ilikeyourbike

οικονομικο on-off

110 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kle 500 Mt Revenge Evo Yamaha XT660R & Tenere

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπερα.

Ειμαι στο γενικοτερο ψαξιμο για μηχανη που θα αντικαταστησει το ss που ειχα. Μεχρι προτινως ειχα καταληξει στο vtr 250 αλλα επειδη εδω και πολυ καιρο που παρακολουθω το car δεν εχει βρεθει τιποτα αξιολογο ενας φιλος μου προτεινε τα on-off μεσαιου κυβισμου. Δεν εχω καμια σπουδαια γνωση για τις μηχανες αυτης της κατηγοριας οποτε καθε βοηθεια καλοδεχουμενη. Τα βασικα κριτηρια ειναι η αισθητικη, η οικονομια σε καυσιμο, η αξιοπιστια.

Τα ανταγωνιστικα μοντελα ειναι τα kle500, translap 650 & 700. Αυτο που με ενδιαφερει πρωτιστως ειναι η οικονομια τους σε καυσιμο και τα φθηνα ανταλλακτικα. Απο το fuelly βλεπω πως το kle 500 και το translap 700 παιζει στα 4.5 με 5.5 λιτρα και τo 650 αναμεσα σε 5 και 6 λιτρα. Αληθευουν αυτα τα νουμερα;

Απο το μυαλο μου εχω αποκλεισει τα freewind και τα aprilia. Για v-strom, 650gs δεν ειμαι αρνητικος. Απλα το v-strom μου φαινεται ογκωδες και το γερμανικο δεν θα εχει ακριβα ανταλλακτικα;

Το budget ειναι καπου στα 2.500 χιλιαρικα.

Τροποποιήθηκε από τον ilikeyourbike

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki Versys 650 '08 HJC FG-ST Bolt MC10 Ducati Hypermotard (796cc)

Δημοσιεύτηκε

Το πιο ποιοτικό από αυτά που αναφέρεις και σε αυτά τα λεφτά είναι το F650GS το μονοκύλινδρο. Πολύ οικονομικό στην κατανάλωση καυσίμου και με ικανότατο μοτέρ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Combiz (125cc) Hjc r-pha 11

Δημοσιεύτηκε

Το πιο ποιοτικό από αυτά που αναφέρεις και σε αυτά τα λεφτά είναι το F650GS το μονοκύλινδρο. Πολύ οικονομικό στην κατανάλωση καυσίμου και με ικανότατο μοτέρ.

τι εννοεις το πιο ποιοτικο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBFακι CBR500>DUKE390

Δημοσιεύτηκε

Δες και κατι τέτοιο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5014197/ .Δεν ειναΙ ον οφ αλλα ειναι ΜΗΧΑΝΑΡΑ !

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki er-5 Laverda sf750 (750cc)

Καλησπερα.

Ειμαι στο γενικοτερο ψαξιμο για μηχανη που θα αντικαταστησει το ss που ειχα. Μεχρι προτινως ειχα καταληξει στο vtr 250 αλλα επειδη εδω και πολυ καιρο που παρακολουθω το car δεν εχει βρεθει τιποτα αξιολογο ενας φιλος μου προτεινε τα on-off μεσαιου κυβισμου. Δεν εχω καμια σπουδαια γνωση για τις μηχανες αυτης της κατηγοριας οποτε καθε βοηθεια καλοδεχουμενη. Τα βασικα κριτηρια ειναι η αισθητικη, η οικονομια σε καυσιμο, η αξιοπιστια.

Τα ανταγωνιστικα μοντελα ειναι τα kle500, translap 650 & 700. Αυτο που με ενδιαφερει πρωτιστως ειναι η οικονομια τους σε καυσιμο και τα φθηνα ανταλλακτικα. Απο το fuelly βλεπω πως το kle 500 και το translap 700 παιζει στα 4.5 με 5.5 λιτρα και τo 650 αναμεσα σε 5 και 6 λιτρα. Αληθευουν αυτα τα νουμερα;

Απο το μυαλο μου εχω αποκλεισει τα freewind και τα aprilia. Για v-strom, 650gs δεν ειμαι αρνητικος. Απλα το v-strom μου φαινεται ογκωδες και το γερμανικο δεν θα εχει ακριβα ανταλλακτικα;

Το budget ειναι καπου στα 2.500 χιλιαρικα.

TRANSALP 700 με 2500 χλωμο το βλεπω.Η γνωμη μου επειδη εχω ΚΑΒΑΣΑΚΙ ειναι το KLE που το βρισκεις σε αρκετα καλη κατασταση με 1500 ευρω και σου μενουν τα 1000 ευρωπουλα για βενζινη,βολτες,ταβερνες,μπαρ,η καποιες αναβαθμισεις στο μηχανακι.Για ΤRANSALP 650 ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ αλλα πιο βαρυ απο το KLE και αντιπροσωπος ο ΣΑΡΑΚΑΚΗς. ΧΜΜΜΜΜΜΜΜ :shoot: :shoot: :shoot:

FREEWIND καλο κι αυτο φτηνο αλλα μονοκυλινδρο,APRILIA το καλυτερο σε κρατημα αλλα ιταλικο με οτι αυτο συνεπαγεται.

Η γνωμη μου KAWASAKI.Ισως οχι το απολυτα καλυτερο αλλα σιγουρα THE BEST VALUE FOR MONEY που λενε και οι φιλοι μας και συμμαχοι(ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ) Αμερικανοι.

Τροποποιήθηκε από τον panavour
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το 700αρι παιζει στα 4+/- χιλιαρικα αλλα δεν το αποκλειω να δωσω κατι παραπανω αν δω οτι θα εχω σημαντικα οφελη μακροπροθεσμα σε αξιοπιστια/καταναλωση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZX10R Nolan X802

Δημοσιεύτηκε

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Δουκακι Husqvarna Nuda (900cc)

Δημοσιεύτηκε

καλησπερα φιλε μου ! την μηχανη για τι χρηση την θες? την θες για καθημερινη οικονομικη μετακινηση εντος πολης? αν ειναι αποκλειστικα αυτος ο λογος τοτε παρε παπακι.. δεν βρισκω νοημα να κοιτας το μισο λιτρο διαφορα σε καταναλωση σε μεγαλες μηχανες.. (το λεω επειδη ειπες οτι προτιστως κοιτας για οικονομια σε καυσιμο, πραγμα εντελως λαθος για μενα) το να κοιτας καταναλωσεις και να απορριπτεις μηχανη επειδη καιει 6 και οχι 5 οπως καποια αλλη δεν εχει καποιο νοημα, δε θα δεις καν διαφορα στην τσεπη σου απο αυτο.. ετσι και αλλιως η μηχανη ειδικα τυπου ον οφ αν δεν την ζορισεις δεν καιει τιποτα συνηθως σε αυτα τα κυβικα, αν τις ζορισεις καινε ολες ! οποτε γι αυτο θα σου ελεγα να μην κοιτας καν καταναλωσεις.. τελος παντων μην κουραζω, εγω το gs 650 θα προτεινα , αν και μονοκυλινδρο παει και ταξιδια χωρις υπερβολικους κραδασμους (ο πατερας μου το ειχε 5-6 χρονια και ειχε γυρισει τη μιση ελλαδα) τα σερβις απο οτι θυμαμαι ηταν ακριβα αλλα μιλαμε και για αλλες εποχες τοτε.. διαλεξε οποια σου κανει κλικ και οποι θα ευχαριστιοσουν να βλεπεις και να οδηγας, μην παρεις κατι αδιαφορο ή κατι που δεν σου αρεσει επειδη καιει 1 λιτρο λιγοτερο.. θα το μετανιωσεις !!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

F650GS. Τα υπόλοιπα είναι δεινόσαυροι, καίνε παραπάνω, δεν πάνε παραπάνω, βαρύτερα κι ειδικά το kle, από φρένα πάσχει ΠΟΛΥ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πολυ σωστη η συμβουλη σου gerkon... οι μηχανες που μεχρι τωρα πληρουν τα κριτηρια μου ειναι το vtr250 και το er 6. Ανοιξα το θεμα με σκοπο να ξεδιαλυνω και καποια καλη περιπτωση αναμεσα στα on-off. Η χρηση ειναι αυτο που λεμε τα παντα. Δουλεια, ταξιδια, νησια, δικαβαλο, βολτες.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE (250cc) cafe racer

Δημοσιεύτηκε

Για μένα ΚΛΕ ή ΤΑ.

Τα ΚΛΕ τα βρίσκεις σε πολύ καλές και είναι σκυλιά.

Το παραπάνω που έβαλε ο ghostkon είναι λουκούμι,αν μπορείς χτύπα ένα τέτοιο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ρε παιδια και χωρις παρεξηγηση για ορισμενους αλλα ειλικρινα εχετε οδηγησει ποτε v-strom?

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton 110 Yamaha dt200wr (199cc)

Πρωτα δες και το θεμα injection ή καρμπυρατερ και ενας ή δυο κυλινδροι

επισης τα 2.5 με 4 χιλιαρικα εχουν μεγαλη διαφορα πλεον ετσι που εχει γινει η αγορα

απο ανταλακτικα (γνησια στην ελλαδα)εγω λεω μονο yamaha

Τροποποιήθηκε από τον yannisdoul

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kymco Πύραυλος Kawasaki GPZ900R (900 cccc)

Δημοσιεύτηκε

Αν θες οικονομία σε καύσιμο μείνε μακριά από Τρανσάλπ 650. Το 700 τα πάει καλύτερα αλλά ξεφεύγει σε τιμή.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

τι εννοεις το πιο ποιοτικο?

Ποιοτικό εννοώ:

α) Έχει καλή ποιότητα κατασκευής τόσο σαν σύνολο όσο και το μοτέρ του. Έχει πολύ άνετη σέλα, καλή εργονομία και αξιόπιστο μοτέρ.

β) Είναι σύγχρονο καθώς έχει και ψεκασμό και ABS.

γ) Το μοτέρ του από άποψη απόδοσης είναι παράδειγμα προς μίμιση και ως προς την οικονομία (~4 λίτρα στα 100 χλμ) όσο και ως προς την απόδοση μιας και όλοι αναφέρουν ότι μπορείς να κάνεις άνετα τουρισμό με ένα F650GS.

Ούτε το KLE500, ούτε το TA650 συγκρίνονται μαζί του. Αρκεί να βρει κάποιος ένα καλό F650GS. Το προτέρημα του KLE500 είναι ότι με 2500 ευρώ βρίσκεις πολύ πρόσφατο μοντέλο με λιγα χιλιόμετρα... Για το TA650 τι να πω... Δεν έχω λόγια... Απλά μην το πάρεις :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το πρόσφατο μοντέλο της kle δεν λέει τίποτα. Ανεπαρκή έως κακά φρένα, αναρτήσεις υπερβολικά μαλακές, σίδερο/μαστίχα πλαίσιο, υψηλόστροφο αν θες να το πατάς το οποίο σημαίνει ότι θα σου κάψει, βαρύ για τα κυβικά του, άβολη σέλα και στα τόσα χρόνια που κυκλοφορεί μόνο μούρη έχει αλλάξει. Ακόμα και τα τελευταία μοντέλα (06-07 αν δεν κάνω λάθος) με καρμπυρατέρ έβγαιναν. Αν θες οικονομικό on/off χίλιες φορές να πάρεις το 250άρι anhelo παρά την 500άρα. Καλύτερο σε όλα είναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για το TA650 τι να πω... Δεν έχω λόγια... Απλά μην το πάρεις :D

για αυτά που ζήτησε πάντα. ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

για αυτά που ζήτησε πάντα. ;)

ΝΑι εννοείται γι αυτό που ζήτησε. Δεν λέω ότι το ΤΑ650 είναι κακό. Απλά δεν είναι οικονομικό :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

funk μεσα στις επιλογες του,αναφερει και το v-strom+transalp 700.

και καλα με 2500 transalp 700 δεν παιρνεις αλλα v-strom λιγο ζορισμενα και με καποια χρηματα παραπανω παιρνεις.

αν και δεν αμφιβαλλω για την ποιοτητα του bmw ποιοτικοτερο του v-strom δεν πιστευω να ειναι σε καμμια περιπτωση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Strom της προκοπής με 2.5 χιλιάρικα που δεν θα θέλει κι άλλο ένα σε μαζέματα δεν βρίσκεις πάντως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

2500 για Τρανσαλπ 700 δεν φτάνουν πράγματι, αλλά και δεν αξίζουν κατά την γνώμη μου. Αδικαιολόγητα υπερτιμημένο μηχανάκι κατά την γνώμη μου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Strom της προκοπής με 2.5 χιλιάρικα που δεν θα θέλει κι άλλο ένα σε μαζέματα δεν βρίσκεις πάντως.

ειπα με λιγα χρηματα παραπανω και καπως ζορισμενα.

εξαλλου το παιδι εγραψε πως μπορει να διαθεσει καποια χρηματα ακομα αν βρει κατι της προκοπης.

με 2,5 χιλιαρικα γενικοτερα δεν εχεις και πολυ καλες επιλογες.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν μπορεί να βρει V-Strom με ABS εντός του ποσού που μπορεί να διαθέσει τότε σίγουρα είναι καλύτερη επιλογή από το μικρό BMW. Δεν αντιλέγω σε αυτό. Απλά τα 2 πράγματα που πρέπει να διεκδικήσει είναι τα εξής: ψεκασμός και ABS.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Δουκακι Husqvarna Nuda (900cc)

Δημοσιεύτηκε

εχει κατι τετοιο σαν επιλογη http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5067306/ δεν το προτεινω απλα με ενα πολυ πολυ προχειρο ψαξιμο βρηκα μπολικα τζιεςακια σε τετοια τιμη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Harley Davidson V-rod (1250cc) Arai Viper GT Το πήρα...

Δημοσιεύτηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα