Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
evo9

Μπαταρία Μπαταριαν.

22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπερα.

Θελω μια μικρη βοηθεια γιατι ειναι επειγον.

Η μπαταρια στο μικρο μας αφησε χρονους μετροντας πλεον 8v.

Αναγκαστικα παμε για καινουρια.Πανω ειχε μια YUASA απο το 07-08 ΥΤΖ7S 6ah.

Καινουρια κανει 70+ και δεν εχω με τιποτα τοσα χρηματα για την ωρα.

Βρηκα καποιες αλλες MGM (ξερω οτι ειναι κινα και 2 χρονια θα μου τα βγαλουν σκαρτα) το θεμα ειναι αλλο.

Αντι για 6ΑΗ ειναι 5ΑΗ.

Θα εχω προβλημα; συγκεκριμενα ειναι αυτη.

http://www.batterypr...-12V-5AH-YTZ7SL

απο το ιδιο site βρηκα και αυτη τη YUASA(μαλλον μαιμου εσεις θα μου πειτε)αλλα ειναι 4.2 ΑΗ. http://www.batterypr...-4.2AH-YTX5L-BS

στο μηχανακι δεν εχω επιπλεον ΤΙΠΟΤΑ που να τραβαει ρευμα.(πριζες,συναγερμους,εξτρα μπλιμπλικια.)

Τις γνωμες σας και πιθανες λυσεις με το πολυ 30 ευρω(ξερω δεν ειναι πολλα απλα δεν υπαρχουν ουτε 5 παραπανω.εργαζομενος φοιτητης γαρ.)

Ευχαριστω πολύ. :)

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Ετικέτες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Το σωστό είναι να βάλεις μπαταρία ίδιων χαρακτηριστικών, δηλαδή ίδιου τύπου, ίδιας χωρητικότητας (Ah) και τα ίδια ή περισσότερα CCA.

Η μικρότερης χωρητικότητας μπαταρία κινδυνεύει να υπερφορτιστεί και να στεγνώσει (καταστρέφεται ανεπανόρθωτα), και φυσικά θα σου αδειάζει πιο γρήγορα από τυχόν παρασιτικά φορτία (ECU, συναγερμό αν έχεις) και αυτό θα είναι πιο έντονο το χειμώνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZX10R Nolan X802

Δημοσιεύτηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Mε λιγώτερα αμπερώρια θα ακούς τη μίζα να ταλαιπωρείται,συν τοις άλλοις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp

Δημοσιεύτηκε

κοιτα και αυτην εδω ειναι εργοστασιακα ενεργοποιημενη ετοιμη προς χρηση.

http://www.nkmoto.gr/mpataries/mpataries-fulbat/mpataries-jel/mpataria-ytz7s

ειναι 6Ah & 130 cca (αμπερωρια ψυχρης εκκινησης)

φαινεται απο το καταλογο εδω

http://fulbat.com/img/fulbat-2013-catalog.pdf

Γενικά να προτιμάς εταιριες μπαταριων που εχουν πληρες site. γιατι ο καθε εμπορας μπορει να σου γραψει οτι ψεμα θελει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

σας ευχαριστω ολους για την αμεση ανταποκριση! :)

>ste7ios νομιζω πως εχεις απολυτο δικιο.

>ghostkon βλεπω πως αυτη αν και οικονομικη δεν ειναι κλειστου τυπου. ευχαριστω πολυ παντως!

>bestoftherest7 ευχαριστω για την προταση. το οτι ειναι τζελ τι αντικτυπο θα εχει σε συντηρηση φορτιση(με φορτιστη αλλα και σε πορεια);;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

manual fulbat>>

125 CBR125R 12v 5ah YTZ6S

τωρα εμπερδευθην.

μαλλον ytz7 εννοουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp

Δημοσιεύτηκε

manual fulbat>>

125 CBR125R 12v 5ah YTZ6S

τωρα εμπερδευθην.

μαλλον ytz7 εννοουν.

ναι τυπογραφικό λάθος είναι. την ytz7s φοραει το δικο σου. στην ουσια jel μπαταριες δεν υπαρχουν. αυτη ειναι sla δηλαδη sealed lead acid battery. σφραγισμενη εργοστασιακα ενεργοποιημενη. το μονο που εχεις να κανεις ειναι να την φορτισεις για 10 ωρες. οι αλλες μπαταριες κλειστου τυπου με υγρα (agm) πρεπει εσυ να βαλεις τον ηλεκτρολυτη και να κανεις καποια διαδικασια. ενω με αυτη που σου προτεινω ειναι και ετοιμη και πιο ποιοτικη γενικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

δηλαδη την αγοραζω,10-12 ωρες στο φορτιστη και μεσα; το ιδιο δεν θα ηταν αν επαιρνα και αυτη; www.batterypro.gr/ell/product/%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%84%CF%89%CE%BD-MGM-12V-5AH-YTZ7SL

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

επισης αυτες οι fulbat ειναι made in...?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Άλλο Gel άλλο AGM. Ειναι διαφορετικοί τύποι. Ποτέ δεν πάμε απο AGM σε Gel!!! Θα τη στείλουμε αδιάβαστη!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp

Δημοσιεύτηκε

δηλαδη την αγοραζω,10-12 ωρες στο φορτιστη και μεσα; το ιδιο δεν θα ηταν αν επαιρνα και αυτη; www.batterypro.gr/ell/product/%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%84%CF%89%CE%BD-MGM-12V-5AH-YTZ7SL

ακριβως ιδιου τυπου ειναι με αυτη που λεω. παρε οποια θες.made in china και οι δυο ενοειται. δεν αξιζει να πληρωσεις για μπαταρια πιστεψε με. η κινα αντεχει 3 χρονια η ιαπωνια 5-6 και εχει 3πλασια τιμη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Bombardier U-bahn X-lite x603 KTM Super duke

http://www.alexopoul...8C-588C6CE4CCAB σιγουρα καλη λυση δοκιμασμενα και σου περισσεουν και για μπυρα Τροποποιήθηκε από τον ktm power

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ποσο καιρο την εχεις πανω φιλε μου;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Bombardier U-bahn X-lite x603 KTM Super duke

Δημοσιεύτηκε

κανα 3 μηνο εγω αλλα απο οτι μου ειπε ο προηγουμενος την ειχε και ο ιδιος πανω κανα χρονο και δεν του παρουσιασε ποτε προβλημα και τωρα που ειχαμε και χειμωνα παλι ποτε προβλημα σε μενα!και κοστιζει 25 ευρω δηλαδη παρα πολυ καλη τιμη και 2 χρονια να αντεξει παλι καλα ειναι (αν και νομιζω θα αντεξει παραπανω)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki SV650A (650cc) HJC IS-17

Επειδή στα δύο μηχανάκια που έχω στην κατοχή μου, έχω αγοράσει μόνο Yuasa μπαταρίες, οι οποίες είναι μακράν οι καλύτερες, θα ήθελα να σε πληροφορήσω πως υπάρχουν Yuasa made in China (Μακριά), made in Taiwan που είναι λίγο ακριβότερες αλλά αξίζουν, και τέλος οι Made in Japan που μπορεί να είναι οι καλύτερες, αλλά πάρα μα πάρα πολύ ακριβές! Εγώ πάντως με τις made in Taiwan τις οποίες έχω αγοράσει και στα δύο μηχανάκια μου, την βγάζω τουλάχιστον 3 χρόνια!

Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο skroutz, βρήκα την YTZ7S που ζητάς στα 60 Ευρώ, αλλά πρόκειται για την made in japan. Πήγαινε σε ένα κατάστημα και ρώτησε για το ίδιο μοντέλο σε made in Taiwan, θα είναι αρκετά φθηνότερη.

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

κατεληξα σε αυτη τελικα. http://www.afoikiriazi.gr/battery/s24994p θα την προσεχω μια φορα το μηνα ετσι να μην αποφορτιστει εστω και λιγο. για τα λεφτα της αν μου κρατησει 3 χρονια ,οπως με πληροφορησαν αρκετες πηγες θα ειμαι τρισευτυχισμενος. αν και δεν νομιζω να το κρατησω το μικρο πανω απο χρονο ακομα!

σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια! :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp

Δημοσιεύτηκε

κατεληξα σε αυτη τελικα. http://www.afoikiria...battery/s24994p θα την προσεχω μια φορα το μηνα ετσι να μην αποφορτιστει εστω και λιγο. για τα λεφτα της αν μου κρατησει 3 χρονια ,οπως με πληροφορησαν αρκετες πηγες θα ειμαι τρισευτυχισμενος. αν και δεν νομιζω να το κρατησω το μικρο πανω απο χρονο ακομα!

σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια! :)

made in china reeeee!! :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

οτιδηποτε κατω απο 40 ειναι china. μετα ανεβαινει το κασε δυστυχως

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four (400cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ την πήρα 60 ευρώ και China "γιατί έτσι μας αρέσει" που λένε και στο Πεκίνο.

MBTX9U Motobatt

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki SV650A (650cc) HJC IS-17

Δημοσιεύτηκε

Αμφιβάλλω για το αν η MGM κρατήσει έστω και 1 χρόνο! Στο παπάκι μου όταν άλλαξα την μπαταρία μετά από 3 χρόνια (Yuasa made in Taiwan), έβαλα την ακριβώς αντίστοιχη της MGM και δεν μου κράτησε ούτε 6 μήνες! Ήταν τόσο χάλια που όταν προσπάθησα να την φορτίσω ούτε καν φόρτιζε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this