zoo

Πρώτες βοήθειες Περιμένοντας το ΕΚΑΒ, σε ατύχημα.

81 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Πού πήγες? Κάποια στιγμή το είχα ψάξει για Ερυθρό Σταυρό. Ξέρεις να μας πεις κόστος κλπ?

Ο Ε.Ε.Σ κανει κατα καιρους καποια 20ωρα σεμιναρια που δινουν και πιστοποιηση με κοστος 50€ και περιλαμβανουν τις πρωτες βοηθειες, ενδεικτικα  αναφερω καποια απο αυτα, καρδιοαναπνευστικη αναζωογονηση, τραυματιολογια, καταγματα, εγκαυματα,πνηγμονη, εγω ειμαι δοκιμος σαμαριτης και παρακολουθω την 15αμηνη εκπαιδευση η οποια περιλαμβανει θεωριτικα μαθηματα (με πρακτικη) απο οκτωβριο μεχρι μαϊο και μετα εχει μονο πρακτικη στα επειγοντα του νοσοκομειου και υγειονομικες καλυψεις μεχρι το δεκεμβριο οπου και τελειωνει η σχολη, μεχρι τωρα εδωσα 40 ευρω για ενα παραβολο και μετα πληρωνουμε τη στολη και μια ασφαλεια που μας κανουν.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Πιστεύω πως τέτοια σεμινάρια όπως και εθελοντική αιμοδοσία είναι εκ των ουκ άνευ για όλους μας, ως μοτοσυκλετιστές.

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν ξέρεις ότι δεν ισχύει πες το..  Αλλα ήμουν σαφής: μιλάμε για περιπτώσεις που κάνεις ζημιά εν τέλει, αντί για καλό.  

Επισης "οι άλλοι"  από τους οποίους το ακουσα, ήταν επαγγελματίες και όχι η κυρά μαρικα της γειτονιάς.  

Ελεος δλδ....  

Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι όταν ακούω κάτι το ψάχνω πριν το διαδώσω δεξιά και αριστερά (και μάλιστα λέω: "μου το είπαν, το άκουσα, το λέω με επιφύλαξη κτλ").  Ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι δεν είχες ιδέα, αλλά πολύ ευγενικά στο 1ο μηνυμα μου σου ζήτησα πληροφορίες. Επίσης μετά, πολύ ευγενικά είπα ότι παραπλανήθηκα από αυτό που έγραψες γιατί πίστεψα ότι θα ήσουν γνώστης αλλά τελικά το άκουσες από κάποιους που δεν είναι δουλειά τους η γνώση και ερμηνεία των νόμων. Οπότε άσε την σιγουριά σου και σκέψου ότι μπορεί οι επαγγελαματίες διασώστες να μην γνωρίζουν καλά τα νομικά θέματα

Παρόλα αυτά, γράφεις για έλεος...Το έλεος να το κρατήσεις για τη γενικότητα που έγραψες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι όταν ακούω κάτι το ψάχνω πριν το διαδώσω δεξιά και αριστερά (και μάλιστα λέω: "μου το είπαν, το άκουσα, το λέω με επιφύλαξη κτλ").  Ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι δεν είχες ιδέα, αλλά πολύ ευγενικά στο 1ο μηνυμα μου σου ζήτησα πληροφορίες. Επίσης μετά, πολύ ευγενικά είπα ότι παραπλανήθηκα από αυτό που έγραψες γιατί πίστεψα ότι θα ήσουν γνώστης αλλά τελικά το άκουσες από κάποιους που δεν είναι δουλειά τους η γνώση και ερμηνεία των νόμων. Οπότε άσε την σιγουριά σου και σκέψου ότι μπορεί οι επαγγελαματίες διασώστες να μην γνωρίζουν καλά τα νομικά θέματα

Παρόλα αυτά, γράφεις για έλεος...Το έλεος να το κρατήσεις για τη γενικότητα που έγραψες

κοιτα να δεις.. η ξέρεις κατι, και με διορθώνεις, και το λες δημοσίως, η δε λές τίποτα, η λές οτι αμφιβάλεις. 

Ερωτήσεις του τυπου γραψει που το ειδες και τι, και η αμεση διαθεση για μανουρα που εχουν μερικοί εδω μέσα, ειναι και θα ειναι κουραστική. 

οποτε ξαναλέω, αν ξερεις κατι καλύτερα και εισαι νομικος η δε ξέρωγω τι, πες το μας. 

Αλλοιως, μονο οσοι εχουμε διδακτορικο θα μιλάγαμε εδω μέσα, και μονο οι μηχανικοι των αγωνιστικών ομάδων για μηχανολογικά. 

επισης αραγε αν πας να βοηθησεις καποιον, με ολη τη καλη προθεση, και τον αφήσεις ανάπηρο, θα παρεις και παρασημο άραγε; 

Τελοσπαντων, δε θα ξανααπαντήσω στο θέμα, η κουβεντα τελειωνει εδω.

Ο Ε.Ε.Σ κανει κατα καιρους καποια 20ωρα σεμιναρια που δινουν και πιστοποιηση με κοστος 50€ και περιλαμβανουν τις πρωτες βοηθειες, ενδεικτικα  αναφερω καποια απο αυτα, καρδιοαναπνευστικη αναζωογονηση, τραυματιολογια, καταγματα, εγκαυματα,πνηγμονη, εγω ειμαι δοκιμος σαμαριτης και παρακολουθω την 15αμηνη εκπαιδευση η οποια περιλαμβανει θεωριτικα μαθηματα (με πρακτικη) απο οκτωβριο μεχρι μαϊο και μετα εχει μονο πρακτικη στα επειγοντα του νοσοκομειου και υγειονομικες καλυψεις μεχρι το δεκεμβριο οπου και τελειωνει η σχολη, μεχρι τωρα εδωσα 40 ευρω για ενα παραβολο και μετα πληρωνουμε τη στολη και μια ασφαλεια που μας κανουν.

Αξιζουν αυτα τα σεμινάρια, οντως με 1000... τα ξεχνάμε ολοι μας οτι υπάρχουν. :biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Ανασύρω λίγο το thread γιατί μόλις ανέβασε ένα ενδιαφέρον βίντεο το αγαπημένο μου (εσχάτως) μοτοσυκλετιστικό κανάλι. 

Πώς πρέπει ως μοτοσυκλέτες να συμπεριφερθούμε στην περίπτωση που μπροστά μας συναντήσουμε τραυματία μοτοσυκλετιστή:

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YBR (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Τελευταία παρακολουθώ κι εγώ τα βίντεο αυτού του καναλιού. Δεν ειν' κακός ο τύπος, τελευταία μάλιστα προσέχει αρκετά τη σκηνοθεσία στα βίντεο του.

Σχετικά με το θέμα, σκεφτόμουν να πάρω αυτοκόλλητα ή πατς με την ομάδα αίματος που ίσως να σώσει ζωές κάποια στιγμή, άλλα δεν το χω κάνει ακομα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα