Gen.Markus

Δεν ισχύουν πλέον 1 εκατ. πιστοποιητικά πληροφορικής

40 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δεν ισχυουν πλέον 1 εκατ. πιστοποιητικά πληροφορικής Έληξε ήδη από τη Δευτέρα 30 Ιουνίου η ισχύς για το Δημόσιο περισσότερων από 1.000.000 πιστοποιητικών πληροφορικής καθώς είχε δοθεί παράταση μέχρι και χθες, 30 Ιουνίου.

http://www.dikaiolog...ka-pliroforikis

Αν είναι σε λάθος κατηγορία παρακαλώ να μετακινηθεί στην σωστή.

Τροποποιήθηκε από τον Gen.Markus

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Aprilia pegaso strada Yamaha V-max (1679cc)

Απαράδεκτο! Δεν σέβονται τίποτα πια.

Αλλά τι περιμένεις. Εδώ παίρνεις πτυχίο πανεπιστημίου και το κράτος ουσιαστικά στο ακυρώνει με διαγωνισμούς τύπου ΑΣΕΠ....

Τροποποιήθηκε από τον Stathispsaltis
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ βλέπω πάντως πως θα είμαι ένας απο αυτούς που είτε θα πληρώσει χαράτσι ανανέωσης,είτε θα αναγκαστεί να ξαναδώσει,αφού το πήρα το 2010.... :blowup: :blowup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Aν κατάλαβα καλά, για να ανανεωθούν θα πρέπει να πληρώσεις πάλι όσο κοστίζει όλη η ενότητα? Αν ναι είναι για κλωτσιές!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν έχω καταλάβει τίποτα.

Σε άλλα αρθρα το πρωί έλεγαν για ανανέωση με κανά 50-60άρι.

Αυτοί λένε για επανεξέταση.

Το μόνο που μας έλειπε τώρα είναι να κάτσουμε να διαβάσουμε....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδή με τη νοοτροπία αυτή σε 3 χρόνια παύεις να γνωρίζεις να χειριστείς το καφεκούτι, να καβαλάς ποδήλατο, μοτοσακό κλπ ? :wallbash:

Τι να πώ Παναγίτσα μου ? :pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πουθενα στην ευρωπη δεν γινεται αυτο.αλλα εδω ειναι Ελλαδαρα. Η χωρα των μεταρυθμισεων

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πουθενα στην ευρωπη δεν γινεται αυτο.αλλα εδω ειναι Ελλαδαρα. Η χωρα των μεταρυθμισεων

Ακατανόητο....όπως και πολλά άλλα βέβαια !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Αλητεία!!! Δωράκι στα κέντρα πληροφορικής...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda 600RR3 RS250

Δημοσιεύτηκε

Δεν ισχύει το ότι δεν γίνονται στην Ευρώπη ή Αμερική αυτά,κάθε άλλο.

Η Cisco δίνει πιστοποιήσεις για 3 χρόνια,μετά πρέπει να ξαναδώσεις να το ανανεώσεις.Μόνο για την ανώτερη βαθμίδα CCIE δίνει 5 χρόνια αν δεν κάνω λάθος (μπορεί και παραπάνω),το CCNP μου για παράδειγμα λήγει τον Σεπτέμβριο και θα πρέπει να το ανανεώσω.Δεν είναι καινούριο ως σύστημα,δουλεύει χρόνια.

Καλό κάνει να τα ξαναδιαβάζεις,προστίθενται και καινούρια πράγματα και είσαι μέσα στις εξελίξεις που στον τομέα της πληροφορικής είναι ασταμάτητες και ραγδαίες.Βέβαια τα φράγκα για την ανανέωση τσούζουν λίγο,αλλά τα οφέλη είναι περισσότερα θαρρώ.

Εκπαιδευτικά (και εργασιακά) θα κάνει καλό στους επανεξεταζόμενους,κακό δε στις τσέπες τους.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οντως μπορει να ειναι καλο,αλλα με τα σημερινα δεδομένα ειναι τραγικό. Τα πτυχία ecdl πουθενα δεν ανανεώνονται πάντως. Εκτος αν τα ξερω λάθος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda 600RR3 RS250

Δημοσιεύτηκε

Για τα ecdl δεν γνωρίζω κ εγώ,μη λέω ανακρίβειες.Πάντως το ότι και άλλες εταιρίες/οργανισμοί κλπ εφαρμόζουν το εν λόγω σύστημα ισχύει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για το ecdl αναφερομαι.ειναι οπως το lower η το proficiency ενα πράγμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V-Strom K9 Honda NC 700 X (670cc)

Η Cisco δίνει πιστοποιήσεις για 3 χρόνια,μετά πρέπει να ξαναδώσεις να το ανανεώσεις.Μόνο για την ανώτερη βαθμίδα CCIE δίνει 5 χρόνια αν δεν κάνω λάθος (μπορεί και παραπάνω),το CCNP μου για παράδειγμα λήγει τον Σεπτέμβριο και θα πρέπει να το ανανεώσω.Δεν είναι καινούριο ως σύστημα,δουλεύει χρόνια.

Καλό κάνει να τα ξαναδιαβάζεις,προστίθενται και καινούρια πράγματα και είσαι μέσα στις εξελίξεις που στον τομέα της πληροφορικής είναι ασταμάτητες και ραγδαίες.Βέβαια τα φράγκα για την ανανέωση τσούζουν λίγο,αλλά τα οφέλη είναι περισσότερα θαρρώ.

Εκπαιδευτικά (και εργασιακά) θα κάνει καλό στους επανεξεταζόμενους,κακό δε στις τσέπες τους.

Το οτι υπαρχουν "πτυχια" πληροφορικης, απο πιστοποιημενους οργανισμους που η ανανεωση γινεται καθε 3 χρονια απλα μεσω τηλεφωνου και καταθεσης 50€ πως βοηθαει την προωθηση της γνωσης???

Γιατι εμενα μου φαινεται οτι απλα το κανουν για να μαζεψουν λεφτα...

Συν το οτι και αυτα που επανεξεταζουν ειναι ερωτησεις του κ#λ@υ , σε φαση πως εκτυπωνω, αλλαζω παραγραφο,αποθηκευω εγγραφο.

(μιλαω παντα για χαρτια τυπου ecdl που απευθυνονται και στον πιο πολυ κοσμο, και οχι σε καποια που ειναι πιο εξειδικευμενα οπως αυτα που αναφερεις πιο πανω)

Τροποποιήθηκε από τον disaster13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Aπ΄ό,τι ήξερα, το ecdl ανανεώνεται κάθε 3 χρόνια ή όποτε ανακοινωθεί, κάνοντας αυτό που λένε "επιτηρηση" της πιστοποίησης.

Το κόστος ήταν στα 5 ευρώ. Τώρα αν είναι να σκας τα δεκαπλάσια ή και παραπάνω, μιλάμε για ληστρικό μέτρο!

Σε καιρούς φτώχειας και ανεργίας αντι να βοηθάν τον κόσμο, τους δίνουν κλωτσιές για να πάνε ακόμα πιο βαθειά στα σκατά! Ντροπή!

Είναι ακόμα πιο φανερό πλέον ότι επιδιώκουν ανειδίκευτο εργατικό δυναμικό, με μισθούς της πλάκας....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό γινόταν στην αρχή,

Μέτα το έκοψαν.Κάτι για 50-70 ευρώ παράβολο ανανέωσης ακούγεται ή εξετάσεις απο την αρχή.

Μπρος γκρεμός και πίσω αγγούρια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda FMX 650

Δημοσιεύτηκε

Συμφωνώ, αλλά είναι και θέμα βαθμίδας στην κλίμακα του τομέα. Το ECDL πιστοποιεί βασικές γνώσεις χρήσης Η/Υ για καθημερινές ασχολίες γραφείου, δεν είναι δα και καμιά επιστήμη.

Για να φέρω ένα παράδειγμα με οχήματα (μας αρέσουν αυτά :D ), και τα διπλώματα των αεροπλάνων τα χάνεις αν δεν πετάς κάποιες συγκεκριμένες ώρες κάθε έτος και μετά θέλει επανεξέταση για να σου κάνουν ανανέωση. Αναλογικά, οι πιστοποιήσεις τύπου cisco σε σχέση με το ECDL είναι σαν να συγκρίνεις δίπλωμα για jumbo jet με δίπλωμα για 50άρι παπάκι :D

Από όσο έχω ακούσει παίζουν κάποιοι διαγωνισμοί για προσλήψεις αυτό τον καιρό, οπότε μπορούμε να βγάλουμε εύκολα κάποια συμπεράσματα για το λόγο που έγινε τώρα και όχι νωρίτερα: αν ο άλλος θέλει τα μόρια δε θα κάτσει να παραπονεθεί, θα πάει να τα σκάσει χωρίς πολλά πολλά για να προλάβει τις προθεσμίες που πλησιάζουν.

Για το αν ανανεώνεται μόνο εδώ δε ξέρω, αλλά αν είναι αλήθεια τότε πραγματικά ντροπή τους και ψόφο κακό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"Από όσο έχω ακούσει παίζουν κάποιοι διαγωνισμοί για προσλήψεις αυτό τον καιρό, οπότε μπορούμε να βγάλουμε εύκολα κάποια συμπεράσματα για το λόγο που έγινε τώρα και όχι νωρίτερα: αν ο άλλος θέλει τα μόρια δε θα κάτσει να παραπονεθεί, θα πάει να τα σκάσει χωρίς πολλά πολλά για να προλάβει τις προθεσμίες που πλησιάζουν."

Αυτό ξαναπές το.

Και μη ξεχνάμε και τις αξιολογήσεις.Φαντάσου να σου-μας πούνε αύριο το πρωί εσείς κύριε-κυρία δεν εχετε ecdl....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μου φαίνεται ότι το πράμα οδηγείται πίσω στους καιρούς που σπούδαζε όποιος μπορούσε να το αντέξει οικονομικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 690 smc Honda turbo nikel (3,14cc)

Δημοσιεύτηκε

τα πάντα πρέπει να επανεξετάζονται, το θέμα είναι το κόστος να μην είναι σαν να το δίνεις πρώτη φορά

άλλο παράδειγμα είναι τα αγγλικά, εκεί κι αν γίνεται πανηγύρι

ειδικά στο εξωτερικό πρέπει να το έχεις πάρει τα δύο τελευταία χρόνια

έχω πάρει και τα δύο τα proficiency στα 16, κάνω αιτήσεις για μεταπτυχιακά φέτος στα 24 και μου λένε πάνε δώσε IELTS(που ισχύει για 2 χρόνια) αλλιώς είναι σαν να μην ξέρεις τίποτα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το IELTS είναι άλλο πράγμα.το Proficiency δεν λήγει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 690 smc Honda turbo nikel (3,14cc)

Δημοσιεύτηκε

δεν λήγει αλλά δεν το αναγνωρίζουν πουθενά σχεδόν πλέον, εκτός αν το έχεις πάρει τα τελευταία 2-3 χρόνια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν λήγει αλλά δεν το αναγνωρίζουν πουθενά σχεδόν πλέον, εκτός αν το έχεις πάρει τα τελευταία 2-3 χρόνια

Ναι και λογικό είναι,το κάθε ένα είναι για άλλη χρήση υποτίθετεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet S 2002

Δημοσιεύτηκε

Παλαιά εάν είχες Proficiency δεν σε ρώταγε κανείς τίποτα παραπάνω και καλά έκανε. Ξέρεις αρκετά καλά Αγγλικά ώστε να μπορείς να μάθεις μόνος σου την όποια συγκεκριμένη ορολογία ή να εμβαθύνεις σε οτι θες. Απλά είδανε πως είναι μαλακία να πληρώνει ο άλλος μια φορά για μια ζωή και είπανε "ρε μαλάκα, δεν τους βάζουμε να κάνουν ανανεώσεις για να τα τσεπώνουμε?".

Α και άσχετα τα CISCO, απ'όσο ξέρω 1ον δεν αναγνωρίζονται από το κράτος οπότε δεν αφορά το θέμα μας, και 2ον έχουν ουσιαστικό λόγο που πρέπει να ανανεώνονται κάθε 3 χρόνια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki σε νάρκη Shoei αραχνιασμένο εκπτούται

Δημοσιεύτηκε

Μάγκες τα μεγάλα γέλια θα πέσουν με τα πιστοποιητικά αναπνοής του εναέριου οξυγόνου - φήμες θέλουν μετά την ιδιωτικοποίηση των σκουπιδιών και του νερού ο επόμενος στόχος της θεάρεστης ιδιωτικής πρωτοβουλίας να είναι η μείωση της κατασπατάλησης του δημοσίου οξυγόνου ξεκινώντας από την επιβολή προστίμων σε μη πιστοποιημένους αναπνέοντες.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα