nuntius

Σεβασμός στις θέσεις ΑΜΕΑ... not

386 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Aprilia Tuono V4 (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 ώρες, το μέλος enterprise-psi έγραψε:

Όταν λέμε τριτοκοσμική χώρα, αυτά εννοούμε.

Έχεις μπερδέψει την έννοια της λέξης μάλλον.....

Κατά τα άλλα το φιλμάκι πολύ καλό και δυνατό. Περνάει ένα μήνυμα χωρίς να κάνει κύρηγμα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Την 12/12/2018 at 1:05 ΠΜ, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Κ στο καπάκι διαβάζεις για τον "παλίκαρο" στη Μυτιλήνη

Πολιτισμός, σεβασμός, αξιοπρέπεια. 

Ωρέ σύντροχοι για πείτε μου λίγο τη γνώμη σας, ποιο ακριβώς είναι το μήνυμα που θέλει να περάσει το βίντεο? 

Αρχικά σκέφτηκα να περιμένω τις απαντήσεις ορισμένων πριν "εκτεθώ" και πω τη δική μου άποψη, αλλά φακ ιτ........

Εν περιλήψει, αυτό που εισπράττω προσωπικά είναι: μια τεράστια δόση υπερβολής και αναλήθειας στον τρόπο που αντιμετωπίζουμε (μεμονωμένα και ως κοινωνία) τα άτομα με ειδικές ανάγκες. Ναι, παρκάρουμε σαν τα ζώα όπου και όπως βρούμε αλλά αυτό που δείχνει και καλά ότι δεν περνάει από το πεζοδρόμιο, απλά δεν υπάρχει. Ούτε βέβαια τα υποτιμητικά βλέμματα, η αδιαφορία και διάφορα άλλα. ΕΥΤΥΧΩΣ, αν και τριτοκοσμικοί ( @HLIAS :_devil:), είμαστε πολύ παραπάνω άνθρωποι από ότι προσπαθεί να μας πείσει/περάσει το εν λόγω βίντεο. 

Έστω όμως ότι και πάλι η ισχύουσα κατάσταση είναι ακριβώς αυτή. Το μήνυμα τελικά ποιο είναι? Ότι ένας έφηβος που αγανάκτησε από τις συμπεριφορές του περίγυρού του, δικαιούται να πάρει το λοστό και να αρχίσει να καταστρέφει περιουσίες? 

Χρησιμοποιεί (με τον αρνητικότερο τρόπο ΙΜΗΟ) το συναίσθημα, απέναντι σε μια ιδιαίτερη ομάδα ανθρώπων, για να περάσει τελικά ποιο μήνυμα? Τες απόψεις σας παρακαλώ..............

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 09 Tracer (847cc) HJC RPHA 10 Plus Aquilo Yamaha MT-09 Tracer (847cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 2 ώρες, το μέλος hayabusas έγραψε:

Ωρέ σύντροχοι για πείτε μου λίγο τη γνώμη σας, ποιο ακριβώς είναι το μήνυμα που θέλει να περάσει το βίντεο? 

Αρχικά σκέφτηκα να περιμένω τις απαντήσεις ορισμένων πριν "εκτεθώ" και πω τη δική μου άποψη, αλλά φακ ιτ........

Εν περιλήψει, αυτό που εισπράττω προσωπικά είναι: μια τεράστια δόση υπερβολής και αναλήθειας στον τρόπο που αντιμετωπίζουμε (μεμονωμένα και ως κοινωνία) τα άτομα με ειδικές ανάγκες. Ναι, παρκάρουμε σαν τα ζώα όπου και όπως βρούμε αλλά αυτό που δείχνει και καλά ότι δεν περνάει από το πεζοδρόμιο, απλά δεν υπάρχει. Ούτε βέβαια τα υποτιμητικά βλέμματα, η αδιαφορία και διάφορα άλλα. ΕΥΤΥΧΩΣ, αν και τριτοκοσμικοί ( @HLIAS :_devil:), είμαστε πολύ παραπάνω άνθρωποι από ότι προσπαθεί να μας πείσει/περάσει το εν λόγω βίντεο. 

Έστω όμως ότι και πάλι η ισχύουσα κατάσταση είναι ακριβώς αυτή. Το μήνυμα τελικά ποιο είναι? Ότι ένας έφηβος που αγανάκτησε από τις συμπεριφορές του περίγυρού του, δικαιούται να πάρει το λοστό και να αρχίσει να καταστρέφει περιουσίες? 

Χρησιμοποιεί (με τον αρνητικότερο τρόπο ΙΜΗΟ) το συναίσθημα, απέναντι σε μια ιδιαίτερη ομάδα ανθρώπων, για να περάσει τελικά ποιο μήνυμα? Τες απόψεις σας παρακαλώ..............

Υπερβολη σε τι;;;
Οτι τραπεζοκαθισματα ειναι ΠΑΝΩ στα ειδικα "δρομακια" για τα ατομα με θεματα ορασης;
Οτι οι καφετεριες, στηλοι της ΔΕΗ, δεντρα κτλ κλεινουν πεζοδρομια;
Οτι τα διτροχα και τετρατροχα παρκαρουν στις ραμπες των πεζοδρομιων ή πανω σε πεζοδρομια κλεινοντας το δρομο σε καρατσακια ΑΜΕΑ, σε μαναδες με καροτσια, ακομα και σε πεζους; Οτι ακομα και εμεις παρκαρουμε τις μηχανες μας σε πεζοδρομια των 2 μετρων κλεινοντας το μισο;
Αυτα ειναι υπερβολες στις ελληνικες πολεις; Σοβαρα τωρα;
Στην ιδια χωρα ζουμε;;;

Προσχθες ο αλλος ειχε παρκαρει ΠΑΝΩ στις γραμμες του Τραμ για να βγαλει λεφτα, και οταν του κορναρε το τραμ ειπε επι λεξη "τι θες μωρε που βιαζεσαι κιολας;"
Και ειναι υπερβολες...;

Οσο για τα υποτιμητικα βλεματα, ειχα συμμαθητη με αναπηρια για 6 χρονια, επετρεψε μου να διαφωνησω.

Τροποποιήθηκε από τον rtifosi

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος hayabusas έγραψε:

. Ναι, παρκάρουμε σαν τα ζώα όπου και όπως βρούμε αλλά αυτό που δείχνει και καλά ότι δεν περνάει από το πεζοδρόμιο, απλά δεν υπάρχει. Ούτε βέβαια τα υποτιμητικά βλέμματα, η αδιαφορία και διάφορα άλλα. ΕΥΤΥΧΩΣ, αν και τριτοκοσμικοί ( @HLIAS :_devil:), είμαστε πολύ παραπάνω άνθρωποι από ότι προσπαθεί να μας πείσει/περάσει το εν λόγω βίντεο. Διαφωνώ κούκλε μου. Το βίντεο αποτυπώνει με πολύ light τρόπο το τι τραβάνε τα ΑΜΕΑ καθημερινά. Φυσικά και υπάρχουν άπειρα πεζοδρόμια από τα οποία δεν μπορεί με κανέναν απολύτως τρόπο να περάσει ένα αναπηρικό καρότσι όπως και υπάρχει ατελείωτη αδιαφορία από πλευράς μας για τα άτομα αυτά. 

Έστω όμως ότι και πάλι η ισχύουσα κατάσταση είναι ακριβώς αυτή. Το μήνυμα τελικά ποιο είναι? Ότι ένας έφηβος που αγανάκτησε από τις συμπεριφορές του περίγυρού του, δικαιούται να πάρει το λοστό και να αρχίσει να καταστρέφει περιουσίες?  Εδώ συμφωνώ 100%. Αν είναι να περάσουμε κατά το δοκούν στην αυτοδικία τότε καλύτερα να αφανιστούμε μια ώρα αρχύτερα.  Θα έπρεπε το βίντεο να περιλαμβάνει τις ενέργειες που θα έπρεπε να είχαν προηγηθεί των βανδαλισμών ώστε να υπάρξει το απόλυτο ξεβράκωμα αυτού του κράτους. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

πριν 17 λεπτά, το μέλος rtifosi έγραψε:

Υπερβολη σε τι;;;
Οτι τραπεζοκαθισματα ειναι ΠΑΝΩ στα ειδικα "δρομακια" για τα ατομα με θεματα ορασης;
Οτι οι καφετεριες, στηλοι της ΔΕΗ, δεντρα κτλ κλεινουν πεζοδρομια;

δεν μπορεί να το εννοείς αυτό, θες να πεις ότι πρέπει να κοπούν τα λιγοστά δέντρα και να φύγουν οι κολώνες της ΔΕΗ για να ανοίξουν τα πεζοδρόμια??? Οτι θα έπρεπε να προβλεθεί πολύ-πολύ παλιά, ναι. Τώρα όμως δε γίνεται κάτι. Επίσης, αν και είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις ήδη, οι καφετέριες που λες πληρώνουν ενοίκιο στο δήμο που ανήκουν, δεν ξύπνησαν και είπαν "Α ωραίο πεζοδρόμιο, ας το γεμίσω τραπέζα". Κι όχι μόνο πληρώνουν, πληρώνουν για συγκεκριμένα μέτρα (πλάτος x μήκος) κι αν θεωρήσει ο οποιοσδήποτε ότι το πεζοδρόμιο είναι το μαγαζάκι του, τρώει γερή καμπάνα. Και ναι, έχουν πέσει άπειρες καμπάνες στην "τριτοκοσμική Ελλάδα". 

Οτι τα διτροχα και τετρατροχα παρκαρουν στις ραμπες των πεζοδρομιων ή πανω σε πεζοδρομια κλεινοντας το δρομο σε καρατσακια ΑΜΕΑ, σε μαναδες με καροτσια, ακομα και σε πεζους; Οτι ακομα και εμεις παρκαρουμε τις μηχανες μας σε πεζοδρομια των 2 μετρων κλεινοντας το μισο;
Αυτα ειναι υπερβολες στις ελληνικες πολεις; Σοβαρα τωρα;

Βρε γίνονται, δε λέω ότι δε γίνονται. Λέω απλά ότι τα δείχνει τόσο υπερβολικά που ΘΕΩΡΩ ότι προσβάλλει τη νοημοσύνη μου. Nothing more, nothing less.

Στην ιδια χωρα ζουμε;;;

Πού είσαι εσύ? :tooth:

Αγαπητέ φίλε (συγνώμη μου διαφεύγει το όνομά σου) το ότι συμβαίνουν αυτά ΓΕΝΙΚΑ δεν το αμφισβητώ. Το ότι συμβαίνουν στο βαθμό που προσπαθεί να περάσει το βίντεο διαφωνώ με ενοχλεί. Όπως ενοχλεί πιστεύω κι άλλους. 

Προσχθες ο αλλος ειχε παρκαρει ΠΑΝΩ στις γραμμες του Τραμ για να βγαλει λεφτα, και οταν του κορναρε το τραμ ειπε επι λεξη "τι θες μωρε που βιαζεσαι κιολας;"
Και ειναι υπερβολες...;

Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να το επανάλαβω, αλλά γιου νέβερ νόου: ναι, συμβαίνουν όλα αυτά αλλά όχι στο βαθμό ή στον τρόπο που δείχνει το βίντεο. 

Οσο για τα υποτιμητικα βλεματα, ειχα συμμαθητη με αναπηρια για 6 χρονια, επετρεψε μου να διαφωνησω.

Τα παιδιά (καλώς ή κακώς) δεν έχουν ενσυναίσθηση ούτε αντιλαμβάνονται πόσο μπορούν να πληγώσουν τα λόγια και οι πράξεις τους. ΘΕΩΡΩ ότι από τέτοια συζήτηση τα παιδιά πρέπει να μείνουν απέξω. Λένε και κάνουν μαλακίες αβέρτα.

Από την άλλη όμως ΝΟΜΙΖΩ ότι και σε αυτόν τον τομέα έχουμε σημειώσει πρόοδο, η σημερινή πιτσιρικαρία έχει τελείως διαφορετική άποψη και αντιμετώπιση στα παιδιά (κι άτομα γενικώς) με ειδικές ανάγκες. Και χαίρομαι γιατί προσπαθώ κι εγώ να το περάσω στα παιδιά μου ότι η ιδιαιτερότητα είναι κάτι "φυσιολογικό". (τα εισαγωγικά πάνε απλά στο ότι δεν μπορώ να πω ότι κάποιος είναι φυσιολογικό που είναι ανάπηρος, έτσι?)

πριν 40 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Διαφωνώ κούκλε μου. Το βίντεο αποτυπώνει με πολύ light τρόπο το τι τραβάνε τα ΑΜΕΑ καθημερινά. Φυσικά και υπάρχουν άπειρα πεζοδρόμια από τα οποία δεν μπορεί με κανέναν απολύτως τρόπο να περάσει ένα αναπηρικό καρότσι όπως και υπάρχει ατελείωτη αδιαφορία από πλευράς μας για τα άτομα αυτά. 

Γιάνναρε μου κοίτα, κάθε άνθρωπος σχηματίζει άποψη βάσει των βιωμάτων. Εγώ ΙΣΩΣ είμαι απλά κωλόφαρδος και δεν έχει τύχει να δω κάτι που θα με κάνει να πιστέψω ότι είμαστε τελείως άθλιοι. Πρόσεξε, δε λέω ότι δεν υπάρχουν άθλιοι γύρω μας, θεωρώ απλά ότι ακόμα κι αν κάποιος είναι άθλιος, θα βρεθούν 2-3 γύρω του να τον βάλουν σητ θέση του. Αυτό εισπράττω γύρω μου, έχει τύχει να δω ανθρώπους να βοηθούν ξένο με το αναπηρικό αμαξίδιο και διάφορα ακόμα που ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ με κάνουν να αγανακτώ με αυτό το βίντεο. Θεωρώ δηλαδή ότι η ζυγαριά γέρνει κατά πολύ προς την πλευρά αυτών που σέβονται τους συνανθρώπους τους.

πριν 40 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Εδώ συμφωνώ 100%. Αν είναι να περάσουμε κατά το δοκούν στην αυτοδικία τότε καλύτερα να αφανιστούμε μια ώρα αρχύτερα.  Θα έπρεπε το βίντεο να περιλαμβάνει τις ενέργειες που θα έπρεπε να είχαν προηγηθεί των βανδαλισμών ώστε να υπάρξει το απόλυτο ξεβράκωμα αυτού του κράτους. 

Συμφωνώ κι εγώ 100%. Συγχρόνως όμως με το ξεβράκωμα του κράτους να αλλάξουμε κι εμείς οι ίδιοι. Δηλαδή να μην τα χώνω στον άλλο που παρκάρει στις γραμμές του τραμ αλλά εγώ να αφήνω το ξιαμά στη θέση σταθμευσης που προορίζεται για ΑΜΕΑ. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 3 ώρες, το μέλος hayabusas έγραψε:

Όταν προσπαθείς να περάσεις ένα μήνυμα μέσω μυθοπλασίας παίρνεις άδεια να το φτάσεις στα άκρα. Επιπλέον δεν ηρωοποιεί τον πιτσιρικά που τα σπάει (και αν βλέπεις δεν επιτίθεται σε άνθρωπο) αλλά προσπαθεί να σε βάλει στη ψυχολογία ενός ανθρώπου που περνάει ένα γολγοθά μέσα στην οικογένεια του και ο περίγυρος "αδιαφορεί".

Μου άρεσε επειδή δεν παρατηρώ την ντεμέκ αγανάκτιση και μίσος προς την κοινωνία που διάφοροι εκφράζουν όταν μιλάνε για τέτοια προβλήματα.

Τροποποιήθηκε από τον Wolf1138
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Ducati Hypermotard (939 SPcc)

Πάντως εγώ σε ακτίνα μερικών χιλιομέτρων απ'το σπίτι μου,δρόμους που τους γυρνάω καθημερινά,δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιο κομμάτι που να έχει μονοκόμματα πάνω από 100-150 μέτρα ελεύθερο πεζοδρόμιο.Και δεν λέω να γκρεμίσουμε τις κολώνες της ΔΕΗ ή να κόψουμε τα δέντρα,απλά να κοιτάμε να μην κάνουμε πιο δύσκολη την κατάσταση.Κλάδεμα θέλουν τα δεντράκια και οι μηχανές μας να παρκάρονται σε σημεία που δεν ενοχλούν.

ΥΓ:Όποιος παρκάρει σε ράμπες για μένα είναι πολύ βλαμμένος,δεν με νοιάζει αν βιάζεται.

πριν 3 λεπτά, το μέλος Wolf1138 έγραψε:

Επιπλέον δεν ηρωοποιεί τον πιτσιρικά που τα σπάει (και αν βλέπεις δεν επιτίθεται σε άνθρωπο) αλλά προσπαθεί να σε βάλει στη ψυχολογία ενός ανθρώπου που περνάει ένα γολγοθά μέσα στην οικογένεια του και ο περίγυρος "αδιαφορεί".

Somebody who got it!

Τροποποιήθηκε από τον ΤάκηςΜπ
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

πριν 14 λεπτά, το μέλος Wolf1138 έγραψε:

Όταν προσπαθείς να περάσεις ένα μήνυμα μέσω μυθοπλασίας παίρνεις άδεια να το φτάσεις στα άκρα. Επιπλέον δεν ηρωοποιεί τον πιτσιρικά που τα σπάει (και αν βλέπεις δεν επιτίθεται σε άνθρωπο) αλλά προσπαθεί να σε βάλει στη ψυχολογία ενός ανθρώπου που περνάει ένα γολγοθά μέσα στην οικογένεια του και ο περίγυρος "αδιαφορεί".

Ο περίγυρος από εξαπανέκαθεν και από πάντα δεν είχε, δεν έχει και δε θα έχει ποτέ κανέναν λόγο να κάνει δικό του το πρόβλημα του διπλανού. σε ε λα βι. (c' est la vie) Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι πρέπει να του δυσκολεύει τη ζωή.

Προσωπικά με ενοχλεί η προβολή του "τα σπάω γιατι......." (βάζει καθένας ότι θέλει.)  

πριν 14 λεπτά, το μέλος Wolf1138 έγραψε:

Μου άρεσε επειδή δεν παρατηρώ την ντεμέκ αγανάκτιση και μίσος προς την κοινωνία που διάφοροι εκφράζουν όταν μιλάνε για τέτοια προβλήματα.

Αυτό δεν το έπιασα, για να είμαι ειλικρινής. 

Τέσπα, αυτά και καλή συνέχεια. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 λεπτά, το μέλος hayabusas έγραψε:

Ο περίγυρος από εξαπανέκαθεν και από πάντα δεν είχε, δεν έχει και δε θα έχει ποτέ κανέναν λόγο να κάνει δικό του το πρόβλημα του διπλανού. σε ε λα βι. (c' est la vie) Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι πρέπει να του δυσκολεύει τη ζωή.

Προσωπικά με ενοχλεί η προβολή του "τα σπάω γιατι......." (βάζει καθένας ότι θέλει.)  

Αυτό δεν το έπιασα, για να είμαι ειλικρινής. 

Τέσπα, αυτά και καλή συνέχεια. 

Όπως είπα πρόκειται για μυθοπλασία....αν το βλέπεις σαν ντοκιμαντέρ ή προτροπή/δικαιολόγηση καταστροφών νομίζω κάνεις λάθος. Δεν βλέπω αυτό που λες "τα σπάω γιατί.....", δεν δικαιολογεί κατά τη γνώμη μου.

Στο δεύτερο κομμάτι μιλάω για διάφορους μαχητές (συνήθως του πληκτρολογίου) που μοιράζουν ψόφους και μίσος με αφορμή περιστατικά που η κοινωνία μπορεί να δείχνει αναλγησία. Αυτοί με ενοχλούν.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda C50 European

Δημοσιεύτηκε

Αυτό που λέτε για τα πεζοδρόμια, έχει μια απλή λύση που πολλές προηγμένες κοινωνίες εφαρμόζουν αλλά σε πολυετή βάση, με μακροχρόνιο ορίζοντα και με ολιστική αντιμετώπιση.

1) Υπογειοποίηση όλων των υπέργειων υποδομών (μια κι έξω, όχι να σπάμε κάθε λίγο και λιγάκι τα πεζοδρόμιο και τους δρόμους). 
2) Διαπλάτυνση των πεζοδρομίων εις βάρος της οδού (με πρόβλεψη για παράπλευρη στάθμευση εκατέρωθεν, ή στην μία πλευρά, ή σε καμία) 
3) Ειδική σχεδίαση της διάβασης με έντονο οπτικό (ή και γεωμετρικό - χρησιμοποιώντας υπερύψωση με "σαμαράκι" για τη διέλευση των πεζών) διαχωρισμό και περαιτέρω μείωση του πλάτους της οδού σε εκείνο το σημείο (δημιουργώντας ένα ειδικό χώρο στη διάβαση που φιλοξενεί και στάθμευση μοτοσυκλετών) ώστε το αυτοκίνητο να αναγκάζεται να επιβραδύνει (λόγω μείωσης του διαθέσιμου πλάτους και ενδεχομένως εξαιτίας του.....σαμαρακίου)
4) Αυστηρή εφαρμογή του νόμου (ξεχνάμε τραπεζάκια, επιγραφές, ταμπέλες πάνω σε πεζοδρόμια)
Αποτέλεσμα των παραπάνω είναι οτι ο χώρος φτάνει όχι να περάσει πεζός, ή αμαξίδιο, αλλά να παίξεις και μπάλα

Όλα αυτά καθιστούν την περιοχή εφαρμογής πιο αφιλόξενη για αυτοκίνητα (και μοτοσυκλέτες) και πιο φιλόξενη για πεζούς. Δέντρα δε χρειάζεται να κοπούν, απλώς θα φάμε οδόστρωμα. Προβλήματα που δημιουργούνται; Δραστική μείωση ταχυτήτων κίνησης, μείωση κυκλοφοριακής ικανότητας, μείωση θέσεων στάθμευσης. Εξωθείς τον κόσμο στο να χρησιμοποιεί ΜΜΜ, που χρειάζεται πρώτον να μπορείς να εξυπηρετήσεις την αυξημένη ζήτηση, δεύτερον αλλαγή συνειδήσεων.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Πάντως στο βιντεάκι δε χειροκροτείται η βίαιη "λύση" του παλικαριού.

Φαίνεται ξεκάθαρα πως έχει συλληφθεί και οδηγηθεί στα κρατητήρια και μάλιστα σε φάση αναμονής (αυτόφωρο, δικαστήριο κλπ)

Δυστυχώς η ποιότητά μας ως άνθρωποι φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφερόμαστε στους πιο αδύναμους από εμάς.

Είτε είναι ΑΜΕΑ, είτε γυναίκες, είτε παιδιά, είτε τραυματίες/ασθενείς κοκ.

Έχω φίλο ΑΜΕΑ. Ο Γιώργος (αλήτης/μαλλιάς/χειριστής πομόνας @hayabusas ) θυμάται τη φάση.

Έχουν καταβληθεί μεγάλες προσπάθειες να βοηθηθεί ο άνθρωπος αυτός, για να κάνει τα προφανή. Πχ γύρω γύρω στις πλατείες ή τα οικοδομικά τετράγωνα για να βρεθεί θέση ΑΜΕΑ ή ράμπα. Έλεγχος στις καφετέριες αν έχουν τουαλέτα με πρόσβαση ΑΜΕΑ, ταβέρνες επίσης, για πάρτυ παιδικό (του παιδιού του ή των παιδιών μας) παιδότοποι ή χώροι γενικά που θα έχουν πρόσβαση. Και αφήνω τους καφέδες έξω. Να σκεφτώ τι?

Πρόσβαση σε supermarket? 

Πρόσβαση σε δημόσιες υπηρεσίες?

Πρόσβαση σε ιατρεία?

Ή το που θα παρκάρει για να πάει στα παραπάνω. Κι αν καταφέρει να παρκάρει, πως θα οδηγήσει το αμαξίδιο προς τον προορισμό του. 

Αδιέξοδο.......

Το βλέπω στα μάτια κάθε ηλίθιου που του εξηγώ στο πάρκινγκ πως δε παρκάρουμε σε θέση ΑΜΕΑ. Και απαντά τσαμπουκαλεμένος. Γιατί απλά είναι ηλίθιος. Και το κόβει όταν καταλαβαίνει πως στην ανάγκη του παρκάρω το αμάξι με τρόπο κατάλληλο ώστε να κάνει και τα ψώνια του και κολονοσκόπηση......

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbr 954 (954cc) Kabuto ff-5v Honda VTR 1000 SP2 (998cccc)

Δημοσιεύτηκε

Δυστυχώς στην Ελλάδα τα αυτονόητα είναι ταυτόχρονα και εξαίρεση.

Στην αρχή η δικαιολογία ήταν "Για λίγο το πάρκαρα να μπω να πάρω κάτι και να φύγω"

Τώρα τελευταία άλλαξε το τροπάριο "Έχω αναπηρία, απλά δεν έχω μαζί μου το χαρτί" ή "πήρα το αμάξι της γυναίκας μου και δεν έχει το καρτελάκι"

ΟΛΟΙ φυσικά κοτσωνάτοι!!

Προχτές ήμουν στην Γλυφάδα και περίμενα την γυναίκα μου να βγει από την τράπεζα. Έρχεται Mini Cooper και παρκάρει σε θέση αναπήρων. Βγαίνει ζευγάρι, κύριος κοντά στα 50 μαζί με την συνοδό του. Καλό ντύσιμο, γυαλιά ηλίου αν θυμάμαι σωστά. Του δείχνω το σήμα για το πάρκινγκ. Μου λέει"έχω το ειδικό σήμα κύριε, δεν είμαι παράνομος, βγείτε να το δείτε" Πράγματι το είχε...το θέμα ξέρετε ποιο είναι?Λόγω εργασίας γνωρίζω ποιές κατηγορίες παθήσεων δικαιούνται το ειδικό σηματάκι, όπως επισης γνωρίζω τα συγκεκριμένα επαγγέλματα που το παίρνουν. Οκ λοιπόν, πήρες το σηματάκι, αναπηρικό αμάξι δεν έχεις, σωματική αναπηρία στα άκρα δεν έχεις, δεν κινείσαι με αναπηρικό αμαξίδιο, δεν έχεις μπαστούνι, δεν...δεν... δεν... προκαλείς και το ξέρεις...και η απάντηση σου?Οτι δεν ξέρω ποιος είσαι και τι μπορείς να κάνεις. Φυσικά τίποτα δεν έκανες. Η δε συνοδός επαναλάμβανε να μην το συνεχίζω γιατί δεν ξέρω ποιος είναι...εκεί φτάσαμε!!

Το θέμα είναι άλλο,  δεν είναι δουλειά των πολιτών να κάνουν μανούρα για τα αυτονόητα.

Είναι δουλειά του Κράτους και της αστυνομίας.

Αφαίρεση πινακίδων και αυτοκινήτου για 1 μήνα, μαζί με βαρβάτο πρόστιμο. Όποιος και αν είναι, ότι δουλειά και αν κάνει!!

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sportcity (250cc) HJC RPHA 70 Honda CRF 1000L (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν χρειαζεται να εχεις φιλο ΑΜΕΑ για να δεις ποσο ανυποφορες ειναι οι πολεις μας για αυτους. Αρκει να εχεις εσυ η φιλοι σου μικρα παιδια που χρειαζονται καροτσι. Μια βολτα φτανει για να αρχισεις να σκεφτεσαι διαφορους τροπους αυτοδικιας ( ασχετα αν δεν ειναι η λυση ).

Μας λειπει παιδεια σε καθε εκφανση της κοινωνικης μας ζωης, το παρκαρισμα δεν θα αποτελουσε εξαιρεση

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW f gs (650cc) Triumph Street triple

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος PaNick έγραψε:

Μας λειπει παιδεια σε καθε εκφανση της κοινωνικης μας ζωης, το παρκαρισμα δεν θα αποτελουσε εξαιρεση

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το μόνο πιο υπέρλαμπρο απο τον πολιτισμό της αρχαίας ελληνικής περιοχής ειναι η έλλειψη παιδείας απο τους συγχρονους πολιτες του.

Τα παραδείγματα εμφανή σε κάθε έκφανση.

Εργασιακά, μισθολογικός μεσσαίωνας με αναξιοκρατεία και εταιρείες που στηρίζονται στην οικογενειοκρατία. Πρόσφατο πχ, Εργοδοτες που χτυπούν εργαζομενους με σιδερογροθιες.

Οδηγική συμπεριφορά, άσχημη, επικίνδυνη, στηριγμένη στην έλλειψη ελέγχων. Ανθρωπάκια πιεσμένα και έτοιμα να κλατάρουν περιμένουν λες και ειναι χριστουγεννα μια γυναικα να τους κόψει για να πουλήσουν τσαμπουκάδες και να χρησιμοποιήσουν ολες εκεινες τις λεξεις που δεν ξεστομισαν ποτε σε κρεβατι. Πρόσφατο παράδειγμα. το ατύχημα στο Σούνιο με τον νεκρο μοτοσικλετιστή και τα καρκινικά σχόλια στο άρθρο στο πρώτο θέμα.

Παιδεία. Ανεπαρκής και στηριζόμενη σε ιδιωτικούς φορείς όπως φροντηστήρια. Εντονο θρησκευτικο στοιχειο και τοπικισμός (3 ταξεις Βυζάντιο για Ιστορία?!) χωρίς να περνά αξίες πολθπολιτισμού, σεβασμού σε κάθε είδοθς διαφορετικότητα και επιλογή. Από κατίνες 45αρες δασκαλίτσες ποθ τρώνε σφαλιάρες σπίτι σε ανώμαλους θρησκευτικούς που σου αρπάζουν το χέρι και σε ρωτάνει κρυφά τι τσόντες βλέπεις ( αληθινές ιστορίες).

Πολιτικ'α δεν κάνω καν αναφορα. Σε ενα τοπο που ελαμψαν φιλοσοφοι, τωρα μοιράζουν σκοταδι σε παιδια καραφλοί φουσκωτοί και απολιτικ χαρτογιακαδες με insta stories kai 1000des facebook friends. 

Και τέλος τα Αμεα. Σε κάτι τόσο πασηφανές, με μόνο μια προοπτική, την ανθρωπιά, και πάλι καταφέρνουμε να διαφωνουμε.

Αυτα τα καλα.

PS. Ανέβηκε νέο 3 μετρα offside για οποιον δεν το ειδε.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

η ελειψη παιδειας, εχει τα αποτελεσματα απο εχετε αναφερει και ολοι γνωριζουμε.

το μεγαλυτερο ποσοστο του λαου, δε θελει να διορθωσει τιποτα του αρεσει να ζει "παρασιτικα"...

μη διαβασω τη δικαιολογια οτι φταιει η κριση, οι πολιτικοι και γενικα κατι αλλο και οχι εμεις οι ιδιοι που πιπιλιζουν καθε γ@μημενη μερα διαφοροι βλακες.

ποτε τους τελευταιους αιωνες δεν ειχαμε τπτ, ουτε παιδεια ουτε πολιτισμο, μονο "ψευτικα" $$ ειχαμε, τπτ αλλο!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
aprono tuilia

Δημοσιεύτηκε

48372566_744501159281722_248111460731427

μ οποιους δασκαλους καθησεις...

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 15/11/2015 at 2:40 ΜΜ, το μέλος Roadrash890 έγραψε:

Αυτές οι περιπτώσεις θέλουν τηλεφωνάκι κατευθείαν στην τροχαία! 

"Γεια σας, τηλεφωνώ άπο lidl γλυφάδας. Στο πάρκινγκ είναι ένα ασημί γκόλφ με αριθμό τάδε,  σταθμευμένο σε θέση αναπήρων.  Μπορείτε να στείλετε κάποιον?  "

Μόνο αν τσούξουν στην τσέπη καταλαβαίνουν αυτά τα ζώα!

παιδιά σε κλήση σε τροχαία για αυτόν τον λόγο , έρχονται ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε πάρκινγκ ιδιωτικά δε μπορεί να επέμβει η αστυνομία.

Οπότε όποιος έχει υπομονή κ χρόνο, παρκάρει ακριβώς από πίσω από το γαϊδούρι, ώστε να μη μπορεί να ξεπαρκάρει.

Εμπεριέχει τον κίνδυνο φθοράς από το ζώο, οπότε καλό είναι το όχημά μας να είναι παλιό χαμηλού ενδιαφέροντος και κόστους επισκευής. Το ασφαλέστερο είναι το παρκάρισμά μας να είναι σε απόσταση χιλιοστού προφυλακτήρα προφυλακτήρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb1 + cbr600f (399cc) Shoei NXR BMW R51 (500cc)

Δημοσιεύτηκε

lada for the win και οποιον παρει ο χαρος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Derbi mulhacen Morini corsaro 1200 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 12/12/2018 at 7:26 ΜΜ, το μέλος HLIAS έγραψε:

Θα επρεπε να τον κανουν αντιστοιχα τοπι στο ξυλο να δω αν θα το ξαναεκανε. 

Δεν μπορω να φανταστω οτι οι πελατες δεν πηραν πρεφα το τι γινοταν. 

Πήραν.

Έχω πετύχει φάση σε σούπερ μάρκετ απογευματάκι όπου τυπάς έχει επιτεθεί σε γυναίκα, μπαίνω στη μέση, τον έχω στα 2 μέτρα με άγριες διαθέσεις και ξαφνικά γύρω μου ερημιά. Walking dead φάση. Ρε είχαν εξαφανιστεί όλοι.

Μη το ψάχνεις @HLIAS, κανείς δεν ασχολείται.

Για να μην σου πω πόσο ασχολήθηκαν οι μπλέ όταν τους κάλεσα, ή όταν τους καλούμε με τον @warhol για παρκαρισμένους σε θέσεις ΑΜΕΑ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Δυστυχώς υπάρχουν πολλά γαϊδούρια γύρω μας... συγνώμη από τα συμπαθή τετράποδα που παραλληλίζω κάποιους ανθρώπους με αυτά.

Διαβάστε εδώ .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ειλικρινά δε καταλαβαίνω για ποιο λόγο δεν αφήνουν τις πινακίδες να φαίνονται.

Φωτογραφία σε δημόσιο χώρο δεν είναι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα...θα συνοδοί αμέα θα πέσουν μια-δυο-τρείς φορές σε παρόμοια επεισόδια θα χαλαστούν αντιστοίχως ενώ μπορεί στιγμιαία να γίνει κάτι πολύ χειρότερο και τελικά θα το παρατήσουν γιατί όπως και εδώ άκρη δεν θα βγεί...

το κράτος και οι πολιτικοί που θεσμοθετούν και αναδιοργανώνουν κοινωνίες ενώ είναι καταπληκτικά  αποτελεσματικοί και άμεσοι στους φόρους και στην υποδειγματική εκτελεση των προγραμμάτων "ενίσχυσης" που λάβαμε κατα την διάρκεια της κρίσης είναι εντελώς αναποτελεσματικοί σε απλή επιτήρηση παραβάσεων αστικού δικαίου.  Είναι τόσο ανίκανοι που ενώ διαλαλούν περι κοινωνίας δικαίου και ισονομίας, για να επιτηρήσουν κοινωνικά καθημερινά θέματα θα πρέπει και αυτα να οδηγηθούν απο την ευρωπαική ένωση υπο την μορφή επιβολής 

διερωτώμαι φωναχτά, επειδή όλα αυτά είναι θέματα τροχαίας η οποία είναι υποστελεχομενη και με τα 3/4 του δυναμικού σε διοικητικά πόστα, να έβγαινε μια εγκύκλιος που θα προσλάμβανε ένα "χ" νούμερο νέων τροχονόμων με ειδική χρησιμότητα σε οδούς και δημόσιους δρόμους για την επιτήρηση και επιβολή των ποινών, τα έσοδα απο τα πρόστιμα θα δικαιολογούσαν την ύπαρξη τους και θα πρόσθεταν στα δημόσια ταμεία(δεν ξέρω μήπως παρουσιάζαμε πραγματική ανάπτυξη και έξοδο στην άγορες)...

δυστυχώς η συνείδηση είναι κάτι σχετικό, οι σημερινοί μέσοι οδηγοί όση πληροφορία και να πάρουν απο τα μίντια θεματικές εκπομπές χωρίς αυτοκίνητο κλπ, η σαθρή οδηγική συμπεριφορά και αντιμετωπιση τους μπορεί να αλλάξει μόνο με ποινή 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Μικρο οf topic. 

Βρεθηκα πριν λιγες μερες στα Τρικαλα. 

Τα συγχατηρια μου σε οποιον ευθυνεται για αυτο το ωραιο πραμα που ειδα. Περαν οτι  οι σταθμευσεις ηταν σε μεγαλο ποσοστο νομιμες, περαν του οτι σταματαγαν αμαξια στις διαβασεις να περασει ο πεζος,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ δεν καπνιζουν στα μαγαζια. Τι εγινε ρε πουστη μου σε αλλη χωρα πηγα? 

Οπως καταλαβενετε ολα ειναι θεμα πολιτειας και φορεων. Οποιος θελει να καταφερει κατι καλο μπορει να το κανει. 

Οποιος δεν θελει δεν μπορει. Δυστυχως ειναι πολλοι αυτοι που δεν θελουν. 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

@spiros!!! εχει καιρο που απαγορευσε ο δημαρχος το καπνισμα. η δημοτικη αστυνομια δεν χαριζει εκει, κοψει κλησεις στον οποιοδηποτε παρανομο. εχουν και αστυνομικους με ποδηλατα (pacific blue φαση :laugh:).

το αμστερνταμ της ελλαδας λενε πως ειναι. μπορει να απεχει λιγο, αλλα πολιτες και δημος εχουν φερει την πολη σε πολυ καλο επιπεδο! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα