ilikeyourbike

οικονομικο on-off

110 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW F650GS

Δημοσιεύτηκε

στα 3 μετρα δε σε σωζει ουτε το abs ουτε ο θεος. τον εφαγες οποιον πεταχτει ! καλο ειναι το abs και χρησιμο αλλα το μονο που κανει ειναι να μην αφηνει να μπλοκαρουν οι τροχοι αν πατησεις πιο αποτομα απο οσο πρεπει το φρενο

Με έκανες και γέλασα μεσημεριάτικα :)

Τι άλλο θες να κάνει δηλαδή?Να σου ανοίγει αλεξίπτωτο από πίσω?Εμένα που είμαι αρχάριος οδηγός με έχει σώσει 3 φορές από τούμπα...Οκ δεν θα ήταν κάτι σοβαρό αλλά θα'ταν τούμπα όπως και να'χει.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
VSX1T (VSE1Mcc) Κομμωτηρίου για περμαναντ Yamaha mt07 tenere cp2 (689cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

ρε φιλε,αφου δεν εφαγες τουμπα,ΔΕΝ ΕΜΑΘΕΣ.!μαθε να φρεναρεις,απενεργοποιησε το abs σου!πεσε,γδαρσου,σπασε τπτ..ετσι μαθαινεις!!

οι υπολοιποι που μαθαινουν να φρεναρουν σωστα κ καλα,εχοντας κ την ασφαλεια του abs παπατζες λενε..λενε οτι ταχα μου μαθαινουν ποση δυναμη αντεχει η μανετα πριν επεμβει το abs κ οτι ταχα μου ειναι το ιδιο με το ποση δυναμη αντεχει η μανετα πριν μπλοκαρει ο τροχος(σε μοτο χωρις abs) κ πεσεις..

ασε που το abs μονο αποτρεπει το μπλοκαρισμα του τροχου..οσοι λενε οτι μπορεις να αλλαξεις κ κατευθυνση την στιγμη που φρεναρεις με το abs εν λειτουργια,παπατζες λενε..

υ.γ.

κανω πλακα,για να μην παρεξηγηθουμε.. :crazy:

Τροποποιήθηκε από τον c.l.a.b.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πάλι το θέμα με το ABS; Ναί, είναι εξαιρετικά χρήσιμο, ναί, θα το προτιμούσαν προφανώς πολλοί αλλά πολλές φορές δεν υπάρχουν επιλογές με ABS σε όλα τα διαθέσιμα budget και όποιος ψάχνεται για μηχανή είτε το θέτει ως dealbreaker είτε όχι. Απλά τα πράγματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Combiz (125cc) Hjc r-pha 11

Δημοσιεύτηκε

εχεις δικιο..τα προηγουμενα χρονια χωρις abs κ λοιπα συστηματα ενεργητικης ασφαλειας δεν επαθε κανεις τπτ..βασικα κ τα κρανη ειναι αχρειαστα,επειδη τα προηγουμενα χρονια χωρις κρανη κ λοιπα συστηματα παθητικης ασφαλειας δεν επαθε κανεις τπτ..

οι ευρωπεοι(δεν ειναι τυγχαια η λανθασμενη ορθογραφια) δεν εχουν ιδεα απο οδικη ασφαλεια κ θελουν το κακο μας κ το κερδος φυσικα των εταιριων που κατασκευαζουν μοναδες abs..

εγω που ξεκινησα με μοτο με abs κ τωρα ειμαι σε μοτο χωρις abs,σε καθε φρεναρισμα μου ειμαι ετοιμος να πεσω κ να σκοτωσω κ αμαχο πληθυσμο..μαλακια μου που δεν εμαθα να φρεναρω,αλλα δυστυχως ειχα abs οταν μαθαινα..

υ.γ.

κολλατε στα 3 μετρα,οταν προσπαθω να βαλω στην συζητηση τον αιφνιδιασμο..

μ`εχει σφηνωσει αυτοκινητο 8 η ωρα το πρωι με την τσιμπλα στο ματι και στο 1 μετρο εχω μεταλλικο καδο,ειμαι εδω και σου μιλαω ακομα,αρα κατι εκανα σωστα στο φρεναρισμα πανικου μου χωρις abs.

παρ`ολα αυτα επειδη συνεχιζεις και παραληρεις κανοντας πως δεν καταλαβαινεις τι γραφω και επειδη εχεις αρχισει να το γυρνας σε επιθεση επι προσωπικου,θα στο πω ακομα μια τελευταια φορα μηπως και συννενοηθουμε.

καλο ειναι το abs εχει μεγαλη χρησιμοτητα αν σου φτανουν τα χρηματα να αγορασεις μηχανακι με αυτο τοτε να το κανεις,ΑΛΛΑ μπορεις να οδηγας μηχανακι και χωρις αυτο γιατι δεν ειναι πανακεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Δουκακι Husqvarna Nuda (900cc)

Με έκανες και γέλασα μεσημεριάτικα :)

Τι άλλο θες να κάνει δηλαδή?Να σου ανοίγει αλεξίπτωτο από πίσω?Εμένα που είμαι αρχάριος οδηγός με έχει σώσει 3 φορές από τούμπα...Οκ δεν θα ήταν κάτι σοβαρό αλλά θα'ταν τούμπα όπως και να'χει.

δεν θα εκλαβω ως ειρωνια το οτι γελασες αλλα οντως μονο αυτο κανει και αυτο που κανει ειναι αρκετο ! δεν ειπα το αντιθετο σε περιπτωση που δεν το καταλαβες. Δε σε σωζει ουτε απο μετωπικη ουτε σηκωνει την μηχανη σου στον αερα για να αποφυγεις απο πανω το εμποδιο που θα τρακαρες ουτε τιποτα. Σε καμια περιπτωση δεν εννοω οτι ειναι αχρηστο ! ,Ειναι παρα παρα πολυ χρησιμο αλλα κανει αυτη τη δουλεια μονο. Στο παραδειγμα που ειπε το παιδι απο πανω (που τωρα ειρωνευεται κακως) οτι στα 3 μετρα πεταγεται καποιος, το abs δε θα σε σωσει ! θα σε καρφωσει πανω του! οπως θα γινοταν και αν δεν ειχες abs. Επισης ΔΕΝ ισχυει αυτο που λενε οτι αν εχεις abs δεν μαθαινεις να φρεναρεις ! Το abs παρεμβαινει ΜΟΝΟ οταν ειναι να μπλοκαρει ο τροχος συνεπως εσυ κανονικα μαθαινεις να φρεναρεις απλα ισως δεν πληρωνεις τα λαθη σου μερικες φορες καθ'ολη τη διαρκεια που μαθαινεις να χρησιμοποιεις τα φρενα .. αρκετα το σπαμ νομιζω ! Τροποποιήθηκε από τον gerkon
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

φασαριας δεν ειναι προσωπικη επιθεση κ παραδεχομαι οτι δεν αντιληφθηκα ορθως τι ακριβως εννοουσες!!

οποτε :_thumbsup::drunk:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Sprint ST (1050cc) Shoei XR 1000

Δημοσιεύτηκε

καλο ειναι το abs εχει μεγαλη χρησιμοτητα αν σου φτανουν τα χρηματα να αγορασεις μηχανακι με αυτο τοτε να το κανεις,ΑΛΛΑ μπορεις να οδηγας μηχανακι και χωρις αυτο γιατι δεν ειναι πανακεια.

Δε βλέπω καμιά διαφορά σε αυτά που λέτε... ο ένας για το κράνος κι ο άλλος για το ABS.

Κι εγώ ήθελα να πάρω τον κανίβαλο =>

aprilia_tuono_1000r.jpg

αλλά προτίμησα το

2007_Triumph_Sprint_ST_14.jpg

γιατί έχει ABS και θέλω να μειώνω τον κίνδυνο όταν μπορώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Έλα, επίτηδες το κάνεις, έτσι; :P

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Πάλι λέμε λέμε για το ABS? Αμάν...

http://www.youtube.com/watch?v=nDvkr8e6EVM

Εγώ θα έκανα το σκατό μου παξιμάδι για να πάρω μηχανάκι ΜΕ ABS. Σώζει από πτώσεις τόσο στο βρεγμένο όσο και στο αναπάντεχο. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να το απαξιώνουμε επειδή δεν ανταποκρίνεται σε κάθε μας φαντασίωση... Όσο μειώνεις τον κίνδυνο, τις πιθανότητες να βρεθείς στην άσφαλτο τόσο το καλύτερο. Ακόμα και ένα 2% να προσθέτει κάτι στην ασφάλεια μας δεν είναι λίγο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F650GS

Δημοσιεύτηκε

Φίλε gerkon προφανώς και δεν ήταν ειρωνία.

Νομίζω το ποιό σωστό το είπε ο Mr.slow "όποιος ψάχνεται για μηχανή είτε το θέτει ως dealbreaker είτε όχι"

Προσωπικά πιστεύω ότι οι αρχάριοι οδηγοί πρέπει να κοιτάνε μόνο μηχανές με abs.Σε σώζει από πολλές βλακειές λόγω έλλειψης εμπειρίας και δεν χρειάζεται να έχεις συνέχεια το νου σου ότι θα μπλοκάρει το μπροστινό και μετά κλάφτα...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
StripleR,DRZ-SM (1075cc) Πολλά

Δημοσιεύτηκε

Και στο θέμα μας..τι θα έλεγες για το Versys? Δεν κοίταξα αν το έχει ξαναπεί κάποιος..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Combiz (125cc) Hjc r-pha 11

Δημοσιεύτηκε

Δε βλέπω καμιά διαφορά σε αυτά που λέτε... ο ένας για το κράνος κι ο άλλος για το ABS.

Κι εγώ ήθελα να πάρω τον κανίβαλο =>

aprilia_tuono_1000r.jpg

αλλά προτίμησα το

2007_Triumph_Sprint_ST_14.jpg

γιατί έχει ABS και θέλω να μειώνω τον κίνδυνο όταν μπορώ.

τι εννοεις δεν βλεπεις καμμια διαφορα?ειναι το ιδιο να οδηγεις με κρανος και το ιδιο χωρις?ποσοι παραμετροι διαφοροποιουνται στην πρωτη με την δευτερη περιπτωση?πως τα βαζουμε σε ιδια συγκριση στο αν εχει ή δεν εχει abs ενα μηχανακι που εκει η διαφορετικη παραμετρος ειναι μια και μοναδικη.

μα εντελως ασχετοι παραληρισμοι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Sprint ST (1050cc) Shoei XR 1000

Δημοσιεύτηκε

τι εννοεις δεν βλεπεις καμμια διαφορα?ειναι το ιδιο να οδηγεις με κρανος και το ιδιο χωρις?ποσοι παραμετροι διαφοροποιουνται στην πρωτη με την δευτερη περιπτωση?πως τα βαζουμε σε ιδια συγκριση στο αν εχει ή δεν εχει abs ενα μηχανακι που εκει η διαφορετικη παραμετρος ειναι μια και μοναδικη.

μα εντελως ασχετοι παραληρισμοι.

Ε, όπου κράνος, βάλε μπουφάν, γάντια. Βέβαια, δε βλέπω (τώρα που το ξανασκέφτομαι) πολλές παραμέτρους με την έλλειψη κράνους αν φορέσει κάποιος γυαλιά ηλίου. Ίσα ίσα που έτσι δεν επηρεάζεις καθόλου τα μηχανικά μέρη του συνόλου αναβάτης-μηχανή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger (800cc) Shark RaceR Simson S-51

Δημοσιεύτηκε

ΑΦΡΙΚΑ / ΤΡΑΝΣΑΛΠ.....μετα δεν ξερω αν παιξει σαν επιλογη VERSYS 650, αν την ψαχνεις ρετρο τοτε XL 185 η MT 125 (2STROKE)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Πολυ χρησιμο το βιντεο. Μου εμαθε οτι αμα φρεναρω με το χειροτερο δυνατο τροπο μπλοκαροντας ανελεητα τον τροχο θα πεσω, ενω εαν ειχα abs θα φρεναρα και δε θα επεφτα παρολο που δε ξερω να φρεναρω σαν ανθρωπος. Δε θα μπορουσα να το φανταστω ποτε αυτο.

Περα απο αυτο ομως,

Αυτο να μπορουσαν να καταλαβουν καποιοι και να σταματουσαν να γραφουν γελειοτητες, υπερβολες και ασχετα οπως αυτο:

Θα ειχαμε γλιτωσει τοοοοσες και τοσες ανουσιες συζητησεις...

εγω που ξεκινησα με μοτο με abs κ τωρα ειμαι σε μοτο χωρις abs,σε καθε καποιο δυνατο φρεναρισμα μου ειμαι ετοιμος ειναι πολυ πιθανο να πεσω κ να σκοτωσω κ αμαχο πληθυσμο..μαλακια μου που δεν εμαθα να φρεναρω, οποτε και δεν εχω εξασκησει μια πολυ βασικη δεξιοτητα της οδηγησης, αλλα δυστυχως ειχα abs οταν μαθαινα..

Αν και αυτο ισχυει σε καποιες περιπτωσεις..

Τροποποιήθηκε από τον Angel13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

terathlios πλακα εκανα για το κρανος..απλως η ιδια φραση χρησιμοποιειται πολυ συχνα..(βλεπε :΄΄τοσοι δεν ειχαν το ταδε-κ οπου ταδε βαλε κρανος η abs η ζωνη η δεν ξερω κ εγω τι αλλο-τοσα χρονια πριν κ δεν επαθαν τιποτα΄΄)

επισης,ειναι κριμα να μπορεις να επιλεγεις να αγνοεις τα μηνυματα απο καποιο συγκεκριμενο μελος :rotfl: (που συχνα πυκνα επισκεπτεται το προφιλ σου :whistling: ) κ να σου τα εμφανιζει οταν μπαινεις στο mybike χωρις να εχεις συνδεθει.. :thumbsdown:

angel13 ευχαριστω για το ΄΄γελΟιοτητες΄΄ :_hi:(παρεπιπτοντως,για το θεμα του φρεναρισματος,σαφως κ εκανα πλακα..)

Τροποποιήθηκε από τον c.l.a.b.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kymco Πύραυλος Kawasaki GPZ900R (900 cccc)

Δημοσιεύτηκε

Ξερω ατομα που εψαξαν κι μπηκαν σε κοπο για να προσθεσουν κυκλωμα με διακοπτη για απενεργοποιηση του ABS.Και δεν ηταν απο τασεις αυτοκτονιας. Δεν θα το αναφερα καν, αλλα μετα προσεξα τον τιτλο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μηπως γνωριζει καποιος να περιγραψει step by step πως φρεναρει ΣΕ ΠΑΝΙΚΟ μια δικαβαλη μοτοσυκλετα στην βροχη χωρις ABS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM SMC KTM SMR (990cc)

Δημοσιεύτηκε

μηπως γνωριζει καποιος να περιγραψει step by step πως φρεναρει ΣΕ ΠΑΝΙΚΟ μια δικαβαλη μοτοσυκλετα στην βροχη χωρις ABS

Βασικες οδηγιες:

1) Που πας με βροχη;

2) Που πας με βροχη δικαβαλος;

3) Που πας με βροχη δικαβαλος χωρις abs;

4) Πες οτι περασαμε τα προηγουμενα, απλα δεν φτανεις στο σημειο να σε πιασει πανικος. Δεξια λωριδα τηρωντας αποστασεις - ορια ταχυτητων -25%

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βασικες οδηγιες:

1) Που πας με βροχη;

2) Που πας με βροχη δικαβαλος;

3) Που πας με βροχη δικαβαλος χωρις abs;

4) Πες οτι περασαμε τα προηγουμενα, απλα δεν φτανεις στο σημειο να σε πιασει πανικος. Δεξια λωριδα τηρωντας αποστασεις - ορια ταχυτητων -25%

εγω αυτο ηθελα να σχολιασω αλλα με προλαβες καπως.. με βροχη και δικαβαλος??? για που το βαλες καρντια μου στη βροχη με 2ο ατομο πανω? :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

το βρεξιμο ας το ξεπερασουμε ...

Umbrella-on-sportsbike.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XTX-T80

Δημοσιεύτηκε

Δεν ήθελα να γράψω στο θέμα αλλά.. Τι θα πει που πας δικάβαλος στην βροχή ρε παιδιά;;

Δηλαδή η μηχανή είναι μόνο για τις ωραίες μέρες του καλοκαιριού, να την πάρεις να πας νέα παραλία για καφεδάκι;;

Εγώ με το ΧΤ που δεν έχει ABS το καλοκαίρι σχεδιάζω για γύρω Πελλοπονήσου και μια βόλτα Εύβοια.. Με την ξαδέρφη μου..

Μιλάμε για κοντά 7 μέρες.. Θα είμαι μαλάκας οδηγός δηλαδή αν με πιάσει βροχή;; Ή θα πω "Μπάμπη δεν πας πουθενά, μείνε μια μέρα πίσω"

Το ABS όπως και να το κάνουμε σώζει.. Ιδίως άπειρα χέρια, αλλά και έμπειρα..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kle 500 Mt Revenge Evo Yamaha XT660R & Tenere

Δημοσιεύτηκε

Και στο θέμα μας..τι θα έλεγες για το Versys? Δεν κοίταξα αν το έχει ξαναπεί κάποιος..

Πολυ ωραιο, πολυ καλο, οικονομικο... απλα παιζει σε πιο υψηλες τιμες. Ειπα να ξεκαθαρισω λιγο τι παιζει με τις ευκολες να αποκτησεις μηχανες, δηλαδη των 2 χιλιαρικων και αν δεν προκυψει απο τις συμβουλες κατι το αξιολογο μετα ανεβαινουμε κατηγορια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM SMC KTM SMR (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Αναλογως πως το βλεπεις. Εγω βγαζω το κτμ για να ευχαριστηθω βολτα. Οταν βρεχει δεν το ευχαριστιεμαι, οποτε μενει μεσα.

Ασε που κολλαω οταν βλεπω την παραμικρη πιτσιλια νερου ή λασπης και δεν ψηνομαι να το πλενω καθε μερα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν ήθελα να γράψω στο θέμα αλλά.. Τι θα πει που πας δικάβαλος στην βροχή ρε παιδιά;;

Δηλαδή η μηχανή είναι μόνο για τις ωραίες μέρες του καλοκαιριού, να την πάρεις να πας νέα παραλία για καφεδάκι;;

Εγώ με το ΧΤ που δεν έχει ABS το καλοκαίρι σχεδιάζω για γύρω Πελλοπονήσου και μια βόλτα Εύβοια.. Με την ξαδέρφη μου..

Μιλάμε για κοντά 7 μέρες.. Θα είμαι μαλάκας οδηγός δηλαδή αν με πιάσει βροχή;; Ή θα πω "Μπάμπη δεν πας πουθενά, μείνε μια μέρα πίσω"

Το ABS όπως και να το κάνουμε σώζει.. Ιδίως άπειρα χέρια, αλλά και έμπειρα..

σε τετοια περιπτωση που περιγραφεις πας δικαβαλος με τη μηχανη στη βροχη αφου δεν εχεις αλλο τροπο αλλα πας σαν κότα ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ και δεν επιτρεπεις να γινει τιποτα που θα σε ξαφνιασει και θα σου προκαλεσει πανικο !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα