efkola

YAMAHA MT-09 Tracer (2015)

4891 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha MT-09 TRACER Shoei NXR Black Ant

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 6 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

8-8.5 δεν είναι ''ακριβώς'' είναι διάστημα τιμών από 8 μέχρι 8.5. Άιντε  να έλεγες μεταξύ 8.00553 και 8.00562 να το δεχτώ το ''ακριβώς'' προσεγγιστικά, αλλά  μισή μονάδα διαφορά, τι νόημα έχει η λέξη ''ακριβώς'' ;

τα  5 δεκαδικα ειναι αστειοτητα αγαπητε....

οι τιμες που αναφερεις ειναι ακριβως οι ιδιες γιατι ως συνηθως στην λογιστικη και γενικως οικονομικη επιστημη ενας αριθμος  μελεταται σε υποδιαιρεση δυο δεκαδικων συνηθως. πχ 12.850,00 και 12.850,53.... (τυχαιοι αριθμοι)..... εσυ το τερματησες! αν τωρα κολλησες στον όρο "ακριβως" συγχωρα μας και μην μας σταυρωνεις....

αλλα ετσι επειδη ετσι πως το περιγραφεις μιλας για μια αποσταση ριο αντιρριο να πουμε πως στα 226 χλμ/ωρα η τοσο τρομερη αποκλιση του 0,5%  ειναι 1,13 χλμ/ωρα....

πριν 1 ώρα, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Μαθηματικά Αριθμητική ξέρω, τι είναι αυτά που γράφει ο παραπάνω, και πως στέκουν, δεν ξέρω.

Επίσης άλλη απορία. Πως γίνεται να μετράει 16χλμ/ω λάθος ένα gps; Δεν θα έβγαζε το όχημα σε λάθος θέση, κατά 16χλμ λάθος μετά από μια ώρα κίνηση στην εθνική οδό με 200; Ή 8 χλμ λάθος θέση μετά από μια ώρα κίνησης με 100χλμ/ω; 

Είναι δυνατόν ποτέ να βρήσκει την θέση του οχήματος με ακρίβεια εκατοστού του μέτρου ΣΥΝΕΧΩΣ, και να χάνει 16χλμ/ω ταχύτητα;

φαινεται ποσο λαθος μετραει ενα gps κινητου οταν σταματησεις το αυτοκινητο δεν σε παει ακριβως στο σημειο πχ οδος-αριθμος που εχεις βαλει αλλα εχει μια διαφορα της ταξης των 15 μετρων. η ταχυτητα που δειχνει ενα mobile gps για να εχει μια σχετικη αξιοπιστια πρεπει η μοτοσυκλετα ή αυτοκινητο να κινειται με μια απολυτα σταθερη ταχυτητα χωρις καμια αλλαγη και το gps, αργα και σταθερα (με μικρη καθυστερηση) να κλειδωσει και αυτο σε μια σταθερη ενδειξη ταχυτητας... σε αυτην λοιπον την κατασταση οπως αναφεραμε, το μηχανακι δειχνει gps 210 χλμ πραγματικη (στα 225-227 κοντερ). 

στο δικο μου πχ με ακραποβιτς-φιλτρο μαμα ecu (μιας και ενοχλει και ορος εγκεφαλος) εχω δει σε ελαφρα ανωφερεια 228 κοντερ (προ reflash)

Τροποποιήθηκε από τον kemmotar

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μπερδεύτηκα περισσότερο.

Άρα, με αυτά που γράφεις τώρα, καλά μετράει το GPS.

Και δεν μου εξήγησες πως ''ξερει'' την ''πραγματική'' ταχύτητα η ECU, και μάλιστα είναι πιο σωστή από το ''λαθος'' GPS; Από που την μετράει;

Κάτι μάλλον έχω καταλάβει λάθος στα νούμερα. Διευκρίνισε. 1-Πόσο έλεγε το κοντέρ. 2-Πόσο έλεγε η ecu. 3-Πόσο έλεγε το GPS.

''Ακριβώς'' λέμε για ΜΙΑ τιμή. Όχι για δύο, όχι για μια περιοχή τιμών. Δεν μπορείς να λες ''θα έρθω ακριβώς 8 με 8:30''. Ή θα πεις θα έρθω ακριβώς 8:17 ή θα πεις θα έρθω κάπου στο διάστημα 8 με 8:30. Δεν ξέρω τι λέει η ''λογιστική επιστήμη'', και κάτι μου λέει ότι καλά κάνω...

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot 2 (2cc) Shoei XR-1100 Hadron KTM 1290 S-Duke GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Μπερδεύτηκα περισσότερο.

Άρα, με αυτά που γράφεις τώρα, καλά μετράει το GPS.

Και δεν μου εξήγησες πως ''ξερει'' την ''πραγματική'' ταχύτητα η ECU, και μάλιστα είναι πιο σωστή από το ''λαθος'' GPS; Από που την μετράει;

Κάτι μάλλον έχω καταλάβει λάθος στα νούμερα. Διευκρίνισε. 1-Πόσο έλεγε το κοντέρ. 2-Πόσο έλεγε η ecu. 3-Πόσο έλεγε το GPS.

''Ακριβώς'' λέμε για ΜΙΑ τιμή. Όχι για δύο, όχι για μια περιοχή τιμών. Δεν μπορείς να λες ''θα έρθω ακριβώς 8 με 8:30''. Ή θα πεις θα έρθω ακριβώς 8:17 ή θα πεις θα έρθω κάπου στο διάστημα 8 με 8:30. Δεν ξέρω τι λέει η ''λογιστική επιστήμη'', και κάτι μου λέει ότι καλά κάνω...

Κόλλησες στο ακριβώς,

το παιδί έκανε edit, είχε γράψει αρχικά ακριβώς 8% ή 8.5 (μία τιμή) και μετά έκανε έντιτ προσθέτοντας και τη δεύτερη τιμή και έμεινε το ακριβώς...

τζίζους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κολλάω στο ότι δεν είμαστε ακριβείς σαν άνθρωποι. Προσπαθούμε να περιγράψουμε μια κατάσταση, να απαντήσουμε σε ένα ερώτημα, να πούμε τι παρατηρήσαμε σε ένα φαινόμενο, και... τα λέμε ...λάθος...

Σοβαρά δελτία ειδήσεων από επαγγελματίες δημοσιογράφους, και λένε ''ληστεία'' την κλοπή-διάρρηξη. Ενώ είναι σημαντικά διαφορετικές έννοιες.

Μάγκες ''γνώστες'' στα μοτοφόρουμ, που λένε άνωση την άντωση (ένα γράμμα διαφορά, άλλο πράγμα τελείως) , κι όταν τους το λες, τσαντίζονται κιόλλας.

Μοτοπεριοδικά με επαγγελματίες δημοσιογράφους που γράφουν για το ''μονόμπρατσο ψαλίδι στο CBR400RR Gullarm'' , και ''ελα μωρέ, το VFR800 ίδιο μοτέρ έχει από την εποχή του VF750F''.

Και να ήταν μόνο που μπερδεύουμε λέξεις κι έννοιες, λες και δεν είναι σημαντικό πράγμα;

Ένα χάος σε όλα η ζωή μας και η δράση μας. Μπλεγμένα μπούτια σε ότι κάνουμε. Ομορφιά πουθενά.

Και βέβαια ''ακριβώς 8 με 8.50''.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot 2 (2cc) Shoei XR-1100 Hadron KTM 1290 S-Duke GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

Σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας... σε τι...

Αρέσει σε 9 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R nine T

Δημοσιεύτηκε

Σε παράδεισο όπου ένα ιαπωνικό μοτέρ 850 μπορεί να βγάλει 257 km/h πραγματικά με ελάχιστες μετατροπές σε γυμνό μηχανάκι. :tooth:

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-09 TRACER Shoei NXR Black Ant

Δημοσιεύτηκε

Την 19/7/2017 at 8:46 ΠΜ, το μέλος Ravendark έγραψε:

Κόλλησες στο ακριβώς,

το παιδί έκανε edit, είχε γράψει αρχικά ακριβώς 8% ή 8.5 (μία τιμή) και μετά έκανε έντιτ προσθέτοντας και τη δεύτερη τιμή και έμεινε το ακριβώς...

τζίζους

εχεις απολυτο δικιο φιλε. μαλιστα εκανα και λαθος γιατι ανετρεξα στα στοιχεια και μιλησα και με τον προγραμματιστη μου και μου ειπε οτι ειναι ΠΕΡΙΠΟΥ στο 7%+ η αποκλιση.

οσον αφορα το "διαβασμα" κυλισης για την ταχυτητα το μηχανακι εχει αισθητηρα κυλισης ταχυτητας και στους 2 τροχους, ωστε να ξερει ποτε θα επεμβει το traction control.

H πληροφορια ερχεται απο την διαγνωστικη φυσα αφου το βγαζει ως παραμετρο η (denso) ECU

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DR650SE WP κλπ Shoei Multitec Εκπτούται

στα σύγχρονα μηχανάκια συνήθως υπάρχει αισθητήρας hall σε οδόντωση του δευτερεύοντα άξονα κιβωτίου που μεταφέρει παλμούς σε ECU η οποία υπολογίζει και μεταδίδει την ταχύτητα μέσω της ζεύξης δεδομένων με τα όργανα άρα η υπολογιζόμενη ταχύτητα είναι "κλειδωμένη" με το τελικό γρανάζωμα και για να αλλάξει ο υπολογισμός της πρέπει είτε να αλλάξει το πρόγραμμα στην ECU (αν υπάρχει σχετική παράμετρος) είτε να αλλάξει ο αριθμός παλμών ανά μονάδα χρόνου με κάποιο ψηφιακό τζιβιτζιλίκι κοτσαρισμένου μεταξύ αισθητήρα-πλεξούδας (ή αλλαγή στο γρανάζωμα, ένα προκειμένω: μάκρυμα) αλλά τότε αλλάζει και ο υπολογισμός φόρτου κινητήρα ως παράμετρος της διαρκούς εξίσωσης τροφοδοσίας/ανάφλεξης 

στο ωραίον MT-09 καταλαβαίνω ότι είναι ο 16, "sensor,speed" https://www.motorcyclespareparts.eu/yamaha-parts/motorcycles/mt09-2015/electrical-2-734677.aspx (ως συνήθως με τιμή τριπλάσια του πόσο θα έπρεπε να είναι συνυπολογιζόμενης της παρακαταθήκης 10ετίας...)

CE_33766_1.JPG

Τροποποιήθηκε από τον Mi_ka

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MΤ-09 Tracer (847cc) AGV Gt-Veloce Ducati Multistrada S (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν διαβάζει ταχύτητα από τη δευτερεύοντα μετάδοση το ωραιότατο MT 09 . Διαβάζει από τον αισθητήρα του πίσω τροχού , ως επακόλουθο δεν μεταβάλλεται η τιμή του κοντέρ αλλάζοντας το γρανάζωμα .

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πάσο, δεν το ξέρω ακριβώς το μηχανάκι - προABS πάντως από τέτοιους αισθητήρες διαβάζανε με το που καταργήσανε τις ντίζες στον μπροστά - από την άλλη ακριβώς λόγω της θεώρησης του ABS ως δευτερεύοντος συστήματος και με δεδομένη την έκθεση του έν λόγω αισθητήρα μου φαίνεται περίεργο για την έγκριση τύπου να διαβάζει από εκεί ταχύτητα

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μη σου φαίνεται, και το TDM900 ας πούμε, από τον αισθητήρα ABS στον πίσω τροχό διαβάζει ταχύμετρο.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

γηράσκω αει διδασκόμενος κλπ κλπ

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

και το GS1200 επίσης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Για μηχανές μιλάνε ρε συ Νικόλα :tooth:

Βάλτο μπροστά να ποτίσεις το χωράφι με τα κλήματα πριν πάρεις τον άξονα στο χέρι.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

:grin:  :grin: 

metetrepse-palio-trakter-se-motosykleta-

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

υποθέτω πως συνάγοντας την σχέση τελικής μετάδοσης από τη μέτρηση παλμών δευτερεύοντος άξονα κιβωτίου & περιστροφές τροχού από αισθητήρα ABS η ECU υπολογίζει τον αναμενόμενο φόρτο κινητήρα για να δει για τι θα κάνει με ανοικτό-κλειστό βρόχο λειτουργίας...

α, 7% λέτε ανακρίβεια - αυτό είναι στο τελίκιασμα ή σε όλο το εύρος ταχυτήτων? γιατί στο τελίκιασμα/υψηλή μεταφορά ροπής πρέπει να υπολογίσετε 1-2% σπινάρισμα πράγμα που αφήνει την τυπική 5% αισιοδοξία που όλοι βάζουν στα ταχύμετρο για να καλύψουν την χειρότερη περίπτωση διαφοράς διαμέτρου του εγκεκριμμένου τύπου ελαστικού (φόρτος-φούσκωμα-ανοχή προφίλ-φθορά) καθώς σε καμμιά περίπτωση δεν πρέπει το κοντέρ να γράψει μικρότερη ταχύτητα της πραγματικής γιά να είναι εγκεκριμμένο

τώρα σε σχέση με τις γερμανικές τρόμπες...

Rosenbauer_bmw_FOX_firepump.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.