Apisteftos

Το τόπικ των σύντομων απαντήσεων vol. 2

4930 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Μπορεί κανείς να εξηγήσει τι σημαίνει "advance the ignition"; Φαντάζομαι μεταφράζεται αναπτύσσω την ανάφλεξη στα ελληνικά ή κάτι παρόμοιο;

advance είναι ο χρόνος προπορείας της ανάφλεξης πριν το ΑΝΣ (άνω νεκρό σημείο)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Aprilia Sx 125 (125cc) Nolan N53+100% Racecraft Husaberg FS 570 (570cc)

Δημοσιεύτηκε

advance είναι ο χρόνος προπορείας της ανάφλεξης πριν το ΑΝΣ (άνω νεκρό σημείο)

Οπότε τι επίδραση θα είχε αν άλλαζε αυτός ο χρόνος σε σύγκριση με τον εργοστασιακό να το πω έτσι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Husqvarna sm (125cc) airoh s5+Twist κατι δικο μου (∞cc)

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά έπλυνα το μηχανάκι και τώρα πήρε πουθενά νερά και δεν παίρνει μπροστά , τι να κάνω να καθαρίσω το μπουζί ; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha ΜΤ-07 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Χρόνια Πολλά :biggrin::biggrin:

Καλη χρονια!

Δε γιορταζω, τυχαιο το παραδειγμα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά έπλυνα το μηχανάκι και τώρα πήρε πουθενά νερά και δεν παίρνει μπροστά , τι να κάνω να καθαρίσω το μπουζί ; 

Φυσηξε τις μπουζοπιπες με αερα,αν εχετε λιακαδα αυριο αστο στον ηλιο

Του εριξες με πιεση απο πολυ κοντα?καλο ειναι να καλυπτεις καποια ευαισθητα σημεια με μια σακουλα πριν το πλυνεις

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φυσηξε τις μπουζοπιπες με αερα,αν εχετε λιακαδα αυριο αστο στον ηλιο

Του εριξες με πιεση απο πολυ κοντα?καλο ειναι να καλυπτεις καποια ευαισθητα σημεια με μια σακουλα πριν το πλυνεις

Έβγαλα το μπουζι το καθάρισα και πάλι τίποτα , ούτε με δευτέρα .. θα περάσω αν είναι απο τον μηχανικό

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Οπότε τι επίδραση θα είχε αν άλλαζε αυτός ο χρόνος σε σύγκριση με τον εργοστασιακό να το πω έτσι;

πρακτικα ο χρονος αυτος δεν ειναι ποτε σταθερος κι εξαρταται απο το πατημα του γκαζιου και τις στροφες του κινητηρα. Αυτοματα, οσο ανεβαινουν οι στροφες, ο σπινθηρας ερχεται πριν το ΑΝΣ για βελτιωση της καυσης του μιγματος. Αν εσυ σκαλιζεις (δυσκολο) οι συνεπειες θα ειναι ειτε προαναφλεξεις ειτε αναφλεξεις μετα το ΑΝΣ. Κοινως σκατε ολε.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ποια είναι η καλύτερη ποιοτικά βαφή για ζάντες αλουμινίου;

πρακτικα ο χρονος αυτος δεν ειναι ποτε σταθερος κι εξαρταται απο το πατημα του γκαζιου και τις στροφες του κινητηρα. Αυτοματα, οσο ανεβαινουν οι στροφες, ο σπινθηρας ερχεται πριν το ΑΝΣ για βελτιωση της καυσης του μιγματος. Αν εσυ σκαλιζεις (δυσκολο) οι συνεπειες θα ειναι ειτε προαναφλεξεις ειτε αναφλεξεις μετα το ΑΝΣ. Κοινως σκατε ολε.

Απλά μια aftermarket εξάτμιση της Arrow έρχεται μαζί με ένα "woodruff key that advances the ignition" εξού και η απορία. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

1)Hλεκτροστατική.

2)Αυτή λογικά παρεμβάλεται κάπου στο κύκλωμα της ανάφλεξης και αλλάζει το χρονισμό με για καλύτερη απόδοση. 

Καλή χρονιά!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Απλά μια aftermarket εξάτμιση της Arrow έρχεται μαζί με ένα "woodruff key that advances the ignition" εξού και η απορία. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως! 

Το γουντρουφ ειναι η οβαλ ασφαλεια που κραταει το βολαν (που δινει πληροφοριες για τη θεση του στροφαλου στον εγκεφαλο) σε σταθερο σημειο, ως προς το στροφαλοφορο.

το εξαρτημα λοιπον που σου δινουν προυποθετει οτι οτι λυνεις καπακι πηνειων (συνηθως) βγαζεις βολαν, βγαζεις παλια αφαλεια και βαζεις καινουργια με καποιες μοιρες μετατοπιση σε σχεση με το μαμα. 

Εγω δε νομιζω να εμπαινα σε αυτη τη διαδικασια. :winking:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτό το κομμάτι πάνω από το καπάκι του slide που κάνει την καμπύλη τι είναι;

09266d7b-c2ea-410b-bdb5-e90d9cdc18f7.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Η ντίζα περνάει από εκεί.

Πας για βελτίωση? Μία εξατμίσεις και χρονισμούς ψάχνεις, μια καρμπυρατέρ...

Τί παίζει;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Εκεί μπαίνει η ντίζα του γκαζιού.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Address (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Έβγαλα το μπουζι το καθάρισα και πάλι τίποτα , ούτε με δευτέρα .. θα περάσω αν είναι απο τον μηχανικό

Μια χαζη παρατηρηση..

Τσεκαρε το kill switch! 

Καμια φορα στο σκουπισμα ή στο πλυσιμο με το σφουγγαρι το κλεινουμε κατα λαθος, και αν εχεις συνηθισει να μην το κλεινεις ποτε, οταν πας να βαλεις μπροστα και δεν κανει τπτ, τρως μεγαλο σκαλωμα..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ίσως να είχες δίκιο αλλά τα μηχανάκια μας δεν έχουν kill switch!

@ΓιωργοςΤΤ Όταν είμαι στο pc θα σου εξηγήσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ίσως να είχες δίκιο αλλά τα μηχανάκια μας δεν έχουν kill switch!

@ΓιωργοςΤΤ Όταν είμαι στο pc θα σου εξηγήσω.

Το δικό μου έχει 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γράψε άκυρο τότε. My bad!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Η ντίζα περνάει από εκεί.

Πας για βελτίωση? Μία εξατμίσεις και χρονισμούς ψάχνεις, μια καρμπυρατέρ...

Τί παίζει;

Μιας και τον Μάιο του 2017 τελειώνει η 2ετής εγγύηση μου και το βαρέθηκα πια φιμωμένο, έχω αρχίσει να μαζεύω λεφτά και να ψάχνω τι πράγματα χρειάζομαι.

Μέχρι στιγμής χρειάζομαι μια εξάτμιση γιατί ο μαμά θάλαμος διαστολής έχει μέσα διάφορους περιορισμούς για να περάσει Euro 3 (Μέχρι και EGR έχουν βάλει να φανταστείς, είναι μια π@π@ριά που παίρνει ένα μέρος των καυσαερίων και τα στέλνει στο φιλτροκούτι), πιθανές επιλογές είναι Arrow/Giannelli (ίδιος θάλαμος διαστολής μόνο τα τελικά αλλάζουν,mild steel), Scalvini/Jolly Moto (πάμε σε άλλο επίπεδο, stainless steel και γενικότερα ποιοτικά ανώτερες).

Μετά,αν και όχι απαραίτητο, καλό θα ήταν να αλλαχτεί το καρμπυρατέρ, γιατί το μαμά είναι το Dell'orto VHST 28 το οποίο έχει TPS (?????? WTF Euro 3) και είναι pain in the ass να ζιγκλερωθεί σωστά σε ξεφιμωμένο μηχανάκι. Πας αναγκαστικά σε Dell'orto VHSB 34 round ή flat slide που φορούσαν τα παλαιότερα του '98 και βρίσκεις μια βάση από όπου μπορείς να το ζιγκλερώσεις στην εντέλεια χωρίς κίνδυνο να δουλέψει πολύ φτωχά/πλούσια. Αν θα μπω στον κόπο να αλλάξω καρμπ, μάλλον θα επενδύσω και σε μια reedιέρα VF3. Α ναι το παραλίγο να το ξεχάσω και μια 34άρα εισαγωγή για το καρμπ με γωνία για να μην χτυπάει πάνω στο αμορτισέρ.

Αν όλα πάνε καλά και το μηχανάκι δουλεύει σωστά μετά ίσως να παίξω λίγο με squish και καμιά zeeltronic ECU.

EGR (Exhaust Gases Recirculation

WP_20170107_13_49_38_Pro_zpsjnid3iyn.jpgWP_20170107_13_49_47_Pro_zpsqiiu49gp.jpg

TPS σε καρμπυρατέρ διχρόνου ???????????????

WP_20170107_12_28_53_Pro_zpsgqcmfbyv.jpg

Arrow

arrow-aprilia-sx-125-52036su-52602su-ful

Giannelli

ge23295.jpg

Scalvini 

maxresdefault.jpg

Jolly Moto

jolly-moto-aprilia-sx-125-0501.jpg

Ότι χειρότερο για τα δίχρονα οι περιορισμοί ρύπων... 

Τροποποιήθηκε από τον The Dread Rider

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μου ότι και να κάνεις πάλι 125 θα είναι...Κράτα τα ευρά σου και πάρε κάτι μεγαλύτερο. Δεν αξίζει να ρίξεις λεφτά σε 125...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μου ότι και να κάνεις πάλι 125 θα είναι...Κράτα τα ευρά σου και πάρε κάτι μεγαλύτερο. Δεν αξίζει να ρίξεις λεφτά σε 125...

Συμφωνώ απολύτως με το σκεπτικό σου, αλλά καταρχήν δε σκοπεύω να πουλήσω το μηχανάκι. Το αγόρασα καινούριο, δε σκοπεύω να πάρω κάτι άλλο με το Α2 (θα περιοριστώ αναγκαστικά σε μεταχειρισμένα τύπου DRZ/XTX και IMHO χίλιες φορές να κρατήσω ένα μηχανάκι που από τα 0 χιλιόμετρα το είχα εγώ, ΞΕΡΩ τι έχει περάσει και πως έχει μεταχειριστεί) και εφόσον θα ήθελα πολύ (αν πάντα έχω την οικονομική άνεση) να το κρατήσω ως δεύτερο ακόμα κι αν πάρω μεγαλύτερο όταν πάρω το A, θεωρώ ότι αξίζει τα χρήματα που είμαι διατεθειμένος να επενδύσω.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 1199 Panigale

Δημοσιεύτηκε

Μιας και τον Μάιο του 2017 τελειώνει η 2ετής εγγύηση μου και το βαρέθηκα πια φιμωμένο, έχω αρχίσει να μαζεύω λεφτά και να ψάχνω τι πράγματα χρειάζομαι.

Μέχρι στιγμής χρειάζομαι μια εξάτμιση γιατί ο μαμά θάλαμος διαστολής έχει μέσα διάφορους περιορισμούς για να περάσει Euro 3 (Μέχρι και EGR έχουν βάλει να φανταστείς, είναι μια π@π@ριά που παίρνει ένα μέρος των καυσαερίων και τα στέλνει στο φιλτροκούτι), πιθανές επιλογές είναι Arrow/Giannelli (ίδιος θάλαμος διαστολής μόνο τα τελικά αλλάζουν,mild steel), Scalvini/Jolly Moto (πάμε σε άλλο επίπεδο, stainless steel και γενικότερα ποιοτικά ανώτερες).

Μετά,αν και όχι απαραίτητο, καλό θα ήταν να αλλαχτεί το καρμπυρατέρ, γιατί το μαμά είναι το Dell'orto VHST 28 το οποίο έχει TPS (?????? WTF Euro 3) και είναι pain in the ass να ζιγκλερωθεί σωστά σε ξεφιμωμένο μηχανάκι. Πας αναγκαστικά σε Dell'orto VHSB 34 round ή flat slide που φορούσαν τα παλαιότερα του '98 και βρίσκεις μια βάση από όπου μπορείς να το ζιγκλερώσεις στην εντέλεια χωρίς κίνδυνο να δουλέψει πολύ φτωχά/πλούσια. Αν θα μπω στον κόπο να αλλάξω καρμπ, μάλλον θα επενδύσω και σε μια reedιέρα VF3. Α ναι το παραλίγο να το ξεχάσω και μια 34άρα εισαγωγή για το καρμπ με γωνία για να μην χτυπάει πάνω στο αμορτισέρ.

αλλος τροπος να μην ειναι φιμωμενο δεν υπαρχει? πχ στα 50αρια σκουτερ gilera κατι κοβανε στη στοκ εξατμιση και κερδιζε πολυ δυναμη.

να ριξω ενα 1000αρικο σε 125αρι για λιγα περισσοτερα αλογα δεν ξερω αν το εκανα. 

αναλογα και τι σκεφτεσαι στο μελλον βεβαια, αν πιστευεις οτι θα το κρατησεις ισως να αξιζει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αλλος τροπος να μην ειναι φιμωμενο δεν υπαρχει? πχ στα 50αρια σκουτερ gilera κατι κοβανε στη στοκ εξατμιση και κερδιζε πολυ δυναμη.

να ριξω ενα 1000αρικο σε 125αρι για λιγα περισσοτερα αλογα δεν ξερω αν το εκανα. 

αναλογα και τι σκεφτεσαι στο μελλον βεβαια, αν πιστευεις οτι θα το κρατησεις ισως να αξιζει...

Υπάρχει η επιλογή να ανοίξεις και να ξανακολλήσεις την μαμά εξάτμιση, δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα δουλέψει σωστά σε σύγκριση με μια αφτερμάρκετ. Ο λόγος που το σκέφτομαι in the first place είναι ότι είναι μια σημαντική αύξηση σε ιπποδύναμη και ροπή, περίπου 25 άλογα τροχό αν γίνει σωστή δουλειά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DRZsm (400cc) Loreal TRIPLE (675cc)

Δημοσιεύτηκε

Πως γινεται να μετραω πιεσεις ελαστικων σωστα οταν δεν μενω σε συνεργειο ή δεν εχω το πιεσομετρο; 

Το βενζινάδικο είναι 10 λεπτά απο το σπίτι, και το μανουαλ λεει οτι θελει 25 29 μετρημένο κρύο. Μεχρι να παω ζεσταίνονται τα λάστιχα άρα πως θα ξέρω οτι ειναι 25 29 κρύο όταν ο μόνος τροπος να δω την ένδειξη είναι με ζεστά λάστιχα απο την 10 λεπτη βόλτα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Τασο εγω ειχα παρει αυτο εδω

411Tv7TSVFL.jpg

Το οποιο επιτρεπει να μετρας την πιεση των ελαστικων σου ανα πασα στιγμη. Δεν ξερω τι ακριβεια εχει βεβαια....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha ΜΤ-07 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Εχω ενα τζακετ δερματινο dainese και ενδιαφερομαι να κοιταξω και για παντελονι. Ξερουμε αν ταιριαζουν τα φερμουαρ που ενωνουν το τζακετ με το παντελονι απο διαφορετικες μαρκες; Πχ αν παρω ενα παντελονι alpinestars θα κουμπωνει στο φερμουαρ του dainese ή πρεπει να κοιταξω μονο στην ιδια μαρκα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.