Stratos 650

Νυχτερινή [πολύωρη] οδήγηση | Οδηγός επιβίωσης

54 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Ωραίος, απλά να προσθέσω πως καλός ο καφές αλλά άμα σε πιάσει η νύστα καλύτερα να βρεις κάπου να ξαποστάσεις έστω και για "power nap" παρά να το πολεμάς συνεχώς γιατί θα σε πιάσει η κόπωση εκεί που δεν το περιμένεις και είναι άκρως επικίνδυνο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW f650gs (800cc) Bell M4R BMW f800gs (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Ωραίος, απλά να προσθέσω πως καλός ο καφές αλλά άμα σε πιάσει η νύστα καλύτερα να βρεις κάπου να ξαποστάσεις έστω και για "power nap" παρά να το πολεμάς συνεχώς γιατί θα σε πιάσει η κόπωση εκεί που δεν το περιμένεις και είναι άκρως επικίνδυνο.

Αυτό που λες είναι πολύ σωστό αλλά νομίζω πως δεν λειτουργεί σε όλους το ίδιο. Εγώ για παράδειγμα ότι τύπο ύπνου και αν κάνω αν δεν είναι ολοκληρωμένος μου λειτουργεί τελείως αρνητικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

τα κοινά energy drinks για μένα δεν είναι τίποτα άλλο πέρα απο μεγάλη ποσότητα καφεΐνης που σε κρεμάει απότομα και στην τελική μπορείς να έχεις και κάψουλες 250mg καφείνης που βγαίνουν και φθηνότερα. αυτό που σε κρατάει για ώρες και σου δίνει αντοχή (αν και δεν είναι για συχνή χρήση αλλά στα πλαίσια ενός ταξιδιού ή μιας δύσκολης δραστηριότητας αξίζει) είναι τα ντιτρικά pre work out. έχει και μπουκαλάκια μιας δόσης ή κουτί σκόνη των 9 δόσεων γιατί τα μεγαλύτερα πάνε χαμένα αν για καιρό δεν τα χρησιμοποιήσεις. φυσικά και αυτά βασίζονται στον καφέ παίζουν με καμια 250+mg καφεΐνης, συνήθως έχουν κρεατίνη που στην οδήγηση δεν βοηθάει σε κάτι (οκ ίσως μεγαλύτερη αντοχή στους μύες) αλλά έχουν μέσα και διάφορα για μεγαλύτερη συγκέντρωση σε αυτό που κάνεις που πραγματικά βλέπεις διαφορά! σε πάνε 6 με 8 ώρες ανάλογα πόσο μαθημένος είσαι το βάρος σου και άλλα διάφορα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Πολύ ωραίο φαίνεται. Το κρατάω για αργότερα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

five-stars.png

+

note-pinned-to-corkboard.jpg

Εύγε Στράτο. :clapping:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso BMW F800GS

Δημοσιεύτηκε

Να προσθέσω απ την εμπειρία μου:

Καθαρά όλα τα κρύσταλλα

Έχοντας καθαρίσει καλά ζελατίνα κράνους και μηχανής, είχα ξεχάσει να καθαρίσω τους καθρέφτες. Το αποτέλεσμα ήταν άκρως ενοχλητικό!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

five-stars.png

+

note-pinned-to-corkboard.jpg

Εύγε Στράτο. :clapping:

θεός :D

τα κοινά energy drinks για μένα δεν είναι τίποτα άλλο πέρα απο μεγάλη ποσότητα καφεΐνης που σε κρεμάει απότομα και στην τελική μπορείς να έχεις και κάψουλες 250mg καφείνης που βγαίνουν και φθηνότερα. αυτό που σε κρατάει για ώρες και σου δίνει αντοχή (αν και δεν είναι για συχνή χρήση αλλά στα πλαίσια ενός ταξιδιού ή μιας δύσκολης δραστηριότητας αξίζει) είναι τα ντιτρικά pre work out. έχει και μπουκαλάκια μιας δόσης ή κουτί σκόνη των 9 δόσεων γιατί τα μεγαλύτερα πάνε χαμένα αν για καιρό δεν τα χρησιμοποιήσεις. φυσικά και αυτά βασίζονται στον καφέ παίζουν με καμια 250+mg καφεΐνης, συνήθως έχουν κρεατίνη που στην οδήγηση δεν βοηθάει σε κάτι (οκ ίσως μεγαλύτερη αντοχή στους μύες) αλλά έχουν μέσα και διάφορα για μεγαλύτερη συγκέντρωση σε αυτό που κάνεις που πραγματικά βλέπεις διαφορά! σε πάνε 6 με 8 ώρες ανάλογα πόσο μαθημένος είσαι το βάρος σου και άλλα διάφορα.

Νομίζω πως σαν τον καθαρό κόκο καφέ τίποτε άλλο δεν μπορεί να σου προσφέρει άμεσα καφεϊνη. Αυτό που ανέφερες ανήκει στη κατηγορία συμπληρώματα σιατροφής, γιατί αυτό με κρεατίνη δε μου αρέσει πολύ

Να προσθέσω απ την εμπειρία μου:

Καθαρά όλα τα κρύσταλλα

Έχοντας καθαρίσει καλά ζελατίνα κράνους και μηχανής, είχα ξεχάσει να καθαρίσω τους καθρέφτες. Το αποτέλεσμα ήταν άκρως ενοχλητικό!

Αυτό που αναφέρεις είναι όντως πολύ εύστοχο. Εγώ έχω κάνει το ακόμα πιο λάθος να τους καθαρίσω με μωρομάντιλο και να μην το περάσω μετά με ένα καθαρό πανί με αποτέλεσμα να μη βλέπω σχεδόν τίποτα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καταρχήν να πώ ένα μεγάλο μπράβο και μόνο που έγραψες όλο αυτο το κείμενο! απο το να μασουλάς κόκους έχει υγρή καφείνη σε κάψουλα δαγκώνεις μια και αμέσως 3-4 εσπρέσο κυλάνε στο αίμα σου αν σκεφτείς ότι ένας εσπρέσο έχει 80mg περίπου καφεΐνης και η κάψουλα έχει 250mg υγρής καφεΐνης.

αυτό που λέω ώς pre work out είναι ενεργειακό για προπονήσεις δεν είναι διατροφή σου δίνει τρελές τσίτες που κρατάνε ώρα σε συνδιασμό με τρομερή συγκέντρωση (κάνει ακόμα και για διάβασμα μιλάμε ότι το μυαλό σου συγκεντρώνεται σε αυτό που κάνεις σε πολύ μεγάλο βαθμό). απλά επειδή το προορίζεται για προπονήσεις η κρεατίνη σου δίνει ενέργεια και αντοχή στο μυικό σύστημα ώστε να μήν νιώθεις την κόπωση. συγκεκριμένα στην οδήγηση δεν σου δίνει κάτι (πέρα απο το να μήν κουράζονται ενδεχομένως οι μύες σου ) αλλά το συνολικό κοκτέιλ σε πάει καλά για ώρες!

πήγα μια φορά εντούρο και χτύπησα ένα σέικερ γυρίσαμε πίσω και εγώ ακόμα χοροπηδούσα! όταν δούλευα παλιά σε κατάστημα και σκ πήγαινα ποσείδι με τρελά ξενύχτια δευτέρα πρωί βαρούσαμε ένα ενεργειακό τέτοιο και πετούσαμε ώς το απόγευμα! το ξαναλέω δεν ειναι για πολύ δεν είανι και που μπορείς να παίρνεις μήνες αλλά για λίγες μέρες ταξίδι και σε σκόνη μπορεί να σε ξελασπώσει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet S 2002

Δημοσιεύτηκε

Καλό.

Η ένσταση μου είναι πως η μόνη συμβουλή για όταν κλείνουν τα μάτια είναι "σταμάτα". Οτιδήποτε άλλο σε κάνει επικίνδυνο. Το έχω κάνει το έχουμε κάνει όλοι, αλλά πιστεύω εάν δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου η διαδρομή, δεν υπάρχει λόγος να την κάνουμε υπερβαίνοντας τις αντοχές μας.

Στην τελική όποιοι το έχουν νιώσει ξέρουν πως μετά την 1η προειδοποίηση "ρε κλείνουν τα μάτια μου", μπορείς κάλλιστα να "τον πάρεις" λιγάκι χωρίς να καταλάβεις καν πως συνέβη αυτό.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καταρχήν να πώ ένα μεγάλο μπράβο και μόνο που έγραψες όλο αυτο το κείμενο! απο το να μασουλάς κόκους έχει υγρή καφείνη σε κάψουλα δαγκώνεις μια και αμέσως 3-4 εσπρέσο κυλάνε στο αίμα σου αν σκεφτείς ότι ένας εσπρέσο έχει 80mg περίπου καφεΐνης και η κάψουλα έχει 250mg υγρής καφεΐνης.

αυτό που λέω ώς pre work out είναι ενεργειακό για προπονήσεις δεν είναι διατροφή σου δίνει τρελές τσίτες που κρατάνε ώρα σε συνδιασμό με τρομερή συγκέντρωση (κάνει ακόμα και για διάβασμα μιλάμε ότι το μυαλό σου συγκεντρώνεται σε αυτό που κάνεις σε πολύ μεγάλο βαθμό). απλά επειδή το προορίζεται για προπονήσεις η κρεατίνη σου δίνει ενέργεια και αντοχή στο μυικό σύστημα ώστε να μήν νιώθεις την κόπωση. συγκεκριμένα στην οδήγηση δεν σου δίνει κάτι (πέρα απο το να μήν κουράζονται ενδεχομένως οι μύες σου ) αλλά το συνολικό κοκτέιλ σε πάει καλά για ώρες!

πήγα μια φορά εντούρο και χτύπησα ένα σέικερ γυρίσαμε πίσω και εγώ ακόμα χοροπηδούσα! όταν δούλευα παλιά σε κατάστημα και σκ πήγαινα ποσείδι με τρελά ξενύχτια δευτέρα πρωί βαρούσαμε ένα ενεργειακό τέτοιο και πετούσαμε ώς το απόγευμα! το ξαναλέω δεν ειναι για πολύ δεν είανι και που μπορείς να παίρνεις μήνες αλλά για λίγες μέρες ταξίδι και σε σκόνη μπορεί να σε ξελασπώσει!

Σωραίος! Το μόνο που με φοβίζει είναι ότι κατά μία έννοια δεν ελέγχεις ακριβώς το πόσο καφείνη θα πάρεις σε σχέση με τους κόκους που παίρνεις σαν χαπάκια. Ασχέτως αν όλα τα ισοτονικά αναφέρουν ποσότητες κ.λπ. Επίσης ο μόνος λόγος που είμαι καχύποτπος είναι επειδή έχω θέμα με ταχυκαρδίες και γενικά τέτοια σκευάσματα εμένα προσωπικά πάντα μου δημιουργούν πρόβλημα.

Καλό.

Η ένσταση μου είναι πως η μόνη συμβουλή για όταν κλείνουν τα μάτια είναι "σταμάτα". Οτιδήποτε άλλο σε κάνει επικίνδυνο. Το έχω κάνει το έχουμε κάνει όλοι, αλλά πιστεύω εάν δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου η διαδρομή, δεν υπάρχει λόγος να την κάνουμε υπερβαίνοντας τις αντοχές μας.

Στην τελική όποιοι το έχουν νιώσει ξέρουν πως μετά την 1η προειδοποίηση "ρε κλείνουν τα μάτια μου", μπορείς κάλλιστα να "τον πάρεις" λιγάκι χωρίς να καταλάβεις καν πως συνέβη αυτό.

Αυτό που λες νομίζω πως είναι ο "νόμος". Το πρόβλημα της εναλλακτικής λύσης ξεκινά όταν για παράδειγμα έχεις κάποιο δρομολόγιο πλοίου να τρέχει και δεν σου αφήνει τέτοια περιθώρια ή ο καιρός είναι τόσο άσχημος που σου δυσκολεύει πολύ τη διαδικασία να σταματήσεις σε μια γωνία και να κοιμηθείς για όσο χρειαστεί. Βέβαια όταν αρχίσουν να κλείνουν τα μάτια όπως το λες και εσύ τα πράγματα είναι πάρα πολύ επικύνδυνα οπότε ο καθένας κοιτάει αντίστοιχα της δυνάμεις του και πράττει ανάλογα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πολύ ωραίο κείμενο.

Με μόνη ένσταση και εγώ για τη νύστα.Αν γλαρώνεις πέσε κοιμήσου.

Τα ενεργειακά ποτά,εκτός από την καφεΐνη που υπόσχονται,η οποία σε μεγάλη συγκέντρωση προκαλεί συχνουρία(κάτι που δεν θες μέσα στη νύχτα),έχουν και πολύ μεγάλες ποσότητες ζάχαρης μέσα.Καλό μεν γιατί μας δίνει μια προσωρινή ώθηση κακό δε γιατί η ζάχαρη σε μεγάλη συγκέντρωση προκαλεί και δίψα.

Με λίγα λόγια,θα τονωθείς προσωρινά αλλά αν αρχίσεις να διψάς και να κατουριέσαι ταυτόχρονα,συν την κούραση που έχεις θα κάνει τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι γενικά αυτά θέλουν πολύ μέτρο και φυσικά αν σε πειράζουν απλά απο μακριά! το καλύτερο είναι ο σωστός ύπνος Α και Ω για πάρα μα πάρα πολλά πράγματα στην υγεία μας. σαν λύσεις ανάγκης υπάρχουν μετά διάφορες.

Π.χ εμένα δεν με πειράζει ένα τέτοιο ενεργειακό αλλά ο φραπές πρίν κανα 2 χρόνια με έκανε να σπαρταράω οπότε δεν τον ακούμπησα απο τότε!

γενικά πίνω 2 ή 3 καφέδες την μέρα ανάλογα και that's it. τίποτα άλλο.

Ξέχασα να αναφέρω ένα πολύ ωραίο ενεργειακό που έφτιαχνε ένας τύπος vegan που είχα γνωρίσει διέλυε σε ένα παγούρι νερό, μαζί με ταχίνι, δεν θυμάμαι αν έβαζε και μέλι ή ζαχαρη, σοκολάτα καλσμπουρι, πώς λέγεται αυτή HEMO και καφέ στιγμιαίο μιλάμε ένα τέτοιο σε πάει ώρες! έχει γλυκό που σε ανεβάζει άμεσα, έχει καφείνη έχει το ταχίνι που ειναι καλο λίπος και θέλει ώρες να το χωνέψεις πολύ καλό ενεργειακό και με "καλά υλικά"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πολύ ωραίο κείμενο.

Με μόνη ένσταση και εγώ για τη νύστα.Αν γλαρώνεις πέσε κοιμήσου.

Τα ενεργειακά ποτά,εκτός από την καφεΐνη που υπόσχονται,η οποία σε μεγάλη συγκέντρωση προκαλεί συχνουρία(κάτι που δεν θες μέσα στη νύχτα),έχουν και πολύ μεγάλες ποσότητες ζάχαρης μέσα.Καλό μεν γιατί μας δίνει μια προσωρινή ώθηση κακό δε γιατί η ζάχαρη σε μεγάλη συγκέντρωση προκαλεί και δίψα.

Με λίγα λόγια,θα τονωθείς προσωρινά αλλά αν αρχίσεις να διψάς και να κατουριέσαι ταυτόχρονα,συν την κούραση που έχεις θα κάνει τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα.

Θενξ! Μιας και ανέφερες για ενέργεια, νομίζω πως η σοκολάτα είναι η καλύτερη λύση αν κάποιος το έχει ανάγκη, αν και όπως είπες φέρνει πάντα δίψα με ότι συνεπάγεται αυτό σε τέτοιες συνθήκες ταξιδιού.

Ναι γενικά αυτά θέλουν πολύ μέτρο και φυσικά αν σε πειράζουν απλά απο μακριά! το καλύτερο είναι ο σωστός ύπνος Α και Ω για πάρα μα πάρα πολλά πράγματα στην υγεία μας. σαν λύσεις ανάγκης υπάρχουν μετά διάφορες.

Π.χ εμένα δεν με πειράζει ένα τέτοιο ενεργειακό αλλά ο φραπές πρίν κανα 2 χρόνια με έκανε να σπαρταράω οπότε δεν τον ακούμπησα απο τότε!

γενικά πίνω 2 ή 3 καφέδες την μέρα ανάλογα και that's it. τίποτα άλλο.

Ξέχασα να αναφέρω ένα πολύ ωραίο ενεργειακό που έφτιαχνε ένας τύπος vegan που είχα γνωρίσει διέλυε σε ένα παγούρι νερό, μαζί με ταχίνι, δεν θυμάμαι αν έβαζε και μέλι ή ζαχαρη, σοκολάτα καλσμπουρι, πώς λέγεται αυτή HEMO και καφέ στιγμιαίο μιλάμε ένα τέτοιο σε πάει ώρες! έχει γλυκό που σε ανεβάζει άμεσα, έχει καφείνη έχει το ταχίνι που ειναι καλο λίπος και θέλει ώρες να το χωνέψεις πολύ καλό ενεργειακό και με "καλά υλικά"

Αυτό το φυσικό κοκτέιλ μου άρεσε. Θα δοκιμαστεί σίγουρα :clapping:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

ο συγκεκριμένος τύπος είχε αρκετή λόξα και ζούσε κυρίως με τέτοια απέφευγε να κάνει στερεά γεύματα..τέσπα άλλο θέμα αυτό. το είχα δοκιμάσει και όντως ήταν πολύ νόστιμο και για ενα διάστημα το έφτιαχνα. μετά του έβαζε και παγάκια και το είχε μαζί όπως εμείς τον φραπέ σε μεγάλο θερμός.

τα συστατικά τα βάζεις μετά εσύ δοκιμάζοντας προσθέτεις π.χ λίγο hemo ακόμα ή λίγη σοκολάτα ανάλογα.

έχουμε και λέμε : νερό, σοκολάτα σκόνη, hemo, καφέ στιγμιαίο, ταχίνι (και μέλι ή ζάχαρη ανάλογα τα γούστα και το γευστικό αποτέλεσμα) όλα μαζί πολύ καλά χτυπημένα μπόμπα ενέργειας!

Tip : στην αρχή για πιο εύκολο ανακάτεμα μπορείς να το κάνεις με χλιαρό νερό γιατί είναι αρκετά τα υλικά και πρέπει να διαλυθούν και μόλις είναι έτοιμο να το πλακώσεις στα παγάκια.

Τροποποιήθηκε από τον pit_hal
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλό είναι να το δοκιμάσετε σπίτι πρώτα και κοντά στην τουαλέτα... :afro:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αν λές γιαυτό που πόσταρα το έχω δοκιμάσει πολλάκις χωρίς την παραμικρή παρενέργεια. δηλαδή ποιο από όλα σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα θα σου προκαλέσει πρόβλημα? δεν έχει έτοιμα κάτι καφεδοτσίνο με σοκολάτα γάλα και καφέ μέσα?

εγώ το πρωί που ξυπνάω και τρώω ταχινι με μέλι στο ψωμί, πίνω χυμό πορτοκάλι, εναν καφέ και ένα ποτήρι γάλα όλα στο ίδιο στομάχι δεν πάνε?δεν θα έπρεπε να έχω παρενέργειες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Είναι θέμα στομαχιού μη παρεξηγηθούμε, δε το έγραψα για κακό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

το συγκεκριμένο πάντως που πρότεινα έχει χρησιμοποιηθεί απο 4 ενήλικες και ένα πιτσιρίκι χωρίς να έχει κανένας θέματα με τουαλέτα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θες να το πιω εγώ να δεις; :grin:

Τες πα μη χαλάμε το θέμα.

Γενικώς εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να αποφεύγεις την πολύ καφεΐνη,γιατί όσο πιο πολύ δίνεις στον οργανισμό,τόσο περισσότερη ζητάει και την καίει όλο και πιο γρήγορα.

Τροποποιήθηκε από τον Gen.Markus

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Varadero (1000cc) Honda Varadero (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολύ καλό και χρήσιμο ! Μπράβο !

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet S 2002

Αυτό που λες νομίζω πως είναι ο "νόμος". Το πρόβλημα της εναλλακτικής λύσης ξεκινά όταν για παράδειγμα έχεις κάποιο δρομολόγιο πλοίου να τρέχει και δεν σου αφήνει τέτοια περιθώρια ή ο καιρός είναι τόσο άσχημος που σου δυσκολεύει πολύ τη διαδικασία να σταματήσεις σε μια γωνία και να κοιμηθείς για όσο χρειαστεί. Βέβαια όταν αρχίσουν να κλείνουν τα μάτια όπως το λες και εσύ τα πράγματα είναι πάρα πολύ επικύνδυνα οπότε ο καθένας κοιτάει αντίστοιχα της δυνάμεις του και πράττει ανάλογα

Έχεις δίκιο αλλά ρε γαμώτο είνια ύπουλα αυτά. Γι'αυτό προτιμάω να πρήζω με "τον νόμο", επειδή είναι πιο εύκολο να σου βάλεις ένα αυστηρό όριο παρά να κρίνεις εκ των έσω κάθε στιγμή.

Είναι όπως το αλκοόλ, όλοι λέμε "ΠΡΟΦΑΝΩΣ και όχι μεθυσμένος". Όταν είσαι όμως, πιστεύεις πως είσαι μια χαρά και οκ θα πάω αργά και να σου όμως που ερήμιν σου το σώμα έχει ρίξει αντιδράσεις και είσαι πιο επιρρεπής σε ατυχήματα. Έτσι και η νύστα. Λέω "οκ νυστάζω αλλά λίγο ακόμα και φτάνω, το έχω" και το επόμενο δευτερόλεπτο βρίσκομαι να ξυπνάω μετά από ύπνο 5 δευτερολέπτων και να κοιτάω μια μπαριέρα.

Τροποποιήθηκε από τον Le Flwr
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

Αγαπάω τα νυχτερινά ταξίδια. Το Μάιο είχα κάνει δε το Αίγιο-Αθήνα νύχτα και τα είχα δει από πρώτο χέρι, ειδικά όσον αφορά το κρύο, τις ενδιάμεσες στάσεις και την ορατότητα.

Η μεγαλύτερη κουβέντα του κειμένου: Σεβαστείτε για να σας σεβαστούν

Τη νύχτα οι ταχύτητες μεγαλώνουν λόγω μη κυκλοφορίας, οπότε...όλα αλλάζουν.

Και όσον αφορά τον υπνο και εγώ είμαι υπέρ του καλού ύπνου πριν το ταξίδι. Η τουλάχιστον να μαστε ξεκούραστοι. Καφέ μόνο από μένα, δε χρειάζεται δε, μη πω προσωπικά θα απέφευγα πολλή χημεία (red bull, χαπάκια, νιτρικά που διαβάζω δλδ), όταν κάτι δεν βγαίνει εκ φύσεως δε χρειάζεται να το βγάζουμε με το τσιγκέλι.

Ακόμη και η ισορροπία αφυδάτωσης-κάθε μισή ώρα κατούρημα πρέπει να υπολογιστεί!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SFI-KA DR SE

Δημοσιεύτηκε

Πολύ καλό!

Ταυρίνες και λοιπές μοδάτες χημείες έτσι κι αλλιώς δεν πίνω, οπότε η δικιά μου ένσταση περιορίζεται εδώ

Σωστή χρήση της μεγάλης σκάλας

..........

Σε σημεία που δεν υπάρχει φωτισμός αλλά βοηθητικές μπάρες, η μεγάλη σκάλα φωτίζει τα ανακλαστικά στοιχεία των μπαρών δημιουργώντας μια προεσκόπιση της πορείας. Σε ακόμα πιο σπάνιες περιπτώσεις που υπάρχει σωστή οδοσήμανση φωτίζει και τις διαχωριστικές γραμμές της ασφάλτου βοηθώντας να κατανοήσουμε ακόμα καλύτερα την πορεία του δρόμου. Αυτό είναι πολύ χρήσιμο σε περιπτώσεις ομίχλης ή πολύ έντονης βροχής.

Όσες φορές δοκίμασα ν' ανάψω μεγάλη σκάλα σε ομίχλη απλά τυφλώθηκα περισσότερο. Και με έχουν τυφλώσει σε τραγικό βαθμό οι απέναντι που το έκαναν επίσης. Στην ομίχλη μικρή σκάλα και αλάρμ (ή έστω, φλας) νομίζω είναι προτιμότερα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

ισχύει sfi-ka...τα μεγάλα δε βοηθάνε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο