Βαλες, παω πασο. Παραλιγο

Alarm
Από Alarm στο Ταξίδια - Περιπέτειες,
Εχθες προγνωσεις καιρου εδειχνα κατεγιδες ολη την ημερα, μετα τα πραγματα φαινονταν καλυτερα. Οπως και να εχει, δεν ειχα καμια διαθεση να μεινω σπιτι. Ακομα και με κατακλισμο ειχα βαλει σκοπο να βγω εξω. Ετσι και εγινε. Ξυπνησα το πρωι, τα παντα εξω βρεγμενα. Δεν με ενοχλισε. Φορτωσα τα αδιαβροχα, φωτογραφικη εβαλα και τα στενα πλεον δερματινα και εβαλα σαν πλανω να κανω ενα γυρο απο ενα κομματι τον Αλπεων και να περασω απο ενα πασο το οποιο θα με ανεβαζε στα 2.200 μετρα. Φευγοντας απο την Βερνη, μολις 30 χιλιομετρα παρακατω συνανταω μια ομορφη λιμνη (Thun) την οποια θα επισκεφτω σιγουρα και παλι για φωτογραφιες. Ο καιρος... περιεργος, τεραστιος ογκος απο συνεφα σε καθε κορφη αλλα και ομιχλη σε μερικες πλαγιες. Κατι μου ελεγε πως θα ετρωγα τονους βροχης σημερα. O δρομος γυρο απο την λιμνη ανεβαινε σε καποια σημεια και σε αλλα ηταν στο επιπεδο του νερου. Αφηνοντας πισω μου την λιμνη, εφτανα πλεον στο επαρχιακο κομματι και πλησιαζα περισσοτερο μεσα στα βουνα Αν και αρκετη συννεφια, ο καιρος ηταν πλεον με το μερος μου. Αρκετος ηλιος και παρα πολυ καλη θερμοκρασια, και το κυριοτερο ο δρομος ηταν στεγνος. Παντου σταβλοι Πλεον το τοπιο μετατραπικε σε αλπικο. Τα λιβαδια εξαφανηστικα και εμφανιστικαν βραχοι παντου. Περασα απο την κατω πλευρα του φραγματος που εχει. Ηξερα πως ημουν αρκετα κοντα. Οσπου ξαφνηκα αυτο μου χαλαει τα σχεδια. Ειμαι πλεον καπου στα 1800 μετρα και ο δρομος ειναι κλειστος. Που να ξερει ο ελληναρας ομως απο ελβετικα πασα ? Πετυχα κατι πεζοπορους εκει, τους ρωτησα τι γινεται και ειναι κλειστα. Μου ειπαν πως ειναι λογικο και πως πιο πανω εχει περιπου 3 μετρα χιονι. Ισως να ανοξει τον Ιουνιου... Τελεια σκεφτηκα... Μονη λυση η επιστροφη. Με ρωτησε απο που ερχομουν καθως ειδε ξενεες πινακιδες και μου ζητησε να με βγαλει φωτογραφια, αλλο που δεν ηθελα Εφαγα μια σοκολατα, ηπια και οτι νερο ειχε μεινει, αφου ο ηλιθιος δεν ειχα κλεισει καλα το καπακι και τα αδιαβροχα πλεον.... ειχαν βραχει και ξεκινησα παλι για κατω. Περνωντας παλι απο την λιμνη Εκει μου ηρθε μια ιδεα. Ηταν νωρις ακομα. Ειχα κανει μολις 150 χλμ. Θυμηθηκα πως ειχα δει καποτε εν καταρακτη. Ο καιρος ηταν καλος, δεν ειχε κινηση οποτε τραβηξα προς τα εξει να δω πως ειναι τα πραγματα. Τελικα απογοητευτηκα καπως αφου ο ηλιος και η τοποθεσια δεν με αφησαν να παιξω με την φωτογραφικη. Τουλαχιστον η διαδρομη ηταν ομορφη Τελικα εφτασα στον καταρακτη, εβγαλα μερικες φωτογραφιες. Και γυρισα σπιτι. Καπως ηττιμενος που δεν ανεβηκα το πασο, αλλα σιγουρα καλυτερα απο το να μουχλιαζα στο σπιτι Αυτα
  • απαντήσεις