CRX

ελαστικά tubeless για παπί

29 μηνύματα σε αυτό το θέμα

k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

επερνες ενα ακομα παπι με τοσα λεφτα που εχεις δωσει στις ζαντες ρε παλικαρε :biggrin:

τι παιζει ομως? δεν ειναι ολες οι αλουμινιου tubeless, νομιζω ειναι. στους ελληνικους δρομους ειναι επικινδυνες γιατι στραβωνουν για πλακα οτι λαστιχο και να εχεις οσο και να προσεχεις σε λακουβες. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki KLX 250s (250cc) Honda wave (110cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ναι, αν έχεις 2αράκια και ξεφούσκωτα μπορεί! Του wave με σωστά λάστιχα και πιέσεις δεν έχουν πάρει χιλιοστό και το πηγαίνω τάπα δικάβαλο σε λακούβες!

Τροποποιήθηκε από τον Cycloholic

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Modenas Kriss II (115cc)

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μου Cycloholic

Είναι θέμα πλάτους πλήμνης και φυσικά υλικού. Η πίεση επιφανείας αυξάνεται όσο η πλήμνη είναι στενότερη και η αντοχή αυξάνει, ή μειώνεται, ανάλογα με το υλικό. Πέραν από αυτά παίζει ρόλο και η χρήση. Ακόμα και αν και θεωρήσουμε την χρήση ίδια για όλους, η ερώτησή σου δεν μπορεί να απαντηθεί, αφενός διότι το πλήθος των κραμάτων μπορεί να είναι πάνω από μύριο  (10.000) και αφετέρου δεν γνωρίζουμε τα πλάτη των 2 πλημνών.

Τα όσα αναφέρω είναι πέραν για πέρα αληθινά και το πρόβλημα αυτό δεν έχει διαπιστωθεί μόνον από εμένα. Απόδειξη ότι στα Ασιατικά φόρουμ παίζει πολύ αυτή συζήτηση.

Φίλε μου Noodles

Ισχύει, αλλά τι να κάνω που είναι «σκύλος» το άτιμο και το αγαπώ;

Όχι δεν είναι όλες οι ζάντες κραμάτων αλουμινίου «tubeless», ήτοι «χωρίς αεροθάλαμο (σαμπρέλα)», αλλά υπάρχουν 2 ειδών ζάντες στο εμπόριο:

• Τα «σώτρα (ζάντες) αεροθαλάμου» (tube) ή αλλιώς ονομαζόμενες και «απλές ζάντες», οι οποίες δεν φέρουν χείλη (βλ. παρακάτω).
  • Και τα «σώτρα άνευ αεροθαλάμου» (tubeless) ή αλλιώς ονομαζόμενες «ζάντες με χειλάκι» (θα προσπαθήσω να σας ανεβάσω σχετική φωτογραφία να δείτε τα χείλη από τις Racing Boy που αγόρασα).

Οι tubeless είναι πολύ ασφαλέστερες από τις απλές, αφού δεν κλατάρουν ποτέ και μπορούν να βγάλουν πολλά χιλιόμετρα ακόμα και αν έχεις πατήσει πρόκα. Η κακοφημία τους όμως έγκειται στο γεγονός ότι στην Ελλάδα βάζουν ελαστικά tubeless σε απλές ζάντες και αυτό είναι φοβερά επικίνδυνο διότι σε μία λακκούβα ή σε μία οδήγηση υπό ακραίες συνθήκες μπορεί το λάστιχο να ανοίξει και να υπάρχει ακαριαία εκτόνωση (κλατάρισμα), με ότι συνεπάγεται αυτό.

Τέλος σας λέω πως τα ελαστικά tubeless μπορούν να λειτουργήσουν με ασφάλεια μόνον σε ζάντες tubeless. Οι οποίες ζάντες το δηλώνουν ΠΑΝΤΟΤΕ (βλ. 2η φωτογραφία). Εάν δεν το δηλώνουν τότε κατά πάσα πιθανότητα ΔΕΝ είναι tubeless ζάντες, αλλά απλές και τότε σε αυτές πρέπει να τοποθετηθούν ελαστικά με αεροθάλαμο, δηλαδή με σαμπρέλα, ή ελαστικά με πολλαπλούς αεροθαλάμους (δυστυχώς δεν υπάρχουν στην Ελλάδα τα τελευταία).

Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες. Εάν γνωρίζετε το πως στείλτε μου.

Συγγνώμη για τις καθυστερημένες μου απαντήσεις. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Astrea Grand (125cc) HJC FG-15/ REVIT RADAR Triumph Tiger (1050cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Αν ανεβασεις φωτο θα βοηθησουν πολυ. Μπορεις να πας σε αυτη τη σελιδα https://postimages.org/ να επιλεξεις τις φωτο που θα ανεβασεις και κανεις αντιγραφη το συνδεσμο η τη μικρογραφια για Forum και την ποσταρεις εδω πατωντας το εικονιδιο του συνδεσμου (οταν γραφεις μηνυμα το τεταρτο απο αριστερα στα δεξια).

Τροποποιήθηκε από τον klaipelas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα