zoo

Πρώτες βοήθειες Περιμένοντας το ΕΚΑΒ, σε ατύχημα.

81 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε

μιας και τα λεμε, να σας δοσω μια συμβουλη και αν θελεται με ακουτε..... αμα δειτε ασχημο ατυχημα , ασχημο ομως, με εματα και τραυματιες, και σταματησετε να βοηθησετε, ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΤΑΙ καν τους τραυματιες, καλητε αστυνομια και ασθενοφορο! φιλος φιλου σταματησε σε τροχαιο με μηχανη και ο ηλιθιος εβγαλε το κρανος απο αναβατη που τρακαρε, και μαντεψτε τι εγινε!

Κοιταξε.. επειδη εχεις πληρη αγνοια καλο θα ηταν να μη συμβουλευεις για το τι ειναι καλο ή κακο για ενα τραυματια ή πολυτραυματια, για ολα αυτα υπαρχει ο καταλληλος χειρισμος.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Κοιταξε.. επειδη εχεις πληρη αγνοια καλο θα ηταν να μη συμβουλευεις για το τι ειναι καλο ή κακο για ενα τραυματια ή πολυτραυματια, για ολα αυτα υπαρχει ο καταλληλος χειρισμος.

Ένταξη φίλε μου . Εσύ μάλλον πιστεύεις ότι όλοι παρακολουθούν σεμινάριο πρώτες βοήθειες του εκαβ και ξέρουν.....

Τροποποιήθηκε από τον hraklis
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR F4i '03 Κοτσιδα Primatrike

Δημοσιεύτηκε

Μπορει να ειναι λιγο υπερβολικος ο Ηρακλης, αλλα αν δεν γνωριζεις ουτε τα βασικα απο πρωτες βοηθειες ή αν εχεις σαστισει απ το θεαμα (πραγμα παρα πολυ ευκολο σε ασχημο ατυχημα) καλο θα ηταν να μην κανεις κατι παραπανω απο τηλεφωνα σε εκαβ, τροχαια κτλ και ανοιγμα τη ζελατινα, πολυ προσεκτικα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

νομο παράγραφό, κλπ δε ξέρω , αλλα μου το έχουν πει στα σεμινάρια πρώτων βοηθειών απο τον ερυθρό σταυρό. 
και αν το σκεφτείς, ειναι απολυτα λογικό. Αν στη προσπάθεια σου να με βοηθησεις με αφήσεις ανάπηρο πχ, καταλαβαίνεις οτι δεν ειναι κατι απλό. 

Με τη σιγουριά που έγραψες το προηγούμενο μήνυμά σου έδειχνες ότι γνωρίζεις καλά το θέμα, τελικά όμως φαίνεται ότι απλά το άκουσες από άλλους. 

Φαντάζομαι τώρα σκηνικό να μου έχει κοπεί η φλέβα και να κάνει πίδακα το αίμα, και να έχω την άλλη να αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στο να με αφήσει να πεθάνω από αιμορραγία ή να κινδυνέψει να διωχθεί ποινικά... Μη σου τύχει

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

Με τη σιγουριά που έγραψες το προηγούμενο μήνυμά σου έδειχνες ότι γνωρίζεις καλά το θέμα, τελικά όμως φαίνεται ότι απλά το άκουσες από άλλους. 

Φαντάζομαι τώρα σκηνικό να μου έχει κοπεί η φλέβα και να κάνει πίδακα το αίμα, και να έχω την άλλη να αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στο να με αφήσει να πεθάνω από αιμορραγία ή να κινδυνέψει να διωχθεί ποινικά... Μη σου τύχει

Αν ξέρεις ότι δεν ισχύει πες το..  Αλλα ήμουν σαφής: μιλάμε για περιπτώσεις που κάνεις ζημιά εν τέλει, αντί για καλό.  

Επισης "οι άλλοι"  από τους οποίους το ακουσα, ήταν επαγγελματίες και όχι η κυρά μαρικα της γειτονιάς.  

Ελεος δλδ....  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορει να ειναι λιγο υπερβολικος ο Ηρακλης, αλλα αν δεν γνωριζεις ουτε τα βασικα απο πρωτες βοηθειες ή αν εχεις σαστισει απ το θεαμα (πραγμα παρα πολυ ευκολο σε ασχημο ατυχημα) καλο θα ηταν να μην κανεις κατι παραπανω απο τηλεφωνα σε εκαβ, τροχαια κτλ και ανοιγμα τη ζελατινα, πολυ προσεκτικα.

ε ναι...... δεν ξερω κατα ποσω συνετο ειναι να μετακυνησεις εναν ο οποιος εχει σπασει πλευρα τα πλευρα εχουν τρυπισει οργανα, η εχει σπασει σπονδυλους, η κρανιο, η θορακα. η παραμικρη κινηση σε τετοιους τραβματισμους μπορει να αποβει μοιρεα, η να επιδυνοσει κατα πολυ τον τραβματησμο.... ακομα και το εκαβ με χειρουργικες κινησεις ανεβαζει τον τραβματια στο φορειο.... οταν καποιος δεν εχει γνωσεις πρωτων βοηθειων το καλητερο που μπορει να κανει ειναι μονο μικροσκοπικες κινησεις πανω στον τραυματια , να του δοσει να πιει νερακι και εγω δεν ξερω τη και ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛ ΤΟ ΕΚΑΒ, εγω θημαμε καποτε στο σχολειο δημοτικο ακομα ηρθαν και μας κανανε μαθημα προτων βοηθειων και σκευτητε οτι ακομα και σε εγγεφαλικο τον αλλον δεν τον κουναμε για κανεναν λογο γιατι μπορει να αλαξουν οι πιεσεις στα αγεια του εγγεφαλου και να παθει ανεβρησμα... ποσω μαλλον σε εναν ανθρωπο που εσωερικα εχει σπασει σαν πορσελανη....

δεν εχω γνωσεις, δεν ειμαι γαιτρος, δεν ειμαι τραυματικοφορεας, την λογικη μου χρησιμοποιοω αν καπιος ξερει κατι καλητερο ας το αναφερει και να με διορθωσει, φορουμ ειναι εδω 

Τροποποιήθηκε από τον hraklis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

, να του δοσει να πιει νερακι

Οχι βεβαια. Ουτε αυτο επιτρέπεται, κι ας ζητα ο τραυματιας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οχι βεβαια. Ουτε αυτο επιτρέπεται, κι ας ζητα ο τραυματιας.

αναλογα την περιπτωση, βλεπεις και κρινεις, αν ο αλλος ειναι μισοπεθαμενος μπορει οχι αν επεσε απλα και εχει εγκαυματα και σπασμενο ποδι γιατι οχι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αναλογα την περιπτωση, βλεπεις και κρινεις, αν ο αλλος ειναι μισοπεθαμενος μπορει οχι αν επεσε απλα και εχει εγκαυματα και σπασμενο ποδι γιατι οχι?

Καμμία σχεση, οσα γραφεις. Ο τραυματιας δεν επαιζε μπαλα, για να σκαει απο τη διψα, αλλά συμμετειχε σε ατυχημα.

Η κριση σου να του δωσεις νερο (ασχετως των τραυματων που ΔΕΝ βλεπεις ή των ενδειξεων που παλι ΔΕΝ βλεπεις), ισως τον αποτελειωσει.

Αερα θελει + ζωτικο χωρο απο διαφορους περιεργους που σχηματιζουν πηγαδακι απανω του + γυρω.

Και ίσκιο, με οποιονδηποτε τροπο.

Επίσης, καλειτε ΠΑΝΤΑ το 112. (Ειναι εξοργιστικο να φωναζουν ολοι ''καλεστε το 166'' και μετα να αναρωτιουνται ΑΝ το καλεσε ΤΕΛΙΚΑ καποιος..)

Ναι, 112 σωστα το γραφω.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αερα και χωρο ΔΕΝ θα εχει. ολοι ειναι περιεργοι και κανουν μπουγιο γυρο απο το ατυχειμα οπως οταν ειμασταν σχολειο και επεφτε ξυλο και μαζεβομασταν να δουμε τι θα γινει, τι ν κανεις? φοναζεις να φυγουν αλλα δεν μπορεις να μαλονεις εναν εναν... τον ισκιο καπος θα τον πετυχεις..... το να δοσεις νερο σε εναν τραυματια ειναι ανακουφιστικο ακομα και αν δεν δυψαει..... ιδικα τωρα το καλοκαιρι σε πριπτωση ατυχηματος.... ειναι η φροντιδα του να εισαι εκει να του δοσεις λιγο νερο ειναι και ψυχολογηκο το θεμα.... ειναι συμαντικο αυτο που λεω ... παιζει μεγαλο ρολο στο αν θα χασει τις εσθησεις του καποιος αν θα παει κριση πανικου λογο του εματος.... γιαυτο σου λεω κρινεις και δρας αναλογα... δεν διαφωνω οτι καλητερο ειναι να μην του δωσεις νερο γιατι αν εχει ριξη στομαχου μπορει οντος να κανεις θεμα... βαιβεα οταν λεμε να του δοσεις νερο δεν ειπαμε να πιει 7 μπιτονια... λιγο νερο ειπαμε... τωρα βεβαια δεν μας αναλυεις ιατρικα τον λογο γιατι οχι? και λες οτι θα τον αποτελιωσεις αλλα δεν εξηγεις γιατι να μαθενουμε....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Tracer (850cc) Ducati MTS 1200S (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Ηρακλή, είμαι γιατρός. Τον εμετό σε έναν άνθρωπο απο τροχαίο το αξιολογείς σαν σοβαρή κρανιοεγκεφαλική κάκωση (ΚΕΚ)

Ποτέ δεν του δίνεις τίποτα, νερό ή φαγητό , εκτός ίσως απο το να του βρέξεις το στόμα

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Επίσης, καλειτε ΠΑΝΤΑ το 112. (Ειναι εξοργιστικο να φωναζουν ολοι ''καλεστε το 166'' και μετα να αναρωτιουνται ΑΝ το καλεσε ΤΕΛΙΚΑ καποιος..)

Ναι, 112 σωστα το γραφω.

Το εξηγεις λιγο αυτο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Να τον αποτελειωσεις απο νερο ειναι ψιλοαδυνατο. Για να μην πω χοντρο. (θελω να πω πως αν δε σωζεται καποιος, δε θα σωθει ετσι κι αλλιως και φυσικα δε θα τον στειλεις μια ωρα αρχυτερα)

Νερο ΔΕΝ κανει να δινει για την περιπτωση που ο τραυματιας χρειαζεται αμεσα χειρουργειο.-

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπορει επισης καποιος απλα να μη δωσει ουτε νερο ουτε τιποτα και να κατσει στα αυγα του αντι να το παιζει φιλοζωος που βρηκε αρρωστο γατακι στο δρομο.

How about that..

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet S 2002

Ωραία να δώσω και εγώ μια συμβουλή εκ του ασφαλούς καθώς ούτε νομική ούτε ιατρική είναι?

Eπειδή αναφέρθηκε το "κάλεσε το ΕΚΑΒ": Σε αυτές τις καταστάσεις, κάποιος πρέπει να "αναλάβει". Σε ομάδες ανθρώπων παρουσιάζεται το φαινόμενο διάχυσης της ευθύνης και έτσι καταλήγουμε σε ειδήσεις "την βίασαν μέρα μεσημέρι και δεν έκανε κανείς τίποτα". Οι άνθρωποι κοιτάνε τους γύρω τους και μιμούνται συμπεριφορές, ή υποθέτουν πως οκ κάποιος άλλος "θα".

Γι'αυτό εάν βρεθείτε στο επίκεντρο και κοιτάνε σαν χαμμένοι διάφοροι καλοπροαίρετοι μην πείτε "κάποιος να" ή "κάντε το Χ". Διαλέξτε ΕΝΑΝ και πείτε του "Εσύ, φίλε με το καπέλο κάλεσε ασθενοφόρο"** και σιγουρευτείτε πως κατάλαβε πως εννοείτε αυτόν. Τότε είναι πολύ πιο πιθανόν να δράσει καθώς το έχετε κάνει πλέον δική ΤΟΥ υπευθυνότητα όχι ένα γενικό αίτημα προς όποιον ακούει. 

Tέλος, σχετικά με το ποστ του innova, το 112 είναι η παγκόσμια γραμμή βοηθείας που μπορεί να καλέσει οποιοδήποτε κινητό ακόμα και χωρίς SIM. 
Πριν 10+ χρόνια που είχα επανδρώσει τη θέση θα σου έλεγα να καλέσεις καλύτερα τα Τζάμπο αλλά απ'όσο ξέρω έχει αναβαθμιστεί σοβαρά. Το + είναι πως νομίζω πως μπορούν να δουν την τοποθεσία σου με κάποια ακρίβεια και πως θα καλέσουν αυτοί τους πάντες.

**Προφανώς μόνο εάν φοράει καπέλο, duh

Τροποποιήθηκε από τον Le Flwr
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Tέλος, σχετικά με το ποστ του innova, το 112 είναι η παγκόσμια γραμμή βοηθείας που μπορεί να καλέσει οποιοδήποτε κινητό ακόμα και χωρίς SIM. 

Πριν 10+ χρόνια που είχα επανδρώσει τη θέση θα σου έλεγα να καλέσεις καλύτερα τα Τζάμπο αλλά απ'όσο ξέρω έχει αναβαθμιστεί σοβαρά. Το + είναι πως νομίζω πως μπορούν να δουν την τοποθεσία σου με κάποια ακρίβεια και πως θα καλέσουν αυτοί τους πάντες.

Απαντανε σε 9''. 

Μιλουν σχεδον σε ολες τις γλωσσες (υπερ-σημαντικο με τοσους τουριστες στη χωρα. ή αν παει καποιος εξωτερικο)

Εντοπιζουν μεσω τζιπιες, την ακριβη σου θεση, σε στερια - θαλασσα.

Καταγραφεται η κληση, και ξεσηκωνουν ΕΚΑΒ / αστυνομια / ΠΥ κλπ,  και πασαρουν τον αριθμο σου ΚΑΙ σε αυτους, ωστε να υπάρχει επικοινωνια.

Σε καλουν μετα απο 30' + ρωτουν σε τι φαση βρισκεται το συμβαν (εφθασε το ΕΚΑΒ ? Παρελαβε ? κλπ)

2 φορες τον εχω χρησιμοποιησει, και εξεπλαγην ευχαριστα διοτι ισχυουν 100% ολα.

αερα και χωρο ΔΕΝ θα εχει. ολοι ειναι περιεργοι και κανουν μπουγιο γυρο απο το ατυχειμα οπως οταν ειμασταν σχολειο και επεφτε ξυλο και μαζεβομασταν να δουμε τι θα γινει, τι ν κανεις? φοναζεις να φυγουν αλλα δεν μπορεις να μαλονεις εναν εναν... τον ισκιο καπος θα τον πετυχεις..... το να δοσεις νερο σε εναν τραυματια ειναι ανακουφιστικο ακομα και αν δεν δυψαει..... ιδικα τωρα το καλοκαιρι σε πριπτωση ατυχηματος.... ειναι η φροντιδα του να εισαι εκει να του δοσεις λιγο νερο ειναι και ψυχολογηκο το θεμα.... ειναι συμαντικο αυτο που λεω ... παιζει μεγαλο ρολο στο αν θα χασει τις εσθησεις του καποιος αν θα παει κριση πανικου λογο του εματος.... γιαυτο σου λεω κρινεις και δρας αναλογα... δεν διαφωνω οτι καλητερο ειναι να μην του δωσεις νερο γιατι αν εχει ριξη στομαχου μπορει οντος να κανεις θεμα... βαιβεα οταν λεμε να του δοσεις νερο δεν ειπαμε να πιει 7 μπιτονια... λιγο νερο ειπαμε... τωρα βεβαια δεν μας αναλυεις ιατρικα τον λογο γιατι οχι? και λες οτι θα τον αποτελιωσεις αλλα δεν εξηγεις γιατι να μαθενουμε....

Ηρακλή, είμαι γιατρός. Τον εμετό σε έναν άνθρωπο απο τροχαίο το αξιολογείς σαν σοβαρή κρανιοεγκεφαλική κάκωση (ΚΕΚ)

Ποτέ δεν του δίνεις τίποτα, νερό ή φαγητό , εκτός ίσως απο το να του βρέξεις το στόμα

Ηρακλη, δεν ειμαι γιατρος.

Γνωριζω ομως αυτο που εγραψε ο freediver73. Και ειναι μεγαλη η διαφορα του ''δινω νερο'' και του ''βρεχω το στομα''. Εκεινη τη στιγμη ο σοκαρισμενος τραυματιας μπορει να κανει 1002 πραγματα. Να αρπαξει το μπουκαλι + να πιει μονομιας 0.5 λιτρο. Ή να πιει μια σταλα. Ήξερωγωτιαλλο. Το ρισκαρεις ?

Τα υπολοιπα περι ψυχολογιας κλπ που λες, δε βλεπω να βοηθανε καν.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε

Στην Ελλαδα μεχρι στιγμης δεν εχει καταδικαστει ανθρωπος που πηγε βοηθησε και αντι να κανει καλο τελικα τα εκανε χειροτερα, δεν δινουμε ποτε και τιποτα στο στομα τραυματια, ηδη εχει προβληματα, μην τον φορτωσουμε και με πνιγμονη, μπορει οπως ειπε και ο telixristos να ειναι κατι εμφανες οπως μια αιμοραγια, δεν θα αφησουμε τον ανθρωπο να πεθανει περιμενοντας το εκαβ, θα πιεσουμε λιγο το τραυμα εστω με μια μπλουζα.

Ειναι παρα πολλα που μπορουμε να κανουμε ακομα και χωρις μεσα, με τα χερια μας μονο, προκειμενου να σωσουμε μια ανθρωπινη ζωη, οσοι μπορειτε,καντε ενα καλο για τον εαυτο σας και τους γυρω σας, παρακολουθηστε καποιο σεμιναριο ή μια πληρη διασωστικη εκπαιδευση, εγω παρακαληθησα την εκπαιδευση σαμαρειτων του Ε.Ε.Σ. και μπορω να πω οτι εμαθα αρκετα πραγματα, τολμηστε το.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

και μετα απο αυτη μας την συζητιση καποιο μελος του φορουμ παει λεει και ταιζει γρουνοπουλα με πατατες φουρνου βαρια τραυματησμενο μηχανοβιο σε ατυχημα και μπενει φυλακη για φόνο εξ αμελιας :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φωτό Ιουλιου '15.

Βλεπω τριγωνο στα 50μ.

Σκουτερ με ζευγαρι Σουηδων, τσακιστηκε σε βουνο 900μ υψομετρο, λογω γιδιών στο οδοστρωμα....

Περναγα με αμαξι + ειδαμε αλλα 3 (!) να εχουν σταματησει.

Ζευγος Τσεχων (ηταν μολις 2 ωρες στο νησι...), ζευγος Ιταλων, και ζευγος Ελληνων. Ο Τσεχος paramedic  ειχε ΗΔΗ δεσει αρκετα χτυπηματα, και ειχε χωσει τη Σουηδεζα μεσα στην αλουμινοκουβερτα στο πλάι, ωστε να μην πνιγεί.  (Παρατηρηστε την Ιταλιδα, τυλιγμενη με την μπλε πετσετα = βραδυαζε κι αρχιζε το κρυο στο οροπεδιο) . Οι Ιταλοι, καθοντουσαν στο πλαι και απλα ακολουθουσαν τις οδηγιες του Τσεχου, ωστε να ηρεμησει κι ο Σουηδος, ο οποιος ηταν σε πολυ καλυτερη κατασταση.

ΠΡΙΝ ακομη σταματησω, κάλεσα 112.  κατεφθασε σε 1 +10' το ασθενοφορο. Πιο γρηγορα ηρθε ο σκουτερο-ρεντ να μαζεψει το σκουτερ, καλυπτοντας την ιδια απόσταση (περ. 30 χλμ).

Η Σουηδή με μπόλικα καψιματα παντου, λογω τριβης + ηταν με μαγιώ. Σοκαρισμενη και ευτυχως φοραγαν και οι 2 κρανη.

11698797_10204706645801646_8802396849529

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki z Kawasaki h2 mach iv (750cc)

Δεν είναι ανάγκη να μπούμε σε χωράφια που δεν γνωρίζουμε, πιστεύω ότι αντί να κάνουμε κάτι που δεν ξέρουμε η κάτι που ξέρουμε μισό είναι καλύτερα να προσπαθήσουμε να ηρεμήσουμε το θύμα να του δώσουμε κουράγιο αντε και λίγο νερό μέχρι να έρθει η βοήθεια. Αν είναι κατι από αυτά να με βάλει στην φυλακή ας είναι εγώ πάντως θα εχω την συνείδηση μου καθαρή. 

Τροποποιήθηκε από τον pa18

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki er-5 Laverda sf750 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Οπως συνηθως στο FORUM  ολοι εχουν γνωση επι παντος επιστητου ακομη και επι εξειδικευμενων ιατρικων θεματων ΑΣΧΕΤΩΣ εαν δεν εχουν καταφερει ακομα να γραφουν ορθογραφημενα ελληνικα  πραγμα που σημαινει οτι δεν εχουν τελειωσει σχολειο.:worshippy: 

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NT 700 VA MV Agusta Turismo Veloce (798cc)

Δημοσιεύτηκε

Σε ένα θέμα με πρώτο μήνυμα την προτροπή να πάτε να μάθετε σωστά και από επαγγελματίες, όσοι δεν το έχετε ήδη κάνει, είναι αστείο να μπαίνουμε και να γράφουμε "άκουσα, μου είπαν, ένας φίλος" κλπ κλπ. Πάτε να μάθετε οι ίδιοι με τα ματάκια σας, τα αυτάκια σας και το μυαλό σας! Μην αναμεταδίδετε την ημιμάθεια τη δική σας ή των άλλων! Πάτε να μάθετε! Θα έρθει η μέρα που, χωρίς υπερβολή, θα σώσετε κάποιον και αυτό είναι ανεκτίμητο! Ξέρω τι σας λέω! Δύο ζωές μετράνε τα χεράκια μου μέχρι στιγμής και μάλιστα η μία έτυχε να είναι του παιδιού μου. Ούτε μετράω τα κόστη των σεμιναρίων και των πιστοποιήσεων, η ζωή είναι ανεκτίμητη! Έχω ήδη προγραμματίσει αυτόν τον Δεκέμβριο να ξαναπάω.

Πάτε να μάθετε και μετά πάτε ξανά και ξανά για επανάληψη! Όσο πιο πολλοί είμαστε γνώστες πρώτων βοηθειών εκεί έξω, τόσο καλύτερα για όλους μας! Τόσο απλά!

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
HJC R-Pha 10+ Ducati MTS Tricolore (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Πού πήγες? Κάποια στιγμή το είχα ψάξει για Ερυθρό Σταυρό. Ξέρεις να μας πεις κόστος κλπ?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NT 700 VA MV Agusta Turismo Veloce (798cc)

Δημοσιεύτηκε

Κάνε μία αναζήτηση στον γούγλη, άρχισε τα τηλέφωνα και σύγκρινε τιμές.

Ο Ερυθρός Σταυρός έκανε παλιότερα δωρεάν σεμινάρια (με μεγάλη λίστα αναμονής) αλλά δεν έδινε πιστοποίηση για τις γνώσεις σου, μια απλή βεβαίωση παρακολούθησης έδινε. Έχω την αίσθηση ότι αυτό έχει πλέον αλλάξει. Αντίστοιχα πολλοί εθελοντές πολιτικής προστασίας κάνουν δωρεάν σεμινάρια, ρωτήστε σε μία κοντινή σε σας αργάνωση.

Τα τελευταία μου μαθήματα τα έκανα εδώ, αλλά υπάρχουν πολλοί, διαλέγεις, συγκρίνεις και παρακολουθείς.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Κάνε μία αναζήτηση στον γούγλη, άρχισε τα τηλέφωνα και σύγκρινε τιμές.

Ο Ερυθρός Σταυρός έκανε παλιότερα δωρεάν σεμινάρια (με μεγάλη λίστα αναμονής) αλλά δεν έδινε πιστοποίηση για τις γνώσεις σου, μια απλή βεβαίωση παρακολούθησης έδινε. Έχω την αίσθηση ότι αυτό έχει πλέον αλλάξει. Αντίστοιχα πολλοί εθελοντές πολιτικής προστασίας κάνουν δωρεάν σεμινάρια, ρωτήστε σε μία κοντινή σε σας αργάνωση.

Τα τελευταία μου μαθήματα τα έκανα εδώ, αλλά υπάρχουν πολλοί, διαλέγεις, συγκρίνεις και παρακολουθείς.

Αλέξανδρε, εγώ παρακολούθησα το σεμινάριο του Ε.Σ

Αυτό που έδωσες με λινκ

50€ κόστισε, για όλες τις ώρες μαθημάτων και μας έδωσαν και ένα βιβλίο 115 σελίδων (μαζί με το πιστοποιητικό εκπαίδευσης).

Αχρειάστες να είναι οι γνώσεις, αλλά καλύτερα να υπάρχουν.

Καλό είναι να παρακολουθήσουμε όλοι ένα τέτοιο σεμινάριο, ανεξάρτητα του φορέα προφανώς

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα