TC-drift

ER-6n Kawasaki ER-6n

1557 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Ducati Multistrada S (1200cc) HJC RPHA 10 Plus Vespa PX 200 (200cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπορει αλλα συνηθως το service το συνδιαζω με αλλες δραστηριοτητες, αφηνω δηλαδη τη μηχανη και παω στη σχολη ή σε αλλες εργασιες και περναω το μεσημερι και το παιρνω.

Αλλα περα απο την αντικατασταση ολων αυτων των αναλωσιμων κτλ οι μαστορες (συνηθως στις αντιπροσωπειες το κανουν, εκει που παω εγω το κανουν σιγουρα) ελέγχουνε τη μηχανη μηπως χρειάζεται και αλλα πραγματα περα απο τα τυπικα ή μηπως δημιουργήθηκαν επικίνδυνες καταστασεις στα ευαισθητα σημεια της μηχανης (μια αντιπροσωπεία ξερει τις αδυναμιες της μοτοσυκλετας που πουλαει) και ενημερωνουν τον κατοχο γιάυτα. Αν δεν εχεις τις γνωσεις και την εμπειρια αυτες τις λεπτομερειες πως θα τις ελεγξεις? Ισως γινομαι πολυ ψειρας με το μηχανακι μου αλλα δεν θελω να εχει ελλειπή συντήρηση σε καμια περίπτωση επειδη εγω το παιζω "μαστορας" και "ξερολας"...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Σημερα πηγα στο συνεργειο για σφιξιμο ρουλεμαν τιμονιου καθως εδω και μια εβδομαδα ακουγοταν ενα "ντουκ" απο μπροστα (και το ενιωθα και στο τιμονι) σε καθε βυθμισμα αλλα και επαναφορα του μπροστινου. Για την ωρα εχει εξαφανιστει αλλα παραμενει υπο παρακολουθηση το θεμα μιας και σε περιπτωση επανεμφανισης ισως χρειαστουν αντικατασταση.

Το μηχανακι εχει 26500 χλμ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εισαγωγη στο συνεργειο για το βρωμιαρικο μοτοσακο μου. Νεα λαστιχα metzeler M5 interact και ελατηρια της γερμανικης Wilbers ειναι οι λογοι του ξεβιδωματος (μαζι με την τυπικη αλλαγη λαδιων φυσικα). Ποιο αναλυτικα το βραδυ που θα το εχω παραλαβει και θα εχω κανει τα πρωτα χιλιομετρα εντυπωσεων. Για την ωρα μια μικρη γευση:

m5new.jpg

Υ.Γ: 0911 το μπροστα και 2311 το πισω :_innocent:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ ΛΕΜΕ :shock:

Οκ ας ηρεμησουμε και ας καταγραψουμε τα συνηθησμενα as always.

Το μηχανακι εχει 29.600χλμ και ηρθε η ωρα για την τυπικη αλλαγη λαδιων και του φιλτρου λαδιου. Μαζι επρεπε να αλλαχτουν και τα λαστιχα (Pirelli Diablo H) που ειχαν πανω τους περιπου 16000χλμ και ενω ειχαν λιγη ακομα γομα, ειχαν αρχισει να γλιστρανε εδω και αρκετο καιρο. Επισης αλλαγη ηθελαν και τα υγρα στο πιρουνι γιατι ειχαν κλισει πανω απο 2 χρονια και το μπροστινο εγινε σουπα. Ταυτοχρονα επειδη βρεθηκαν κατι € απο το πουθενα, ειπα ν'ακουσω τη συμβουλη του μαστορα μου και να βαλω και ενα σετ ελατηρια της Wilbers. ΤΙ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΑ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ????????

Συνοπτικα εγιναν τα εξης:

- Αλλαγη λαδιων (2,4L Motorex Formula 15-50 ημισυνθετικο)

- Αλλαγη φιλτρου λαδιου

- Αλλαγη λαδιών πιρουνιου (επισης Motorex)

- Αντικατασταση ελατηριων πιρουνιου (Wilbers προοδευτικα για ER-6n >09)

- Αντικατασταση ελαστικων και βαλβιδων(Metzeler Interact M5)

- Καθαρισμα φιλτρου αερα

- Ελεγχος και ρυθμιση πεταλουδων εισαγωγης

- Καθαρισμα και λαδοτεντωμα αλυσιδας.

- Επισκευη στο σωληνακι αναθυμιασεων (το γνωστο προβλημα των ER)

Το παραπανω κοστουμi ετσουξε κατα 490€ εκ των οποιων τα 240 εφυγαν για τα ελαστικα (απο γερμανια μαζι με φπα και μεταφορικα). Αλλα δεν ξερω πως να το περιγραψω ειμαι πολυ ενθουσιασμενος και δεν σκεφτομαι καθολου τα χρηματα που εφυγαν. :yahoo: To εστηλα μετα και στο dirty girl για ενα σωστο πλυσηματακι και το ER εγινε πανεμορφο μετα :wub:

Το μηχανακι με το που το πηρα εφυγα αεροδρομιο και Θερμη για να παρω μια γευση του τι γινεται. Μεχρι να βγω απο την πολη συνηδητοποιησα οτι τα πραγματα εχουν σοβαρεψει και κατι δεν παει καλα. Βγαινοντας απο την πολη και ανοιγοντας το γκαζι αρχισα να βλεπω τις διαφορες στην συμπεριφορα. Δοκιμασα να μπω σε δεξια παρατεταμενη με πολλα χλμ (εξοδος για αεροδρομιο) και το μηχανακι ειχε κρατημα και ηταν βραχος. Ανοιξα το γκαζι μεχρι τα 180 και ηταν ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΟ!!! Πηρα αριστερη στροφη σε γνωστο γλιστερο σημειο και το μηχανακι δεν εκανε κιχ. Τα νεα ελαστικα σε συνδιασμο με τα νεα ελατηρια φαινεται να κανουν καταπληκτικη δουλεια, μεταμορφωσαν το ER προς το καλυτερο και το μηχανακι αρχισε να κερδιζει σιγα σιγα την εμπιστοσυνη μου. Μονο που πρεπει να γραψω μερικα χιλιομετρα ακομη για να δουλεψουν ολα αυτα μαζι, σημερα εγραψα μονο 30χλμ. Δεν θελω να φανταστω τι θα γινει αμα βαλω και μια πισω αναρτηση της Wilbers :_innocent:

Αυτα τα ολιγα για το συγκεκριμενο thread.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1/Husky610sm BMW S1000 RR

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

προσεχε λιγο τα λαστιχα τα πρωτα χλμ γιατι μπορει να σε προδωσουν...

πρεπει να πατησουν λιγο κ μετα να τα πιεσεις...

ψιλοπολλα τα 250 που εδωσες

στειλε ενα πμ σε ποιον πηγες γιατι το ψαχνω για πισω wilbers

Τροποποιήθηκε από τον foten21

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το γνωριζω φιλε μου. Θελουν 100-150χλμ για να στρωσουν τα λαστιχα, απλα οταν το δοκιμασα σημερα ημουν τοσο ενθουσιασμενος που δεν σκεφτηκα με το πανω κεφαλι. :_innocent:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb 600 f hornet HJC HQ-1 Carbon Aprilia RS 125

Δημοσιεύτηκε

Ωραιος :_thumbsup: Kαι εγω τα Μ5 εχω παρει αλλα τα εχω και αραχνιαζουν, περιμενω να πεσουν τα πρωτοβροχια.Μου αρεσουν και τα γλιστρηματα εμενα οποτε ας ειναι καλα τα battlax -12 me ta 19000 km :scared:

Που λεφτα για αναρτησεις? Αλλα ας κλεισει 2 χρονια πρωτα το μηχανακι και βλεπουμε. Να χαιρεσαι το eraki σου φιλε και με το καλο ενα καινουριο φαναρι μπροστα. :tomato:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστω αλλα μ'αρεσει τ'ασχημοφαναρο του :wub: και λεω να το κρατησω. Επομενες προσθηκες μια ζελατινα της Barracuda και πλαϊνα κάγκελα για βαλιτσες-σαμαρια της GIVI.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αισιως κλεισαμε 2 χρονια με το ασχημομουρικο και αργο ER μου. Το κοντερ λεει πανω 33100χλμ και κατι ψιλα. Αρκετα χιλιομετρα αυτο το χρονο, βολτες εκδρομες, λιγο πιστουλα αλλα δυστηχως κανενα μεγαλο ταξιδι (για οικονομικους κυριως λογους). Δεν βαριεσαι, χρονο με το χρονο η εμπειρια αυξανεται, οι απαιτησεις το ιδιο και σιγα σιγα πολλα τριγυρνανε στο μυαλο, το χερι σου σε γαργαλαει και οι συζητησεις περι αλλαγων πολλαπλασιαζοντε. Καπως ετσι ηρθανε τον Σεπτεμβριο τα ελατηρια και η πολυ σωστη επιλογη των Metzeler M5 που με εχουν αφησει απολυτα ευχαριστημενο μεχρι στιγμης.

Σειρα πλεον πηρε το τιμονι. Αλλαχτηκε με ενα αλουμινενιο Renthal Road Low σε μαυρο χρωμα για να ερθει η θεση οδηγησης λιγο ποιο χαμηλα και ποιο μπροστα. Ταυτοχρονα βελτιωθηκε η αισθηση ενω αποκτησαμε και καλυτερο μοχλο για στριψιματα σε κλειστα στροφιλικια. Tα αντιβαρα δεν αλλαχτηκαν, προτιμησα τα μαμα που εχουν το σωστο βαρος για να εξαλειφουν τους κραδασμους που ερχονται στο τιμονι.

Επισης προσθεσα και μια ζελατινα της Barracuda για να μην τρωω κρυο στο στηθος και το λαιμο. Αν και στην αρχη ημουν επιφυλακτικος στο κατα ποσο θα κανει δουλεια, τελικα ειναι μια χρησιμη προσθηκη. Στελνει τον αερα στο τελος της ζελατινας του κρανους και επειδη το RSI εχει καλο αεροδυναμικο σχεδιασμο πρωωθει ομαλα τη ροη προς τα πισω και οι στροβιλισμοι ειναι μηδενικοι ενω ο θορυβος απο τον αερα δεν αυξηθηκε. Μεχρι τα 160-170 εισαι ανετος λες και πηγαινεις με 120 ενω κρυο στο λαιμο και το στηθος πλεον δεν τρωω.

Και μερικες φωτο απο τις αλλαγες ετσι για να φαινεται...

img155zy.jpg

img159.jpg

img158pw.jpg

img157q.jpg

Στις φωτο απο πανω επισης φαινεται και σε ποια σημεια πιανει η βαση της ζελατινας για να παραμενει σταθερη.

Αυτα για Xmass δωρακια για την ωρα. Επομενη αλλαγη ενα ζευγαρι καθρευτες (εχω σταμπαρει κατι Aprilia) και ισως και ενα ζευγαρι μανετες. Αν βεβαια δεν τσιμπησω νωριτερα καμια Nissin 16αρα :lipssealed:

Καλες γιορτες σε ολους και εδω ειμαστε για να τα λεμε ολα...

Υ.Γ: Προβληματα ειπατε???? χμμμ για να σκεφτω.... ΑΑΑΑ ναι, μου εκαψε για τριτη η τεταρτη φορα την αριστερη ψειρα :wallbash:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati

πςςςςςςςςςςς μεγειες,,,,,

και το τιμονακι τουμπανο......αντε παλι ηρθε ο santa....

αλλα και για μενα ηρθε με μπουφανακι για δωρο....

Τροποποιήθηκε από τον alexwho

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πςςςςςςςςςςς μεγειες,,,,,

και το τιμονακι τουμπανο......αντε παλι ηρθε ο santa....

αλλα κα ιγια μενα ηρθε με μπουφανακι για δωρο....

thank's φιλε. Καλοριζικο και σενα το μπουφανακι και αχρειαστο. Κι'εγω τσιμπησα ενα παντελονακι πριν κανα μηνα ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati

Δημοσιεύτηκε

παρομοιως καρνταση,,,,,

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger (1050cc) Shoei XSpirit + AGV Blade MV Agusta F4 RepartoCorse (998cc)

Δημοσιεύτηκε

Άντε με γεια το τιμονάκι. Πάμε για στροφιλίκια ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR1000rr (1000cc) Kawasaki ER6-G (649cc)

Ωρα να γραψω και εγω στο ''βιος και πολιτεια'' του ΕΡ-γαλειου.

Γενικα λεω να μην κουρασω,αλλωστε με εχουν προλαβει αλλοι στα βασικα για αυτη την μοτοσυκλετα.

Προχορωντας ενα βημα πιο κατω,θα ηθελα να μιλησω για την τοποθετηση μπροστινου ανεστραμμενου,το κοστος,την ευκολια της μοντας και τις εντυπωσεις μου στα 1000 περιπου πρωτα μας χλμ.

Το μπροστινο μερος της μηχανης πριν την αλλαγη:

dsc05757m.jpg

Μετα την αλλαγη:

dsc05827fo.jpg

dsc05837n.jpg

Τι χρειαστηκαμε? Καινουρια ρουλεμαν τροχου,τα usd πιρουνια,εναν σταυρο και μια πανω πλακα+την τιμονοπλακα. Αυτα βρεθηκαν μετα απο πολυ μα πολυ ψαξιμο προσωπικο,σχεδον καινουρια(με 3000χλμ περιπου) ενω τα ρουλεμαν εγιναν παραγγελια και τοποθετηθηκαν καινουρια.

Το κοστος μαζι με την τοποθετηση για αυτα ηταν στα 600ευρω.

Ολα κουμπωσαν πανω κανονικοτατα,και οποια θεματα πιστευα οτι θα ειχα(πχ κλειδαρια) δεν εμφανιστηκαν ποτε.

Να και μια φωτο για του λογου το αληθες:

dsc05836y.jpg

Τι πηγε οπως δεν ηθελα?

Το φτερακι του μπροστινου τροχου. Εμπαινε με μοντα,της οποιας το αισθητικο αποτελεσμα δεν με ενθουσιασε. Οποτε εκ νεου αγορα μεταχειρισμενου(30ευρα) και βαψιμο σε καρμπον(70 ευρα). Το αισθητικο πλεον με τρελαινει.

Επιπλεον αγοραστηκε ακτινικη τρομπα απο τιγρη. Αλλα δεν μπορουσα να βρω ακρη με το να μην ξεφορτωθω τον καθρεπτη(Το σπειρωμα δυστυχως δεν κουμπωνε). Οποτε δοθηκε αυτη και αγοραστηκε μια απο r1. Τωρα ψαχνω σε μαγαζια με ανταλλακτικα να βρω ενα μικρο εξαρτηματακι στο κουμπωμα για να μπορω να βαζω και τον καθεπτη.

Και τωρα τα αποτελεσματα.

Πλεον περναω απο συγκεκριμενα σημεια που η ανταποκριση και το διαβασμα του μπροστινου με φοβιζε και δεν καταλαβαινω το παραμικρο. Δεν βυθιζει,μειωθηκαν οι κραδασμοι στο ελαχιστο οπως και η αισθηση της μηχανης βελτιωθηκε. Τελος,αν και μου φαινεται περιεργο βλεπω βελτιωση πραγματικη κ φανερη και στο φρεναρισμα. Εν κατακλειδει,αλλαξε ολη η μοτοσυκλετα προς το καλυτερο.

Ακομη δεν το εχω πιεσει για να δω πιο ''απτα'' αποτελεσματα,λογω δουλειας,διαβασματος και καιρου,αλλα περιμενω τα καλυτερα πλεον απο το Ερ.

Στα αρνητικα βαζω μονο ποσο φαινεται η γυμνια του πισω αμορτισερ.

Στα μελλοντικα πλανα βαζω την αλλαγη του πισω αμορτισερ και ισως αν βρω καλη τιμη ολοκληρου του ψαλιδιου με ενα ψαλιδι απο βερσυς.

Τελος,επειδη πολυ συζηταται σαν θεμα θα ηθελα να πω οτι εδω και 6 μηνες οταν βαζω βενζινη βαζω παντα 20 ευρω. Με μια μεση τιμη που υπολογισα απο τις σημειωσεις μου(γραφω αναλυτικα γεμισματα,απο που,ποσο κλπ) στην τιμη της αμολυβδης(1.654) βγαζω μεση τιμη 237,8χλμ που σημαινει μεση καταναλωση στα 100 χλμ 5,087 λιτρα.

ΥΓ. Οποιος θελει γρηγορη βελτιωση στα φρενα,προτεινω ακτινικη τρομπα. Οσο το ειχα χωρις καθρεπτη,περιπου μια μερα δηλαδη,ενιωθα οτι σταματουσα με το μυαλο.

Τροποποιήθηκε από τον Konangera
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ωραιος ο συναδελφος ο Πειραιωτης. Καλα χιλιομετρα να εχεις με το ανανεωμενο σου ERγαλειο. Λογικο να ειδες βελτιωση στο φρεναρισμα του ER αφου το φρεναρισμα περναει μεσα απο τις αναρτησεις (που στη δικη σου περιπτωση ειναι πολυ βελτιωμενες). Ακομα κι'εγω που απλα εβαλα ελατηρια της Wilbers ειδα διαφορα στο φρενο.

Τρομπα τελικα απο ποιο R1 εβαλες και ποσο σου κοστισε?

Για την καταναλωση καλα εκανες και παρεθεσες στοιχεια. Το μοτερακι ειναι απο τα ποιο οικονομικα της αγορας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Street Triple

Δημοσιεύτηκε

το versys με το er, εχουν το ιδιο πλαισιο?

γιατι αν δεν εχουν το ιδιο πλαισιο καλο θα ηταν ο Γερασιμος, να μην αγορασει ψαλιδι απο versys γιατι ισως να εχει μελοντικα προβληματα με τον σκελετο του!

και πες του ρε Σταυρο να αγορασει μποτες, κανει βολτες με τα all star :wallbash::shock:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μια ερωτηση προς τους απανταχου τρελαμενους εραδες του φορουμ.

Τι ταχυτητα εχετε σε συγκεκριμενες στροφες?

επεξηγουμαι,για να μην παρεξηγουμαι.

Σημερα παρατηρησα οτι με 6η κ 6000 στροφες ειμαι στα 128χλμ/ωρα. με 7κ στροφες στα 156 και στις 8 στα 177. Δυστυχως οδοστρωμα,κινηση και λοιπα δεν με αφησαν να δω πιο πανω.

Να πω οτι μιλαμε για μοντελο κατασκευης του 08,με 18000 χλμ,με λαστιχα ντιαμπλο h 2500χλμ και ενα τελικο.

Εσεις...? :peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μια ερωτηση προς τους απανταχου τρελαμενους εραδες του φορουμ.

Τι ταχυτητα εχετε σε συγκεκριμενες στροφες?

επεξηγουμαι,για να μην παρεξηγουμαι.

Σημερα παρατηρησα οτι με 6η κ 6000 στροφες ειμαι στα 128χλμ/ωρα. με 7κ στροφες στα 156 και στις 8 στα 177. Δυστυχως οδοστρωμα,κινηση και λοιπα δεν με αφησαν να δω πιο πανω.

Να πω οτι μιλαμε για μοντελο κατασκευης του 08,με 18000 χλμ,με λαστιχα ντιαμπλο h 2500χλμ και ενα τελικο.

Εσεις...? :peep:

Τα νουμερα που βλεπεις ειναι φυσιολογικα. Να σκεφθεις οτι το δικο μου του 09 σ'αυτες τις ταχυτητες εχει και καμια κατοσταρια στροφες πανω.

Αλλα με 6η και 130 ειναι και η ταχυτητα ταξιδιου του ER, αφου στις 6000 στροφες βγαζει τις μεγιστες ροπες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati

Δημοσιεύτηκε

Ωραιος ο συναδελφος ο Πειραιωτης. Καλα χιλιομετρα να εχεις με το ανανεωμενο σου ERγαλειο. Λογικο να ειδες βελτιωση στο φρεναρισμα του ER αφου το φρεναρισμα περναει μεσα απο τις αναρτησεις (που στη δικη σου περιπτωση ειναι πολυ βελτιωμενες). Ακομα κι'εγω που απλα εβαλα ελατηρια της Wilbers ειδα διαφορα στο φρενο.

Τρομπα τελικα απο ποιο R1 εβαλες και ποσο σου κοστισε?

Για την καταναλωση καλα εκανες και παρεθεσες στοιχεια. Το μοτερακι ειναι απο τα ποιο οικονομικα της αγορας...

οταν λες διαφορα στο φρενο μειωθηκε το βυθισμα που κανει??

και ποσο σ κοστισε αγορα-τοποθετηση?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha DKW

Δημοσιεύτηκε

eimai new sto foroum pos borw na sida3w egw ena minima pou 8elw???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

eimai new sto foroum pos borw na sida3w egw ena minima pou 8elw???

Καταρχήν γράφουμε ελληνικά,

δεύτερον αν θέλεις πέρνα και από τα νέα μέλη να μας πεις δυο πράγματα για σένα,

και τρίτον για νέο θέμα πας στην καρτέλα forums, βλέπεις σε ποια κατηγορία ανήκει το νέο θέμα που θες να δημιουργήσεις, την επιλέγεις και κατόπιν πατάς το κουμπί πάνω δεξιά που γράφει "νέο θέμα".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γενικα η αγορα τοποθετηση και λαδια για μπροστινα ελατηρια κοστιζει 159-170 ευρω και αξιζει εναντι ενος φτηνου τελικου. Ειδικα στο ερ που ποναει σε αυτα,δινεις λιγα ευρω,παιρνεις πολλα σε συμπεριφορα και ασφαλεια.

Σταυρο οι τιμες υπεθετα οτι ειναι φυσιολογικες,αλλα ηθελα να δω αν το ιδιο μηχανακι σε αλλους αναβατες βγαζει αυτα τα νουμερα και ποσο τελικα επιρεαζεται η ταχυτητα σε σχεση με το βαρος του αναβατη,τα λαστιχα,τα χλμ,μια ζελατινα η ακομη και το εαν πλησιαζει σερβις.

Οσο για την τρομπα,ειναι απο ρ1 του 09.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σιγουρα αλλαξε το βυθισμα που κανει, η ροδα διαβαζει καλυτερα το οδοστρωμα και γενικα νοιωθεις οτι δυναμωσε το φρενο σου και οτι εχεις κι΄αλλα περιθωρια φρεναρισματος. Το φρεναρισμα να ξερεις περναει μεσα απο τις αναρτησεις...

Τα Wilbers μου κοστισαν 110€, τα λαδια κανα 20ρικο εχουν αν θυμαμαι και τα εργατικα μου βγηκαν ενα 40αρι...

Γενικα η αγορα τοποθετηση και λαδια για μπροστινα ελατηρια κοστιζει 159-170 ευρω και αξιζει εναντι ενος φτηνου τελικου. Ειδικα στο ερ που ποναει σε αυτα,δινεις λιγα ευρω,παιρνεις πολλα σε συμπεριφορα και ασφαλεια.

Σταυρο οι τιμες υπεθετα οτι ειναι φυσιολογικες,αλλα ηθελα να δω αν το ιδιο μηχανακι σε αλλους αναβατες βγαζει αυτα τα νουμερα και ποσο τελικα επιρεαζεται η ταχυτητα σε σχεση με το βαρος του αναβατη,τα λαστιχα,τα χλμ,μια ζελατινα η ακομη και το εαν πλησιαζει σερβις.

Οσο για την τρομπα,ειναι απο ρ1 του 09.

Χμμμ, καταλαβα τι εννοεις. Μεχρι τα 130-140 δεν πιστευω οτι παιζει ρολο κατι απ'ολα αυτα μιας και ειναι οι δυνατη περιοχη του ER. Απο κει και μετα ομως που χρειαζεσαι τα αλογα παιζουν ρολο αυτα που λες + αλλα τοσα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
mg

Δημοσιεύτηκε

Τα νουμερα που βλεπεις ειναι φυσιολογικα. Να σκεφθεις οτι το δικο μου του 09 σ'αυτες τις ταχυτητες εχει και καμια κατοσταρια στροφες πανω.

Αλλα με 6η και 130 ειναι και η ταχυτητα ταξιδιου του ER, αφου στις 6000 στροφες βγαζει τις μεγιστες ροπες.

Παιδιά την ταχύτητα ανά σαλ την καθορίζει το σύστημα μετάδοσης δεδομένου ότι η διάμετρος των τροχών είναι ίδια (που είναι). Δηλαδή η 6η σας πρέπει να δείνει 22χλμ/1000 σαλ περίπου που σημαίνει ότι στις 5000 θα έχεται 110 χλμ στις 6.000 132, στις 10000(αν ανέβαζε - θεωρητική ταχύτητα) 220χλμ. Και τούρμπο να βάλετε και να ανεβάσεται την ιπποδύναμη στα 100 άλογα αν δεν αλλάξετε την σχέση μετάδοσης πάλι τα ίδια χιλιόμετρα ανά σαλ θα βγάζετε. Αυτή η αναλογία δεν επιρεάζεται επίσης από ανηφόρα κατηφόρα και βάρος αναβάτη.

Οι μετρήσεις που αναφέρει ο Konangera δεν μπορεί να είναι πολύ ακριβείς γιατί 128/6 θα έπρεπε να είναι ίσο με 177/8 ενώ υπάρχει μια μικρή διαφοροποίηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Makis, τοσο βλεπουμε στο κοντερ με 6η, 130χαω ενω και η τελικη του ER με 6η και ουριο ανεμο δεν ξεπερνα τα 220 χαω. Τα +- 2-3 χαω δεν πιστευω οτι παιζουν τοσο πολυ ρολο. Το αρνητικο με το δικο μου ειναι οτι δεν εχω ψηφιακο ταχυμετρο για να αναφερω επακριβως την ενδειξη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα