andreas ducatisti

Ασφάλιση Αποζημιωση κρανους απο ατυχημα..

43 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Ducati 848

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπερα παιδια..Μετα απο τροχαιο που ειχα και ενω μου εκανε δηλωση ο ανθρωπος που με χτυπησε η μονη αξιωση που ειχα απο την ασφαλιστικη του(εκτος βεβαια απο τις ζημιες του παπιου) ειναι να μου αποζημιωσουν το κρανος που φοραγα.Τους πηγα χαρτι με το κοστος του κρανους(219 ευρω),το φωτογραφησε ο εμπειρογνωμονας και η απαντηση τους ηταν οτι ειναι δυσκολο αυτο που ζηταω και πως μπορουν να δωσουν 50 με 100 ευρω το πολυ..

Ξερει καποιος τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις?Να τηλεφωνησω στη νομικη προστασια της ασφαλιστικης μου?Αν γνωριζει καποιος απο τετοιες καταστασεις θα με βοηθουσε παρα πολυ

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Ετικέτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Cbr 600 f4i Mt blade sv BMW hp4 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

απ την στιγμη που εχεις νομικη προστασια στο συμβολαιο, φυσικα και τους περνεις τηλ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 1000RR (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Μιλα με την ασφαλιστικη σου. Πρεπει να σου αποζημιωσουν ΟΤΙ ΖΗΜΙΑ ΣΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ. Ακομα κ το παντελονι σου να σκιστηκε κ αυτο πρεπει να αποζημιωθει. Αν το κρανος ηταν σχετικα καινουριο πρεπει να στο αποζημιωσουν κανονικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SYM Joyride 200 ORBEA Enol (0cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολυ ενδιαφερον το θεμα που αναφερεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Όπως σου είπαν παραπάνω, δικαιούσαι τα πάντα, ακόμα και το σώβρακο που λέρωσες..............

Σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να δίνουμε και όνομα ασφαλιστικής, να ξεχωρίζουν τα πρόβατα από τα ερίφια...........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

με την πρόσφατη εμπειρία που είχα το φλεβάρη που μας πέρασε,να σου πω πως αν δε το πας νομικά δύσκολα θα πάρεις πάνω απο το 60% του κράνους.

Δεν το αποζημιώνουν λένε στην τιμή που έκανε άλλα στην τιμή που πιάνει σαν μεταχειρισμένο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

με την πρόσφατη εμπειρία που είχα το φλεβάρη που μας πέρασε,να σου πω πως αν δε το πας νομικά δύσκολα θα πάρεις πάνω απο το 60% του κράνους.

Δεν το αποζημιώνουν λένε στην τιμή που έκανε άλλα στην τιμή που πιάνει σαν μεταχειρισμένο...

Και ποιος θα το κρινει το μεταχειρισμενο για να δωσει το αναλογο ποσο;Δεν ιμαστε καλα!!!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

το πάνε με βάση την ηλικία του κράνους.εμένα ήταν 2 χρόνων(περίπου) φαντάσου και έκοψαν πολλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR ΧΧ (1137cc) Honda CB (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

Σε 250 ευρω κρανος 3 ετων παντως εμενα μου καλυψαν 180. (Αιγαιον)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

το πάνε με βάση την ηλικία του κράνους.εμένα ήταν 2 χρόνων(περίπου) φαντάσου και έκοψαν πολλά.

Ετσι τους συμφερει προφανως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ε καλά προφανώς.έχουν βρει τα παραθυράκια τους και τα εξαντλούν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda VFR A8 ABS

Δημοσιεύτηκε

Μη δεχτείς. Το 100% δε θα στο καλύψουν αλλά μπορείς να διεκδικήσεις ένα 90% άνετα για τον εξοπλισμό.

Να θυμάσαι πως ότι σου πούνε είναι ουσιαστικά παζάρι. Μπορεί να σου πούνε "τόσα δίνει η άλλη εταιρεία" και τέτοιες πίπες αν είναι φιλικό να ξέρεις θα είναι μπούρδες.

Στο φιλικό σε πληρώνει η δικιά σου και η άλλη έχει υποχρέωση να δεχτεί την εκτίμηση της δικής σου απ΄οτη στιγμή που έχει αποδεχτεί ότι ο πελάτης της πράγματι ευθύνεται για το ατύχημα. Μην εμπιστεύεσαι την ασφαλιστική σου όταν έχει να σου δίνει λεφτά. Θα σου πει χίλιες 2 πίπες για να γλιτώσει φράγκα. Στον internet υπάρχει η σχετική νομοθεσία θα βρεις πανεύκολα άρθρα για να ενημερωθείς με ένα απλό γοογλάρισμα.

Αν το συνολικό ποσό αποζημίωσης είναι αξιόλογο μίλα με δικηγόρο.

Αν αποφασίσεις να πας δικαστικά ζήτα κι άλλα λεφτά για οδύνες κλπ. Είναι απίθανο να χάσεις απλά θα τα πάρεις μετά από κανα 2 χρόνια που θα γίνει το δικαστήριο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
aprono tuilia

Δημοσιεύτηκε

γι αυτο φορτωσε κ αλλα πραγματα και τσιμπα απο δω τσιμπα απο κει θα μαζεψεις ενα εξτρα ποσο..

εγω ειχα βαλει κρανος,τσαντα πλατης που φοραγα,παπουτσια,μπουφαν,ενα λαπτοπ που χα μεσα στην τσαντα και δε θυμαμαι τι αλλο...

απο εθνικη,και πηρα ενα σημαντικο εξτρα ποσο...δε με χαλασε.ουτε δικαστικα ουτε τπτ..

δεν πηρα το 100% της αξιας τους,αλλα δεν ειχαν παθει και τιποτα..τα κρατησα και τα χρησιμοποιω ακομα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Street Triple

Δημοσιεύτηκε

αν το κρανος ειναι εδω και χρονια αγορασμενο (πχ 2) σου κόβουν 50% της τιμης αγορας του!

αν ειναι κατω απο χρονο τοτε σου κοβουν το 10%! σε εμενα ετσι εγινε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αυτό εντομεταξύ είναι πατέντα των ασφαλιστικών.δεν αναφέρεται πουθενά προσομοίωση τιμών στα κράνη....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet 08

Δημοσιεύτηκε

Όπως σου είπαν παραπάνω, δικαιούσαι τα πάντα, ακόμα και το σώβρακο που λέρωσες..............

Σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να δίνουμε και όνομα ασφαλιστικής, να ξεχωρίζουν τα πρόβατα από τα ερίφια...........

Μιά στιγμή, δηλαδή αν φοράς ρολόι ρόλεξ ή έχεις φορτωμένο gps και σπάσει δικαιούσαι αποζημίωση ? Δε νομίζω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati 848

Δημοσιεύτηκε

αν το κρανος ειναι εδω και χρονια αγορασμενο (πχ 2) σου κόβουν 50% της τιμης αγορας του!

αν ειναι κατω απο χρονο τοτε σου κοβουν το 10%! σε εμενα ετσι εγινε!

δικαστικη αποφαση billy ή τα βρηκατε μεταξυ σας?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μιά στιγμή, δηλαδή αν φοράς ρολόι ρόλεξ ή έχεις φορτωμένο gps και σπάσει δικαιούσαι αποζημίωση ? Δε νομίζω.

ναι κανονικότατα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet 08

Δημοσιεύτηκε

ναι κανονικότατα.

Είσαι πολύ απόλυτος όμως... Εγώ όταν είχα ένα ατύχημα δε συζητούσαν κάν για το κράνος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR600RR Honda CBR1000RR HRC (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

απο δικό μου τροχαίο αποζημειώθηκα ΟΛΕΣ τις ζημιές όλο τον εξοπλισμό και την μηχανή μαζί , αυτή που είχα παλιά ,στην αρχή για όλα λέγανε οτι δεν τα καλύπτουν ,με το που μπήκε ο δικηγόροςμπροστά και έιπαμε για αγωγή τότε κάλυψαν με το παραπάνω :)

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι δικαιούσαι αποζημίωση για το κάθε τι, άσχετα με το τι είναι αυτό.

Πάντως γιατί μιλάς με την άλλη ασφαλιστική απευθείας και όχι με την δική σου; Δεν σου πρότειναν να σε καλύψουν οι ίδιοι αξιώνοντας έπειτα τα χρήματα από την άλλη ασφαλιστική;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν δεν πας δικαστικά το κράνος δεν παίζει να στο αποζημιώσουν στο σύνολο. Ισχύουν αυτά που είπαν οι παραπάνω. Αποζημιώνεται στην αξία που θα έκανε σήμερα ως μεταχειρισμένο και όχι στο ποσό που το αγόρασες ή στο ποσό που μπορεί να το αγοράσεις σήμερα καινούριο.

Αν πας δικαστικά φορτώνεις και άλλα πράγματα και ηθική αποκατάσταση και το ποσό που παίρνεις ανεβαίνει πιο ψηλά από αυτά που τους ζητάς τώρα+τα δικαστικά έξοδα που θα επιβαρυνθούν. Για τους παραπάνω λόγους και εφόσον είναι εξακριβωμένο οτι φταίει ο άλλος, πριν γίνει το δικαστήριο ζητάνε διακανονισμό και δίνουν αυτά που ζητάς.

Αν δουν όμως οτι μασάς από αυτά που σου λένε και δεν τους τρέξεις θα σου δώσουν ψίχουλα. Τρίξε τους τα δόντια.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

όλα τα καλύπτουν,το θέμα είναι σε τι ποσοστό!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Να νομίσεις γιατί ακριβώς αυτό δικαιούσαι! Ακόμα και την χρυσή αλυσίδα που φόραγες και έσπασε κλπ κλπ. Απλά επειδή οι ασφαλιστικές δουλειά τους είναι να σε χρεώνουν όσα περισσότερα μπορούν και να σε πληρώνουν όσα λιγότερα γίνεται το κάνουν γαργάρα και αυτά τα πληρώνουν (και με το παραπάνω) μόνο αν πας δικαστικώς. Εκεί γνωρίζουν ότι θα χάσουν, αν το ατύχημα φαίνεται ότι είναι υπαιτιότητος του πελάτη τους και γι'αυτό συνήθως λίγες μέρες πριν την δίκη έρχονται και κάνουν διακανονισμό και σε πληρώνουν.

Ποντάρουν στο ότι εσύ θα βιάζεσαι να πάρεις τα χρήματα σου, και ότι δεν θα έχεις λεφτά να επισκευάσεις την μηχανή σου κλπ και θα δεχτείς κουτσούρεμα της ζημιάς σου...

Άποψη μου είναι να πηγαίνετε δικαστικά σε αυτές τις περιπτώσεις που οι ζημιά του εξοπλισμού σας είναι μεγάλη.

όλα τα καλύπτουν,το θέμα είναι σε τι ποσοστό!

αν πας δικαστικώς τότε σε ποσοστό μεγαλύτερο του 100%. Βγαίνεις και με κέρδος. Ποντάρουν όμως στο ότι ελάχιστοι θα έχουν την υπομονή να πάνε δικαστικά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR600RR Honda CBR1000RR HRC (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Να νομίσεις γιατί ακριβώς αυτό δικαιούσαι! Ακόμα και την χρυσή αλυσίδα που φόραγες και έσπασε κλπ κλπ. Απλά επειδή οι ασφαλιστικές δουλειά τους είναι να σε χρεώνουν όσα περισσότερα μπορούν και να σε πληρώνουν όσα λιγότερα γίνεται το κάνουν γαργάρα και αυτά τα πληρώνουν (και με το παραπάνω) μόνο αν πας δικαστικώς. Εκεί γνωρίζουν ότι θα χάσουν, αν το ατύχημα φαίνεται ότι είναι υπαιτιότητος του πελάτη τους και γι'αυτό συνήθως λίγες μέρες πριν την δίκη έρχονται και κάνουν διακανονισμό και σε πληρώνουν.

Ποντάρουν στο ότι εσύ θα βιάζεσαι να πάρεις τα χρήματα σου, και ότι δεν θα έχεις λεφτά να επισκευάσεις την μηχανή σου κλπ και θα δεχτείς κουτσούρεμα της ζημιάς σου...

Άποψη μου είναι να πηγαίνετε δικαστικά σε αυτές τις περιπτώσεις που οι ζημιά του εξοπλισμού σας είναι μεγάλη.

αν πας δικαστικώς τότε σε ποσοστό μεγαλύτερο του 100%. Βγαίνεις και με κέρδος. Ποντάρουν όμως στο ότι ελάχιστοι θα έχουν την υπομονή να πάνε δικαστικά.

η τελευταία πρόταση τα λέει όλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα