nuntius

Σεβασμός στις θέσεις ΑΜΕΑ... not

345 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Derbi mulhacen Morini corsaro 1200 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Προφανώς δεν έχεις ίχνος τσίπας μέσα σου. Ναι, σε σένα μιλάω, που κοιτάς να εκμεταλευτείς ακόμα ακόμα και αυτό το μικρό προνόμιο που έχουν κάποιοι, προφανώς άτυχοι, συνάνθρωποί μας. Θα ήθελα όμως να μου πείς τι σκέφτεσαι, αν σκέφτεσαι, ανθρωπάκο. Μέχρι τότε εγώ θα προσπαθώ να σε κάνω ρόμπα..

qyvb44.jpg

15n3n1k.jpg

6gbnmq.jpg

2l9juvc.jpg

e19q0w.jpg

Αρέσει σε 12 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki gsx650f Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

οντως η κατασταση ειναι χαλια..

και οι πιο πολλοι αυτοι ανθρωποι (με ειδικες αναγκες) δεν κανουν ουτε ενα παραπονο παρα παλευουν με χιλιους τροπους να σκαρφαλωσουν οπου μπορουν.

και αιντε να δεχθω οτι στο κεντρο της αθηνας αγανακτησες και παρκαρες σε θεση αναπηρου (που κακως το εκανες και παλι) , στα σουπερ μαρκετ τι στο διαολο τελειως ακεφαλος εισαι?τοσα στρεματα χωρος δεν σου φτανει.αλλα οχι θελεις να το παιζεις εξυπνος και τσουπ να πας μπροστα μπροστα μην περπατησεις λιγο παραπανω (τραγικη ειρωνεια οι αναπηροι θα εδιναν οτι εχουν και δεν εχουν για να περπατουν)..

προσωπικα δεν παρκαρω ποτε..οσες φορες το σκεφτηκα το μετανιωσα και το εβαλα αλλου.....

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC29 (399cc) AGV K3 πριονωτό Honda για κρατητήριο (>600cc)

Δημοσιεύτηκε

Να δεις και στις θέσεις δικύκλων στο Leroy αεροδρομίου τι ωραία δίκυκλα X5 και Auris είχα δει.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva SuperCity (125cc) Shark S500 Air Suzuki GSX-R (600 K5cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπορεί να επέμβει ο εισαγγελέας αυτοκλήτως? Οχι? Ποιός εισαγγελέας? Πήρε κανείς τηλέφωνο την τροχαία? Οχι? Ναι? Και αν πήρε ή θα έπερνε θα ερχόταν? Μπορεί? Οχι? Ίσως σε κάνα δύωρο?

Δυστυχώς κανείς πουθενά δε μπορεί να βασιστεί στο iq των ανθρώπων που στην προκειμένη περίπτωση το iq σε αποτρέπει απ το να κάνεις την μαλακία. Άρα θέλει μπαμπούλα. Αλλά ο μπαμπούλας πέρα βρέχει. Άρα στα @@ τους

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB400 SuperFour (399cc)

Δημοσιεύτηκε

μια χαρακια με το κλειδι απο μπρος μεχρι πισω, μπορει να γίνει καταλαθος επειδη δεν χοραγε το "καροτσακι"...

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda PCX (125cc) Husqvarna Nuda R (900cc)

Δημοσιεύτηκε

http://www.youtube.com/watch?v=LRP30mhqmnQ

Μια τέτοια "γερή" θέλουν,με κανονικό σπρέι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha WR 250 F (250cc) Shark RSI Yamaha MT-09 (850cc)

Δημοσιεύτηκε

Ιδιωτικες εταιριες πάρκινγκ και κάνουν έλεγχο κάθε ώρα. Μπιλετάκι τεράστιο, διορία 10 μερες και ακύρωση κλπ με την καμμία. Έτσι είναι εδώ.

Όταν την φάνε και τσούξει, ίσως αλλάξει.

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Ιδιωτικες εταιριες πάρκινγκ και κάνουν έλεγχο κάθε ώρα. Μπιλετάκι τεράστιο, διορία 10 μερες και ακύρωση κλπ με την καμμία. Έτσι είναι εδώ.

Όταν την φάνε και τσούξει, ίσως αλλάξει.

Εδώ δεν τιμωρούμε κανέναν.....κλέβουν, σκοτώνουν, βιάζουν όλοι έξω.

Εντελώς "τυχαία" πάντως, τα περισσότερα είναι ακριβά αυτοκίνητα, δηλ. πλούσια παχύδερμα που ως γνωστόν έχουν υπέρμετρη υπεροψία απέναντι στους άλλους.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ζώ για τη στιγμή που κάποιος θα μπεί να τους υπερασπιιστεί πάντως..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot Scooter εργάτης (Γ.Τ.Π.cc) Nolan N84 Harley Davidson V-Rod (1247cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπορεί να επέμβει ο εισαγγελέας αυτοκλήτως? Οχι? Ποιός εισαγγελέας? Πήρε κανείς τηλέφωνο την τροχαία? Οχι? Ναι? Και αν πήρε ή θα έπερνε θα ερχόταν? Μπορεί? Οχι? Ίσως σε κάνα δύωρο?

Δυστυχώς κανείς πουθενά δε μπορεί να βασιστεί στο iq των ανθρώπων που στην προκειμένη περίπτωση το iq σε αποτρέπει απ το να κάνεις την μαλακία. Άρα θέλει μπαμπούλα. Αλλά ο μπαμπούλας πέρα βρέχει. Άρα στα @@ τους

Ήμουν μπροστά σε περίπτωση που porsche carrera 4S πάρκαρε μπροστά και έκλεισε ράμπα αναπήρων και κάποιος τον κάρφωσε. Όταν ήρθε η αστυνομία και του πήρε πινακίδες ο τύπος χάλασε τον κόσμο και απαιτούσε συνεχώς να μάθει το όνομα αυτού που τον κάρφωσε. Φυσικά έλεγε συνεχώς στους αστυνομικούς το γνωστό "ξέρεις ποιος είμαι εγώ;"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda TRANSALP (650cc) Arai Quantum Honda VFR 750R RC30 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

δυστηχως ζουμε κ εχουμε αναπτυξει μια κοινωνια για 4τροχα κ αρτημελεις μισανθρωπους...

καμια κριση κ κανενα οριο εξαθλιωσης δεν θα διαμορφωσει χαρακτηρες κ συνειδησεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε μια κοινωνία που υπάρχουν άνθρωποι που συμπεριφέρονται με αυτό τον τρόπο, για να αλλάξεις την νοοτροπία το πρώτο μέτρο είναι η τιμωρία. Αυστηρή και παραδειγματική. Στην προκειμένη περίπτωση ένα τσουχτερό πρόστιμο και αφαίρεση πινακίδων και διπλώματος για μέρες είναι μια καλή αρχή. Αρκεί ο νόμος να τηρείται για όλους.

Μέσα από την παιδεία θα έρθει και η συνειδητή αλλαγή της νοοτροπίας. Αλλά σε 20+ χρόνια

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki VERsatileSYStem Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Η λύση είναι αυτή... http://www.streetpanthers.gr/index.php/eshop/stickers

Πάντα έχω 4-5 στο πορτοφόλι. Χωρίς να σβήσω τη μηχανή ή να βγάλω το κράνος, ξεκολλάω ένα, κατεβαίνω το κολλάω και φεύγω.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ6S

Δημοσιεύτηκε

Τώρα που σχεδόν ο καθένας μας κυκλοφορεί με ένα smartphone στο χέρι, θα ήταν πολύ εύκολο πιστεύω να βγει εφαρμογή με την οποία θα μπορείς να φωτογραφίζεις τέτοια γαϊδούρια και να ενημερώνεις κατευθείαν την τροχαία να στέλνει πρόστιμο σπίτι. Οι φωτογραφίες θα μπορούν να έχουν υδατογράφημα τέτοιο ώστε να απορρίπτονται οι αλλοιωμένες με οποιοδήποτε τρόπο.

Να βγάλει και το κράτος τα λεφτά του που μας πίνει το αίμα από παντού, να σταματήσει και αυτή η γαϊδουριά επιτέλους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

20130315_001.jpg

20130315_002.jpg

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπορεί να επέμβει ο εισαγγελέας αυτοκλήτως? Οχι? Ποιός εισαγγελέας? Πήρε κανείς τηλέφωνο την τροχαία? Οχι? Ναι? Και αν πήρε ή θα έπερνε θα ερχόταν? Μπορεί? Οχι? Ίσως σε κάνα δύωρο?.............

Η αστυνομία έρχεται και κόβει κλήσεις αν πάρει κάποιος τηλέφωνο. Το έχω κάνει κατ' επανάληψη (και για στάθμευση σε θέσεις αναπήρων και σε θέσεις μηχανών). Ο υπεύθυνος πολίτης διεκδικεί τα δικαιώματά του, ο ραγιάς κάθεται και κοιτάει με σκυφτό το κεφάλι και τον σβέρκο έτοιμο για την καρπαζιά...........

Αρέσει σε 8 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ήμουν μπροστά σε περίπτωση που porsche carrera 4S πάρκαρε μπροστά και έκλεισε ράμπα αναπήρων και κάποιος τον κάρφωσε. Όταν ήρθε η αστυνομία και του πήρε πινακίδες ο τύπος χάλασε τον κόσμο και απαιτούσε συνεχώς να μάθει το όνομα αυτού που τον κάρφωσε. Φυσικά έλεγε συνεχώς στους αστυνομικούς το γνωστό "ξέρεις ποιος είμαι εγώ;"

Να γιατί η Αστυνομία, σε κάθε καταγγελία ζητάει να γίνεται επώνυμα (κακώς, κάκιστα).

Για να φοβάσαι να δώσεις το όνομά σου (δικαιολογημένα), κι έτσι κανείς να μην καταγγέλλει τα καθίκια του συστήματος.

Τά 'χουνε οργανώσει μια χαρά τα μο^νόπανα.... :angry:

Η λύση είναι αυτή... http://www.streetpan.../eshop/stickers

Πάντα έχω 4-5 στο πορτοφόλι. Χωρίς να σβήσω τη μηχανή ή να βγάλω το κράνος, ξεκολλάω ένα, κατεβαίνω το κολλάω και φεύγω.

Κλάϊν-Μάϊν φίλε.

Χέστηκε το μουλάρι αν τον πεις γαϊδούρι με αυτοκόλλητο.

Αφού δεν είναι κλήση / αφαίρεση πινακίδων να τσούξει, αποτέλεσμα μην περιμένεις.

Τώρα που σχεδόν ο καθένας μας κυκλοφορεί με ένα smartphone στο χέρι, θα ήταν πολύ εύκολο πιστεύω να βγει εφαρμογή με την οποία θα μπορείς να φωτογραφίζεις τέτοια γαϊδούρια και να ενημερώνεις κατευθείαν την τροχαία να στέλνει πρόστιμο σπίτι. Οι φωτογραφίες θα μπορούν να έχουν υδατογράφημα τέτοιο ώστε να απορρίπτονται οι αλλοιωμένες με οποιοδήποτε τρόπο.

Να βγάλει και το κράτος τα λεφτά του που μας πίνει το αίμα από παντού, να σταματήσει και αυτή η γαϊδουριά επιτέλους.

Μ' αρέσεις.

Ωραία ιδέα, αρκεί να μην καταχωρείται / δημοσιοποιείται στον παραβάτη απ' τα μπατσάκια το ποιός αριθμός έστειλε τη φωτό.

Θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει ΑΝ είναι αλήθεια η παρανομία ΚΑΙ ΟΧΙ ποιός είναι ο καταγγέλων, επειδή έτσι τους βολεύει.

Είναι σαν την άρνηση εκ μέρους των Δικαστηρίων να δεχτούν ως αποδεικτικά στοιχεία βιντεοσκοπημένο υλικό, χωρίς να υπάρχει η αποδοχή αυτού που βιντεοσκοπείται (!!!!!).

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΙ ΥΛΙΚΟ ΕΙΝΑΙ.

Δηλ. - αν δεν το καταλάβατε καλά - μπορώ εγώ να σκοτώνω κάποιον και κάποιος άλλος να με βιντεοσκοπήσει και να καταγγείλει τον φόνο στις Αρχές παραδίδοντας το υλικό.

Αυτό το υλικό όμως, μπορώ να το καταγγείλω ως παράνομο (αφού δεν είχε τη συναίνεσή μου να βιντεοσκοπήσει), κι έτσι τη βγάζω λάδι και μηνύω και τον καταγγέλοντα για "παραβίαση ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων". :surrender: :surrender: :surrender:

Δηλ. να μην αποκαλυφθεί ο ένοχος ενός φόνου, για να μην παραβιαστούν οι "ελευθερίες του" να σκοτώνει.!!!!!!!

Πραγματικά, πολύ άρρωστο όλο αυτό και απίστευτο ότι έχει ψηφιστεί τέτοιο έκτρωμα και δεν σκίσανε τα ρούχα τους οι Δικαστές......... :rolleyes:

Αναμενόμενο δε θα ήταν να εξαγριωθούν και να ξεσηκωθούν γι' αυτή την απίστευτη πραγματικά φίμωση απονομής δικαιοσύνης για σοβαρά αδικήματα? :whistling:

Αυτή είναι η Ελληνική Δικαιοσύνη φίλτατοι και τέτοιους νόμος έχει ψηφίσει τα τελευταία χρόνια.

Και γι' αυτό τα ψέλνω καθημερινά και δε θα σταματήσω.

Κι εσείς μιλάτε για δικαίωση των ΑΜΕΑ όσον αφορά την καταπάτηση ραμπών / θέσεων πάρκινγκ.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet S 2002

Δημοσιεύτηκε

ΣΟΒΑΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ.

Τα Ατομα με ειδικές ανάγκες έχουν κάποιο αναγνωριστικό σήμα για τα οχήματα τους? Το λέω επειδή υπάρχουν αναπηρίες που δεν φαίνονται με το μάτι και δεν νομίζω κανένας να θέλει να βριστεί αδίκως με έναν άνθρωπο που έχει κάθε λόγο να χρησιμοποιεί την θέση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki vstrom (650cc)

Δημοσιεύτηκε

αμεα με lada niva bigfoot θελει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

ΣΟΒΑΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ.

Τα Ατομα με ειδικές ανάγκες έχουν κάποιο αναγνωριστικό σήμα για τα οχήματα τους? Το λέω επειδή υπάρχουν αναπηρίες που δεν φαίνονται με το μάτι και δεν νομίζω κανένας να θέλει να βριστεί αδίκως με έναν άνθρωπο που έχει κάθε λόγο να χρησιμοποιεί την θέση.

Ναι

blue-karta+1.jpg

ή αυτό:

628x471.jpg

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ΣΟΒΑΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ.

Απ' όσο ξέρω υπάρχει.

Νομίζω όμως ότι είναι το γνωστό wheel+chair.jpg

που φυσικά παραπλανεί για το πραγματικό είδος ιδιαιτερότητας, αλλά φαντάζομαι δεν θα μπορούσε για κάθε περίπτωση να υπάρχει και άλλο σήμα, γιατί κανείς δεν θα τα αναγνώριζε.

Το ποιές περιπτώσεις δικαιολογούνται / δικαιούνται να θεωρούνται ως ΑΜΕΑ δεν το ξέρω.

Πιστεύω πρέπει να έχουν πάντα μαζί τους κάποια σχετικά έγγραφα χαρακτήρισής τους ως ΑΜΕΑ.

edit: Αυτά παθαίνεις άμα έχει ποστάρει ο Παναγιώτης και από βιασύνη δεν διαβάζεις πρώτα το ποστ του. :sopase: (για μένα πάει)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-01

Δημοσιεύτηκε

Φίλε έχεις σκεφτεί ποτέ, ότι όλοι αυτοί είναι τελείως αγράμματοι και δεν ξέρουν τι σημαίνει ΑΜΕΑ και το σήμα των αναπήρων ? Οι περισσότεροι από αυτούς ούτε 2 σελίδες από το βιβλίο με τα σήματα του Κ.Ο.Κ. δεν μπορούν να διαβάσουν. Πιθανότατα να μην μπορούν να διαβάσουν ούτε την άδεια κυκλοφορίας του οχήματος τους.

Ξέρεις που βρίσκεσαι ? Στην Τετάρτη Δημοτικού.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος sprinter (125cc) KTM duke (640cc)

Δημοσιεύτηκε

ουτε τροχαια ουτε γερανους ουτε τπτ... κλαρκ χρειαζεται, να το σηκωσεις το αμαξι στον αερα και να δω μετα ο "σταρχιδιστης" πως θα το παρει να φυγει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ΣΟΒΑΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ.

Σοβαρή ερώτηση, όντως. Πέρα απο αυτό που ανέφεραν οι αποπάνω, ειδικό σηματάκι, υπάρχει και το κριτίριο της πραγματικότητας. Κάποιος που έσπασε το πόδι του και πρέπει κάποιος να τον πάει σε κάποιο χώρο ΦΥΣΙΚΑ και έχει δικαίωμα να πρκάρει στις εν λόγω θέσης, ακόμα και αν δεν έχει σηματάκι και είναι "προσωρινά" ΑΜΕΑ. Στις φωτό που ανέβασα εγώ οι περιπτώσεις είναι τσεκαρισμένες, στο όχημα ΔΕΝ επέβαινε ΑΜΕΑ. Η μόνη που δεν τσεκαρίστηκε είναι ο ταρίφας, είδα απλά το όχημα, αλλά αμφιβάλλω αν ΑΜΕΑ μπορεί να γίνει επαγγελματίας οδηγός..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB400 SuperFour (399cc)

Δημοσιεύτηκε

Στην περιπτωση του ταρίφα, θα μπορουσε ισως να αφησε πελάτη αμεα αλλά θα έπρεπε ο ταρίφας να βρίσκεται στο ταξί ή να έχει φυγει. εφοσον ειναι κανονικά παρκαρισμένο εκεί, είναι παράνομος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα