PurePain

Ανέβασμα σε πεζοδρόμιο | Απορία

40 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki KLE

Δημοσιεύτηκε

Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους πάρα πολύ. Μετα απο σα διάβασα πήγα να το τα δοκιμάσω και ενώ φοβόμουν αρκετά να σας πω, τελικά όλα πήγαν μια χαρά! Ακόμα έχω ενα φόβο αλλα όχι τόσο αν θα μπορέσω να την ανεβάσω όσο να το κάνω όσο πιο ανώδυνα για την μηχανή και για μένα! :mB_kalo_e:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki vstrom (650cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

ΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!

ΑΛΗΤΕΙΙΙΑΑΑΑ!!!! ακους εκει ρε.. να ανεβαζουν τα μηχανακια στο πεζοδρομιο!!!!!!! ΠΩΠΩΠΩΠΩ

Καλα.. και αυτοι που λενε "εεε εεε μην ανεβαζετε τα μηχανακια σας στο πεζοδρομιο" μολις τα βρουν κατω η με σπασμενο το φτερο μπροστα θα δεις για ποτε θα τα ανεβαζουν κ αυτοι επανω....

Τροποποιήθηκε από τον cloud_constructor

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Θέλει 20 εκατοστά φόρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Χωρίς να ξέρω την εμπειρία σου, υποθέτω ότι με το συγκεκριμένο μηχανάκι (αν θυμάμαι καλά είχες και το enduro, που ελαφραίνει πιο εύκολα το μπροστινό λόγω μεγαλύτερου τροχού) κάποιος με σχετική εμπειρία στο χώμα (για να βάλει σωστά το σώμα σε παρατεταμένη άνοδο) θα τα ανέβαινε άνετα. Γενικά, αν δεν έχει κόσμο γύρω και δεν ενοχλείς, δεν κινδυνεύεις να σκοτωθείς ή να χτυπήσεις κανέναν, είναι ωραίες "προκλήσεις" αυτές. Σαν urban enduro φάση, αργά σε ταχύτητα αλλά θέλει λίγο τεχνική και σε αναγκάζει να βελτιωθείς.

Πιστεψε με δεν ειναι τοσο απλο. Και εγω καπως ετσι το σκεφτηκα και το δοκιμασα.

Το θεμα ειναι οτι οσο πηγαινε γινοταν χειροτερη η κληση και στενοτερα τα σκαλια και ηταν και ολα μαζι οποτε δεν υπηρχε περιθωριο να παρεις φορα. Οσο ανεβαινεις πρεπει να δινεις παραπανω γκαζι και φυσικα αργα ή γρηγορα βρισκεσαι να πηγαινεις ειτε με παρατεταμενη σουζα ειτε με μικρες σουζες ανα περιοδους. Λιιιιιιγο να αφησεις το γκαζι εχει κολλησει, αλλα οταν το γκαζι σημαινει 50 αλογα και μαζικη ροπη ειναι ευκολο να το κανεις.. Αυτο που επαθα εγω δηλαδη.

Επισης θελει να εχεις επιλεξει συγκεκριμενη γραμμη και να την ακολουθεις τελεια, αλλιως πας πολυ δεξια ή αριστερα και δε μπορεις να ξεκινησεις την επομενη σειρα με σκαλια.

Γενικα δυσκολα τα πραγματα, αλλα σιγουρα για καποιον με εμπειρια σε σκληρο enduro ή καποιον εντελως καφρο θα ηταν εφικτο.

Εγω τουλαχιστον πηρα respect ακομα και απο τοπικους καγκουρες :crazy:

Τροποποιήθηκε από τον Angel13
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Bombardier U-bahn X-lite x603 KTM Super duke

Δημοσιεύτηκε

Απορω πως κ δεν έχει πεταχτεί ακόμα κανένας να πει,τι δουλεια έχετε ν ανεβαινετε πεζοδρόμια..

Δεύτερη σελιδα κ τίποτα;;μπραααβο το μαμπαηκ...

ειναι επειδη το κανουμε ολοι αλλιως...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki FX (125cc) HJC RPHA 10+ furia red Peugeot Deux (2cc)

Νομιζω ότι δεν χρειαζεται να δωσω και άλλες οδηγιες εγω..! Καθετα εντελως να εισαι και να χειρίζεσαι με ανεση γκαζι , συμπλεκτη..!

Περισσοτερο κανω σχολιο γιατι στην πρωτη φορα που προσπαθησα να ανεβω πεζοδρομιο &^%$!*^%#%&*^% :lipssealed::peep: τα φαγε τα μουτρα του το μεκανακι.... :( Θελω να το θυμαμαι τελος παντων κ να βλεπω ότι δεν είμαι ο πρωτος ουτε ο τελευταίος που την πατησε.. ^_^

Ηθικο διδαγμα; Πας απο την ραμπα και κανεις 5-6 μετρα πανω στο πεζοδρομιο χωρις να πατησεις κανεναν :D :grin:

Τροποποιήθηκε από τον Deluxe

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda FMX 650

Δημοσιεύτηκε

Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους πάρα πολύ. Μετα απο σα διάβασα πήγα να το τα δοκιμάσω και ενώ φοβόμουν αρκετά να σας πω, τελικά όλα πήγαν μια χαρά! Ακόμα έχω ενα φόβο αλλα όχι τόσο αν θα μπορέσω να την ανεβάσω όσο να το κάνω όσο πιο ανώδυνα για την μηχανή και για μένα! :mB_kalo_e:

Γενικά, αν δίνουμε λίγο γκάζι ελαφραίνει το μπροστινό σύστημα και "απλώνει" η ανάρτηση οπότε δεν το ταλαιπωρείς, απλά με το που βρει στο πεζοδρόμιο θα συμπιεστεί ξανά προς τη φυσιολογική της θέση. Γι'αυτό άλλωστε ανεβαίνει και πιο εύκολα αν δώσεις λίγη φόρα. Αν είσαι κολλητά με το πεζοδρόμιο δεν προλαβαίνει να ελαφρύνει.

Το μόνο που πρέπει να κοιτάς είναι να ελέγχεις τις ακτίνες σου αν έχει χαλαρώσει καμία όταν πας για αλλαγή ελαστικών ή αν παρατηρήσεις διαφορά στο χειρισμό, ώστε να σου κάνουν μια ακτινολόγηση αν χρειάζεται.

Πρόβλημα για να έχεις (ειδικά σε ψηλό μηχανάκι σαν το δικό σου) πρέπει ή το μηχανάκι να είναι κακοσυντηρημένο ή να κάνεις λάθος. Ας πούμε, μη σκας πάνω με συμπιεσμένη ανάρτηση και χιλιόμετρα γιατί μπορεί να πληγώσεις τα πηρούνια. Το έχω πάθει στις αρχές, όταν πηγαίνοντας από την άκρη της κίνησης για να βγω μπροστά σε ένα φανάρι άναψε πράσινο και αναγκάστηκα να φρενάρω για μη με κλείσει ένα φορτηγάκι που ξεκινούσε πιο μπροστά και δεν είχε ορατότητα να με δει. Το πρόβλημα ήταν ότι από πίσω μου ερχόταν πλακωμένος ένας θείος με παπάκι που δεν τον βασιζόμουν να φρενάρει εγκαίρως, οπότε κι εγώ δεν φρέναρα όσο δυνατά θα μπορούσα. Το αποτέλεσμα ήταν (επειδή το φανάρι ήταν σε διασταύρωση με στροφή) να σκάσει η δεξιά μεριά της μπροστινής ρόδας με καμιά 10αριά χιλιόμετρα πάνω στο πεζουλάκι. Μετά από 2-3 μήνες άρχισε να χάνει λάδι η μπουκάλα, το μπήκα για αλλαγή σε τσιμούχες/λάδια και ανακάλυψα ότι είχε πάρει κλίση, τελικά μπήκε μηχανουργείο για να ισιώσει. Αυτό που περιγράφω όμως δεν είναι κάτι που θα το κάνεις επίτηδες ή σε καθημερινή βάση (κι εγώ για να αποφύγω πιθανό ατύχημα το έκανα). Σε φυσιολογικές συνθήκες δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Modenas Dinamik (125cc) Triumph Explorer (1200XCcc)

Δημοσιεύτηκε

Γενικά, αν δίνουμε λίγο γκάζι ελαφραίνει το μπροστινό σύστημα και "απλώνει" η ανάρτηση οπότε δεν το ταλαιπωρείς, απλά με το που βρει στο πεζοδρόμιο θα συμπιεστεί ξανά προς τη φυσιολογική της θέση. Γι'αυτό άλλωστε ανεβαίνει και πιο εύκολα αν δώσεις λίγη φόρα. Αν είσαι κολλητά με το πεζοδρόμιο δεν προλαβαίνει να ελαφρύνει.

Το μόνο που πρέπει να κοιτάς είναι να ελέγχεις τις ακτίνες σου αν έχει χαλαρώσει καμία όταν πας για αλλαγή ελαστικών ή αν παρατηρήσεις διαφορά στο χειρισμό, ώστε να σου κάνουν μια ακτινολόγηση αν χρειάζεται.

Πρόβλημα για να έχεις (ειδικά σε ψηλό μηχανάκι σαν το δικό σου) πρέπει ή το μηχανάκι να είναι κακοσυντηρημένο ή να κάνεις λάθος. Ας πούμε, μη σκας πάνω με συμπιεσμένη ανάρτηση και χιλιόμετρα γιατί μπορεί να πληγώσεις τα πηρούνια. Το έχω πάθει στις αρχές, όταν πηγαίνοντας από την άκρη της κίνησης για να βγω μπροστά σε ένα φανάρι άναψε πράσινο και αναγκάστηκα να φρενάρω για μη με κλείσει ένα φορτηγάκι που ξεκινούσε πιο μπροστά και δεν είχε ορατότητα να με δει. Το πρόβλημα ήταν ότι από πίσω μου ερχόταν πλακωμένος ένας θείος με παπάκι που δεν τον βασιζόμουν να φρενάρει εγκαίρως, οπότε κι εγώ δεν φρέναρα όσο δυνατά θα μπορούσα. Το αποτέλεσμα ήταν (επειδή το φανάρι ήταν σε διασταύρωση με στροφή) να σκάσει η δεξιά μεριά της μπροστινής ρόδας με καμιά 10αριά χιλιόμετρα πάνω στο πεζουλάκι. Μετά από 2-3 μήνες άρχισε να χάνει λάδι η μπουκάλα, το μπήκα για αλλαγή σε τσιμούχες/λάδια και ανακάλυψα ότι είχε πάρει κλίση, τελικά μπήκε μηχανουργείο για να ισιώσει. Αυτό που περιγράφω όμως δεν είναι κάτι που θα το κάνεις επίτηδες ή σε καθημερινή βάση (κι εγώ για να αποφύγω πιθανό ατύχημα το έκανα). Σε φυσιολογικές συνθήκες δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

E εντάξει αν πηγαίνει συνειδητά να ανέβει είναι διαφορετικό με το να σκάσει σε εμπόδιο ώστε να στραβώσουν οι ακτίνες!

Αν πάει να ανέβει πεζοδρόμιο σε σημείο να στραβώσουν οι ακτίνες ή να πληγωθούν οι μπουκάλες τότε θα θρηνήσει και την τζαμαρία του καταστήματος! :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

Απλά θέμα εξοικείωσης ειναι με το γκάζι + συμπλέκτη.

Κανόνας: Όσο πιο κάθετα, μη πας υπο γωνία ... παθών και μαθών :Ρ

Κι εσυ;;; :peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Επαναφερω το θεμα καθως θελω να ρωτησω τη γινεται οταν το υψωμα εχει μηκος σκαλοπατιου, οχι δηλαδη τα 5-10-15cm που συζηταμε μεχρι στιγμης. Και για χαμηλες μηχανες street-sport. Εκει υπαρχει περιπτωση να το ανεβασεις χωρις να κανεις καποια αυτοσχεδια ραμπα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 λεπτά, το μέλος ziki έγραψε:

Επαναφερω το θεμα καθως θελω να ρωτησω τη γινεται οταν το υψωμα εχει μηκος σκαλοπατιου, οχι δηλαδη τα 5-10-15cm που συζηταμε μεχρι στιγμης. Και για χαμηλες μηχανες street-sport. Εκει υπαρχει περιπτωση να το ανεβασεις χωρις να κανεις καποια αυτοσχεδια ραμπα

φτιάξε έναν ξύλινο τάκο ίσα με το πλάτος του ελαστικού για να το ανεβάζεις με ασφάλεια, το πρόβλημα δεν είναι τόσο αν θα βρει από κάτω αλλά για το μπροστινό του πιρουνιού θα την ακούσει όλο το σύστημα απο την καταπόνηση εν καιρό 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 λεπτά, το μέλος doctoras9 έγραψε:

φτιάξε έναν ξύλινο τάκο ίσα με το πλάτος του ελαστικού για να το ανεβάζεις με ασφάλεια, το πρόβλημα δεν είναι τόσο αν θα βρει από κάτω αλλά για το μπροστινό του πιρουνιού θα την ακούσει όλο το σύστημα απο την καταπόνηση εν καιρό 

Καλα σιγουρα αυτο που λες ειναι η καλυτερη και η μονη λυσης, αλλα αναφερομαι σε περιπτωσεις που δεν εχεις δυνατοτητα. Εστω οτι πας καπου και ο μονος χωρος να την εχεις μπροστα να τη βλεπεις εχει ενα τετοιο μεγαλο ανεβασμα, η πχ οπως πηγα 15υγουστο σε ενα εξοχικο και δεν ειχα κατι να βαλω και εψαχνα πετρουλες και ξυλαρακια απο διπλανες αυλες. Αν δε παιζει δηλαδη το σεναριο, πως υπολογιζω με βαση το υψος ελαστικου, και υψος πεζοδρομιου αν με παιρνει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Πρακτικά τίποτα δε θα συμβεί.

Ούτε σε αναρτήσεις, ούτε σε λαστιχα. Γιατί αν συμβεί, με 3km/h δε θέλω να φανταστώ τι θα συνέβαινε σε σκαλοπάτι της εθνικής ή μικρή γούβα στα 200+++

Όταν πας να ανέβεις στο σκαλοπάτι, επιχειρείς κάθετα ως προς το πεζοδρόμιο (δεν εννοώ με σούζα :tooth: ) κ πατάς με τα πόδια κάτω ώστε να ανασηκωθεί η μοτοσυκλέτα αφού εξαφανίζεται η μάζα σου.

Η εμπειρία θα σε κάνει να ξέρεις (περίπου) αν θα βρεις ή όχι.

Προσοχή: το ότι δε βρήκες στο ανέβασμα δε σε εξασφαλίζει. Στο κατέβασμα βρίσκει ευκολότερα η μοτοσυκλέτα,  ιδιαίτερα αν έχει καρίνα. Στο κατέβασμα πας πάντα με ρυθμό χελώνας ώστε ο εμπρός τροχός να μη πέσει απο το σκαλοπάτι αλλά να γλιστρήσει αργά ως την άσφαλτο.

Υ.Γ.: το παρκάρισμα στο πεζοδρόμιο είναι παράνομο. Προσοχή. Και προς θεού, αν παρανομήσεις, θα σε παρακαλούσα να μη το κάνεις μπροστά σε ράμπες ΑΜΕΑ ή/και ανάγλυφα πλακάκια συνανθρώπων μας με προβλήματα στην όραση

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 2/10/2014 at 8:55 ΜΜ, το μέλος dimitriskr έγραψε:

Και ο πατέρας μου από το μπαλκόνι να φωνάζει "ΣΤΟΠΑ ΌΤΙ ΘΑ ΣΚΟΤΩΘΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΚΩΛΟΜΗΧΑΝΑΚΙΑ!!!"

Τώρα άρχισα να διαβάζω το θέμα και με τράβηξε αυτή η ατάκα. Μου θύμισες Τσουβέλα:

Επί του θέματος τώρα, εγώ δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα να ανέβω. Για να βάλω τη μηχανή στο σπίτι, πρέπει να τη ανέβω ένα 10ποντο περίπου πλατύσκαλο. Αυτό που κάνω, επειδή έχω τον χώρο, κάνω λίγο πίσω στο δρόμο, ανεβάζω τη μπροστινή, αλλά μετά κόβω γιατί πρέπει να το στρίψω. Κάνω πίσω μέχρι να έχει κάνα 15-20 πόντους η μπροστινή από το να ξανακατέβει, στρίβω το τιμόνι και μετά του δίνω ξανά λίγο για να ανέβει και η πίσω. Μερικές φορές, αν έχω πάρει καλή γωνία, δε χρειάζεται να κάνω το πίσω κομμάτι, απλά κάνω ένα διάλλειμα και το δίνω ξανά για να ανεβάσω και την πίσω.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Πρωτη και συμπλεκταρισμα για να ανεβεις με σουζα και πρωτη με συμπλεκταρισμα για να κατεβεις με αλμα και εισαι οκ :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα