nuntius

Σεβασμός στις θέσεις ΑΜΕΑ... not

396 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Δεν θέλω να ευχηθώ.............θα προσπαθήσω να συγκρατηθώ ..............

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Είμαι μια φορά στο Jumbo στο Μαρούσι. Δίπλα στο the mall. Εκεί δίπλα έχει σκάλες/ασανσέρ για τον σταθμό Νερατζιώτισσας. Και ήταν παρκαρισμένος/η κάποιος/κάποια ακριβώς στην αρχή μιας ράμπας αναπήρων, η οποία οδηγούσε στο ασανσέρ. Και έβλεπα με απίστευτη αμηχανία και οργή μια γυναίκα σε καροτσάκι να προσπαθεί να ανέβει με τη βοήθεια μιας φίλης της το ψηλό σκαλί, ανάμεσα από 2 άλλα αυτοκίνητα. Ντροπή

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Κανενας σεβασμος στον ανθρωπο διπλα μας, ποσο μαλλον στην "κατηγορια" εκεινων των αδικημενων απο τη ζωη. Πρεπει, δυστυχως, να συμβει στο σπιτι μας για να ανοιξουμε τα ματια μας. Ελπιζω, οι επομενες γενεες να ειναι καλυτερες απο εμας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παλαιότερα ασχολούμουν και εγώ,

τώρα σας παραθέτω τις απαντήσεις τους:

Παρατήρηση:

Έχετε σταθμεύσει σε χώρο για άτομα με ειδικές ανάγκες,

απάντηση:

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Παρατήρηση:

απάντηση:

Με πονάει το γόνατό μου.

Παρατήρηση:

απάντηση:

Και εσένα τι σε νοιάζει; Ανάπηρος είσαι;

Παρατήρηση:

απάντηση:

Τι είναι αυτό;

Παρατήρηση:

απάντηση:

Έχω κάρτα αναπήρου.

(είπε ψέματα, ούτε άτομο με κινητικά προβλήματα ήταν, ούτε κάρτα μου έδειξε, ούτε σήμα ΑΜΕΑ είχε αναρτημένο στο αυτοκίνητο.)

Παρατήρηση σε <<μοτοσικλετιστή>> (ναι υπάρχουν και αυτοί):

απάντηση:

Χωράμε όλοι.

το καλύτερο σας το κράτησα για το τέλος,

Παρατήρηση:

Έχετε σταθμεύσει σε χώρο για άτομα με ειδικές ανάγκες, είστε ανάπηρος;

απάντηση:

Πάντα!

Μετά από αυτά, αξίζει να ασχοληθείς άλλο;

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF 600s

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Τι να πω.... εκνευρίζομαι πάρα πολύ με κάτι τέτοιες καταστάσεις!!!

Δηλαδή, δεν μπορώ όταν βλέπω τον άλλον να κοιτά μόνο την πάρτη του, να γράφει τους υπόλοιπους στα @@ του και να έχει και ύφος και απο πάνω!!! :ranting: :ranting:

Τροποποιήθηκε από τον sorath

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NT 700 VA MV Agusta Turismo Veloce (798cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ προσωπικά συνεχίζω να "ενοχλώ" τους γάιδαρους (με λιγότερη όρεξη από ότι παλιότερα είναι η αλήθεια)... κι ένας να συνετιστεί, κέρδος είναι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μόνο αν βγαίνει καμιά ομάδα με 5-6 ντουλάπες και τους ρίχνει ένα μπερντάχι ξύλο κάθε φορά θα συνετιστούν αυτά τα θρασύδειλα δίποδα, γιατί η παιδεία δεν πρόκειται να φυτρώσει μαγικά στο κεφάλι τους μια ωραία πρωία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Citycom S (300icc) Utax Triumph Bonneville NC (950cc)

Δημοσιεύτηκε

Ρε παιδια ολοι τους ειναι ατομα με ειδικες αναγκες γιατι τους βριζετε και το παιζετε εξυπνοι???? ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΗΡΟΙ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ!!! ( Αστειευομαι :) )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR RR (600cc) Arai Ducati Panigale S (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ πάλι επειδή πιστεύω πως δεν πρόκειται κανείς να βάλει μυαλό με τον ευγενικό τρόπο, απλά κάνω καταγγελία στην αστυνομία και ας τα βρει μ' αυτούς.

Στάλθηκε με ταχυδρομικό περιστέρι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650-LO Zundapp KS 750

Δημοσιεύτηκε

Yπάρχει άτομο ΑΜΕΑ στην οικογένεια μου,το οποίον κινείται με ηλεκτροκίνητο αμαξίδιο. Το αμαξίδιο αυτό λοιπόν,είναι ο μόνος τρόπος διαφυγής της (ναι πρόκειται για κορίτσι) από την καθημερινότητα,ο μόνος τρόπος να μεταβεί στο ειδικό σχολείο της,ο μόνος τρόπος να πιει το καφεδάκι της,να διασκεδάσει ρε αδελφέ...

Καιιιι......αρχίζει ο γολγοθάς. Εντός του ΜΕΤΡΟ έχειν καλώς,αλλά μόλις εξέλθει ΟΛΕΣ οι ράμπες είναι κατειλημμένες από Ι.Χ.

Τηλέφωνο σε εμάς για βοήθεια και καπάκι στο οικείο Α.Τ. Η μικρή εκεί,κολλημένη περιμένοντας μας,ενίοτε δε φιλοτιμείται κάποιος-α και την βοηθά από το μαρτύριο της. Ερχονται με το περιπολικό δίνουν κλήσεις και...γειά σας μιας και γερανός ειδοποιήθη,αλλά άγνωστο πότε θα έρθει.

Τι λέω,περίμενε Μαράκι και θα δεις..

Εγώ....τρέξιμο στον Δήμο για τα ειδικά ελαστικά κολονάκια δεξιά-αριστερά της ράμπας. Ναι-ναι,θα τα βάλουμε....π@π@ρια έβαλαν!!!! Αγοράζω 2 τα τοποθετώ,τα βιδώνω με ούπα μπετού στο έδαφος (ξέρω ότι για την τοποθέτηση τους θέλει απόφαση από τον Δήμο και ήμουν έτοιμος-αλλά έχε χάρη που δεν ήρθε κανένας να με σταματήσει,θα τον τρύπαγα με το κρουστικό) και τέλος μπήκαν,όλα καλά.

Η χαρά στο προσωπάκι της που της έδωσα την λύση,ήταν τόσο έντονη που άρχισε να κλαίει. Ηθελε να με αγκαλιάσει και να με σφίγγει συνέχεια..Και για πιο πράγμα,το αυτονόητο,αυτό που της ανήκει,αυτό που όλοι εμείς τους το στερούμε.

Ετσι πίστευα....Σήμερα μετά από 3 μήνες τα κολονάκια έχουν σπάσει από το παρκάρισμα των ΙΧ, και η μικρή εξακολουθεί να ξαναπαίρνει τηλ. από το κινητό της καλώντας μας για βοήθεια.

Η μικρή με ρωτάει.Γιατί βρε θείε γιατί? Απάντηση πια...δεν έχω.

Αρέσει σε 9 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τι να απαντήσεις? :(

Με ποια λόγια ? :( :(

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha thunderace

Δημοσιεύτηκε

Μόνο αν βγαίνει καμιά ομάδα με 5-6 ντουλάπες και τους ρίχνει ένα μπερντάχι ξύλο κάθε φορά θα συνετιστούν αυτά τα θρασύδειλα δίποδα, γιατί η παιδεία δεν πρόκειται να φυτρώσει μαγικά στο κεφάλι τους μια ωραία πρωία.

η κατασταση ισως φτιαξει,αν τους αφησει καποιος ενα σημειωμα:σε παρακαλω μη ξαναπαρκαρεις σε αυτο το σημειο.Μονο που πριν τοποθετησει το μυνημα ξεχασα να πω :του εχει σκισει και τα 4 λαστιχα,εχει περασει σχεδον ολο τα αμαξι ,με ενα πινελο,ριμουβερ και τις κλειδαριες,τις εχει στραπατσαρει με χονδρο κατσαβιδι.Πιστευω οταν θα διαβασει το μυνημα θα κατανοησει και δεν θα το ξανακανει.
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Και μετά να πηγαίνουμε κατηγορούμενοι ?

Αν υπήρχε Κράτος και Αστυνομία τότε θα δρούσαν όπως στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού ήτοι :

Κλήση της Αστυνομίας, Σερίφη όπως θέλετε πείτε το, αυτός προστιμάρα που δεν μπορεί να τη συλλάβει ανθρώπινος νους ΥΠΕΡ ΔΗΜΟΥ - ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ, κλήση ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΓΕΡΑΝΟΥ που τα έξοδά του τα πληρώνει αυτός που θα πάει να παραλάβει το όχημα,μεταφορά σε ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΦΥΛΑΞΗΣ τα έξοδα του οποίου θα πληρώσει όποιος επίσης πάει να παραλάβει το όχημα.......μετρήστε περίπου 1500 $ και είστε εντάξει.....το ξανακάνετε ?

Αν η παραβίαση γίνει σε ιδιωτικό πάρκιν καταστήματος την ευθύνη την έχει ο ιδιοκτήτης του καταστήματος....

Αυτά στο Μιζούρι, σε άλλες πολιτείες μπορεί να ισχύουν άλλα.....

ΤΟΛΜΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ?

Α μπα δεν τρελάθηκαν........

Και για να πιάσουμε και λίγο την δική μας ράτσα και να μη λέμε μόνο για τους άλλους γιατί και εγώ έχω άνθρωπο δικό μου σαν τον Γιάννη παραπάνω και θα μπορούσα να πω πολλά αλλά θα πω για εμάς μόνο και όποιος παρεξηγηθεί παρεξηγήθηκε.....

Πτώσεις έχουμε όλοι, άλλοι μικρές άλλοι μεγάλες....εγώ ατύχησα στα 35 χρόνια καβάλα και έσπασα το πόδι μου ή μάλλον το διέλυσα.

Όταν ήμουν με το Π, μετά από μήνες μέσα σε νοσοκομεία, σπίτι κλπ, όαση στην έρημό μου ήταν σύντροχοι που ερχόντουσαν νάναι πάντα καλά και με πέρνανε με αμάξια και με βγάζανε βόλτα να ξελαμπικάρω.

Σε μία από αυτές κανονίζεται καφές και το λέμε και σε άλλους σύντροχους.

Φυσικά οι άλλοι πάνε με τα μοτοσακά πρώτοι.

Ακολουθούμε εμείς με το αμάξι στην Πάχη και βλέπουμε την καφετέρια που διάλεξαν οι σύντροχοι.....

Έχει 152 ....στενά σκαλιά που με δυσκολία τα ανεβαίνει υγιής όχι κάποιος με Π........

Φυσικά αφού ο σύντροχος που με μετέφερε έριξε κάμποσα κοσμητικά φύγαμε άμεσα για ένα επίπεδο σημείο.....

Βγάλτε τα συμπεράσματά σας για να μην λέμε για τους άλλους αλλά να δούμε και λίγο τα δικά μας χάλια και είναι η πρώτη φορά που το αναφέρω μετά από 1,5 χρόνο και αφού πλέον είμαι καλά.......

Λυπάμαι αλλά έτσι είμαστε.....και αναρωτιέμαι πολλές φορές ....μήπως πρέπει να πάθουμε για να μάθουμε ?

Και ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ και μόνο γιαυτό γράφω για κανένα άλλο λόγο.......συμβόλαιο πως θάμαστε πάντα αρτιμελής δεν έχουμε με κανέναν.....θυμηθείτε το.....

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha thunderace

Δημοσιεύτηκε

Μωρε ,κοροιδευουμε τα αμερικανακια οτι ειναι μουροχαβλοι,αλλα νομιζω οτι σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ θεματα ειναι ΠΟΛΥ σωστοι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μωρε ,κοροιδευουμε τα αμερικανακια οτι ειναι μουροχαβλοι,αλλα νομιζω οτι σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ θεματα ειναι ΠΟΛΥ σωστοι.

1990......450$ πρόστιμο ΜΕΤΡΗΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΤΟΠΟΥ for LITTERING THE HIGHWAY (χωρίς πεντάρα διόδιο, ΔΡΟΜΑΡΕΣ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΕΣ για να μην πω για τις REST AREA που στις τουαλέτες μπορούσες να φας κιόλας μέσα ΣΤΗ ΛΕΚΑΝΗ....) κατά τα άλλα χαζοαμεριχανάκια.....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB SF 400+1300 (1700cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Καταλαβαίνω τι λέτε αλλά εκτός από νόμους για Littering (σκουπίδια) έχουν και νόμους για Loitering (χαζολόγημα).

Τα δε πρόστιμα αρχίζουν από 25 εώς 300 δολλάρια (αν κρατάς μπύρα όσο χαζολογάς) και φυλάκιση εώς 10 ημέρες.

Murica :shock:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καταλαβαίνω τι λέτε αλλά εκτός από νόμους για Littering (σκουπίδια) έχουν και νόμους για Loitering (χαζολόγημα).

Τα δε πρόστιμα αρχίζουν από 25 εώς 300 δολλάρια (αν κρατάς μπύρα όσο χαζολογάς) και φυλάκιση εώς 10 ημέρες.

Murica :shock:

To loitering έχει να κάνει καθαρά με ιδιωτικούς χώρους πάντως, όχι σε δημόσιους χώρους. Τα περί μπύρας είναι άλλο καπέλο, το drinking in public (open container laws) το οποίο όντως απαγορεύεται στις περισσότερες πολιτείες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB SF 400+1300 (1700cc) Honda Goldwing (1800cc)

Την ύπαρξη του νόμου σχολίασα και όχι που εφαρμόζεται, αν και ισχύει και σε σημεία που εξυπηρετούν ΜΜΜ πχ στάση λεωφορείου.

Το της μπύρας και αυτό ισχύει και τιμωρείται πακέτο με το loitering και δεν είναι καθόλου άλλο καπέλο.

Και για του λόγου το αληθές διάβασε το παρακάτω που λέει ωραιότατα.

ScTRRGM.jpg

Τροποποιήθηκε από τον klab
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι έχουν Γιώργη ΚΑΙ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ...εμένα πάντως μου άρεσε και η τήρηση και το αποτέλεσμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NT 700 VA MV Agusta Turismo Veloce (798cc)

Δημοσιεύτηκε

Ναι, αλλά εμείς είμαστε το λίκνο του πολιτισμού, όχι αυτοί οι βάρβαροι... :tomato:

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τι?

Ποιός ? :tooth: :tooth: :tooth:

Τρομάρα μας........ :rotfl:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha thunderace

Δημοσιεύτηκε

Τι?

Ποιός ? :tooth: :tooth: :tooth:

Τρομάρα μας........ :rotfl:

:rotfl: :rotfl: :rotfl:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot Scooter εργάτης (Γ.Τ.Π.cc) Nolan N84 Harley Davidson V-Rod (1247cc)

Στη Βραζιλία ενεργούν διαφορετικά σε τέτοιες περιπτώσεις

Τροποποιήθηκε από τον barticiani
Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda AFRICA TWIN (750cc) BMW GS 1150 ADV (1150cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπορεί να είναι off-topic, αλλά δεν πειράζει.

Γείτονας ΑΜΕΑ (τεχνητό μέλος ποδιού) έχει θέση πάρκινγκ στη πυλωτή (κλειστή με ρολά, τηλεχειριζόμενη), αλλά επειδή είναι κουραστικό να πατάει το κουμπί του τηλεκοντρόλ και να παρκάρει το αμάξι μέσα στο πάρκινγκ, 9 στις 10 φορές το αφήνει κάθετα πάνω στο πεζοδρόμιο... Κι εσύ μλκ με το μικρό παιδάκι στο καρότσι, άντε να ανεβοκατεβαίνεις το πεζοδρόμιο. Αντί αυτός πρώτος ως ΑΜΕΑ να δίνει το παράδειγμα...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot Scooter εργάτης (Γ.Τ.Π.cc) Nolan N84 Harley Davidson V-Rod (1247cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπορεί να είναι off-topic, αλλά δεν πειράζει.

Γείτονας ΑΜΕΑ (τεχνητό μέλος ποδιού) έχει θέση πάρκινγκ στη πυλωτή (κλειστή με ρολά, τηλεχειριζόμενη), αλλά επειδή είναι κουραστικό να πατάει το κουμπί του τηλεκοντρόλ και να παρκάρει το αμάξι μέσα στο πάρκινγκ, 9 στις 10 φορές το αφήνει κάθετα πάνω στο πεζοδρόμιο... Κι εσύ μλκ με το μικρό παιδάκι στο καρότσι, άντε να ανεβοκατεβαίνεις το πεζοδρόμιο. Αντί αυτός πρώτος ως ΑΜΕΑ να δίνει το παράδειγμα...

Σωστό, από την άλλη ξέρω πολύ κόσμο που (κακώς) το κάνει αυτό ενώ έχει κλειστό parking. Εντάξει είπαμε να έχεις την ευκολία σου αλλά εσύ το τερμάτισες... :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα