zoo

Πρώτες βοήθειες Περιμένοντας το ΕΚΑΒ, σε ατύχημα.

81 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

και θα ηθελα να συμπληρωσω ,γιατι λογικο ειναι να γεννωνται ερωτηματα ,ουτως ωστε να γινει κατανοητο σε ολους οτι : δεν υφισταται medical malpractice σε διασωστες.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki V-Strom K9 Ducati MultiStrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπερδευόμαστε περισσότερο έτσι.

Τελικά, γιατρέ (*μου) αν τύχη κάποια περίπτωση να μην αναπνέει ο άλλος πρέπει να γίνει εφαρμογή ΚΑΡΠΑ ακόμη και από κάποιον που ξέρει τα βασικά ή απλά όπως αναφέρει ο Κώστας 'Δεν αγγίζουμε αν δεν γνωρίζουμε';

*Περιπαικτικά παίρνοντας το θάρρος πως εδώ είμαστε μία οικογένεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αφου σου λεει ο doc ,οτι ο αλλος πεθαινει απο ασφυξια γιατι δεν μπορει να ανασανει μονος ρε φιλε.Τοτε του κανεις τεχνητη αναπνοη.Μονος σου μπερδευεσαι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Ο επιστήμονας γράφει και μάλιστα ενυπογράφως ο άνθρωπος !

Νομίζετε ότι επιδέχεται αμφισβήτηση η επιστημονική του άποψη από τον κάθε ένα που δεν επίσταται (= γνωρίζει καλώς το αντικείμενο) και δεν είναι γιατρός?

Η παραπάνω ερώτηση είναι ρητορική φυσικά και δεν απαιτείται απάντηση.

Ευχαριστούμε πολύ Γιάννη για τις πολύτιμες επιστημονικές πληροφορίες που μας δίνεις αφιλοκερδώς και για το καλό μας.

Εύχομαι ολόψυχα να σου ανταποδωθούν στο πολλαπλάσιο! :respekt:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Τη γνώμη γιατρού καρδιολόγου μετέφερα και όχι τη δική μου.

Αλλά όπως πάντα από κάποιους, η παρανόηση είναι ηθελημένη και στοχευμένη.....

Και μάλιστα γιατρού με ειδικότητα πρώτης γραμμής σε περιπτώσεις ανάγκης (καρδιολόγος, όχι δερματολόγος πχ που δεν έχει επείγοντα θέματα και να τού 'ρχονται ετοιμοθάνατοι και νά 'χει ίσως και λίγα δευτερόλεπτα στη διάθεσή του).

Και με άπειρα ειδικά σεμινάρια (καταδυτική ιατρική, αεροπορική ιατρική) και άλλα πολλά που δεν θυμάμαι + μεταπτυχιακό στην Αγγλία για καρδιολογικό μηχάνημα που δεν έχει έρθει καν στην Ελλάδα.

Μήπως πρέπει να εξηγήσω καλύτερα ότι το θέμα ΚΑΡΠΑ είναι ακριβώς στην ειδικότητα (στα λεγόμενα χωράφια) ενός καρδιολόγου?

Το λάθος εδώ είναι ότι έχετε επικεντρωθεί στην περίπτωση που ο τραυματίας θα έχει ανάγκη από καρδιοπνευμονική αναζοωγόνηση.

Ποιός σας είπε ότι ένας τραυματίας τροχαίου (για το οποίο ασχολούμαστε εδώ) θα έχει τέτοιο ή και μόνο τέτοιο θέμα, ή μόνο ένα θέμα και όχι πολλά μαζί? (πολυτραυματίας).

Αποκλείεται δηλαδή να έχει μόνο ορθοπεδικό θέμα?

Μου θυμίζετε μια παλιά ελληνική ταινία που ο Βουτσάς υποκρινόταν το γιατρό κι επειδή δεν ήξερε, ό,τι περίπτωση και να του λέγανε, αυτός έλεγε "βάλτε έμπλαστρο". :lol:

Ξαναλέω ότι σύμφωνα με άποψη γιατρού, στον τόπο του ατυχήματος πρέπει πρωτίστως να γίνει (αν είναι δυνατόν και όσο γρηγορότερα) από γιατρό μια εκτίμηση της κλινικής εικόνας του τραυματία για να διαπιστωθεί (εάν μπορεί) τί ζημιές μπορεί να έχει υποστεί και πού.

Διότι απ' αυτό θα εξαρτηθεί τό τί πρέπει να γίνει στον τραυματία και πώς.

Γι' αυτό ειδοποιούμε το ΕΚΑΒ το φελέκι μου μέσα. Αλλιώς θα τους παίρναμε στις καρότσες των Datsun μαζί με τα καρπούζια.

Όχι ότι αυτό δεν γίνεται ή τελικά σε κάποιες περιπτώσεις δεν είναι αναγκαστικό από έλλειψη ασθενοφόρου, γιατρού, ερημική περιοχή κλπ.

Δεν είναι όμως το πρέπον. Αυτό γράφω εδώ, το πρέπον και όχι την ειδική περίπτωση.

Ένας εθελοντής, όσο καλή πρόθεση και να έχει, και με όποια σεμινάρια περί πχ ΚΑΡΠΑ να έχει κάνει, πώς θα διαπιστώσει αν έχει πρόβλημα στη σπονδυλική στήλη, στον εγκέφαλο, σε ζωτικά νεύρα του σώματος, τυχόν εγκεφαλικό ή έμφραγμα που έχει κάνει συνεπεία του στρες, της ηλικίας και του ιστορικού που μπορεί να κουβαλάει ο καθένας μας πίσω του?

Αν ας πούμε έχει εμφανίσει εγκεφαλικό και "διαγνωστεί" απ' τον εθελοντή κάτι λάθος με βάση μόνο αυτά που έμαθε σ' ένα σεμινάριο, ξέρετε τί ζημιά μπορεί να προκαλέσει στον τραυματία, άνευ λόγου και αιτίας?

Μη λέμε ό,τι θέμε.

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη απ' την αμάθεια (εδώ και επικίνδυνη).

Εσείς πρώτοι το λέτε και συμφωνούμε όλοι σ' αυτό εδώ μέσα, αλλά απ' ότι φαίνεται μόνο στο πληκτρολόγιο!!! για το φαίνεσθαι......

Τί συστήνουμε δηλαδή για να καταλάβω?

Ένας απλός πολίτης να υποκαταστήσει τον γιατρό? Κάτι τόσο εξειδικευμένο? Τακάκια νομίζετε θ' αλλάξετε?

Εγώ δηλώνω ότι ΔΕΝ ξέρω να σώσω έναν τραυματία και δεν θα τολμούσα να κάνω κάτι που μπορεί ακόμα και να τον σκοτώσει, ή να τον αφήσει ανάπηρο κλπ.

Θα το παίξω ήρωας και ξερόλας? Όχι ευχαριστώ.

Θα προσπαθήσω να κάνω ό,τι άλλο μπορώ για να βοηθήσω. Πάντα υπάρχει κάτι να κάνεις

Όσο για τις απόψεις, απολύτως σεβαστές είναι, αλλά αν όλοι είχαν την ίδια (άποψη) δεν θα χρειαζόταν να πάρουμε και δεύτερη γνώμη και ούτε θα σκιζόμασταν να βρούμε τον καλύτερο (κατά την εκτίμησή μας) γιατρό. :winking:Ή μήπως έτσι δεν κάνουμε όλοι? :rolleyes:

Φίλος μου που πήρε γνώμη για θέμα του από κάποιον γιατρό, πήρε και 2η προσφάτως και του είπαν ακριβώς τα αντίθετα!!!

Γιατί? Διότι (απ' ότι φαίνεται), ο 1ος ήθελε να τον βάλει για επέμβαση χωρίς να χρειάζεται, επειδή δούλευε για λογαριασμό ιδιωτικού διαγνωστικού κέντρου...... και ξέρετε ή φαντάζεστε πώς δουλεύουν εκεί.

Δεν ξανασχολούμαι με το θέμα. Τσάμπα ασχολήθηκα απ' ότι φάνηκε για άλλη μία φορά.

Γράψτε ό,τι θέλετε. Για να βοηθήσω έγραψα, αλλά δεν έχει νόημα να συμβουλεύω ανθρώπους που δε βλέπουν πέρα απ' τη μύτη τους και κινούνται με μόνο γνώμονα την εμπάθειά τους και τα άσκοπα μίση τους. Τους αφήνω εκεί που έχουν επιλέξει να είναι.

Καλή καρδιά. :)

Υ.Γ.

Κι επειδή εδώ μέσα πρέπει να γράφουμε μόνο όπου επιτρέπουν τα πτυχία μας, την επόμενη φορά που θα γράψει κάποιος συμβουλή για τεχνικά θέματα, να έχει σκανάρει παρακαλώ και το πτυχίο του Μηχανολόγου Μηχανικού ή Ηλεκτρολόγου Μηχανικού του Ε.Μ.Π. ή όποιο άλλο για την κάθε περίπτωση.

Ευχαριστώ πολύ. :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Ρε συ Κωστα δε νομιζω οτι διαφωνει κανεις με αυτο:

Ξαναλέω ότι σύμφωνα με άποψη γιατρού, στον τόπο του ατυχήματος πρέπει πρωτίστως να γίνει (αν είναι δυνατόν και όσο γρηγορότερα) από γιατρό μια εκτίμηση της κλινικής εικόνας του τραυματία για να διαπιστωθεί (εάν μπορεί) τί ζημιές μπορεί να έχει υποστεί και πού.

Αυτο το οποιο ψαχνουμε και αναρωτιώμαστε ειναι αν ειμαστε μπροστα σε ενα ατυχημα (ή, εν πάση περιπτώσει, φτάσουμε πρώτοι σε ενα ατύχημα) ποια θα πρέπει να είναι η αντίδρασή μας, ως μη ειδικοί. (βλέπε γιατροί) Εχω καταλάβει λάθος?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ρε συ Κωστα δε νομιζω οτι διαφωνει κανεις με αυτο:

Ο doctor στο ποστ του μου είπε ότι το μόνο σωστό που έγραψα ήταν ότι "δεν είμαι γιατρός".

Άρα πώς δεν διαφωνεί κανείς?

Παρόλα αυτά, δεν είδα και πουθενά να αναφέρθηκε. Πέσανε με τα μούτρα στην ΚΑΡΠΑ (καινούργιο κοσκινάκι μου και πού να σε κρεμάσω).

Άνθρωποι είμαστε και ολίγον μύωπες. :blink: :lol: Αν έχει αναφερθεί, παρακαλώ υποδείξτε το. Χτες που τα διάβασα όλα δεν είδα κάτι. Είναι όμως βασικότατο η εκτίμηση της κλινικής εικόνας και δεν μπορεί να την κάνει ένας που δεν έχει τις γνώσεις, επειδή απλά έμαθε ΚΑΡΠΑ.

Είναι σαν να έχεις βενζινάδικο και να σου φέρω εγώ ένα διαλυμένο μηχανάκι να μου πεις τί έχει και να με ρωτήσεις "βενζίνη φίλε έχει? Κάτσε να στο γεμίσω" :lol:

Αυτο το οποιο ψαχνουμε και αναρωτιώμαστε ειναι αν ειμαστε μπροστα σε ενα ατυχημα (ή, εν πάση περιπτώσει, φτάσουμε πρώτοι σε ενα ατύχημα) ποια θα πρέπει να είναι η αντίδρασή μας, ως μη ειδικοί. (βλέπε γιατροί) Εχω καταλάβει λάθος?

Όχι, μια χαρά έχεις καταλάβει. Απλά το θέμα έχει ξεφύγει σε υπόδειξη "μάθετε ΚΑΡΠΑ και ξεχυθείτε να την εφαρμόσετε".

Επίτηδες το γράφω λίγο υπερβολικά για να τονίσω το πόσο επικίνδυνο είναι.

Για μένα αν ρωτάς, το καλύτερο είναι να σκιστείς να βρεις έναν γιατρό το συντομότερο δυνατό, αντί πχ να κάθεσαι εκεί και να "χαζεύεις" ένα στενάχωρο θέαμα, χωρίς να μπορείς να κάνεις πολλά (εγώ αυτό θα έκανα).

Αν είσαι μέσα στην πόλη ή σε πολιτισμένο μέρος, αυτό θα είναι σχετικά εύκολο.

Αν είσαι σε ερημική τοποθεσία, δεν υπάρχει πιθανότητα να εμφανιστεί ΕΚΑΒ σύντομα, βλέπεις ότι οι επιλογές είναι περιορισμένες και ξέρεις και κάτι να κάνεις, μετά φόβου Θεού ίσως αναγκαστείς εκ των συνθηκών να κάνεις κάτι. Και πάλι εξαρτάται. Αν πχ έχει τις αισθήσεις του και μπορείς να συνεννοηθείς για το τί αισθάνεται (αν ζαλίζεται, αν μπορεί να αναπνεύσει άνετα, αν αισθάνεται κάτι ιδιαίτερο όπως κάποιον πόνο σε δύσκολο και επικίνδυνο σημείο όπως σπονδυλική στήλη κλπ)

Μεγάλο το ρίσκο και τεράστια η ευθύνη. Αυτό λέω. Δεν παίζουμε με τέτοια πράγματα.

Ξαναλέω γιατί εδώ έχω να κάνω και με παρανοήσεις νοημάτων.

Δεν λέω μη μάθετε να κάνετε ΚΑΡΠΑ ή κάτι άλλο χρήσιμο.

Λέω ότι δεν γίνατε γιατροί και είναι πολύ επικίνδυνο να το εφαρμόζετε στον οποιονδήποτε έτσι απλά επειδή το "μάθατε". Ο ενθουσιασμός θέλει ρέγουλα.

Η ιατρική είναι η πλέον περίπλοκη επιστήμη και θέλει ιδιαίτερο σεβασμό.

Και δεν γράφω τυχαία.

Μου έχει αναφέρει ο αδερφός μου παράδειγμα τραυματία τροχαίου που τον ανέλαβε εθελοντής πολίτης και άθελά του τον σακάτεψε..... έμεινε ανάπηρος σε καροτσάκι γιατί είχε χτυπήσει κάπου καίρια, αλλά κάποιοι λάθος χειρισμοί ήταν μοιραίοι, ενώ σωζόταν.

Το ότι τελικά διώχθηκε ποινικά απ' τους συγγενείς του είναι το λιγότερο, όχι ότι είναι αμελητέο βέβαια.

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V-Strom K9 Ducati MultiStrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

ΔΕΝ αμφισβητώ ούτε το γιατρό, ούτε τον Κώστα.

Απλά προσπαθώ να καταλάβω (αν και δεν είμαι σίγουρος αν κάποιος από εμάς θα έχει τη δέουσα ψυχραιμία) τι κάνουμε σε μια δύσκολη περίπτωση.

Προσωπικά αν είχα το κουράγιο θα ακολουθούσα τις οδηγίες από το πιο πάνω βίντεο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΔΕΝ αμφισβητώ ούτε το γιατρό, ούτε τον Κώστα.

Απλά προσπαθώ να καταλάβω (αν και δεν είμαι σίγουρος αν κάποιος από εμάς θα έχει τη δέουσα ψυχραιμία) τι κάνουμε σε μια δύσκολη περίπτωση.

Προσωπικά αν είχα το κουράγιο θα ακολουθούσα τις οδηγίες από το πιο πάνω βίντεο.

Εγώ βίντεο δεν μπορώ να δω, αλλά ούτως ή άλλως - πέραν του να θαυμάσω τί πετυχαίνει κάποιος - δεν θα μπορούσαν α εκφέρω γνώμη, ως μη ειδικός. Ως παντελώς άσχετος για να ακριβολογώ.

Να τονίσω εδώ ότι δε θεωρώ πρέπον να κάνουμε "κόντρες" ποιός έχει δίκιο και ποιός όχι.

Οι κόντρες είναι για τα μηχανάκια και σε αλάνες. :D

Προσωπικά εχέσθην :shit: :D πατόκορφα για αμφισβητήσεις, επικροτήσεις και likes.

Το θέμα είναι σοβαρό για να το αντιμετωπίζουμε ελαφρά τη καρδία "''έχοντας δει κάποια βίντεο" ή έχοντας κάνει σεμινάρια ως ιδιώτες.

Για τον απλούστατο λόγο ότι είναι διαφορετικά να προσπαθείς ν' αντιμετωπίσεις ένα πραγματικό περιστατικό, με πραγματικό τραυματία, με την πίεση του χρόνου και ίσως με εικόνες που σοκάρουν έναν αδαή όπως εμείς (πλην του γιατρού φυσικά που είναι εκπαιδευμένος),

και διαφορετικό να κάνεις χαλαρά ένα σεμινάριο με υποτιθέμενο θύμα ένα γκομενάκι με καυτό σορτς, :spiteful: που αντί να σκέφτεσαι τη διάσωσή του, σκέφτεσαι πώς θα το μπαλαμουτιάσεις και θα το στριμώξεις μετά το σεμινάριο γιατί σου άρεσε και είναι και πολύ μο^νάκι και αντί για ΚΑΡΠΑ του κάνεις γλωσσόφιλο. :lol: :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Θα το καθιερώσω τελικά να γράφω ένα τελευταίο ποστ στα θέματα, κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Επίσης Κώστα να σου πω οτι άλλαξες το ποστ μου κατά πώς ήθελες και, αν κάποιος προσπεράσει το δικό μου, δημιουργείς εντυπώσεις παραποιώντας τα γραφόμενά μου. Δε μου άρεσε αυτό.

Να τα πάμε όμως ένα-ενα. Ο δημιουργος του θέματος γράφει

Πάμε και κάνουμε μαθήματα πρώτων βοηθειών, από πιστοποιημένους εκπαιδευτές, και τα επαναλαμβάνουμε κάθε δύο χρόνια.

Νομίζω ότι πρώτες βοήθειες ΔΕΝ είναι μόνο cpr.

Ότι κι αν γραφτεί εδώ, θα είναι ημιτελές και επίσης μπορεί να δώσει την ψευδαίσθηση της γνώσης.

Το καταλαβαίνουμε όλοι αυτό???? Ο Γιακούμπ να μπει να γράψει, γιατροί ΔΕ θα γίνουμε και, νομίζω, δεν είναι αυτό το ζητούμενο από κανέναν.

Ας αφήσουμε ΟΛΟΙ και λίγο τα γλειφιτζούρια στην άκρη, σε καλό θα μας βγει. :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSXR k6 (1000cc) Suzuki Hayabusa (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

Κώστα είσαι οφσάιντ! :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gs500f Honda vfr (800cc)

το θεμα ειναι πολυπλευρο και καθε περιπτωση σχεδον ειναι ξεχωριστη, δε μπορουμε να πουμε εδω παρα μονο ενα-δυο πολυ γενικα πραματα.Αν καποιος οντως ενδιαφερεται το καλυτερο που εχει ν κανει ειναι ν παρακολουθησει σεμιναρια.Τα βιντεο βοηθανε αλλα ειναι πολυ λιγο σε σχεση με αυτα ππυ θα μαθει κανεις στην πραξη.

Αυτο που μπορει να κανει ο καθενας ειναι να διασφαλισει οτι το περιβαλον ειναι πλεον ακινδυνο για τον τραυματια σταματωντας την κυκλοφορια και στη συνεχεια ν καλεσει ασθενοφορο.

Δε μετακινουμε τον τραυματια ΚΑΘΟΛΟΥ παρα μονο αν ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραιτητο, αν φοραει κρανος απλα ανοιγουμε τη ζελατινα και χαλαρωνουμε το λουρακι, και παλι προσοχη να κραταμε το κεφαλι σταθερο.

Αν δεν αναπνεει οπως εχει ειπωθει, ΚΑΡΠΑ. τωρα αν υπαρχει ξενο σωμα στον αεραγογο η πνιγεται στο ιδιο του το αιμα, παλι προεχει να εξασφαλισουμε οτι αναπνεει αλλα ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ειναι πολυ επικυνδυνος,οποτε αν σε αυτο το σημειο καποιος ανειδικευτος δεν κανει τιποτα, δε θεωρω οτι πρεπει να το χει βαρος στη συνειδηση του.

Αν χανει αιμα απο χερια ποδια μπορουμε να προσπαθησουμε να περιορισουμε τν αιμοραγια πιεζοντας το τραυμα.

Αν το τραυμα ειναι σε κοιλια-θωρακα τοτε δε μπορουμε να κανουμε και πολλα, υπαρχει κινδυνος αν πιεσουμε να προκαλεσουμε καποια εσωτερικη ρηξη. απλα τον σκεπαζουμε με οτι μπορουμε και περιμενουμε.

ξαναλεω οτι καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη και το καλυτερο που εχει να κανει καποιος ειναι ν παρακολουθησει ο ιδιος καποια σειρα σεμιναριων σχετικα με το θεμα.

Τροποποιήθηκε από τον George.doc
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

το θεμα ειναι πολυπλευρο και καθε περιπτωση σχεδον ειναι ξεχωριστη, δε μπορουμε να πουμε εδω παρα μονο ενα-δυο πολυ γενικα πραματα.Αν καποιος οντως ενδιαφερεται το καλυτερο που εχει ν κανει ειναι ν παρακολουθησει σεμιναρια.Τα βιντεο βοηθανε αλλα ειναι πολυ λιγο σε σχεση με αυτα ππυ θα μαθει κανεις στην πραξη.

Αυτο που μπορει να κανει ο καθενας ειναι να διασφαλισει οτι το περιβαλον ειναι πλεον ακινδυνο για τον τραυματια σταματωντας την κυκλοφορια και στη συνεχεια ν καλεσει ασθενοφορο.

Δε μετακινουμε τον τραυματια ΚΑΘΟΛΟΥ παρα μονο αν ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραιτητο, αν φοραει κρανος απλα ανοιγουμε τη ζελατινα και χαλαρωνουμε το λουρακι, και παλι προσοχη να κραταμε το κεφαλι σταθερο.

Αν δεν αναπνεει οπως εχει ειπωθει,,ΚΑΡΠΑ τωρα αν υπαρχει ξενο σωμα στον αεραγογο η πνιγεται στο ιδιο του το αιμα, παλι προεχει να εξασφαλισουμε οτι αναπνεει αλλα ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ειναι πολυ επικυνδυνος,οποτε αν σε αυτο το σημειο καποιος ανειδικευτος δεν κανει τιποτα, δε θεωρω οτι πρεπει να το χει βαρος στη συνειδηση του.

Αν χανει αιμα απο χερια ποδια μπορουμε να προσπαθησουμε να περιορισουμε τν αιμοραγια πιεζοντας το τραυμα.

Αν το τραυμα ειναι σε κοιλια-θωρακα τοτε δε μπορουμε να κανουμε και πολλα, υπαρχει κινδυνος αν πιεσουμε να προκαλεσουμε καποια εσωτερικη ρηξη. απλα τον σκεπαζουμε με οτι μπορουμε και περιμενουμε.

ξαναλεω οτι καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη και το καλυτερο που εχει να κανει καποιος ειναι ν παρακολουθησει ο ιδιος καποια σειρα σεμιναριων σχετικα με το θεμα.

Αφου δεν βγαζουμε το κρανος οπως λες , θα ειναι σκεπασμενο το στομα του. Πως θα του δωσουμε αερα κανωντας ΚΑΡΠΑ ; Με φουσκωτηρα ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ax-1 (250cc) BMW G 650 Xcountry (650cc)

Δημοσιεύτηκε

να ξέρεις οτι πλέον η από στόματος εμφύσηση είναι αρκετά ξεπερασμένη, και παραμένει στις οδηγίες της καρπα ψιλο για την ιστορία, και όσοο περνάει ο χρόνος, τόόόόσο μειώνεται η αναλογία εμφυσήσεων-βυθήσεων στήθους. τώρα είναι 30 συμπιέσεις και 2 εμφυσήσεις. έτσι για την ιστορία τα λέω αυτά ;Ρ

το πρόβλημα με το κράνος θέλω να πω ειναι οτι δεν μπορείς να σηκώσεις το πηγούνι ώστε να ανοιξει ο αεραγωγός.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gs500f Honda vfr (800cc)

Αφου δεν βγαζουμε το κρανος οπως λες , θα ειναι σκεπασμενο το στομα του. Πως θα του δωσουμε αερα κανωντας ΚΑΡΠΑ ; Με φουσκωτηρα ;

αν αναπνεει προφανως δε βγαζουμε το κρανος. παρακατω γραφω οτι προεχει να διασφαλισουμε την αναπνοη του ανθρωπου αλλα δε μπορω να παροτρυνω τον καθε ασχετο να βγαλει το κρανος ετσι απλα, θελει λεπτους χειρισμους και δε μπορει καν να το κανει ενα ατομο μονο του, τωρα να πω ετσι γενικα απο το ιντερνετ ενα ατομο να κραταει απο κατω τ κεφαλι σταθερο και ενα αλλο να τραβαει απο πανω δε γινεται και δεν θα το προτεινω σε κανεναν,καλυτερα κανε μονο συμπιεσεις οπως λεει απο πανω.

αυτο που μπορω να πω ειναι πως ν δεις αν αναπνεει αν και νομιζω ειπωθηκε πιο νωρις στο θεμα

ανοιγεις τη ζελατινα και βαζεις το αυτι σου απο πανω προσπαθωντας ν ακουσεις αναπνοες με το κεφαλι σου γυρισμενο προς το στηθος του και ταυτοχρονα κοιτας αν ανεβοκατεβαινει.

Τροποποιήθηκε από τον George.doc

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Πεζο 2 Yamaha Tenere (800cc)

1) Ειδοποιείς το ΕΚΑΒ

2) Βεβαιωνεσαι οτι στο σημειο που βρισκεται ο τραυματιας δεν κινδυνευει να προκληθεί εκ νεου ατυχημα

α) Αν κινδυνευει να προκληθει επιπλεον ατυχημα και πρεπει να μετακινηθει τοτε απλα τον σερνεις τραβωντας απο τα ρουχα ή και καποιο ακρο. ΔΕΝ τον σηκωνεις! Καθε μετακινηση γινεται μονο εαν ειναι απολυτως απαραιτητη και με την λιγοτερη επιβαρυνση.

3) Κοιτας εαν εχει τις αισθησεις του (του μιλας και ως τελευταια λυση του τσιμπας τις θηλες, αν δεν ξυπνησει ακι με αυτο μαλλον δεν θα ξυπνησει!) και εαν αναπνεει.

α) Εαν δεν αναπνεει τότε εφαρμόζεις ΚΑΡΠΑ. Στην συγκεκριμενη περιπτωση αφαιρεις και προσεκτικα το κρανος εαν εμποδιζει διοτι ο αλλος πεθαινει και δεν σε απασχολει η ενδεχομενη βλαβη που θα προκαλεσεις αφαιροντας το κρανος.

4) Ελεγχεις εαν αιμοραγει και προσπαθεις να περιορισεις ενδεχομενη αιμοραγια. Εαν υπαρχει αντικειμενο που εχει καρφωθει στο σωμα δεν το αφαιρεις.

5) Κρατας τον τραυματια ζεστο και περιμενεις τους διασώστες.

Συγκεντρωτικα: Εαν ο αλλος αναπνεει και δεν αιμοραγει ακατασχετα τον αφηνετε στην θεση του, δεν τον κουνατε, δεν αφαιρειτε το κρανος και περιμενετε τους διασώστες, κρατωντας τον ζεστο και προσεχοντας να μην το χτυπησει καποιο αλλο οχημα!

Βεβαια καθε περιπτωση οπως αναφερθηκε ειναι ξεχωριστη αλλα σε γενικες γραμμες αυτα πρεπει να γινουν απο οσο ξερω εγω!

Τροποποιήθηκε από τον nicket456

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα το καθιερώσω τελικά να γράφω ένα τελευταίο ποστ στα θέματα, κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Επίσης Κώστα να σου πω οτι άλλαξες το ποστ μου κατά πώς ήθελες και, αν κάποιος προσπεράσει το δικό μου, δημιουργείς εντυπώσεις παραποιώντας τα γραφόμενά μου. Δε μου άρεσε αυτό.

Κατ' αρχήν Γιώργο, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω σε τί αλλαγή αναφέρεσαι.

Ειδικά εγώ προσπαθώ πάντα να μην παραποιώ μηνύματα / νοήματα και γι' αυτό βάζω τελίτσες όταν διαγράφω κείμενα για να δείξω ότι υπάρχει και κάτι άλλο, αλλά δεν αναφέρομαι σε αυτό.

Και κρατάω αυτά στα οποία αναφέρομαι και θεωρώ ότι χρειάζονται.

Αν κράταγα όλα τα κατεβατά των παραθέσεων αυτούσια, θά 'χανε η μάνα το παιδί και το σκυλί αφέντη. Αφού και έτσι και πάλι χανόμαστε....

Στη συγκεκριμένη περίπτωση λοιπόν, τί σου άλλαξα που έπαιξε ρόλο? Και γιατί "όπως ήθελα εγώ"?

Να τα πάμε όμως ένα-ενα. Ο δημιουργος του θέματος γράφει

Γιώργο, δεν ξεκίνησα να ξαναδιαβάσω πάλι απ' την αρχή το ποστ του Αλέξανδρου (zoo).

Έγινε αποκοπή ποσταρισμάτων απ' το άλλο και συνένωση σε αυτό που είναι παλιό.

Οπότε η όποια αναφορά σου ή άλλων σε παλιότερα ποστ, δεν με αφορά εφόσον δεν αναφερόμουν σε αυτά και δεν τα γνώριζα ή δε θυμάμαι κιόλας.

Οι απαντήσεις μου αφορούν μόνο αυτά που διάβασα χτες στο άλλο θέμα και όπως είχε εξελιχθεί η κουβέντα.

Δεν ήξερα ότι πρέπει να γυρίσω και να διαβάσω ό,τι σχετικό έχει γραφτεί παντού για να δώσω εξετάσεις σήμερα.... :P Ήμαρτον!

Αν δεν κάνω λάθος κιόλας, στο θέμα αυτό του zoo δεν έχω γράψει καν!

Όσο για απαντήσεις σε αυτά που με ρωτάς στο τέλος, δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν είμαι γιατρός, ούτε προσπαθώ, ούτε ρισκάρω να γίνω.

Πιθανόν, αν συγκεραστούν όλα αυτά μαζί (παλιά και νέα ποστ), και τα δικά μου συμπεράσματα για την έκβαση της κουβέντας να ήταν διαφορετικά. Αν και λίγη βαρύτητα θα είχαν ως μη ειδικός.

Μην ξεχνάς πάντως ότι άλλο η θεωρία κι άλλο η πράξη σ' αυτά τα πράγματα.

Υ.Γ.

Όσο για την παρεξήγησή σου, εκτός του ότι εκπλήσσομαι να μου λες ότι παραποιώ - και μάλιστα σκοπίμως - τα γραφόμενά σου, θα μπορούσες να μου στείλεις ένα πμ όπως ακριβώς έκανα εγώ μόλις προ 2 ημερών για άλλο θέμα.

Έχεις και το τηλέφωνό μου, οπότε πάλι θα μπορούσες να επικοινωνήσεις.

Γνωριζόμαστε Γιώργο. Λίγο αλλά γνωριζόμαστε. :huh:

Και έχω αποδείξει έμπρακτα εδώ μέσα ότι δεν κωλώνω να αναγνωρίζω το όποιο λάθος μου και ζητάω και συγνώμη δημοσίως.

Κάτι που δεν βλέπω να γίνεται Γιώργο.... από κανέναν σχεδόν.

Τελικά βλέπω ότι ίσως έχουν δίκιο όσοι "την έκαναν ελαφρά" και έπαψαν ή περιόρισαν στο ελαχιστότατο το γράψιμό τους εδώ.

Μάλλον κάτι περισσότερο διέκριναν από μένα τον ρομαντικό κι επίμονο.

Ναι, εδώ είμαι λάθος και πρέπει να διορθωθώ.

Κώστα είσαι οφσάιντ! :)

Πιθανόν. Δεν ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο. Μ' εκνευρίζουν οι παράγκες. :rolleyes: :D

Με μία ακυρωτική φράση χωρίς επεξηγήσεις και επιχειρήματα πάντως, γίνομαι κι εγώ αστροναύτης σ' ένα second. :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSXR k6 (1000cc) Suzuki Hayabusa (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

Kostas-MotoLover@ Το θέμα έχει να κάνει με τις πρώτες σωστές ενέργειες που μπορούμε να κάνουμε όταν βρεθούμε σε κάποιο ατύχημα. Ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα που εσύ λόγω δικών σου αντιλήψεων αλλά κυρίως λόγω της επιμονής σου σε αυτές το "πήδηξες". Και ενώ μπαίνει κάποιος να διαβάσει ένα δύο πράγματα να ξεστραβωθεί διαβάζει τις δικές σου εμμονές κι αντιπαραθέσεις.

Αποθαρρύνονται κι αυτοί που ξέρουν και θέλουν να γράψουν κάτι κι απογοητεύονται κι αυτοί που θέλουν να διαβάσουν και να μάθουν κάτι σε αυτό το σοβαρό θέμα. Εσένα δηλαδή δε σε ενδιαφέρει να μάθεις έστω κι ιντερνετικά κάτι που μπορεί, χτύπα ξύλο σε ένα ατύχημα, να σώσει κάποιο φίλο σου ή συγγενή σου;

Εφόσον έχεις αδερφό γιατρό και σου έχει πει κάποια πράγματα τα οποία τα έχεις κατανοήσει μπορείς να τα γράψεις. Εφόσον βλέπεις ότι είναι αντίθετα με τις απόψεις άλλων μελών θα μπορούσες να ξαναρωτήσεις τον αδερφό σου. Κανείς δεν έχει το αλάθητο :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

.........

Κωστα θεωρω οτι τραβαει μακρια η βαλιτσα και δεν εχω λογο να την ακολουθησω. Ειπωθηκαν 5 πραγματα απο καποιους επαγγελματιες του χωρου, για ενα μειζωνος σημασιας θεμα για μας τους μοτοσικλετιστες. Νομιζω οτι οι τοποθετησεις ηταν καλες και σαφεις στο περιεχομενο τους, σε φαση που δεν χρειαζονταν σχεδον ουτε διευκρινιση, κι αρχιζουμε καθενας το μακρυ και το κοντο του με μια ταυτοχρονη ανουσια αντιπαραθεση, για τη δικη μου κριση.

Αλλαζεις τη σειρα του κειμενου μου, προσθετεις παραθεσεις αλλων μελων σε σημεια αυτων που εχω πει, δημιουργωντας εντυπωσεις. Το σκοπιμως το βαζεις εσυ, εγω θεωρω αθελα σου οτι εγινε.

Ερχεσαι μετα να πεταξεις κι αυτο το "ισως εχουν δικιο οσοι την εκαναν ελαφρα" και το μαμησες και ψοφησε.

Καλη συνεχεια. :/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μιας και τα λεμε, να σας δοσω μια συμβουλη και αν θελεται με ακουτε..... αμα δειτε ασχημο ατυχημα , ασχημο ομως, με εματα και τραυματιες, και σταματησετε να βοηθησετε, ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΤΑΙ καν τους τραυματιες, καλητε αστυνομια και ασθενοφορο! φιλος φιλου σταματησε σε τροχαιο με μηχανη και ο ηλιθιος εβγαλε το κρανος απο αναβατη που τρακαρε, και μαντεψτε τι εγινε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

μιας και τα λεμε, να σας δοσω μια συμβουλη και αν θελεται με ακουτε..... αμα δειτε ασχημο ατυχημα , ασχημο ομως, με εματα και τραυματιες, και σταματησετε να βοηθησετε, ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΤΑΙ καν τους τραυματιες, καλητε αστυνομια και ασθενοφορο! φιλος φιλου σταματησε σε τροχαιο με μηχανη και ο ηλιθιος εβγαλε το κρανος απο αναβατη που τρακαρε, και μαντεψτε τι εγινε!

Διωκεσαι ποινικά, αν αυτό που θα κάνεις στον τραυματισμένο, επιδεινώσει την κατάστασή του.. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet S 2002

Δημοσιεύτηκε

Ας μην δίνουμε ιατρικές και νομικές συμβουλές χωρίς να είμαστε του κλάδου παιδιά, είναι λίγο ανεύθυνο.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Διωκεσαι ποινικά, αν αυτό που θα κάνεις στον τραυματισμένο, επιδεινώσει την κατάστασή του.. 

Για δώσε παραπάνω πληροφορίες σε παρακαλώ. Νόμο, παράγραφο κτλ  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

Για δώσε παραπάνω πληροφορίες σε παρακαλώ. Νόμο, παράγραφο κτλ  

νομο παράγραφό, κλπ δε ξέρω , αλλα μου το έχουν πει στα σεμινάρια πρώτων βοηθειών απο τον ερυθρό σταυρό. 

και αν το σκεφτείς, ειναι απολυτα λογικό. Αν στη προσπάθεια σου να με βοηθησεις με αφήσεις ανάπηρο πχ, καταλαβαίνεις οτι δεν ειναι κατι απλό. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL 650 Bell

Ενα που μπορεις να κανεις ειναι να ανοιξεις την ζελατινα να παρει πιο ευκολα αερα, για να του το βγαλεις ουτε λογος. 

Ενας λογος που βγαλαν αυτο το κρανος ειναι η ζημια που μπορεις να προκαλεσεις βγαζοντας το με τον κλασικο τροπο. Στα επειγοντα τα κρανη τα κοβουν (παλια τουλαχιστον πλεον δεν ξερω τι κανουν)
http://www.gizmag.com/vozz-motorcycle-helmet/40943/

Τροποποιήθηκε από τον kathlos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.