Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
scorpion92

καθημερινο jean μηχανης με προστασιες

16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha R1M (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα, ψαχνω καθημερινο jean μηχανης με προστατευτικα και υποθετω ειδικο υλικο κατα του καψιματος απο την τριβη. Επειδη θα φοριεται καθε μερα δεν θελω να κανει μπαμ οτι ειναι μηχανης. Εχετε να προτεινετε κατι? Ειδα ενα της booster στα 100ε περιπου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Υπάρχει σίγουρα και της alpinestars στα 150 χοντρικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Εγώ φοράω ένα Jean της Dainese το οποίο έρχεται με πλήρης επικαλαμήδες-επιγονατήδες οι οποίες μπαίνουν σε ειδική τσέπη ώστε να μπαινοβγαίνουν πανεύκολα και να μένει ένα απλό jean. Δεν έχει κανένα ειδικό ύφασμα ή οποιαδήποτε άλλη προστασία.

Το είχα πάρει 90€ απο τη γνωστή αποθήκη της Ηλιούπολης το 2011.

Συγκεκριμένα είναι το Dainese Jeans Los Angeles.

Εκτός αυτού φοράω και ένα βαμβακερό το "New Yamato" το οποίο έχει μόνιμες επιγονατήδες αλλά όχι τόσο σπουδαίες. Έχει όμως το καλό οτι έχει μαξιλαράκια στο πίσω μέρος... Στα 90€ και αυτό.

Ο,τι άλλο με ειδικά υφάσματα Kevlar και πιο καλή κατασκευή κλπ παίζει στα 200€ και άνω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R1M (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Ας ειναι αφαιρουμενες αλλα μονο εσωτερικεσ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Ψάξε για ένα ωραίο άρθρο του Gee,πρόσφατα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr (600cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Έχω το dainese που έχει και o Ste7ios. Δε θα το συνιστούσα για κανένα λόγο. Ένα ακριβό jean είναι απλά (που επιπλέον είναι απίστευτα άβολο για ταξίδι).

Καλύτερα να πάρεις προστασίες γονάτων και να τις φοράς με κανονικό jean, αν υπάρχει θέμα εμφάνισης (π.χ. λόγω εργασιακού χώρου).

Αν περισσεύουν τα €€€ ψάξε για κάτι με κέβλαρ καλύτερα.

Τροποποιήθηκε από τον 2noob2furious

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF (125cc) Suomy Vandal Ducati Monster 796 (803cc)

Καλύτερα να πάρεις προστασίες γονάτων και να τις φοράς με κανονικό jean, αν υπάρχει θέμα εμφάνισης (π.χ. λόγω εργασιακού χώρου).

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Θα είναι άβολο να είσαι με παντελόνι με προστασίες όλη μέρα νομίζω. Ενώ με αυτή τη λύση τις βγάζεις μόλις κατέβεις απ' τη μηχανή και είσαι άρχοντας. Άσε που θα τις φοράς με οποιοδήποτε παντελόνι.

Κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου: http://www.megastock...t.asp?catid=580

Τροποποιήθηκε από τον ritchie
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Το ακριβό ή οχι ειναι σχετικό. Τότε ένα 80άρι είχαν μόνο οι προστασίες! Με άλλα 10€ είχες και παντελόνι.

Οπως κάθονται επάνω μου δεν θα έλεγα οτι ειναι άβολο κανένα τους, ειδικά το χειμώνα. Το καλοκαίρι μπορεί να ζεσταθείς λίγο αλλά δεν δίνω σημασία... Βέβαια είμαι και αρκετά λεπτός οπότε αυτό ίσως παίζει έναν ρόλο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R1M (1000cc)

Ο λογος που σκεφτομαι το υφασμα και οχι μονο τις προστασιες ειναι οτι σε περιπτωση που πεσεις οπου δεν ακουμπανε οι προστασιες θα καεις..πχ γαμπες...ενω αν το υφασμα ειναι καλο θα προστατεψει ( ετσι θελω να πιστευω τουλαχιστον). Για τις εξωτερικες προστασιες δεν ξερω οπτικα τουλαχιστον δεν λεει να κυκλοφορεις μεσα στην πολη καθε μερα ετσι, +το βαλε βγαλε...με τις εσωτερικες ειναι απλα ενα παντελονι αλλα σε πολυωρη χρηση εκτος μηχανης δεν ξερω αν βολευει....λογικα καπου στα 100-120 δινω...

Τροποποιήθηκε από τον scorpion92

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Σίγουρα τα παραπάνω που αναφέρω δεν προσφέρουν καμία προστασία σε αυτό το επίπεδο. Επίσης δεν ξέρω για το Kevlar αν σε προστατεύει απο το έγκαυμα. Μπορεί να ειναι απο τα πιο ανθεκτικά υλικά αλλά σε αυτό το κομμάτι έχω άγνοια. Το κορυφαίο εδώ είναι το δέρμα και μετά η Cordura με μεγάλη διαφορά μεταξύ τους.

Και τι θα πει δεν λέει;

Για τους άλλους; Τιμή σου και καμάρι σου α) που είσαι μηχανόβιος β) που προσέχεις τον εαυτό σου και κάνεις ο,τι πρέπει για να επιτευχθεί αυτό.

Για 'σένα; Απλά έχω να πω οτι ειναι θέμα συνήθειας. Εγώ που ξεκίνησα απο την 1η μέρα με full εξοπλισμό πλέον νιώθω άβολα αν ντυθώ λειψά. Οχι μόνο ψυχολογικά αλλά και σαν αίσθηση, π.χ. δεν μου αρέσει καθόλου η αίσθηση του grip στο γυμνό χέρι.

Στη δουλειά (Χμμμ ναι, οταν είχα) και οπουδήποτε φοράω πάντα τον εξοπλισμό. Αν δεν με πέρνει να ντυθώ σωστά τότε η μηχανή θα μείνει στην άκρη και ας ξεβολευτώ... Έχω βάλει πολύ συγκεκριμένα ορια και προσπαθώ να τα τηρώ.

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R1M (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Θα παω να δοκιμασω και αν δω οτι καλυπτουν μεγαλη επιφανεια θα παρω ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke (390cc) HJC is-17

Δημοσιεύτηκε

Ξεθάβω το  θέμα μήπως μπορεί να δώσει κάποιος πληροφορίες κλπ για τζην.

Μιας και είμαι λίγο χεστης θέλω  να νιώθω όσο γίνεται ασφαλής σε βόλτες οπότε σκέφτομαι να προχωρήσω σιγά σιγά σε αγορά. 

Σκέφτομαι και για δερμάτινο αν κ είναι πιο ιδιαίτερο ως προς την  χρήση του οπότε πάει αρκετά  πιο πίσω .

Επισης σε σχετικά φαρδιά γραμμή ώστε να μπαίνει η μπότα μέσα από το τζην 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Επιτέλους θα βοηθήσω κάποιον.
Λοιπόν πριν απο μισό χρόνο έψαχνα τζιν μηχανής με kevlar , με αφαιρόυμενες επιγονατίδες που να μην κάνει 200 ευρώ..

Τα πιο πολλά με kevlar εκέι πάνε όμως.. εκτός από αυτά τα 2 που βρήκα :
http://www.motomarket.gr/16_WORKBOOK/16_Gear.html

Το acerbis δείχνει πιο ωραίο αλλά είναι ψιλο κολλητό - ελαστικό και δεν μου άρεσε. Πήρα το Booster και ειδού τα σχόλιά μου :

Το  Booster είναι ένα άνετο σκουρόχρωμο kevlar τζίν με θήκες για επιγονατίδες και θήκες για προστατευτικά γοφού.
(σύνολο πρέπει να το πήρα γύρω στα 110 μαζι με τις μαλακές επιγονατίδες που δεν περιλαμβάνονται με το παντελόνι).
Συνήθως τα πιο πολλά παντελόνια που δοκιμάζω μου είναι κολλητά στα μπούτια και φαρδυά στη μέση, οπότε φοράω ζώνες, αλλά εδώ το αντίθετο !
Το μέγεθος που μου έκατσε γάντι στα πόδια δεν έκλεινε στη μέση...οπότε πήρα το μεγαλύτερο που είναι ΟΚ στη μέση και λιγο άνετο στα πόδια...
Αυτό σημάνει πως μπορώ να το βάλω και με μπότες..επίσης είναι και σχετικά μακρύ, οπότε ή το γυρίζεις ή το κονταίνεις..
Για να βγάλεις / βάλεις τις επιγονατίδες  πρέπει να το γυρίσεις ανάποδα, αλλα οκ 2 λεπτά είναι αυτό. 
Κevlar ύφασμα έχει μόνο στον κώλο και στα γόνατα, αλλά και πάλι δεν με χαλάει.
Α επίσης δεν πολυφαίνεται έξω όταν φοράς επιγονατίδες... και αυτές που μου έδωσαν εκεί λυγίζουν έυκολα...αλλά ίσως να μην θες να τις φοράς 8 ώρες σερί στη δουλειά !

Γενικά αν ήταν λίγο πιο στενό στα πόδια θα μου άρεσε περισσότερο εμφανισιακά και ίσως το έβαζα κ περισσότερο.
Σκέψου όμως ότι δεν μπορείς να φοράς κάθε μέρα το ίδιο παντελόνι.. εγώ συνήθως όταν πάω δουλειά με μηχανή (είναι και απόσταση)
προτιμώ να βάλω επιγονατίδες - καλαμίδες με βέλκρο (~30 - 50 ευρώ) πάνω από απλό παντελόνι και κρατάω το τζίν για μη (!) χειμερινές βόλτες τα σου κου ή χαλαρές εξόδους.

Άσχετο αλλά μιας και είπα για επιγονατίδες, αναρωτιέμαι αν αυτές link θα μπαίνουν και σε άλλα παντελόνια (λόγω μεγέθους)... πχ σε τζίν ή σ αυτό nordcap_easy_man που γλυκοκοιτάζω 

αυτά !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR F4i (600cc) AGV K-4 Honda CBF (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα!
Έχω καμια τετραετία αυτό το jean, είναι πιο οικονομική πρόταση στα ~50€. Ικανοποιημένος από την αντοχή του, διακριτικό ακόμη και με τις προστασίες, ανεκτό το καλοκαίρι και χωράει και η μπότα να μπει από μέσα.

Στα αρνητικά του α)το ότι έχει kevlar (ή "kevlar") μόνο σε συγκεκριμένα σημεία, θα διακρίνεις στην φωτό που είναι το μέσα - έξω ποια είναι αυτά β) το ότι οι τσέπες για τις προστασίες έχουν άνοιγμα από την κάτω πλευρά με αποτέλεσμα αν δεν τις τοποθετήσεις καλά καμιά φορά να κυλάνε προς τα κάτω. Τουλάχιστον είναι αρκετά μεγάλες και χωράνε προστατευτικά άλλον εταιριών, δεν έχω αγοράσει τα δικά τους.

Ανά περιόδους το βγάζουν και με αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση, αν το πετύχεις χρήσιμη θα είναι.

(Μπράβο που δεν άνοιξες καινούριο θέμα και συνέχισες υπάρχον)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Mt 125 (125cccc) AGV K3 SV KTM RC 390 (373cccc)

Δημοσιεύτηκε

Την 26/10/2016 at 3:32 ΜΜ, το μέλος estebahn έγραψε:

Καλησπέρα!
Έχω καμια τετραετία αυτό το jean, είναι πιο οικονομική πρόταση στα ~50€. Ικανοποιημένος από την αντοχή του, διακριτικό ακόμη και με τις προστασίες, ανεκτό το καλοκαίρι και χωράει και η μπότα να μπει από μέσα.

Στα αρνητικά του α)το ότι έχει kevlar (ή "kevlar") μόνο σε συγκεκριμένα σημεία, θα διακρίνεις στην φωτό που είναι το μέσα - έξω ποια είναι αυτά β) το ότι οι τσέπες για τις προστασίες έχουν άνοιγμα από την κάτω πλευρά με αποτέλεσμα αν δεν τις τοποθετήσεις καλά καμιά φορά να κυλάνε προς τα κάτω. Τουλάχιστον είναι αρκετά μεγάλες και χωράνε προστατευτικά άλλον εταιριών, δεν έχω αγοράσει τα δικά τους.

Ανά περιόδους το βγάζουν και με αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση, αν το πετύχεις χρήσιμη θα είναι.

(Μπράβο που δεν άνοιξες καινούριο θέμα και συνέχισες υπάρχον)

Από εμφάνιση τι λένε τα out kevlar;

Στενά, φαρδιά κλπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR F4i (600cc) AGV K-4 Honda CBF (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Η γραμμή του είναι ίσια, δεν έχει αυτή την γραμή που στενεύει προς τα μπατζάκια (tapered). Φαρδύ δεν το λες, αλλά για να χωράνε και να κρύβονται οι προστασίες στα γόνατα όσο να 'ναι ένας άλφα όγκος υπάρχει. Το ξέρω ότι δεν είμαι και πάρα πολύ επεξηγηματικός, αλλά αφενός δεν βρίσκω τρόπο να το περιγράψω καλύτερο, αφετέρου εξαρτάται και από το μάτι και τον σωματότυπο του καθενός το πώς θα κάτσει.
Χρησιμοποιώντας το size chart τους πάντως επέλεξα σωστά μέγεθος που δεν με προβληματισε στην μέση, αν ρωτάς εμμέσως αυτό.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα