innova 04

Pilot street Michelin Pilot Street 80/90 + 70/90 17''

58 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Καινούργιο λαστιχάκι πίσω.

35 ε.

Το Metzeler ME 22, έκλεισε 3 χρόνια και πλέον ειχαν αρχίσει κατι χαζο-γλυστρήματα....

SP_A0881_zps3fa14068.jpg

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Φιλε και εγώ τα ίδια εχω και είμαι τέλεια.Πολυ πιο βελτιωμένα σε σχέση με τα sporty..Στην αρχή μόνο ειναι λίγο δύσκολα στην οδήγηση.Εγω τον πρώτο καορο δε μπορούσα να οδηγήσω το μηχανακι.Αλλα τωρα πετάνε!!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet (600cc) caberg KTM SMC (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλοπάτητο το καινούργιο σου ελαστικό! ελπίζω να το χαρείς! μιας και το έχω δοκιμάσει και εγώ είναι ΑΡΙΣΤΟ! αν έχεις την διάθεση γράψε μας όταν το περπατήσεις τις απόψεις σου! :_thumbsup:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda GLX (97cc) Kawasaki Z750 ABS (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλοφορετο, καλοπατητο με πολλα και ασφαλη χιλιομετρα σας ευχομαι κ. Διαχειριστα

Να ρωτησω επειδης ειμαι λιγο βλαξ σε αυτες τις διαστασεις. Επειδη σκεφτομαι και εγω να βαλω τα ιδια και θελω 2.25 μπροστα και 2.50 πισω πως πρεπει να τα παραγγειλω (εννοω σαν διαστασεις τι νουμερα να δωσω;)

Επισης εαν ειναι εφικτο μετα απο το στρωσιμο και το πατημα αυτων δωστε μας ενα εξονυχιστικο review σχετικα με την αποδοση (ειναι καλα; κρατανε απο νωρις ή συμπεριφερονται σαν ξυλα; στο βρεγμενο τι επιδοσεις εχουν; κτλ κτλ οπως πολυ καλα γνωριζετε απο μενα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea grand (100cc) airoh miro sport KTM EXC (520cc)

Δημοσιεύτηκε

συνονοματε τα 2.25 ειναι τα 60/100.

τα 2.50 ειναι τα 80/90.

βεβαια υπαρχουν και μερικα λαστιχα που εχουν καπως διαφορετικες διαστασεις αλλα αυτα ειναι τα συνηθισμενα.

τωρα για χαμηλου προφιλ στα 2.50 υπαρχουν και τα 70/90, στα 2.25 νομιζω πως ειναι 60/90 αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

συνονοματε τα 2.25 ειναι τα 60/100.

τα 2.50 ειναι τα 80/90.

βεβαια υπαρχουν και μερικα λαστιχα που εχουν καπως διαφορετικες διαστασεις αλλα αυτα ειναι τα συνηθισμενα.

τωρα για χαμηλου προφιλ στα 2.50 υπαρχουν και τα 70/90, στα 2.25 νομιζω πως ειναι 60/90 αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Να ΄σαι καλα συνονοματε. Απλα δεν τα παω καλα με αυτην την μοναδα μετρησης. Προτιμω το κλασσικο 2.25/17 απο το 60/70/17

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ε τι να κανουμε ετσι ειναι οι εποχες αλλαζουν,τα πραγματα αλλαζουν και πρεπει να συμβιβαζομαστε με τα νεα δεδομενα και να τα μαθαινουμε σιγα σιγα μη μενουμε στο παρελθον, προοδευουμε. :crazy:

Να παρε για παραδειγμα το οτι μπηκαμε στις αγορες!σωθηκαμε! :tooth: :tooth: :tooth::blowup: :greece:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Πάπια Πεκίνου (120cc) ZONTES über (Allescc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Επειδή παρατειρώ ότι υπάρχει μία μικρή σύγχυση με τις μονάδες μέτρησης στα ελαστικά

1'' = 25,4 mm δηλαδή : 2,25'' = 57.15 mm 2,5''= 63.5mm 2,75''= 69.85 80mm= 3.149'' Όπως φαίνεται πέρα από το 2,75/17 με το 70/17 που είναι σχεδόν ίδια τα άλλα νούμερα δεν συμπίπτουν

Eγώ προσωπικά είναι ευχαριστημένος με 80mm εμπρός-πίσω αλλά δεν μπορώ να πάρω και άλλους στο λαιμό μου γιατί άλλοι μπορεί να πηγαίνουν πιο γρήγορα και να έχουν πιο πολλές απαιτήσεις

Τροποποιήθηκε από τον stavros-2stroker
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ε τι να κανουμε ετσι ειναι οι εποχες αλλαζουν,τα πραγματα αλλαζουν και πρεπει να συμβιβαζομαστε με τα νεα δεδομενα και να τα μαθαινουμε σιγα σιγα μη μενουμε στο παρελθον, προοδευουμε. :crazy:

Να παρε για παραδειγμα το οτι μπηκαμε στις αγορες!σωθηκαμε! :tooth: :tooth: :tooth::blowup: :greece:

Λιγα λεφτα πληρωσαμε σαν "εισοδο";

Και το "μπουκαλι"; ακομα τα μαζευουμε

:tooth: :tooth: :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Ζ (1000cc) Honda NR (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Το 60 ειναι 2.25

To 70 ειναι 2.50

Το 80 ειναι 2.75

35 ε.

Το Metzeler ME 22, έκλεισε 3 χρόνια και πλέον ειχαν αρχίσει κατι χαζο-γλυστρήματα....

SP_A0881_zps3fa14068.jpg

Ωραιος!

Μπορεις να βαλεις κ μια φωτο απο την πισω πλευρα για να δουμε λιγο την κορωνα του ελαστικου?

Στο λεω επειδη ειχα παλια το pilot sporty σε 80/90 και ειχε παρα πολυ αποτομη κορώνα στην πισω ζαντα του innova. Μπροστα τι εχεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το 60 ΔΕΝ ειναι 2.25

To 70 ΔΕΝ ειναι 2.50

Το 80 ΔΕΝ ειναι 2.75

Ωραιος!

Μπορεις να βαλεις κ μια φωτο απο την πισω πλευρα για να δουμε λιγο την κορωνα του ελαστικου?

Στο λεω επειδη ειχα παλια το pilot sporty σε 80/90 και ειχε παρα πολυ αποτομη κορώνα στην πισω ζαντα του innova. Μπροστα τι εχεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το 80 σιγουρα δεν ειναι 2.75,εχω 2,75 λαστιχο στην παντα και πανω στο παπι μου εχω 80/90 πισω.Το 2,75 ειναι αρκετα πιο μεγαλο.Τωρα τα υπολοιπα τα βρηκα μεσω του ιντερνετ και οπως ειπα ισχυει για τα περισσοτερα οχι για ολα αλλα και γω που χω 2,50 πισω και 2,25 μπροστα το μπροστα το μετζελερ λεει 60/100 και το πισω 80/90.Υπαρχουν ομως και κατι αλλα πχ vee ruber που εχουν και 60/90 και 70/90 και επειδη τυχαινει να τα χει ενα καλο μου φιλαρακι ξερω πως ειναι τα χαμηλου προφιλ γιατι και τα εχω δει αλλα και οταν τα ζητησε απο κει που τα αγορασε ειπε θελω χαμηλου προφιλ 2,25 και 2,50.

Τροποποιήθηκε από τον vagoskonti

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα 2,0 2,25 κτλ είναι ίντσες και τα 70 80 κτλ είναι χιλιοστά . Όπως γράφω και παραπάνω 1'' = 25,4 mm . Είχα αγοράσει ένα 80/80/17 για 2,75 (επειδή δεν θυμόμουν την αντιστοιχία σε ιντσες-mm και ο πωλητής ήθελε απλά να πουλήσει και έλεγε ότι να νε ) και μετά που σύγκρινα το 80/80/17 με το 2,75/17 το πρώτο ήταν πλατύτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

οτι θαλει ο καθε ενας πιστευει δεν ειναι κακο

το 70/100 ειναι 2.50 οποιος θελει το ακουει οποιος θελει κανει οτι θελει.

το 70/90 ειναι 2.50 αλλα χαμηλου προφιλ γι αυτο κ στα περισσοτερα κανει αποτομη κορωνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μπορείς να πεις σε τι μονάδα μέτρησης είναι το 2.50 ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

35 ε.

Ξεγελάστηκες αδερφέ..... μετασεισμοί ήτανε. :D

Καλορίζικα τα παπά. :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μπροστα, φορά ΜΕ 22, 3 ετων.

Φωτό.

SP_A0947_zpse01e4292.jpg

SP_A0948_zps042ff865.jpg

Το λάστιχο εχει πολύ χαμηλό θόρυβο κύλισης, και με την σωστη πίεση βλέπω πολυ εύκολα τελική.

Σχ. με την διάσταση, το λάστιχο ειναι 2.50

Το 1ο νουμερο στα ελαστικά, είναι το προφίλ του και είναι ποσοστό % του φάρδους του.

Ειναι συντελεστης και δεν εχει μονάδα μέτρησης.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν δεν είναι ίντσες τότε λάθος μου και sorry που επέμενα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καταφερα να κανω λαθος την πράξη κι εβαλα 70 προφιλ αντί 80 που λέει κι ο τιτλος... :hunter::online2long:

2.83 ειναι το προφίλ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το 2.5 ειναι ιντσες φυσικα. απλα να ξερετε ειναι στο περιπου. πανω κατω ουτε τα 2.5 ειναι σον και καλα ακριβως 2.5 ουτε τα 70αρια ειναι ακριβως 70.

πανω κατω λεμε οτι τα 2.5 ειναι 70/100.

παιζουν ομως απο μαρκα σε μαρκα. στο ιννοβα το μαμα μπροστα ειναι 70/100 οποιος βαλει 2.50χ17 αντι για το μαμα θα δει οτι ειναι ακριβως το ιδιο. παντα αναλογα την μαρκα. το m62 το michelin πχ σε 2.50 ειναι ακριβως ιδιο με το dunlop που φοραει μαμα το innova.

τλκ με μπερδεψες πισω εβαλες 70αρι η 80αρι?

Σκεφτομαι κ εγω να βαλω μπρος πισω στο Innova μου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

80.

εχω γραψει 200 χλμ ως τωρα, και ακούει καλά.

ΜΩΤ 70-80 χλμ....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
παπί e-bike (0cc)

Σχ. με την διάσταση, το λάστιχο ειναι 2.50

Το 1ο νουμερο στα ελαστικά, είναι το προφίλ του και είναι ποσοστό % του φάρδους του. Μάλλον το 2ο εννοείς, ε;

Ειναι συντελεστης και δεν εχει μονάδα μέτρησης.

Τι δείχνει ακριβώς αυτός ο συντελεστής;

Εδώ βέβαια άλλα λέει. Δεν είναι αδιάστατο μέγεθος αλλά σε ίντσες.

Τα ίδια και στο site της bridgestone, εδώ. Το ονομάζει section width (inches).

Επίσης εδώ, πώς μετατρέπεις mm σε inches και αντίστροφα.

Το πρόβλημα είναι ότι στην πραγματικότητα ποτέ τα νούμερα αυτά δεν συμπίπτουν. Π.χ. Μέτρησα το μπροστινό 2.50/17 που έχω και είναι 67mm σε πλάτος, 62mm σε ύψος και 17 ίντσες σε διάμετρο. Δηλαδή 2,64/17 => άλλα αντί άλλων. Επίσης το πίσω 2.75/17 είναι 78mm σε πλάτος, 76mm σε ύψος και 17 ίντσες σε διάμετρο. Δηλαδή 3.07/17 => άλλα αντί άλλων στο τετράγωνο.

Πάντως ούτε και αυτός ο σύντροχος βγάζει άκρη. !!!motorcycle-tire-size-chart-inches.jpg

Αν έχει κάποιος εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος, ας μας κατατοπίσει.

θενκς.

Τροποποιήθηκε από τον bebis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ναι το 2ο.

Κέντα σημερα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Dy53mm+XT600E (720cc) MT revenge reaper KTM Duke III (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Γειά σας παιδιά,μετά απο τα michelin m62 που μου έχουν βγάλει 10000km ηρθε η ωρα για αλλαγή γιατί σημερα πάνω που σήκωσα σούζα καρφώθηκε μια πέτρα στο πίσω λάστιχο και μου το έβγαλε εκτός...Λέω να δοκιμάσω τα pilot street γιατι παρόλο που τα m62 δεν ξεκολλούσαν απο κάτω και μου βγήκαν σκυλιά τα ψιλοβαρέθηκα..και εδω ειναι το πρόβλημα..με τα λάστιχα δεν έχω ασχοληθεί τρελά με τις διαστάσεις και δεν ξέρω σε τι διαστάσεις να τα πάρω,κανονικά ήθελα να τα πάρω σε 2,25 για μπροστά και 2,50 για πίσω αλλά αποτι είδα με τις πράξεις το 60/90-17 για μπροστινό βγαίνει 2,35 και αν πω αναγκαστικά να βάλω πίσω 70/90-17 θα μου βγει σαν 2,75 κάτι μου νομίζω οτι θα δείχνει για τρακτέρ,είναι σωστό να βάλω ίδια διάσταση μπροστά και πίσω (μου φαίνεται ΜΕΓΑ μ@λ@κια) ή να τα βάλω όπως πρέπει,δηλαδή 60 μπροστά και 70 πίσω και ας χάσω σε αισθητική αν και ευτυχώς εχουν χαμηλό προφίλ??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αφού συνεχίζεις το thread να πω σε όποιον το διαβάζει να αγνοήσει τα post μου αφού πρακτικά στα παπιολάστιχα αυτά που γράφω τελικά δεν ισχύουν , σύγκρινα ένα 80/80/17 με ένα 2.75/17 και έχουν ίδιο πλάτος

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.