efkola

YAMAHA MT-09 Tracer (2015)

5001 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha Tracer (850cc) Ducati MTS 1200S (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Andreani - Nitron R1 εγώ. Μαλακό είναι το μπροστινό και εγώ έτσι το θέλω

Δεν έχω πειράξει το ύψος στο πίσω, γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος για δρόμο και αν με το καλό ξαναπάω πίστα θα ψαχτώ λίγο περισσότερο

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW R nine T

Δημοσιεύτηκε

Andreani - Nitron R1 εγώ. Μαλακό είναι το μπροστινό και εγώ έτσι το θέλω

Δεν έχω πειράξει το ύψος στο πίσω, γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος για δρόμο και αν με το καλό ξαναπάω πίστα θα ψαχτώ λίγο περισσότερο

Ο κεμμοταρ είπε ότι έχουν σκληρά υδραυλικά (Υδραυλικά τι εννοεί,τα ελατήρια δεν είναι υδραυλικά παρόλα αυτά μάλλον αυτά εννοεί) εσύ λες ότι είναι μαλακό, έβαλες πιο μαλακό από τα κιλά σου, για μπροστά λέω. Το πίσω  έγραψε μια από τα ίδια. Αν κατάλαβα καλά από αυτά που έγραψε η nitron είναι πιο σκληρή σε αίσθηση από την ohlins στην ίδια δύναμη των ελατηρίων. Γίνετε αυτό?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-09 TRACER Shoei NXR Black Ant

Δημοσιεύτηκε

οχι δεν εννοω τα ελατηρια, βασικα τα ελατηρια δεν εχουν καμια σχεση...  εννοω τα υδραυλικα των βαλβιδων πιστονιου.

τα πιστονια, ανεξαρτητου μαρκας εχουν μικρες οπες. αλλα εχουν περισσοτερες αλλα λιγοτερες. το πιστονι κινειται μεσα σε λαδι, μια μικρη λοιπον ποσοτητα μπαινοβγαινει απο αυτες τις οπες.

ουσιαστικα εχεις ενα πιστονι που οταν βυθιζεται /συμπιεζεται (compression) βγαζει λαδι απο τις οπες, το λαδι ειναι παντα η σταθερη μεταβλητη. το μονο που αλλαζει ειναι η λεπτοτητα του ιξωδους. τα cartridge εχουν μια βελονα ακριβως στην μεση με αρκετο μηκος, την λεγομενη rod. αυτη λοιπον η δουλεια που κανει ειναι οπως δινεις βολτες, δηλαδη την περιστρεφεις, σου δινεται η δυνατοτητα να ανοιγεις ή κλεινεις περισσοτερες ή λιγοτερες τρυπες. ετσι ρυθμιζεται η αποσβεση συμπιεσης και επαναφορας. 

οποτε μιλωντας για υδραυλικα πιστονιου, ξεχναμε την παραμετρο ελατηριων (σκληρων ή μαλακων) και αναφερομαστε στο ποσο "σκληρο ή μαλακο" ειναι κατασκευασμενο το συστημα πιστονιου (tube-rod-valve-cap). αν αυτο ειναι πχ κατασκευαστικα σκληρο και περισσοτερο αναισθητο τοτε η χρησιμοποιηση ενος σκληρου ελατηριου (με μεγαλο φορτιο Νm/kg) θα επιφερει αρνητικο αποτελεσμα.

στην πραξη τωρα, το κιτ ανδρεανι ειναι entry level, racing inspired συστημα του ιταλικου βελτιωτικου οικου ohlins andreani group. επειδη μιλαμε για ενα μαζικο προιον, εχουν επιλεξει να το συνδυαζουν για την πλειοψηφια των αναβατων με σχετικα μαλακα ελατηρια, της ταξης των 0,78 Nm/kg. αυτο αντιστοιχει σε βαρος ανθρωπου χωρις εξοπλισμο κανονικα μαξιμουμ 70-72 κιλων. 

αυτα για την εξηγηση. για την περιπτωση σου θα εβαζα σιγουρα κιτ κομπλε, μιας και το μαμα συστημα ειναι κουτσο απο την μια μποτα, ουσιαστικα εχεις πολυ μικρο ευρος ρυθμισης, μονο προφορτιση και επαναφορα, ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΠΟΔΙ!!!! δεν εχεις συμπιεση. η μετατροπη που κανουν αρκετοι στο εξωτερικο με το να ενεργοποιησουν και το αλλο ποδι αλλαζοντας τα σωθικα και παιρνοντας το ιδιο cap ειναι μια καθολα διακριτικη και αν γινει σε σωστο επαγγελματια καλη λυση αλλα το κοστος φτανει 350-400 ευρω ισως παραπανω κιολας (κανοντας και καποιο revalving). ε δεν αξιζει να πειραματιστεις, παιρνεις απευθειας με 480-500 ευρω κιτ κομπλε και αυτο ειναι το αντρεανι. 

ενα κλικ καλυτερο αισθητικα και απο πλευρας χρησης υλικων ειναι αυτο της k-tech το ids20. παρομοιας λογικης, ισως πιο σωστο cap στην βαλβιδα και με ωραιοτερο φινιρισμα. κοστος +100 +150 ευρω.

δεν συζητω για ιταλικα κιτ (matris, mupo, bitubo για λογους που δεν ειναι της παρουσης), μετα οι 2 ακριβες επιλογες ειναι το νεο κιτ της nitron με σουπερ λειτουργιες και το γνωστο δοκιμασμενο κιτ της ohlins, το nix30 στην περιπτωση μας το fgk237. για να καταλαβεις την διαφορα στα υδραυλικα του κιτ της ohlins, το oem recommended ειναι τα 0,90 Nm/kg. 

Αρέσει σε 14 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Πολλά

Δημοσιεύτηκε

Ευχάριστη η διάλεξη και ευχαριστούμε πολύ για την γνώση.
:thumbsup:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

. Αν κατάλαβα καλά από αυτά που έγραψε η nitron είναι πιο σκληρή σε αίσθηση από την ohlins στην ίδια δύναμη των ελατηρίων. Γίνετε αυτό?

δεν εχουν ιδια spring rates γιατι δουλευουν με διαφορετικο μηκος ελατηριου αλλα και διαδρομη . η νιτρον εχει κοντυτερο ελατηριο 

OHLINS (YA 335 ή 535) - NITRON (1-2-3)
Μηκος αμορτισερ 329 mm - 329.5 mm
Διαδρομή 65 mm - 55mm
Spring rate 95 N/mm - 575 lbs ή 600 lbs (εχω δοκιμασει και τα 2 ελατηρια)
Spring free length 170 mm - 152.40mm (6 ίντσες)

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R nine T

Δημοσιεύτηκε

Ωω! Μας ανοιξες τα μάτια! 

Κατάλαβα τι παίζει και τι πρέπει να κάνω. Τώρα το μόνο που μένει είναι να μου στείλει κάποιος ένα πμ  το μαγαζί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DR650SE WP κλπ Shoei Multitec Εκπτούται

Δημοσιεύτηκε

kemmotar, ξέχασες τις συστοιχίες από ροδέλες που ρυθμίζουν την προοδευτικότητα που μεταβάλονται οι διατομές από τις τρύπες (δηλαδή στο σύνολο τους, βαλβίδες) διαφορετικά στη συμπίεση από την έκταση

αλλάζοντας συνδυασμό ροδέλων στη συστοιχία αλλάζουν τα χαρακτηριστικά λειτουργίας προοδευτικότητας αποσβέσεων αναλόγως ταχύτητας-επιτάχυνσης εμβόλου, πολύ ψιλοδουλειά και ματαξαναλύσιμο δηλαδή η βέλτιστη ρύθμιση με πείραγμα στα εντόσθια

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

kemmotar, ξέχασες τις συστοιχίες από ροδέλες που ρυθμίζουν την προοδευτικότητα που μεταβάλονται οι διατομές από τις τρύπες (δηλαδή στο σύνολο τους, βαλβίδες) διαφορετικά στη συμπίεση από την έκταση

αλλάζοντας συνδυασμό ροδέλων στη συστοιχία αλλάζουν τα χαρακτηριστικά λειτουργίας προοδευτικότητας αποσβέσεων αναλόγως ταχύτητας-επιτάχυνσης εμβόλου, πολύ ψιλοδουλειά και ματαξαναλύσιμο δηλαδή η βέλτιστη ρύθμιση με πείραγμα στα εντόσθια

δεν ειμαι τοσο καταρτισμενος αδελφε! τα αφηνω αυτα στους επαγγελματιες και ειδικους. δεν ηξερα τιποτα απο ολα αυτα, αλλα ως υπευθυνος κατοχος πριν κανω τις αναβαθμισεις που ηθελα το εψαξα σε ενα μικρο βαθμο για να μπορω να εχω ιδία άποψη και εν τελει να κατηγοριοποιησω τις επιλογες που μου δινουν οι εταιριες για το τρεχον μηχανακι μου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

βασικά, οι γενικές ιδέες στις αναρτήσεις είναι απλές αλλά το λεπτοκούρδισμα σε μικροδιαστάσεις και υλικά είναι τέτοιος ψυχοβγάλτης που καλύτερα να ψάχνονται οι λύσεις α-λα-καρτ που είναι γνωστό ότι δουλεύουν παρά να γίνεται συνεχές λύσιμο-δέσιμο μέχρι να πετύχει η συνταγή και αυτό εφ'όσον το σηκώνει η πειραζόμενη ανάρτηση, βεβαίως-βεβαίως γιατί άλλες δεν το σηκώνουν και άλλες είναι τόσο "φιξ" που δεν γίνεται τίποτα, από όσα έχω καταλάβει-κουβεντιάσει δηλαδή...

Τροποποιήθηκε από τον Mi_ka
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Tracer (850cc) Ducati MTS 1200S (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Mία μετατροπή στα Andreani που έχω διαβάσει στα αμερικανάκια είναι μία εξτρά ροδέλα , απο 2 σε 3

Αλλά είμαι άσχετος με το αντικείμενο , ευχαριστώ που το διευκρίνισες :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γενικώς,

αλλάζοντας το σάντουιτς-κώνο-πυραμίδα των ροδέλλων (διάφορα πάχη, διάμετροι) αλλάζεις τα χαρακτηριστικά των βαλβίδων  

μπλε και κόκκινες στο σχεδιάγραμμα:

fork%20shim%20stack%20diagrams.jpg

εδώ αναπτυγμένες από χωματερό νομίζω

fork%20shim%20stack%20diagrams_1.jpg

και εδώ μάλλον στρητάδικο

KTM-WP-4CS-Fork-Mods-Ohlins-TTX-Huck-ValURL]

- αυτό απαιτεί γνώση και ολίγον ... διαίσθηση από τον τεχνικό και φυσικά να το επιτρέπει ο σχεδιασμός της ανάρτησης 

δείτε πχ σπαζοκεφαλιά (διάφορες φωτό από διάφορα σάιτ)

Crf450r2002stockvalving_zpsee6108fd.png

1-adventure-bike-suspension-setup.png

CrossoverShim.jpg

κάθε ροδέλα στο σάντουιτς επηρεάζει τη συμπεριφορά του συνόλου (βαλβίδα) αναλόγως χαρακτηριστικών της πχ:

9-dirt-bike-setup.png

γι'αυτό ο σωστός κουρδιστής αναρτήσεων έχει δυναμο..εεεε... αμορτισορόμετρο που είναι το αντίστοιχο δυναμόμετρο αναρτήσεων και μετράει χαρακτηριστικά τους και βγάζει καμπύλες σε διάφορες ταχύτητες για να μην πηγαίνει στα τυφλά:

και αν δεν έχεις τέτοιο καλό να πας τουλάχιστον υπολογιστικά για να μην πηγαίνεις μόνο με την διαίσθηση ή χειρότερα, στα τυφλά πχ:

http://www.shimrestackor.com/index.htm

..

αυτά..

(αν και πάντα οι γκρηκ-πάτεντς πάντα είναι εφικτές, πχ μου βάλανε πατέντα βαλβίδα συμπίεσης από Άφρικα στο Σοβά αμορτισέρ του CRM πριν 20 χρόνια και ωπ! έγινε αμορτισέρα από σουμιές!)

α, φυσικά στο τέλος πρέπει το πράμα να είναι και θερμοκρασιακά σταθερό το πράμα να μην "ουζάρει" μετά από λίγο σκίσιμο και να αντιστέκεται και σε άφρισμα-σπηλαίωση γι'αυτό και τα πιο παχιά λάδια είναι συνήθως ΚΑΚΗ ιδέα 

γενικά, η σνάρτηση σπουδάζεται, είναι πολύ πιο πολύπλοκη στις λεπτομέρειες από όσο αρχικά φαίνεται, ότι και η χαρτογράφηση με λ wideband δηλαδή, πολλές λεπτομέρειες έτοιμες να σε φάνε 

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 09 Tracer (847cc) HJC RPHA 10 Plus Aquilo Yamaha MT-09 Tracer (847cc)

Δημοσιεύτηκε

Συγγνώμη για το άσχετο για τη ροή της κουβέντας, αλλά σήμερα πάω να ανάψω δεξί φλας, πράγμα, αριστερό φλας πράμα, αλάρμ νέκρα...

Κλείνω τον κινητήρα, βγάζω το κλειδί, ξαναβάζω το κλειδί, ανοίγω τη μηχανή, και δουλεύουν όλα καλά. Δεν έκανε καλή επαφή το κλειδί ή λέτε να είναι κάτι άλλο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-09 Tracer Shoei GT-Air

Δημοσιεύτηκε

Γενικώς,

αλλάζοντας το σάντουιτς-κώνο-πυραμίδα των ροδέλλων (διάφορα πάχη, διάμετροι) αλλάζεις τα χαρακτηριστικά των βαλβίδων  

μπλε και κόκκινες στο σχεδιάγραμμα:......

Mi_ka κάθησα, διάβασα την παράθεση, είδα και το βίντεο καθαρά για να χω μια εντελώς πρόχειρη ιδέα τι γίνεται. Ελάχιστα κατάλαβα, οπότε να ρωτήσω.. Όλα αυτά, (εμένα τον απλό χρήστη/αγοραστή) με ενδιαφέρουν όταν θέλω να αλλάξω τα χαρακτηριστικά των αποσβέσεων (συμπίεσης/απόσβεσης) αλλάζωντας τα 'υδραυλικά" σε μια υπάρχουσα ανάρτηση?Σωστά ή είμαι αλλού για αλλού? Επίσης, χρησιμεύει κάτι απο αυτά στο τι πρέπει να δω/ρωτήσω στα χαρακτηριστικά για την αγορά μιας καινούργιας ανάρτησης?

Στο θέμα του τρεισερ είσαι, οπότε μια χαρά ερώτηση κάνεις! Εν κατέω πράμα, γιατί στο έκανε αυτό..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZ (250cc) Airoh Aviator 2.1 Husqvarna sm 570r (576cc)

Συμφωνα με το post του Mi_ka, οχι δεν παιζουν ρολο στο να κατσεις να παιξεις με τις ρυθμισεις των αναρτησεων, ειναι σχετικα πιο προχωρημενα, οι μονοι λογοι να κατσεις να τα κατανοησεις ειναι η να θες να μαζεψεις εγκυκλοπεδικες γνωσεις για το γ@μωτο, η να ασχολεισαι πολυ με την DIY φαση και να εχεις φτασει στο επιπεδο που θα λυσεις αναρτηση μονος σου, ή σε καποια πιθανη βελτιωση που θα θελησεις να κανεις στην αναρτηση να μην σε πιασει κοροιδο κανας αναρτησας. Αυτα του ποσταρε ο Mi_ka ειναι παραδειγματα στην ουσια, οι αναρτησεις εχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ τους, αναλογα το ειδος της μηχανης, την μαρκα της αναρτησης, τη χρονολογια τους... Οποτε το σεναριο να κατσεις να τα μαθεις ολα δεν παιζει, και να τα κατανοησεις πληρως δεν υπαρχει περιπτωση, χοντρικα για να εχεις μια ιδεα ισως... Πολλες επιστημες μπλεκονται μαζι σε αυτον τον τομεα. Γι'αυτο και οι καλοι αναρτησαδες σπανιζουν, και οσοι υπαρχουν παντα εχουν ενα ονομα και ειναι γνωστοι στο χωρο...

Τροποποιήθηκε από τον Νικολακης_Husq

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

βασικά τα πόσταρα καθώς δεν είναι τόσο γνωστό ότι συνήθως πρόκειται για συστοιχίες από ροδέλες και αν το πράμα δεν είναι σεταρισμένο σωστά εκεί, όσο και να παλέβει κάποιος κλικ-κλικ με ρυθμίσεις, βέλτιστη δουλειά δε θα γίνει γιατί αλλάζουν τα χαρακτηριστικά παραμόρφωσης του σάντουιτς των ροδέλων (και άρα τα χαρακτηριστικά ροής) με τρόπο δύσκολα υπολογίσιμο αν δε το σπουδάσεις και έχεις τριβή με το θέμα - η μαμά φυσικά σέταρε στο περίπου για 50 έως 150 κιλά αναβάτη + άλλον ένα τέτοιον και πάρε και 20 κλικ πέρα δώθε και κοίτα να είναι ασφαλές μη μπλέξουμε και στείλτο για πούλημα και πολύ τους είναι που με 5 κουλούρια Θεσσαλονίκης παίρνουν Τρέισεράρα που 250ρίζει+ άσπαστα συνέχεια και έχουν και παράπονο

τώρα πως θα μπουν αυτές οι ροδέλες σωστότερα  σε συνδυασμό με ελατήρια αναλόγως απαιτήσεων χρήστη, βαρών του, συνθηκών χρήσης (συνήθες οδόστρωμα, συνήθη ελαστικά) σίγουρα δεν αφορά τον αναβάτη αλλά τον τεχνικό και άντε βρες τον αυτόν - τέτοιο αναρτησόμετρο έχω δει ένα μόνο εδώ και μόνο μια φορά το πέτυχα σε χρήση καθώς η εργατοώρα του δεν πληρώνεται και συνήθως ακολουθούνται πεπατημένες συνταγές για τους πελάτες, πράγμα όχι κακό καθώς ο μέσος πελάτης έχει μια μέση ανάγκη κάποιας μορφής και δε χρειάζεται κάθε φορά να ξαναανκαλύπτεται η λάσπη

απλά ένας λόγος που άφτερ μάρκετ αναρτήσεις βγαίνουν τόσο πολύ καλύτερες είναι το σετάρισμα α-λα-καρτ για αναβάτη και χρήστη και δεν είναι κάποιο μαγικό ματζούνι εκεί μέσα που τις κάνει τόσο καλύτερες - από την άλλη, μαμά αναρτήσεις μπορεί να μη σετάρονται ή να μη σηκώνουν πολλά λύσε-δέσε εξ'αρχής και συνήθως ότι πληρώσεις παίρνεις στα υλικά και στη μελέτη των λεπτομερειών τους

σερσε-λε-μαστορ

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νίκο ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. Δεν εννούσα τις απλές ρυθμίσεις των αποσβέσεων που κάνουμε μέσω των ρυθμιστών. Εννοούσα το να πειράξω/αλλάξω μια και έξω, (εξυπακούετε σε κάποιον εξειδικευμένο) τα  υδραυλικά της ανάρτησης έτσι ώστε να αλλάξουν τα χαρακτηριστά των αποσβέσεων (σε οποιάδηποτε θέση ρύθμισης).Δηλαδή θα έχω διαφορετική λειτουργία αποσβέσεων ( χρησιμοποιώντας τις ίδιες θέσεις των ρυθμίστών (αποσβέσεων) που είχαν και πρίν. Έτσι μεταφράζω το δεύτερο διάγραμμα στο ποστ του  Mi_ka. Η ερωτήσεις είναι για εγκυκλοπαιδική γνώση,  και στην περίπτωση που υπάρχει και κάτι πρακτικό για τον απλό χρήστη να το μάθουμε και αυτό..

Υγ¨Πρακτικό λέγοντας πχ να γλυτώσουμε κόστος αγοράς καινούργιων, φτιάχνοντας τις ήδη υπάρχουσες (σε κάποιον που ξέρει να το κάνει)

Τροποποιήθηκε από τον Giorgosv78
+ το Υγ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

εγώ δε ξέρω περισσότερα πέρα από αυτά τα γενικά - ότι ήξερα είναι τα δυναμομετρικά και πλέον τα ξεχνάω - ότι αφήνεις σε αφήνει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να πουμε επισης οτι δεν παιζει ρολο μονο ο τροπος που ειναι στοιχισμενες οι ροδελες, αλλα και ο αριθμος τους, εχω δει βελτιωση αναρτησης οπου η στην ουσια η μονη αλλαγη που εγινε ηταν να προστεθει μια ροδελα!

Νίκο ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. Δεν εννούσα τις απλές ρυθμίσεις των αποσβέσεων που κάνουμε μέσω των ρυθμιστών. Εννοούσα το να πειράξω/αλλάξω μια και έξω, (εξυπακούετε σε κάποιον εξειδικευμένο) τα  υδραυλικά της ανάρτησης έτσι ώστε να αλλάξουν τα χαρακτηριστά των αποσβέσεων (σε οποιάδηποτε θέση ρύθμισης).Δηλαδή θα έχω διαφορετική λειτουργία αποσβέσεων ( χρησιμοποιώντας τις ίδιες θέσεις των ρυθμίστών (αποσβέσεων) που είχαν και πρίν. Έτσι μεταφράζω το δεύτερο διάγραμμα στο ποστ του  Mi_ka. Η ερωτήσεις είναι για εγκυκλοπαιδική γνώση,  και στην περίπτωση που υπάρχει και κάτι πρακτικό για τον απλό χρήστη να το μάθουμε και αυτό..

Οπως εγραψα παραπανω:

να κατσεις να τα μαθεις ολα δεν παιζει, και να τα κατανοησεις πληρως δεν υπαρχει περιπτωση, χοντρικα για να εχεις μια ιδεα ισως... Πολλες επιστημες μπλεκονται μαζι σε αυτον τον τομεα. 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οσο και να τα ψαξεις μονος σου, αν δεν το εχεις σπουδασεις το πραγμα και δεν εχεις μια "χ" εμπειρια πανω στο θεμα, δεν...
Οποτε να φτασεις σε ενα σημειο (αν καταλαβα καλα) που θα μπορεις να δεις μονος σου τα σωθικα της αναρτησης σου και να καταλαβεις τι θα πρεπει να ζητησεις απο εναν αναρτησα να κανει στην αναρτηση σου για να την βελτιωσει, απλα δεν θα γινει. Οι εγκυκλοπεδικες γνωσεις ειναι αλλο κεφαλαιο... Ισως τετοιες γνωσεις να σε βοηθησουν στη συντηρηση της αναρτησης σου, να καταλαβαινεις δηλαδη πιο ευκολα οτι κατι δεν παει καλα, να καταλαβαινεις καθε ποτε χρειαζεται να αλλαζεις τα λαδια σου κλπ...

Τροποποιήθηκε από τον Νικολακης_Husq
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki καζερ Ducati 1098

Δημοσιεύτηκε

toδευτερο του μικα δεν ειναι στρηταδικο , ειναι επισης χωματινο , το 4cs

Υγ¨Πρακτικό λέγοντας πχ να γλυτώσουμε κόστος αγοράς καινούργιων, φτιάχνοντας τις ήδη υπάρχουσες (σε κάποιον που ξέρει να το κάνει)

θεωρητικα και την κλαυτερη αναρτηση να βαλεις στο μηχανακι σου , πολυ πιθανον να χρειαζεται ρη βαλβιν για να την προσαρμοσεις στο οδηγικο σου στυλ και προτιμησεις...

η διαφορα των μετριων αναρτησεων με τις παρα πολυ καλες, αν μιλαμε για παρομιας κατασκευαστικης λογικης , ειναι τα υλικα και τα coating τους...ωστε σε πολυ σκληρη και συνεχη χρηση να μην κανουν τα λαδια νερο...

τωρα καθαρα στο πρακτικο κομματι που εσυ ρωτας...να εχει νοημα να πειραξεις μια αναρτηση να την φερεις εκει που εσυ θες ωτσε να γλιτωσεις το εξτρα κοστος...

τα δυο βασικα ερωτηματα...το υπαρχον συστημα σου ειναι αρκετα καλο ωστε να δουλεψουν οι αλλαγες? εμπιστευεσαι τον μαστορα που θα στο κανει ??? ακομα και οδηγοι επιπεδου ,νε τα καλυτερα υλικα στα χερια τους και με τους καλυτερους μαστορες και με εμπειρια να μεταδωσουν ακριβως αυτο που δεν τους αρεσει και τι θελουν να αλλαξουν, δεν πετυχαίνουν το ακριβες αποτελεσμα με την πρωτη...

οποτε πιστευεις οτι εγω ,εσυ η μητσος , θα καταφερουμε να περιγραψουμε στον οποιοδηποτε μαστορα ΤΙ και ΠΩΣ μας ενοχλει και αυτος να το πετυχει με τη μια??

εδω ειναι η μεγαλη τρυπα του ρηβαλβιν ...σε ενατιθεση με τις εταιριες εξω βλεπε pro circuit ...πληρωνεις κατι ραφιναρισμενο,ενω κανονικα θα επρεπε σε μια τιμη να πληρωνεις δεκα διαφορετικα βαλβιν ...μεχρι να σου κατσει...βεβαια το κοστος ισως να ξεφευγε   

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

τελος ,πρασπαθηστε να βγαλετε απο το μυαλο σας την περιγραφη , ''σκληρη''  η ''μαλακη'' αναρτηση...

ειναι υπερβολικα γενικευμενη περιγραφη και τελειως λαθος ...η καθε αναρτηση εχει δυο βασικες λειτουργιες... συμπιεση και επαναφορα και οι δυο περιγραφονται βαση της  αποσβεσης η αλλιως ταχυτητας ...

ποσο αργα η γρηγορα βυθιζεται και ποσο αργα η γρηγορα επανερχεται στην αρχικη της θεση ... προσπαθηστε να συνδυασετε το κονσεπτ αυτων των δυο λειτουργιων με την οηδγηση σας και θα δειτε ποσο περισσοτερο νοημα εχει αυτη η περιγραφη σε σχεση με την σκληρη μαλκακη ...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

εδω ειναι η μεγαλη τρυπα του ρηβαλβιν ...σε ενατιθεση με τις εταιριες εξω βλεπε pro circuit ...πληρωνεις κατι ραφιναρισμενο,ενω κανονικα θα επρεπε σε μια τιμη να πληρωνεις δεκα διαφορετικα βαλβιν ...μεχρι να σου κατσει...βεβαια το κοστος ισως να ξεφευγε   

Για εξηγησε το λιγο αυτο ρε συνονοματε γιατι δεν νομιζω να καταλαβα καλα :laugh: Αν στειλω πχ τα μπροστινα μου στην pro circuit για revalving, και μου πουν θα κοστισει "χ" δολαρια, μου τα στελνουν πισω, τα δοκιμαζω και τους τα ξαναστελνω και τους λεω δεν μου αρεσε "αυτο" κι "αυτο" και η αναρτηση εκανε "ετσι" κι "ετσι" κι εγω ηθελα να κανει λιγο πιο "ετσι" κι "ετσι" και μου κανουν αλλο revalving και μου τα ξαναστελνουν και τα ξαναδοκιμαζω κι αν δεν μου αρεσει ξανα το ιδιο, και ολο αυτο με τα "χ" δολαρια που ηταν το αρχικο ποσο για το πρωτο revalving?

τελος ,πρασπαθηστε να βγαλετε απο το μυαλο σας την περιγραφη , ''σκληρη''  η ''μαλακη'' αναρτηση...

Εγω ξερω το "βαρκα" και "κουτσουρο" :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι , ακριβώς αυτό κάνει ή pro circuit ,factory connection και κάποιοι άλλοι. Απλα σε χρεώνουν λάδια ας πούμε... Κάποιοι μικρότεροι σε φωνάζουν και σε πιστακι που έχουν κάποια υποτυπώδη έδρα και αναλαμβάνουν και το fine tuning

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά πρώτα απ όλα, μ αρέσει πολύ αυτή η συζήτηση! Νομίζω όμως ότι ίσως παρασυρόμαστε οφ τοπικ γράφοντας στο συγκεκριμένο θέμα. Αν υπάρχει ενδιαφέρον και απο άλλους και αφού κάποιοι το έχετε ψάξει περισσότερο το ζήτημα, ίσως θα ήταν καλό ή να πάει σε καινούργιο ή να ενσωματωθεί σε κάποιο άλλο υπάρχον σχετικό  θέμα.

Να δηλώσω ότι σε γενικές γραμμές προσπαθώ να ξεστραβωθώ, μαθαίνοντας σιγά σιγά την θεωρία (αυτή που είναι σε γενικές γραμμές εύπεπτη, χωρίς πολλά πολλά τεχνικά θέματα) και βλέποντας τα στην πράξη, εφαρμόζοντας τα πάνω στην δικιά μου μοτό. Κάνοντας αυτό λοιπόν, έχω ήδη παρατηρησει πόσο σημαντικά αλλάζει η συμπεριφορά του συνόλου με μικροαλλάγες στις ρυθμίσεις (είτε βελτιώνετε, είτε χαλάει σε συγκεκριμένο εύρος χρήσης). Δηλαδή, μπαίνοντας σε τρακντει με τις ρυθμίσεις που χρησιμοποιώ για δρόμο, η μηχανή ηταν ασαφής στις στροφές (για εμένα- που σημειωτέον για να μην ξεκινάμε άλλα, εχω πολύ δρόμο για να βελτιωθώ στο καθαρά τεχνικό κομμάτι της οδήγησης μου). Χρησιμοποιώντας σαν οδηγό  αυτόν http://www.gostar-racing.com/club/motorcycle_suspension_set-up.htm  και κάνοντας μικρές αλλαγές στην ρυθμίσεις ανάλογα με το feedback που αντιλαμβανόμουν, άλλαξε τελείως ο τρόπος που η μηχανή έστριβε (βελτιώθηκε για εμένα). Φεύγοντας απο εκεί και βγαίνοντας πάλι στον δρόμο, οι ρυθμίσεις έπρεπε να ξανά επανέλθουν καθότι είχα αποκτήσει ασάφεια στο δρόμο...

ειναι υπερβολικα γενικευμενη περιγραφη και τελειως λαθος ...η καθε αναρτηση εχει δυο βασικες λειτουργιες... συμπιεση και επαναφορα και οι δυο περιγραφονται βαση της  αποσβεσης η αλλιως ταχυτητας ...

ποσο αργα η γρηγορα βυθιζεται και ποσο αργα η γρηγορα επανερχεται στην αρχικη της θεση ... προσπαθηστε να συνδυασετε το κονσεπτ αυτων των δυο λειτουργιων με την οηδγηση σας και θα δειτε ποσο περισσοτερο νοημα εχει αυτη η περιγραφη σε σχεση με την σκληρη μαλκακη ...

Νίκο επειδή έχω καταλάβει τα μπολντ, γι αυτό και μπαίνω στην διαδικασία να ρωτάω λεπτομέρειες, μπας και ξεστραβωθώ λίγο παραπάνω. Το υπόλοιπο θα το έγραφα " το κάθε αμορτισέρ (χωρίς το ελατήριο) έχει δύο κλπ..".Κατα τα άλλα συμφωνώ απόλυτα.

Επίσης, επειδή αργά ή γρήγορα θα κάνω την αναβάθμιση, θέλω είμαι απόλυτα σίγουρος και να ξέρω το τι ακριβώς χρειάζομαι

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι , ακριβώς αυτό κάνει ή pro circuit ,factory connection και κάποιοι άλλοι. Απλα σε χρεώνουν λάδια ας πούμε... Κάποιοι μικρότεροι σε φωνάζουν και σε πιστακι που έχουν κάποια υποτυπώδη έδρα και αναλαμβάνουν και το fine tuning

ελλαδιτσα που να παιξει αυτο...

Παιδιά πρώτα απ όλα, μ αρέσει πολύ αυτή η συζήτηση! Νομίζω όμως ότι ίσως παρασυρόμαστε οφ τοπικ γράφοντας στο συγκεκριμένο θέμα. Αν υπάρχει ενδιαφέρον και απο άλλους και αφού κάποιοι το έχετε ψάξει περισσότερο το ζήτημα, ίσως θα ήταν καλό ή να πάει σε καινούργιο ή να ενσωματωθεί σε κάποιο άλλο υπάρχον σχετικό  θέμα.

Να δηλώσω ότι σε γενικές γραμμές προσπαθώ να ξεστραβωθώ, μαθαίνοντας σιγά σιγά την θεωρία (αυτή που είναι σε γενικές γραμμές εύπεπτη, χωρίς πολλά πολλά τεχνικά θέματα) και βλέποντας τα στην πράξη, εφαρμόζοντας τα πάνω στην δικιά μου μοτό. Κάνοντας αυτό λοιπόν, έχω ήδη παρατηρησει πόσο σημαντικά αλλάζει η συμπεριφορά του συνόλου με μικροαλλάγες στις ρυθμίσεις (είτε βελτιώνετε, είτε χαλάει σε συγκεκριμένο εύρος χρήσης). Δηλαδή, μπαίνοντας σε τρακντει με τις ρυθμίσεις που χρησιμοποιώ για δρόμο, η μηχανή ηταν ασαφής στις στροφές (για εμένα- που σημειωτέον για να μην ξεκινάμε άλλα, εχω πολύ δρόμο για να βελτιωθώ στο καθαρά τεχνικό κομμάτι της οδήγησης μου). Χρησιμοποιώντας σαν οδηγό  αυτόν http://www.gostar-racing.com/club/motorcycle_suspension_set-up.htm  και κάνοντας μικρές αλλαγές στην ρυθμίσεις ανάλογα με το feedback που αντιλαμβανόμουν, άλλαξε τελείως ο τρόπος που η μηχανή έστριβε (βελτιώθηκε για εμένα). Φεύγοντας απο εκεί και βγαίνοντας πάλι στον δρόμο, οι ρυθμίσεις έπρεπε να ξανά επανέλθουν καθότι είχα αποκτήσει ασάφεια στο δρόμο...

Νίκο επειδή έχω καταλάβει τα μπολντ, γι αυτό και μπαίνω στην διαδικασία να ρωτάω λεπτομέρειες, μπας και ξεστραβωθώ λίγο παραπάνω. Το υπόλοιπο θα το έγραφα " το κάθε αμορτισέρ (χωρίς το ελατήριο) έχει δύο κλπ..".Κατα τα άλλα συμφωνώ απόλυτα.

Επίσης, επειδή αργά ή γρήγορα θα κάνω την αναβάθμιση, θέλω είμαι απόλυτα σίγουρος και να ξέρω το τι ακριβώς χρειάζομαι

οι συνθηκες δρομου ειναι διαφορετικες απο τις συνθηκες πιστας. οι λογοι γνωστοι και προφανεις. απο κει και περα, αν εχεις ενα ποιοτικο συστημα με μεγαλο ευρος λειτουργιας και ρυθμισημότητας οι επεμβασεις ειναι μικρες (  ισως μικρη διαφοροποιηση στο sag 1-2mm και στις αποσβεσεις-rebound κανα δυο κλικ αναλογα με την αισθηση και γουστο του καθενος)

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Συμφωνούμε Γιώργο. Πάντως θα έλεγα ότι καλό θα ήταν να μην το εξειδεκεύουμαι σε πίστα/δρόμο. Η καλή ανάρτηση θα σε βοηθήσει να πάς πολύ καλύτερα στον δρόμο.Μάλιστα εφόσον ξέρεις και τι συμπεριφορά θές (και πως θα την ρυθμίσεις), εύκολα την φέρνεις ανάλογα και με τα κέφια σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα