efkola

YAMAHA MT-09 Tracer (2015)

5107 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha mt 09 tracer (900cc) suommy Yamaha

Δημοσιεύτηκε

Ναι κατεβηκαν και αυτες ενοειτε ;) το μονο κακο τωρα θα ειναι λογικα το ανεβασμα σε κανα πεζοδρομιακι... εβρισκε πριν τωρα δεν θα ανεβαινει καν λολ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Δέν βρίσκει η akrapa χαμω;

η τιτανιου οχι, με τιποτα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ρε παιδια καποιος απο εδω εβαλε ohlins !!!  Μπορει να μας πει που ακριβως πηγε τι πακετο εβαλε και ποσο ? Εχει βαλει κανεις το street box της hyper pro ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha mt 10 (1000cc) shoei nxr , arai Kawasaki H2R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

:_whistling:

μπορει καποιος να μας πει πώς στον φούτσο μπορείς να διαγράψεις μια δημοσίευσή σου ??

Τροποποιήθηκε από τον sakis gp800
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha mt 09 tracer (847cc) givi

Ρε παιδια καποιος απο εδω εβαλε ohlins !!!  Μπορει να μας πει που ακριβως πηγε τι πακετο εβαλε και ποσο ? Εχει βαλει κανεις το street box της hyper pro ?

Εγω. Οταν (το καλοκαιρι)  το tracer ειχε 3500 χλμ εβαλα το πισω αμορτισερ ohlins (το βασικο, χωρις υδραυλικη προφορτιση και αποσβεση συμπιεσης) στου Παπασταυρου.  Κοστος 565 ευρω τοποθετημενo.  Μετα απο 1000 περιπου χλμ εβαλα και τα ελατηρια με το λαδι της ohlins εκει.  Κοστος 210 ευρω τοποθετημενα. Με εξαιρεση το κοσκινισμα που απο τοτε εμφανιζοταν  κοντα στα 185-190 χλμ (αντι για τα 170), το μηχανακι μεταμορφωθηκε.   Αν μαλιστα βαλεις κι ενα καλο σετακι λαστιχα διπλης γομας, ετοιμασου για ατελειωτο ξυσιμο (των μαρσιπιε)! 

Με ολα αυτα επανω (και το κιτ χαμηλωματος), το οδηγησε σημερα φιλος που ηταν ετοιμος να τα σκασει χοντρα για revalving εμπρος και επαθε σοκ!  Μα τι εγινε και δεν κουναει??… ηταν η πρωτη του ερωτηση μολις κατεβηκε… 

Τροποποιήθηκε από τον dimben
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ωραια μια χαρα ;) τωρα δεν σου κουναει πουθενα δηλαδη ? Και ενοω ολες αυτες τις ταλαντωσεις και τα ψαρωματα σε αποτομες εναλλαγες πορειας με κιγο ανεβασμενες ταχυτητες κλπ. Και το βασικο ειναι στην τελικη αν εχει ηρεμησει??? ! Η δεν το εχεις δοκιμασει ακομα στην τελικη ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT09 TRACER (850cc) hjc rpha 10 plus MV Agusta f3

Δημοσιεύτηκε

Aυτο που λεει ο GEORGE85 ειναι το πιο βασικο να διευκρινησεις. αν με αυτα τα OHLINS εξαφανιστηκε το κοσκινισμα. εμενα μου ρυθμισε λιγο το rebound της πισω και ειδα αλλαγη στο στριψιμο. Φανταζομαι με την ΟΗLINS πως θα ειναι....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οσον αφορα την συμπεριφορα της μηχανης πριν και μετα την τοποθετηση των ohlins σε σχεση με το κοσκινισμα το ειπα ηδη βρε παιδια.  Ο φιλος που λεγαμε το πηγε μεχρι τα 195 σημερα και ΔΕΝ κουνησε. Εγω το εχω παει και παραπανω (αλλα οχι μεχρι τα 225 της τελικης του)  σε ομαλο σχετικα οδοστρωμα και ΔΕΝ κουνησε. Αλλωστε, μολις την προηγουμενη Παρασκευη εβαλα το κιτ χαμηλωματος. Σημασια για μενα (που οδηγω εως πολυ σβελτα μεν αλλα ρευστα)  εχει οτι α) το μηχανακι ειναι πιο συμπαγες στις αντιδρασεις του σε καθε ταχυτητα β) στις ταχυτητες που χρησιμοποιουμε συνηθως σε γρηγορο ταξιδι ειναι μια χαρα πλεον ακομα και solo με γεματο top case. Αν τυχει κατω απο αυτες τις συνθηκες να  κουνησει και λιγο μετα τα 205- 210,ψηλο sport touring μηχανακι ειναι… ε δεν χαθηκε και ο κοσμος! 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT09 TRACER (850cc) hjc rpha 10 plus MV Agusta f3

Δημοσιεύτηκε

καλη τιμη σου εκανε. ο K SHOCK που ρωτησα μου ειπε: 645 πιεω- 145 μπροστα αλλα δεν διευκρινησε αν ειναι με την τοποθετηση...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καλη τιμη σου εκανε. ο K SHOCK που ρωτησα μου ειπε: 645 πιεω- 145 μπροστα αλλα δεν διευκρινησε αν ειναι με την τοποθετηση...

Απο οσο ξερω ο Τασουλης που τα εισαγει 598 ευρω ζηταει για το πισω… 

Ωστοσο, αλλο ειναι που μου τη δινει (πολυ)  στα νευρα.  Πριν 26-27 χρονια ειχα το kawasaki ninja 900. Ηταν βαρυτερο μεν αλλα ειχε την ιδια ιπποδυναμη με το tracer… Πηγαινε μεχρι τα 260 (στο κοντερ)  και δεν κουναγε ΚΑΘΟΛΟΥ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha tracer

Δημοσιεύτηκε

Μπίγκο!!!

Κατεβάζοντας το πίσω μέρος με αυτό τον τρόπο συμβαίνουν πολλά!

Το ψαλίδι κάνει τοξοειδή κίνηση, όχι ευθύγραμμη. Όσο βυθίζεται πίσω ή μπρος ή ο συνδυασμός τους, μεταβάλει & το μεταξόνιο! Επιπλέον πρέπει να υπάρχουν αλλαγές στη σχέση προοδευτικότητας του μοχλικού αν και δεν είμαι σίγουρος πως να το υπολογίσω. Αν προσθέσεις τα προοδευτικά ελατήρια και τα σημεία εφαρμογής αεροδυναμικών δυνάμεων και κέντρου βάρους, ανεβάζοντας το ψαλίδι έτσι πιθανό να πέταξει την ιδιοσυχνότητα ταλάντωσης έξω από το φάκελο χρήσης! Πρόσεχε μόνο μην πήγε λίγο πιο πέρα και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι και σε δαγκώσει.

Να δούμε αν θα το δοκιμάσουν άλλοι και τι θα βρουν...

Φίλε νάσαι καλά 

είχα να γελάσω έτσι πάνω απο μιά βδομάδα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Mt-09 tracer Ducati multistrada (1200cccc)

Δημοσιεύτηκε

Να ρωτήσω πόσο σας πήραν στο service των 5000kmh? Πάνω-κάτω....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να ρωτήσω πόσο σας πήραν στο service των 5000kmh? Πάνω-κάτω....

Δεν το εκανα.  Μονο αλλαξα λαδια στα 4000 και 7000 χλμ.  Με βαση τις εργασιες που περιγραφονται  στο βιβλιο ιδιοκτητη, πιστευω οτι μονο το service των 20000 χλμ ειναι απαραιτητο.  Οι βαλβιδες λογου χαρη, θελουν ρυθμιση καθε 40000 χλμ. Το φιλτρο αερα χρειαζεται αλλαγη καθε 40000 χλμ επισης. Στο μεταξυ γιατι να το πηγαινω καθε 5000 χλμ για service?  Για να δινω μεροκαματα στα εξουσιοδοτημενα συνεργεια απο φοβο μηπως χασω μιαν ανυπαρκτη στην πραξη εγγυηση??  Μεχρι τωρα, οτι χρειαστηκε το μηχανακι για να δουλευει οπως πρεπει το πληρωσα. Οταν λογου χαρη παραπονεθηκα στο συνεργειο της ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗΣ επι της οδου Καλλιροης για το κοσκινισμα του τιμονιου εκαναν τους κινεζους. Οταν λογω κραδασμων χαθηκε μια απο τις δυο βιδες συσφιξης της ζελατινας, το ιδιο. Ε αει σιχτιρ πια! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Η μοτοδυναμικη της καλλιροης ειναι η πλεον ακυρη μακακισμενη ακριβη αντιπροσωπια. Η εξυπηρετηση ειναι πιο μουφα απο παντου ειναι ακριβοι και ο ξανθουλης ξυνος πωλητης ειναι μαλακας μεχρι θανατου !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650 Vstrom K9 Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Δέν βρίσκει η akrapa χαμω;

Δεν ξέρω αν το κιτ χαμηλώματος ΠΙΣΩ επηρεάζει το ground clearance, λογικά χαμηλώνει το ύψος της αναρτώμενης μάζας, σέλας ας πούμε αλλά όχι εξάτμιση, μαρσπιέ κλπ, αν βέβαια κατεβεί και τιμονόπλακα τότε ναι, λογικά μειώνεται και η απόσταση από το έδαφος....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha mt-09 Aprilia tuono v4 aprc (1100cc)

Το μηχανάκι γιατί το χαμηλωνεται;  Είναι σωστό να πειραζουμε την μαμά γεωμετρία της μοτοσυκλετας;  και τι εννοείται χαμήλωμα πίσω με κιτ; Μπαίνει κάποια προσθήκη στο μοχλικό; Ακόμη και στη Γαλλία που έχουν πρωτάθλημα με mt 09 δεν βλέπω να χαμηλωνεται πειράζουν την γεωμετρία για κανένα λόγο. Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις 

Τροποποιήθηκε από τον wheelie man

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 09 (848cc) Shoei xr 1100 Yamaha MT 09 (850cc)

Δημοσιεύτηκε

Η akrapovic ξεταπωτη ειναι κ@υλα αλλα βουιζει το κεφαλι μετα απο καμια ωρα!!!!

http://www.econtech-store.gr/images/products/1238759112-b-EAR PLUG FOAM.jpg

Σε εφτιάξαμε πάλι :thumbsup:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL 650 Bell

Δημοσιεύτηκε

wheelie man δεν ξερω τι κανουν στην γαλλια αλλα μαλλον αναφερεσαι στο γυμνο που ετσι και αλλιως εχουν ελαφρως αλλαγμενη γεωμετρια.
και αν διαβασεις λιγο ποιο πισω εχουν κανει πατατα με την γεωμετρια του ντυμενου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki σε νάρκη Shoei αραχνιασμένο εκπτούται

Δημοσιεύτηκε

Φίλε νάσαι καλά 

είχα να γελάσω έτσι πάνω απο μιά βδομάδα

Όσο δε γράφεις τι σε έκανε να γελάσεις συγκεκριμμένα, είτε μιλάς είτε κλ@ν'ς το ίδιο κάνει.

Όσο δε γράφει κάποιος που ξέρει σοβαρά από γεωμετρία δικύκλων με όλο το θεωρητικό υπόβαθρο να με κάνει να το βουλώσω, εγώ θα προσπαθώ να βοηθήσω όσο ξερω και έχω βάλει χέρι σε άλλα μηχανάκια (πχ http://drriders.com/topic4964.html ).

Εκτός και αν ενοχλώ τους υπόλοιπους οπότε να το βουλώσω ούτως ή αλλέως...

Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600F (600 cccc) ARAI Mc COY Slide King

Δημοσιεύτηκε

Όσο δε γράφεις τι σε έκανε να γελάσεις συγκεκριμμένα, είτε μιλάς είτε κλ@ν'ς το ίδιο κάνει.

Όσο δε γράφει κάποιος που ξέρει σοβαρά από γεωμετρία δικύκλων με όλο το θεωρητικό υπόβαθρο να με κάνει να το βουλώσω, εγώ θα προσπαθώ να βοηθήσω όσο ξερω και έχω βάλει χέρι σε άλλα μηχανάκια (πχ http://drriders.com/topic4964.html ).

Εκτός και αν ενοχλώ τους υπόλοιπους οπότε να το βουλώσω ούτως ή αλλέως...

Ωραιος ο Mi_ka

:worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σιγά βρε μην είναι και ωραία η ημιμάθεια μου... 

Αλλά η ισσοροπία αναρτούμενων μαζών είναι πολύ σοβαρό πρόβλημα είτε μιλάμε για απλό ανάστροφο εκκρεμές ή σημεία Λαγκράνζ ή ότι άλλο θες. Όταν μιλάμε για πρόβλημα που προκύπτει στη λεπτομέρεια, ένας πόντος μεταβαλόμενο μεταξόνιο σε συνδυασμό με τη συμπίεση-αποσυμπίεση προοδευτικών ελατηρίων στο πηρούνι είναι αρκετός να είναι το υπερβάλλων σημείο που προκαλείται ο συντονισμός που ψάχνουν οι κουνούμενοι...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
VSX1T (VSE1Mcc) Κομμωτηρίου για περμαναντ Yamaha mt07 tenere cp2 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μικα σε παω κ σέβομαι την άποψη σου τόσο πολυ που μπορει να μας βρίζεις αυτη τη στιγμη,μιας κ δεν καταλαβαινω γρη απο αυτα που λες,κ εγω να λεω πωωωω,τι ειπε ο θεός!:rolleyes::crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

(Γούγλης και η γνώση στα χέρια σου  είτε μιλάμε για εκκρεμή είτε για το διάστημα - εγώ στα φυσικομαθηματικά ήμουν προβληματικός αλλά με το Γούγλη αξιοποιείς τη γνώση αυτών που ξέρουν.

Το θέμα είναι να βοηθάμε ο ένας τον άλλον να λύνουμε τα θέματα ο καθείς με το λιθαράκι του και όχι να βάζουμε προσκόματα σε όποιον προσπαθεί για κάτι καλύτερο, κλασσικά ελληνικά... )

Λοιπόν, πέρα από το παίξιμο με τις αποσβέσεις που σε πολλούς δεν έχει ικανά αποτελέσματα με όσα λένε, η μεταβολή του σημείου αφαρμογής του κέντρου βάρους και κέντρου αεροδυναμικής αντίστασης προς το μεταξόνιο με το χαμήλωμα πίσω φαίνεται πως μεταβάλει πολύ τα πράματα, με αυτά που γράφονται....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μην εισαι τοσο σιγουρος Mi ka.  Σημερα που( απο περιεργεια ) εδωσα ενα κλικ στη αποσβεση επαναφορας πισω στο ohlins το κοσκινισμα επανεμφανισθηκε παρα το χαμηλωμα.  Σταματησε βεβαια οταν την επανεφερα στην προηγουμενη θεση, αλλα αν ειναι να κατασκευαζονται ετσι οι μοτο την σημερον ημεραν … μαλλον εφτασε ο καιρος που καλυτερα να τις κατασκευαζουμε εμεις! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

γαμώτο :huh: , είναι οριακό το πράμα, στο ένα κλικ, κυριολεκτικά όπως τα λες!

πλέον τι άλλο να σκεφτεί το πτωχόν μυαλό μου πέρα από αποστάτες ψαλιδιού ή μεγαλύτερο οφσετ στις πλάκες... (... εύκολο να τα σκέφτομαι για τα μηχανάκια των άλλων :baby:)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα