Mr.Slow

GPS & βάση - Οικονομικές λύσεις

60 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Ότι λέει κι ο τίτλος. Ψάχνω συσκευή GPS και βάση σε σχετικά χαμηλές τιμές, και απ'όσα διάβασα μπορώ να πω μπερδεύτηκα λιγάκι. Προς το παρόν δεν μ'ενδιαφέρουν χάρτες εξωτερικού, αλλά καλό θα'ναι να υπάρχει στο μέλλον η δυνατότητα να περαστούν. Θα'θελα όμως μεγαλύτερη οθόνη των 3.5 ιντσών που είναι τα περισσότερα γιατί δεν τα πάω καλά με τόσο μικρές οθόνες. Το κινητό δεν θα'θελα να το χρησιμοποιήσω για GPS, δεν είναι και κανένα της προκοπής ούτως ή άλλως.

Από βάσεις επίσης θα'θελα προτάσεις. Κάτι ram κτλ. τα βρίσκω πανάκριβα και δεν ξέρω αν πραγματικά αξίζει.

Και κάτι ακόμα. Έχω παροχή τύπου αναπτήρα. Οι συσκευές έρχονται με κάποιον τέτοιο αντάπτορα για να'ναι μονίμως στην παροχή ή πρέπει να το προμηθευτώ κι αυτό ξεχωριστά;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki VERsatileSYStem Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ έλυσα το πρόβλημα ώς εξής:

1) Navigon Europe από torrents (σ'το στέλνω αν θες)

2) την πιο φθηνή βάση κινητού από ebay (όχι universal, για το δικό μου κινητό ώστε να κουμπώνει τέλεια)

3) πατέντα με πλαστικό πάνω από τα όργανα της μηχανής για βάση στήριξης.

Σε 3 μηχανάκια το έχω κάνει και ήμουν κομπλέ!

caiz.jpg

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ωραίος. Αν και out of stock αλλά θα ψάξω για κάτι παρόμοιο. Εσύ έχεις το συγκεκριμένο; Καμιά άποψη από θέμα με κραδασμούς; Όχι ότι έχω και ιδιαίτερους κραδασμούς αλλά ποτέ δεν ξέρεις!

2) την πιο φθηνή βάση κινητού από ebay (όχι universal, για το δικό μου κινητό ώστε να κουμπώνει τέλεια)

3) πατέντα με πλαστικό πάνω από τα όργανα της μηχανής για βάση στήριξης.

Σε 3 μηχανάκια το έχω κάνει και ήμουν κομπλέ!

Όπως είπα, δεν θα'θελα να χρησιμοποιήσω το κινητό μου γιατί δεν είναι και της προκοπής, πιθανώς να'χω θέμα με υπερθέρμανση αν το'χω συνέχεια στην παροχή, είναι κάπως αργό και έχει και μικρή οθόνη. Οπότε ψάχνω αποκλειστικά για GPS.

Τα MLS φαίνονται πάντως να είναι μια καλή οικονομική λύση, και είναι εύκολο να περάσω αν θελήσω και διαφορετικό λογισμικό αν δεν με καλύψει το ήδη υπάρχον. Νομίζω πως είναι και αρκετά καλά για Ελλάδα, απ'όσο έχω ψάξει. Όποια πρόταση πάντως δεκτή. Αν έχετε δε και συγκεκριμένα μοντέλα να προτείνετε ακόμα καλύτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Ωραίος. Αν και out of stock αλλά θα ψάξω για κάτι παρόμοιο. Εσύ έχεις το συγκεκριμένο; Καμιά άποψη από θέμα με κραδασμούς; Όχι ότι έχω και ιδιαίτερους κραδασμούς αλλά ποτέ δεν ξέρεις!

Έχω πάρει μια παρόμοια από το συγκεκριμένο κατάστημα αλλά δεν την έβαλα πάνω ακόμα... δεν χρειάστηκε, οπότε δεν μπορώ να σου πω για κραδασμούς κλπ... sorry.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada (1200cc) Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τσάινα πάουα; Αξίζει κάτι τέτοιο; Στα ίδια λεφτά περίπου κυμαίνονται και από ελληνικά μαγαζιά πιο γνωστές μπράντες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada (1200cc) Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Τσάινα πάουα; Αξίζει κάτι τέτοιο; Στα ίδια λεφτά περίπου κυμαίνονται και από ελληνικά μαγαζιά πιο γνωστές μπράντες.

Υπόψιν, δεν έχει χάρτες αλλά βάζεις σπασμένα προγράμματα.

Βασική διαφορά: ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Bros Yamaha R1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Δοκιμασμένο; Για την τιμή του φαίνεται πολύ καλό!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Symphony sr150 Ducati Panigale

Δημοσιεύτηκε

Off topic

Παιζει κανα λινκ? γιατι καιρο ψαχνω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Έχω πάρει παρόμοια αλλά βιδώνει με βίδα (και όχι με το χέρι) για να μην είναι εύκολο να την βουτήξουν. Όλα καλά, κραδασμούς δεν έχει αλλά θέλει προσοχή στο μέγεθος του gps/κινητού που θα βάλεις μέσα στην θήκη. Αν είναι στις ίδιες διαστάσεις με την θήκη (εννοώ να εφαρμόζει ακριβώς) θα έχετε πρόβλημα κατά την φόρτιση. Η θήκη έχει είσοδο (αν και από οτι βλέπω αυτή μάλλον δεν έχει καθόλου;) για τον φορτιστή στο οριζόντιο κομμάτι της και τουλάχιστον το δικό μου τηλέφωνο έχει την είσοδο στο κάθετο κομμάτι του με αποτέλεσμα να μην υπάρχει χώρος μέσα στην θήκη για να κουμπώσει το βύσμα του φορτιστή πάνω στο τηλέφωνο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κάτι σε πιο... "γνωστό" έχει δοκιμάσει κανείς; MLS, Mio, Garmin Nuvi κτλ. Εκεί στο 100άρι κυμαίνονται αρκετά απ'όσο είδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSXR k6 (1000cc) Suzuki Hayabusa (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

Μήπως είναι ευκαιρία να αναβαθμίσεις το κινητό; :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μήπως είναι ευκαιρία να αναβαθμίσεις το κινητό; :P

Πιο ακριβά θα μου βγεί να πάρω smartphone της προκοπής με μεγαλύτερη οθόνη παρά ένα GPS που είναι φτιαγμένο και αποκλειστικά γι'αυτό που το θέλω. Δεν θα'θελα να χρησιμοποιήσω το τηλέφωνο ως GPS.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZX10R Nolan X802

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

αν ειναι να δωσεις περιπου 100 ευρω γιατι δεν παιρνεις ενα Tom Tom?

42,84€ (μτχ) http://www.ebay.com/...=item3a8bfe56e7

94,35 (new) http://www.ebay.com/...=item5d48065ea5

βαση-βεντουζα απο 2http://www.ebay.com/...=item2c6fc88dfa

βαση τιμονιου μοτοσυκλετας απο 5,18http://www.ebay.com/...=item27dec456c6

χαρτες πιστευω οτι μπορεις να βρεις free...αν οχι free, σιγουρα θα παιζουν καπου φθηνα...(το new εχει ηδη χαρτες ευρωπης)

edit...συμπεριλαμβανεται φορτιστης για αναπτηρα

Τροποποιήθηκε από τον ghostkon
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση! Για τα tom tom δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα στα διάφορα fora. Ανάμεικτες κριτικές βλέπω να πω την αλήθεια. Γενικά, όπως είπα, δεν έχω ασχοληθεί, γι'αυτό ρωτάω εσάς μήπως έχετε ιδία εμπειρία με κάτι γιατί μ'αυτά τα μπλιμπλίκια ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου βγεί! Το συγκεκριμένο που παρέθεσες είναι πάμφθηνο και φαίνεται οκ αλλά έχει 3.5άρα οθόνη και θα'θελα κάτι μεγαλύτερο.

Παρεμπιπτόντως, η βάση-βεντούζα έχει νόημα σε μηχανή; Δεν λέω, έχω μεγάλη ζελατίνα, αλλά δεν θα είναι λίγο επικίνδυνο σε τόσο λεπτή και κυρτή επιφάνεια;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ξέρω τι έγραψες ότι ψάχνεις Mr.slow, απλά είπα μήπως είναι μία θαυμάσια ευκαιρία να αναβαθμίσεις το τηλέφωνο...Τέλος πάντων πέρα από την πλάκα ψάξε για την ποιότητα συγκεκριμένων GPS από συγκεκριμένα άτομα που τα χρησιμοποίησαν κι έμειναν ευχαριστημένοι...Το λέω γιατί νομίζω ένα κινητό με πρόγραμμα GPS ανταποκρίνεται καλύτερα γιατί είναι πιο ολοκληρωμένη σαν συσκευή. Μπορεί να κάνω και λάθος, δες το πάντως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ξέρω τι έγραψες ότι ψάχνεις Mr.slow, απλά είπα μήπως είναι μία θαυμάσια ευκαιρία να αναβαθμίσεις το τηλέφωνο...Τέλος πάντων πέρα από την πλάκα ψάξε για την ποιότητα συγκεκριμένων GPS από συγκεκριμένα άτομα που τα χρησιμοποίησαν κι έμειναν ευχαριστημένοι...Το λέω γιατί νομίζω ένα κινητό με πρόγραμμα GPS ανταποκρίνεται καλύτερα γιατί είναι πιο ολοκληρωμένη σαν συσκευή. Μπορεί να κάνω και λάθος, δες το πάντως.

Γιατί να είναι ένα κινητό με GPS πιο ολοκληρωμένο από ένα GPS που είναι καθαρά φτιαγμένο για να'ναι... GPS; Δεν είμαι εριστικός, ειλικρινά ρωτάω γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο κάτι τέτοιο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εξαρτάται από το κινητό. Μπορείς να αγοράσεις μεταχειρισμένο smartphone σε καλή κατάσταση, ρουταρισμένο, να περάσεις όποιο πρόγραμμα θες (igo, sygic, navigon) και να βρεις σπασμένους χάρτες (και ολοκλήρη την γη άμα θες) και να τους περάσεις χωρίς να πληρώσεις έξτρα χρήματα. Προσοχή θέλει στα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου και λίγο ψάξιμο με τα προγράμματα και τους χάρτες. Δε σου αρέσει το ένα λογισμικό; Το βγάζεις και περνάς άλλο. Ομοίως και με τους χάρτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την γνώμη μου σου έγραψα και σου είπα ότι μπορεί να κάνω και λάθος γιαυτό ψάξε το. Είχα βάλει ένα tibo παλιά σε ένα αυτοκίνητο κι έχανε συνέχεια το σήμα και μπερδευόταν κι από τότε τα έχω πάρει με κακό μάτι.

Ρώτα τους ταξιτζήδες που τα χρησιμοποιούν καθημερινά, αν μπορεί κάποιος να βασιστεί αποκλειστικά σε αυτά αν δεν ξέρει τίποτα από την περιοχή. Πιθανότατα να τα έχουν βελτιώσε. Δε σου είπα να μη πάρεις απλά ψάξε το.

Το τηλ έχει και το 3g σαν επιπλέον βοήθημα εύρεσης σήματος. Μπορείς να του βάλεις και διαφορετικά προγράμματα και γενικά πιστεύω είναι πιο ευέλικτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Ένα κινητό με GPS και το λογισμικό του μπορεί να είναι κλάσεις ανώτερο σε h/w επίπεδο από μία συσκευή GPS.

Εκεί που θα χάσει ένα κινητό είναι σε σημεία, όπως:

* Αν αντέχει στις συνθήκες της μοτοσικλέτας: ζέστη, κρύο, βροχή, και γενικά μια σκληρή μεταχείριση.

* Αν μπορείς να το χειριστείς με γάντια.

* Αν βλέπεις την οθόνη του με ήλιο.

Εγώ έκανα το πείραμα με το κινητό και δεν πήγε καλά. Έβγαλε το χειμώνα αλλά μόλις άρχισε να ζεσταίνει, καπούτ... Έκλεινε για να προστατευθεί από την υπερθέρμανση.

Επίσης για να αλλάξω πορεία, προορισμό, έπρεπε να σταματήσω, να ανοίξω την αεροστεγή θήκη (RAM), να κάνω strip tease για να παίξει το touch... Αν δεν είχα τον φορτιστή ή δεν τον έβαζα για να είναι πιο μικρό το πρόβλημα της υπερφόρτισης τότε κατέληγα χωρίς κινητό...

Ε μου την έδωσε, και το αντικατέστησα με το TomTom Rider. Δουλεύει άψογα, δεν έχει καταλάβει τίποτα χειμώνα - καλοκαίρι, με βροχές και πεσίματα... Και δεν ταλαιπωρούμαι για κανένα λόγο.

Η οθόνη είναι μικρή αλλά δεν με απασχολεί καθώς το interface του είναι φτιαγμένο για το χοντροειδές άγγιγμα των γαντιών, πλην του ελληνικού πληκτρολογίου, και γενικά δεν την βλέπω (δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω το βλέμμα μου από το δρόμο). Την βάζω μάλιστα να κλείνει, όταν δεν υπάρχει λόγος.

Τα GPS τα συμβουλευόμαστε, δεν τα ακολουθούμε τυφλά, ειδικά στην Ελλάδα... Παλιότερα θα πρότεινα το Destinator για τους ελληνικούς χάρτες του, αλλά έχω την αίσθηση ότι οι χάρτες του TomTom είναι πλέον πολύ καλύτεροι.

Για μια ιδέα από το TomTom Rider: TomTom Reference Guide

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ωραίος Στέλιο, κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ!

Το GPS το θέλω μεγαλύτερο και να το βλέπω και εν κινήσει γιατί είμαι ολίγον τι στραβάδι με τις πινακίδες κι έχει τύχει μερικές φορές να βρεθώ στο πέρα χωριό ψάχνοντας τον προορισμό μου αν δεν έχω μαζί μου την συνεπιβάτι-tracker! Οπότε το χρειάζομαι κάπως μεγαλύτερο (ένα 5ιντσο θα'ταν λουκούμι) και σε σημείο που να μην χρειάζεται απαραίτητα να πάρω τόσο το βλέμμα μου απ'τον δρόμο. Ευτυχώς στην varadero υπάρχουν αρκετά σημεία να το τοποθετήσω, οπότε δεν νομίζω να'χω θέμα εκεί. Απλά θα'θελα κάποιο που να έχει έγκυρους, ενημερωμένους χάρτες, ή αν όχι αυτό, τουλάχιστον την δυνατότητα να αναβαθμιστεί/αλλαχτεί το software, έστω και με "σπάσιμο", το οποίο δεν το βρίσκω και τραγικά δύσκολο σε συσκευές με το system φάκελο με ανοιχτή πρόσβαση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ste7ios@ Η οθόνη αυτουνού που έχεις είναι ευδιάκριτη κάτω από έντονο ήλιο; Πόσο ακριβές είνα;

Δούλεψα για λίγο ένα iPhone σαν GPS, λοιπόν όταν σου έλεγε στρίψε ήταν ακριβώς η στιγμή που έπρεπε να στρίψεις. Η οθόνη του ήταν πεντακάθαρη και κάτω από πολύ λαμπρό ήλιο. Δεν έχανε ποτέ το σήμα. Αυτά τα γνωρίσματα πρέπει να έχει ένα καλό GPS.

Τώρα αν θες να τεστάρεις για να βρεις το super duper GPS ακριβείας θα πας από στενά δρομάκια με ψιλά χτίσματα, που να ξέρεις την περιοχή για να δεις αν σε δείχνει στον ίδιο δρόμο ή σε κάποιο παράλληλο, αν έχει σήμα κι αν μπορεί να σε καθοδηγήσει στα στενά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Σε γενικές γραμμές δεν χρειάζεται να βλέπεις, αλλά να ακούς. Σε προειδοποιεί αρκετά έγκαιρα, και όταν έρθει η στιγμή, ανάβει η οθόνη, φεύγει ο χάρτης και γεμίζει η οθόνη μόνο με το που πρέπει να στρίψεις, οπότε πάλι βλέπεις.

Όλα τα GPS για να έχουν ακρίβεια πρέπει να έχουν καθαρό ουρανό. Η μεγαλύτερη ακρίβεια που έχουν είναι 10 με 15μ.

Αν είσαι μέσα στην πόλη με ψηλά κτήρια τότε παίζει να μπερδευτεί από τα ανακλώμενα σήματα ή και περιορισμένη επαφή με τους δορυφόρους (πρέπει να βλέπει το λιγότερο τρείς. Όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο). Δεν είναι σπάνιες οι περιπτώσεις εντός πόλης που ένα GPS μπορεί να σε δείχνει σε κάποιον παράλληλο.

Μεγαλύτερη ακρίβεια έχουν μόνο τα στρατιωτικά GPS που δεν έχουν τον τεχνητό περιορισμό των πολιτικών, αλλά χρησιμοποιούν και άλλο δίκτυο δορυφόρων...

Επίσης παίζει σε επισκέψεις ξένων ηγετών η ανάλυση τους να πέσει αρκετά και να σου δείχνουν άλλα αντί άλλων (αν θυμάμαι καλά όταν μας είχε επισκεφτεί ο Κλίντον (ή άλλος;) το ναυτικό GPS τα είχε παίξει τελείως, και μου ξαναέτυχε το ίδιο στην Κίνα σε κάποια περιοχή, όπου το GPS tracker της φωτογραφικής έβγαζε τα στίγματα σχεδόν 400-500 χλμ εκτός! Πρέπει να είμασταν κοντά σε κάποια στρατιωτική βάση).

Η TomTom ενημερώνει τους χάρτες τέσσερις φορές το χρόνο, συν τα updates των χρηστών, που στην Ελλάδα είναι κλασσικά ελάχιστα... Επίσης στην τελευταία έκδοση του Rider είναι δωρεάν για πάντα.

Η οθόνη του είναι μια χαρά στον ήλιο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Επαναφέρω το θέμα μπας και υπάρξει καμιά πρόταση για φθηνή λύση. Κυρίως μ'ενδιαφέρουν εναλλακτικές διαδρομές για ταξιδάκια, δεν με απασχολεί τραγικά το θέμα πόλης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα