42 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλημέρα, να σας πώ την ιστορία να μου πείτε την γνώμη σας γιατί έχω ανεβάσει πίεση πρωί πρωί με αυτά που ακούω! Το μονστερ έχω πεί πολλές φορές ότι απο τότε που πήγε σε γνωστό επίσημο της πόλης έστρωσε σαν μηχανάκι και μηχανολογικά είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

έχω όμως ακούσει κάνα δύο μαλακίες να μου λένε που με ξενερώνουν παρά την πάρα πολύ καλή δουλειά τους. Η πρώτη ήταν πρίν πολύ καιρό ότι "Στα DUCATI βάσουμε MONO τακάκια μανίσια γιατί αλλιώς τσιρίζουν". Απέφυγα να ανοίξω συζήτηση περί υλικών τριβής , υγρασίας για το τρίξιμο και άλλα τέτοια. Λές και η ντουκάτι έχει μια επιτροπή σοφών που όλη μέρα μελετάει και παράγει τακάκια δεν τα παίρνει απο τρίτο κατασκευαστή και είναι τόσο δύσκολο να βρείς μια μάρκα και μια σκληρότητα που να δουλεύει άψογα με τις δικόπλακες που φοράει.

Χίλιες φορές να μου έλεγε πρέπει να πουλήσω και κανένα αναλώσιμο παρά τέτοια ατάκα.

Η καινούργια ιστορία που με ξενέρωσε, το μηχανάκι δούλευε μονοκύλινδρο τις τελευταίες μέρες και έκανε μπερδέματα. το πήγαμε και βρήκαν ότι είχε καεί τελείως το καλώδιο του πλαγιοστάτη (ο προηγούμενος το είχε καταργήσει) το φτιάξανε και μπράβο τους και όλα καλά. Μας λένε όμως ότι ο ανορθωτής θέλει παρακολούθηση γιατί ΘΑ χαλάσει κάποια στιγμή.

Πάω απο εκεί να ρωτήσω κάποια πράγματα για να δώ τι ακριβώς θα μου πούν. Μας είπαν να το δούμε όταν με αναμμένα φώτα κάνει νούμερα ή δεν παίρνει εύκολα μπρός τότε θα θέλει άλλαγμα. Δηλαδή αν φτάσει να μήν παίρνει μπρός θα χαλάσει και την μπαταρία θα ζορίσει και την μίζα ωραία...

Λέω εγώ ότι ο ανορθωτής ή δίνει ρεύματα μέσα στο εύρος που ορίζει ο κατασκευαστής ή όχι. Ναι μου λέει έτσι είναι αλλά πού και πού στιγμιαία δίνει ρεύματα εκτός εύρους.

Και ρωτάω εγώ διαφωνείς ότι ο ανορθωτής είναι κάτι που μπορεί σε ταξίδι να σε αφήσει ακαριαία και να μείνεις μόνο με την μπαταρία για όση ώρα μπορεί να δώσει ρεύμα στα μπουζί και πάπαλα?ΔΕΝ μου απάντησε σε αυτό! ΣΤην ουσία έλεγε ότι δεν σε αφήνει ο ανορθωτής χωρίς σημάδια και σε αφήνει σιγά σιγά. τότε τόσα άτομα που γύρισαν σε οδική ή με καλώδια και μπαταρίες?

Αφού το ζόρισα λίγο το πράγμα μου λέει "Θές να μιλήσουμε για μηχανολογία δηλαδή τώρα?" ΟΚ!ο ανορθωτής είναι μηχανολογία όχι ηλεκτρολογία :crazy:

Τελικά η απάντηση ήταν ότι ΤΩΡΑ δουλεύει γιαυτό και δεν μπορώ να σου πώ άλλαξε τον γιατί κάνει 100 ευρώ. (πρίν λίγο βέβαια μου είπε ότι στιγμιαία δίνει τιμές εκτός εύρους.) στην τελική δεν καταλαβαίνω τί μιζέρια τους πιάνει με το πόσο κάνει ένα ανταλλακτικό ούτε απο την τσέπη τους να τα βάζαν τα λεφτά. εγώ δεν το πληρώνω? δουλειά σου δεν είναι η μηχανή να δουλεύει σωστα? πειράματα θα κάνουμε αν και πότε θα χαλασει? η δουλεύει σωστά και δεν μου λές τίποτα για αλλαγές ή δεν καλοδουλεύει και μου λές ότι θέλει αλλαγή αν θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και αν θέλω να το αφήσω μέχρι να χαλάσει να το κάνω με δική μου ευθύνη.

εσείς τι λέτε?

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Ετικέτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki Versys 650 mk3 (650cc) Bell Qualifier Kawasaki Versys 650 mk3 (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

το ζήτημα δεν είναι το κόστος. προσωπικά θα έβαζα έναν SX electronics και θα ησύχαζα. έχει χάρη όμως που το μηχανάκι δεν είναι δικό μου και δεν μπορώ να πάρω την απόφαση μόνος μου...

θα μπεί μανίσιος (λές και η ντουκάτι τους φτιάχνει..τέσπα!)

εγώ μένω μόνο στο κομμάτι της παροχής υπηρεσιών, ενημέρωσης στον πελάτη, παπαρολογίας και συμπεριφοράς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εσείς τι λέτε?

Ότι δεν είσαι εις θέση να καταλάβεις ποιός σε βοηθάει και ποιός όχι.

Ο άνθρωπος, είδε κάποια σημάδια προφανώς, και σε ενημέρωσε προκαταβολικά.

Αντί να τον ακούσεις προσεκτικά, τον κατηγορείς στα φόρουμ, αν αληθεύουν αυτά που γράφεις του απάντησες ένα σωρό εξυπνάδες και σοφιστείες, και γενικά βρήκε τον μπελά του.

Παπαρολογίες γράφεις εσύ. Πάω στοίχημα, χωρίς να ξέρω, έχοντας δει πως μιλάνε εκτός συνεργείου και άλλοι σαν εσένα, ότι δεν ειπώθηκαν καν έτσι όπως τα γράφεις, και ότι αν ρωτήσουμε τον συνεργειά θα δούμε μια τελείως άλλ πλευρά από το νόμισμα.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

βιάζεσαι Flying. δες τα γραφόμενα μου τόσο καιρό εδω μέσα. δεν μου απαντάς τεχνικά σε αυτά που λέω που κάνω λάθος (πράγμα που πολύ θα εκτιμούσα αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει τεχνικά κάποια πράγματα.)

Ο διάλογος έγινε έτσι όπως τον έγραψα δεν έχω κάτι να κερδίσω με το να τον αλλάξω. Το ΣΑΝ εμένα επίσης είναι λίγο κάπως. δεν έχω κανένα λόγο να μαλώσω μαζί σου και στο λέω ειλικρινά. ίσα ίσα να βγάλω μια άκρη θέλω.

Δεν αντιλέγω ότι είδε κάποια σημάδια, αφού το είπε κιόλας σε κάποιες φάσεις στις δοκιμές που έκανε πήρε στιγμιαία μετρήσεις εκτός ορίων. το θέμα είναι ή ότι δουλεύει μια χαρά άρα μήν μου λές τίποτα και με βάζεις σε ανησυχία τζάμπα ή μια δουλεύει μια όχι και δεν μπορείς να μου εγγυηθείς το ΣΚ που θα είμαι πάνω στα βουνά ότι δεν θα με αφήσει. και εφόσον δεν μπορείς να μου το εγγυηθείς τότε η ευθύνη πάει ΣΕ ΜΕΝΑ για το αν θα τον αλλάξω εφόσον εσύ δεν μπορείς να πάρεις τέτοια ευθύνη.

Δεν ζήτησα ούτε να πάρει όλη την ευθύνη πάνω του ούτε τίποτα. εγώ διαφώνησα στό ότι επέμενε πως ένας ανορθωτής δεν χαλάει μια και έξω και δεν σε αφηνει σε ταξίδι. επίσης διαφώνησα στο ότι αν φτάσει να χαλάσει και να μήν παίρνει μπρός ή ότι άλλο θα έχει ζορίσει στο ενδιάμεσο και την μπαταρία (αν δεν την βγάλει τελείως οφφ) και την μίζα.

πάνω σε αυτό που λέω μπορείς να μου απαντήσεις σε παρακαλώ αν έχεις τεχνικές γνώσεις? γιατί με όσα φτωχά ξέρω αυτά πιστεύω. πάντα όμως διψάω για να μάθω νέα πράγματα και να γίνω καλύτερος.

Εντιτ : επίσης θα ήθελα αν γνωρίζεις τεχνικά να μου πείς γατί δεν είναι παπαρολογία ότι στα Ντουκάτι βάζουμε μόνο μανίσια τακάκια και τίποτα άλλο. έχει καμιά μυστική συνταγή η ντουκάτι στην πάστες που χρησιμοποιεί στα τακάκια της?

Τροποποιήθηκε από τον pit_hal

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα τακάκια, προφανώς κάποιοι πελάτες φέρανε ή ζήτησαν κάποιο άλλο (συγκεκριμένο), μετά σφύριζε, ζήτησαν επιστροφή και ο μάστορας τα έφαγε ζημειά στην τσέπη του. Ε προφανώς δεν θα ξανακάνει το ίδιο λάθος. Το ίδιο ακριβώς έχει συμβεί και στο μαγαζί που συχνάζω, απλά εμείς ενημερώνουμε ότι φέρνουμε αυτό και αυτό, και άλλη μάρκα-μοντέλο υπ'ευθύνη του πελάτη.

Για τον ανορθωτή ότι σου είπε είναι σωστό, προφανώς αυτό που μπορεί να βγάλεις σαν πληροφορία, είναι μην ξεκινήσεις μεγάλο ταξίδι με το θέμα του ανορθωτή σε εκρεμότητα.

Βάλε και ένα βολτόμετρο, τα έχουμε πει, σώζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

και πιστεύεις ότι αυτό δικαιολογεί την ατάκα του για τα ντουκάτι και τα τακάκια? για τα δικα μου δεδομένα όχι. δεν του ζήτησα να βάλει κάτι άλλο. αυτός μου το παρουσίασε ως σοφιστεία ότι στα ντουκάτι ισχύει αυτό και αυτό. προσωπικά θεωρώ ότι αυτό γίνεται στα πλαίσια του γενικότερου ελιτισμού που επικρατεί γύρω απο τα ντουκάτι και σκοπίμος σε μεγάλο βαθμό τον συντηρούν.

προσωπικά δεν με καλύπτεις με την απάντηση σου για τον ανορθωτή. λές ότι ότι είπε είναι σωστό και τέλος. δεν το στηρίζεις κάπου. δεν δίνεις κανένα επιχείρημα πάνω στα δικά μου. διαφωνείς πώς ένας κλασμένος ανορθωτής μπορεί να σου δίνει 16v και να σου βράσει την μπαταρία μέχρι να πάρεις χαμπάρι ότι έχει χαλάσει? διαφωνείς ότι μπορείς να μείνεις σε ταξίδι?

θεωρώ ότι βιάστηκες να με τσουβαλίασεις και να με κρίνεις ΣΑΝ τους άλλους ενώ πολλάκις έχω πεί ότι σαν συνεργείο το συγκεκριμένο είναι πολύ καλό. το αναφέρω μάλιστα και στο πρώτο ποστ μου το έχω αναφέρει και σε πολλές συζητήσεις. εγώ επιμένω στις λεπτομέρειες κυρίως προφορικές που για μένα όμως κάνουν την διαφορά για το πόσο εμπιστοσύνη μπορώ να έχω στον μηχανικό. και η εμπιστοσύνη δεν χτίζεται μόνο στο αν ο κινητήρας δουλεύει σωστά.

Μήν ξεχνάς ότι όλα αυτά τα είπε πρωτίστως σε μια κοπέλα που δεν σκαμπάζει απο τεχνικά θέματα και που ειναι η ιδιοκτήτης της μηχανής και που φυσικά δεν ήταν σε θέση να αποφασίσει αν και κατα πόσο χρειάζεται να αλλαχτεί και βασιζόταν κυρίως στα λεγόμενα του μηχανικού της. Δεν την είπε όμως ΜΗΝ πας ταξίδι χωρίς να τον αλλάξεις ούτε και πάνε.

Και για να μήν νομίζεις ότι είμαι κανένας ανεύθυνος μετά και απο δική μου παρότρυνση αποφασίστηκε επι τόπου να παραγγελθεί νέος ανορθωτής και να μείνει ο παλιός spare εφόσον κάνει νερά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton 110 Yamaha dt200wr (199cc)

Δημοσιεύτηκε

Στα συνεργεια προσπαθουν να εκμεταλευτουν καταστασεις και σε "ψυχολογουν" απο μακρυα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή εσύ Μιχάλη κατάλαβες μέσα από το φόρουμ ότι ο μάστορας τον βοήθησε και ότι η pitahl του είπε παπαρολογές;;(κατά τα γραφόμενα σου) :pray:

Τροποποιήθηκε από τον Gen.Markus

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati supersport '93 KTM duke '94 (620cc)

Ρε flying μη το ζαλίζεις το θέμα.

Εσύ συχνάζεις σε συνεργείο που ο άνθρωπος κάνει καλή δουλειά και σωστές "ξήγες".

Πρώτη φορά ακούς ότι "ψύρισαν" κάποιον σε συνεργείο και μάλιστα εξουσιοδοτημένο;

Ή το γεγονός ότι έιναι κορίτσι η ιδιοκτήτρια δεν κάνει το παραπάνω πιο πιθανό;

Γιατί έχω δει και γω πολλά και μάλιστα τις εποχές των παχιών αγελάδων...το "ξεμάτιασμα" πήγαινε σύννεφο...και ο άλλος τα 'σκαγε κανονικότατα. Πόσο μάλλον σήμερα, που έχει πέσει πείνα...

Θα μου πεις καλά να πάθει, δεν ήξερε, δε ρώταγε;

Οπότε ο κάθε ιδιοκτήτης μοτοσυκλέτας θα επρέπε να έχει και γνώσεις μηχανολογίας για να μην το ψυρίζουν.

Όπως και ο καθένας μας θα έπρεπε να 'χει γνώσεις ιατρικής, να μην του κάνουν λάθος διάγνωση, να έχει γνώσεις νομικής, να μην το πιάνουν κότσο οι δικηγόροι κ.ο.κ. ..

Και στην τελική ο άνθρωπος εξωτερίκευσε ένα γεγονός χωρίς να λέει ονόματα, μαγαζιά κλπ..

Σε μερικές μάρκες υπάρχει ελιτισμός και πληρώνεις brand..

Σε πολυκυκλοφορεμένο μοντέλο ευρωπαϊκού κατασκευαστή τα 3 τακάκια κόστιζαν στο εξουσιοδοτημένο 270 ευρώ, επειδή το σακουλάκι έγραφε όχι brembo αλλά τη μάρκα της μοτο. Στο εμπόριο κόστιζαν 120 ευρώ..

Τροποποιήθηκε από τον KRS
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για να είμαστε και οντόπικ,μέτρα αν μπορείς με ένα βολτόμετρο και άρχισε να αποκλείεις σιγά σιγά πράγματα που πιστεύεις ότι φταίνε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

για να μήν υπάρχουν παρεξηγήσεις και επειδή το μόνο που δεν θέλω να είναι "διασύρω" το συνεργείο εγώ δεν είπα ότι πάει να την ξεγελάσει και να της πασάρει τζάμπα ανορθωτή. απλά έτσι οπως το εθεσε με μισόλογα και να δούμε πως θα πάει και ίσως χαλάσει αργότερα και προς το παρόν δουλεύει αλλα ώρες ώρες δεν δουλεύει. μεσοβέζικες καταστάσεις δηλαδή. δεν θέλω να σκεφτώ ότι επίτηδες το κάνουν για να σου δημιουργήσουν το άγχος και να τα σκάσεις. θα το μετρήσω και εγώ το μηχανάκι με πολύμετρο και θα το δώ πως θα πάει όπως και να έχει το ανταλλακτικό το παραγγείλαμε να αλλαχτεί να τελειώνουμε και το παλιό θα μείνει spare.

απλά όταν μιλάω με κάποιον θέλω μετρημένες και εξηγημενες κουβέντες. εγώ ρώτησα κάποια πράγματα και ξεκάθαρη απάντηση δεν πήρα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp (600cc) Suzuki Hayabusa (1340cc)

Δημοσιεύτηκε

για να μήν υπάρχουν παρεξηγήσεις και επειδή το μόνο που δεν θέλω να είναι "διασύρω" το συνεργείο εγώ δεν είπα ότι πάει να την ξεγελάσει και να της πασάρει τζάμπα ανορθωτή. απλά έτσι οπως το εθεσε με μισόλογα και να δούμε πως θα πάει και ίσως χαλάσει αργότερα και προς το παρόν δουλεύει αλλα ώρες ώρες δεν δουλεύει. μεσοβέζικες καταστάσεις δηλαδή. δεν θέλω να σκεφτώ ότι επίτηδες το κάνουν για να σου δημιουργήσουν το άγχος και να τα σκάσεις. θα το μετρήσω και εγώ το μηχανάκι με πολύμετρο και θα το δώ πως θα πάει όπως και να έχει το ανταλλακτικό το παραγγείλαμε να αλλαχτεί να τελειώνουμε και το παλιό θα μείνει spare.

απλά όταν μιλάω με κάποιον θέλω μετρημένες και εξηγημενες κουβέντες. εγώ ρώτησα κάποια πράγματα και ξεκάθαρη απάντηση δεν πήρα.

Πέτρο περίμενε απάντηση από κάποιον γνώστη και όχι από εμάς που ακούσαμε , μας είπανε , νομίζουμε κλπ.

Στην θέση σου θα πήγαινα στον Θύμιο http://www.vrisko.gr/details/66220g7j1iad1j075h0_ah2i_472_40j να μου πει τι και πως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γυναίκα είναι ο χρήστης pit_hal; :online2long:

Ετοιμαζόμουν να το ρωτήσω από το πρώτο ποστ, αλλά είπα δεν μπορεί, λάθος θα κάνεις άστο...

Τέτοιο παραλογισμό να αντιστρέφει την πραγματικότητα, μόνο από γυναίκα σκέφτηκα, δεν σκεφτόμουν τα νούμερα του λόττο, ρπμ;

:grin:

Πέστο ρε κοπέλα μου, να μην μην γράφουμε τζάμπα....

Τελική απάντηση:

ΝΑΙ ΝΑΙ, ΑΛΗΤΗΣ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΑΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΟΡΘΩΤΕΣ ΤΟΥ, ΠΑ ΠΑ ΠΑ, ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Ρε flying μη το ζαλίζεις το θέμα.

Έλα απαυτό στον τόπο σου... Πάει η τρέλα σύνεφο ομαδικά ε;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

flying κάνε μου την χάρη επειδή το νήμα είναι δικό μου, δεν επιθυμώ να ξαναμπείς και να γράψεις. στο ζητάω πολύ σοβαρά και με ευθύτητα. ντόμπρα και σταράτα. δεν την θέλω την γνώμη σου, προτιμώ να πάρω απόψεις απο ανθρώπους που σέβομαι εδώ μέσα. εκτός ότι δεν έχεις δώσει ούτε μισή τεχνική απάντηση, δυστυχώς διαβάζεις και τα μισά και δεν βγάζεις άκρη. και το χειρότερο δεν απαντάς στα επιμέρους ερωτήματα που έθεσα.

Δεν είμαι γυναίκα αν διαβάσεις προσεκτικά γράφω ότι "πήγαμε" το μηχανάκι για σέρβις και ότι η ιδιοκτήτης είναι γυναίκα και αναφέρομαι σε τρίτο πρόσωπο. δυστυχώς μόνο απο ειρωνείες ξέρεις και όχι απο ανάγνωση και γραμματική.

Σεβάσου την επιθυμία μου και μήν ασχοληθείς άλλο με αυτό το νήμα. αρκετά.

α και τσέκαρε λίγο τον μισογυνισμό σου γιατί και μόνο στην ιδέα ότι ήμουν γυναίκα άλλαξες τροπάριο.

και ποιος σου είπε ότι αντέστρεψα τα γεγονότα?μήπως ήσουν μπροστά και δεν το ξέρω?

Τροποποιήθηκε από τον pit_hal
Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν δεν μας συμφέρει ο ρεαλισμός του άλλου, τον βαφτίζουμε διάφορα πιασιάρικα, μισογυνισμό κ.ο.κ.

Κοίτα να συνέλθεις.

Τεχνικά σου απάντησα σε ότι ρώτησες. Για τον ανορθωτή στα είπε όλα σωστά, ποστ μου παραπάνω Νο6, τελευταία περίοδος.

Για τα τακάκια, δεν είναι τεχνικό το θέμα, είναι εμπειρικοοικονομικό, επίσης σου απάντησα, τι προυπολογίζω ότι έχει συμβεί.

Την ατάκα όμως ''διαβάζεις τα μισά'' ξέρεις να την λές. Για τους άλλους.

Κατά τα άλλα, στείλε μου σε παρακαλώ με ένα ΠΜ τα στοιχεία του μαγαζιού, αν δεν θέλεις να το βρω μόνος μου (πόσα ducati συνεργεία να έχει σαλόνικα), να του στείλω μια ειδοποίηση να μας πει την δική του πλευρά, για αυτά που γράφεις... Το άδικο και το τρελλό δεν το μπορώ.

Άιντε μπράβο, γιατί σαν πολύ μαζεύτηκε η τρέλλα και ο παραλογισμός να διώξουνε τον λογικό...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Θες να μας πεις Μιχάλη ότι το ποστ σου #14

είναι λογική και φυσιολογική απάντηση;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν επιθυμώ να ασχοληθείς άλλο με αυτό το νήμα. στο ζητάω πολύ ευγενικά. ούτε εσύ ούτε εγώ έχουμε κάποιο όφελος στο να μαλώνουμε μέσα στο φόρουμ. Σεβάσου την επιθυμία μου και πήγαινε σε άλλα τόπικ να τα χαλάσεις.

στον ανορθωτή λές τα είπε σωστά. έτσι απλά. δεν δικαιολογείς το γιατί. λές απλά τι πιστεύεις εσύ. και για τα τακάκια κάνεις μια μαντεψια.

και έτσι θεωρείς ότι έχεις δίκιο. άλλο τόσο δίκιο έχω και εγώ που δεν αποδεικνύω τίποτα. μήν με απειλείς εμένα ότι θα πάρεις τηλέφωνο και θα μου αερίσεις τους όρχεις γιατί εγώ δεν βγήκα να ξεμπροστιάσω κανέναν με ονόματα.

σαν καταναλωτής μετέφερα την εμπειρία μου και την έθεσα προς συζήτηση.

άσε εμάς τους τρελούς στην τρέλα μας μην σκοτίζεσαι άδικα.

καλή σου συνέχεια.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XLR 250 Baja (250cc) Honda VFR400Z

Δημοσιεύτηκε

Πάλι τσακώνεστε ε; :police:

Γιατί δεν κάθεσαι φρόνιμα Μιχάλη;

polls_scolding_0345_424529_poll_xlarge.jpeg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati supersport '93 KTM duke '94 (620cc)

Δημοσιεύτηκε

Ρε flying κρίμα για τις γνώσεις που έχεις..

Η "τρέλα που πάει σύννεφο", είναι να περιμένεις στη γωνία απλά για να την "πεις"...

Υ.Γ: Ζέστη κάνει, τα κορίτσια τα 'χουν πετάξει όλα έξω, οι άντρες είμαστε λιγότεροι τράβα βρες καμία.

Και αν σου αρχίσει τίποτα ιστορίες για ανορθωτές κλπ, βάλτη στη θέση της με τις τεχνικές σου γνώσεις...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Aprilia Dorsoduro 750

Δημοσιεύτηκε

Εποχες δημοτικου...τι μου θυμισατε :grin: :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Να πώ ?

βιάζεσαι Flying. δες τα γραφόμενα μου τόσο καιρό εδω μέσα. δεν μου απαντάς τεχνικά σε αυτά που λέω που κάνω λάθος (πράγμα που πολύ θα εκτιμούσα αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει τεχνικά κάποια πράγματα.)

πάνω σε αυτό που λέω μπορείς να μου απαντήσεις σε παρακαλώ αν έχεις τεχνικές γνώσεις? γιατί με όσα φτωχά ξέρω αυτά πιστεύω. πάντα όμως διψάω για να μάθω νέα πράγματα και να γίνω καλύτερος.

Αν ΔΕΝ με απατά η μνήμη μου, ο Μιχαλης ΚΑΠΟΥ εχει ξανα-απαντησει ΑΚΡΙΒΩΣ πανω στο θεμα του ανορθωτή. (αν βεβαια το επιθυμει το ξαναγραφει, ειδαλλως θα χρειαστει να ανατρεξεις στα πόστ του ενα προς ενα...)

Δεν επιθυμώ να ασχοληθείς άλλο με αυτό το νήμα. στο ζητάω πολύ ευγενικά. ούτε εσύ ούτε εγώ έχουμε κάποιο όφελος στο να μαλώνουμε μέσα στο φόρουμ. Σεβάσου την επιθυμία μου και πήγαινε σε άλλα τόπικ να τα χαλάσεις.

Αυτό γινεται, αν το αποφασισει μονος.

Μπορεις ομως να τον βαλεις στη Λιστα Αγνόησης + να μην βλέπεις καμμια απάντηση του.

Υπάρχει η δυνατοτητα, πανω δεξια = πάτα το νικνειμ σου και ανοιγει πινακας με Διαχ/ση Αγνοήσεων.

Ον τοπικ, δεν βλέπω κατι.....''πονηρό'' στην αντιμετωπιση απο το συνεργείο.

Ο ανορθωτης ΔΕΝ εχει λειτουργία διακόπτη.

ΙΣΩΣ να παρουσιαζει ασυνεχεια ή εκτος οριων τιμες ή οτιδηποτε.

Με μετρησεις + παρατηρηση συμπτωματων, οδηγεισαι σε αντικατασταση ή όχι.

Μην το τσιτωνετε το θεμα.

Ηρεμα + στρωτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

"πονηρή" αντιμετώπιση ούτε εγώ είπα πώς είδα. εξήγησα πολλές φορές τι δεν μου άρεσε.

το αν ο flying έχει γράψει σε άλλα τόπικ με συγχωρείς αλλά δεν το γνώριζα ούτε παρέθεσε κάτι για να διαβάσω σχετικά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR Baja (250cc)

Αυτό που κατάλαβα εγώ από τα γραφόμενα του Πέτρου ήταν ότι δεν του άρεσε η αντιμετώπιση από το συνεργείο, στο ότι δεν του έδωσαν "πειστικές" για τον ίδιο εξηγήσεις σε συγκεκριμένες ερωτήσεις που τους έθεσε.

Για τα τακάκια, ψάξου σε ιδιοκτήτες ducati (έστω και μέσα από το ίντερνετ) για να πάρεις γνώμες.

Η δική τους γνώμη είναι καλύτερη κι από του "καλύτερου" μαστορα, γιατί ο μάστορας κάνει απλά τη δουλειά του (δουλεία=βγάζω λεφτά) σε δύσκολους καιρούς. Και ελάχιστοι επαγγελματίες στις μέρες μας θα αφήσουν μια ευκαιρία να πάει χαμένη, ακόμα και αν δεν το πάνε εκ του πονηρού, όταν τέλος Ιουλίου έχουν ΤΕΒΕ, ΦΠΑ, εφορία κλπ... εκτός αν πιστεύουμε ότι ζούμε σε μια ουτοπική χώρα, λίκνο του πολιτισμού και της παιδείας, όπου τα προς το ζην είναι εξασφαλισμένα.

Δυστυχώς τα επαγγελματικά συνεργεία (από την "ποταπή για κάποιους" δική μου εμπειρία αλλά και φίλων) ψάχνουν να σου "πασάρουν" δικά τους υλικά.

Άλλες φορές ευγενικά π.χ. θα ήταν καλύτερο να βάλεις το τάδε από αυτά που βλέπω να μου έρχονται από τους πελάτες μου. Εκεί δεν έχεις τίποτα να τους προσάψεις, κάνει μια χαρά τη δουλειά του και είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Άλλες πάλι με ηλιθιώδη τρόπο π.χ. να βάλεις μόνο αυτά. γιατί? έτσι... εκεί μην ψάξεις να βρεις άκρη, δεν θέλουν να βρεις.

Για τον ανορθωτή δεν έχω κάτι να σου πω. Ψάξτο καλά, διάβασε εφόσον θέλεις να καταλάβεις τι γίνεται και να έχεις δική σου άποψη, πάνε και σε καναν άλλον ("ειδικό") να του ρίξει μια ματιά, να παρεις μια γνώμη και καλή τύχη... γιατί απλές απαντήσεις θα βρεις χιλιάδες και αρκετές που είναι λάθος, θα είναι με τον πιο απόλυτο-πειστικό τρόπο διατυπωμένες.

Τροποποιήθηκε από τον vaelsod

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

έτσι για την ιστορία αυτό με τα τακάκια έγινε πρίν μήνες και αλλάχτηκαν στον ίδιο και σε νορμάλ τιμή για μανίσια. 35 ευρώ το ζευγάρι. τόσο περίπου πάει και ένα καλό ζευγάρι π.χ brembo / ebc . και το πρόβλημα πάλι δεν ήταν η τιμή αλλά αυτές οι γεμάτες σοφία ατάκες που δεν χωράνε αμφιβολία.

Ποτέ μου δεν γκρίνιαξα ούτε για τα τσιμπημένα εργατικά που βαράνε βάση τιμοκαταλόγου ούτε για το πώς δουλεύει μετά η μηχανή. ίσα ίσα η μηχανή δουλεύει σωστά και χαλάλι το κάτι παραπάνω που δίνουμε.

όπως και με τον ανορθωτή παρόλο το ζήτημα θα αλλαχτεί χωρίς καν να τρέχουμε δεξιά αριστερά να το ελέγξουμε 100 φορές. θα μπεί έναν καινούργιος και ο παλιός θα υπάρχει spare για καμιά έκτακτη ανάγκη.

όταν όμως λές στον άλλον διαφωνείς με το τάδε? και δεν λέει ούτε ναί ούτε όχι για την ακρίβεια δεν απαντάει κάν. και μετά πετάει την ειρωνία αν θα μιλήσουμε για μηχανολογία. σόρυ μεγάλε αλλά πληρώνω για τις υπηρεσίες που παρέχεις, σου δίνω ένα επιχείρημα και μου δείνεις για απάντηση τα @@ σου ε πάει πολύ.

τέλος πάντων όπως έγιναν τα πράγματα και το τόπικ έγινε μπάχαλο, και ο ανορθωτής θα αλλαχτεί και θα ζήσουμε εμείς καλά και ακόμα καλύτερα. άλλη φορά θα ξέρω να ζητάω την άδεια πρώτα πρίν ελεύθερα εκφράσω τις εμπειρίες μου και τους προβληματισμούς μου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα