bLaStXT

shell λιπαντικα αποψεις?

33 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Piaggio Beverly S (250cc) LS2 Yamaha TDM (900cc)

Δημοσιεύτηκε

οτι λεει ο τιτλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha thunderace

Δημοσιεύτηκε

Στη μηχανη δεν εχω βαλει και δεν ξερω να σου πω.Στο αμαξι (saxo 1100) εχω βαλει και θα σου πω οτι ειναι καταπληκτικα.Ητανε για 6000χλμ ,τα εχω 20000(κακως-πολυ κακως)και το αμαξι ουτε τακαψε ουτε επαθε ζημια.Τωρα θα τα αλλαξω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Νταγιάνγκ (120cc) ZONTES über (Allescc)

Δημοσιεύτηκε

Είχα βάλει στο χτ125 10-40 ημισυνθετικό κατανάλωση λαδιού δεν είχα , το σασμάν δούλευε κανονικά και όταν το έβγαλα βγήκε μάυρο (όπως πρέπει).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Γαμάτο μηχανάκι Airoh(k600) WW. Ducati Streetfighter S (1098cc)

Δημοσιεύτηκε

Χωρις να έχω χρησημοποιήσει, πιστεύω οτι είναι παρα πολύ καλα μιας και μια σειρα αυτών

τα προτεινει και η Ducati για τα μοντέλα της..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

YSKf2AG.jpg

Στο αυτοκινητο απο περιεργια θα δοκιμαζα αυτα σε 5 η 10 40.Για το μηχανακι μου ειναι παντελως αδιαφορη αυτη η μαρκα.

Τροποποιήθηκε από τον Peiraiwths

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki er-5 Laverda sf750 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Φιλε μου οι κολοσοι 7 αδελφες ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ εχουν πολυ καλα λαδια για ολα τα οχηματα λογω τεχνογνωσιας που αυτες κατεχουν και κατευθυνουν.Επισης λογω μεγεθους μπορουν και πουλαν φθηνοτερα.Μην φοβασαι λοιπον να την εμπιστευθεις,ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ για ΜΟΤΟΥΛ ,ΡΕΠΣΟΛ,ΒΕL RAY κλπ ΑΥΤΕς ΟΛΕς Η SHELL τις εχει για T@ρχιδια της :mB_kalo_e: :mB_kalo_e: :mB_kalo_e:

Το παν βεβαιως ομως ειναι να βαζεις οτι λεει ο κατασκευαστης της μοτο σου οσον αφορα το ιξωδες και τις προδιαγραδες του λαδιου

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

παιδια θα αλλαξω λαδια στο freewind Μου καμμια γνωμη γ αυτα???ειναι φτηνα παντως http://www.skroutz.gr/s/8423181/Shell-Advance-AX7-4T-10W-40-1lt.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δε χανεις και κατι να τα δοκιμασεις λαδακι ειναι και μαλιστα shell, παραγωγα του πετρελαιου ειναι αν δεν ειναι και καλα της shell τι να πουν οι αλλες εταιριες που παιρνουν απο τη shell. δεν εχω δοκιμασει αλλα ξαδερφος μου σε bmw αμαξι μετα απο πολλες εταιριες εβαλε shell και ειναι ευχαριστημενος.

Τροποποιήθηκε από τον some1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

να σαι καλα φιλε απλα τ βρηκα φτηνα κ λεω μηπως παιζει καμμια μαιμουδια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet (600cc) caberg KTM SMC (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα μοναδικά λάδια που δεν μου έκαψε κανένα παπί μου σε δρομολόγια Γιαννενα-Θεσσαλονικη και Αρτα-Αθηνα! Αυτά θα ψωνίσω αύριο πάλι για το Innova μου! Απολύτως κανένα πρόβλημα δεν είχα ποτέ όπως πιο σκληρό σασμάν αντιθέτως σε σχέση με τα motul 5100 που επίσης χρησιμοποιώ αρκετά δεν καταλαβα ποτέ και πουθενά διαφορά! Οπότε στην τιμή του motul, belray κ.α. παίρνω 2 shell.. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Νταγιάνγκ (120cc) ZONTES über (Allescc)

Δημοσιεύτηκε

Είναι εντός προδιαγραφών και "επώνυμο" οπότε γιατί να μην το χρησιμοποιήσεις ; Έχω χρησιμοποιήσει και το 10w40 και το 15w50 (σε διαφορετικά μηχανάκια) και στις 2 περιπτώσεις δεν είχα κατανάλωση λαδιού και το σασμαν δούλευε όπως πρώτα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

να στε καλα παλικαρια μου απλα επειδη ειναι τα πιο φτηνα λεω μηπως εχω κανα θεμα ο κατασκευαστης λεει αλλαγη ανα  6000 ημισυνθετικα θα μου τα βγαλουν??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απλα ειναι μονοκυλινδρο 650 κυβικα δεν ειναι παπακι γ αυτο ρωταω

Τροποποιήθηκε από τον Antreasss

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Εβαλα το Shell Advanced Ultra 15-50W full syntetic στο VFR ολα μια χαρα ακομα και μετα απο τρελες θερμοκρασιες.

Η τιμη του ΤΖΑΜΠΑ μπροστα στα 14-15€ το λιτρο που πληρωνα για τα (παααρα πολυ καλα) Mobil, που τα κρατουσα με "πονο καρδιας" 7.000-7.500 για "να βγαλουν τα λεφτα τους" (οχι πως ειχαν και προβλημα αλλα λεμε....)

Αν και το Africa φοραει 20-50W το δοκιμασα και εκει. Σασμαν OK ,αλλα δεν του αρεσε και το εκαψε χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο. Μαλλον θα ξαναγυρισω στα 20-50W μιας που εχει δημιουργησει ανοχες για αυτο το ιξωδες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ΚLX -R (300cc) LASER-M2R Kawasaki KXF MONSTER (450cc)

Δημοσιεύτηκε

ποιοτικά προϊόντα .............αλλά για μοτοσυκλέτα θα διάλεγα προϊόντα εταιρειών που ασχολούνται μόνο με μοτοσυκλέτα ............

Αλλο το αυτοκίνητο ,αλλο η μοτοσυκλέτα .............

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

ούτε εγώ το ήξερα όπως φαίνεται είναι το οικονομικότερο full συνθετικό ανα λίτρο, θα το δοκιμάσω μετά τα full συνθετικά castrol που και αυτά είναι οικονομικά 8,5ε/λίτρο 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αυτα που ανεβασα ειναι ημισυνθετικα εχει και φουλ νομιχω στα 6,7 ευρω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki sv (650cc) Mt revenge limited-evo Honda cr (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Μέχρι τέλος του μήνα είναι κι εμενα για αλλαγή λαδιών το μοτορι, Suzuki sv 650, το manual  λέει sae 10w40 API sg ή sf. Χωρίς να αναφέρει κατασκευαστή. Είμαι ανάμεσα σε motul 7100   10w40 kai shell advance vsx 10w40. Τι λέτε? Καμια άλλη πρόταση?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

πολλές κατα πάσα πιθανότητα semi synthetic προτείνει η σουζούκι αλλά εάν τα έχεις τα παραπάνω λεφτά μπορείς να βάλεις και φουλ συνθετικό 

τα motul7100 είναι φουλ κοστίζουν από 12 το λίτρο 

τα shell advance ax7 είναι semi απο 5/lt,  

τα shell advance ultra είναι foul απο 7/λτ(τα συγκεκριμένα είναι τα πιο φθηνά φουλ 100% στην αγορά)

και ένα σωρό brands βάλε ότι σου κάνει κέφι 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S2R

Δημοσιεύτηκε

Πλάκα πλάκα είναι καλά λαδια. Τα φοράω στο bmw. Εγώ έκανα την χαζομάρα να τα αλλάξω σε motorex boxer που και υποτίθεται  εξελιγμένα για τον ελαιοψυκτο μου και τα πέταξα στα 300km. Νόμιζα τα φτηνά δεν είναι και καλά. Μαλακας. Πολύ γλυκό μοτέρ και δεν καίει σταγόνα. Είναι τα ίδια που βάζει η bmw με το όνομα της. 

Τα μοναδικά λάδια που δεν μου έκαψε κανένα παπί μου σε δρομολόγια Γιαννενα-Θεσσαλονικη και Αρτα-Αθηνα! Αυτά θα ψωνίσω αύριο πάλι για το Innova μου! Απολύτως κανένα πρόβλημα δεν είχα ποτέ όπως πιο σκληρό σασμάν αντιθέτως σε σχέση με τα motul 5100 που επίσης χρησιμοποιώ αρκετά δεν καταλαβα ποτέ και πουθενά διαφορά! Οπότε στην τιμή του motul, belray κ.α. παίρνω 2 shell.. 

s-l300.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πολλές κατα πάσα πιθανότητα semi synthetic προτείνει η σουζούκι αλλά εάν τα έχεις τα παραπάνω λεφτά μπορείς να βάλεις και φουλ συνθετικό 

τα motul7100 είναι φουλ κοστίζουν από 12 το λίτρο 

τα shell advance ax7 είναι semi απο 5/lt,  

τα shell advance ultra είναι foul απο 7/λτ(τα συγκεκριμένα είναι τα πιο φθηνά φουλ 100% στην αγορά)

και ένα σωρό brands βάλε ότι σου κάνει κέφι 

Αυτό που παρατηρώ στα περισσότερα λάδια είναι ότι η τυποποίηση κατά API  δεν ταιριάζει σε αυτά που ζηταει η  Suzuki (sg ή sf)  είναι τόσο σημαντικό ή το μεγαλύτερο ρόλο παίζει αν είναι συνθετικά ή semi?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Πριν κανα 10ημερο εκανα μια αναζητηση για τις προδιαγραφες, μιας κ σκοπευω σε 2500χιλ. να αφησω τα υπεραγαπημενα μου torco για να κανω μια δοκιμη στο μηχανακι με SL προδιαγραφη της liqui moly 10-60

Οι προδιαγραφές είναι σημαντικές καθώς μας δείχνουν τις επιδόσεις ενός λιπαντικού και εάν έτυχε στους ποιο προσφάτους ελέγχους ή αν η σύνθεση του είναι παλιά και ξεπερασμένη. Υπάρχουν 2 προδιαγραφές που θα πρέπει να αναζητείτε σε ένα δοχείο και αυτές είναι οι API (American Petroleum Institute) και ACEA (Association des Constructeurs Europeens d’Automobiles). Όλα τα καλά λιπαντικά πρέπει να αναγράφουν και τις δυο και οι κατανόηση τους είναι σημαντική.

API
Αυτή είναι η ποιο βασική από τις 2 καθώς είναι διαχωρισμένη για τα επιβατικά σε 2 κατηγορίες, 
S= βενζίνη και C= πετρέλαιο. Τα ποιο πολλά λιπαντικά πληρούν και τις 2, "S" και "C"

Ο παρακάτω πινάκας λέει τις προδιαγραφές μέχρι σήμερα:
ΒΕΝΖΙΝΗ
SG-Εισήχθη το 1989 και έχει πολύ παραπάνω διαλυτικό για να καταπολεμήσει τη μούργα.
SH-εισήχθη το 1993 έχει περάσει τους ίδιους ελέγχους με το SG, αλλά περιέχει φωσφόρο με όριο το 0,12%, μαζί με έλεγχο για τον αφρό, αστάθεια και σταθερότητα κουράς. 
SJ-εισήχθη το 1996 έχει περάσει τους ίδιους ελέγχους με τα SG/SH, αλλά με όριο φώσφορου στο 0,10% με ποικιλία στα όρια αστάθειας.
SL-Εισήχθη το 2001, έχει περάσει από ελέγχους με συγχρόνους κινητήρες και ικανοποιεί τη σύγχρονη νομοθεσία ρύπων.
SM-Εισήχθη το 2004, με βελτιωμένη αντίσταση στην οξείδωση, προστασία κατά της φθοράς και απόθεσης καταλοίπων, επίσης καλύτερες επιδόσεις στις χαμηλές θερμοκρασίες για μεγαλύτερη ζωή του λιπαντικού σε σχέση με τις προηγούμενες κατηγορίες.

Σημείωση: Όλες οι προδιαγραφές πριν την SL είναι πλέον ξεπερασμένες και αν και είναι κατάλληλες για κινητήρες περάν της 10ετιας δεν προστατεύουν όσο οι ποιο σύγχρονες SL και SM , όποτε εάν έχετε καινούριο αυτοκίνητο μην ασχοληθείτε καν.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

εγω προτιμησα τα Motul 5000 αλλα αν τα χουν στα 4,5 ευρω οπως ειδα στο σκρουτζ θα τα δοκιμασω την αλλη φορα οταν πηρα τα μοτθλταειχαν παει στα 6,2 ευρω και προτιμησα στα 7,3 τα μοτουλ αλλα μεχρι 5 ειναι σουπερ αρκει ρε παιδια δε ξερω το ξαναλεω μηπως [παιζουν μαιμουδιες???γτ ρωτησα στη shell το ημισυνθετικο το ειχε 14 ευρω γτ 9 ευρω διαφορα το λιτρο??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πριν κανα 10ημερο εκανα μια αναζητηση για τις προδιαγραφες, μιας κ σκοπευω σε 2500χιλ. να αφησω τα υπεραγαπημενα μου torco για να κανω μια δοκιμη στο μηχανακι με SL προδιαγραφη της liqui moly 10-60

Οι προδιαγραφές είναι σημαντικές καθώς μας δείχνουν τις επιδόσεις ενός λιπαντικού και εάν έτυχε στους ποιο προσφάτους ελέγχους ή αν η σύνθεση του είναι παλιά και ξεπερασμένη. Υπάρχουν 2 προδιαγραφές που θα πρέπει να αναζητείτε σε ένα δοχείο και αυτές είναι οι API (American Petroleum Institute) και ACEA (Association des Constructeurs Europeens d’Automobiles). Όλα τα καλά λιπαντικά πρέπει να αναγράφουν και τις δυο και οι κατανόηση τους είναι σημαντική.

API
Αυτή είναι η ποιο βασική από τις 2 καθώς είναι διαχωρισμένη για τα επιβατικά σε 2 κατηγορίες, 
S= βενζίνη και C= πετρέλαιο. Τα ποιο πολλά λιπαντικά πληρούν και τις 2, "S" και "C"

Ο παρακάτω πινάκας λέει τις προδιαγραφές μέχρι σήμερα:
ΒΕΝΖΙΝΗ
SG-Εισήχθη το 1989 και έχει πολύ παραπάνω διαλυτικό για να καταπολεμήσει τη μούργα.
SH-εισήχθη το 1993 έχει περάσει τους ίδιους ελέγχους με το SG, αλλά περιέχει φωσφόρο με όριο το 0,12%, μαζί με έλεγχο για τον αφρό, αστάθεια και σταθερότητα κουράς. 
SJ-εισήχθη το 1996 έχει περάσει τους ίδιους ελέγχους με τα SG/SH, αλλά με όριο φώσφορου στο 0,10% με ποικιλία στα όρια αστάθειας.
SL-Εισήχθη το 2001, έχει περάσει από ελέγχους με συγχρόνους κινητήρες και ικανοποιεί τη σύγχρονη νομοθεσία ρύπων.
SM-Εισήχθη το 2004, με βελτιωμένη αντίσταση στην οξείδωση, προστασία κατά της φθοράς και απόθεσης καταλοίπων, επίσης καλύτερες επιδόσεις στις χαμηλές θερμοκρασίες για μεγαλύτερη ζωή του λιπαντικού σε σχέση με τις προηγούμενες κατηγορίες.

Σημείωση: Όλες οι προδιαγραφές πριν την SL είναι πλέον ξεπερασμένες και αν και είναι κατάλληλες για κινητήρες περάν της 10ετιας δεν προστατεύουν όσο οι ποιο σύγχρονες SL και SM , όποτε εάν έχετε καινούριο αυτοκίνητο μην ασχοληθείτε

Οπότε αν είναι έτσι τα παραπάνω λάδια με καλύπτουν άνετα. Οπότε μάλλον θα κινηθώ προς τα shell advance ultra  που είναι και full synthetic αλλά ρε παιδιά με μια πρόχειρη αναζήτηση δεν τα βρίσκω πουθενά 7 ευρώ το λίτρο αλλά  13 κ 14. Είναι τεράστια διαφορά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω προτιμησα τα Motul 5000 αλλα αν τα χουν στα 4,5 ευρω οπως ειδα στο σκρουτζ θα τα δοκιμασω την αλλη φορα οταν πηρα τα μοτθλταειχαν παει στα 6,2 ευρω και προτιμησα στα 7,3 τα μοτουλ αλλα μεχρι 5 ειναι σουπερ αρκει ρε παιδια δε ξερω το ξαναλεω μηπως [παιζουν μαιμουδιες???γτ ρωτησα στη shell το ημισυνθετικο το ειχε 14 ευρω γτ 9 ευρω διαφορα το λιτρο??

Από τα motul  5000 είσαι ευχαριστημένος? Στα πόσα χιλιόμετρα  σκέφτεσαι να τα άλλαξεις?

Τροποποιήθηκε από τον japanofilos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα