Κρανοφορος

Επιλογή μοτοσικλέτας (κυρίως Honda hornet η Suzuki gsr)

355 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda Cbf (125cc) Honda Hornet (600cccc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα παιδια. Είμαι νέος στο φόρουμ αλλά το παρακολουθώ εδώ και καιρό. Γνωρίζω πως έχουν γίνει πολλές συζητήσεις για το θέμα επιλογής ανάμεσα σε αυτές τις δυο μοτοσικλέτες και σορρυ που θα σας ξανακουρασω αλλά μουδιαζει το κεφάλι μου από τόσο ψάξιμο που έχω ρίξει :P

Λοιπόν, είμαι φοιτητής 21 στα 22 και από πάπια πήρα το 2010 ένα Cbf 125 καινουριο. Ολα καλά Χρύσα και ωραία, οικονομικοτατο κλπ αλλά αυτό που μόλις βρεις λίγο ανηφόρα πέφτει η ταχύτητα είναι αρκετά κουραστικό.

Οπότε έλεγα να το αλλάξω. Υπάρχει ένα budget γύρω στα 3κ αλλά μπορεί να παει και 4κ. Θα δείξει.

Αλλά ας πούμε ότι μένει στα 3κ.

Ηθελα να σας ρωτήσω. Για το hornet και το gsr. Aξιζουν από μοντέλα του 07 και μετά για μια μεταπήδηση από το 125 στα 600 (γνωρίζω πως είναι μεγάλο βήμα αλλά πιστεύω πως υπάρχει σύνεση).

Εχω ακούσει πως το χορνετ πριν το 2007 δεν έχει τόσο καλά φρένα, ενώ από το 2009 και μετά κάνει μια πολύ μεγάλη στροφή προς το καλύτερο. Από την άλλη και για το gsr έχω ακούσει καλά λογια. Νομίζω όμως από αυτά που έχω δει πως το χορνετ πίνει λίγο λιγότερο και αισθητικά μου αρέσει λίγο πιο πολύ.

Στα διαδικαστικά είμαι 1.73 γύρω στα 80 κιλά και η χρήση του θα είναι 50% πόλη 50% πέριξ εώς 80χλμ και 1 βαριά 2 ταξίδια ίσως το καλοκαίρι. Είμαι συνειδητά διατεθημενος να παίξω ξύλο με τον αέρα οπότε αυτό δεν με πειράζει. Υπάρχει και μια κοπέλα για πίσω (αλλά πιο λίγες φορές γιατί με το μωρό πρέπει να περνάς και προσωπικό χρόνο :P )

Υπάρχει και εξοπλισμός από τότε που πήρα το Cbf κράνος τζακετ παντελόνι.

Στο πίσω μέρος του μυαλού ίσως υπάρχει και το xj6 naked.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλη τη βοήθεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki ZX10R Nolan X802

Δημοσιεύτηκε

οποιο σου αρεσει εσενα και σε οποιο κουμπωνεις καλυτερα...κανενας δεν μπορει να σε κατευθυνει στην αγορα

μιας μοτοσυκλετας...τα μηχανακια που αναφερεις ειναι αξιοπιστα, ομορφα και οι μεταξυ τους διαφορες ειναι τοσο

μικρες που δεν θα τις μαθεις ποτε, εκτος και ζησεις μαζι με το καθενα για αρκετο διαστημα...καλοταξιδο σου ευχομαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Γαμάτο μηχανάκι Airoh(k600) WW. Ducati Streetfighter S (1098cc)

Δημοσιεύτηκε

Στη θέση σου θα κοταγα και προς FZ6 μερια...

αλλιώς gsr...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR (600cc) Shoei NXR MV Agusta Brutale (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Πω σαν να βλέπω τον εαυτό μου σε καθρέφτη, μιλάμε σε όλα είσαι μέσα 100%. Μόνο που εγώ θα είμαι στην θέση σου με ένα χρόνο καθυστέρηση (αν πάνε όλα καλά) εκτός αν έχουμε κανα τυχερό. Και πιο πολύ το hornet με τραβάει. Αλλά όπως λέει και ο Πάνος, ρίξε μια ματιά εκεί, μιας και τώρα χάζευα τι παίζει στην αγορά εδώ στην περιοχή πέτυχα σε αυτό και μου φαίνεται αρκετά τίμια επιλογή, βέβαια δεν ξέρω τι παίζει και αλλού για αυτό το μοντέλο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova i 125 Barossa

Δημοσιεύτηκε

Η αληθεια ειναι οτι το xj6 ειναι η καλυτερη επιλογη.

Πιο οικονομικο στα ολα του απτα αλλα 2 και πιο φθηνο.

Αρκετα παρεξηγημενο μηχανακι και δεν το βλεπεις και συχνα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλη τη βοήθεια.

Φίλε gollas σε νιώθω είναι που έχεις όλη αυτή την ορμή και σε κόβουν λίγο τα λεφτα, λίγο τα αισθητικά.

Το fz6 φαίνεται καλή ευκαιρία, αλλά 1ον δεν είναι τόσο ωραίο εξωτερικά ( βέβαια αυτό είναι θέμα του καθενός ) και 2ον έχουν λεχθεί πολλά για το μοτέρ ακόμα και του ανανεωμενου s2, για τις χαμηλομεσαιες, χωρίς να γνωρίζω βέβαια.

Φίλε anotherface είναι καλό μηχανάκι και πιο ήρεμο από τα αλλα, όμως ακριβώς επειδή δεν υπάρχουν πολλά δεν ξέρω αν τα οικονομικά βγάζουν μέχρι εκει. Βέβαια από ότι είδα στο car, ίσως να υπάρχει κάτι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova i 125 Barossa

Δημοσιεύτηκε

Με μια προχειρη αναζητηση βρηκα απο 3 χιλιαρικα μεχρι και 6.500 κουτα!

Αν ηταν καποια στιγμη να στραφω προς αυτην την κατηγορια μοτο θα ηταν απτα πρωτα που θα κοιτουσα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR1000rr (1000cc) Kawasaki ER6-G (649cc)

Δημοσιεύτηκε

Σε σχεση με αυτα που κοιτας το xj6 ειναι το πιο αδιαφορο. Μετριοτατες αναρτησεις-εως κακες,μετριοτατα φρενα και γενικα πολυ μετριο μηχανακι,αν και ειναι πανεμορφο και φυσικα το ντυμενο ειναι μ@υναρος,αλλα............

Απο μενα gsr. Βρισκεις και με abs σε καλη κατασταση.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Cbr 600 f4i Mt blade sv BMW hp4 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

και τα 2 μηχανακια που κοιτας πινουν αρκετα, οποτε αν μπορεις να συντηρεις τις βενζινες τους + τα σερβις τους που ειναι αυξημενα λογω 4κυλινδρου, παρε αυτο που σου κανει το κλικ περισσοτερο. αλλιως στρεψου σε 2κυλινδρο 600αρι, που ειναι και πιο ηπια μεταβαση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Shiver AGV GP Pro Ducati Streetfighter S

Δημοσιεύτηκε

οποιο σου αρεσει εσενα και σε οποιο κουμπωνεις καλυτερα...κανενας δεν μπορει να σε κατευθυνει στην αγορα

μιας μοτοσυκλετας...τα μηχανακια που αναφερεις ειναι αξιοπιστα, ομορφα και οι μεταξυ τους διαφορες ειναι τοσο

μικρες που δεν θα τις μαθεις ποτε, εκτος και ζησεις μαζι με το καθενα για αρκετο διαστημα...καλοταξιδο σου ευχομαι.

Συμφωνώ....Πάρε αυτό που βολεύει εσένα και όχι εμάς...προσωπικά θα σου έναν και εγώ μια πρόταση...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4510424/

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

αναμεσα στα δυο gsr και εγω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 07 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Μια χαρά εργαλεία και τα δύο αλλά κοίτα και εδώ :)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το xj6 παρόλο που είναι πιο όμορφο από τα αλλα 2, έχω διαβάσει και ακούσει αυτό που είπε και ο φίλος konangera πως είναι πιο <<φθηνό>> μηχανάκι.

Και το Απρίλια είναι κουκλαρα, αλλα ισχύει ότι τα σέρβις τους φτάνουν στο Θεό;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
VSX1T (VSE1Mcc) Κομμωτηρίου για περμαναντ Yamaha mt07 tenere cp2 (689cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να οδηγησεις αμφοτερες τις μοτοσυκλετες που σε ενδιαφερουν κ μετα να αποφασισεις μονος σου(μη ξεχασεις να εχουν κ αβς που θα σε σωσει απειρες φορες)..

αναμεσα σε χορνετ κ γσρ,εννοειται χορνετ..αν κοιτας για xj6,κοιτα κ για cbf600..

Τροποποιήθηκε από τον c.l.a.b.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Efkola Ωραίο και το street triple, κούκλα.

Το gsr το έχει ένας συγγενής οπότε μπορεί να κανονιστει. Χορνετακι που βρίσκουμε..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να οδηγησεις αμφοτερες τις μοτοσυκλετες που σε ενδιαφερουν κ μετα να αποφασισεις μονος σου(μη ξεχασεις να εχουν κ αβς που θα σε σωσει απειρες φορες)..

αναμεσα σε χορνετ κ γσρ,εννοειται χορνετ..αν κοιτας για xj6,κοιτα κ για cbf600..

Γιατι φιλτατε ''εννοειται'' χορνετ? Διακατεχεσαι απο την ψευδαισθηση οτι ειναι καλυτερο το χορνετακι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
VSX1T (VSE1Mcc) Κομμωτηρίου για περμαναντ Yamaha mt07 tenere cp2 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

οπως προτεινες gsr,ετσι προτεινα hornet..

δεν διακατεχομαι απο τιποτε.. απλως το gsr δεν μου αρεσει κ θεωρω οτι θελει ελαφρως καλυτερα φρενα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εχεις δικιο οτι ειναι προσωπικη προτιμηση,απλα επειδη δεν ειμαστε σε καφεδακι δεν το πολυεπιασα...Εβαλες το ''εννοειται'' και θεωρησα οτι γενικα υπαρχει η αισθηση αυτη. :cheers:

Ενω στην θεωρια οι τετραπιστονες θα επρεπε να ειχαν καλυτερο αποτελεσμα,σαν συνολο ενιωθα να εχει καλυτερη αισθηση το χονΔα,αλλα σε αποτελεσματικοτητα να μην υπερεχει και τοσο. Το gsr απο την αλλη σαν να ηταν πιο δυνατο,και φυσικα με ψαλιδαρα :pimp:

Μπορει να μην εχει ανεστραμμενο μπροστα,αλλα ειναι ρυθμιζομενο και δινει καλη πληροφορηση. Πραγματικα οι διαφορες τους ειναι πολυ μικρες.

Οτι και να διαλεξεις αγαπητε ''θεματαρχη'' θα το ευχαριστηθεις. :_innocent:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Hornet με abs από εμένα.Λίγο καλύτερο μοτέρ το gsr,αλλά το Hornet πολύ πιο όμορφο κατά τη δική μου γνώμη πάντα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Και τα δύο είναι εφάμιλλες μηχανές με ίδιες δυνατότητες. Το Hornet προσφέρεται για πιο κοντά άτομα. Προσωπικά είμαι 1,78 και πάνω στο hornet έμοιαζα γίγαντας, γι'αυτό και κατέληξα στο GSR αν και αισθητικά μου άρεσε λίγο περισσότερο το Hornet.

To GSR έχει λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση (του στυλ μισό λίτρο ανά εκατό χιλιόμετρα) από το hornet σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει, αλλά έχει και ελαφρώς καλύτερες επιδόσεις.

Και τα δύο είναι άσπαστα, απροβλημάτιστα, γρήγορα και στριφτερά.

Καλοτάξιδο ό,τι και αν επιλέξεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ πολύ φίλοι, για όλες τις απαντησεις και τη βοήθεια. Από ότι λέτε οι διάφορες είναι λίγες, αλλα αυτές που θα κάνουν τη διάφορα.

Θέλω να πω πως αν το χορνετ πχ έχει ελαφρώς καλυτερο κράτημα και φρένα από το gsr, θα προτιμούσα αυτό γιατί δεν είμαι και τρέλα του γκαζιου εννοώντας πως δεν νομίζω πέρα από ελάχιστες φορές να προσπαθήσω να τη φέρω στα όρια της (το ιδιο ισχυει και για το αντιθετο). Επίσης και λόγω της αλλαγής από τα 125 στα 600 θα προτιμούσα αυτό που είναι λίγο πιο ήπιο από το άλλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ετοτε λυθηκε το θεμα. Αν θρς ταφο το χονΔα ειναι μονοδρομως(και αδιεξοδο μαζι) :crazy: :crazy:

ΥΓ. Μακη σου κατουραω το μηχανακι ρεεεεε :pinch:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR (600cc) Shoei NXR MV Agusta Brutale (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Φίλε gollas σε νιώθω είναι που έχεις όλη αυτή την ορμή και σε κόβουν λίγο τα λεφτα, λίγο τα αισθητικά.

Όχι εντάξει, τον Ιούλιο ξεκίνησα να οδηγώ, οπότε έχω ακόμα να κάνω "σχολείο", απλά σαν σκέψεις και προτιμήσεις μιλάμε είμαστε ακριβώς στα ίδια!

Και τα δύο είναι εφάμιλλες μηχανές με ίδιες δυνατότητες. Το Hornet προσφέρεται για πιο κοντά άτομα. Προσωπικά είμαι 1,78 και πάνω στο hornet έμοιαζα γίγαντας, γι'αυτό και κατέληξα στο GSR αν και αισθητικά μου άρεσε λίγο περισσότερο το Hornet.

Δηλαδή εγώ που είμαι 1.85 πως θα φαίνομαι στο Χορνετ; Εντάξει τώρα στο cbf είμαι σαν γίγαντας, αλλά γνωρίζω πως είναι μικρό, το ίδιο φαίνεται και στο hornet; Για να ξέρω αν είναι να αλλάξω το προτιμησιακό μου target group μηχανών... :peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSXR k6 (1000cc) Suzuki Hayabusa (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

Για Hornet εδώ: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4310915/

Μη τρομάξεις με τη τιμή. Σε μετρητά κι όχι ανταλλαγή ισχύει 3500 ευρώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Premium wheels

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Πείτε οτι θέλετε για το Hornet αλλά...μπροστά στο gsr είναι σαν δημιουργία του Tamburini... :P

Το ΧJ6 αρεσκει με πολύν αλλά...μαλλον υστερεί σε κάποια σημεία όπως τόνισε ο Kona...προσωπικα δεν το έχω οδηγήσει οπότε δε μπορώ να εκφέρω (προσωπική) άποψη...

Tripl-α ή Shiver 750, απο εμε', ωραίο γκάζι, φρενάρες και στήσιμο... Για το αν είναι "άσπαστα, απροβλημάτιστα"...mybike είναι εδώ οπότε...καταλαβαίνεις...

Για τον κο. που ανέφερε τα service για τα Apri : 110κατι γιούρια για το service των 10000...αν θεωρείται αυτο το ποσο στο "Θεό", ναι... :grin:

Τροποποιήθηκε από τον Red1
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.