nuntius

Σεβασμός στις θέσεις ΑΜΕΑ... not

396 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Triumph Street Triple (675cc) Hjc Rpha 11

Δημοσιεύτηκε

Μάγκες πραγματικά μην σου τύχει είναι η φάση να τις χρειάζεσαι στα αλήθεια αυτές τις θέσεις γιατί απλά τον ήπιες...

Δυστηχώς η μητέρα μου εκτός σπιτιού δεν μπορεί να περπατήσει και κυκλοφορεί με αναπηρικό καροτσάκι...Όταν πέρασα στην θεσσαλονική στο πανεπιστήμιο και πήγαμε με τον πατέρα μου να κάνουμε μετακόμιση στην μία βδομάδα που μπενοβγαίναμε 3 4 φορές την ημέρα σε ικέα πράκτικερ και διάφορες ανάλογες αλυσίδες καταστημάτων και σουπερ μαρκετ σχεδόν πάντα οι θέσεις των αναπήρων ήταν κατυλημένες. Όποτε συναντούσαμε τους οδηγούς πάντα ήταν υγιέστατη και αρτημελείς "άνθρωποι". Ο πατέρας μου λοξοκοιτούσε η καμιά φορά έλεγε και καμιά κουβεντα αλλά συνήθως παρόλο που είχαμε και την μητέρα μου μαζι διατηρούσε υπερβόλικα χαμηλούς τόνους. Μια φορά που του πα την ώρα που έμπενε άλλος ένας υγιέστατος τύπος μέσα στο αυτοκίνητο μπροστά στα μούτρα μας εε πες κάτι ρε μπαμπά και του πε ρε φίλε η θέση είναι για ανάπηρους η απάντηση ήταν εεε ρε φίλε και εγώ ανάπηρος είμαι τι νόμιζεις είναι κανείς καλά...Και το χειροτερο είναι οτι όλη αυτή η σκηνή συνέβει μπροστά στον ούτε 10 χρονών γιο του τύπου.

Απελπισία είναι το πράγμα μην το ψάχνετε . Οι μπάτσοι δεν έρχονται ποτέ όταν τους καλείς για κάτι τέτοιο (καρατσεκάρισμενο μην μπείτε στον κόπο οι υπέρμαχοι τους να γράψετε το αντίθετο καν παιδιά...) και προσωπικά δεν θέλω να μην παρκάρουν εκεί γιατι φοβούνται αλλά γιατί σέβονται τους συναθρώπους τους . Τα ΑΜΕΑ δεν είναι άνθρωποι δεύτερης κατηγορίας και δεν χρειάζονται κάποια ιδιαίτερη μεταχείρηση χρειάζοντα λίγο χώρο στα πεζοδρόμια και thats all είτε στην παρέα τους είτε στις δουλείες τους είτε μέσα στα σπίτια τους δεν διαφέρουν από κανέναν μας και δυστηχώς τα αρχίδια που απαρτίζουν την ελλήνικη "κοινωνία" δεν λένε να το καταλάβουν !! Αυτοί που παρκάρουν μπροστά στις ράμπες είναι σαν να πάρω εγώ το αυτόκινητο μου και να το χώσω με την μούρη ένα χιλιοστό από την πόρτα τις πολυκάτοικιας τους και να μην μπορούν να βγουν από το σπίτι.

Όσο για τον φίλο που λέει οτί όταν συνοδεύεις αμεα δεν χρειάζεται να παρκάρεις στις θέσεις των αναπήρων δεν θα μπω στον κόπο να σου εξηγήσω το γιατί έχεις άδικο θα σου πω απλά οτί βάση νόμου αν το αμεα που συνοδεύεις είναι κοντινός σύγγενης μπορείς να παρκάρεις εκεί όπως επίσης μπορείς να έχεις και αναπηρική θέση πάρκινγκ σπίτι σου όπως επίσης μπορείς να αγοράσεις αυτοκίνητο σε μειωμένη τίμη ανάλογα με την αναπηρεία του συγγενή σου το οποίο αυτοκίνητο δεν είναι ακριβώς αναπηρικό αλλά δηλώνετε οτί χρησιμοποιείται από άτομο με αμεα στον οικογενειακό κύκλο και έχεις και καρτούλα οτι στο αμάξι υπάρχει αμεα . Συγνώμη αν δεν το εξήγησα ακριβώς όπως είναι αλλά στο περιπού καταλλάβαται πιστεύω και c.l.a.b. ειλικρηνά δεν στο λέω με επιθετικότητα απλά εξηγώ πως είναι ακριβως το θέμα

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
VSX1T (VSE1Mcc) Κομμωτηρίου για περμαναντ Yamaha mt07 tenere cp2 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

φιλε μου μιλησα για συγκεκριμενη περιπτωση κ κατασταση.. :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda PCX (125cc) Husqvarna Nuda R (900cc)

Δημοσιεύτηκε

amXyEev_700b.jpg

Μου τελείωσαν τα like νωρίς νωρίς...αύριο :grin:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda GLX - Cbr F4i (710cc) AGV K-4 Honda cbr 600rr (599cc)

Δημοσιεύτηκε

οπως σε ολους μου εχει τυχει και εμενα να δω την μανταμ με την bmw να παρκαρει σε θεση αμεα γιατι απλα βαριεται να παει να παρκαρει καπου αλλου .. τι εκανα .. πολυ απλο γυρισα το αμαξι μου και το εβαλα σχεδον κολιτα με το δικο της μονο που εγω εχω κοτσαδωρο πισω και αν θελει ας κανει τιποτα ...( εκεινη την ημερα εξυπηρετουσα ατομο που εχει αδεια να παρκαρει σε θεση αμεα )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σήμερα πριν απολίγο στα Πράκτικερ της Αγίας Βαρβάρας...4 θέσεις όλες πιασμένες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μάγκες πραγματικά μην σου τύχει είναι η φάση να τις χρειάζεσαι στα αλήθεια αυτές τις θέσεις γιατί απλά τον ήπιες...

Δυστηχώς η μητέρα μου εκτός σπιτιού δεν μπορεί να περπατήσει και κυκλοφορεί με αναπηρικό καροτσάκι...Όταν πέρασα στην θεσσαλονική στο πανεπιστήμιο και πήγαμε με τον πατέρα μου να κάνουμε μετακόμιση στην μία βδομάδα που μπενοβγαίναμε 3 4 φορές την ημέρα σε ικέα πράκτικερ και διάφορες ανάλογες αλυσίδες καταστημάτων και σουπερ μαρκετ σχεδόν πάντα οι θέσεις των αναπήρων ήταν κατυλημένες. Όποτε συναντούσαμε τους οδηγούς πάντα ήταν υγιέστατη και αρτημελείς "άνθρωποι". Ο πατέρας μου λοξοκοιτούσε η καμιά φορά έλεγε και καμιά κουβεντα αλλά συνήθως παρόλο που είχαμε και την μητέρα μου μαζι διατηρούσε υπερβόλικα χαμηλούς τόνους. Μια φορά που του πα την ώρα που έμπενε άλλος ένας υγιέστατος τύπος μέσα στο αυτοκίνητο μπροστά στα μούτρα μας εε πες κάτι ρε μπαμπά και του πε ρε φίλε η θέση είναι για ανάπηρους η απάντηση ήταν εεε ρε φίλε και εγώ ανάπηρος είμαι τι νόμιζεις είναι κανείς καλά...Και το χειροτερο είναι οτι όλη αυτή η σκηνή συνέβει μπροστά στον ούτε 10 χρονών γιο του τύπου.

Απελπισία είναι το πράγμα μην το ψάχνετε . Οι μπάτσοι δεν έρχονται ποτέ όταν τους καλείς για κάτι τέτοιο (καρατσεκάρισμενο μην μπείτε στον κόπο οι υπέρμαχοι τους να γράψετε το αντίθετο καν παιδιά...) και προσωπικά δεν θέλω να μην παρκάρουν εκεί γιατι φοβούνται αλλά γιατί σέβονται τους συναθρώπους τους . Τα ΑΜΕΑ δεν είναι άνθρωποι δεύτερης κατηγορίας και δεν χρειάζονται κάποια ιδιαίτερη μεταχείρηση χρειάζοντα λίγο χώρο στα πεζοδρόμια και thats all είτε στην παρέα τους είτε στις δουλείες τους είτε μέσα στα σπίτια τους δεν διαφέρουν από κανέναν μας και δυστηχώς τα αρχίδια που απαρτίζουν την ελλήνικη "κοινωνία" δεν λένε να το καταλάβουν !! Αυτοί που παρκάρουν μπροστά στις ράμπες είναι σαν να πάρω εγώ το αυτόκινητο μου και να το χώσω με την μούρη ένα χιλιοστό από την πόρτα τις πολυκάτοικιας τους και να μην μπορούν να βγουν από το σπίτι.

Όσο για τον φίλο που λέει οτί όταν συνοδεύεις αμεα δεν χρειάζεται να παρκάρεις στις θέσεις των αναπήρων δεν θα μπω στον κόπο να σου εξηγήσω το γιατί έχεις άδικο θα σου πω απλά οτί βάση νόμου αν το αμεα που συνοδεύεις είναι κοντινός σύγγενης μπορείς να παρκάρεις εκεί όπως επίσης μπορείς να έχεις και αναπηρική θέση πάρκινγκ σπίτι σου όπως επίσης μπορείς να αγοράσεις αυτοκίνητο σε μειωμένη τίμη ανάλογα με την αναπηρεία του συγγενή σου το οποίο αυτοκίνητο δεν είναι ακριβώς αναπηρικό αλλά δηλώνετε οτί χρησιμοποιείται από άτομο με αμεα στον οικογενειακό κύκλο και έχεις και καρτούλα οτι στο αμάξι υπάρχει αμεα . Συγνώμη αν δεν το εξήγησα ακριβώς όπως είναι αλλά στο περιπού καταλλάβαται πιστεύω και c.l.a.b. ειλικρηνά δεν στο λέω με επιθετικότητα απλά εξηγώ πως είναι ακριβως το θέμα

Έτσι είναι αγόρι μου όπως τα γράφεις ακριβώς....και γω έχω ανάπηρο πατέρα από τα 48 του ο ταλαίπωρος με βαρύ εγκεφαλικό και έτσι είναι ακριβώς τα πράγματα, ο φίλος μας άλλο εννοούσε.

Το γράφει και η άδεια στο αυτοκίνητο και το αυτοκίνητο ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΑΠΗΡΟΣ ΜΕΣΑ έτσι για να μαθαίνουμε και 5 πράγματα.

Βέβαια αν είναι το μοναδικό αμάξι της οικογένειας τι να κάνουν και αυτοί, θα το κυκλοφορήσουν αλλά όταν ο ανάπηρος δεν είναι μέσα δεν παρκάρουν στις θέσεις αυτές και το ξέρουμε και το σεβόμαστε οι οδηγοί.

Φίλοι μου δυστυχώς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να σας παρακαλέσουμε να γίνετε οι καλοί Άγγελοι του μηνύματος αυτού που αναφέρει ο μικρός μας φίλος παραπάνω :

Οι άνθρωποι με κάποια αναπηρία δεν είναι άνθρωποι δευτέρας κατηγορίας ούτε χρειάζονται πολλά παρά μόνο τα αυτονόητα !

Μην πιάνετε τις προβλεπόμενες για αυτούς θέσεις,μην παρκάρετε πάνω στις ράμπες για τα καροτσάκια, μην παρκάρετε πάνω στα πεζοδρόμια και αφήστε χώρο να περάσουν,μην παρκάρετε πάνω στις λωρίδες των τυφλών.

Ανθρωπιά θα δείξουμε και η ανθρωπιά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ......... αντιθέτως !

Τροποποιήθηκε από τον ΣΑΒΒΑΣ
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

20140517_193512.jpg

3 στα 3.

Σήμερα.

Κ δυστυχώς δεν είχα χρόνο.

Οι πινακίδες στον αέρα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ΕΤΣΙ να φαίνονται τουλάχιστον ΟΙ ΠΑΡΑΒΑΤΕΣ και κράξιμο όπου σταθούμε και όπου βρεθούμε να ΞΕΦΤΙΛΙΖΟΝΤΑΙ !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Σεβασμος στα ΑμεΑ σε ολα τα επιπεδα. Ειχαμε ενα πολυ δυσαρεστο γεγονος χθες.... http://www.cretalive.gr/m/view/ton-agwna-...-ths-zwhs-tou-dinei-o-g.shfakhs

http://www.e-mesara.gr/index.php/a-sxoliasta/1809-mia-akoma-maxi-dinei-o-giorgos-sifakis

Πραγματικος αγωνιστης της ζωης και ειμαι σιγουρος πως θα τα καταφερει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πώωω τον άνθρωπο...ο Θεός να βάλει το χέρι του ....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

20140517_193512.jpg

3 στα 3.

Σήμερα.

Οι πινακίδες στον αέρα.

Ο αριστερά που ΠΩΛΕΙΤΑΙ έχει και τηλέφωνο προφανώς............. Πάρτ' τον εκείνη την ώρα, ρώτα τον αν είναι ΑΜΕΑ και αν απαντήσει όχι, πες του "τρέχα μήπως το σώσεις, σου το σηκώνει τώρα ο γερανός"......... Και μετά κάτσε σε διακριτική απόσταση και βλέπε τον πως θα τρέχει αλαφιασμένος.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Derbi mulhacen Morini corsaro 1200 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

20140517_193512.jpg

3 στα 3.

Σήμερα.

Οι πινακίδες στον αέρα.

Καλά, το lidl δεν παλεύεται στο θέμα αυτό. Τα λέγαμε και εδώ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν έχει φωτογραφία σήμερα. Η κυριούλα στην Αργυρούπολη, μόλις της είπα οτι εκεί που μόλις πάρκαρε έχει ράμπα για τους ανάπηρους το μετακίνησε αμέσως, παρόλο που με κοίταξε ξινισμένα και επιθετικά, όπως μου είπε η παρέα μου.

Ευτυχώς ο χώρος μπροστά στη στάση του λεοφορείου ήταν άδειος (μα τι τύχη!!) και το έβαλε εκεί..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εκεί βέβαια δεν πρόκειται ποτέ να θέλει να επιβιβαστεί ΑμΕΑ !

Ε ρε Παναγίτσα μου μη περπατήσουμε ένα βήμα παραπάνω............ :pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Εκεί βέβαια δεν πρόκειται ποτέ να θέλει να επιβιβαστεί ΑμΕΑ !

Ε ρε Παναγίτσα μου μη περπατήσουμε ένα βήμα παραπάνω............ :pray:

Και να ξερεις...ο ιδιος/ιδια που παρκαρε σε θεση ΑΜΕΑ για να μην κανει ενα βημα παραπανω, θα παει και θα κανει

10 km διαδρομο στο γυμναστηριο για να χασει τα περιτα κιλα....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Και να ξερεις...ο ιδιος/ιδια που παρκαρε σε θεση ΑΜΕΑ για να μην κανει ενα βημα παραπανω, θα παει και θα κανει

10 km διαδρομο στο γυμναστηριο για να χασει τα περιτα κιλα....

Παραιτούμαι φίλε μου από τον αγώνα........μετά τα χθεσινά εκλογικά αποτελέσματα διαπίστωσα ότι όλοι είμαστε ΑΜΕΑ στον εγκέφαλο οπότε με καμμένη CPU δικαιωματικά παρκάρουμε στις θέσεις ΑΜΕΑ ! :peep:

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Triumph Tiger Explorer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

:mB_kalo_e: :mB_kalo_e: :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν και δεν έχει να κάνει με θέση ΑΜΕΑ αλλά ράμπα το ποστάρω! Η καφρίλα συνεχίζεται στην Άνω Γλυφάδα! Τον βόλεψε όμως μια χαρά! Για αυτό τις φτιάξαμε τις ράμπες ρεεεεεεεεεεε!

wbao04.jpg

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys '10 Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν και δεν έχει να κάνει με θέση ΑΜΕΑ αλλά ράμπα το ποστάρω! Η καφρίλα συνεχίζεται στην Άνω Γλυφάδα! Τον βόλεψε όμως μια χαρά! Για αυτό τις φτιάξαμε τις ράμπες ρεεεεεεεεεεε!

Για ανιδεο γκομενακι μου κανει. Αυτες ειναι ΑΜΕΑ by default.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-01

Δημοσιεύτηκε

Από τις καλύτερες ατάκες ever.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πενηνταπεντάρης καράφλας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys '10 Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Με τετοιο αμαξι 50αρης με λανθανουσα ομοφυλοφιλια.

Υ.Γ.Για τους καραφλους λιγα ετσι... :peep:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με τετοιο αμαξι 50αρης με λανθανουσα ομοφυλοφιλια.

Υ.Γ.Για τους καραφλους λιγα ετσι... :peep:

Μη σου τύχει είναι, άστα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NT 700 VA MV Agusta Turismo Veloce (798cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν είδα αν είχε κανένα σήμα ΑΜΕΑ, αλλά και να είχε ή και έγκυος με παιδιά να ήταν, δύο θέσεις είναι πολλές...

2empnpw.jpg

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.