας πούμε.)

άλλο γράσο βάζουμε οταν πασαλείφουμε τα ρουλεμαν, άλλοσ τα γρανάζια και άλλο γράσο σε κάποιο άλλο εξάρτημα?

και η βαλβολίνη τι ειναι? (πχ στο γρανάζομα στο κομπλερ της μιζας ειχα διαβασει οτι αμα το λυσουμε, να βαλουμε λιγο γράσο. επισης στο συνεργειο που ειχα πει την μηχανη, είχα δει που έφτιαχνε ο άνθρωπας ενα μεκανάκι, και είχε βάλει στον σταυρό του μπροστινου μια πράσινη χλαπατσογρασοπάστα (ας την πουμε ;ρ) και τοποθετούσε ενα ενα τα βαρελάκια(μπιλάκια ήταν βασικα) απο ρουλεμάν.)

ειναι ενας τομέας που εχω πλήρη άγνοια και μου στέκεται αρκετα εμπόδιο στο να βάλω χέρι στην μηχανή. γιατι απλα έχω μια αίσθηση οτι ειναι ένα βασικο κενό στις γνώσεις μου, αλλά και στα εργαλεία μου.

οπως μπορει ο καθενας ας διαφωτίσει.

στωωω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki Ninja 250 Έλα ντε...

Δημοσιεύτηκε

νομίζω εδώ θα βρείς ΠΟΛΛΑ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

το διάβασα το τοπικ ολο. αρκετα κατατοπιστικό.

μην σας το χαλάσω το τοπικ με ηλίθιες ερωτήσεις, αλλά η διαφορά της βαλβολίνης ποια ειναι με ενα απλο γράσο? ειναι πιο λεπτό υλικο η βαλβολίνη? και την βαλβολινη την βαζουμε στην αλυσιδα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XLR 250 Baja (250cc) Honda VFR400Z

Δημοσιεύτηκε

το διάβασα το τοπικ ολο. αρκετα κατατοπιστικό.

μην σας το χαλάσω το τοπικ με ηλίθιες ερωτήσεις, αλλά η διαφορά της βαλβολίνης ποια ειναι με ενα απλο γράσο? ειναι πιο λεπτό υλικο η βαλβολίνη? και την βαλβολινη την βαζουμε στην αλυσιδα?

Η βαλβολίνη είναι λιπαντικό που χρησιμοποείται σε κιβώτια ταχυτήτων,άξονες μετάδοσης,διαφορικά κλπ. Βαλβολίνη την λέμε στην Ελλάδα,από την εταιρία Valvoline. Μάλλον τα περισσότερα λάδια για αυτή τη χρήση προέρχονταν από αυτή την εταιρία,και έμεινε η ονομασία του προιόντος έτσι. Το γράσσο είναι...γράσσο. Σαφώς πιο παχύρρευστο,και με διαφορετική σύσταση. Υπάρχουν πολλά είδη πχ χαλκού,σιλικόνης,λιθίου,βαρίου κλπ. Κάποια στιγμή θα κάτσω να κάνω μια έρευνα και θα γράψω τι χρησιμοποιούμε πού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ουσιαστικα η τελευταία πρόταση σου ειναι η ζωτικη απορία μου.

δηλαδή θέλω να λύσω καποια κομμάτια στην μηχανη, στα οποια υπάρχει γρασσο. εγω δεν ξερω τι γρασσο ειναι αυτό ώστε να το ξαναβάλω.

να παω σε μαγαζί και να ζητήσω γράσσο? σκέτο?(θα μου πεις δες το μάνιουαλ. δικιο εχεις :Ρ)

γιαυτό ήθελα να βρω πληροφορίες για το τι χρησιμοποιούμε που.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ουσιαστικα η τελευταία πρόταση σου ειναι η ζωτικη απορία μου.

δηλαδή θέλω να λύσω καποια κομμάτια στην μηχανη, στα οποια υπάρχει γρασσο. εγω δεν ξερω τι γρασσο ειναι αυτό ώστε να το ξαναβάλω.

να παω σε μαγαζί και να ζητήσω γράσσο? σκέτο?(θα μου πεις δες το μάνιουαλ. δικιο εχεις :Ρ)

γιαυτό ήθελα να βρω πληροφορίες για το τι χρησιμοποιούμε που.

Θέλει χρόνο και ψάξιμο,κάποια στιγμή θα το κάνω πιστεύω. Το να δείς το manual δε θα σε βοηθήσει πάντα,για αυτό υπάρχει και το παρόν thread,γιατί οι κατασκευαστές αναφέρουν στο manual το προτεινόμενο γράσσο,χωρίς να λένε όμως τις προδιαγραφές του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

α κατάλαβα. κανας μηχανικος να μας πει τι παιζει δεν γινεται? δεν τα λενε τα μυστικα της δουλειας? ;ρ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εντελώς χοντρικά: Λιθίου σε ρουλεμάν και άξονες,χαλκού σε φρένα και βίδες,σιλικόνης σε λαστιχένια μέρη. Υπάρχουν προφανώς και πιο ειδικά γράσσα για πιο ειδικές εφαρμογές,αλλά ας μείνουμε στα βασικά για τώρα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Χμμμ... Η Χόνδα λέει προδιαγραφές όπως και προϊόντα. Το πρόβλημα είναι να βρεις τα λιπαντικά με τις συγκεκριμένες! Αυτό προσπαθούμε να κάνουμε εδώ.

Γράσα υπάρχουν ένα σωρό με διαφορετικές ιδιότητες το καθένα. Πρέπει να ξέρεις τι ζητάς και να ελέγξεις αν όντως σου δίνουν αυτό που ζητάς. Το manual σου δεν θα λέει κάτι διαφορετικά από αυτά που συζητάμε εδώ.

Η βαλβολίνη που λέμε αναφέρεται κανονικά ως λάδι μετάδοσης (transmition / gear oil), και υπάρχουν δύο κατηγορίες: για αυτόματα και χειροκίνητα. Εμάς μας ενδιαφέρει μόνο η δεύτερη για το λάδωμα της αλυσίδας σε συνδυασμό με κάποιον λιπαντή π.χ. Scottoiler (γιατί με τον χέρι δεν παίζει...).

Η διαφορά με το λάδι μηχανής είναι τα πρόσθετα που έχει τα οποία αντέχουν π.χ. περισσότερο στην πίεση. Γενικά είναι πιο κατάλληλο και για αυτή τη χρήση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

SP_A0149-Alphanutau3AF0gammarhoalphaphiomicron_zps1a22a591.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

SP_A0149-Alphanutau3AF0gammarhoalphaphiomicron_zps1a22a591.jpg

η περιγραφή σε προδιαθέτει να το χρησιμοποιήσεις άμεσα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Σε καλό δρόμο είσαι, αλλά δεν πρέπει να είναι αυτό. Η Honda αναφέρει μια μίξη λαδιού μηχανής και του MoS2 γράσου, οπότε παίζει να είναι οκ και αυτό... Αλλά πρέπει να τσεκαριστεί που εφαρμόζεται.

Α! Παίδες το "project" πάει πίσω μια και έπιασα δουλειά, οπότε που χρόνος να ασχοληθώ σοβαρά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ανθρωποι, στο μανιουαλ λεει στην γκαζιερα να βαλω γρασο γενικης χρησης, και στις ντιζες να βαλω oil or grease. τι φαση? να παω να παρω κανα λιθιου ? η ασβεστιου ειναι κομπλε? γενικης το ασβεστιου δεν ειναι?

επισης τωρα αυτο που το λεει oil, να παρω κανα γρασσο σιλικονης σε σπρει??

δεν εχει καπου πινακα που να λεει ακριβως τι γρασσο θελει το καθε σημειο της μηχανης. ενα σχημα μονο που λεει λεει grease ή oil στο καθε σημειο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZF-R1 MV Agusta F4

Δημοσιεύτηκε

da fuq is dat?

γρασσο λιθιου παντου και το θεμα θεωρειτε ληξαν.

αμα ειναι να εχουμε 10 κουτακια διαφορετικου γρασσου, κλαφτα χαραλαμπε. ουτοι αυτοι που τα παραγουν δε θα ξερουν που να τα βάλουν!! :P :P :P :P

ε όχι, ειλικρινά τοοοοοοοοοοοοσο ψείρας δε μπορώ να είμαι, μόνο για το μοτέρ.-

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

ανθρωποι, στο μανιουαλ λεει στην γκαζιερα να βαλω γρασο γενικης χρησης, και στις ντιζες να βαλω oil or grease. τι φαση? να παω να παρω κανα λιθιου ? η ασβεστιου ειναι κομπλε? γενικης το ασβεστιου δεν ειναι?

επισης τωρα αυτο που το λεει oil, να παρω κανα γρασσο σιλικονης σε σπρει??

δεν εχει καπου πινακα που να λεει ακριβως τι γρασσο θελει το καθε σημειο της μηχανης. ενα σχημα μονο που λεει λεει grease ή oil στο καθε σημειο.

Η Honda προσδιορίζει ακριβώς τι χρειάζεται. Δες στην αρχή του εγχειρίδιου τα σύμβολα που χρησιμοποιεί.

Όπου έχει το σύμβολο OIL αναφέρεται σε λάδι μηχανής. Αν χρειάζεται κάτι διαφορετικό το προσδιορίζει συγκεκριμένα.

Το σύμβολο GREASE αναφέρεται σε γράσο γενικής χρήσης λιθίου. Δες την πρώτη σελίδα του thread.

Για γράσο σιλικόνης χρησιμοποιεί το σύμβολο S.

da fuq is dat?

γρασσο λιθιου παντου και το θεμα θεωρειτε ληξαν.

αμα ειναι να εχουμε 10 κουτακια διαφορετικου γρασσου, κλαφτα χαραλαμπε. ουτοι αυτοι που τα παραγουν δε θα ξερουν που να τα βάλουν!! :P :P :P :P

ε όχι, ειλικρινά τοοοοοοοοοοοοσο ψείρας δε μπορώ να είμαι, μόνο για το μοτέρ.-

Δεν είναι θέμα ψειριάς. Θέλουμε να έχουμε λίπανση ή να νομίζουμε ότι έχουμε επειδή έτσι μας βολεύει;;;

Η Honda και άλλοι Ιάπωνες σε γενικές γραμμές χρησιμοποιούν μόνο 6 λιπαντικά (5 βασικά, το ένα είναι μίξη λαδιού μηχανής), ένα σφραγιστικό και ένα ασφαλιστικό...

Πρέπει να δεις τον κατάλογο της BMW που είναι ατελείωτος...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Όλες ! (Όλα !cc)

Δημοσιεύτηκε

Συμφωνώ απολύτως με τον Στέλιο.

Ναι έχουμε 1/4 του ραφιού με γράσα αλλά έτσι γίνεται ΣΩΣΤΗ δουλειά.

Πού να δείτε το γράσο σιλικόνης πόσο κάνει πούναι για τις γλύστρες των δαγκάνων των φρένων κατά το ηόνδα Ευαγγέλιον ....αλλά αυτό αντέχει τις εκεί θερμοκρασίες αλλιώς......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Η Honda προσδιορίζει ακριβώς τι χρειάζεται. Δες στην αρχή του εγχειρίδιου τα σύμβολα που χρησιμοποιεί.

Όπου έχει το σύμβολο OIL αναφέρεται σε λάδι μηχανής. Αν χρειάζεται κάτι διαφορετικό το προσδιορίζει συγκεκριμένα.

Το σύμβολο GREASE αναφέρεται σε γράσο γενικής χρήσης λιθίου. Δες την πρώτη σελίδα του thread.

Για γράσο σιλικόνης χρησιμοποιεί το σύμβολο S.

γενικα λεει οτι δεν ειναι απαραιτητο ρε παιδι μου να λυπανω τις ντιζες, γιατι αμα παιξει τετοιο θεμα λεει να τις αλλαξω.

ε η καινουργια δεν εχει μεσα λιπαντικο(στο εσωτερικο της λεω).

αν θελησω λεει να βαλω oil. να ριξω δηλαδη λαδι μηχανης? :s

εγω ελεγα να ριξω σπρει σιλικονης. επειδη το εχω και ειναι σε μορφη σπρει. οχι κατι αλλο. μαλακιες λεω. teflon spray εχω. απλα μου ειχε πει ο μηχανικος οτι η μαμα ντιζα εχει μεσα τεφλον κ ετσι το συνδυασα εγω οτι κανει για αυτην την δουλεια. (το σπρευ λεει οτι ειναι διαφανο γρασσο γενικης χρησης. να βαλω τετοιο?

επισης ΔΕΝ εχει τετοιο πινακα το δικο μου μανιουαλ δυστυχως.

μιλαει μονο γενικα και αυθερετα για γρασο γενικης χρησης και για λαδι, εκτος αν αναφερει κατι αλλο σε συγκεκριμενες περιπτωσεις.

οριστε και φωτο.ih1tnb.jpg

Τροποποιήθηκε από τον τσιε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Ακριβώς, λάδι μηχανής.

Τα σύμβολα που βλέπεις και οι προδιαγραφές που αντιστοιχούν είναι standard εδώ πολλάαα χρόνια, τόσο στο Common Manual όσο και στα εξειδικευμένα για το κάθε μοντέλο.

Αν δεν υπάρχει η σελίδα με τον πίνακα SYMBOLS, τότε το manual σου δεν είναι ολόκληρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Όλες ! (Όλα !cc)

Δημοσιεύτηκε

Βάλε λοιπόν ότι λέει και όπου λέει γράσο γενικά βάζε γράσο λιθίου.

Μόνο στα φρένα (γλύστρες - πιστόνια δαγκάνας γύρω γύρω αν κολλάει κάποιο) βάζε σιλικόνης.

Δες και εδώ μήπως σε βοηθήσει : http://dhost.info/ax1/html/downloads.html

Ακριβώς, λάδι μηχανής.

Τα σύμβολα που βλέπεις και οι προδιαγραφές που αντιστοιχούν είναι standard εδώ πολλάαα χρόνια, τόσο στο Common Manual όσο και στα εξειδικευμένα για το κάθε μοντέλο.

Αν δεν υπάρχει η σελίδα με τον πίνακα SYMBOLS, τότε το manual σου δεν είναι ολόκληρο.

Στέλιο δεν γράφει όντως έχει δίκιο, κατέβαστο από το λινκ παραπάνω και δες το.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

οποτε συριγκα με λαδακι και αγιος ο θεος. :Ρ

ενι γουει ευχαριστω πολυ παιδια.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Ναι το είδα. Σίγουρα στη λογική ότι το εγχειρίδιο των μοντέλων είναι συμπληρωματικό στο Common Service manual που είναι και το βασικό.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Ψιλο-επανήλθα...

Συνοψίζοντας το τι χρειαζόμαστε για την καθιερωμένη συντήρηση απαιτούνται μόνο:

• Γράσο γενικής χρήσης
  • Γράσο σιλικόνης
  • Λιπαντικό για ντίζες

Κουφάθηκα με το γράσο σιλικόνης της Honda (08C30-B0234M) το οποίο κοστίζει περί τα 124,06€. Ο κωδικός πρέπει να είναι σωστός για το γράσο σιλικόνης υψηλών θερμοκρασιών / μεγάλης πίεσης... Άλλα πιο φθηνά είναι π.χ. για πλαστικά μέρη, λάστιχα, κλπ για να μην τρίζουν (και αρκετοί το χρησιμοποιούν λάθος στα φρένα καθώς όλα αυτά τα προϊόντα περιγράφονται ως 'Silicone Grease').

Από Molykote, φαίνεται το Molykote 111 Compound είναι αυτό που χρειαζόμαστε. 

Για τις ντίζες το Molykote 33 Light

Περιμένω επιβεβαίωση από τον αντιπρόσωπο.

Αρκετά βοηθητικά:

Μερικά από τα προτεινόμενα προϊόντα πωλούνται μόνο σε κουβάδες (για επαγγελματίες προφανώς) και κάποια δεν κυκλοφορούν σε όλες τις αγορές...

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Pinneddddddd

Asap!!! (το έκανα)

Μπράβο σε όλους για τις χρησιμότατες αναφορές

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Αυριο Κριακη θα πεσει μελετη!

πώς μου ειχε ξεφυγει ετουτο το διαμαντι..... :think:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Inazuma 250 AGV K3 Ducati Monster 796

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Εγω παντως εχω δυο γρασα ενα ειδικο για την αλυσιδα με προσθετα για να μην ξεκολαει κ πηγαινει παντου και ενα απλο παμφηνο λιθιου για ΟΛΑ τα αλλα (ντιζες, δαγκανες,μανετες, κλειδαριες,πολους μπαταριας,σταντ) τα ρουλεμαν δεν τα γρασαρω ποτε, αν χρειαστει τα αλλαζω κατ ευθειαν, αλλωστε μονο το λυσιμο δεσιμο δεν αξιζει την φασαρια με τιποτα.

Επισης ριχνω κ καμια σταγονα wd40 στις βιδες οταν ξεβιδωνω κατι για να μην σκουριαζουν. Και σε κανενα μηχανακι μου δεν ειχα σπασμενη ντιζα κολημενη γκαζιερα που δεν επαναφερει ή τριξιμο στην μανετα του φρενου..

Τροποποιήθηκε από τον CafeRacer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα